Ethereum mülakat soruları mı arıyorsunuz? Eğer yaparsan, o zaman yalnız değilsin. Ethereum geliştiricileri için büyük bir talep artışı var. Bir blockchain öğrencisi olarak, kariyerinizi geliştirme fırsatından vazgeçmemelisiniz..

Bu yazıda, en iyi Ethereum mülakat sorularını inceleyeceğiz. Her ikisi de birbiriyle ilişkili olduğu için birçok Solidity mülakat sorusu da bulacaksınız..

Contents

Neden Ethereum? Talebini anlamak

Ethereum, piyasadaki en popüler merkezi olmayan defter teknolojisi olmuştur. Bunun nedeni kısmen Ethereum kripto para birimi ve Ethereum blockchain çözümü aracılığıyla merkezi olmayan uygulamalar oluşturma becerisidir..


Ethereum, halka açık bir blockchain çözümüdür. Ayrıca şirketlerin izinli bir Ethereum ağı uygulamasına olanak tanıyan bir Ethereum kurumsal uygulaması da vardır..

Ethereum ekosistemi, onu geliştiriciler için harika bir seçim haline getiriyor. Blockchain ağlarında en çok dağıtılmış merkezi olmayan uygulamalardan birine sahiptir. Akıllı sözleşmeleri ve dApp’leri programlamak için kullanım kolaylığı ve Solidity’yi kullanma yeteneği, dışarıdaki kuruluşlar için birçok fırsat sunar.

Hiç şüphe yok ki 2020, blockchain’in yüksek talep gördüğü bir yıl. Bu aynı zamanda şirketlerin yetenek aradığı en iyi teknolojilerden birini yapar.

ETHEREUM GÖRÜŞMESİ

Blockchain Röportajına Hazırlanıyor

Gitmeden ve en iyi Ethereum blockchain mülakat sorularını listelemeden önce, özellikle bir blockchain mülakatı için bir mülakata nasıl hazırlanılacağını öğrenmek önemlidir. İyi haber şu ki, konuyu zaten ele aldık ve buradan kontrol edebilirsiniz: Bir Blockchain Röportajına Nasıl Hazırlanırsınız?.

Ethereum röportajında ​​daha genel blok zinciri ile ilgili soruları yanıtlamanıza yardımcı olacağından, En İyi 50 Blockchain Mülakat Soruları ve Cevapları 2019’a da göz atmalısınız..

Ayrıca, şirketlerin şu anda ne aradığını anlamanıza yardımcı olacağından, Blockchain Uzmanı ve Blockchain Mimarı’na göz atmanızı öneririz..

Tamamen acemiyseniz, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey blockchain ile ilgili kurslar alabileceğiniz 101 Blockchains Akademisine göz atmalısınız..

30+ Ethereum Mülakat Soruları ve Cevapları

Ethereum geliştirici mülakat sorularına başlayalım.

S: Ethereum ağı nedir? Kısaca açıklayın

C: Ethereum, bitcoin ağına dayanan ikinci nesil dağıtılmış bir defter teknolojisidir. İlk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü ve oradan büyümeye devam etti. Açık kaynak kodlu, herkese açık dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Teknik olarak, akıllı sözleşmeler, işlem tabanlı durum geçişleri ve sanal makineler gibi temel özelliklere sahip bir işletim sistemidir..

S: Ethereum’un kurucusu kim??

C: Vitalik Buterin ve Gavin Wood dahil olmak üzere iki orijinal Ethereum yazarı var..

S: EVM nedir?

C: EVM, Ethereum Sanal Makinesi anlamına gelir. Genel düğüm ağını kullanarak komut dosyalarını yönetebilen merkezi olmayan bir sanal makinedir. Aynı zamanda Turing tamamlandı ve iç fiyatlandırma mekanizması olarak Gaz kullanıyor.

S: Ethereum’un gerçek dünyadaki kullanım durumları nelerdir?

C: Ethereum’un birçok kullanım durumu var. Bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Merkezi Olmayan Finans: En büyük kullanım örneklerinden biri merkezi olmayan finansmadır (De-Fi). Finans sektörünün çalışma şeklini iyileştirir ve akıllı sözleşmeler kullanarak kredileri iyileştirir.
 • Dijital Kimlik: Dijital Kimlik, bir kişinin kimliğinin dijitalleştirildiği, belge taşımak zorunda olmadıkları ve bağlı bir ağ aracılığıyla anında doğrulanabildikleri için bireyler için daha iyi kullanılabilirlik sağlayan başka bir kullanım durumudur..
 • Sağlık uygulamaları: Sağlık hizmetleri sistemleri, merkezi olmayan bir ağ uygulamak ve ilaç takibi, daha iyi hasta yönetimi gibi şeyleri iyileştirmek için Etereum tabanlı çözümleri kullanabilir..
 • Tokenizasyon: Ethereum, gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılmasında çok faydalıdır. Bu, blok zincirindeki ürün ticaretini kolaylaştırır.
 • Ödemeler: Ayrıca, özellikle sınır ötesi işlemler olmak üzere ödemeleri iyileştirir.

S: Bize Enterprise Ethereum Alliance (EEA) hakkında bilgi verin?

Y: Enterprise Ethereum Alliance (EEA), Mart 2017’de Fortune 500 şirketleri, araştırma grupları ve blok zinciri girişimleri tarafından oluşturuldu. Üye olarak 100’den fazla kar amacı gütmeyen kuruluşa sahiptir. Odak noktası, birlikte çalışabilirlik ve uyum için açık bir blok zinciri spesifikasyonu geliştirebilen üye odaklı bir standart oluşturmaktır. Ayrıca, kurumsal gereksinimlere göre ince ayarlanmış Ethereum ağının izinli bir şekilde uygulanmasını da kolaylaştırır..

S: Ethereum için değer belirteci nedir?

A: Ethereum’un token değeri Ether’dir (ETH).

Daha fazlasını buradan okuyun: Sözleşme Yönetimi Çözümleri ve Blockchain Birlikte Nasıl Çalışır?

S: Ethereum düğümü nedir?

C: Ethereum düğümleri birbirleriyle Ethereum protokolünü kullanarak konuşur. JSON-RPC arayüzünü kullanarak dış dünya ile etkileşime girerler.

S: Eter nedir?

C: Ether, en iyi Ethereum ağına güç veren bir kripto yakıt (token) olarak tanımlanır. Akıllı sözleşmelere güç verir ve düğümlere Ethereum blok zinciri bloklarını doğrulamak için bir teşvik sağlar. Bir blok doğrulandıktan sonra, sürece katılan düğümlere 5 Ether salınır.

S: Wei nedir? Ether’den farkı nedir?

C: Wei, Ethereum ağında kullanılan Ether kripto para birimindeki en küçük birimdir..

1 Eter = 1018 Wei. Düğümlerin belirli eylemler için gerekli olan Eter miktarını korumalarına yardımcı olabileceğinden, Ether’i parçalamak önemlidir. Ayrıca, insanlar bir miktar Eter alıp satabildiğinden, kripto para piyasasına da yardımcı olur..

S: Blockchain nedir?

Blockchain, eşlerin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan iletişim kurabildiği ve işlem yapabildiği dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Blockchain kavramı, 2009 yılında Bitcoin kağıdının piyasaya sürülmesiyle icat edildi. Merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan Ağı bağımsız olarak yönetmek için fikir birliği algoritmaları kullanılır. Bitcoin, Proof-of-Work (PoW) fikir birliği algoritmasını kullandı. Şu anda blok zinciri, dağıtılmış defter teknolojilerini yönetmenin yeni yollarıyla hızlı bir şekilde gelişiyor.

Blockcahin hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun:

S: Konsensüs algoritması nedir?

C: Mutabakat algoritması en iyi, dağıtılmış bir defter teknolojisindeki işlemleri doğrulamanın yolu olarak tanımlanır. DLT’nin durumu hakkında akranlar arasında bir anlaşmaya veya fikir birliğine varmanın bir yoludur. Bu yöntem çok önemlidir, çünkü onsuz dağıtılmış defterlerin temel felsefesi ayakta kalmazdı. Proof-of-Work (PoW), Pratik Bizans Fault Tolerance (PBFT), Proof-of-Stake (PoS), Proof-of-Burn (PoB) ve benzerleri dahil olmak üzere birçok popüler fikir birliği algoritması var..

S: Proof-of-Work’ün (PoW) nasıl çalıştığını açıklayın?

C: Proof-of-Work, işlemleri doğrulamak için madencilerin çalışmasını gerektiren bir fikir birliği algoritmasıdır. İş, karmaşık hesaplama sorunlarını donanım kullanarak çözerek üretilir. Donanımı çalıştırmak için çok fazla elektrik gerektirdiğinden çevre dostu değildir ve bu da karmaşık hesaplama sorunlarını çözer..

S: Ethereum hangi fikir birliği algoritmasını kullanıyor??

C: Şu anda Ethereum, fikir birliği algoritması olarak Proof-of-Work kullanıyor. Ethereum ağı, fikir birliği algoritmasını daha çevre dostu bir fikir birliği yöntemine değiştirme sürecinde. Proof-of-Stake (PoS).

S: Bitcoin ve Ethereum blockchain arasındaki fark nedir?

C: Bitcoin ve Ethereum blockchain arasındaki temel fark, nasıl çalıştıkları ve özellikleridir. Bitcoin, merkezi olmayan defterin temelini sunan birinci nesil bir blockchain teknolojisidir. Öte yandan Ethereum, daha ölçeklenebilir ve programlanabilir bir blok zinciri çözümü sunarak Bitcoin’in sunduğu şeylere dayanmaktadır. Ethereum, akıllı sözleşmeleri ve dağıtılmış uygulamaları (dApps) tasarlama ve uygulama becerisini destekler.

S: Akıllı sözleşmeler nedir?

C: Akıllı sözleşmeler, koddaki yasal belgeler gibidir. Dijital bir doğrulama süreci olarak kullanılabilen veya taraflar arasında müzakereleri zorunlu kılan bir bilgisayar protokolüdür. Akıllı sözleşmeler de şeffaf ve otomatiktir. Kısacası, anlaşmalara, anlaşmalara ve ihtilaflara çatışmasız bir yaklaşım sunar.

S: İş açısından Akıllı Sözleşme geliştirmenin ana adımları nelerdir??

C: Akıllı sözleşme geliştirme yapılırken birçok önemli adımın atılması gerekir. Adımlar aşağıdaki gibidir.

 • İşletmenizin gerçekten akıllı sözleşme geliştirmeye ihtiyacı olduğunu yeniden onaylayın.
 • Akıllı sözleşmelerin sınırlamalarını anlayın
 • Geliştirmeyi nasıl gerçekleştireceğinizi planlayın
 • Akıllı sözleşme geliştiricisi işe alın
 • Akıllı sözleşmeyi dağıtmadan önce uygun testleri yapın

S: dApps nedir?

A: dApps, merkezi olmayan uygulamalar anlamına gelir. Bu uygulamalar, blockchain teknolojilerinden yararlanmak için oluşturulmuştur. dApps, merkezi olmayan ve açık kaynak dahil olmak üzere birçok avantaj sunar. Ayrıca protokolleri takip eder ve dApp’ın işleyişinde yer alan düğümleri teşvik eder.

Ethereum, geliştiricilere gerçek dünya dApp’leri oluşturmaları için doğru ekosistemi sunduğu için dApp’ler için popüler bir blok zinciri ağıdır. DApp oluşturmayı destekleyen diğer blok zinciri ağları arasında TRON ve EOS bulunur.

S: İşlemler nereye kaydedilir?

C: İşlemler, Ethereum durumunda halka açık bir deftere kaydedilir. Bununla birlikte, izinli bir ağ kullanılıyorsa, kayıtlar kamuya açık belirli bilgilerle özel bir defterde saklanır..

S: Akıllı sözleşmeler ve dApp’ler yazmak için kullanılan programlama dili nedir??

C: Solidity, hem dApp’ler hem de akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılan ana programlama dilidir. Bununla birlikte, Ethereum’daki akıllı sözleşmeler, akıllı sözleşme dillerinden (SCL) herhangi biri kullanılarak da yazılabilir. SCL örneklerinden bazıları Vyper, Bamboo, Serpent, Ethereum bayt kodu, Piramit, L4 ve diğerlerini içerir..

S: Yer Mantarı Nedir?

Y: Truffle, Ethereum için popüler bir test ve geliştirme ortamıdır. Aynı zamanda Ethereum tabanlı projeleri idare etmesini sağlayan bir varlık hattı sunar. Bununla birlikte, bir geliştirici akıllı sözleşmeler, dApp’ler oluşturabilir, otomatikleştirilmiş testler yapabilir, ardışık düzenleri yapılandırabilir ve oluşturabilir vb. Ethereum kullanan geliştiriciler için mükemmel bir çerçevedir.

S: Ethereum’da blok süresi ve ortalama blok boyutu nedir?

C: Blok süresi 2 KB, ortalama blok boyutu ise 14 saniyedir..

S: Bize var olan Ethereum ağlarının türlerini anlatın.

A: Üç tür vardır:

 • Özel ağ
 • Test Ağı, ör. Rinkeby ve Ropsten
 • Canlı Ağ, yani ana Ağ

S: Bir işlem gizli tutulabilir mi??

Y: Halka açık Ethereum ağı durumunda, hiçbir işlem gizli tutulamaz. Tüm işlemler halka açıktır.

S: Özel bir ağa sahip olmanın avantajları nelerdir??

Y: Veri gizliliği söz konusu olduğunda özel ağlar çok kullanışlıdır. Ayrıca izin testi ve kontrolü için de kullanışlıdır.

S: Özel anahtarlar nelerdir?

C: Özel anahtarlar bir adresi güvence altına almak için kullanılır. Sahibi, sahip olduğu kişiye sahipliğini vereceği için, sahibi tarafından güvende tutulmalıdır. Buna karşılık, genel anahtar çevrimiçi olarak mevcuttur.

S: Eterler nasıl çıkarılır?

C: Eter madenciliği yapmak için bir cüzdana ve Geth CLI gibi araçlara ihtiyaç var. Bununla birlikte, Ağa katılmanız ve bloklara işlem eklemeye yardımcı olmanız gerekir..

S: Kullanıcının özel anahtarı işlemleri imzalamak için mi kullanılıyor??

A: Evet.

S: Özel anahtarsız bir Ethereum hesabını nasıl kurtarabilirsiniz??

C: Yalnızca tek bir şekilde kurtarılabilir: hesap oluşturma işlemi sırasında ayarlanan 12 iş anımsatıcısı.

S: Geth nedir?

C: Geth, tam bir Ethereum düğümü çalıştırırken kullanılan bir komut satırı arayüzüdür.

S: Bir düğüme nasıl bağlanabilirsiniz??

A: Bir düğüme üç yol kullanarak bağlanabilirsiniz: WS-RPC, JSON-RPC ve IPC-RPC.

S: Geth’in hızlı senkronizasyonu nedir??

Y: Geth’in hızlı senkronizasyonu, indirme işleminin senkronize edilmesiyle çalışır

S: testnet’in işlevselliği nedir?

A: Testnet, Ropsten Ağına bağlanmak için kullanılır.

S: Bize Akıllı Sözleşme kullanım durumları hakkında bilgi verin?

C: Akıllı sözleşmeler için birçok kullanım durumu vardır. Örneğin, bir satıcının düzgün satış yapmak için akıllı bir sözleşme yapabileceği gayrimenkulde kullanılabilir. Mülk, mülk tutarını transfer ettikten sonra alıcıya devredilebilir..

S: MetaMask nedir?

A: MetaMask, Ethereum ağındaki dApp’ler ile etkileşimde bulunmak için kullanılabilen popüler bir tarayıcı tabanlı Ethereum cüzdanıdır..

S: dApp’leri ve akıllı sözleşmeleri test etmek için gerçek Ether kullanmanız gerekiyor mu??

C: Hayır, gerekli değil. Test ağlarında ücretsiz Ether kullanabilirsiniz.

S: Akıllı sözleşmelerde harcama nasıl çalışır??

C: Akıllı sözleşmeyi değiştirmeyen ve değerleri döndürmek için kullanılan bir istek varsa, görevle ilişkili herhangi bir maliyet yoktur. Bununla birlikte, akıllı sözleşme testini değiştirmek için kullanılabilecek herhangi bir eylem paraya mal olacaktır, yani Gaz.

S: Remix nedir?

Y: Remix, akıllı sözleşmeleri dağıtmak, test etmek ve geliştirmek için kullanılabilecek yararlı bir çevrimiçi araçtır. Geliştiriciler bunu kullanarak akıllı sözleşmelerini hızlı bir şekilde test edebilir.

S: En son durumu kontrol etmek söz konusu olduğunda Bitcoin ve Ethereum nasıl farklılaşıyor?.

C: Ethereum, hesap bakiyesi için en son durumu kontrol eder. Bitcoin ise harcanmamış işlem çıktılarını kontrol eder (UTXO).

S: İşlem tamamlanmadan Gaz bittiğinde ne olur??

C: Bu durumda, tüm durum değişiklikleri tersine çevrilir. Kullanılan Gaz madenciye verilir.

Sonuç

Bu bizi en iyi Ethereum Mülakat sorularımızın sonuna götürür. Ethereum çok büyük ve bu nedenle dikkatli çalışma gerektiriyor. Ethereum röportajını ciddi bir şekilde kırmayı planlıyorsanız, o zaman bunun hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalısınız. Sadece mülakat sorularına güvenmek sizi uzağa götürmez.

Peki, Ethereum iş görüşmesi soruları ve cevapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me