Jak zintegrować Blockchain w branży telekomunikacyjnej

W miarę jak firmy coraz częściej sięgają po aplikacje typu blockchain w celu ulepszenia istniejących usług, w jaki sposób systemy telekomunikacyjne mogą skorzystać na najnowszych technologiach rozproszonych rejestrów?

Podczas gdy branża telekomunikacyjna zajmowała pierwsze miejsca w pierwszym rzędzie dla niektórych z najbardziej ekscytujących osiągnięć technologicznych w historii, blockchain pozostaje stosunkowo nową i nieodkrytą ścieżką dla dzisiejszych biznesów telekomunikacyjnych. To powiedziawszy, niektórzy ekspertów wierzymy, że rosnący wpływ blockchain na sektor telekomunikacyjny może spowodować wzrost wartości rynkowej z 46,6 miliona dolarów w 2018 roku do oszałamiających 993,8 miliona dolarów do 2023 roku.

Niezależnie od tego, czy jesteś dyrektorem technicznym szukającym praktycznych porad, czy też dyrektorem generalnym, który chce zainwestować w najnowsze technologie, zrozumienie wartości blockchain pomoże Ci otworzyć drzwi do świata możliwości.

Dołącz do nas, gdy badamy potencjalne zastosowania blockchain w telekomunikacji i jak branża może przezwyciężyć długotrwałe bariery, aby stymulować innowacje i odblokowywać nowe możliwości rozwoju.

 

Co to jest Blockchain?

Zanim zagłębimy się w szczegóły w jaki sposób Twoja firma może skorzystać na blockchainie, ważne jest, aby to zrozumieć co blockchain to i dlaczego firmy mogą zdecydować się na jego użycie.

Termin „blockchain” po raz pierwszy zyskał sławę w 2008 roku, opisując rozproszoną cyfrową księgę danych finansowych. Na początku blockchain był używany do bezpiecznego śledzenia transakcji kryptowalutowych poprzez gromadzenie i przechowywanie w czasie rzeczywistym zapisów zmian w księdze.

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, które działają za pośrednictwem scentralizowanej bazy danych z jednym punktem władzy, technologie blockchain wykorzystują rozproszoną księgę, która rośnie z czasem. Gdy informacje wejdą do łańcucha bloków, zostaną tam. Każdy, kto ma uprawnienia dostępu do łańcucha bloków, może przeglądać każdą zmianę za pośrednictwem stale aktualizowanej księgi – zsynchronizowanej w dedykowanej sieci peer-to-peer.

 

Wszystkie łańcuchy bloków składają się z trzy podstawowe komponenty:

 • Blok. Każda informacja, która trafia do łańcucha bloków, jest przechowywana jako osobny blok. Różne bloki są połączone bezpiecznym łańcuchem, aby w czasie rzeczywistym rejestrować zmiany zbioru danych w czasie.

 

 • Haszowanie. Każdy blok jest zabezpieczony i oznaczony zaszyfrowanym podpisem cyfrowym zwanym hashem. Aby uniknąć powielania informacji, łańcuchy bloków używają procesu zwanego proof-of-work, aby sprawdzić, czy każdy hash jest niepowtarzalny.

 

 • Czas blokowy. Wszystkie łańcuchy bloków generują nowe bloki w regularnych odstępach czasu. Częstotliwość tych aktualizacji określamy jako czas blokowania. Im krótszy interwał, tym bliżej blockchain jest przedstawienie w czasie rzeczywistym reprezentacji zdarzeń spoza łańcucha.

 


Wiele firm interesuje się sposobem wykorzystania rozproszonych rejestrów do tworzenia dokładnych rekordów. Systemy Blockchain pomagają firmom unikać błędów ludzkich lub nieporozumień między słabo połączonymi systemami IT. Złożone zdarzenia poza łańcuchem można uprościć i zapisać w seriach niewielkich fragmentów.

 

Dlaczego firmy telekomunikacyjne potrzebują Blockchain?

Chociaż technologie blockchain mają szerokie zastosowanie w sektorach takich jak finanse i zarządzanie łańcuchem dostaw, większość firm telekomunikacyjnych nie odczuwa jeszcze pełnej siły tej powstającej technologii..

Większość Technologia Media and Telecom (TMT) firmy polegają na złożonych relacjach między zewnętrznymi dostawcami, aby zapewnić swoim klientom wysokiej jakości i kompleksowe usługi. Blockchain pojawia się, gdy myślimy o budowaniu wydajnych i przejrzystych systemów, które ludzie zaufanie.

 

Niektóre z głównych zalet blockchain dla firm TMT obejmują:

 • Śledzenie i przetwarzanie płatności bezpośrednich między stronami trzecimi. Blockchain może pomóc firmom telekomunikacyjnym w kontrolowaniu transakcji, unikaniu podwójnych płatności i archiwizowaniu danych historycznych.

 

 • Zarządzanie umowami licencyjnymi, aktywami i własnością intelektualną oraz ich obsługa. Zdecentralizowane księgi cyfrowe mogą pomóc firmom telekomunikacyjnym w koordynowaniu wielu profesjonalnych relacji z dostawcami usług i klientami B2B.

 

 • Czerpiąc korzyści z R.&D ulga podatkowa. Wiele firm, które są aktywnie zaangażowane w rozwój nowych technologii blockchain, może kwalifikować się do R.&D ulgi podatkowe.

 

 • Samowykonalne protokoły wykorzystujące inteligentne kontrakty. Firmy mogą korzystać z technologii blockchain, aby uruchamiać automatyczne faktury, zwroty kosztów, odnawianie umów i wiele więcej. Inteligentne kontrakty przyspieszają przestarzałe procesy, unikają błędów i minimalizują zależność od pośredników.

Przypadki użycia Blockchain w sektorze telekomunikacyjnym

Przyjęcie blockchain do ulepszenia wydajność, budować zaufanie i ulepszać przezroczystość może pomóc firmom TMT w dostarczaniu szybkich i niezawodnych usług, które uwielbiają klienci.

Niezależnie od tego, czy chodzi o obsługę praw cyfrowych w sektorze rozrywki, przetwarzanie usług systemu nazw domen (DNS) w informatyce, czy nadzór nad integracją łańcucha dostaw w łańcuchu dostaw, potencjalne zastosowania blockchain w telekomunikacji są nieograniczone.

Blockchain może również zrewolucjonizować sposób, w jaki firmy telekomunikacyjne:

 • Śledź urządzenia z ulepszonymi środkami ochrony prywatności.
 • Monitoruj opłaty za roaming międzynarodowy.
 • Dystrybucja danych licencyjnych za usługi strumieniowego przesyłania multimediów.
 • Zarządzanie dzierżawą zamorską segmentów sieci 5G

Na przykład mobilni operatorzy wirtualnych sieci (MVNO), tacy jak Asda Mobile i Virgin Mobile, są zależnymi nośnikami danych, które zlecają swoje operacje do większych sieci komórkowych, takich jak EE..

Blockchain może pomóc większym firmom zarządzać partnerstwami zależnymi i łączyć całą sieć MVNO, którzy harmonijnie ze sobą rozmawiają. Dzięki temu wszystkie strony rozumieją, co dzieje się w łańcuchu bloków i każdy może śledzić, kto jest komu winien.

 

Czy Twoja firma jest gotowa na integrację systemów Blockchain?

Chociaż korzyści płynące z wdrożenia technologii blockchain w Twojej firmie są oczywiste, wprowadzenie teorii w życie nie zawsze jest takie proste. Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających z wdrożenia łańcucha bloków poniżej artykuł.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z blockchain i nie masz wewnętrznego doświadczenia w optymalizacji istniejących systemów, inwestowanie w technologie blockchain może być zniechęcające.

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, czas odgrywa kluczową rolę w tym, jak firmy decydują, kiedy, czy i jak powinny podejść do możliwości zastosowania nowych technologii..

Biorąc pod uwagę przejście na blockchain, które wiąże się z tak fundamentalną zmianą w sposobie działania i wymaga znacznej zmiany infrastruktury IT Twojej firmy, często dobrym pomysłem jest koordynacja przejścia wraz z innymi transformacjami cyfrowymi. To najlepszy czas na wprowadzenie cyfrowego systemu natywnego w celu przyspieszenia operacji, śledzenia postępów i rozliczania umów.

O wiele łatwiej jest zintegrować konsorcjum blockchain od podstaw z systemem natywnym niż zoptymalizować istniejące oprogramowanie. Ten ostatni może przypominać wbijanie kwadratowego kołka w okrągły otwór.

 

Przeprowadź analizę kosztów i korzyści

Jeśli jesteś dyrektorem technicznym lub dyrektorem ds. Technologii w branży telekomunikacyjnej, jednym z największych problemów związanych z przyjęciem technologii blockchain są koszty. Podobnie jak w przypadku wszystkich innowacji, pierwszą praktyczną zasadą jest przeprowadzenie prostej analizy kosztów i korzyści, aby ocenić, czy integracja łańcucha bloków pomoże, czy przeszkodzi w prowadzeniu działalności..

Zadaj sobie pytanie, jakie problemy chcesz rozwiązać i gdzie blockchain może zmniejszyć obciążenie.

Chociaż początkowa inwestycja może wydawać się droga, długoterminowe oszczędności mogą być znaczne. Niezależnie od tego, czy chodzi o wykorzystanie inteligentnych kontraktów do wyeliminowania pośredników, czy o automatyzację procesów w celu obniżenia kosztów pracy, powolne oszczędności finansowe związane z blockchain mogą być ogromne.

Blockchain wnosi wartość do telekomunikacyjnego łańcucha wartości, pomagając firmom ulepszyć ich infrastrukturę techniczną i odejść od przestarzałych technologii. Ponieważ klienci wymagają lepszych doświadczeń, a konkurenci przyjmują najnowocześniejsze systemy w celu napędzania innowacji, firmy telekomunikacyjne muszą dostosować się, aby nadążać za popytem na rynku.

Bezpieczne i przejrzyste technologie oparte na rejestrach zapewniają firmom telekomunikacyjnym dedykowaną infrastrukturę sieciową do zamorskich usług opartych na danych za pośrednictwem jednego źródła prawdy.

Jeśli część Twojego modelu biznesowego obejmuje licencjonowanie lub sprzedaż oprogramowania jako usługi (SaaS), blockchain może zwalczać koszty związane z oszustwami, zarządzaniem relacjami z klientami (CRM), a nawet opłatami za subskrypcje.

Dobrze zarządzany system blockchain stanie się mózgiem Twojej firmy. Zapisy w łańcuchu pomagają usprawnić przestarzałe procesy, unikać błędów i omijać pracochłonne procedury.

 

Czterostopniowy przewodnik po pomyślnym wdrożeniu Blockchain

Gdy już ustalisz, czy blockchain jest dla Ciebie odpowiedni, następnym krokiem jest przemyślenie w jaki sposób i gdzie możesz go zintegrować ze swoim biznesem.

Oto czterostopniowy przewodnik, który pomoże Ci określić, które procesy firmy skorzystałyby na kompleksowym systemie operacyjnym typu blockchain i jak zagwarantować płynną transformację cyfrową:

1. Określ, które obszary Twojej firmy wymagają Blockchain

Chociaż zastosowania blockchain w branży telekomunikacyjnej są daleko idące, każda firma jest wyjątkowa. Dyrektorzy techniczni powinni przeanalizować swoje działania i dokładnie rozważyć, które obszary ich firmy najlepiej nadają się do integracji blockchain.

Zadaj sobie następujące pytania, aby określić, gdzie skierować swoje zasoby:

 • Czy przetwarzasz dane oparte na regułach? Technologie Blockchain sprawdzają się samodzielnie, gdy mamy do czynienia ze znormalizowanymi zestawami danych i z góry określonymi procesami, które można zapisać w czytelnych blokach. Na przykład blockchain byłby znacznie bardziej przydatny do śledzenia wykorzystania danych 5G niż przetwarzania skarg klientów.

 

 • Czy możesz interpretować swoje dane na więcej niż jeden sposób? Główną zaletą blockchain jest możliwość nagrywania i przechowywania jednego źródła prawda. Jeśli pracujesz z niejednoznacznymi zbiorami danych, nie odniesiesz korzyści z synchronizacji pojedynczych prawd w sieci peer-to-peer.

 

 • Czy masz jakieś procesy, które wymagają zaangażowania wielu interesariuszy?? Zwiększona przejrzystość i dostępność sieci peer-to-peer umożliwia wielu interesariuszom harmonijną współpracę. Zdecentralizowane rejestry cyfrowe zapewniają, że wszystkie strony śpiewają z tego samego hymnu.

 

2. Przejrzyj wszelkie ramy prawne & Kwestie związane ze zgodnością

Podczas wdrażania technologii łańcucha bloków zgodność musi znajdować się na pierwszym planie. Podczas gdy większość gotowych systemów operacyjnych typu blockchain zapewnia wbudowane środki zgodności, każda firma musi podjąć niezbędne kroki, aby zapewnić, że żaden kamień nie zostanie odwrócony.

W zależności od oferowanych usług może być konieczne rozważenie następujących kwestii:

 • Przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy
 • Obowiązki podatkowe związane z transakcjami krajowymi i międzynarodowymi na blockchain
 • Podstawa prawna i wiarygodność inteligentnych umów
 • RODO i branżowe przepisy dotyczące ochrony danych

 

3. Pomyśl o potencjalnych zagrożeniach

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji lub innowacji technologicznej, firmy telekomunikacyjne muszą wziąć pod uwagę ryzyko związane z przyjęciem blockchain.

Niezależnie od tego, czy w okresie przejściowym między dwoma systemami występuje przestój, walka z opłaceniem początkowych kosztów wdrożenia, czy też szkodzi Twojej reputacji z powodu awarii systemu, firmy muszą przeprowadzić kompleksową ocenę ryzyka, zanim pokażą zielone światło.

Chociaż wdrożenie technologii blockchain wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, każda rozmowa na temat wdrażania nowych technologii musi obejmować personel ze wszystkich obszarów Twojej firmy.

Wszyscy, od konsultantów ds.cyberbezpieczeństwa, komitetów audytu, zespołów finansowych, dyrektorów technicznych, a nawet zespołów produktowych, muszą brać udział w procesie decyzyjnym, aby zapewnić sprawiedliwe zarządzanie i uniknąć nieprzewidzianych problemów..

Oczywiście niektóre zagrożenia mogą się urzeczywistnić dopiero po przejściu na blockchain. W takim przypadku ważne jest, aby znaleźć szybkie rozwiązania i dostosować się, zanim ryzyko stanie się rzeczywistością.

 

4. Kto jest odpowiedzialny za zarządzanie łańcuchem bloków?

Podczas gdy zdecentralizowane księgi mają na celu zniesienie autorytatywnej kontroli sprawowanej przez wyższą grupę osób, wszystkie systemy blockchain muszą być zarządzane i nadzorowane przez wyznaczony personel.

Niezależnie od tego, czy chodzi o pozyskiwanie pomocy technicznej w przypadku przestoju systemu, czy też dostosowywanie procesów w celu spełnienia najnowszych wymagań prawnych, wszystkie łańcuchy bloków wymagają pewnego rodzaju konserwacji.

Zastanów się, jak sfinansujesz infrastrukturę techniczną, kto udzieli porad technicznych i jakich protokołów potrzebujesz, aby dostosować się do różnych scenariuszy.

 

Outsourcing operacji: kompleksowe usługi w chmurze Blockchain

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem wdrożenia technologii blockchain jest praca z systemem operacyjnym blockchain innej firmy.

Zwiększ możliwości swojej firmy telekomunikacyjnej dzięki wielochmurowej infrastrukturze blockchain i konsorcjum blockchain do zarządzania integracją w łańcuchu. Zamiast budować systemy blockchain od podstaw, kompleksowe usługi w chmurze oferują gotowe usługi, które można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Ciesz się elastycznością wymiany protokołów w różnych obszarach swojej firmy i uzyskaj szczegółowe informacje na temat kosztów, wydajności i aplikacji dzięki specjalnie zbudowanym programom do analizy danych.

 

Pozostań w kontakcie z Blockchain Consortia

Chociaż firmy jeszcze nie odkryły tego, w jaki sposób mogą zastosować technologie blockchain w sektorze telekomunikacyjnym, teraz jest czas, aby myślący przyszłościowo innowatorzy uścisnęli kulę i przodowali w rozproszonej technologii cyfrowej księgi.

Przytłaczająca zależność branży od zarządzania informacjami, bezpieczeństwa danych i transakcji przetwarzania sprawia, że ​​telekomunikacja jest idealnym środowiskiem do wprowadzania najnowszych technologii blockchain.

Konsorcja działające na zasadzie łańcucha łączą grupę organizacji, które mają wspólne cele i mogą łączyć siły, aby napędzać rozwój swojej branży. Platformy hostingowe Blockchain współpracują z każdym członkiem konsorcjum, aby stworzyć korzystną dla obu stron strukturę, która promuje wzrost.

Jeśli Twoja firma chce usprawnić przestarzałe procesy, obniżyć koszty i polepszyć doświadczenia klientów, kompleksowe konsorcja blockchain oparte na chmurze oferują idealną blokadę startową, która przeniosą Twój biznes telekomunikacyjny do współczesności.

 

Witam z Ocyana

Potrzebujesz pomocy we wdrożeniu blockchain w swoim biznesie telekomunikacyjnym?

Ocyan współpracuje z organizacjami Tier-1 do Tier-3 w ramach FinTech, Logistics, Energy, O.&Branże G i Telecom. Pomagamy firmom w skalowaniu, wdrażaniu i zarządzaniu aplikacjami typu blockchain w środowisku przedsiębiorstwa.

Nasz dedykowany system operacyjny w chmurze zapewnia bezpieczne konsorcja blockchain, zoptymalizowaną obsługę zaplecza, starsze integracje i wyrafinowane potoki danych, aby zapewnić płynne przejście do łańcucha bloków.

Ten post jest częścią 101 Blockchains for Startups Initiative i napisany przez Evangelos Pappas,

Evangelos Pappas jest dyrektorem generalnym Ocyan i technologiem z doświadczeniem w wiodących strategicznych przedsięwzięciach korporacyjnych dotyczących oprogramowania dla przedsiębiorstw, transformacji cyfrowej, przetwarzania rozproszonego i technologii Blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map