Hyperledger röportajınız için hazırlanıyor musunuz? Sen yalnız değilsin. Hyperledger, son birkaç yıldır talebini artırdı. Talebi, yetenek için blockchain talebi ile birleşti.

Facebook, Twitter, Microsoft ve diğerleri dahil olmak üzere büyük şirketler, yeteneklerin önemini ve Blockchain gibi yeni teknolojiler söz konusu olduğunda biliyorlar..

Şu anda, endüstriler için en büyük engellerden biri, blok zinciri için bir standart oluşturmak için çalışmaktır..

The Linux Foundation tarafından yürütülen bir şemsiye proje olan Hyperledger, tam da bunu yapmayı hedefliyor. Küresel işbirliği yoluyla blockchain benimsenmesini ilerletmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir blockchain teknolojisidir..


Birçok gerçek dünya projesinde benimsenmiştir ve kuruluşların hızlı bir şekilde gelişen bir ekosisteme bağlı kalmasının faydaları vardır. Şu anda, IBM, AirBus, Accenture ve diğerleri dahil olmak üzere şu anda Hyperledger ekosisteminin bir parçası olan yüzlerce üye var..

HİPERLEDGER RÖPORTAJI

Contents

Blockchain Röportajına Nasıl Hazırlanırsınız?

Soruları incelemeden önce, görüşmeye nasıl hazırlanacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Bir öğrenci olarak, her zaman temellerden başlamalı ve bu konuda güçlü olmalısınız. Bunu yaparak, kendinizi daha gelişmiş kavramlara açarsınız.

Bunun dışında, disiplinler arası geniş beceriler, farklı blok zinciri platformları hakkında temel bir anlayış, işi teknoloji ile yönetme yeteneği, kurumsal iş sürecini anlama ve çok daha fazlasını edinmelisiniz.!

Blockchain Mülakatına Nasıl Hazırlanırız Konumuzdaki tüm noktaları ele aldık. Bu noktalar, blok zincirine dayalı olduğu için Hyperledger Röportajı için de geçerlidir. Tek yapmanız gereken, puanları sizi Hyperledger için işe almaya çalışan bir şirkete göre kullanmaktır. Her neyse, röportaj yardımcı olmalı ve bu yüzden aşağıya devam etmeden önce bir okumanız gerekir..

Blockchain için mülakat soruları mı arıyorsunuz? Ardından, En İyi 50 Blockchain Mülakat Soruları ve Cevapları 2019, kontrol etmeniz gereken şeydir!

Blockchain ve Hyperledger Talebi

Hiç şüphe yok ki blockchain talep ediliyor. Sonuçta, endüstrilerimizin çalışma ve işleyiş şeklini değiştiriyor. Daha önce imkansız olduğu düşünülen sorunları çözme becerisi onu bu kadar şaşırtıcı kılıyor!

Dahası, blockchain etrafında birçok sertifika programı bulacaksınız..

101 Blockchain, piyasa talebini anlar ve ayrıca kendi blok zinciriyle ilgili kurslar sunar. Daha fazlasını öğrenmek için 101 Blockchain akademisine göz atın!

Linux Vakfı’nın Hyperledger’ı, blockchain’i etkili bir şekilde kullanmak için araçlar sağlamaya yönelik harika bir girişimdir. Aslında, MIT ve Berkey gibileri de dahil olmak üzere birçok üst düzey okul, kripto para birimi ve blok zinciri sınıfları sağlayarak öğrencilerinin ilgisini çekiyor..

Genel olarak, genel alanda hem blok zincirinde hem de Hyperledger’da büyük bir talep görebiliriz. CNBC ayrıca Blockchain, Linkedin’e göre 2020’de en çok talep edilen iş becerileridir.

Genel olarak, sektöre girmeye çalışıyorsanız doğru yolu seçtiğinizi söylemek kolaydır..

Yetenek gerekli

Gördüğünüz gibi blockchain ve Hyperledger için tonlarca talep var. Mülakatı tamamlama becerisine ve yeteneğine sahipseniz bir iş bulacağınızı söylemek kolaydır. Çoğu zaman, adayın işe girmeden önce işin gereklerini bilememesidir..

Bir Hyperledger röportajı aracılığıyla bir Hyperledger işi elde etmenin yanı sıra, bir blockchain uzmanı ve blockchain mimarı olmak için gereken becerileri de gözden geçirmek istiyoruz..

Blockchain Uzmanı: Bir blockchain uzmanı, blockchain tabanlı çözümler geliştirme becerisine sahip olmak isteyen kişidir. Teknik vicdan, programlama dili uzmanı, blok zinciri çözümü tasarlama ve geliştirme, blok zinciri altyapısını yapılandırma vb. Becerilere sahiptir.!

Blockchain Uzmanı ile ilgili konuyu zaten detaylı olarak ele almıştık. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun: Bir Blockchain Uzmanı Nasıl Olunur? Bu kesinlikle Hyperledger röportajınızda size yardımcı olacaktır.

Blockchain Mimarı: Bir blockchain mimarının birlikte oynayacağı farklı bir rol vardır. Bir işletme veya organizasyon için blockchain çözümünü tasarlayan kişidir. R ile yakın çalışıyor&D ekipleri bunu gerçekleştirecek! Bir blockchain mimarının sahip olması gereken temel beceriler arasında blockchain temelleri, liderlik becerileri, veri yapısı bilgisi, kripto para konusunda yetkinlik vb. Yer alır.!

Blockchain mimarı makalesini zaten ele aldık. Öğrenmek istiyorsanız, buradan bir göz atın: Bir Blockchain Mimarı Nasıl Olunur. Farkı anlamak, becerilerinizi buna göre sunmanıza ve Hyperledger röportajınızda ayarlamanıza yardımcı olabilir..

Bilmeniz Gereken 35+ Hyperledger Mülakat Sorusu

S: Hyperledger nedir?

Y: Hyperledger, The Linux Foundation tarafından yönetilen bir şemsiye açık kaynak işbirliği projesidir. Araçlardan, çerçevelerden ve kitaplıklardan birçok projeden oluşan bir Hyperledger Greenhouse ekosistemi sunar..

Açık kaynaklı olduğu için aktif olarak geliştirilir ve dünyanın her yerinden yüzlerce geliştirici onu iyileştirmek için birlikte çalışır. Şubat 2016’da güzel San Francisco, Kaliforniya şehrinde tanıtıldı. Şu anda IBM, VMWare, SWIFT, R3 ve diğerleri dahil olmak üzere 30 kurucu üyesi var..

Aşağıda daha fazlasını okuyun.

 • Hyperledger Eğitimi: Nihai Kılavuz

S: Hyperledger’ın temel hedefleri nelerdir?

A: Hyperledger’ın temel hedefleri aşağıdaki gibidir.

 • Kurumsal düzeyde ve açık kaynaklı kod tabanları ve dağıtılmış defter çerçeveleri oluşturun. Bunlar, ticari işlemleri desteklemeye yardımcı olmalıdır.
 • Paylaşılan defter POC’leri, blok zinciri, saha denemeleri ve çok daha fazlasını oluşturmak ve geliştirmek için çalışabilmeleri için teknik topluluklar oluşturun!
 • Halkı blockchain teknolojisi pazar fırsatı hakkında eğitin.
 • Açık ve tarafsız, topluluk odaklı bir mimariye gidin. İşletme ve teknik yönetişim tarafından desteklenmelidir.
 • Son olarak, toplumu olabildiğince çok çerçeveye ve platforma erişebilmesi için tanıtmak istiyorlar..

S: Hyperledger Fabric nedir?

C: Hyperledger Fabric, popüler bir Hyperledger projesidir. Modüler bir mimariye sahip çözüm ve uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Temel özelliklerinden bazıları tak ve çalıştır üyeliği, fikir birliği ve diğer özellikleri içerir. Bu, sektöre blockchain teknolojisiyle çalışmak için birçok seçenek sunar ve çok sayıda endüstri kullanım durumunda kullanılabilir. Ayrıca, mahremiyetten ödün vermeden daha fazla ölçeklenebilirlik sağlamaya odaklanır..

Şu anda, Hyperledger Fabric 2.0 sürümüne tanık oldu.

Öğrenmek için daha fazla kaynak:

 • Hyperledger Fabric 2.0: Yeni Nesil Blockchain

S: Hyperledger Fabric Modelinin ana bileşenleri nelerdir? Bunları kısaca açıklayın.

Y: Özünde, Hyperledger Fabric özelleştirilmiş ancak güçlü ve kapsamlı bir kurumsal blok zinciri çözümü sağlamak istiyor. Hyperledger Kumaş Modeli, altı temel tasarım özelliğinden oluşur.

 • Varlıklar: Varlıklar, değer sunan ve ağ üzerinden takas edilebilen öğeleri tanımlamak için kullanılır. Yiyecek, ilaç veya kripto para birimi olabilir.
 • Ledger Özellikleri: Ledger, her kanalın işlem geçmişini kodlama yeteneği de dahil olmak üzere çok sayıda özellik sunar. Aynı zamanda değişmez ve paylaşılır. SQL benzeri bir sorguyu destekler.
 • Gizlilik: Gizlilik özelliği hem özel hem de kanal verilerinin toplanmasını sağlar.
 • Chaincode: Chaincode, Fabric’in merkezinde yer alır. Düğüm türleri arasında performans, ölçeklenebilirlik, doğrulama ve güven dahil olmak üzere birçok yönü garanti eder.
 • Konsensüs: Ağ fikir birliğini ölçeklenebilirlik ve güvenlikle yönetir.
 • Güvenlik & Üyelik hizmetleri: İzinli ağlar oluşturma olanağı sunun

Not: Bu, Hyperledger röportajında ​​önemli bir sorudur.

S: Hyperledger şemsiyesi arasında hangi projeler listeleniyor??

C: Şu anda Hyperledger Serası altında 15 proje var. Aşağıdaki gibiler.

 • Hyperledger Koç
 • Hyperledger Avalon
 • Hyperledger Besu
 • Hyperledger Burrow
 • Hyperledger Kumpası
 • Hyperledger Gezgini
 • Hyperledger Kumaş
 • Hyperledger Grid
 • Hyperledger Indy
 • Hyperledger Iroha
 • Hyperledger Yorgan
 • Hyperledger Testere Dişi
 • Hiper defter İşlemi
 • Hyperledger Ursa

Burada onlar hakkında daha fazla bilgi edinin: Hyperledger Projesi

Not: Hyperledger röportajında, görüşmeci sizden tüm projeleri bilmenizi bekler. Ancak, hepsini cevaplayamıyorsanız endişelenmeyin, çünkü görüşmeci aynı zamanda teknik bilginize de odaklanacaktır..

S: Teknik Yönlendirme Komitesi (TSC) nedir?

Y: Teknik yönlendirme komitesi, Hyperledger teknik yönünün değerlerinin ve sorumluluğunun yönlendirilmesinden sorumludur. Komite 11 seçilmiş üyeden oluşur. Hyperledger Tüzüğünde tanımlanan karmaşık bir sorumluluk yelpazesine sahiptirler..

S: Bir Hyperledger projesinin geçtiği üç aşama nedir?

A: Hyperledger proje döngüsü beş olası durumdan oluşabilir

 • Teklif: Burada, TSC proje tekliflerini alır.
 • Kuluçka: Proje TSC tarafından onaylandıktan sonra Kuluçka sürecine girer
 • Aktif: İnkübasyondan çıkan herhangi bir proje Aktif olarak ayarlanmıştır..
 • İlk Büyük Sürüm: Bu, projenin ilk büyük sürümünden geçeceği zamandır.
 • Kullanımdan Kaldırıldı: Bu aşamada proje aktif olarak geliştirilmemiştir. Altı ay boyunca topluluğu tarafından geliştirilir ve sürdürülür. Bundan sonra resmi yayın yapılmaz.
 • Kullanım Ömrünün Sonu: Proje ne sürdürülüyor ne de geliştiriliyor.

Not: Hyperledger Röportajındaki beş olası durum hakkında röportaj yapmak, projelerin nasıl sürdürüldüğünü bildiğiniz anlamına gelir..

S: Bize Hyperledger Fabric’in avantajlarından bahsedin?

A: Kurumsal bir ortamda Hyperledger Fabric’in birçok avantajı vardır.

 • İzin verilen ağlar: Hyperledger Fabric ile herhangi bir kuruluş veya kuruluşun tamamen izinli ağlar oluşturması mümkün olacaktır. Bu, kuruluşların ağa kimin ve neyin erişebileceğine karar verebileceği anlamına gelir. Kimliklerin, herhangi bir ağ kaynağına erişmeden önce bir KYC yapması gerekir. Finans sektörleri, sağlık hizmetleri ve bankacılık dahil olmak üzere büyük ölçüde veri güvenliğine güvenen kuruluşlara yardımcı olur..
 • Ölçeklenebilirlik ve performans: Hyperledger, Hyperledger projeleriyle performans ve ölçeklenebilirlik sunar. Örneğin Hyperledger Fabric, ağın gizliliğinden ödün vermeden ölçeklenebilirliği artıran modüler bir tasarım kullanma yeteneği sunar. Aynı zamanda büyük bir güven seviyesi.
 • Zengin Sorgular: Hyperledger kumaşı, sıralı bir şekilde durum geçişleri sunar. Bu, platforma anahtar-değer çiftleri oluşturma yeteneği verir.
 • Modüler tasarım: Fabric, işletmelerin sistemlerine entegre etmelerini kolaylaştıran modüler bir tasarım sunar. Ayrıca, sektörde modüler tasarımı kullanabilen birçok kullanım alanı açar..
 • Chaincode işlevi: Hyperledger Fabric’in bir başka yararı da zincirleme kod uygulamalarını kullanmaktır, bu da devir sahipliği ile yapılan işlemlerin aynı gereksinimlere ve kurallara tabi olmasını sağlar..

S: Hyperledger Fabric’in bileşenleri nelerdir?

A: Durum verileri ve işlem günlüğü dahil olmak üzere iki bileşeni vardır.

S: Hyperledger Explorer nedir?

Hyperledger Explorer, Hyperledger Umbrella projelerinin bir parçasıdır. Geliştiricilerin Hyperledger’daki blokları, ilişkili verileri ve işlemleri görüntülemek / sorgulamak için bir web uygulaması oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca, işlem ailelerini ve defterde bulunan diğer bilgileri kontrol etmenizi sağlar..

S: Hyperledger Aries nedir?

Y: Hyperledger Aries, dijital kimlik bilgilerini hedefleyen birlikte çalışabilir, yeniden kullanılabilir ve paylaşılan bir araç setini kolaylaştırır. Doğrulanabilir dijital kimlik bilgilerini iletme, oluşturma ve saklama çözümlerini ve girişimlerini tasarlamanıza olanak tanır. Bu bir kitaplıktır ve Hyperledger Ursa’nın kriptografik desteğiyle birlikte çalışır.

Bir blok zinciri ortamında eşler arası etkileşimler için en uygun olanıdır..

S: Hyperledger Avalon nedir?

Hyperledger Avalon, Güvenilir Hesaplama Spesifikasyonlarını kullanan bağımsız bir defter uygulaması olan bir araçtır. Enterprise Ethereum Alliance bunu yayınlıyor. Bununla, blok zinciri işleme, ana zincirden özel bilgi işlem kaynaklarına güvenli bir şekilde taşınabilir..

S. Hyperledger Besu nedir?

C: Hyperledger Besu, kurumsal kullanıma hazır bir Ethereum istemcisidir. Hem özel hem de genel izinli olabilir. PoA, PoW ve diğerleri dahil olmak üzere birçok fikir birliği algoritması desteğiyle birlikte gelir.

S: Hyperleder Burrow nedir?

Y: Hyperledger Burrow, hız, geliştirici ergonomisi ve basitliğe odaklanan dağıtılmış bir defter yazılımıdır. Aynı zamanda tam bir tek ikili blok zinciri dağıtımı olarak da tanımlanabilir. Hem WASM hem de EVM tabanlı akıllı sözleşmeler için destekle birlikte gelir. Ayrıca yerleşik izin ve yönetime sahiptir ve ayrıca zincir üzerinde teklif işlemleri yapabilir.

S: Hyperledger Kaliper Nedir??

Hyperledger Caliper, Hyperledger ekosistemindeki bir araçtır. Bununla birlikte, önceden tanımlanmış kullanım durumlarını kullanarak blockchain performansını karşılaştırabilirsiniz. Raporlar üretir ve ayrıca kullanıcıya Hyperledger Sawtooth, Ethereum, Hyperledger Besu, Hyperledger Burrow, FISCO BCOS, Hyperledger Fabric ve Hyperledger Iroha dahil olmak üzere diğer blok zinciri çözümlerine referanslar verir..

S. Hyperledger Cello nedir?

C: Hyperledger Serasındaki başka bir araçtır. Blockchain operasyonel bir gösterge tablosu sunar. Blok zincirlerini yönetmeyi, oluşturmayı ve kullanmayı geliştirir. Ayrıca kurumların Hizmet olarak Blockchain oluşturmasına izin verelim. Son olarak, blok zincirini verimli bir şekilde yönetmenize izin veren operasyonel bir konsol olarak kullanılabilir. Sanal makineler, çıplak metal ve diğer konteyner platformları dahil olmak üzere farklı altyapılar üzerinde çalışabilir.

S: Hyperledger Grid nedir?

S: Hyperledger Grid, tedarik zinciri merkezli bir referans uygulama çözümüdür. Alana özgüdür ve bu nedenle tedarik zinciri tabanlı bir işletmeyle çalışacaktır. Bununla birlikte, işletmeler veri modellerinin, veri türlerinin, akıllı sözleşmelerin vb. Uygulanmasına başvurabilir! Ayrıca açık standartları ve sektörün en iyi uygulamalarını da takip eder.

S: Hyperledger Sawtooth nedir?

C: Sawtooth, Fabric gibi modüler ve esnek bir mimari sunan dağıtılmış bir defter yazılımıdır. İşletmelerin çekirdek sistemi uygulama alanından ayırt etmesini sağlar. Bu, akıllı sözleşmelerin çekirdek sistem tasarımını bilmeye gerek kalmadan yapılandırılabileceği anlamına gelir. Ayrıca, Geçen Zamanın Kanıtı (PoET) ve Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT) dahil olmak üzere farklı fikir birliği algoritmalarını destekler..

S: Hyperledger Indy nedir?

C: Indy, dağıtılmış defterler ve blok zincirler üzerindeki dijital kimlikler için yeniden kullanılabilir bileşenler, araçlar ve kitaplıklar sunan dağıtılmış bir defter yazılımıdır. Aynı zamanda birlikte çalışabilir ve farklı blok zincirleriyle çalışır.

S. Hyperledger Iroha nedir?

C: Hyperledger Iroha, IoT ve altyapı projeleriyle iyi çalışan bir başka dağıtılmış defter yazılımıdır. Onlarla kolayca entegre edilebilir ve kullanımı da kolaydır. Temel özellikleri arasında modüler, basit yapı, C ++ tasarımı ve diğer hataya dayanıklı fikir birliği algoritmaları bulunur..

S: Hyperledger Quilt nedir?

A: Hyperledger Quilt, Interledger protokolü Java uygulamasıdır. Herhangi bir ödeme ağında kripto ve fiat ödemelerine olanak tanır.

S: Hyperledger Transact nedir?

A: Hyperledger Transact, dağıtılmış defter yazılım yazma geliştirmeyi azaltan bir kitaplıktır. Ayrıca akıllı sözleşmeler yürütmemizi sağlayan standart bir arayüz oluşturma yeteneği de sağlar.

S: Bize Ethereum ve Hyperledger arasındaki farkı anlatın?

C: Ethereum ve Hyperledger arasında birçok fark var. Özünde, Hyperledger ve Ethereum’un farklı amaçları var. Örneğin, Hyperledger bir B2B işletmesi içindir, Ethereum ise genelleştirilmiş uygulama ve B2C işletmeleri içindir. Hem Hyperledger hem de Ethereum, özel ve izinli ağlar sunar. Bununla birlikte, Ethereum, halka açık blok zinciri ağları oluşturma seçeneği de sunar..

Ethereum, madencilik gerektiren PoW algoritması fikir birliğini kullanırken, Hyperledger, madenciliğin gerekli olmadığı durumlarda takılabilir bir fikir birliği sunar. Son fark, Golang programlama dilini kullanması, Ethereum ise Solidity kullanmasıdır..

Daha fazla bilgi için: Ethereum ve Hyperledger: Akıllı Sözleşmeler ve Gizlilik İçin Hangisi İdeal?

S. YAML dosyası nedir?

Y: YAML dosyası, veri serileştirme, insan tarafından okunabilir bir dildir. Hyperledger projesinde kullanılmaktadır. Projenin farklı yönlerini yapılandırmak için kullanılır.

S: Chaincode’un hangi dilde yazıldığı?

C: Chaincode, Java ve GO dahil olmak üzere birden çok dil kullanılarak yazılmıştır.

S: Golang nedir?

C: Golang, Hyperledger Fabric projesinde kullanılan bir programlama dilidir. Akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılır ve ayrıca zincir kodu kullanılarak yazılır..

S. Genesis Bloğu nedir?

C: Genesis bloğu, bir blockchain platformunda oluşturulan ilk bloktur. Ayrıca, Hyperledger dağıtılmış blok zinciri defterinde oluşturulan ilk blok zinciridir. Daha sonra oluşturulan işlemler, uygun doğrulama ile sonraki bloklara eklenir..

S: Hyperledger Fabric’teki Düğümler nelerdir?

A: Hyperledger’daki iletişim girişleri düğümler olarak bilinir.

S. Hyperledger Fabric’te kanal nedir?

C: Bir Hyperledger ağının alt ağı, kanal olarak bilinir. Blok zinciri ağında mümkün olduğunca çok kanal olabilir.

S. Bize Hyperledger Fabric’teki farklı Düğüm türleri hakkında bilgi verin?

A: Hyperledger Fabric’te üç tür düğüm vardır.

 • Eş düğüm
 • İstemci düğümü
 • Sipariş düğümü

Her düğümün kendi işlevi vardır. Örneğin, eşin, istemci düğümü tarafından başlatılan işlemi gerçekleştirmesi gerekir. İşlemin tamamlanmasının garantisi, sipariş düğümü tarafından karşılanır.

S. Akıllı sözleşmeler ve zincir kodları benzer mi??

C: Gerçekte aynılar.

S: Fikir birliği mekanizması nedir?

C: Konsensüs mekanizması, blok zinciri ağı içindeki işlemleri ve diğer etkinlikleri doğrulamak için kullanılır. Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) gibi birçok popüler fikir birliği mekanizması vardır. Hyperledger, PBFT modelini kullanır (Pratik Bizans Hata Toleransı).

S. BaaS ne anlama geliyor??

C: BaaS, Blockchain’i eksiksiz bir hizmet olarak sağlamak için Microsoft, Google gibi üst düzey şirketler tarafından sağlanan Hizmet Olarak Blockchain anlamına gelir. Bu şekilde, kuruluşun kendi blok zinciri çözümünü oluşturması gerekmez ve blok zinciri uygulamalarını hizmet verilebilir Blockchain üzerinde barındırabilir..

Sonuç

Bu bizi Hyperledger röportajının ve sorularının sonuna götürür. Peki, Hyperledger için mülakat soruları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me