2020’de Sosyal Etki İçin Blockchain

Blockchain, çevremizdeki her şeyi değiştirme yeteneğine sahiptir. Tartışacağımız makalenin konusu, sosyal etki için blockchain. Burada, blockchain’in sosyal etki projelerini tam olarak nasıl değiştirdiğini keşfedeceğiz..

Blockchain, son zamanlarda endüstri uzmanlarından, profesyonellerden ve genel izleyicilerden büyük ilgi gördü. Nedeni, endüstrilerin çoğunun yaşadığı sorunları ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olduğudur. Blockchain kullanım durumlarını kontrol ederseniz, blockchain’in en büyük etkisinin finans sektörü olduğunu, ardından tedarik zinciri, gayrimenkul, sağlık hizmetleri vb. Olduğunu göreceksiniz..

Bununla birlikte, büyük ölçüde etkilenen bir alan da sosyal projeler. Blok zinciri ve sosyal etkiyi birlikte ele alırsak, aralarında net bir ilişki bulabileceğiz. Makalenin amacı, blockchain’in sosyal üzerindeki ilişkisini ve etkisini anlamaktır. Bu aynı zamanda blockchain’in sosyal etkisini tartıştığımız anlamına da geliyor..

Başlayalım.

Blockchain nedir?

Blockchain’in sosyal etkisini daha iyi anlamak için blockchain hakkında bilgi edinmek çok önemlidir..

Blok zinciri, eşlerin bir ağ oluşturmak için bağlandığı ve merkezi bir varlığa ihtiyaç duymadan işlev gördüğü bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir (DLT). Her eşin kendi defteri vardır ve işlemlerin mutabakat yöntemlerini kullanarak doğrulanması dahil olmak üzere farklı faaliyetlere katılır.. 

Bitcoin blockchain harika bir örnektir. Burada her eşin kendi defteri vardır ve Proof-of-Work (PoW) kullanır..

Blockchain tarafından sunulan temel özelliklerden bazıları şeffaflık, izlenebilirlik, güvenlik, değişmezlik ve güvendir..

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Yeni Başlayanlar İçin Blockchain kılavuzuna göz atın. Özellikler hakkında bilgi edinmek ve ardından ayrıntılı blok zinciri eğitiminin temel özelliklerine göz atmak istiyorsanız.

Sosyal Etki İçin Blockchain’deki Oyuncular

Temel blok zinciri anlayışımızla birlikte, artık sosyal etki için blok zincirindeki oyunculara atlamanın zamanı geldi. Projeleriyle sosyal hizmette devrim yaratmaya çalışan oyunculara bakmaktan daha iyi ne olabilir? Aşağıda blockchain sosyal etki projelerinden bazıları verilmiştir. Başlayalım.

Sosyal Etki Koalisyonu için Blockchain (BSIC)


Blockchain for Social Impact Coalition, çevresel ve sosyal zorluklar için ayarlanmış blok zinciri çözümlerine yardımcı olan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde çalışır. Projeyi inkübe etmelerine, işbirliği yapmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olur. Devlet kurumları, STK’lar, yatırımcılar, hayırseverler ve diğer önemli oyuncular arasındaki bağlantıyı iyileştirmeyi amaçlıyorlar..

Şu anda tedarik zinciri, çevre gibi sektörlere odaklanıyor & enerji, finansal katılım, insan hakları, eğitim ve sağlık & Sağlık. Ayrıca “Chooose”, eduDAO, Everex, Tata Danışmanlık Hizmetleri, WWF vb. Dahil olmak üzere birçok üyesi vardır.!

Sosyal etki ve STK’lar için fikir birliği blok zinciri

Sosyal etki için fikir birliği blok zinciri ve STK’lar Consensys tarafından yönetilir. Odak noktaları, çevresel ve sosyal zorluklarla ilgilenen projelerin başarısını artırmak için doğru çaba kümesini sağlayarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmektir. Sosyal girişimcilere, STK’lara ve yatırımcılara yardım etmek için Ethereum topluluğunun yardımını kullanıyorlar. Amaç, küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmaktır. Aşağıdakilere odaklanırlar.

 • Ortaklıklar
 • Eğitim
 • Tedarik Zinciri ve Değişmez Kanıtlar
 • Kimlik ve Erişilebilirlik
 • Nakit Yardımı ve Hayırseverlik
 • Sosyal Etki Varlıkları

Projeyi gerçeğe dönüştüren harika örgü katkıları var. Alex Kostura, Silvana Rodriguez, Vanessa Grellet ve diğerlerini içerir. Ortakları arasında Maker, RTI Humans Rights Foundations ve diğerleri bulunmaktadır.. 

Sosyal etki için Accenture blockchain

Accenture sosyal etki için blockchain söz konusu olduğunda da ön plana çıkıyor. Girişimleri, blockchain teknolojisi aracılığıyla sosyal etki sağlamaktır. Sosyal projelerde şanslarını artırmaya yardımcı olmak ve daha iyi ve sürdürülebilir bir dünya için hükümetler, STK’lar ve işletmelerle işbirliği yapmak.

Bu kuruluşlar ayrıca sosyal etki konferansı için düzenli blok zinciri yapar. Yani, daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, konferans sayfalarını takip edin.!

Sosyal Etki Girişimlerinde Blockchain Rolü

Harika! Sosyal etki girişimleri için blok zincirindeki üç oyuncuyu listeledik. Bunların hepsi oldukça büyük oyuncular ve önemli bir etkiye sahip. Bununla birlikte, blok zincirinin sosyal etki girişimlerini nasıl geliştirdiği konusunda hala net bir fikrimiz yok. Bu bölümde, tam da bunu yapacağız ve blockchain’in rolü hakkında bilgi edineceğiz..

Dolandırıcılık ve Risk azaltma

Sosyal etki için blok zincirinin en büyük avantajlarından biri, projenin kendisiyle ilişkili sahtekarlıkların ve risklerin azaltılmasıdır. Yolsuzluk, özellikle hükümet düzeyinde büyük bir sorundur. Bu, açgözlü insanların parayı muhtaçlara yardım sağlamak için kullandığı anlamına gelir. Bu, yolsuzluğu çözmek için yeterince şeffaf olmayan geleneksel çözümlerin kullanılması nedeniyle mümkün olmuştur..

Tüm bu sorunları çözmenin en iyi yolu blockchain kullanmaktır. Blockchain, her işlemin fikir birliği yöntemleri kullanılarak doğrulandığı eksiksiz bir kurcalamaya dayanıklı çözüm sunar. Merkezi bir otoriteye bağımlılık yoktur ve bu nedenle her türlü sahtekarlıktan muaftır. Blok zincirinde depolanan bilgiler de değişmezdir, yani bir kez depolandıktan sonra kötü niyetli bir aktör tarafından değiştirilemez veya değiştirilemez. STK’lar için bu, bağışların artık manipüle edilemeyeceği anlamına gelir. 

Azalan İdari Maliyetler

Hayır kurumları düzgün yönetmek için çok çalışma gerektirir. Bu, çok fazla para harcamanın idari maliyetlere harcanması gerektiği anlamına gelir. Blockchain ile bu idari maliyetler azaltılabilir. Akıllı sözleşmelerle artık finansal ve yasal aracıları yönetmek mümkün. Otomasyon her zaman faydalıdır ve bu nedenle her şeyin monoton veya yaratıcı olmayan yönlerle uğraşmasını kolaylaştırır.

Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık

Blockchain kullanarak, hayır kurumlarının hesap verebilir ve şeffaf olması artık mümkün. İnsanların hayır kurumlarına her zaman şüpheyle yaklaştıkları bilinen bir gerçektir. Ancak blockchain ile bağışçılar ne yaptıklarından emin olabilirler. Katkılarının nasıl bir fark yarattığını görebilirler.

Daha hızlı sınır transferleri

Uluslararası para transferi söz konusu olduğunda geleneksel bankacılık kanalları iyi değildir. Para göndermek günler arasında herhangi bir zaman alabilir. Üstelik transferle ilgili bir maliyet de var. Çoğu hayır kurumu küresel olduğundan, sürekli olarak uluslararası işlem yapma ihtiyacı içindedirler. Geç erişim çabalarını engelleyebilir.

Blok zinciri kullanarak, merkezi bir otorite olmadan bir ağ kullanılarak transfer edilebilen dijital para birimlerinden yararlanabilirler. Bununla birlikte aracılara ödeme yapmak zorunda kalmazlar ve ayrıca işlemlerin tamamlanması için çok uzun süre beklemek zorunda kalmazlar..

Geliştirilmiş erişilebilirlik

Blockchain ile artık herkesin değer aktarması veya alması mümkün olacak. Bunların hepsini yapabilmek için bankacılığa bağlı olmaları gerekmez. Bu, her kökenden insanlara yardım etmeye çalışan hayır kurumları ve STK’lar için bir patlama. Bu yaklaşımı uygulayarak, hayır kurumlarının da çift transfer yapmak zorunda kalmaması ve hem yerleşim hem de maliyet sürelerini azaltması gerekmez..

Blockchain kullanarak etkilenen sosyal sektörler

Bu bölümde, sosyal açıdan blockchain’den etkilenen farklı sektörleri inceleyeceğiz. paylaşılan istatistikler Bu bölümde Standard Blockchain for Social Impact çalışmasından alınmıştır..

Tarım

Tarım, dikkatli dikkat gerektiren sektörlerden biridir. Dünya çapında büyük bir nüfusu etkileme kabiliyetine sahiptir. Ana odak noktası, tarımda tedarik zincirinin üç temel yönünü iyileştirmektir. Bu, şeffaflığın, izlenebilirliğin ve verimliliğin iyileştirilmesini içerir. Çiftçilerin tüketicilerle iyi bağlantı kurmasını sağlayacaktır..

Çalışmada paylaşılan önemli özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Yeni girişimler iki yaşından küçük.
 • Yeni girişimlerin hiçbirinin 1000’den fazla yararlanıcısı yok 
 • Bazı girişimlerin bir milyon yararlanıcıya ulaşma yeteneği var
 • Uygulamaların çoğu kar amaçlıdır

Blockchain ile bu sorunlar çözülebilir. Her şeyden önce, kontaminasyonu ve gıda sahtekarlığını azaltabilir. Bu, blockchain verimliliği ve şeffaflığı sayesinde gerçekleşebilir. Blockchain’in rolü, verileri mümkün olan en iyi şekilde takip etmelerini, toplamalarını ve yönetmelerini sağlayarak üçüncü tarafların katılımını iyileştirmektir. Blockchain ile çiftçiler ve distribütörler, ödemelerini her zamankinden daha hızlı alacaklar ve bir sonraki projelerinde daha hızlı çalışma yeteneklerini geliştirecekler..

Projeler: AgriDigital, Grassroots Kooperatifi, Bext360

Demokrasi ve Yönetişim

Blockchain’in önemli bir rol oynayabileceği bir sonraki sektör Demokrasi ve Yönetişimdir. Şu anda hükümetler blockchain’e ve demokrasiyi ve yönetişimi geliştirmedeki rolüne çok açıklar..

Anahtar Kelimeler

 • Hükümetler blockchain’e 2008 kadar erken başladı
 • Demokrasi ve Yönetişim genelinde 21 girişim.
 • Girişimlerin% 81’i 2019’un başlarında başarıya ulaştı.
 • Girişimlerin% 50’den azı kar amaçlıdır.

Hükümetler güvene göre çalışır. Ve işte blockchain burada devreye giriyor. Blockchain ile hükümetler, adres veri alışverişiyle ilgili güvenlikle ilgili konuları ele alabilir. Ek olarak, kullanıcıların anında sayılabilir ve izlenebilir olmasını sağlayan blockchain aracılığıyla oy kullanmalarına da olanak tanıyacak..

Hükümet, blockchain kullanarak vatandaşların verilerini çok daha iyi bir şekilde depolayabilir. Veriler değişmezdir, bu da yasa dışı olarak silinebilecek veya düzenlenebilecek hiçbir vatandaş verisi olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, ajanslara verilere istedikleri zaman erişme olanağı sağlar. Merkezileşme eksikliği aynı zamanda merkezi bir başarısızlık noktası olmadığı anlamına da gelir. Hükümet ayrıca blockchain kullanarak uygun kitle fonlaması gerçekleştirebilir..

Projeler: e-Estonya, Votem

Enerji, İklim ve Çevre

Blockchain teknolojisi iklimi, enerjiyi ve çevreyi değiştirme potansiyeline sahiptir. Milyonlarca dolarlık işlemle, bu sektörün her yönünü optimize etmek önemlidir. Blockchain, eşler arası iletim kullanımıyla gelişmeye yardımcı olabilir ve ayrıca insanlara mikro şebeke oluşturma yeteneği verir..

Anahtar Kelimeler

 • Enerji sektöründe girişimlerin sadece% 10’u kar amacı gütmemektedir.

Blockchain yardımıyla enerji sektörü daha verimli çözümler getirebilir. Bu aynı zamanda elektriğin daha güvenilir, temiz ve uygun fiyatlı olabileceği anlamına gelir..

Projeler: Izgara Tekilliği, ME SOLshare

Sağlık

Sağlık sektörü, hem kar amacı gütmeyen hem de kar amacı gütmeyen kuruluşların tonlarca girişimi olan sektörlerden biridir. Sağlık hizmetleri, blockchain ile dijital sağlık kayıtlarını iyileştirebilir. Aynı zamanda farmasötik tedarik zinciri yönetimini iyileştirir. Her zamanki gibi, blockchain merkezi olmayan, verimli ve güvenli bir çözüm sunar.

Anahtar Kelimeler

 • Sağlık hizmeti girişimleri herhangi bir sektörde en yüksek etkiye sahiptir.
 • Girişimlerin yalnızca% 18’i kar amacı gütmeyen kuruluşlardır.

Temel faydalar arasında uygun elektronik sağlık kayıtları, daha iyi gizlilik uygulaması ve sahte ilaçlar bulunur.

Projeler: Modium.io

Hayırseverlik ve Yardım

Sosyal etki en iyi filantropi ve yardım sektöründen görülebilir. Şu anda, yardım ve hayırseverlik amaçlanan kullanımına ulaşmıyor. Bunun nedeni, yardım ve hayırseverlik söz konusu olduğunda mevcut platformun yaşadığı büyük verimsizliklerdir. Bu kadar çok yatırımla bile, temel insan hakları, yoksulluk ve eğitime erişim talebini karşılamak için ek fonlara hala ihtiyaç vardır..

Anahtar Kelimeler

 • Girişimlerin% 80’inden fazlası kar amacı gütmeyen kuruluşlardır
 • Girişimlerin% 55’inden fazlası 1000’den az kişiye ulaşıyor.

 

İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için milyarlarca dolar yatırılıyor. Bununla birlikte, bu yardımlar şeffaflık eksikliği nedeniyle çoğunlukla kötüye kullanılmaktadır. Aslında, yardımların çoğu asla amaçlanan kişilere ulaşmaz. Bu, insanları bu kar amacı gütmeyen kuruluşlara katkıda bulunmamaya da yönlendirdi. Blockchain, tüm bu sorunları çözebilir ve fonları kullanma konusunda kar amacı gütmeyen kuruluşlara olan güveni artırmaya yardımcı olabilir..

Projeler: Ixo Vakfı, Disberse, RootProject 

Sonuç

Bu bizi sosyal etki makaleleri için blok zincirimizin sonuna götürüyor. Peki konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve aşağıda bize bildirin. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map