Günümüzde teknoloji dünyasında iki yeni teknoloji kükrüyor – Yapay Zeka ve Blok Zinciri. Bu teknolojilerin her ikisi de dünyada devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Ancak şu ana kadar en çok tartışılan konu, bu ikisinin gerçekten birbirleri için yararlı olup olamayacağıdır..

Blockchain’in merkezi olmayan bir defter sistemi sunma kapasitesine sahip olduğunu zaten biliyoruz ve birçoğu zaten teknolojiyi benimsiyor. Öte yandan, Yapay Zeka da bizim yararımız için süreçleri düzene koymaya başladı..

Ancak blockchain tabanlı yapay zeka bir sonraki teknolojik kilometre taşı olabilir mi? Peki, blockchain’in yapay zekayı gerçekten destekleyip desteklemediğini görelim..

Blockchain + AI Bilgi Grafiğine GirişAI Blockchain

İçerik tablosu

Bölüm-1: AI Blockchain – Yapay Zekaya Bir Bakış
Bölüm-2: Yapay Zekanın Güncel Durumu Nedir??
Bölüm-3: Yapay Zeka Teknolojisinde Blok Zincirlerinin Rolü
Bölüm-4: Dikkate değer Blockchain AI PAAS
Bölüm 5: Özetlemek İçin


Bölüm-1: AI Blockchain – Yapay Zekaya Bir Bakış

Yapay Zeka, insan benzeri zekanın bilgisayar sistemleri aracılığıyla simülasyonudur. Genellikle bu bilgisayar sistemleri, insan benzeri eylemleri taklit edecek şekilde programlanır. Görünüşe göre, insan faaliyetlerinin simülasyonu karmaşık olduğu için süreç son derece karmaşıktır..

Ancak yapay zekanın birincil yeteneği, insanlar gibi çok rasyonelleşecek ve entelektüel düşünceye dayalı eylemlerde bulunacaktır. Sadece programları yürütmeyecekler, aynı zamanda arkasındaki konsepti de anlayacaklar.

AI, derin öğrenme yöntemiyle bu zeka seviyesine ulaşır. Derin öğrenme nedir? Hadi bulalım!

Derin Öğrenme: İnsan Zekasına Giden Yol

Bu yeni öğrenme tekniği aslında bir tür makine öğrenimidir. Burada, algoritma modeli aslında insan beyninden esinlenmiştir. Yani, burada makine büyük miktarda veriden öğrenecek. Deneyimlerden öğrenme yöntemimize benzer..

Bu yöntemde, AI herhangi bir görevi tekrar tekrar gerçekleştirir ve sonucu görür. Performansı artırmak için her seferinde görevi biraz değiştirecektir. Geliştiriciler aslında bu yöntemi herhangi bir tipik makine öğrenimine tercih ediyor.

Derin öğrenme, yapay zekaların önceden düşünmeyi gerektiren görevleri nasıl düşüneceklerini veya gerçekleştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Süreç aslında çok güzel.

Hizmet Olarak AI (AIaaS)

Bir hizmet olarak yapay zeka, üçüncü taraf bir bakış açısıyla gelen herhangi bir AI hizmetini ifade eder. Genellikle, bir hizmet olarak bir şey yapmak istiyorsanız, bulut kullanan bir ağdan aranma yeteneğine ihtiyaç duyacaktır..

Bu nedenle, çoğu durumda yazılım veya teknoloji genellikle üçüncü taraf bir satıcıdan sağlanacaktır. Bundan sonra belirli değişiklikler yapabilecek ve ardından özellikleri kullanabileceksiniz. Bazen bu ürünler tamamen ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilir.

Bu, AI teknolojisini kendi başlarına geliştirmeyi göze alamayan veya kaynaklarını bunun için boşa harcamak istemeyenler için mükemmel bir çözüm olabilir. Bir yapay zeka geliştirmek çok fazla finansman gerektirir ve ardından bunları test etmek çok zaman gerektirir..

Böylece bu şirketler, teknolojiyi kendi teknolojileriyle entegre etmek için yapay zekayı bir hizmet olarak kullanabilir. Genellikle bu hizmet şunları sunar:

 • Kaynakları temel iş teknolojileri için kullanmaya devam etme ve modeli ayrı araçlar için kullanma seçeneği.
 • Şeffaf bir maliyet düşürücü çözüm.
 • İşlerin yolunda gitmemesi durumunda yatırım riskini azaltır.
 • Büyük miktarda veri kullanmanın faydalarını artırır.
 • Yapay zeka bir hizmet çözümü olarak her zaman esnek olduğu için işlerinde esneklik sağlar.

Şu anda, 2018’de, AIaaS’nin piyasa değeri 1,52 Milyar Doların üzerindedir. Ancak uzmanlar, tüm pazarın 2023 yılına kadar 10,88 milyar dolara çıkacağına inanıyor..

Yani, AIaaS’nin yakın gelecekte lider teknolojilerden biri olacağını görüyorsunuz, öyleyse neden ona yatırım yapmaya başlamıyorsunuz? Bununla birlikte, AI’nın gelişimi birçok yönden hala eksiktir. Bununla başa çıkmak için Blockchain yardımcı olabilir ve AI blockchain şirketleri birlikte yeni nesil teknolojinin yakıtı olabilir..

Bölüm-2: Yapay Zekanın Güncel Durumu Nedir??

Sorun şu ki, herhangi bir yapay zeka teknolojisi, çok sayıda veriyi kullanabildiğinde büyüyecek. Öğrenmek için ne kadar çok veri alırsa, çıktı o kadar iyi olacaktır. Ancak, bu çok fazla pahalı kaynak gerektirecek ve açıkça, küçük şirketler buna ayak uyduramayacak.

Artık liderlik büyük şirketlerdedir. AI’ları için gereken eğitim prosedürlerini geliştirmek için bütçe veya kaynaklara sahipler. Ayrıca, yeni teknoloji üretmeye daha fazla yardımcı olması için en iyi uzmanları da işe alabilirler..

Bugün itibariyle Amazon, Google, Facebook gibi büyük şirketler üst sıralarda yer alıyor. Bu nedenle, sahada oynamak isteyen herhangi bir yeni şirketin, en azından bu güçlü rakipleri geride bırakması gerekir. Bu durum o kadar kolay değil.

Model, büyük bir veritabanı gerektirecek ve en önemlisi uygun maliyetliydi.

Günümüzün yapay zeka teknolojilerinin ikinci sorunu, hepsinin merkezileştirilmiş olmasıdır. Tüm şirketler bilgiyi elinde tutuyor ve açık kaynak yapmak yerine algoritmalarını koruyor..

Merkezi Yapay Zeka Güvenilirdir?

Yapay zekayı öğretmek için merkezi bir veri tabanının kullanımı oldukça sorgulanabilir. Birçok uzman şimdi bu teknolojilerin veya varlıkların güvenilir olup olmayacağını varsayıyor. Çünkü yapay zekaların, yanları olmadan karar verebilecekleri tarafsız bir bilgi kaynağı olması gerekiyor..

Ancak, bugünün yapay zekasının çoğu, geliştiricilerine karşı biraz önyargılı görünüyor. Örneğin, bir “X” şirketinin yeni bir AI teknolojisi oluşturduğunu varsayalım. Bununla birlikte, yapay zekanın daha iyiye yönelik kararlar alması beklendiğinde, “X” şirketine en çok fayda sağlayacak.

Bu gerçeği kanıtlamak için zaten çok sayıda çalışma gördük ve bu devam ederse, ihtiyacımız olan ideal yapay zekaya asla ulaşamayız..

Merkezi bir alanda, lider şirketler bize yapay zekalarını nasıl eğittiklerini görmemize izin vermezler, bu yüzden onlara tamamen güvenemeyiz..

Bu aynı zamanda bir güvenlik tehdidi yaratmaktadır. Algoritmalar da gizlice alınıp satılıyor, bu yüzden kişi yapay zekanın tam olarak ne için eğitildiğini biliyor. Bir yapay zekanın sistemi nasıl etkileyebileceğini ve diğer yarışmaların bunun bedelini ödeyip ödemeyeceğini asla bilemezsiniz..

Bu nedenle, bu kusurlardan kurtulmak ve pazarda adaleti sağlamak için yapay zeka blok zinciri şirketleri tek çözüm olabilir. Dolayısıyla, merkezi olmayan bir ağ senaryoyu gerçekten değiştirebilir ve AI blockchain şirketleriyle çoğu yapay zekaya yatırım yapabilir..

Maliyetler Çok Yüksek

AI teknolojisi süper büyüleyici ve bizim için pek çok kapıyı açabilir. Ancak bir süre sonra, bu teknolojiyi takip etmek isteyen her şirket veya birey, bunu yapmak için muazzam miktarda hesaplama gücüne ihtiyaç duyduklarını fark eder..

Donanım teknik özelliklerinin devreye girdiği yer burasıdır. Derin öğrenmeyle herhangi bir teknoloji geliştirmek çok para harcamanızı gerektirir. Burada birçok faktörle uğraşmanız gerekecek. Önce süper hızlı ve güçlü CPU, GPU, SSD ve güçlü anakart geliyor. Başlangıçta pek bir şey görünmeyebilir, ancak bu kadar yüksek teknoloji üretmek için piyasadaki en iyi donanımın en iyilerini elinize almanız gerekir..

Söylemeye gerek yok, bunlar ucuz değil. Ancak yapay zeka teknolojisi, donanım ekipmanından ibaret değildir. Ayrıca, beraberinde gelecek olan muazzam güç kaynağı, bakım ve klima faturalarını da göz önünde bulundurmanız gerekir..

Ayrıca, bileşenlerin hasar görmesini de göz önünde bulundurmanız gerekir çünkü her ekipman bu kadar fazla güç yükünü çok uzun süre kaldıramaz. Ama bu daha kötü kısmı değil.

Her teknoloji zaman geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle, rekabette zirvede olmak istiyorsanız, en son donanım özellikleriyle güncel kalmanız gerekir. Yapay zeka teknolojisinin tüm zamanların gerçekten maliyet tüketen bir sektörü haline gelmesinin nedeni budur.

Bu bağlamda, yalnızca Google veya Facebook gibi üst düzey kuruluşlar, AI projelerine uzun süre devam etmeyi düşünebilirler. Ancak küçük veya orta ölçekli işletmelere ne olacak? Maliyeti düşürmenin bir yolu yok mu?

İşte burada Blockchain devreye giriyor.

Blockchain, Daha İyi AI Hizmetleri için GPU’yu optimize edebilir

Hepimiz yapay zekanın çok fazla bilgi işlem gücü gerektirdiğini biliyoruz. Hesaplama güçleri artık bir kıtlık haline geldikçe bu bir sorun haline geliyor. Öte yandan, blockchain, GPU kullanımını farklı şekilde kullanabilir. Madencilik dışında, bu ikisi harika bir bağlantı kaynağı yapıyor.

Herhangi bir geliştirici bu bilgi işlem gücünden yararlanabiliyorsa, süper bilgisayarları gerçekten kolayca yapabilirler. Bazı şirketler de GPU’yu bir hizmet olarak sunar, ancak bunlar çoğunlukla merkezileştirilmiştir, bu nedenle sonunda yardımcı olmaz.

Google Cloud veya Amazon, GPU hizmetleri sunar, ancak aynı zamanda merkezileştirilmiştir. Yani, bu durumda, birçok AI blockchain şirketi sahneyi değiştirmeye çalışıyor. Merkezi olmayan modeli tanıtmak ve yapay zeka ile birlikte blockchain kullanmak istiyorlar. Blockchain halihazırda kullanıcılarının bilgi işlem gücünden yararlandığından, bu uzun vadede gerçekten uygun maliyetli olabilir..

Kısa süre içinde bu şirketleri ele alacağız.

Gördüğünüz gibi, blockchain teknolojisi farklı bir teknoloji doğasıyla birlikte gelir. Bu yeni teknolojinin dağıtılmış defteri, daha ucuz fiyata bir süper bilgisayar oluşturmaya gerçekten yardımcı olabilir. AI blok zincirinin tanıtılması, maliyetleri 10 faktöre kadar azaltabilir! Blockchain ile tüm teknik sorunları büyük bir verimlilikle çözebileceksiniz.

Öncelikle, blockchain ve yapay zekanın yakınsamasının, yapay zeka blockchain spektrumuna ulaşmada birbirlerine nasıl yardımcı olabileceğini görelim..

Bölüm-3: Yapay Zeka Teknolojisinde Blok Zincirlerinin Rolü

Artık yapay zekanın blockchain tabanlı yapay zeka teknolojisini nasıl etkileyeceğini bildiğinize göre, artık bu konudaki blockchain rolüne bakmanın zamanı geldi. Blockchain’in yapay zekayı nasıl iyileştirebileceğini ve sizin için daha iyi bir yapay zeka blockchain çözümü sağlayabileceğini görelim.

 • Dağıtılmış Bir Süper Bilgisayar Oluşturmamıza Yardım Edin:

AI teknolojisi, büyük miktarda açıklanamayan veri değerlerinden muzdariptir. Neden? Bunun nedeni çoğunlukla her yapay zekanın bizimle olan iletişimini her zaman anlayamadığımızdan. Yapay zeka, değerlerde veya veri akışlarında iletişim kurar veya çıktı verir.

Bu veri akışlarında hata ayıklamak çok zaman alır ve çoğu zaman süreç bizim anlayamayacağımız kadar karmaşık hale gelir ve çok fazla güç gerektirir. AI blockchain’in burada yapabileceği şey, dağıtılmış bir süper bilgisayar oluşturmanıza yardımcı olmaktır..

Ağdaki kullanıcılar bilgi işlem güçlerini ödünç verebilir ve onları bağlayarak çok kısa sürede bir süper bilgisayar haline gelebilir.

Dağıtılmış yapı sayesinde, blok zincirindeki her veri birbiri ardına eklendiğinden makine öğrenimi sürecini izleyebileceksiniz. Böylece, yapay zekanın yeni bilgileri nasıl öğrendiğine dair net bir yol bulabilirler..

Yapay zeka ve blok zinciri bir model olarak birlikte, genel yapay zeka deneyimini artırabilir. Daha iyi çözümler, daha iyi eylemler, daha yaratıcı sonuçlar ve daha akıllı yapay zeka elde edebileceksiniz. Ağa göz atmak, AI’nın eskisinden daha hızlı öğrenmesine yardımcı olacak ve bu nedenle AI’nın gelişimi çok daha akıcı olacaktır.

 • Farklı Ticaret Sitelerini Bağlayın:

Sadece blockchain aynı anda tüm pazar yerlerini birbirine bağlayamaz, aynı zamanda yeni işletmelerin oluşmasına da neden olur. Demek istediğim, tüm bilgilerinizi ağda güvenle saklayabilirsiniz ve daha önce de satabileceğinizi söyledim..

Bu, veriler için yeni bir pazar başlatacak. Blok zincirinde bilgi depolamak, herhangi bir AI’nın gelişimini merkezi olmayan hale getirecektir. Böylece, herhangi bir AI operasyonunun gizliliği kaldırılacak ve herkes bundan faydalanabilecektir..

Ayrıca, onu satan diğer şirketlerden AI geliştirme araçlarını alabileceğiniz AI pazarına da yol açacaktır..

Bu şekilde AI pazarı daha akıcı olacaktır. Böylece, yapay zeka ve blok zinciri birlikte her şekilde parlayabilecektir..

 • Güven Sorununu Çözme:

Zaten bildiğiniz gibi, merkezi AI teknolojilerine tam olarak güvenilemez. Böylece, her şey merkezi olmayan bir veritabanında depolandığında, yapay zekanın ne yaptığına ve diğer örneklerle nasıl iletişim kurduğuna dair net bir iz elde edersiniz..

Yapay zekaya olan güveninizi yeniden inşa edecek ve ona güvenle güvenebileceksiniz. Makineden makineye etkileşimler de kaydedilecek ve onların iletişim yollarını daha iyi anlayacaksınız. Böylelikle blockchain ve yapay zekayı birleştirerek engelleri kolayca aşabilecektir..

 • Genel Yapay Zeka-Kullanıcı Deneyimini Artırın:

AI blockchain ile kullanıcı, ömürlerinin en iyi AI deneyimini elde edebilecek. Blockchain zaten her şeyden çok kullanıcı deneyimine ve güvenliğe odaklanıyor. Ancak blok zinciri yapay zekayı beslediğinde, yeni uygulamaların olasılıkları çok büyük..

Bu yeni AI Blockchain teknolojisi, esas olarak kullanıcılara odaklanan yenilikçi akıllı uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir. Sadece bu değil, karışımdaki blok zinciriyle, nihayet veri silolarını çözme olasılığı olacak..

Bölüm-4: Önemli Blockchain AI PAAS Satıcıları

 • A’DAN Z’YE

Bu şirket, tüm zamanların en üstün AI platformunu birleştiriyor ve inşa ediyor. ATOZ, yapay zekanın gücünü kullanan dağıtılmış bir defter teknolojisidir. ATOZ’un birincil hedefi, bulut bilişim endüstrisinde devrim yaratmak ve yapay zeka için daha iyi bir teknolojik çıktı sağlamaktır..

Güce aç derin öğrenme projeniz için, ATOZ, işletme düzeyinde veri merkezlerini birbirine bağlayacakları ve size istediğiniz gücü sağlayacakları sistematik bir çerçeve sunar. Daha iyi yapay zeka teknolojisi geliştirmenize yardımcı olmak için ATOZ, size Keras, Tourch, Caffe ve Tensorflow gibi çerçevelerle yapay zeka endüstrisinde en çok kullanılan ekipmanları sunuyor..

Yeni projenizi ATOZ’un işyerinde başlatmak sıfır kurulum süresi alır. Herhangi bir GPU tabanlı Sanal Makineyi başlatmak yalnızca birkaç saniye sürer ve farklı makinelerde paralel olarak çalışabilirsiniz..

ATOZ ile ilgili en iyi bölüm, bu şirketin tüm kaynaklarını uygun maliyetli bir çözüme ayırmasıdır. Yapay zeka ekosisteminin nasıl maliyetli donanım özellikleri gerektirdiğini biliyorlar. Bu kadar çok küçük ve orta ölçekli şirket, halihazırda kurulmuş olan işletmelerle rekabet edemez. ATOZ ile derin öğrenmenin toplam maliyetini x5 faktörle azaltabileceksiniz.!

Böylece, AI geliştirme ihtiyaçlarınız için ATOZ tüm paketi tek bir yerde toplayabilir.

 • DeepBrain Zinciri

Bu, AI ve Blockchain’i aynı platformda bir araya getiren başka bir organizasyon. Teklif ediyorlar DeepToken Borsası merkezi olmayan yapay zeka blok zinciri sinir ağı uygulamaları geliştirmek için çözüm. DeepBrain Zincirinin temel amacı, geliştiriciler için bir pazar yeri sağlamaktır. Burada, AI’lar için gereken bilgi işlem gücüne herkes erişebilir..

Ancak, burada herkes bilgi işlem gücüne göre kategorilere ayrılacak. Madenciler büyük düğümleri oluşturacak ve bilgi işlem güçlerini şirketlere kiralayabilecek. Çok daha basit bilgi işlem donanımı, orta ila küçük düğümler olacaktır.

Daha sonra herhangi bir şirket ihtiyaç duydukça ona erişebilecek. Hesaplama gücünü kiralayan tüm bireyler ödeme olarak DBC jetonu alacak. Bu token, NEO’nun akıllı sözleşmesi ile işlem görecek. Bunun dışında ağ, Temsilci Teminat Kanıtı ve Önem Kanıtı kullanarak tüm bütünlüğü korur..

Şu anda, DeepBrain zinciri geliştiricilere ucuz, düşük maliyetli hesaplama gücü sağlamak istiyor. Ancak bunu, AI algoritmaları, modelleri, verileri vb. İçin bir ticaret platformu gibi daha fazla seçeneğe genişletmek istiyorlar..

 • SingularityNET

AI tabanlı projeler için bir başka merkezi olmayan pazar SingularityNET’dir. Çoğunlukla AI algoritmaları içindir. Burada satıcılar, kripto para birimi veya herhangi bir AI hizmeti karşılığında müşterilere yazılım ve donanım hizmetleri sunabilecektir. Sanırım piyasada ilgili AI hizmetlerini bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz, fiyatlarından bahsetmiyorum bile.

SingularityNET ile, merkezi olmayan platformu kullanabilecek ve gerektiğinde yapay zeka hizmetinizi alabileceksiniz..

Ağa bir AI hizmeti ekleyen herhangi bir geliştirici, akıllı sözleşmelerle ödeme alacak ve jetonlarla ödeme alacaktı. Akıllı sözleşmeler için tesis satın alma ve satma eşleştirme süreci. Alıcı ve satıcıları tek bir yere getirmek istedikleri nispeten basit bir pazardır.

Şu anda, bu şirket bir ERC20 jetonu olan bir AGI jetonu sunuyor. Ağdaki herkes, çoğunlukla aracılar, AI hizmetleri için ödeme yapmak için bu jetonu kullanır. Ancak bu belirteçler, ağ üzerinde temsilcilere oy hakkı da verir..

 • Golem

Bu, oldukça benzersiz bir merkezi olmayan AI blok zinciri sinir ağı platformudur. Bilgi işlem gücü hizmeti sağladıkları merkezi olmayan bir ağdırlar. İster bir kuruluş ister bireysel bir varlık olsun, herkes ağın bir parçası olabilir.

Sistem Uber’e benzer. Yedekleyecek hesaplama gücünüz varsa, onu burada diğer kuruluşlara satabilirsiniz. Ağ dünya çapında mevcuttur, yani herkes bunları kullanabilir ve ekstra para kazanabilir.

AI veya blockchain ile çalışan şirketler, buradan kiralayabilecekleri büyük miktarda hesaplama gücüne ihtiyaç duyacaktır..

Golem, kullanıcılarından geniş bir işlem gücü yelpazesi sunar; Kişisel bir bilgisayarın gücünden büyük veri merkezlerine kadar yararlanabileceksiniz. Bu nedenle bu platform, en iyi örnek veya bir bütün olarak AI blockchain olabilir.

Ancak hesaplama gücünü kiralayan kullanıcılar nasıl ödeme alacak? Basit. Blok zinciri ağı Ethereum’a dayanmaktadır, böylece bilgi işlem kaynakları sağlamanın yanı sıra her türlü ödemeyi çözmeye yardımcı olabilirler..

Ağ belirteci GNT, her türlü ödeme için kullanılır. Biraz hesaplama gücü satın almak istiyorsanız, bunu talep etmeniz ve ardından otomatik olarak bir akıllı sözleşme ayarlamanız gerekir. Akıllı sözleşme, hesaplama gücünü kiralamanız veya satın almanızın ardından ödemeyi işleme koyacaktır..

Yani çok kolay.

 • Korteks

Cortex, ağa güç veren Yapay Zeka ile merkezi olmayan bir platformdur. Herhangi bir AI geliştiricisi modelini yükleyebilir ve diğer kişiler Cortex yerel belirteçlerini ödeyenlere erişebilir..

Açık kaynaklıdırlar ve şimdilik yalnızca AI modelleri sunarlar. Diğer şirketlerin aksine, yapay zekalarını geliştirmek veya eğitmek için herhangi bir hesaplama gücü sağlamazlar. Modeli satın alan herhangi bir şirket, bir makine öğrenimi yapay zeka uygulaması alacak ve bunu kendi ihtiyaçlarına göre daha da geliştirmesi gerekecek. Cortex, Yapay Zeka merkezi olmayan uygulamalar için daha uygundur.

Diğer bir artı nokta ise, bu şirketin, kullanıcıların merkezi olmayan AI uygulamalarını yüklemelerine ve ağ üzerinde satmalarına izin vermesidir..

 • SONM

Bu, merkezi olmayan sis hesaplama sunan başka bir blok zinciri tabanlı platformdur. SONM kullanarak, hesaplama gücünü sis benzeri bir doğa olarak kullanabileceksiniz. Sis bilişim aslında bulut bilişimden farklıdır.

Temel fark, ademi merkeziyetçi doğadır. Tipik bulut hizmetlerinde, merkezi bir kaynaktan veya veri merkezlerinden hesaplama gücü elde edersiniz. Ancak sis hesaplamada, aynı faydaları yalnızca tek bir kaynaktan elde edemezsiniz. Bunun yerine, hizmeti almak için ayrı cihazları kullanacaksınız.

Bu yapı, ölçeklenebilirlik sorununu gerçekten çözer ve sistemi dağıtılmış hale getirir. Sis bilişim, geleneksel bulut mimarisine kıyasla daha fazla verimlilik ve performans sunar.

Dolayısıyla, SONM’nin temel amacı hesaplama kaynakları için açık bir pazar oluşturmaktır. SONM, ödemeleri kapatmak için Ethereum tabanlı bir jeton olan ERC20 jetonunu kullanır. Token SNM, SONM ağını besler.

Pazarda bireyler gruplara ayrılır – tedarikçiler ve müşteriler. Tedarikçiler hesaplama gücünü sağlayacak ve müşteriler bunları satın alacak.

SONM, bu iki grup arasında bir sözleşme oluşturmak için Ethereum akıllı sözleşme özelliklerini kullanır.

 • Tatau

Bu başka bir dağıtılmış bilgi işlem ağıdır, ancak ana odak noktaları işletmelerdir. Tatau, blockchain tabanlı bir platformdur ve dünyadaki yeterince kullanılmayan hesaplama kaynaklarını elde etmek için AI kullanır.

Tatau’nun geliştiricileri, günümüzün CPU tabanlı veri merkezlerinin geleceğin yenilikçi buluşlarını teşvik etmek için yeterli olmadığını düşünüyor. Bu merkezler, yapay zeka, akış analizi ve video işleme için gereken yedeklemeyi sağlayamaz. Bu nedenle Tatau, sorunu modern zamanın karmaşık mimarisini üstlenebilecek hesaplama gücüne odaklanarak çözmek istiyor..

Hizmetleri blok zinciri tabanlı ağları üzerinden işleyebileceksiniz. Tatau, platformunu farklı bir şekilde tasarladı – yapay zeka, video işleme ve GPU gücünden yararlanma. Ayrıca, geniş bir endüstriyel yedekleme yelpazesi için GPU’yu sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla birleştirmek istiyorlar..

Bu nedenle, büyük kuruluşlar, yüksek hesaplama teknolojilerini sorunsuz bir şekilde yedeklemek için platformlarını kullanabilir..

Hesaplama gücüne sahip olmak için, alıcının TATAU jetonu satın alması ve ardından bunu tedarikçilere ödemek için kullanması gerekir..

 • iExec

Yapay zeka blok zincirinin bir başka harika örneği, hesaplama gücü pazarına sahip bir blok zinciri platformu olan iExec’tir. iExec, bulut bilişim için yeni bir mimari oluşturmak istiyor. Ağ üzerinde çalışmak için, bu şirket “RLC” adı verilen kendi kripto para birimini sağlıyor. RLC, tüm şemalarını pratik olarak tanımlayan “Birçok Bilgisayarda Çalışır” anlamına gelir..

Jeton ERC20 jetonudur, bu nedenle Ethreums blockchain platformunu temel alır. Ağda, herhangi bir kullanıcı üç ana türe ayrılır – geliştirici, sağlayıcı ve jeton sahibi. Burada, geliştiriciler müşteridir ve sağlayıcılardan hesaplama gücünü kiralayacaktır. Geliştiricilerin sağlayıcıya RLC belirteci ile ödeme yapması gerekecekti.

Öte yandan, sağlayıcılar hesaplama güçlerini geliştiricilere kiralayabilir ve karşılığında ödeme alabilirler. Ağdaki jeton sahipleri, para göndermek veya almak için iExec’in ödeme kanalını kullanabilir..

Ancak diğer AI blockchain pazarlarından biraz fark var. Burada, sağlayıcı üç tür farklı güç kiralayıcı olabilir – uygulama, veri ve sunucu. Buna ek olarak, geliştiriciler ağ üzerinde CLI ve JS de geliştirebilecekler. Ancak, sistemde herhangi bir ölçeklenebilirlik sorunu olmadığından emin olmak için her geliştirme merkezi olmayan bulutta zincir dışı yapılır.

Bir başka eğlenceli gerçek de, geliştiricilerin yeni icatlarını pazarlamak için merkezi olmayan uygulamalarını iExec mağazasına ekleyebilmeleridir. Dolayısıyla, bu platformun hem geliştiriciler hem de geliştirici olmayanlar için birçok fırsat sağladığını görüyorsunuz..

Bölüm 5: Özetlemek İçin,

Yapay Zeka ve blockchain şu ana kadar önde gelen teknolojilerden ikisidir. Ve bu nedenle, AI Blockchain, Blockchain ve AI’nın birleşimidir..

AI evrimi blok zincirinin yolundaki bu birçok engelle senaryoyu kesinlikle büyük ölçüde iyileştirebilir. Blockchain ile geliştiriciler, maliyetlendirme konusunda endişelenmeden derin öğrenme mekanizması gerçekleştirebilirler..

AI blok zinciri, süper bilgisayarların gelişimini hızlandırabilir. Karışımdaki blockchain ile yenilikler kesinlikle yolda.

AI blockchain, teknoloji dünyasında yeni nesil öncü olabilir. Gerçekte nasıl sonuçlanacaklarını söylemek zor, ama şimdilik en iyisini umalım.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me