Hiç merak ettiniz mi, “Akıllı sözleşme nedir?” Eğer yaparsanız, akıllı sözleşmeler hakkında eksiksiz bir rehber listeleyeceğimiz için doğru yere geldiniz..

Her sektörde otomasyon bir zorunluluktur çünkü işletmeler artık giderleri mümkün olduğunca düşük tutarak karlarını en üst düzeye çıkarmak istiyorlar. İşletmelerin otomasyon istemesinin bir başka nedeni de insan hatasını ortadan kaldırmak ve süreci olabildiğince sorunsuz hale getirmektir..

Açıkçası, şirketlerin tam da bunu yapmasını sağlayan birçok teknoloji var. Blockchain teknolojisi, temel özelliklerden biri olarak otomasyonu sunan teknolojilerden biridir. Otomasyonu sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanılır. Otomasyonun merkezinde yer alırlar.

Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için akıllı iletişim tanımını öğrenelim.

akıllı sözleşme nedir

Akıllı Sözleşme nedir?

Akıllı sözleşme, hisseler, para veya mülk dahil varlıkları herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan takas etmek için kullanılan dijital bir koddur..

Teknik terimlerle, kod kullanılarak gömülü iki taraf arasındaki anlaşmayı tutan otomatik veya kendi kendini yürüten bir sözleşmedir. Akıllı sözleşme dağıtılmış, merkezi olmayan ve blok zinciri teknolojisi üzerinde çalıştığı için şeffaftır.

Aracı eksikliği, otomatik olarak çalışabildiği için onu inanılmaz bir konsept haline getiriyor. Gerçek dünyada bununla en iyi karşılaştırma, avukatlar tarafından sağlanan belgeler olacaktır..

Akıllı sözleşmelerin, hem olumlu hem de olumsuz kuralları yerleştirme yeteneği, hemen hemen her ortamda çok yararlıdır.

Akıllı Sözleşme Konseptine Giden Yol

Akıllı sözleşme fikri yeni değil. Aslında, akıllı sözleşme fikri ilk olarak Nick Szabo tarafından yirmi yıl önce önerildi..

Ona göre akıllı sözleşmeler “dijital formda belirtilen bir dizi vaat” dir. Nick Szabo bir bilgisayar bilimcisi ve kriptograftır. Bu nedenle. iki temel konu üzerinde çalıştı: dijital para birimi ve dijital sözleşmeler.

Çalışmalarıyla, akıllı sözleşmeler kavramı, internet kullanıcıları için yüksek derecede gelişmiş sözleşme hukuku uygulamalarını iyileştirme konseptini getirmeyi hedefledi. Elektronik ticaret tasarımı kullanabilir ve uygulayabilir.


Kavram yıllar içinde gelişti, ancak gerçek uygulaması ilk olarak blockchain ortaya çıktığında görüldü. Bitcoin piyasaya çıktığında akıllı sözleşmeler için destekle geldi, ancak yalnızca basit akıllı sözleşmeler oluşturup yürütmesine izin verdi. Gerçek dünyadaki kullanım örneklerinde akıllı sözleşmelerin kullanımını pekiştiren Ethereum’du.

Vitalik Buterin, Ethereum’un kurucusudur. Bu bizi akıllı sözleşmeleri kimin icat ettiğine dair çok ilginç bir soruya götürüyor.?

Akıllı sözleşmeleri kim icat etti?

Nick Szabo akıllı sözleşmeler kavramını icat etti. Çalışmaları onu çevreliyordu ve kriptografi. Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi.

1998’de bir kripto para birimi olan Bit Gold üzerinde çalıştı. Bit Gold, akıllı sözleşmeleri, yürütme amacıyla sözleşme yoluyla tanımlanabilen bilgisayarlı işlem protokolü olarak tanımladı..

Pek çok kişi, akıllı sözleşmeler konseptinin kurucusu olan Vitalk Buterin’in kafasını karıştırıyor, ancak bu doğru değil.

Ancak, akıllı sözleşmeleri blockchain teknolojisinde kullanmanın en uygun yolunu tanıttı..

Akıllı Sözleşme Nedir? Blockchain’in Akıllı Sözleşmesi

Artık akıllı sözleşmenin kökenini bildiğimize göre, blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmelere bakmanın zamanı geldi..

Satoshi Nakamoto, 2008’de ilk kripto para birimi olan bitcoin’i piyasaya sürdü. Özünde, çığır açan blockchain teknolojisini kullandı.

Bitcoin protokolü yalnızca basit akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılabilir. Ancak, dünya çapında teknoloji üzerinde çalışan ve Bitcoin’de akıllı sözleşmeler sunan birçok ekip vardı. Böyle bir ekip geliyor Particl.io, özünde blockchain kullanan bir e-ticaret platformu. Güvensiz emanette depolanan fonlarla ilgilenen Bitcoin üzerinde akıllı bir akıllı sözleşme sağladılar..

Başka bir grup da bitcoin ağında verimli akıllı sözleşme çalışması yapmayı başardı. Bitcoin’de karmaşık akıllı sözleşme yönetimi sorununu çözen bir FASTKITTN çerçevesi yayınladılar..

Ayrıca, bitcoin ağında akıllı sözleşmeler yürütmenin maliyetini de çözdü. Bunu yapmanın tüm sürecini araştırma makalelerinde tartıştılar., Bitcoin’de Pratik Akıllı Kişiler.

Sorunları çözmek için, güvenilir bilgi işlem ortamlarını (TEE’ler) kullandılar. Dahası, akıllı sözleşmeyi zincir dışı çalıştırmayı başardılar ve bu da akıllı sözleşmeleri eksiksiz bir güvenlik ile yürütmenin verimli bir yolunu sağladı..

Ethereum Akıllı Sözleşmesi

Ethereum, akıllı sözleşmelerin blockchain ortamında çalışma şeklini değiştirdi. ethereum akıllı sözleşmeler düşünülerek tasarlandı. Ethereum ekosisteminde akıllı sözleşmelerin verimli olmasının nedeni budur.

Şu anda Ethereum, akıllı sözleşmeler oluşturmak için bir numaralı seçim.

Akıllı Sözleşme Nasıl Çalışır??

Bu bölümde akıllı sözleşmelere daha yakından bakacağız.

Bir DC Blockchain Zirvesinde Vitalik Buterin, akıllı sözleşmeleri bir programdaki varlıkları veya para birimini transfer etmenin bir yolu olarak tanımladı. Ayrıca programın kodu içinde tanımlanan koşullara göre yürüttüğünü de sözlerine ekledi. Otomatik olarak yapar ve aldığı bilgilere göre bilgileri doğrular.

Akıllı sözleşme, koşul karşılandığında yürütülür.

Koşul karşılanmazsa, sağlanan koşula göre akıllı sözleşme yürütülür.

Bahsettiği bir diğer önemli şey, merkezi olmayan bir defterin, değişmezliği ve güvenliği sağlamak için akıllı sözleşmenin veya belgenin kopyalarını oluşturmasıdır..

Anlattığı şey, konsepte yeni biri için fazla teknik olabilir. İşte bu yüzden, aşağıda bir örneğe göz atalım.

Akıllı Sözleşme Örneği

Emlak, blockchain’i benimsiyor. Uzak gelecekte blockchain destekli bir platform kullanarak gayrimenkul satın almaya karar verirseniz, akıllı sözleşmeleri iş başında görebilirsiniz..

Demek bir mülk gördünüz ve satın almaya karar verdiniz.

Bir emlak anlaşması sırasında dikkat edilmesi gereken birçok parametre vardır. Örneğin, kredi tutarlarını, taksit süresini ve diğer benzersiz koşulları belirlemeniz gerekir.

Akıllı sözleşmeyi başlatmak için akıllı sözleşmeyi imzalamanız ve harekete geçirmeniz gerekir..

Örneğin, gayrimenkul değerinin% 20’sini peşin olarak ödemeye karar verdiniz. Bundan sonra, gayrimenkul değerinin geri kalanını taksitle ve sahip olabileceğiniz diğer koşullarda ödemeye karar verdiniz..

Satıcı, tartışılan koşullara göre akıllı bir sözleşme oluşturur. İkiniz de her şeyin doğru şekilde belgelendiğine karar verdiğinizde akıllı sözleşme harekete geçer..

Zamanla taksitleri ödeyeceksiniz ve bu akıllı sözleşme ile kayıt altına alınacaktır..

Tüm ödeme satıcıya aktarıldıktan sonra mülk sahipliği size devredilir. Herhangi bir aracı veya tarafın müdahalesi olmadan her şey otomatik olarak yapılır.

Geleneksel bir yöntemle yapılan bir emlak anlaşmasına kıyasla, tüm anlaşmayı tamamlarken zamandan ve emekten tasarruf edeceksiniz..

Aracı olmadığı için hem alıcı hem de satıcı tasarruf eder.

Ayrıca akıllı sözleşme, akıllı sözleşmede bankalar, alıcılar, satıcılar ve sigortacıyı içeren bir olay meydana geldiğinde tüm ilişkili tarafları bilgilendirecektir..

Akıllı Sözleşmenin Teknik Bir Örneği

Tüm bunları okuduktan sonra, akıllı sözleşmelerle ilgili olasılıklar konusunda heyecanlanmalısınız. Dahası, akıllı sözleşmelerin neler yapabileceğini ve başarabileceğini daha iyi anlamak için, ethereum destekli akıllı sözleşmeye bir göz atalım..

Azure, web sitelerinde iyi bir örnek koleksiyonu sağlamıştır. GitHub sayfası. Yukarıda varlık aktarımı veya sahiplik aktarımını tartıştığımız gibi, varlık aktarımı örneğine bir göz atalım. Bulabilirsin İşte.

Yüksek kaliteli varlıkların uygun şekilde işlenmesini sağlamak için, alıcı ve satıcıdan ayrı olarak iki oyuncunun daha dahil edilmesi önemlidir: Değerleme Uzmanı ve Müfettiş. Müfettiş, alıcı bir satın alma işlemi yapmadan önce varlıkları incelemekten sorumludur..

Değerleme uzmanı satıcı tarafındadır. Varlıkları alıcılar için önemli kılıyor. Satıcı için satışı da kolaylaştırır.

Daha iyi anlamak için aşağıdaki resme bir göz atalım.

akıllı sözleşme nedir

Kaynak: Azure GitHub Örnek Sayfası

Ayrıca akıllı sözleşme koşulunu tanımlamak için birden çok durum içerir. Şu anda tartışacağımız akıllı sözleşme, aşağıdakiler dahil 10 durumu içerir:

 • Aktif
 • Teklif verildi
 • İncelenmeyi bekliyor
 • İncelendi
 • Değer biçildi
 • Kavramsal kabul
 • Satıcı kabul etti
 • Kabul edilmiş
 • Sonlandırılmış

İş akışı karmaşıktır ve bu yüzden burada tartışmayacağız. Bununla birlikte, readme.md dosyasını kontrol edebilirsiniz. varlık aktarım havuzu.

Ancak akıllı sözleşme nasıl görünüyor??

Aşağıya bir göz atalım:

varlık transferi

Yukarıdaki 23 satır kod, AssetTransfer Sözleşmesinin başlangıç ​​kodudur. Sözleşmedeki temel değişkenleri başlatır ve ardından değişkenleri başlatmak için kurucuya koyar..

Yukarıdaki işlevin yanı sıra, başka bir önemli işlev daha vardır, MakeOffer ve Teklifi Kabul Et.

Aşağıdaki her iki işleve de bir göz atalım.

ikramiye

Teklif burada yapılır. Şimdi aşağıdaki AcceptOffer ve Reject işlevine bir göz atın.

acceot-teklif

Her işlevin kendi amacı vardır. Çoğu durumda, işlev akıllı sözleşme durumlarını belirtir.

Sözleşmenin tamamı 218 satır uzunluğunda ve MarkInspected, MarkAppraised ve benzeri gibi farklı işlevlere sahip!

Akıllı Sözleşme Faydaları

Şimdiye kadar, akıllı sözleşmeleri ve nasıl çalıştığını iyi anlamış olmalısınız. Bu bölümde, akıllı sözleşme avantajlarına ve bir bütün olarak neler sunabileceğine bir göz atacağız..

Güvenli

Akıllı sözleşmeler, sözleşmelerin yürütülmesi için güvenli bir ortam sağlar. Bu, sözleşme ayrıntılarını ve diğer önemli bilgileri sızıntıya karşı korur. Dahası, akıllı sözleşmenin yürütülmesi de herhangi bir üçüncü şahıs veya insan tarafından etkilenmez ve bu da onları bilgisayar korsanlarından arındırır. Güvenliği sağlamak için tüm kritik bilgiler kriptografi ile güvence altına alınır.

Otonom

Akıllı sözleşmeler özerktir ve işlevselliğini yepyeni bir seviyeye taşır. Akıllı sözleşmeler uygulandıktan sonra, herhangi bir müdahale olmadan kendilerini yürütebilir ve tamamlayabilirler..

Kesintisiz

Akıllı sözleşmeler, ilk etapta bunu yapmak üzere tasarlanmamışsa herhangi bir üçüncü taraf tarafından kesintiye uğratılamaz..

Güvensiz

Akıllı sözleşmeler, tüm tarafların çıkarlarının korunduğu güvensiz bir ortam sağlar.

Uygun Maliyetli

Akıllı sözleşmeler, bağımsız olduklarından ve herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadıklarından uygun maliyetlidir.

Hızlı Performans

Akıllı sözleşmeler hızlıdır! Gerçek dünya belgesine dayalı sözleşmeler söz konusu olduğunda, bir sözleşme saatlere kıyasla birkaç dakika içinde yürütülebilir.

Akıllı sözleşmenin faydalarını daha derinlemesine ele aldık. Daha fazla bilgi edinmek için Akıllı Sözleşmelerimize göz atın: Yeni Başlayanlar İçin Nihai Kılavuz.

Akıllı Sözleşme Sorunları ve Zorlukları

Tıpkı diğer teknolojiler gibi, akıllı sözleşmeler de sorunlardan ve zorluklardan arınmış değildir. Gerçekte, pazar gelişiyor ve blockchain teknolojisini benimsemenin yollarını arayan birçok şirket var. Aslında, akıllı sözleşmenin benimsenmesi, blockchain teknolojisinin olgunlaşmamış olması nedeniyle engelleniyor.

Evet, blockchain teknolojisi hala başlangıç ​​aşamasında.

Akıllı sözleşmeler dünyasını rahatsız eden ana zorluklar şunları içerir:

 • Benimseme Eğrisi:

Blockchain’in yeni bir aşama olması, akıllı sözleşmelerin benimsenmesini de etkiler. Ayrıca, işletmelerin ilk önce merkezi olmayan defter tabanlı bir ağa ihtiyaç duyduklarından, akıllı sözleşmeleri uygulamak için birçok zorluğun üstesinden gelmeleri gerekir..

 • Yasal ve düzenlemeler:

Herhangi bir akıllı sözleşme uygulamasının, ekosisteme ve yürütülmesi gereken yere dayalı düzenlemelere uyması gerekir..

 • Standartlaştırılmamış:

Akıllı sözleşmeler, çevrimiçi olarak sunulan birden fazla yaklaşım ve çözümle hala standartlaştırılmamıştır.

 • Öğrenme eğrisi:

Blockchain ve akıllı sözleşmelerde ustalaşmak kolay değildir. Bu nedenle, geliştiricinin yalnızca kodlama yeteneğine sahip olması değil, aynı zamanda sözleşme için yazdığı kodun hukuk tarafını da anlaması gerekir. Bunun dışında yargıçlar ve hukuk kurumları kuralları kendi başlarına veya yorumlar yoluyla anlayabilmelidir..

 • İş ekosistemi karmaşıklığı:

Akıllı sözleşmeler, sisteme eklenebilecek adhoc’lar değildir. Bu, özellikle karmaşık bir iş ekosisteminde eklemeyi veya yürütmeyi mümkün kılmaz.

 • Veri gizliliği:

Blockchain değişmezdir. Bu, dünyadaki farklı coğrafi nedenlerle belirlenen veri gizliliği yasalarının lehine değildir. Sigorta için GDPR, kullanıcının sistemi unutturmasını sağlamakla ilgilidir. Şu anda, çalışmalar hala blok zincirini kilit noktalarını kaybetmeden olabildiğince esnek hale getirecek..

Bunun dışında, akıllı sözleşmelerin uygulanabilir hale gelmesini engelleyen bir rekabet var. Partiler orta noktaya karar vermekte zorlanıyor ve tüm süreci etkiliyor. Son olarak, blockchain veya diğer ilgili teknolojilerin piyasada yeterince olgun veya popüler olmadığı için sorunlara yol açabilecek insanların beklentileri var. Kabul edilmesi için hala çok fazla zaman gerekiyor.

DAML – Akıllı sözleşmeler için açık kaynak

Zorluklarda, standardizasyon eksikliğinden bahsettik. DAML, akıllı sözleşmeler için bir dil sağlayarak sorunu çözmeye çalışır. Böylece, geliştiricilerin blok zinciri, DLT ve hatta veritabanları için harika tam yığın dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına olanak tanır..

Öyleyse, ilk etapta DAML’ı bu kadar özel yapan nedir? Eh, kolay, verimli ve kullanımı güvenlidir. Ekosistem zengindir ve DAML IDE, DAML Sandbox, DAML Assistant ve diğer entegrasyon biçimleriyle birlikte gelir.

Özünde dilin kendisini bulacaksınız. Aşağıda listeleyeceğimiz bazı temel özellikleri destekler:

 • DAML modeli: Alan odaklı tasarım için karmaşık veri şemalarını tanımlamayı ve sunmayı kolaylaştıran güçlü bir tip sistemdir.
 • Ayrıntılı izinler: Belirli bir kişiye belirli bir sözleşmeye veya bir sözleşmenin bir kısmına izin vererek ayrıntılı izin almak için DAML’yi kullanabilirsiniz..
 • İş mantığı: DAML, işletmelerin iş mantığını dağıtılmış uygulamalarda sorunsuz bir şekilde eşleştirmesini sağlayan yüksek düzeyde yapılandırılabilir
 • Senaryoya dayalı testler: Senaryo tabanlı testlerde, akıllı sözleşmelerinizin farklı yönlerini ve işlevselliğini test etmek için tam kontrole sahip olursunuz..

DAML kullanarak aktif olarak tam yığın uygulamaları geliştiren birçok şirket vardır. Bu şirketler Accenture, ISDAI, Hashed Health, Change HealthCare ve daha fazlasını içerir!

Bununla birlikte, DAML ile ilgili en etkileyici şey, Hyperledger Sawtooth, Amazon Aurora, Hyperledger Fabric, VMWare, Corda ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer dağıtılmış defter teknolojilerine verdiği destektir.!

DAML hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şu konuyla ilgili yayınımıza göz atın: The Ultimate Guide to DAML

Akıllı Sözleşme Kullanım Durumları / Uygulamaları

Akıllı sözleşmeler, yaklaşımlarında çok yönlüdür. Bu, tonlarca akıllı sözleşme kullanım durumumuz ve uygulamamız olduğu anlamına gelir.

Kısacası akıllı sözleşmeler aşağıdaki senaryolarda kullanılabilir.

 • Ticaret faaliyetleri
 • Kayıtların saklanması
 • Tedarik zinciri yönetimi
 • Emlak piyasası
 • Mortgage sistemi
 • Telif hakkının korunması
 • Sigorta talebi

Akıllı sözleşme kullanım örneklerini burada ayrıntılı olarak ele aldık: İlk 12 Akıllı Sözleşme Kullanım Durumu

DeFI: En İyi Akıllı Sözleşme Kullanım Durumları

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), finans sektörü için açık kaynaklı bir harekettir ve kullanıcıların finansal ihtiyaçları için dağıtılmış uygulamalara (dApps) güvenebilecekleri bir ekosistem oluşturur..

Temelde, güvenilmez ve Merkezi Finans (CeFI) ile karşılaştırıldığında daha fazla erişime sahip, halka açık ve dağıtılmış bir ağ aracılığıyla finansal hizmetler sağlıyor..

Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, şuradaki giriş kılavuzumuza göz atmanızı öneririz: Merkezi Olmayan Finans (DeFi) nedir? Kısa Kılavuz

Ayrıca bir DeFi Complete Kursu yayınlamayı planladık, bu nedenle bu konuda daha fazla bilgi için alanı kontrol etmeye devam edin.

Sonuç

Bu bizi Akıllı Sözleşme Nedir Eksiksiz Kılavuzumuzun sonuna götürür. Akıllı sözleşmelerle ilgili birçok şeyi ele aldık ve şimdiye kadar akıllı sözleşmelerin neler sunabileceği konusunda net bir anlayışa sahip olmalısınız..

Peki, akıllı sözleşmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte bir şekilde hayatınızı etkileyeceğini düşünüyor musunuz? Aşağıda yorum yapın ve düşüncelerinizi aşağıda bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me