Czym jest Ethereum Classic?

Kiedy społeczności Ethereum i Ethereum Classic rozstały się, był to najbardziej głośny spór w historii społeczności kryptowalut. Głośne włamanie do zdecentralizowanej organizacji autonomicznej Ethereum (DAO) przyspieszyło spór, który podzielił społeczność na dwa oddzielne projekty kryptograficzne, tj. Ethereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC). To rodzi pytanie: czym jest Ethereum Classic?

Ethereum DAO: fundusz venture capital w społeczności Ethereum

Sieć blockchain Ethereum z jej wirtualną maszyną Ethereum (EVM) i inteligentnymi kontraktami utorowała drogę do rozwoju projektów kryptowalut i aplikacji rozproszonych (DApps). Społeczność zdecydowała się stworzyć fundusz venture capital (VC), aby zapewnić finansowanie obiecujących DApps. Nazwali to zdecentralizowaną organizacją autonomiczną Ethereum (DAO).

Członek społeczności musiał kupić tokeny DAO, aby zostać członkiem DAO i głosować na swoje preferencje. Zasady DAO sfinansują projekt DApp, jeśli miał on 20% głosów. działał przy użyciu złożonego inteligentnego kontraktu, a DAO działał jako warstwa na szczycie sieci Ethereum.

Członkowie DAO mieli również drogę wyjścia. Jeśli nie zgodziliby się na wybór DApp do finansowania, mogliby zwrócić swoje tokeny DAO i odzyskać swój Ether. Społeczność nazwała to „funkcją podziału”. Członkowie dysydenci mogliby tworzyć własne „Dziecięce DAO”, a nawet obejmować innych członków dysydentów.

Ethereum DAO szybko zyskał popularność iw krótkim czasie zgromadził etery o wartości 150 milionów dolarów.

DAO hack: zaczyna się spór

Inteligentny kontrakt DAO miał usterkę i 17 czerwca 2016 r. Haker wykorzystał Ether o wartości 50 milionów dolarów. Funkcja podziału działała w dwuetapowym procesie:

 1. Zwróć Etery użytkowników po otrzymaniu ich tokenów DAO, gdy użytkownik chciał opuścić DAO;
 2. Zapisz transakcję w łańcuchu bloków.

Haker utworzył w żądaniu funkcję rekurencyjną, która działała w następujący sposób:

 1. Zwróć etery w zamian za token DAO, gdy członek opuści DAO;
 2. Jeszcze zanim transakcja mogłaby zostać zarejestrowana w księdze, kod wróciłby i ponownie wykonał krok 1!

Haker przechował skradzione Ethers w „Child DAO”. Ponieważ inteligentny kontrakt przewidywał 28-dniowy okres po wyjściu, kiedy członek nie mógł wydać zwróconego Ether, fundusz tam pozostał. Ważną kwestią, na którą należy tutaj zwrócić uwagę, jest to, że łańcuch blokowy Ethereum nie został zhakowany, a działająca na nim warstwa DAO.

Społeczność Ethereum musiała działać i działać szybko! Wiadomość o włamaniu wywołała wiele obaw w społeczności kryptowalut.

Konflikt Ethereum DAO: trudne wybory


Społeczność miała trzy opcje:

 1. Nie podejmuj żadnych działań: niektórzy członkowie społeczności poparli tę opcję, ponieważ byli purystami i chcieli traktować kod jako najwyższe prawo sieci.
 2. Miękki widelec do izolowania i blokowania skradzionego Ether, a następnie do segregowania i ignorowania dowolnego bloku zawierającego transakcję, która pomogłaby włamywaczowi w przeniesieniu skradzionych funduszy. Miękki rozwidlenie występuje, gdy uaktualnione oprogramowanie jest wstecznie kompatybilne, a nawet jeśli węzeł nie zaktualizuje się, może komunikować się z uaktualnionymi węzłami. Większość społeczności to poparła, jednak później okazało się, że stworzy to możliwości ataku typu „odmowa usługi” (DoS). Ethereum chroni przed atakami DoS, ponieważ jeśli haker wykonuje bardzo złożone obliczenia dla górnika z zamiarem zalania sieci, musi również wydać dużą ilość Ether, co jest zbyt kosztowne. Jednak po zaproponowanym miękkim widelcu haker byłby w stanie oszukać górnika. Haker może zażądać transakcji, które będą współdziałać z DAO i zmusić górnika do wykonywania niekończących się dużych obliczeń bez wydawania prawie żadnego Ether, a tym samym zalać sieć!
 3. Jedynym wyborem, jaki pozostał, był hard fork, co oznacza ulepszenie, które nie jest kompatybilne wstecz. W tym przypadku oznaczało to, że społeczność podzieli się i przyjmie stan sieci tuż przed atakiem DAO i uruchomi z tym oddzielny łańcuch blokowy. Nowy łańcuch nazwano „Ethereum” (ETH). Członkowie społeczności, którzy wsparli hard fork, stworzyli również inteligentny kontrakt, aby zwrócić Eter skradziony członkom podczas ataku DAO.

Narodziny „Ethereum Classic”: głosy przeciwko hard fork

Decyzja hard forka podzieliła społeczność. Zwolennicy uważali, że skradzione Etery powinny zostać zwrócone osobom, które utraciły fundusz w wyniku ataku DAO. Z drugiej strony ludzie sprzeciwiający się hard forkowi uważali, że decyzja była sprzeczna z zasadami całkowitej decentralizacji blockchain oraz prymatu i niezmienności inteligentnych kontraktów. Część społeczności Ethereum, która zdecydowała się odmówić aktualizacji wymaganej przez hard fork, kontynuowała stary łańcuch i nazwała swoją kryptowalutę „Ethereum Classic” (ITP).

W obecnym stanie rzeczy Ethereum jest ceniony znacznie bardziej niż Ethereum Classic, zarówno pod względem ceny, jak i kapitalizacji rynkowej. Jest ich więcej, jak następuje:

 1. Ethereum jest postrzegane jako społeczność, która stanęła w obliczu kryzysu wywołanego luką w kodzie, ale podjęła decyzję o zwrocie skradzionych pieniędzy członkom poszkodowanym i poszła dalej. Dla porównania, społeczność Ethereum Classic jest postrzegana jako ta, która stała po stronie hakera, wyłącznie ze względu na ich wiarę w supremację i niezmienność kodu. Wskaźniki wolnego rynku zaufały Ethereum bardziej niż Ethereum Classic.
 2. Społeczność Ethereum zachowała wsparcie swoich najbardziej kreatywnych i przedsiębiorczych członków i rośnie w siłę. Planowane przejście na algorytm dowodu stawki (PoS) jest w toku i oczekuje się, że Ethereum będzie znacznie bardziej skalowalne (zobacz porównanie między “ dowodem stawki ” i “ dowodem stawki ‘). Skojarzony nowy protokół „Casper” i planowana implementacja shardingu również przyniosą korzyści sieci Ethereum. Ethereum Classic nie będzie miało żadnego z tych ulepszeń.
 3. Ethereum Enterprise Alliance„(EEA), konsorcjum 200 korporacji pracujących nad projektem Ethereum w celu rozwoju technologii blockchain dla przedsiębiorstw, jest kolejnym dowodem zaufania, jakim rynek darzy społeczność Ethereum. Dla porównania, społeczność Ethereum Classic ma bardzo niewielu zwolenników.

Ucz się więcej,

 • Co to jest eter (ETH)?
 • Czy niedawny hack DAO Ethereum oznacza, że ​​blockchain nie jest tak bezpieczny, jak myśleliśmy?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me