Son birkaç aydır, Merkezi Olmayan Finans (DeFi), blok zinciri alanındaki gündemdeki konulardan biridir. Herkes merkezi olmayan finans uygulamalarının büyümesine odaklanıyor ve bu da nihayet ekonomik modelimizi şeffaf hale getirecek..

DeFi, geleneksel yöntemlerin aksine finansal sistemimizin tamamen merkezi olmayan, dağıtılmış ve güvenli olmasını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanıyor. Gerçekte, kripto alanında hızla büyüyen sektörlerden biridir.

Merak mı hissediyorsun? Bugün deneyebileceğiniz, piyasadaki popüler merkezi olmayan finans uygulamalarına göz atalım. Haydi başlayalım!

Şimdi kayıt: DeFi Kursuna Giriş

Merkezi Olmayan Finans Uygulamaları Nelerdir?


DeFi uygulamalarını incelemeye başlamadan önce, Merkezi Olmayan Finansın arkasındaki kavramı kısaca açıklayacağım.

Merkezi olmayan finans, merkezi olmayan teknolojiler tarafından desteklenen eşler arası finans sistemi veya ağıdır. Basit bir ifadeyle, aslında merkezi ve geleneksel bir finansal sistemden daha merkezi olmayan ve eşler arası bir ağa geçiş..

Merkezi olmayan finans şirketleri, borçlanma ve ödünç verme platformlarından varlıkların tokenleştirilmesine kadar birçok uygulamayla dolu bir ekosistem getiriyor. Dolayısıyla, bu durumda, merkezi olmayan finans uygulamaları, özellikle finans endüstrileri için geliştirilmiş blok zincirinden veya dağıtılmış uygulamalardan başka bir şey değildir..

Ayrıca, bu uygulamaların çoğu, temel teknoloji olarak Ethereum kullanıyor. Gerçekte, geleneksel finansal sistemimiz, büyük ölçüde kusurlu olan merkezi altyapı üzerinde çalışmaktadır. Öte yandan, merkezi olmayan finans uygulamaları, merkezi altyapıdan kaynaklanan sorunlardan kurtulur..

Bu nedenle, eski sistemlerle herhangi bir sorun olmadan bu sektörü dijitalleştirmek için harika bir yaklaşım.

Bu nedenle, yalnızca bir internet bağlantınız varsa, tüm finansal ihtiyaçlarınızı kolaylaştırmak için oluşturulmuş tüm bu Defi uygulamalarına erişebilirsiniz..

DeFi’nin atılımı, finansal sistemlerimizin senaryosunu gerçekten değiştiriyor. Artık kripto varlıklarını gerçek para birimleriyle asla mümkün olmayan pek çok şekilde kullanabiliriz. Ekonomik altyapıdaki paradigma değişimi bize birçok fırsat sunarak risklerden ve güven sorunlarından kurtulur..

Ayrıca Oku: Merkezi Olmayan Finans Teknolojisi – Kapsamlı Bir Kılavuz

Piyasadaki En İyi Merkezi Olmayan Finans Uygulamaları Nelerdir??

Sentetik varlıklardan DAO’lara kadar, merkezi olmayan finans şirketleri dünya çapında tamamen yeni bir ekonomik model için fırsatların kilidini açıyor. Dahası, bu sektörün vesta kullanım durumları, bunun bir grup DeFi projesinden daha fazlası olduğunun kanıtıdır..

Geleneksel merkezi hizmetlerden değişen eksiksiz bir finans ekosistemi geliştirmek için entegre bir çabadır. Bu nedenle, bunlardan ne gibi faydalar bekleyebileceğinizi anlamak için en iyi merkezi olmayan finans uygulamalarına bakalım..

Haydi başlayalım!

Varlık Yönetimi

Merkezi olmayan finans uygulamaları, bilgilerinizin tek sorumlusu olmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, kripto varlığınızı yönetmeyi de içerir. Varlıklarınızı satmak, satın almak, transfer etmek ve faiz kazanmak için uygulamalarla güvenli ve verimli bir şekilde etkileşime girmenize yardımcı olacak birçok kripto cüzdanı vardır..

Dolayısıyla, DeFi projeleri alanında, verilerinize sahip olacaksınız, herhangi bir üçüncü şahıs veya herhangi bir devlet kurumu değil.

 • MetaMask: MetaMask, blok zinciri uygulamalarına bir kaçış için gereken güvenliği ve kullanılabilirliği sunar. Bununla birlikte, aynı zamanda bir cüzdandır ve herhangi bir kişiyi blok zincirine bağlamakla birlikte hesap yönetimini de idare edebilir. Dahası, siteden tamamen izole edilmiş donanım cüzdanları bile sunar..
 • Gnosis Güvenli: Bu uygulamayı kullanarak tüm kripto varlıklarınızı tamamen özelleştirebilir ve yönetebilirsiniz. Hatta bunları birden fazla cihazda saklamanıza izin verir. Örneğin, EOA tabanlı cüzdanlar, donanım cüzdanları, kağıt cüzdanlar ve hatta bu üçünün bir kombinasyonunu sunar.

 

Uyumluluk ve KYT

Temel olarak, geleneksel finans şirketlerinde, müşterinizi tanıyın yönergeleri, terörizmin finansmanına (CFT) karşı koymaya ve kara para aklamayı (AML) desteklemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, sistem kırılgan olduğundan, bilgisayar korsanları sistemi hackleyebilir ve tüm güvenlik protokollerini kolayca atlayabilir..

Bu nedenle DeFi, bu sistemi yeni bir boyuta taşıyor. Müşteri kimliklerine odaklanmadan müşteri adreslerine odaklanırlar. Bu nedenle, uygulamalar müşterinizi tanımak yerine işlemlerinizi bilme (KYT) üzerine odaklanır. Bu, gerçek zamanlı olarak riski önlemeye yardımcı olur ve mali suçlar için herhangi bir seçenekten kurtulur.

 • Codefi Uyumluluğu: Bu uygulama, işletmelerin riskli davranışları en başından değerlendirmelerine yardımcı olan KYT süreçleri sunar. Bu nedenle, herhangi bir dolandırıcılık faaliyetini ve hatta terörizmleri belirlemek için CFT ve AML kontrolleri sunabilir..
 • KYC Zinciri: KYC-Chain, size bir dizi özellik sunan başka bir uygulamadır. KYC ve AML kontrolleri, kimlik ve doğrulama, kripto cüzdan AML, ölçeklenebilir ve güvenli ağ ve Selfkey ağına erişim alacaksınız.

 

DAO’lar

DAO aslında merkezi olmayan ve şeffaf iş modellerine odaklanan merkezi olmayan bir özerk organizasyondur. Temel olarak, bu tür kuruluşlar blok zinciri teknolojisine dayanır ve geleneksel kuruluşlardan inanılmaz derecede farklıdır..

Her neyse, DAO’larda finansal işlemleri yönetmeye, kaynak yaratmaya ve merkezi olmayan yönetişimi sürdürmeye odaklanan uygulamalar var..

 • Yapıcı: MKR sahipleri aslında MakerDAO protokollerini yönetir. Bu, Dai için politika ayarlamayı, yönetişimi iyileştirmeyi, farklı teminat türlerini seçmeyi, güvenlik ve şeffaflık sunmayı içerecektir..
 • Bileşik: Bileşik ayrıca, merkezi olmayan topluluğun COMP token sahipleri olduğu DAO için başka bir uygulamadır. Dahası, birincil protokolle ilgili yükseltmeleri önerebilir veya hatta oylayabilirler..

DAO’ların gerçekte nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Dan geçmek Cevabınızı almak için merkezi olmayan organizasyon rehberi.

Veri ve Analitik

Merkezi olmayan finans uygulamaları, ağ etkinliği ve işlem verileri için benzeri görülmemiş bir şeffaflıkla birlikte gelir. Bu nedenle DeFi protokollerini kullanmak, veri analizi, keşif ve kapsamlı karar alma fırsatlarında size yardımcı olabilir. Bu uygulamaların patlayıcı popülaritesi, çeşitli gösterge tablolarının ve araçların geliştirilmesine yol açmaktadır. Gerçekte, bazıları herhangi bir platform riskini değerlendirmenize, varlıklarınızın değerini izlemenize ve bunları likidite süreci için karşılaştırmanıza bile yardımcı olabilir..

 • Codefi Verileri: Codefi Data, veri yönetimi ve analizi için bir pakettir. Bu çözümü, halka açık blockchain tokenları, dijital varlıklar, merkezi olmayan finans protokolleri gibi yatırım ekosisteminde kullanabilirsiniz. Bunun dışında performans ölçümleri ve güvenlik de sunar..
 • DeFi Nabız: Bu bir DeFi canlı izleyicidir. Burada, DeFi protokollerinin en son sıralamalarını ve bunların analizlerini bulabilirsiniz. Tipik olarak, bu uygulamaların akıllı kontaklarına kilitlenen toplam değeri izlerler..

 

Türevler

Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeleri kullanan DeFi, şimdi yeni bir tür tokenize türevler sunuyor. Genellikle, bu türevler doğrudan bir dayanak varlığa bağlıdır ve performans o varlığa göre değişir..

Dahası, gerçek dünyadaki tahvilleri, para birimlerini, emtiaları ve hatta kripto para birimlerini temsil etmek için DeFi türevlerini kullanabilirsiniz..

 • bZx: Ethereum blok zincirine dayalı bir marj ödünç verme protokolüdür. Ayrıca, bu uygulamayı ödünç alma, ödünç verme ve ticaret olanakları sunan başka platformlar oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Yani, bir borç alan veya borç veren olsanız bile, anahtarların kontrolü siz olacaksınız.
 • dYdX: dYdX, varlıklarınızı doğrudan ticaret yapmanızı, ödünç almanızı, ödünç vermenizi ve hatta yönetmenizi sağlayan harika bir uygulamadır. Dahası, kripto varlıklarınızı diğer varlıkları ödünç almak için teminat olarak kullanabilirsiniz. Performansınızı ve varlıklarınızı takip etmek de oldukça kolaydır.

 

Altyapı Geliştirme

Merkezi olmayan finans uygulamaları birleştirilebilirlik sunar. Gerçekte, bir sistem içindeki farklı bileşenlerin kolayca iletişim kurmasına, bağlanmasına ve birlikte çalışmasına izin verdiği anlamına gelir. Bu tekniği kullanarak topluluklar, diğer geliştiricilerin halihazırda inşa ettikleri üzerine inşa ediyor ve bu da onu şu anda en önemli ve güçlü ağlardan biri yapıyor..

Legolar ile inşa etmek gibi DeFi uygulamaları oluşturmayı düşünebilirsiniz. Özellikle blockchain platformlarının altyapı geliştirmesine adanmış birçok araç var. Dahası, bunlar kesinlikle geliştiricilerin blockchain çözümleri için sevme eğiliminde oldukları en iyi araçlardan bazıları..

 • Truffle Süit: Truffle Suite, sıfırdan yeni bir altyapı oluşturmanıza izin verecek geliştirme araçlarının bir kombinasyonudur. Derleme, test etme, hata ayıklama ve dağıtma için üç araç içerir – Truffle, Ganache ve Drizzle.
 • Infura: Infura’yı kullanarak, uygulamanızı anında API’lerine bağlayabilir ve uygulamanızı çalıştırmak için arayüz desteğini kullanabilirsiniz. En iyi yanı, bunu yalnızca tek bir URL ile yapabilmenizdir. Dahası, proje geliştirmeye odaklanabilmeniz için yönetim hizmetleri sunarlar.

Merkezi olmayan çözümler geliştirmenize yardımcı olabilecek birçok başka blok zinciri aracı vardır. Geliştiricilerin bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için sevdiği blockchain araçlarına göz atın.

Merkezi Olmayan Değişim

DeFi’nin bir diğer popüler kullanım durumu, iyi bilinen merkezi olmayan değişim uygulamalarıdır. Temelde bunlar, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymayan kripto para borsalarıdır. Dahası, kullanıcıların diğer eşlerle doğrudan işlem yapmasına ve kontrolün yalnızca kullanıcılara kalmasını sağlamasına olanak tanır. Böylece, herhangi bir fiyat manipülasyonunu, her türlü hırsızlığı veya korsanlığı azaltmaya yardımcı olur..

Ayrıca, bu merkezi olmayan borsalar, özellikle rakip merkezi borsalar söz konusu olduğunda, belirli projeler için likidite sunar..

Dahası, bazı borsalar, merkezi sunuculardan tamamen kurtulmadan belirli bir dereceye kadar ademi merkezileştirmeyi kullanabilir..

 • AirSwap: AirSwap harika bir eşler arası ticaret merkezi olmayan finans uygulamasıdır. Gerçekte, temel teknoloji olarak Ethereum kullanıyor. Dahası, işlem yapmak için herhangi bir ücrete, depozitoya veya kaydolmaya ihtiyacınız olmayacak. Ayrıca, varlıkların likiditesini destekleyen güvenli ve kullanımı kolay bir arayüz sunar..
 • Uniswap Değişimi: Bu aynı zamanda Ethereum’a dayanır ve otomatik likidite protokolü sunar. Kullandıkları formül oldukça benzersiz ve bunun için yükseltilemeyen akıllı sözleşmeler kullanıyorlar. Bu nedenle, güvenilir aracılara, büyük güvenliğe, sansür direncine erişebilir ve bunu kullanarak ademi merkeziyetçiliğe öncelik verebilirsiniz..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Oyun

Merkezi olmayan finans uygulamaları da oyun dünyasında. Dahası, bu uygulamaları kullanarak oyuncular artık uygulama içi satın alımlarını herhangi bir kredi kartı korsanlığı riski olmadan gerçekleştirme fırsatını yakalayabilirler. Dahası, bu uygulamalar artık tipik oyun deneyiminde karşılaşılması zor olan benzersiz teşvik modelleri sunuyor.

Bu, mali durumunuz hakkında çok fazla endişelenmeden oyun deneyiminizi kesinlikle geliştirecektir..

 • Havuz Birlikte: Sizin için hiçbir kayıp olmayan, denetlenmiş bir tasarruf oyunudur. Ek olarak, tamamen merkezi olmayan hale getirmek için Ethereum kullanıyor. Tek yapmanız gereken, havuzdan bilet almak için Dai’yi kullanmak. Havuzdaki her bir Dai ilgi görecek, bu nedenle bu herkes için bir kazan-kazan durumu.

 

Borç alma ve verme

Borç alma ve borç verme, merkezi olmayan finans uygulamaları için en önemli kullanım örneklerinden birini kullanır. Gerçekte, kullanıcılar kripto para birimlerini bir borç verme havuzuna ödünç verebilir ve buna göre faiz kazanabilir. Kriterlerine bağlı olarak, birçok uygulama borçlu ve borç veren ile eşleşir ve yol boyunca güven sorunlarından kurtulur..

 • Aave: Farklı türde para piyasaları oluşturan açık kaynaklı bir protokoldür. Burada, borçlanma ve yatırma varlıklarınıza göre faiz kazanabilirsiniz. Dahası, likiditeyi artırmaktan mevduat sahipleri sorumludur ve borçlular, herhangi bir varlığı yetersiz teminatlı veya aşırı teminatlı şekilde ödünç alabilir.
 • Dharma: Dharma, kripto varlıklarını ödünç vermeye ve ödünç almaya yardımcı olan bir dizi geliştirici araçları ve akıllı sözleşmeler sunar. Dahası, uygulama, alım satım için Gas ücretine ihtiyaç duymayacağınız 2000’den fazla jetona erişim sunar. İstediğin zaman bile geri çekilebilirsin.

 

Kimlik yönetimi

Kullanıcılara küresel bir ekonomik platforma erişim sağlamak için merkezi olmayan finans uygulamalarını blok zinciri tabanlı kimlik sistemleriyle eşleştirebilirsiniz. Dahası, bu, kullanıcıların kendi kimliklerine erişmelerine ve ihtiyaç duyduklarında bunu taşınabilir kimlik olarak kullanmalarına yardımcı olacaktır..

Bunun da ötesinde, finansal bilgileriniz ve kişisel belgeleriniz için yüksek güvenlik bekleyebilirsiniz çünkü hiçbir üçüncü şahıs bunlara erişemez. Kişisel verilerinizi açıklamadan müşterilerinizle kısmi bilgileri paylaşmayı bile seçebilirsiniz..

 • Civic: Civic, merkezi olmayan bir kimlik ekosistemidir. Burada kimliğinizi bir kez doğrulamanız gerekecek ve ardından istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgilerinizi paylaşmak için güvendiğiniz şirketi seçebilirsiniz. Yani başka hiçbir şeyi fazla paylaşmanıza gerek yok.
 • uPort: UPort’ta, sadece birkaç tıklama ile kendi kendine egemen bir kimliğe sahip olacaksınız. Gerçekte, bu araç herhangi bir bireye verilerini güvenli, basit ve özel bir şekilde paylaşma olanağı sunar. İki çeşidi vardır – kamu ve özel sektör.

 

Sigorta

DeFi, kesinlikle sigorta endüstrisi hakkında da konuşuyor. Uygun yönetim ve güvenlik eksikliği nedeniyle, bu sektör sözleşme ihlalleri ve yanlış sigorta talepleri ile ilgilenmektedir. Ayrıca, sigorta talep etme süreci çok zaman alır. Bu nedenle, bu spektrumdaki bir dizi yenilikçi merkezi olmayan uygulama, sözleşmeleri korumak ve kapsamak ve sigorta taleplerini daha hızlı düzene sokmaya yardımcı olmak için blockchain kullanıyor..

 • Eterisk: DIP Vakfı, ekosistemi destekler ve oracle sağlayıcıları, ürün oluşturucuları, satıcıları, risk havuzu koruyucularını, talep ayarlayıcılarını, sigortacıları ve aktarıcıları içerir. Her neyse, yalnızca sigorta sektörü için risk transferi çözümleri oluşturmak için harika bir uygulama.
 • Nexus Mutual: Nexus Mutual, sigorta şirketleri kavramından kurtularak benzersiz bir uygulamadır. Burada, herhangi bir şirketin yedeklemesine gerek kalmadan bir havuzdaki diğer taraflarla riski paylaşabilirsiniz. Dahası, hatalı akıllı sözleşmeler veya DAO hacklemesi gibi herhangi bir felaket için bir yedekleme çözümü sunarlar..

 

Marj ticareti

Gerçekte, marj tüccarları bir borç verenden borç alabilir ve alım satımlarını tipik bir finans sisteminde kullanabilir. Bununla birlikte, DeFi’de, bu ticaret tamamen merkezsizdir ve gözetim dışı borç verme protokolleri sunar. Akıllı sözleşmelerin bu tür uygulamaların çoğuyla bağlantılı olması nedeniyle, çoğu kişi bunları şu anda “özerk para piyasaları” olarak adlandırıyor.

 • Dayanak noktası: marj ticareti ve borç verme süreçlerini belirtmek için merkezi olmayan bir finans uygulamasıdır. Herhangi bir KYC ve AML’ye ihtiyaç duymaz ve gözetim dışı çözümler sunar. Otomatik yenileme ve devir ücretlerinin olmaması, sorunsuz bir deneyim sağlamaya yardımcı olur.
 • DDEX: DDEX, anında borçlanma, başlangıçtan itibaren borç verme faiz ve 5x kaldıraçlı ticaret sunar. Dahası, tüm akıllı sözleşmeler erişilebilir mobil cihazlarla birlikte denetlenir ve güvence altına alınır..

 

Sabit paralar

Stablecoinler de DeFi’nin yelpazesine girer. Temelde bunlar kripto para birimleridir, ancak her türlü istikrarlı varlığa bağlıdırlar. İtibari para, altın veya hatta diğer kripto para birimleri olabilir. Gerçekte, stabilcoinler, kripto para birimlerinin değişken doğasını azaltmak ve onları iyi bir dijital para kaynağı yapmak için buradadır. Şu anda, birçok merkez bankası dijital para birimi (CBDC) protokolü stablecoin kullanıyor.

 • Dai: Dai, USD karşısında sabitlenmiş bir stabilcoin. Burada 1 Dai = 1 USD. Stabilcoin, Ethereum tabanlı platformu kullanır ve MakerDAO, bunun arkasında yönetişimdir. Gerçekte, Dai söz konusu olduğunda, her zaman istikrarlı fiyatlandırma sunduğundan hiçbir ayrımcılık yoktur..
 • İkizler Doları: İkizler Doları da ABD doları karşısında sabitlendi. Burada, USD’ye 1: 1 oranındadır. Dahası, geleneksel kriptoların tüm değişken doğasından kurtularak her ortamda yüksek ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sunar..

 

Çevrimiçi Pazarlar

Çevrimiçi pazarlar, DeFi’nin bir başka harika kullanım durumudur. Merkezi olmayan finans uygulamaları, kullanıcıların herhangi bir üçüncü taraf olmadan doğrudan ürün alışverişinde bulunmasına yardımcı olur. Dahası, çevrimiçi pazarlar söz konusu olduğunda küreselleşmeyi de teşvik eder. İsterseniz bu uygulamalarda serbest işler bile yapabilirsiniz..

 • Gitcoin: Gitcoin, geliştirme çalışmalarınız için bir pazar yeridir. Burası açık kaynaklı bir pazar, yani buradaki tüm geliştirme çalışmalarınızın halka açık olacağı anlamına geliyor. Katkıda bulunmanıza yardımcı olmak için atölyeler, projeleriniz için büyüyen bir ortam ve belirli ödemeler sunar.
 • Ethlance: Upwork, Fiverr, vb. Gibi popüler platformlara benzeyen blok zinciri farklı bir yaklaşımdır. Ancak para olarak ödeme almak yerine Ether ile ödeme alacaksınız. Şu anda, ödemelerinizden herhangi bir kesinti yapmıyorlar, bu nedenle ondan kazandığınız herhangi bir para tamamen size ait..

 

Ödemeler

DeFi uygulamasının birincil kullanım durumu, eşler arası ödeme sistemiyle başlar. En iyi merkezi olmayan finans uygulamalarının çoğunun bu işlevi tüm kullanıcılara sunmasının nedeni budur. Gerçekte, blok zinciri teknolojisi, herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan diğer kullanıcılara güvenli ve doğrudan bir bağlantı sağlamak için fazlasıyla yeterlidir..

Ancak DeFi ödemeleri bunu tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Tüm dünyada ödemeleri güvenli bir şekilde göndermek ve almak için daha açık bir alan yaratıyor.

 • Ağ İste: IPFS ve Ethereum kullanan bir ödeme ağıdır. Her neyse, bu uygulamayı kullanarak, kendi ödeme projenizi oluşturmak için standartlara, altyapılara erişebilirsiniz..
 • Dağ sıçanı: Groundhog, özellikle kripto tabanlı abonelikler oluşturmak için geliştirilmiş harika bir araç kutusudur. Gerçekte, uygulamanıza Groundhog eklemek, yalnızca birkaç satır kod içeren basit bir iştir. Dahası, herhangi bir kripto cüzdanı veya banka hesabı kullanarak bu cüzdana para aktarabilirsiniz..

Daha fazla oku: Ethereum Akıllı Sözleşmeler Nihai Kılavuzu

Tahmin Piyasaları

Yalnızca tahmin pazarları için oluşturulmuş birçok ademi merkeziyetçi finans uygulaması vardır. Gerçekte, bu uygulamalar herhangi bir değişikliği başarılı bir şekilde tahmin etmek için verileri ve tüketici davranışlarını kolayca analiz edebilir..

Her durumda, piyasa fiyatları dolaylı olarak belirli olayları gösterebilir. Böylece, bu uygulamalar durumu analiz eder ve size ekonomik olay, seçim sonuçları ve hatta spor oyunlarıyla ilgili sonuçları sunabilir..

 • Augur: Tahmin pazarı uygulamalarını kim sevmez? Augur artık bahis oynayabileceğiniz şeylerin sınırı olmaksızın piyasadaki önde gelen tahmin piyasası uygulamalarından biridir. Ne kadar bahis oynamak istediğiniz tamamen size kalmış.
 • Gnosis: Gnosis, Ethereum’a dayalı tahmin pazarı çözümleri geliştirmenize izin veren bir platformdur. Dolayısıyla, kaynaklara, bilgilere ve finansal altyapılara erişebilecekleri bir geliştirici aracıdır..

 

Sentetik Varlıklar

Bunlar, stabilcoinlerle aşağı yukarı ilişkilidir. Gerçekte, bu varlıklar, sabit bir değer sunmak için fiat para, altın veya kripto para birimleri gibi diğer varlıkların bir karışımıdır. Örneğin, belirli bir yüzde veya fiat para ve altın sentetik bir varlık oluşturabilir.

Dahası, bu süreç ileride meydana gelebilecek herhangi bir fiyat şokunu emmeye yardımcı olur. Yani, altın fiyatları dalgalandıysa, fiat parası onu yedekleyebilir ve nihai değeri sabit hale getirebilir..

 • Synthetix: Synthetix, istikrarlı bir değer varlığı için çeşitli varlıkların bir karışımını sunan benzersiz bir uygulamadır. Şu anda, sentetik varlıklarla ticaret yapan türevlerin bel kemiğidir. Her neyse, Synthetix Network Token uygulamadaki her bir varlığı yedekler.

Ayrıca Oku: 2020’de 50’den Fazla En İyi DeFi Projesi

DeFi Uygulamaları Ekonomimizin Geleceğini Değiştiriyor

DeFi uygulamaları yavaş ama emin adımlarla dünyanın ekonomik modelini değiştiriyor. On yıl önce bile, tamamen ademi merkeziyetçi bir finans sistemi hayal etmek imkansızdı. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi bize bir sonraki teknolojik devrimi sunmanın yolunu yavaşça açıyor..

Bu uygulamalar mükemmel olmasa da, hataya açık eski sistemlerin yerini almaya devam ediyorlar.

Merkezi olmayan finans hakkında bilgi edinmekle daha çok ilgileniyorsanız, DeFi’ye Giriş kursumuzla başlamanızı öneririm.!

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın ve Feragatnamemizin tamamını okuduğunuzdan emin olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me