Ten artykuł skupi się na podstawach prywatnej technologii blockchain, a także na jej cechach, różnicach między prywatnymi i publicznymi technologiami blockchain, popularnych platformach i przypadkach użycia prywatnych technologii blockchain.

Prywatny blockchain jest obecnie jednym z popularnych typów technologii blockchain. Zasadniczo istnieją trzy rodzaje technologii blockchain – publiczna, prywatna i federacyjna. W oparciu o każdą z ich cech, firmy wykorzystują je we własnych rozwiązaniach.

Jeśli używasz prywatnych aplikacji blockchain w rozwiązaniu, w którym niezbędny jest system publiczny lub federacyjny, to rozwiązanie nie odniesie sukcesu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju prywatnych platform blockchain używasz.

Dlatego, aby Ci pomóc, omówię wszystko, co musisz wiedzieć o prywatnym łańcuchu bloków. A więc zacznijmy!

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Co to jest Private Blockchain?

Zanim przejdziemy do korzystania z prywatnych łańcuchów bloków w różnych sektorach, zobaczmy, czym jest prywatny łańcuch bloków. Mówiąc prościej, prywatny łańcuch bloków to rodzaj sieci blockchain, w której tylko jeden organ lub organizacja ma kontrolę nad siecią.

Tak, wygląda na to, że teraz nie współgra bezpośrednio z główną koncepcją blockchain, prawda? Cóż, nawet jeśli prywatne przykłady blockchain mogą wydawać się scentralizowaną siecią, w rzeczywistości może oferować częściową decentralizację.

Ponadto w takiej sieci nie można uzyskać wpisu bez żadnego powodu. W rzeczywistości ten typ sieci bardzo dobrze nadaje się jako technologia wewnętrzna przedsiębiorstwa. Dlaczego?

Cóż, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystko zależy od technologii, poprzednie po prostu nie nadążają za zmieniającymi się czasami.

W rezultacie istnieje wiele problemów, takich jak kradzież danych, włamanie do tożsamości i tak dalej.

Dlatego, aby chronić poufne informacje firmy, używanie prywatnych łańcuchów bloków jest idealną opcją.

Tak więc bez odpowiedniego uwierzytelnienia nikt nie może wejść do tego typu sieci.


Aby upewnić się, że każda firma może korzystać z blockchain, istnieje wiele firm, które pracują nad wprowadzeniem prywatnej wersji tylko ze względu na tajemnicę.

Na przykład Ethereum było kiedyś platformą wyłącznie publiczną. Ale teraz EEA wprowadza prywatny blockchain Ethereum z tymi samymi funkcjami i dodatkową prywatnością dla tych firm z najwyższej półki.

Reakcja rynku

Cóż, istnieją pewne kontrowersje dotyczące prywatnych łańcuchów bloków. Na przykład wiele osób uważa, że ​​korzystanie z tej technologii nie oznacza, że ​​korzystasz z podstawowych wartości blockchain.

Cóż, może to prawda, ale platforma ma wszystkie funkcje, z wyjątkiem tego, że jest tylko prywatna. Jednak dla firm, publiczny łańcuch bloków nie jest odpowiedni, ponieważ istnieje wiele poufnych informacji, które mogą zostać ujawnione.

I tak, prywatne lub korporacyjne łańcuchy bloków są niezwykle popularne wśród firm z wyższej półki.

W każdym razie sprawdźmy funkcje prywatnych łańcuchów bloków.

Jakie są najlepsze cechy prywatnego łańcucha blokowego?

Pełna prywatność

W rzeczywistości prywatne platformy blockchain koncentrują się głównie na prywatności, a nie na pełnych ujawnieniach. Jeśli więc interesuje Cię technologia, w której prywatność jest największym problemem, to prywatne łańcuchy bloków są z pewnością dla Ciebie.

Z drugiej strony przedsiębiorstwo potrzebuje bezpieczeństwa i prywatności, ponieważ zawsze ma do czynienia z cyberatakami. Ponadto, ponieważ cały czas mają do czynienia z poufnymi informacjami, utrudnia to trzymanie wszystkiego na dystans.

Tak więc, jeśli firma może użyć prywatnego łańcucha bloków, aby wzmocnić swoje zabezpieczenia, haker nie będzie mógł włamać się do systemu.

Wysoka wydajność

Ten typ platformy blockchain zapewnia najwyższy poziom wydajności. W rzeczywistości prywatne przykłady blockchain mogą pokazać, że działają one znacznie lepiej niż tradycyjne publiczne platformy blockchain. Ale dlaczego?

Dzieje się tak dlatego, że prywatnie tylko kilka wstępnie autoryzowanych węzłów otrzymuje wpis. Nie ma więc możliwości, aby węzły zajęły więcej zasobów niż zwykle. Ale w publicznym łańcuchu bloków nie ma ograniczeń co do liczby węzłów.

W rezultacie system drastycznie zwalnia, gdy jest zbyt wielu uczestników. Ale prywatna sieć jest odporna na ten problem.

Skalowalność

W rzeczywistości platformy prywatne są bardziej stabilne i uzyskasz z nich najlepszą wydajność. To samo dotyczy skalowalności. Aby firma działała wydajnie, powinna być skalowalna. Więc z czasem musi też rosnąć. Ale w publicznym blockchainie, gdy sieć zaczyna się rozrastać po pewnym czasie, również zaczyna zwalniać.

Nazywa się to problemem skalowalności. Ale wydaje się, że sieci prywatne już minęły, ponieważ mogą się rozwijać, ale w żadnym wypadku nie spowalniają.

Co więcej, powoduje to niższe opłaty, szybsze transakcje i tak dalej.

Solidna architektura

W rzeczywistości sieci prywatne mają obecnie jedną z solidnych struktur sieciowych. Są odporne na wszelkie problemy. Dlatego są wyposażone w dobry poziom protokołów bezpieczeństwa, które pomagają powstrzymać złośliwe działania.

Na niektórych platformach możesz nawet zobaczyć funkcję typu zapory, która chroni wszystkie informacje w księdze przed zewnętrznymi i wewnętrznymi obecnością.

Wydaje mi się, że technicznie rzecz biorąc, organizacja może zmienić transakcję, jeśli chce, ale jest to wysoce nieprawdopodobne i nie pozostanie niezauważone.

Chcesz zostać certyfikowanym architektem blockchain w przedsiębiorstwie? Zarejestruj się teraz: Kurs Certified Enterprise Blockchain Architect (CEBA)!

Dlaczego warto korzystać z tego typu łańcucha blokowego?

  • Oszczędza zasoby

Jeśli spojrzysz na prywatne przykłady blockchain, zobaczysz, że te platformy oszczędzają wiele zasobów. W rzeczywistości utrzymanie prywatnego systemu jest dość proste i nie wymaga tak dużej uwagi.

W ten sposób pobierają tylko kilka zasobów z publicznych platform blockchain. Dzięki temu możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy i siły roboczej potrzebnej do tych rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że będzie to całkowicie tanie czy coś.

Ale w porównaniu z innymi wydajnymi technologiami, takimi jak ta, jest najtańszy!

  • Niskie opłaty

W tej sieci możesz dokonywać transakcji przy minimalnych opłatach. W większości przypadków na początku możesz nawet nie potrzebować opłaty. W rzeczywistości jest to doskonały powód, aby zacząć od prywatnych łańcuchów bloków. Ponadto te łańcuchy bloków w wielu przypadkach nie mają natywnego tokenu dla sieci.

W związku z tym nie będzie żadnego negatywnego wpływu, jaki mogą przynieść kryptowaluty.

  • Przepisy prawne

Innym dobrym powodem do korzystania z tej sieci są przepisy. Wszystkie prywatne przykłady blockchain w świecie rzeczywistym obracają się wokół przepisów. W rzeczywistości przedsiębiorstwa nie mogą działać bez systemu regulacyjnego.

I tak powinien istnieć właściwy sposób wykonywania pewnych zadań, a nieprzestrzeganie zasad będzie skutkowało konsekwencjami. Tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo uczestnikom.

  • Brak nielegalnych stron

Jest to jedna z zalet korzystania z prywatnego łańcucha bloków, ponieważ nie oferuje on żadnej możliwości wejścia do sieci nieznanej stronie trzeciej. W ten sposób zapewnia, że ​​nikt nie może wykorzystywać tego kanału do swoich nielegalnych działań. W przeciwieństwie do publicznego blockchaina, prywatny blockchain traktuje to poważnie, ponieważ może zaszkodzić reputacji firmy.

  • Wspieranie organizacji korporacyjnych

W przeciwieństwie do publicznego blockchaina, prywatne platformy blockchain są bardziej skoncentrowane na firmach lub organizacjach. Nie chcą oni wzmacniać pozycji użytkowników, ale raczej firmę jako całość.

Blockchain publiczny kontra prywatny

Pokrótce wyjaśnię główną różnicę między publicznym i prywatnym blockchainem. Wielu z was często nie rozumie różnicy między tymi dwoma typami, więc lepiej to wyjaśnić.

W publicznym blockchainie każdy może dołączyć do sieci, z drugiej strony tylko wybrane węzły mogą wejść do prywatnych łańcuchów bloków.

Ponadto prywatne łańcuchy bloków są częściowo zdecentralizowane, a publiczne są w pełni zdecentralizowane. Jednak pod względem szybkości transakcji, kosztów lub wydajności, publiczny łańcuch bloków jest znacznie w tyle.

Jest to jedna z głównych różnic między publicznym a prywatnym blockchainem.

Skoro już jesteśmy na ten temat, możesz chcieć sprawdzić porównanie między prywatnymi i konsorcjalnymi technologiami blockchain.

Ale prywatnemu blockchainowi brakuje również niezmienności, dostępu i tak dalej. Tak czy inaczej, miejmy nadzieję, że poniższa tabela rzuci więcej światła na ten temat. Więc sprawdź to!

 Public BlockchainPrywatny Blockchain
Dostęp Ktoś Pojedyncza organizacja
Koszt transakcji Wysoki Niska
Szybkość transakcji Powolny Szybki
Autorytet Zdecentralizowane Częściowo zdecentralizowane
Niezmienność Pełny Częściowy
Przetwarzanie danych Dostęp do odczytu i zapisu dla każdego Dostęp do odczytu i zapisu dla jednej organizacji
Zgoda Bez pozwolenia Dozwolone
Wydajność Niska Wysoki

Prywatne platformy Blockchain

Istnieje wiele prywatnych platform blockchain, które są idealne do zastosowań korporacyjnych. Więc pokrótce przedstawię je jeden po drugim.

  • Enterprise Ethereum

W rzeczywistości Enterprise Ethereum jest obecnie jednym z nowych dodatków. Ethereum jest w rzeczywistości publicznym blockchainem, który zyskał przyczepność w oparciu o wprowadzone funkcje. Jednak firmom trudno było nawet wykorzystać te funkcje, ponieważ jest to w pełni publiczna sieć.

Dlatego właśnie EEA lub Enterprise Ethereum Alliance zaczęło wdrażać prywatną wersję łańcucha blokowego Ethereum tylko do celów komercyjnych. Tak więc ten prywatny łańcuch blokowy Ethereum oferuje nowy typ sieci prywatnej, która również wykorzystuje korzyści z sieci publicznej.

Co więcej, prywatny łańcuch bloków Ethereum również aktualizuje się w oparciu o sieć publiczną. Tak więc będzie się dalej rozwijać w ogromną sieć.

  • Tkanina Hyperledger

Jest to do tej pory jedna z popularnych prywatnych platform blockchain na liście. W rzeczywistości Hyperledger Fabric jest pełen funkcji, z których każdy może korzystać w dowolnej branży. Ponadto jest dostępny z uprawnieniami, więc każdy członek musi autoryzować swoją tożsamość, zanim będzie mógł się do niego dostać. Sprawdź więcej informacji na temat dozwolonego łańcucha bloków tutaj.

Co więcej, ma budowę modułową, co oznacza, że ​​możesz podłączyć i odtwarzać dowolny typ elementu. Ponadto pozwala na dostosowanie do dużej długości. Szybkość transakcji jest duża iw rzeczywistości wyróżnia się na każdej innej platformie na rynku.

  • Corda

Corda to kolejna świetna platforma, której powinieneś się przyjrzeć. W rzeczywistości Corda ma dwa typy wersji, jedna jest typu open source, a druga jest przeznaczona do użytku komercyjnego. Ale blockchain Corda jest bardziej odpowiedni dla branż finansowych, takich jak sektory bankowe, ubezpieczenia, nieruchomości i tak dalej.

Ale to ewoluuje, więc każda firma, która szuka sposobów na aktualizację swojego systemu finansowania, może wypróbować Cordę.

Ponadto Corda oferuje najlepszą możliwą zaporę ogniową przeciwko wszelkim atakom internetowym. Jest to więc świetna opcja do wykorzystania jako system bezpieczeństwa.

  • Marszczyć

Ripple to kolejna prywatna platforma blockchain przeznaczona wyłącznie dla sektora finansowego. W rzeczywistości jest dostarczany z własnym tokenem natywnym i za jego pomocą możesz sfinalizować transakcje w ciągu kilku sekund. W każdym razie wcześniej wiele osób uważało, że Ripple nadaje się tylko do branży finansowej.

Ale powoli nawet rządy zaczynają wykorzystywać tę platformę dla własnych korzyści. Koszty transakcji w przypadku tej platformy są stosunkowo niskie i oferuje zabezpieczony protokół konsensusu. W każdym razie, aby korzystać z tej platformy, musisz pobrać RippleNet.

W każdym razie, sprawdźmy teraz następny!

  • Kworum

Kworum jest ostatnim na naszej liście. JP. Morgan stoi za sukcesem Quorum. W rzeczywistości Quorum jest w rzeczywistości prywatną wersją Ethereum. Jednak programiści dostosowali platformę Ethereum, aby wprowadzić pewne umiar i uczynić ją przyjazną dla przedsiębiorstw.

W każdym razie Enterprise Ethereum i Quorum to nie to samo. Dlatego uważaj, aby ich nie pomylić. Obaj używają różnych metod i różnych protokołów, aby osiągnąć konsensus.

Ponadto ich polityka prywatności jest inna. Możesz dowiedzieć się więcej o tym typie łańcucha bloków w tym samouczku Quorum blockchain.

Jakie są przypadki użycia prywatnego łańcucha blokowego?

Usługi finansowe

Cóż, prywatne firmy blockchain dbają o to, aby każda sieć była odpowiednia dla usług finansowych. Szczerze mówiąc, sieć blockchain doskonale się do tego nadaje. Zazwyczaj usługi finansowe mają wiele problemów, takich jak wrażliwe systemy sieciowe, niska prędkość transakcji i tak dalej.

Ale z pomocą prywatnych łańcuchów bloków sektory finansowe mogą uzyskać ogromny impuls. Zmniejszy się również koszt realizacji płatności międzynarodowych. Co więcej, zwiększy wydajność, zapewni przejrzystość i tak dalej.

Ale musisz upewnić się, że twoje rozwiązanie blockchain jest w stanie zapobiec problemom hakerskim.

Handlowy

Branże handlowe są również kolejnym ważnym celem dla firm handlowych. W rzeczywistości ponad 18 bilionów dolarów towarów przechodzi co roku procesy handlowe. Ale żeby wszystko szło gładko, firmy potrzebują lepszej kontroli nad całym systemem.

Korzystając z tego, sektor handlu może śledzić swoje produkty nawet na trasie. Ponadto firma może wiedzieć, kiedy przejdzie produkty przez proces śledzenia. W każdym razie ważne jest również zabezpieczenie płatności za partię zamówienia. Jak można się domyślić, w ostatnich latach blockchain finansowania handlu przeżywał boom.

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Zarządzanie łańcuchem dostaw jest jednym z popularnych przypadków użycia prywatnych łańcuchów bloków. W rzeczywistości prywatne firmy typu blockchain zwykle tworzą platformy wyłącznie dla branż związanych z łańcuchem dostaw, ponieważ jest to ogromna szansa.

W prawdziwym życiu wyniki blockchain dla łańcucha dostaw są również bardzo pozytywne. Wiele firm już korzysta z prywatnego łańcucha bloków w tym sektorze i widzą zwiększone przychody.

Co więcej, nawet klienci uzyskują przejrzysty wynik, gdy wiedzą, w jaki sposób i gdzie otrzymali swoje produkty. To świetny sposób na zapewnienie autentyczności produktu i raz na zawsze ograniczenie problemów z podróbkami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach wdrożenia prywatnego łańcucha bloków w zarządzaniu łańcuchem dostaw w Twojej organizacji? Zapisz się teraz na nasz kurs Enterprise Blockchains i Supply Chain Management!

Sprzedaż

Handel detaliczny to wspaniały sektor, w którym prywatne aplikacje blockchain mogą w pełni rozwinąć się. Chociaż ten sektor nie był tak przyjazny na początku tej technologii, ale teraz powoli ją wdraża.

W każdym razie podrabiane produkty detaliczne wydają się być jednym z głównych problemów tego sektora. Za pomocą blockchain w sprzedaży detalicznej mogą śledzić swoje produkty od producentów do sklepów detalicznych. Dlatego zawsze istnieje sposób, aby ustrzec się przed złośliwymi problemami, które pojawiają się podczas dostawy produktów.

Walmart i Alibaba wydają się być dwoma największymi nazwiskami w tym sektorze.

Usługi rządowe

Usługi rządowe mogą wydawać się dalekosiężną opcją, ale w rzeczywistości jest to jeden z sektorów, które szybko pozostają w tyle. Na dzień dzisiejszy sektor ten jest pełen korupcji, a żaden inny sektor nie zmaga się z taką korupcją na świecie.

W ten sposób ludzie wkrótce tracą wiarę w tego rodzaju przemysł. Ponadto proces korzystania z usług rządowych jest raczej powolny. Ale z pomocą prywatnych aplikacji blockchain może wreszcie pozbyć się korupcji.

Co więcej, może oferować lepsze usługi, które są szybkie i godne zaufania dla ludzi.

Istnieje już wiele usług rządowych korzystających z tej technologii z powodu mnóstwa przypadków użycia blockchain dla rządu.

Opieka zdrowotna

Opieka zdrowotna to naprawdę wspaniały sektor, który wymaga zmian jak najszybciej. Dlaczego? Cóż, ten sektor nie zapewnia poufności pacjenta, w wyniku czego do systemu wycieka mnóstwo danych.

W ten sposób prywatne firmy blockchain mogą pomóc wyeliminować wszystkie te problemy. Mogą zaoferować pacjentowi poufność i dostęp do lekarzy za zgodą pacjentów. Co więcej, pozbywa się również podrabianych leków i innych problemów z zarządzaniem.

Ale co najważniejsze, blockchain dla opieki zdrowotnej może wyeliminować zmianę fałszywych certyfikatów wśród lekarzy. To z kolei zapewnia lepsze zasady leczenia.

Nieruchomość

Prywatne firmy blockchain są również tworzone dla sektorów nieruchomości. W rzeczywistości rynek boryka się z wysokimi kosztami, słabą płynnością, niedostępnością. Tak się składa, że ​​jest jedyną wyższą klasą, która ma teraz dostęp do nieruchomości.

Ale wydaje się, że wymyka się spod kontroli ludziom z niższej lub średniej klasy. Ale czy pomoc sieci prywatnych może rozkwitnąć ten sektor. W końcu może zaoferować ludziom częściową własność, a następnie wykorzystać to, aby również im przynieść korzyści.

Blockchain dla nieruchomości zabezpiecza również proces płatności i eliminuje wszelkie ukryte problemy kryminalne.

Ubezpieczenie

Prywatne aplikacje blockchain mogą zabłysnąć w branży ubezpieczeniowej. W rzeczywistości sektor ten jest podatny na problemy, takie jak odpowiedzialność i papierowe ślady. Kompilacje, takie jak nadmiar dokumentów i roszczenia ubezpieczeniowe, naprawdę spowalniają cały proces. Dlatego konieczne jest, aby prywatna sieć na stałe oferowała swoje korzyści temu sektorowi.

W każdym razie, korzystając z tej technologii, możesz zautomatyzować cały proces roszczenia ubezpieczeniowego, a tym samym zaoszczędzić na czekaniu w kolejce.

Cały proces jest zautomatyzowany i płynny w blockchain dla ubezpieczeń. Tak więc nie ma żadnych utrzymujących się problemów.

Tak się składa, że ​​MetLife jest jednym z głównych współtwórców tej niszy.

Na końcu

Prywatne łańcuchy bloków to jedyna w swoim rodzaju technologia, specjalnie dostosowana do przedsiębiorstw. Jest już tak wiele rozwiązań opartych na prywatnych łańcuchach bloków.

Ponadto, chociaż wiele osób może pomyśleć, że prywatne łańcuchy bloków to tylko gloryfikowany scentralizowany system baz danych, rzeczywistość jest zupełnie inna.

Obecnie istnieje wiele przykładów na to, aby to udowodnić. Na przykład wiele firm z wyższej półki używa Fabric jako podstawy swoich rozwiązań blockchain. Co więcej, te rozwiązania działają z wysokim poziomem wydajności.

Więc upewnij się, że zaczniesz sprawdzać również ten typ łańcucha bloków. Aby uzyskać więcej informacji, możesz rozpocząć od naszego bezpłatnego kursu blockchain!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me