Ethereum odegrało ważną rolę w popieraniu szerszego przyjęcia technologii blockchain dzięki swojej wirtualnej maszynie Ethereum (EVM) i inteligentnym kontraktom. Jest to platforma, która umożliwia programistom tworzenie i uruchamianie aplikacji rozproszonych (DApps), a programiści odpowiedzieli, że do tej pory utworzyli ponad 1500 DApps! Czy jesteś programistą i jesteś zainteresowany budowaniem DApps? Ten przewodnik programowania DApp na wysokim poziomie może pomóc w rozpoczęciu.

Programowanie DApps nie jest prostym projektem typu plug-and-play i wymaga poważnego programowania. Ten przewodnik programowania DApp nie ma na celu omówienia szczegółów, a raczej zawiera ogólny przegląd kroków. Zawiera również sekcję „zasoby” w dalszej części artykułu, wskazującą, gdzie można dowiedzieć się więcej o konkretnym kroku.

Rozwój DApp: kroki, które należy podjąć

Oto ogólny przegląd tego, co programista musi zrobić krok po kroku, aby utworzyć i uruchomić Ethereum DApp:


1. Naucz się Ethereum:

DApp musi przestrzegać określonych ram koncepcyjnych, a jedynym sposobem, aby to zrozumieć, jest nauczenie się Ethereum.

Na przykład DApp musi być open source i musi działać autonomicznie, bez żadnego podmiotu kontrolującego większość tokenów kryptograficznych. Zmiany w DApp muszą być zgodne z konsensusem w społeczności. Kod zaplecza musi zawierać inteligentne kontrakty i musi działać na zdecentralizowanym łańcuchu bloków. DApp musi używać tokena kryptograficznego wygenerowanego przy użyciu standardowego algorytmu kryptograficznego, a dane muszą być przechowywane w łańcuchu bloków, przestrzegając standardów kryptograficznych.

Nauka zdecentralizowanej platformy blockchain Ethereum, opartej na konsensusie, jest pierwszym niepodlegającym negocjacjom krokiem, który musi podjąć deweloper.

2. Zdobądź swój blockchain:

Chociaż programista może wybierać spośród wielu klientów, zalecamy „testrpc” dla nowego programisty DApp. To narzędzie jest teraz częścią zestawu narzędzi Truffle, jest łatwe w użyciu i łatwe do rozpoczęcia przy użyciu interfejsu wiersza poleceń (CLI).

Narzędzie domyślnie nie wyszukuje bloków, ale do celów programistycznych interwał bloków można określić za pomocą interfejsu wiersza polecenia.

3. Komunikuj się z blockchainem:

Najłatwiejszym i najczęściej używanym narzędziem do komunikacji z łańcuchem bloków jest „web3.js”. Instalacja jest łatwa i zawiera szczegółowe instrukcje konfiguracji niezbędnych parametrów, np .:

 • Konfigurowanie pliku acongig.js;
 • Konfiguracja funkcji API web3 do komunikacji z łańcuchem bloków.

4. Naucz się solidności:

Solidity to zastrzeżony język Ethereum do pisania inteligentnych kontraktów. Jest to bogaty w funkcje język zaprojektowany specjalnie do tego celu, a ten język programowania wysokiego poziomu został zainspirowany C ++, Java, Python i JavaScript. DApp może mieć swój kod frontendowy w dowolnym języku, ale kod backendu musi zawierać inteligentne kontrakty, stąd nauka ta nie podlega negocjacjom dla nowego programisty DApp.

5. Koduj inteligentne kontrakty:

Programista kodujący inteligentne kontrakty musi przestrzegać następujących ogólnych wytycznych dotyczących skuteczności:

 • Utrzymuj logikę obliczeniową i wymagania dotyczące przechowywania na minimalnym poziomie, ponieważ wykonywanie inteligentnych kontraktów wymaga „gazu”, tj. Miary mocy obliczeniowej. To nie jest darmowe, „cena gazu”, tj. Należy zapłacić określoną liczbę krypto tokenów. Oznacza to, że Ether (ETH), czyli natywna kryptowaluta Ethereum, musi zostać wydana na wykonanie inteligentnego kontraktu. Prosta logika obliczeniowa wymaga mniej gazu.
 • Kod musi unikać złożoności, ponieważ im bardziej złożony jest kod, tym większe jest prawdopodobieństwo błędów. Wynik inteligentnej umowy jest nieodwracalny, dlatego konieczne jest kodowanie prostych, pozbawionych błędów inteligentnych umów.

6. Wdróż inteligentne kontrakty:

Zalecanym do tego zestawem narzędzi jest „Truffle”. Ma następujące zalety:

 • Katalog umożliwia deweloperowi utrzymanie wszystkich jej inteligentnych kontraktów;
 • Narzędzie można łatwo wtopić w środowisko testowe, ponieważ skrypty mogą wdrażać kontrakty w środowisku testowym, uruchamiać „test trufli” i przeprowadzać regularne testy.
 • Wdrożenie za pomocą tego zestawu narzędzi jest łatwe, a wymagane parametry można łatwo ustawić w pliku config.js. Testrpc musi być uruchomiony w osobnym oknie, aby wdrożenie działało.

7. Wywołaj inteligentny kontrakt:

Wywołania do inteligentnych kontraktów muszą być zapisywane w postaci ciągów szesnastkowych, jednak istnieją biblioteki „interfejsu binarnego aplikacji” (ABI) kontraktów Ethereum, które mogą w tym pomóc.

8. Skonfiguruj konto Ethereum:

Aby wykonać inteligentne kontrakty, deweloper musi wydać Ether i musi utworzyć w tym celu konto Ethereum. Zalecany jest „eth-lightwallet”, ponieważ generowanie pary kluczy publicznych i prywatnych oraz zarządzanie nimi jest łatwe dzięki temu. Deweloper musi zaktualizować plik config.js, podając szczegóły klucza. Deweloper może wrócić do testu trufli i zobaczyć, jak Ether porusza się między kontami.

Ważna uwaga: deweloper nie może nikomu udostępniać swojego klucza prywatnego ani publikować go na żadnym forum internetowym.

9. Transakcja za pomocą inteligentnego kontraktu:

Po zakupie Eteru i zapisaniu go na swoim koncie, deweloper musi wykonać ostatni krok w rozwoju DApp, czyli przeprowadzić transakcję za pomocą Eteru. Istnieją 3 opcje:

 1. Transfer na inny adres jako wartość;
 2. Wywołaj funkcję kontraktu, która zaktualizuje stan sieci i wyda Ether, aby uiścić opłaty górnikowi;
 3. Zaangażuj kontrakt, który aktualizuje stan sieci i akceptuje Ether jako płatność. Deweloper musi również uiścić opłaty górnikowi.

10. Rozwój DApp: przydatne zasoby

Aby zapoznać się z przeglądem etapów rozwoju DApp, deweloper może przeczytać to obszerny artykuł na temat Hackernoon. Poniżej znajdują się zasoby dla poszczególnych kroków:

 1. Aby nauczyć się Ethereum: Samouczek programowania Ethereum, Oficjalny dokument dotyczący Ethereum, i Żółty papier Ethereum.
 2. GitHub materiał dla Testrpc.
 3. GitHub materiał dla web3.js.
 4. online kierunek dla Solidity.
 5. GitHub materiał dla zestawu narzędzi Truffle.
 6. GitHub materiał dla biblioteki ABI.
 7. GitHub materiał dla eth-lightwallet.

Dodatkowo, ‘dappsforbeginners”To dobra witryna dla nowego programisty, aby uzyskać wskazówki. Jeśli nie jesteś pewien, oto 5 powodów, dla których powinieneś nauczyć się tworzenia łańcucha blokowego. Wciąż szukam inspiracji w tym miejscu, w tym 10 najlepszych dappsów do naśladowania w 2018 roku.

Uwielbiam twoje doświadczenie z pierwszego doświadczenia w programowaniu dapp w sekcji komentarzy poniżej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me