Blockchain teknolojisi, neredeyse her sorunu çözebilir. Şu anda bankalar, finans ve hatta sağlık hizmetleri tarafından kullanılıyor.

Sağlık hizmetleri, hala çözülmesi gereken birçok sorunu olan büyük bir sektördür. Öte yandan blockchain, sorunlarını çözecek kadar sınırı zorladı. Bugünün makalesinde, sağlık sektöründe blockchain teknolojisinin bazı iyi kullanım durumlarını tartışacağız. Kullanım durumunu anlamak için önce şu anda nasıl değerlendiğini bilmemiz gerekir..

Şu anda sadece ABD’de yıllık harcama 3.55 trilyon dolar. 2025 yılına kadar 5,5 dolara çıkacak. Ancak bu sayı, ilaç Enstitüsü, Harcamaların neredeyse% 20-30’u israftır.

Aşırı harcamaların birincil kaynağı aşırı pahalı tıbbi ücretler, tıbbi dolandırıcılık ve bir kaçını saymak gerekirse yüksek idari ücretlerden geliyor. Ayrıca, raporları bir yerden başka bir yere iletmek zordur. Zayıf iletişim, kötü bütçeleme, veri eksikliği, sağlık hizmetlerini pahalı hale getirir ve nüfus için optimal değildir.


Blockchain Teknolojisi Sağlık Hizmetlerini Değiştirebilir mi??

Cevap Evet. Sağlık hizmetlerinin işleyişini değiştirebilir ve dolandırıcılıkları sistemden kaldırabilir. Aynı zamanda operasyonel maliyetleri azaltabilir, verilerin depolanma şeklini optimize edebilir ve aynı zamanda yinelenen işleri ortadan kaldırabilir. Blockchain’in yardımcı olabileceği bir şey daha şeffaflığı artırmaktır. Tüm bunlar ancak blockchain teknolojisinin, herhangi birinin verileri doğrulamasına ve başkalarının kullanımı için saklamasına nasıl olanak sağladığı için mümkündür..

Artık blockchain teknolojisinin sağlık hizmetleri üzerindeki etkisini anladığımıza göre, aşağıda bazı iyi kullanım örneklerini inceleyelim..

5 Sağlık Hizmetlerinde Blockchain Teknolojisinin Kullanım Örnekleri

Sağlık hizmetlerinde blockchain teknolojisi için birden fazla kullanım durumu vardır. Bunları aşağıda listeleyelim.

  1. Fatura ve talep yönetimi.
  2. Klinik Veri Değişimi ve Birlikte Çalışabilirlik
  3. Siber Güvenlik ve Sağlık Hizmetleri IoT.
  4. İlaç Tedarik Zinciri Kaynağı ve Bütünlüğü
  5. Nüfus sağlığı araştırmaları ve İlaç Klinik Araştırmaları.

Birçok girişim, kullanım senaryoları üzerinde çalışmaya çoktan başladı. Bu nedenle, aşağıdaki kullanım durumlarını tartışırken bazı örnekler kullanacağız..

1. İlaç Tedarik Zinciri

Tedarik zinciri, her sektör için her zaman büyük bir zorluktur. Aynı şey sağlık hizmetleri için de geçerlidir. Blockchain ile tüm ilaç tedarik zinciri sorunu iyileştirilebilir. Böyle bir başlangıç, Farmatrust ilaç tedarik zinciri için bir çözüm için çalışıyor. Projenin amacı uyuşturucu kullanımının ortadan kaldırılması ve dolayısıyla hayatların kurtarılmasıdır. Piyasada dağıtılan sahte ilaçları da kontrol edecek. Sadece boşa harcanan ilaçları ortadan kaldırmanızı sağlamakla kalmaz. Son olarak, ancak en az değil, aynı zamanda ilaç tedarik zinciri için şeffaflık da sağlayacaklardır. Tüm bunları başarmak için benzersiz bir kimlik, bir şirketin dijital tedarik zincirini birleştirecek.

2. Klinik Veri Değişimi ve Birlikte Çalışabilirlik

Blok zincirinin diğer bir kritik kullanımı, klinik veri alışverişi ile ilgilidir.. Medikal zincir merkezi olmayan bir platform sağlamaya çalışan bir girişimdir. Platform, sağlık veri alışverişi sorununu çözecektir. Laboratuvarlar, hastaneler, doktorlar, hemşireler vb. Dahil herkesin kayıtlara erişebileceği bir veri ağı oluşturacaktır. Tabii ki, bunu yapmak için izin erişimi gerekecektir. Ayrıca gizlilik sorunlarını da ele alacak.

3. Fatura ve talep yönetimi

Solve.Care sağlık hizmetleri için idari sorunları çözmeyi amaçlayan benzersiz bir fikirdir. Bu, faturalama ve talep yönetiminin yanı sıra işleme sorunlarını çözeceği anlamına gelir. Yalnızca blockchain’in sağladığı şeffaflık ve bütünlük sayesinde mümkün hale gelir. Ayrıca, ödemeleri işleyecek ve tüzel kişiler tarafından ekstra faturalandırmanın ortadan kaldırılabilmesini sağlayacaktır..

sağlık hizmetlerinde blockchain teknolojisi kullanım durumları

Resim Kredisi: Çözümü Çöz

4. Siber Güvenlik ve Sağlık Hizmetleri IoT

Sağlık hizmetleri, özellikle para karşılığında tüm veritabanını kilitleyebildiklerinde, siber suçlular için de bir hedeftir. Veri hırsızlığı aynı zamanda siber suçluların verileri çalıp pazarda sattığı ciddi bir sorundur. Ancak, böyle bir başlangıç, Vatandaşlık, HIPPA uyumlu bir blockchain destekli sağlık bilgisi alışverişi (HIE) oluşturma yolunda. Bu, önemli verileri güvence altına almak için gelişmiş siber güvenlik protokolleri ve EMR birlikte çalışabilirliği kullanılacağı anlamına gelir..

Sağlık Hizmetlerinde Blockchain teknolojisi

Resim Kredisi: Patientory

5. Nüfus sağlığı araştırmaları ve İlaç Klinik Araştırmaları

Tartışacağımız son kullanım durumu, nüfus sağlığı araştırması ve ilaç klinik özellikleridir. Bunun temel amacı klinik araştırmaları iyileştirmektir. Blok zinciri girişimi, klinik personelin dünya çapında işbirliği yapmasına ve nüfus sağlığı araştırması yapmasına yardımcı olacaktır. Yeni verileri entegre etmek ve ayrıca eski verileri korumak diyecek. Bu aynı zamanda daha iyi ve daha hızlı onayların ve mevzuata uygunluğun kullanılmasına da yardımcı olacaktır. Şu anda, bu kullanım örneği üzerinde etkin bir başlangıç ​​çalışmıyor.

Sonuç

Bu bizi makalenin sonuna getiriyor. Sağlık hizmetleri için blockchain’in iyi kullanım durumlarını listelediğimizi düşünüyor musunuz? Öyleyse, aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me