En sık sorulan blockchain geliştirici mülakat sorularını mı arıyorsunuz? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz!

Blockchain, 21. yüzyılın en devrimci teknolojilerinden biridir. Ayrıca, genellikle internetin ikinci gelişi olarak ifade edilir ve dünya çapında iş yapma şeklimizi bozacağı ve yeniden şekillendireceği tahmin edilmektedir..

Şirketlerin% 84’ü blockchain teknolojisini operasyonlarına dahil etmeye çalışıyor. Bu nedenle, blockchain geliştiricilerine yönelik artan talebi hayal edebilirsiniz.. 

Aslında, bir 2019 raporuna göre, b için küresel talepkilit zinciri geliştiricileri% 517 daha fazla Analistler, blok zinciri pazarının 2018’de 1,2 milyar dolardan 2023’e kadar 23,3 milyar dolara ulaştı.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, bugün bir blockchain geliştiricisi olarak hayalinizdeki işe kavuşmanın tam zamanı. Hazırlanmanıza yardımcı olmak için, blockchain geliştirici mülakat sorularının bir listesini hazırladık..


Bu, bilgilerinizi tazelemenize ve blockchain geliştirici röportajını çözmenize yardımcı olacaktır. Ama önce, bu çalışma materyallerinden bazılarının üzerinden geçmenizi tavsiye ederiz:

 • Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu
 • Nasıl Blockchain Uzmanı Olunur?
 • Blockchain Üzerine Kurslar: Dönüşümünüze Başlayın!

Contents

Blockchain Geliştirici Röportajına Hazırlanmak

Ayrıca, gönderi için seçildiğinizden emin olmak için blockchain geliştirici mülakat hazırlığınıza eklemeniz gereken bazı ipuçları ve püf noktaları aşağıda verilmiştir..

Şirketi Araştırın:

Hemen hemen her şirket, çalışma ortamına uyabilecek ve şirketin hedeflerini ve vizyonlarını paylaşabilecek adaylar arıyor. Bu nedenle, başvurduğunuz şirketi anlamak için biraz araştırma yapmanız gerekir. Bu, aşağıdakilerle ilgili bilgileri içerir:

 • Şirket lansman tarihi.
 • Şirketin yolculuğu.
 • Şirketin büyüklüğü.
 • Ortak girişimler, ürün lansmanları, yeni reklam önlemleri vb. İle ilgili bilgiler dahil olmak üzere şirketle ilgili son basın raporları.
 • Şirket kültürü.

Gönderi için önemli olan ilgili becerilere odaklanın:

Yılların deneyimine ve tonlarca benzersiz beceriye sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, bir blockchain görüşmesi için başvurduğunuz için, önemli becerileri temsil ettiğinizden emin olun.. 

Ayrıca, ilgisiz diğer başarılarınızı sergilemeniz gerekiyorsa, CV’nizde ayrı bir sütun oluşturun veya görüşmecinin size özellikle sormasını bekleyin..

 

Genel mülakat soruları için hazırlanın:

Tüm röportajlar, hepimizin İK’dan beklediği birkaç temel soruyla geliyor. Bu nedenle, şu sorulara iyi cevaplar verdiğinizden emin olun:

 • Bana kendinden bahset.
 • Bundan beş yıl sonra kendini nerede görüyorsun?
 • Neden blockchain’de bir kariyer seçtiniz??
 • Kuvvetli yönleriniz nelerdir?
 • Zayıf yönlerin neler?
 • Neden bu şirketi seçtin?
 • Motivasyonunuzun kaynağı nedir?
 • Bana uzun vadeli kariyer planlarından bahset.

 

En iyi halinizi sunun:

Hepimiz “ilk izlenim son izlenimdir” sözünü biliyoruz. Bu nedenle, kendinizin en iyi versiyonu olarak o görüşme odasına gittiğinizden emin olun..

 • İyi giyin, daha çok profesyonelce giyin.
 • Vücut dilinize dikkat edin. Elleriniz görüşmeci tarafından görülebilecek şekilde düz oturun.
 • Soruları biraz düşünün ve sonra cevaplarınızı verin.
 • Olumsuzluk yaymayın. Olumsuz konuşmayın ve önceki işverenleri eleştirmeyin

Artık blockchain geliştirici röportajına hazır olduğunuza göre, 30’dan fazla blockchain mülakat sorusuna göz atalım..

30+ En Sık Sorulan Blockchain Geliştirici Mülakat Soruları

İşte bir blockchain geliştirici pozisyonu için en yaygın ve bazı zor mülakat sorularının bir listesi. Ayrıca, bunları doğrudan ezberlemenizi değil, kavramları net ve eksiksiz bir şekilde anladığınızdan emin olmak için anlamak için zaman ayırmanızı öneririz..

# 1. Blockchain nedir?

Blockchain, şeffaflığa ve güvenliğe odaklanarak işlem kayıtlarını tutacak şekilde programlanabilen, değişmez, merkezi olmayan bir dijital defter teknolojisidir..

İşlem kayıtları, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan veya “zincirlenen” “bloklar” olarak adlandırılır..

# 2. Bitcoin blockchain ile Ethereum blockchain arasındaki fark nedir?

Bitcoin, temelde finansal işlemler için bir değişim aracı olarak kullanabileceğiniz merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Dijital bir dolar gibi.

Ethereum ise, kullanıcıların yeni programlar oluşturmasına olanak tanıyan bir defter teknolojisidir. Bununla birlikte, Bitcoin ile karşılaştırılabilir ve finansal işlemleri kolaylaştırmak için kullanılabilen, Ether olarak bilinen madeni para değeri ile birlikte gelir..

# 3. Farklı blok zinciri türleri nelerdir?

Genel olarak konuşursak, dört farklı tipte blok zinciri vardır.

Herkese Açık Blockchain: Herkese açık blok zincirleri açık kaynaklıdır ve herkesin geliştirici, madenci ve kullanıcı olarak katılmasına izin verir. Dahası, bunlar tamamen şeffaftır ve herkesin kayıtlı tüm işlem bilgilerini incelemesine izin verir.. 

Özel veya İzinli Blockchain: Adından da anlaşılacağı gibi, izin verilen blok zincirleri belirli gizlilik kuralları uygular. Örneğin, kullanıcıların bir ağa katılmadan önce onay alması gerekir. Ayrıca, tüm işlemler dışarıya özel kalır ve yalnızca ekosistemin içindeki kişiler tarafından kullanılabilir. 

Konsorsiyum Blok Zinciri: Konsorsiyum Blok Zinciri, özel blok zincirinin bir alt kategorisi olarak düşünülebilir. Ayrıca, özel bir blok zincirinin aynı değerleriyle birlikte gelir, ancak bunların tek bir varlık yerine bir grup tarafından yönetildiğine dair ek madde ile birlikte gelir..

Hibrit Blok Zinciri: Hibrit blok zincirleri, hem özel hem de halka açık blok zincirinin özelliklerini kullanarak gizlilik ve şeffaflık arasında mükemmel bir karışım sunar. Dahası, bu, hangi verileri herkese açık hale getirmek istediklerini ve hangi verileri gizli tutmak istediklerini kontrol edebildikleri için işletmeler arasında en popüler olanıdır..

Not: Bu, yaygın olarak sorulan blockchain geliştirici mülakat sorularından biridir.

# 4. Blockchain teknolojisinin dayandığı ilke nedir?

Özünde, ana ilke ademi merkeziyetçiliktir. Bunun dışında, ağdaki herkese eşit fırsat sağlamayı da amaçlamaktadır. Bitcoin bunu başardı. Bununla birlikte, diğer blok zinciri teknolojisi türleri yaklaşımlarında farklılık gösterebilir..

# 5. Dağıtılmış defter teknolojisi nedir?

Dağıtılmış bir defter veya dağıtılmış defter teknolojisi, temelde birden çok konumda aynı anda var olan bir veritabanıdır. Ayrıca, tüm veriler bu konumlar arasında dağıtılır, çoğaltılır ve senkronize edilir. Merkezi bir veri depolama birimi veya yöneticisi yok.

# 6. Dağıtılmış defter teknolojisi ile blok zinciri arasındaki fark nedir?

Blockchain temelde bir tür DLT veya dijital defter teknolojisidir. Yani, tüm blok zincirleri DLT’dir, ancak tüm DLT’ler blok zinciri değildir.

Blockchain, temel olarak DLT’lere fazladan bir dizi özellik ekler. Dahası, blockchain ile tüm veriler tüm katılımcılar arasında paylaşılır ve hash adı verilen kriptografik bir imza kullanılarak güvence altına alınır. Bu, blok zincirinde depolanan bilgileri değiştirilemez hale getirir, dolayısıyla güvenliği ve bütünlüğü artırır..

# 7. Blockchain nasıl daha fazla güven sağlayabilir??

Blockchain, saklanan bilgilerin veya kayıtların hiçbiri manipüle edilemeyecek ve hatta imha edilemeyecek şekilde tasarlanmıştır. Dahası, blockchain şeffaflığı kolaylaştırır ve tek bir idari düzenleyici organı ortadan kaldırır.. 

Bu, kullanıcılara bilgiye eşit erişim sağlar, ancak her şey herkes tarafından incelenebileceği için güvenlik ihlalleri konusunda endişelenmeden.

Not: Bu, yaygın olarak sorulan blockchain geliştirici mülakat sorularından biridir.

# 8. Blockchain veritabanında ne tür kayıtlar bulunur??

Bir blockchain veritabanında depolanabilen iki tür kayıt vardır:

 • İşlem kayıtları.
 • Kayıtları engelle.

# 9. Blockchain’in özellikleri nelerdir?

Blockchain’in masaya getirdiği temel özellikler şunları içerir:

 • Merkezi olmayan bir sistem.
 • Dağıtılmış defter.
 • Güvenli ve Güvenli Ekosistem.
 • Darphane.

# 10. Şifreleme nedir ve blok zincirindeki rolü nedir?

Gerçekte şifreleme, orijinal bilgilerin diğer tarafların anlayamaması için değiştirildiği bilgileri kodlama işlemidir. Sahip, belirli bir anahtarı kullanarak şifresini çözerek bilgilere erişmeye devam edebilir.

Blockchain söz konusu olduğunda, herkesin tüm verilere ve bilgilere erişimi vardır. Bu, başkalarının bir kişinin kişisel verilerini görmemesini sağlamak için şifrelemeyi kullanabileceğiniz ve böylece sistemin güvenliğini artırabileceğiniz yerdir..

# 11. Blok zincirinde “blok” neyi ifade eder??

Blok, blok zinciri veritabanında depolanan bir işlem kaydı veya veri parçasıdır. Bu bloklar daha sonra birbirine bağlanır, dolayısıyla adı – blok zinciri.

# 12. Veriler bir blok zincirinde yazılır mı??

Evet, blok zincirinde yazılan veriler pratik olarak değişmezdir.

Bildiğiniz gibi, blok zincirinde depolanan veriler bloklar olarak bilinir. Her blok bir hash değeri ile eşleştirilir. Şimdi her blok sadece kendisi için bir hash değeri değil, aynı zamanda önceki bloğun hash değerini de içerir. Blokta herhangi bir değişiklik yapılırsa, hash değerini değiştirecektir..

Bu nedenle, tek bir bloktaki verileri kurcalamak istiyorsanız, neredeyse imkansız olan tüm blok zincirini değiştirmeniz gerekecektir..

Not: Bu, yaygın olarak sorulan blockchain geliştirici mülakat sorularından biridir.

# 13. “Proof of Stake” ve “Proof of Work” arasındaki fark nedir?

 • İşin kanıtı: Proof of Work, madencilerin karmaşık kriptografik bulmacaları çözmek için üst düzey donanımlar ve saçma miktarda enerji tüketimi kullanarak muazzam hesaplama gücü yatırımı yaparak rekabet ettikleri süreçtir.. 

Karşılığında, sorunu çözen madenci bir jetonla ödüllendirilir..

 • Teminat Kanıtı: Proof of Stake, madenciler arasında doğrudan bir rekabetin olmadığı ve bir bloğu “doğrulamak” için rastgele seçildiği Proof of Work’e bir alternatiftir. Doğrulayıcı olma olasılığı, blok zincirinde ne kadar hisseye sahip olduğunuza, yani sahip olduğunuz blok zincirinin kaç tokenine bağlı olarak artar..

Bu, pahalı kaynakların kullanımını en aza indirmeye yardımcı olur ve bu nedenle çok daha çevre dostu bir seçenektir..

# 14. Blok tanımlayıcılar nelerdir?

Bir blok zinciri içindeki bir blok, blok başlık karması ve blok yüksekliği kullanılarak tanımlanabilir.

# 15. Merkle ağaçları blok zincirinde nasıl önemli bir rol oynar??

Merkle Ağacı, ikili ağaca benzer bir veri yapısıdır ve bir blok zincirindeki her bloğun kriptografik hashlerini içermek için kullanılır. Burada yaprak düğüm, işlem verilerinin bir bloğunun bir özetini sunarken, yaprak olmayan düğüm, içeren yaprak düğümünün bir karmasını temsil eder.. 

Merkle Ağacı yapısını kullanmanın avantajı, kullanıcıların her bir işlemi ve bloğu indirmek yerine blok başlıkları zincirini basitçe indirmesine olanak tanır. Bu, bir blok zinciri içindeki belirli bir bloğun varlığını doğrulamayı son derece kolay ve kullanışlı hale getirir..

# 16. Blockchain’de kullanılabilecek yaygın Ledger türleri nelerdir??

Blok zincirinde kullanılabilecek en yaygın defter türleri şunlardır:

 • Merkezi ağlar.
 • Merkezi olmayan ağlar.
 • Dağıtılmış ağlar.

# 17. Blok zinciri geliştirmede bir tuzak kapısı işlevi nedir ve kullanımı nedir?

Gerçekte, tuzak kapısı işlevi, tek yönde hesaplanması kolay, ancak kullanıcının özel bilgilere erişimi olmadığı sürece ters yönde hesaplanması zor olan bir işlevdir..

Açık anahtarlı şifrelemeleri geliştirirken tuzak kapısı işlevi çok önemlidir ve kullanıcılar için adresler ve özel anahtarlar oluşturmak için blok zincirlerini kullanabilirsiniz.. 

# 18. Bir blockchain neden çalışmak için tokenlere ihtiyaç duyar??

Durumlar arasında değişiklikler yapmak için blok zincirindeki madeni paraları veya jetonları kullanabilirsiniz. Her neyse, bir blok zincirindeki her işlem, bir madeni paranın bir adresten başka bir adrese taşınmasını temsil edebileceğiniz bir durum değişikliğini ifade eder..

Bunun dışında madeni paralar ve jetonlar da blok zincirindeki işlemleri kolaylaştırır. Her işlem, verilerde bir değişiklik ile temsil edilen bir durum değişikliği olduğu anlamına gelir. Simgeler ve madeni paralar şu anda değişmez bir blok zincirindeki bir bloğun durumunu değiştirmenin tek yoludur..

# 19. Eş keşfi bir P2P ağında nasıl çalışır??

Yeni bir düğüm açıldığında, ağ hakkında hiçbir bilgisi yoktur çünkü blok zincirinde merkezi bir sunucu yoktur. Bu nedenle, geliştiricinin, daha sonra ilk eş keşfi için kullanabileceği, doğrudan düğümün koduna yazılan güvenilir düğümlerin bir listesini sağlaması gerekir..

# 20. ScriptPubKey nedir? 

Bir scriptPubKey, bir işlemin çıktısına yerleştirilen bir kilitleme betiğidir. İşlemin yerine getirilmesi için karşılanması gereken belirli koşulları içerir.

# 21. RSA nedir?

Rivest-Shamir-Adelman’ın kısaltması olan RSA, veri imzalama ve şifreleme için bir algoritmadır. Ayrıca, iki farklı anahtar üzerinde çalışan bir asimetrik kriptografik algoritma uygulayarak verileri güvenli hale getirmek için kullanabilirsiniz – yani bir genel anahtar ve bir özel anahtar.

Genel anahtar herkesle paylaşılabilir, ancak özel anahtar gizli tutulmalıdır.

Not: Bu, yaygın olarak sorulan blockchain geliştirici mülakat sorularından biridir.

22. SHA-256 nedir?

SHA-256, SHA-224, SHA-384 ve SHA-512 dahil olmak üzere farklı karma işlevi sürümleri için toplu bir ad olan SHA-2’nin (Güvenli Karma Algoritma Sürüm 2) bir parçasıdır.. 

Bu nedenle, temelde herhangi bir uzunluktaki metni 256 bit veya 32 bayt içeren benzersiz bir dizeye dönüştüren tek yönlü bir şifreleme karma işlevidir..

23. Madencilik nedir?

Madencilik, bir işlemin geçerliliğinin bir blockchain ağında yapıldığı bir süreçtir. Dahası, süreç temelde iki işleve hizmet eder:

İlk olarak, madencilik oluşturulan bir blokta yeni madeni paralar yaratır.

İkinci olarak, dağıtılmış defterdeki bir işlemi doğrulayan blok zinciri ağına çalışma kanıtı sağlar..

# 24. Çift harcama nedir? Nasıl durdurursun?

Çift harcama, tek bir dijital jetonun birden çok kez harcandığı durumu ifade eder. Jetonlar temelde dijital dosyalardan oluşan dijital varlıklar olduğundan, kolayca klonlayabilirsiniz. Bu nedenle, bu sistem için enflasyon dahil birçok soruna yol açabilir..

Tahmin edebileceğiniz gibi, blockchain altyapısı için çok büyük bir problem ama akıllıca önlenebilecek bir problem. Bununla birlikte, blok zinciri, bir işlemi deftere yazmadan önce onaylamak için birden fazla taraf kullanır. Bu, çift harcamayı hesaplama açısından kullanışsız hale getirir.

25. Blockchain uygulamaları geliştirmek için bazı popüler platformlar nelerdir??

Blockchain uygulamaları geliştirmek için kullanılan popüler platformlardan bazıları şunlardır:

 • Ethereum.
 • Hyperledger.
 • Qtum.
 • EOS.
 • IOTA.

26. Akıllı sözleşmeler oluşturmak için hangi dil kullanılır??

Gerçekte, Ethereum’da oluşturduğunuz akıllı sözleşmeler, Sağlamlık. JavaScript’e benzer sözdizimine sahip, üst düzey nesne yönelimli bir programlama dilidir. Dahası, hem basit hem de karmaşık programlar yazmak için kullanılabilir.

27. % 51 saldırısı nedir?

Bir blok zincirine% 51’lik bir saldırı, bir grup veya bireyin yarısından fazlasını (veya > Madencilik hash oranının veya hesaplama gücünün% 51’i. Bu durumda, işlemleri reddedip onaylayarak sistemi kontrol edebilir ve hatta çift harcama yapabilirler..

28. Gizli paylaşım nedir?

Blok zincirindeki veri güvenliğini ele almanın birincil yollarından biridir. Ayrıca, kişisel bilgileri (veya herhangi bir gizli bilgiyi) birden fazla birime ayırmak için kullanabilirsiniz. Bundan sonra bunları kullanıcıya gönderebilirsiniz.

Orijinal bilgileri yalnızca sırrın bir kısmına sahip olan bir katılımcı bunu grubun geri kalanıyla birleştirmeyi kabul ettiğinde alabilirsiniz. Bu, blockchain teknolojisine birçok güvenlik avantajı sağlar. 

29. Yönetici muhasebesi nedir?

Yönetici muhasebesi, özellikle müşterilerine veya müşteri tabanına hizmet sunan işletmeler için tasarlanmış özel bir muhasebe türüdür. Ayrıca, hizmetlerde herhangi bir üst sınır olmaksızın gelir ve işletmelerin gerekli olan herhangi bir sayıda hizmeti oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanır..

# 30. Sert çatal ve yumuşak çatal nedir?

 • Sert Çatal: hard fork, blockchain protokolünde önceki sürümle uyumsuz hale gelen değişiklikleri uygular. Bu, güncellenmemiş düğümlerin yeni blokları blok zincirine aktaramayacağı anlamına gelir..

Eski bir blok zincirini iyileştirmek veya tamamen yeni bir blok zinciri oluşturmak için sert çatalları kullanabilirsiniz.. 

 • Yumuşak Çatal: yumuşak çatal, blok zinciri protokolünde geriye dönük uyumlu bir değişikliktir. Bu, yeni protokolleri bozmadıkları sürece, güncellenmemiş düğümlerin hala işlemleri işleyebildiği ve yeni blokları blok zincirine itebileceği anlamına gelir..

Bununla birlikte, kullanıcılar genellikle eski sistemin güncelliğini yitirdiğini ve hızlı bir şekilde en son sürüme yükseltildiğini fark eder..

31. En yaygın kullanılan kriptografik algoritmaları adlandırın.

En yaygın kullanılan kriptografik algoritmalardan bazıları şunları içerir:

 • RSA.
 • Üçlü DES.
 • Balon balığı.
 • İki balık.
 • AES.

Not: Bu, yaygın olarak sorulan blockchain geliştirici mülakat sorularından biridir.

# 32. İşlem kayıtlarının güvenliğini sağlamakla ilgili risk yönetimini nasıl ele alacaksınız??

Gerçekte, işlem kayıtlarının güvenliğini sağlamakla ilgili risk yönetimini ele almanın birkaç yolu vardır. Bu şunları içerir:

 • Bir kuruluşun mali kayıtlarıyla ilişkili tehditlerin ve güvenlik açıklarının belirlenmesi ve ardından bu riski azaltmak için uygun önlemlerin alınması.
 • Yedek plana yatırım yapın.
 • Özel bir risk yönetimi yazılımı kullanma.

33. BIP nedir?

BIP, Bitcoin İyileştirme Protokolünün kısaltmasıdır.

 

34. Konsensüs algoritması nedir? Farklı fikir birliği algoritması türleri nelerdir?

Bir fikir birliği algoritması, temel olarak, blok zinciri ağının tüm eşlerinin, dağıtılmış defterin mevcut durumu ile ilgili olarak aynı sayfada olmasını sağlamak için bir yöntemdir. Dahası, algoritma, dağıtılmış bilgi işlem ortamında iki bilinmeyen eş arasında güvenilirlik ve güven oluşturmaya yardımcı olur..

İşte birkaç popüler fikir birliği algoritması örneği:

 • İş Kanıtı (PoW)
 • Kapasite Kanıtı (PoC)
 • Etkinlik Kanıtı (PoA)
 • Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS)
 • Proof-of-Stake (PoS)
 • Yetki Kanıtı
 • Proof-of-Burn 
 • Ağırlık Kanıtı 
 • Geçen Kanıtı Zaman

Bir Blockchain Geliştiricisiyle Nasıl Röportaj Yapılır??

Bir İK uzmanıysanız veya blockchain geliştiricisiyle röportaj yapma sorumluluğu verilmiş bir kişiyseniz, burada tartışılan görüşme anketinden ve cevaplarından da yararlanabilirsiniz..

İçeriğin yanı sıra, adayda liderlik becerileri, kendini yönetme yeteneği ve yeni şeyler öğrenme dürtüsü gibi diğer nitelikleri de aramalısınız..

Gerçekte, bir blockchain geliştirici röportajı yapmak kolay değildir ve acele etmeyin ve önceden hazırlanmalısınız.!

 

Sonuç

En sık sorulan mülakat sorularının bu kapsamlı listesini faydalı bulduğunuzu umuyoruz. Gerçekte, bu, blockchain geliştirici röportajına hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, temel kavramları net bir şekilde anlamak size her zaman rakiplerinize göre bir avantaj sağlayacağından, yine de temelleri tazelemenizi öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me