W tym artykule dokładniej zagłębimy się w podstawy tokenów niefungalnych (NFT) – w tym definicję, przykłady i zastosowania.

Rozmawialiśmy o blockchain, rozmawialiśmy o tokenach i rozmawialiśmy o różnicach między tokenami a monetami, co oznacza, że ​​teraz jest czas na omówienie nieco zaawansowanej i najnowszej formy tokenów – Non Fungible Token – znanej również jako NFT.

Istnieje również ważny powód, dla którego wszyscy musimy dobrze rozumieć tokeny niefugowalne. Według niektórych ekspertów, NFT mogą kształtować przyszłość blockchain, dlatego zyskują zainteresowanie entuzjastów i użytkowników.

Zapisać Teraz: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Żetony niezgrabne: trochę informacji

Termin zamienny oznacza coś, co można zastąpić czymś podobnym. Tak więc, pod nazwą Tokeny niefunkcjonalne, możemy łatwo zrozumieć, że mówimy o typie tokena, którego nie można zastąpić innym podobnym tokenem. Jest wyjątkowy i niewymienny.

Ale czy to wystarczy, aby zrozumieć koncepcję kryjącą się za tokenami niepodlegającymi kontroli? Nie, więc zagłębmy się trochę głębiej.

W kontekście blockchain i kryptowaluty tokeny są kluczową koncepcją. Tokeny są również dostępne w różnych formach i są używane z różnych powodów. NFT to jeden z rodzajów tokenów z jego unikalnymi funkcjami i zastosowaniami.

Możesz również przeczytać nasz szczegółowy przewodnik dotyczący różnych typów tokenów bezpieczeństwa tutaj.

W kontekście kryptowalut ważna jest zamienność. W rzeczywistości dla każdej waluty, tradycyjnej lub cyfrowej, pożądana jest zamienność, ponieważ większość walut ma być środkiem wymiany.

Na przykład możesz wymienić dolara amerykańskiego na dowolne inne dolary amerykańskie. Nie tylko to, ale możesz również wymienić go na funta brytyjskiego lub rupię pakistańską. To jest zamienność.

Jeśli pożyczasz komuś dolara, nie potrzebujesz dokładnie tego samego dolara z tym samym numerem seryjnym, prawda? To jest zamienność. Jeśli jednak pożyczysz komuś kartę baseballową z limitowanej edycji, potrzebujesz dokładnie tej samej karty baseballowej z limitowanej edycji, nie można jej wymienić.

Zamienność jest również kluczową cechą wszystkich głównych kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum.

Jednak NFT pojawił się jako nowy typ tokena z unikalnym zestawem funkcji. Ma też kilka bardzo interesujących zastosowań. Ponieważ koncepcja jest nowa, wiele osób nie rozumie jej, związanych z nią funkcji, jej przyszłości i tego, do czego można ją wykorzystać.


W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się definicjom, funkcjom i aplikacjom, więc czytaj dalej.

Co to są tokeny niepodlegające grzybicy?

NFT to rodzaj tokena, który nie jest wymienny i można go od siebie odróżnić. Ta cecha sprawia, że ​​jest zróżnicowany i pożądany w niektórych przypadkach.

Jak wspomniano powyżej, prawdziwym przykładem może być karta baseballowa z limitowanej edycji. Innym przykładem jest bilet lotniczy, ponieważ nie można wymienić biletu na bilet innej osoby.

Jest to wirtualny token, który tworzysz w celu zweryfikowania autentyczności i własności zasobu za pomocą kryptografii.

Na przykład, jeśli masz wirtualną właściwość, taką jak wirtualne dzieło sztuki, możesz utworzyć niezawieralny token, aby tokenizować dzieło sztuki. NFT, który teraz posiadasz, odzwierciedla fakt, że własność dzieła sztuki należy do Ciebie. Nie można go wymieniać, ponieważ Twoja grafika jest wyjątkowa. NFT jest przechowywany w łańcuchu bloków jako Twoja własność.

Token niefunkcjonalny jest najlepszym przykładem tego, jak token może zostać użyty do stworzenia niedoboru, co skutkuje stworzeniem wartości dla tego tokena. Najlepszym przypadkiem są CryptoKitties, które szczegółowo omówię w kilku następnych akapitach. Cyfrowy kotek został sprzedany za maksymalnie 120000 USD na CryptoKitties, zgodnie z tą zasadą.

Możesz również zdefiniować tokeny niefunkcjonalne jako – „rodzaj tokena, który tworzy cyfrowy niedobór i można go zweryfikować bez żadnej scentralizowanej organizacji, która go uwierzytelnia”.

W tym celu NFT używają łańcucha blokowego, który pozwala tym tokenom na stosowanie zdecentralizowanego sposobu przechowywania elementów rzadkich cyfrowo.

NFT zapewniające nowe możliwości inwestorom

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w tym celu intensywnie wykorzystuje się NFT. Wiele osób tworzy cyfrową sztukę lub różne cyfrowe rzeczy, często tylko bezużyteczne bzdury, i tokenizuje je za pomocą NFT w celu tworzenia wartości.

Jednak istnieje bardziej produktywne zastosowanie NFT, które staje się popularne i oczekuje się, że w najbliższej przyszłości wejdzie do głównego nurtu. Jest to tokenizacja aktywów fizycznych, a także wartościowych aktywów wirtualnych, takich jak rzeczywiste dzieła sztuki, pamiątki i przekształcanie ich w tokenizowane papiery wartościowe. Stwarza to nową okazję do inwestycji.

Krótko mówiąc, dzięki tokenizacji aktywów materialnych inwestorzy mogą mieć większą płynność.

Należy również pamiętać, że NFT to niedawne zjawisko, ale ma wiele zastosowań. Większość ludzi wciąż je rozumie i znajduje sposoby na ich wdrożenie i wykorzystanie.

Kto stworzył NFT?

Pierwszy żeton niefunkcjonalny został stworzony przez Witka Radomskiego, współzałożyciela Enjin Coin, kiedy w czerwcu 2017 roku napisał kod do pierwszej monety. Jednak kod został upubliczniony dwa miesiące później, w sierpniu..

Przypadki użycia tokenów niefunkcjonalnych

Tokeny niefunkcjonalne są dziś używane na wiele sposobów i można znaleźć kilka przykładów NFT, takich jak –

Hazard

W rzeczywistości jednym z pierwszych zastosowań gry, która wprowadziła koncepcję NFT na świat, była gra CryptoKitties który był oparty na blockchainie. W grze opartej na łańcuchu blokowym Ethereum i standardzie ERC-721 zbierasz, kupujesz, hodujesz i sprzedajesz cyfrowe kotki, każdy cyfrowy kotek z własnymi cechami genetycznymi i funkcjami przechowywanymi w łańcuchu blokowym.

ERC-721 różni się nieco od tokena ERC-20, który jest standardowym protokołem w sieci Ethereum. Podczas gdy ERC-20 reprezentuje jeden rodzaj aktywów, ERC-721 oznacza całą klasę aktywów.

To zapoczątkowało pomysł Niewymulalnych Tokenów. Gra stała się tak popularna, że ​​w ciągu roku sprzedaż przekroczyła 12 milionów dolarów.

Innym popularnym przykładem jest Decentraland, która jest grą o ziemiach ograniczonych cyfrowo. Możesz kupować, rozwijać i sprzedawać ziemię w Decentraland za pomocą żetonów niefugowalnych. Masz pełną kontrolę nad swoją ziemią, możesz na niej zbudować wszystko, uczynić ją wyjątkową i dodać do niej wartość. Gra wykorzystuje wirtualny świat 360 stopni, dzięki czemu czujesz się jak w prawdziwym świecie.

Własność zasobów w grach w powyższych grach wykorzystujących żetony niefunkcjonalne stworzyła wartość tych aktywów. Możesz sprzedać swoje zasoby w obu grach z zyskiem, sprzedając swoje żetony niefugowalne.

Powstało kilka innych gier z tą samą koncepcją, wykorzystujących NFT. Tokeny niefunkcjonalne otworzyły wrota możliwości dla branży gier, która już teraz kwitnie, jeśli chodzi o roczne przychody i wzrost. Korzystając z NFT, ludzie mogą teraz posiadać, kupować i sprzedawać swoje postacie w grze.

Artykuły kolekcjonerskie

Jednym z najczęstszych przykładów NFT jest użycie tych tokenów do przechowywania zasobów cyfrowych na Twoje nazwisko. Omówiliśmy już powyżej przykład sztuki cyfrowej. Możesz utworzyć NFT dla dowolnego zasobu cyfrowego, aby uczynić go wyjątkowym i swoim wirtualnym zasobem.

Krótko mówiąc, NFT oferuje niepodważalną własność zasobów w grze, a także towarów wirtualnych. Istnieje możliwość, że w niedalekiej przyszłości posłuży również na własność dóbr materialnych, takich jak własność domu.

W rzeczywistości, zgodnie z niedawno opublikowanym artykuł w Forbes, Tokeny niefunkcjonalne z fizycznych przedmiotów kolekcjonerskich odgrywają rolę we wzmacnianiu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami.

Koncesjonowanie

Innym świetnym przykładem efektywnego wykorzystania NFT jest użycie go do licencjonowania oprogramowania. Według ekspertów tworzenie licencji opartych na NFT może zmniejszyć piractwo i umożliwia sprzedawanie licencji na otwartym rynku z równym zyskiem. W ten sposób użytkownicy mogą również uniknąć rocznych subskrypcji, korzystać z oprogramowania w ramach zakupionej licencji, a po użyciu odsprzedać je komuś innemu. W tym przypadku licencja działa jako zasób dla użytkowników.

Programiści mogą również skorzystać na tym, że mogą tworzyć inteligentne kontrakty, które pozwolą na udział w zyskach z odsprzedaży lub cokolwiek innego, co może również generować przychody dla pierwotnego dewelopera.

Jest to sytuacja korzystna dla wszystkich, którą NFT oferuje zarówno użytkownikom, jak i programistom. Może zmniejszyć piractwo, a także pozwolić użytkownikom zarobić trochę pieniędzy na zakupach.

Przykłady i standardy żetonów niepodlegających grzybicy

W przypadku żetonów wymiennych najczęściej stosowanym standardem jest ERC-20 oparty na Ethereum.

Jednak tokeny niefunkcjonalne używają innego zestawu standardów i protokołów, takich jak ERC-721, który jest oparty na Ethereum lub jego najnowsza aktualizacja ERC-1155, lub inny standard oparty na platformie blockchain NEO.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowy przegląd standardów dotyczących żetonów niefungalnych.

Co to są tokeny niezawierające ERC-721?

Obecnie większość NFT jest implementowanych na platformie Ethereum jako tokeny ERC-721. Możesz znaleźć inne przykłady Non Fungible Token z różnymi standardami i innymi protokołami i blockchain, takimi jak te na blockchainie NEO lub EOS, ale ERC-721 jest obecnie najpopularniejszym standardem NFT. Znajduje się również wśród najlepszych żetonów niefugowalnych.

ERC-721 zawiera zestaw standardowych funkcji i atrybutów, które go definiują, w postaci inteligentnego kontraktu. Musisz przestrzegać tych atrybutów i funkcji, aby posiadać, handlować i zarządzać ERC-721.

Mówiąc najprościej, ERC-721 zapewnia nam standard tworzenia i wymiany tokenów niefunkcjonalnych. Każdy token ERC-721 jest niepowtarzalny, co nie ma miejsca w przypadku tokenów ERC-20.

Istnieje inna kluczowa różnica między tokenami ERC-721 i ERC-20. Tokeny ERC-20 są podzielne, tak jak można podzielić 10 $ na dwa banknoty 5 $. Jednak tokeny ERC-721 są niepodzielne. Czy ktoś przy zdrowych zmysłach może podzielić bilet lub kartę baseballową? Nie, to samo dotyczy tokenów niepodlegających kontroli.

ERC-721 jest obecnie najczęściej używanym standardem cyfrowej grafiki i gier typu blockchain. Do tej pory był używany przez setki Dappów i stworzono ponad milion jedynych w swoim rodzaju tokenów.

ERC-721 kontra ERC-1155

Chociaż ERC-721 odniósł natychmiastowy sukces, użyty do stworzenia prawdopodobnie milionów NFT, miał też pewne ograniczenia. Na przykład było drogie, a według twórcy Non Fungible Token, Redomskiego, również nieefektywne wdrażanie dużych baz danych przedmiotów.

Aby przezwyciężyć te niedociągnięcia, Witek Radomski postanowił stworzyć własny standard ERC-1155. Oznacza to, że ERC-1155 jest zaawansowaną i lepszą wersją ERC-721, która oferuje wiele nowych możliwości tworzenia NFTS.

Na przykład, dzięki nowemu standardowi ERC-1155, możesz teraz używać nieskończonej liczby elementów niefunkcjonalnych, jak również wymywalnych w pojedynczym wdrożonym inteligentnym kontrakcie. Zdaniem Witka Radomskiego jest to również łatwe w obsłudze dla sieci blockchain.

Twierdzi również, że ten nowy zestaw standardów jest nie tylko dobry dla branży gier opartych na łańcuchu blokowym, ale także dobrą opcją tworzenia tokenów dla wszystkich form własności, bez względu na to, czy są cyfrowe czy materialne..

Jak ERC-1155 może być lepszą alternatywą dla ERC-721 i ERC-20?

ERC-1155 został opracowany w odpowiedzi na ograniczenia ERC-721 i ERC-20, co czyni go lepszą alternatywą. Na przykład częstym problemem zarówno w przypadku ERC-721, jak i ERC-20 jest ograniczenie wdrażania oddzielnych inteligentnych umów dla każdego typu tokena. Daje to nieskończoną liczbę powtarzających się danych zarówno w tokenach ERC-20, jak i ERC-721.

Co to znaczy?

Powtarzający się kod na milionach tokenów na maszynach na całym świecie, powodujący marnotrawstwo mocy obliczeniowej, energii elektrycznej i miejsca do przechowywania.

Rozwiązaniem powyższego problemu jest standard ERC-1155. W nowym standardzie większość kodu można przechowywać w umowie centralnej dla każdej odmiany tokena, któremu nadawany jest numer identyfikacyjny.

Następnie każdy nowy token, który wymaga tego samego kodu, może go używać za pośrednictwem przypisanego identyfikatora. Dzięki temu przypisanemu identyfikatorowi możesz używać kodowania bez konieczności kopiowania i wklejania tych samych danych.

ERC-1155 umożliwia również wykonanie więcej niż jednego złożonego zadania w ramach jednej transakcji. Zmniejszy to zatory w łańcuchu bloków Ethereum. Na przykład w standardzie ERC-1155 operacje takie jak zatwierdzanie, transfer, handel i topienie przyjmują tablice jako parametry. Pozwala to na wykonanie około 100 do 200 funkcji w jednej transakcji.

ERC-1155 pozwala również na tworzenie zarówno tokenów Fungable, jak i Non Fungible, co nie było możliwe w przypadku ERC-20 (tylko tokeny Fungable) i ERC-721 (tylko tokenów Non Fungible).

ERC721 vs ERC1155: Tabela porównawcza

 ERC-721ERC-1155
Tworzenie tokena Tylko jeden token w jednej umowie Wiele tokenów w jednej umowie
Ograniczenie Może tworzyć tylko NFT Może tworzyć kontrakty zarówno wymowne, jak i niewykonalne
Koszt Kosztowny Taniej
Łatwość użycia Umożliwia pojedynczą operację dla każdej transakcji Umożliwia wiele operacji w jednej transakcji
Wymagania dotyczące przechowywania Jeszcze Mniej
Wydajność Niska Wysoki

Lista żetonów niepodlegających obróbce

Niezgrabny żeton na Stellar

Stelar to kolejny popularny zdecentralizowany protokół oparty na łańcuchu bloków, który umożliwia użytkownikom wysyłanie pieniędzy do dowolnej części świata. Platforma jest jednym z najtańszych sposobów wysyłania pieniędzy do kogokolwiek, w dowolnej walucie i natychmiast.

Niedawno zaczęli również używać NFT. Używa kont Stellar do reprezentowania każdego indywidualnego, niepowtarzalnego tokenu niefugalnego.

Każdy token używa unikatowych metadanych, które odróżniają go od innych tokenów, i jest podpisany cyfrowo przez twórcę konta przed zapisaniem go w obiekcie IPFS. W zamian multi-hash IPFS jest używany jako tajny klucz dla konta / użytkownika powiązanego z tokenem.

Należy jednak pamiętać, w przeciwieństwie do innych powszechnych form NFT, żetonów niefungalnych na Stellar nie można handlować na Stellar DEX.

Niezgrabny token dla EOS

Wspomnieliśmy już o standardach NFT stosowanych w Ethereum, ERC-721 i ERC-1155. Istnieje również standard używany w NEO.

Czy jednak istnieje niezawodny token dla EOS? Tak jest. Kilka miesięcy temu UNICO i EOS Cafe Calgary nawiązały współpracę, aby stworzyć Standard Non Fungible Token Standard dla EOS.

Pozwala to programistom na tworzenie NFT również na EOS, innych niż Ethereum i NEO blockchain.

Niezgrabny token dla NEO

Istnieje kilka zespołów pracujących nad rozwojem i ulepszaniem standardów Non Fungible Token na NEO blockchain, wiodącej chińskiej platformie inteligentnych kontraktów

W niedawnym wywiadzie dyrektor generalny NEO, Da Hongfei, wykazał zainteresowanie niezamienialnością tokenów. Twierdził również, że pracują nad podobnym standardem co ERC-721 na blockchainie Ethereum również dla NEO..

Oto, co Hongfei powiedział w jednym z wywiadów w lipcu 2018 r. – „Otrzymaliśmy właśnie zatwierdzenie standardu. Zostanie połączony z naszą główną gałęzią. Tokeny niewymienialne są również strategią dla NEO. Kiedy gra trafi na blockchain, otrzymasz przedmioty kolekcjonerskie. Tymi przedmiotami kolekcjonerskimi można handlować na blockchainie, więc jest to idealne połączenie ”.

W marcu 2018 roku, założyciel Trinity Protocol, David Li zaproponował również swój standard NEP-10 dla tokenów niefunkcjonalnych na platformie NEO. Ten nowy standard różni się od standardu NEP5, który służy do tworzenia wymiennych tokenów na NEO.

Dowiedz się więcej o standardzie NEP5 tutaj.

Przyszłość niezgrabnego tokena

Wraz z pojawieniem się bardziej praktycznych zastosowań technologii blockchain i pojawieniem się blockchain w głównym nurcie, możesz spodziewać się, że więcej osób tokenizuje swoje cyfrowe, a także materialne aktywa w łańcuchu bloków. W tym celu potrzebują NFT.

Omówiliśmy już jego możliwe zastosowania w branży gier, licencjonowaniu oprogramowania i przechowywaniu przedmiotów kolekcjonerskich. Podobnie, NFT mogą służyć do poświadczania tożsamości, a nawet prawa własności.

Inną możliwością jest wykorzystanie go w branży finansowej do tokenizacji tradycyjnych aktywów, takich jak metale szlachetne, akcje lub obligacje. Zależy to od przyszłej migracji tych aktywów o wysokiej wartości do łańcucha bloków w przyszłości.

NFT mogą również stać się niezmiennym i bezpiecznym sposobem przechowywania akademickich poświadczeń, aktów urodzenia, tożsamości i gwarancji.

Słowa końcowe

Żetony niepodlegające grzybicy to bez wątpienia nowy dzieciak w okolicy, na który musisz mieć oko. Aplikacje tego nowego typu tokenów są nadal w toku, ale staje się on już popularny głównie ze względu na jego wykorzystanie w grach, w szczególności do zarabiania na zasobach w grze, takich jak CryptoKitties.

Upewnij się, że zaczniesz sprawdzać również ten typ łańcucha bloków. Aby uzyskać więcej informacji, możesz rozpocząć od naszego bezpłatnego kursu blockchain!

* Zastrzeżenie: artykuł nie powinien być traktowany jako i nie ma na celu zapewnienia żadnych porad inwestycyjnych. Roszczenia przedstawione w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej i nie powinny być traktowane jako takie. Przeprowadź własne badania!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me