Bu makale, kısaca Amazon’un Amazon Quantum Ledger Database veya QLDB’sinin ayrıntılı bir görünümünü sunar. Ayrıca, QLDB’nin özelliklerini, işlevlerini ve kullanım örneklerini bulacaksınız..

Amazon QLDB hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Eğer yaparsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bu makalede Amazon Quantum Ledger Database’i (QLDB) keşfedeceğiz.

Amazon, blockchain teknolojisi veya genel olarak herhangi bir teknoloji söz konusu olduğunda her zaman öndedir. Amazon, kendisi bir dev olarak verilerin işletmeler arasındaki önemini biliyor. İşletmelerin doğru veri yönetimini sağlaması önemlidir.

Blockchain, oradaki her sektörü değiştirme potansiyelini göstermiştir. Ayrıca, veri depolama söz konusu olduğunda blockchain de aynı derecede faydalıdır. Sonuçta, dağıtılmış bir defterdir. Ayrıca, geleneksel veri tabanlarının yakında daha sağlam blockchain tabanlı veri tabanı için yolunu açacağı gerçeği. Bununla birlikte, işletmeler, özel verilerini korumak zorunda oldukları için işleri için merkezi olmayan bir veritabanı kullanamazlar..


İşte AWS QLDB’nin devreye girdiği yer burasıdır. Aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Amazon Quantum Ledger Veritabanı nedir?

Amazon QLDB, tam olarak yönetilen bir defter veritabanı sunar. Değişmezlik, şeffaflık ve kriptografik olarak doğrulanabilir işlem günlüğü dahil olmak üzere bir blok zinciri defter veritabanının tüm temel özelliklerini sunar. Bununla birlikte, QLDB cis, merkezi bir güvenilir otoriteye aittir. Yani bir anlamda, merkezi bir yaklaşımla dağıtılmış bir defter teknolojisinin hemen hemen tüm özelliklerine sahiptir..

Ayrıca, ikisinin bazı temel farklılıkları olduğu için Amazon QLDB ile blockchain’i karşılaştıramazsınız. QLDB, Amazon Managed Blockchain ile birlikte piyasaya sürüldü.

Amazon QLDB

Daha fazla oku:QLDB ve Hyperledger – Daha İyi Bir Amazon QLDB Alternatifi?

Merkezi Defter Tabanlı Bir Veritabanına Olan İhtiyaç Nedir??

Kurumsal bir kullanıcıysanız, verilerin nasıl saklandığını bilmelisiniz. Blok zinciri geçerli bir seçenek haline gelene kadar, veriler merkezi bir veritabanında saklanır. Blockchain ile birden fazla yol vardır, blockchain teknolojisi iki şekilde kullanılabilir.

İlk yol, tüm işlemleri ve günlükleri kaydetmenize izin veren merkezi bir defterden doğru şekilde yararlanmaktır. Bu yaklaşım, sistemdeki olası her değişikliği izlemenin önemli olduğu tedarik zincirlerinde, sigorta veya kredi endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu modelde, merkezi bir otorite, şirketler arasında paylaşılan merkezi defterin mülkiyetine sahiptir..

İkinci yol, açık kaynaklı blok zinciri çerçevelerini kullanarak bir defter teknolojisi veya ilişkisel veritabanı kullanmaktır..

Her iki yaklaşımı da alırsanız, hiçbiri endüstrinin mevcut zorlukları için ideal değildir. İlişkisel veritabanının kriptografi ile çalışamaması büyük bir dezavantajdır. İlişkisel veritabanları için müşterilerin özel denetim denemeleri ve tabloları oluşturması gerekir.

Blockchain tarafından desteklenen merkezi bir defter tabanlı veritabanı, tüm bunların cevabıdır. Kullanıcılar, verilerdeki tüm değişikliklerin saklandığı ve doğası gereği değişmez olduğu bir defter oluşturmayı seçebilirler. Bu, yalnızca verilerin değil aynı zamanda geçmişinin de verileri doğrulamak için gerekli araçları sağlamak için saklandığı anlamına gelir. Verilerin ayrıca değişmez olması için kriptografik olarak işlenmesi gerekir..

Tam Teşekküllü Defter Destekli Bir Blockchain Veritabanı

Tüm bu gereksinimler, defter destekli bir blok zinciri veritabanını doğru şekilde yapılandırmak ve dağıtmak için bir yol sağladığı Amazon QLDB tarafından karşılanır. Bununla birlikte, kuruluşlar depolanan ve dağıtılan verileri kontrol edebilir.

Veri değişikliklerini izleyebilir ve doğrulanabilir olup olmadığını görebilirler. Bir kuruluş eski yöntemleri kullanıyorsa, özel denetim tabloları veya denemeler oluşturmaları gerekir. Verimli değil ve% 100 tam dayanıklı değil.

Dahası, özel denetim tabloları ve izleri oluşturmak ve sürdürmek özel geliştirme gerektirir, bu da ona daha fazla zaman ve para yatırmak anlamına gelir. Dahası, özel geliştirme de insan hatalarına açıktır.

Ancak şirketler veya kuruluşlar, defter oluşturmak ve yönetmek için Ethereum ve Hyperledger Fabric gibi blok zinciri çözümlerini kullanmaya çalışırsa ne olur??

Yapılabilir; ancak, tüm projenin karmaşıklığını artıracak eksiksiz bir blok zinciri çözümünün uygulanmasına da yol açabilir..

Neden Amazon QLDB’ye İhtiyacımız Var??

Pekala, Amazon QLDB hakkında çok şey öğrendik, ancak ihtiyacını mevcut çözüm ve teknoloji ekosisteminde oluşturmamız gerekiyor. Bu bölümde Amazon QLDB ihtiyacını pekiştiren noktalara değineceğiz. Şimdi aşağıdaki noktaları tartışalım.

Taraflar Arası Güven

Sektörler söz konusu olduğunda benzersiz bir büyüme yaşandı. Son on yılda, şirketler artık güven gibi temel sorunları çözen yeni teknolojileri almaya hazırlar..

Şu anda şirketler, farklı süreçleri aracılığıyla tonlarca veri üretiyor. Tedarik zinciri veya perakende satış noktaları veya aslında üretim süreci ile ilgili olabilir, doğrulanabilir ve güvenilir verilere sahip olmaları önemlidir..

Bu, doğrulanabilir defter, değişmezlik ve kriptografi gibi temel özellikler sağlayan, veri tabanındaki her bir değişikliğin izlenebilmesi ve iyileştirilebilmesi için defter tabanlı bir veri tabanına ihtiyaç duyulmasına neden olur..

Tüm bunlar, iş dünyasındaki oyuncular arasında daha iyi bir güven etkileşimi anlamına gelir. Son kullanıcılar, yani müşteriler, önlerinde açılan bir işlemin geçmişini görmeye gelince inanılmaz bir şeffaflık bekleyebilirler..

Örneğin, müşteriler sigorta şirketinin sigortayı kapıların ardında nasıl yönettiğini kontrol edebilir ve müşteriler herhangi bir manipülasyon yapılmadığından emin olabilirler..

Bir başka güzel örnek, gayrimenkulün geçmişi mülkiyeti ile ilgili tüm değerli bilgileri içerdiğinden, kimsenin sahtekarlıkla mülk satamayacağı gayrimenkul işlemleridir..

Bununla birlikte, blockchain zaten bu görevleri yerine getirme yeteneğine sahiptir. Sigorta için blockchain ve gayrimenkul makaleleri için blockchain’i kullanırsanız, daha iyi bir fikriniz olabilir..

Yönetmelikler

Uyum, dışarıdaki kuruluşlar için başka bir sorun noktasıdır. Bu uyum, sektörden sektöre göre değişir. Bununla birlikte, aralarında ortak bir şey vardır, yani denetim izleri. Bu denetim izlerinin, kuruluşlar tarafından uzun bir süre boyunca kapsamlı bir şekilde sürdürülmesi gerekir..

Diğer bir zorluk, tüm eylemlerin iyi bir şekilde belgelendiğinden ve denemede saklandığından emin olmaktır. Kısacası, denetim izleri, kuruluşlar tarafından yapılan her hareketin ve eylemin bir tarih kitabıdır..

Ancak asıl zorluk, denetim izi sorunlarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak geleneksel veritabanını kullanmaktır. Bunun için, kuruluşların yalnızca uygun geleneksel veri tabanlarını sağlamaları değil, aynı zamanda iç denetimler için denetim izlerinin bulunduğundan da emin olmaları gerekir. Bunu yapmak, şirketlerin tam anlamıyla kanıtlanmamış karmaşık çözümler oluşturması gereken göz korkutucu bir görev olabilir..

Çözüm, denetlenebilir, doğrulanabilir ve değiştirilemez bir veritabanı oluşturan Amazon QLDB’dir.

Journal-First Yaklaşımı

Dergiler, olayları kaydetmenin eski bir yoludur. Sonuçta, sonuç, tüm işlemlerin türev bilgisine sahip olmaktır. Amazon QLDB ayrıca, daha sonra tartışacağımız bir dergi öncelikli yaklaşımı benimser.

Yaklaşım, verilerin geçmiş bir kopyasını tuttuğu için çok kullanışlıdır. Yaklaşımdan en çok kullanıcılar yararlanır.

Amazon QLDB Avantajları / Özellikleri

Amazon QLDB, bir dizi özellik ve avantajla birlikte gelir. Bunları aşağıda tek tek tartışalım.

Değişmez ve Şeffaf

QLDB hakkında fark edeceğiniz ilk şey, değişmezliğidir. Yalnızca ek dergisinin kullanılması nedeniyle mümkündür. Günlük, sistem içinde gerçekleşen her veri değişikliğinin sıralı ve doğru bir girişini saklar..

Ayrıca, Dergi yalnızca eklidir, yani doğası gereği değişmezdir ve herhangi bir işlemin veya veri değişikliğinin geçmişini saklama kapasitesine sahiptir. Bu aynı zamanda saklanan herhangi bir verinin değiştirilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir..

Bir veritabanından bazı verileri kaldırmaya ihtiyaç duyulursa, defter, silme bilgisini önceki değeri ve durumlarıyla birlikte tutacaktır..

Kolay erişim

Amazon QLDB, verilerin kullanıcı için kolayca erişilebilir olmasının önemli olduğunu bilir. Bu nedenle uygulama, tüm geçmişi kolaylıkla kontrol etmenizi sağlar. Kontrol etmek için kullanıcının sorgulama dilini kullanması gerekir. Hem tarihsel değişiklikleri hem de işlem geçmişini kontrol edebilir.

Kriptografik Olarak Doğrulanabilir

Değişikliklerin her biri, her veri değişikliğine bağlanan kriptografik karmalar aracılığıyla doğrulanabilir. Veriler üzerinde yaptığınız tüm değişikliklerin kısa bir özetini oluşturur. Özet veya güvenli özet olarak bilinir. Kolayca hacklenebilir olmadığından emin olmak için SHA-256 kriptografik hashing kullanır..

Dolayısıyla, verileri alır ve üzerinde değişiklik yaparsanız, değişikliğin kanıtı olarak kullanılan bir özet oluşturulur. Verilerin bütünlüğünü ve doğrulanabilirliğini kontrol etmek için kullanılabilir. Ayrıca özete QLDB’nin API’si kullanılarak erişilebilir.

Ayrıca, verilerin geçmişini bilmek ve sunduğu sorgulama arayüzünden en iyi şekilde yararlanmak için QLDB’yi de kullanabilirsiniz..

Ölçeklemesi Kolay

Amazon QLDB’nin ölçeklenmesi kolaydır. Doğası gereği kesintisiz olan otomatik ölçeklendirme seçeneği sunar. Bu, uygulamanızı ölçeklendirmek için manuel çalışma yapmaya gerek olmadığı anlamına gelir. Dahası, kurumsal bir blok zinciri çerçevesi kullanıyorsanız, QLDB de onunla birlikte çalışacak ve performansını artıracaktır..

QLDB, işlemleri 2-3 kat daha hızlı yapmanızı sağladığı için geleneksel blockchain çerçeve veri aktarımlarına kıyasla çok daha hızlıdır.

Herhangi bir geleneksel blok zinciri çözümünün, işlemleri doğrulamak için düğümleriyle birlikte çalışması gerekir. Ancak Amazon QLDB söz konusu olduğunda bu bir gereklilik değildir.

Kurulumu Kolay

Tedarik kapasitesi ve yönetimi için herhangi bir sunucu gerektirmediğinden Amazon QLDB’yi kolayca kurabilirsiniz. Dakikalar içinde AWS Komut Satırı Arabirimi (CLI), AWS Management Console veya diğer yöntemlerde kullanılabilen yeni bir defter oluşturabilirsiniz..

Ölçümler ve İzleme

Monitoring and Metrics ile çözümünüzü yönetebilir ve uygun bir operasyonel görünümüne sahip olabilirsiniz..

PartiQL Desteği

QLDB, PartiQL desteğiyle gelir. QLDB’ye SQL uyumlu erişim desteğine sahip standart bir sorgu dilidir. Bununla kullanıcı, belge odaklı veri modeline bağlanabilir. Bu, PartiQL’in temeldeki veri kaynağına bakılmaksızın kullanılabileceği anlamına gelir. Kullanılabilirlik açısından, PartiQL kullanımı kolaydır ve tanıdık gelecek iyi bir SQL işlemleri seti sunar..

Belge odaklı Veri Modeli

Belge odaklı Veri Modeli, Amazon QLDB tarafından desteklenir. Kullanıcıların esnek veri depolamasını kullanmasını sağlar ve iyi yapılandırılmış bir veri modeli sunar.

ACID Semantiği ve İşlemsel Tutarlılık

QLDB, ACID özelliği desteğiyle gelir. ACID özelliği atomiklik, tutarlılık, izolasyon ve dayanıklılık anlamına gelir. Diğer önemli veritabanı özellikleri, tam serileştirmeyi içerir.

QLDB Nasıl Çalışır??

QLDB’nin nasıl çalıştığını bilmemiz gereken iki temel bileşeni vardır..

 • Günlük: Bir dergi, QLDB’nin merkezinde yer alır. Değişmez bir işlem günlüğüdür. Günlükte depolanan tüm işlemler veri blokları olarak eklenir. Bu bloklar, kriptografi kullanılarak doğrulanabilirlik için bir veri karması ile bağlanır. Veriler burada saklandıktan sonra değiştirilemez veya silinemez.
 • Mevcut durum ve tarih: Günlükte verilerin iyi korunmasını sağlamak için, geçerli tablo ve geçmiş tablosu olarak bilinen iki tablo daha tutar. Mevcut tablo verilerin en son durumunu içerirken, geçmiş tablosu verilerin geçmişini içerir.

Amazon QLDB Kullanım Durumları

Bu bölümde, Amazon QLDB kullanım durumlarına bir göz atacağız. Amazon QLDB kullanım senaryoları, QLDB’nin sunduklarına tam bir göz atmak için önemlidir.

İmalat

Üretim şirketleri, QLDB Amazon’un sunduklarından tam olarak yararlanabilir. Üretimde, şirketlerin tedarik zinciri verilerinin tedarik zincirinin verileriyle eşleştiğinden emin olmaları önemlidir. QLDB ile her işlemi ve geçmişini kaydedebilirler. Üretimde halihazırda blockchain gördüğümüz için, QLDB yalnızca işleri daha verimli hale getirecek.

Bu, her bir partisinin uygun şekilde belgeleneceği anlamına gelir. Sonunda, bir ürünün dağıtım yaşam döngüsü sırasında bir şeyler ters giderse parçaları izleme bilgisi ile donatılacaklar..

Finansman

Ticaret finansmanı sektöründeki blok zinciri, Journal-First yaklaşımını kullanarak büyük ölçüde fayda sağlayabilir. QLDB tarafından desteklenen bir çözüm kullanarak, banka hesabı işlemleri, krediler vb. Dahil olmak üzere kritik verileri takip edebilirler.!

Finans kuruluşlarının ayrıca özel tabanlı bir çözüm oluşturmak için yatırım yapmasına gerek yoktur..

Şimdi kayıt:Kurumsal Blok Zincirler ve Ticaret Finansmanı Kursu

Sigorta

Sigorta sektörü için blok zinciri, Amazon QLDB ile verimli ve etkili bir şekilde çalışabilir. Bununla birlikte, işlemlerin doğru bir geçmişine sahip olabilirler ve daha iyi taleplerle sonuçlanabilirler. Şu an itibariyle, Sigorta şirketleri, ilişkisel veritabanları gibi eski teknolojileri kullanan karmaşık denetim çözümlerini kullanıyor..

QLDB’yi kullanırlarsa, bir işlemle ilgili tüm tarihsel verileri saklayabilir ve esas olarak sigorta sektöründe ortaya çıkan herhangi bir olası çatışmayı çözebilirler. Kriptografik olarak güvenli defter ayrıca hiçbir verinin tehlikeye atılmamasını veya değiştirilmemesini sağlar.

Perakende & Tedarik zinciri

QLDB Amazon ile perakendeciler tedarik zincirlerine uygun şekilde bakabilir ve perakende satış noktaları ile tedarik zincirindeki bir ürün hakkındaki bilgilere erişebilir..

Gördüğünüz gibi, QLDB aynı anda iki sektöre yardımcı olabilir –

 • Perakendede blockchain
 • Tedarik zinciri için blok zinciri

Örneğin, ürünlerin ne zaman sevk edileceğini, perakendeye ne zaman ulaşacaklarını ve sevkiyatı kimin yaptığını bilebilirler. Tüm bu ayrıntılar çok faydalıdır ve perakendenin stoklarını her zaman güncel ve kullanıma hazır tutmasına yardımcı olur. Lojistikleri de daha iyi işlemsel ve geçmiş verilerle gelişir.

Şimdi kayıt:Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

QLDB Müşterileri ve Ortakları

QLDB, bu yazının yazıldığı sırada güçlü ortaklar kurdu ve ayrıca müşteriler kazandı. Bunlardan bazıları aşağıdakileri içerir.

 • Dijital Varlık
 • Accenture
 • Asano
 • Diyar
 • Wipro
 • Zillant
 • Splunk
 • Klarna

Amazon QLDB SSS’leri

Şimdiye kadar, Amazon QLDB’nin neler sunabileceğini iyi anlamış olmalısınız. Ancak yine de sizi bulutlandırabilecek bazı kafa karışıklıkları olabilir. Bu nedenle, QLDB Amazon’u daha iyi anlamanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı SSS sorularını gözden geçirelim..

S: Bir defter veritabanında hangi veriler depolanabilir??

C: Genel olarak, kayıt sistemi uygulamaları, doğrulanabilirlik, bütünlük ve veri bütünlüğü sunduğu için QLDB ile en çok fayda sağlayabilir. Örneğin, lojistik alan ve tedarik zinciri bundan en çok faydalanabilir.

S: Amazon QLDB blok zinciri hizmeti mi yoksa dağıtılmış defter mi?

Y: Amazon QLDB, bunlardan hiçbirinin kapsamına girmez. Dağıtık defter çözümlerinden en iyi bitleri alan ve bunu şirketlerin en iyi faydaları için kullanan bir veritabanı türüdür..

S: Uygulamaları Amazon QLDB’ye bağlama?

A: AWS tarafından sağlanan bir QLDB sürücüsü yüklemeniz gerekiyor.

S: Amazon QLDB’nin geleneksel blok zinciri çerçevelerine kıyasla ne kadar hızlı olduğu?

A: Genellikle 2-3 kat daha hızlıdır.

S: PartiQL nedir?

C: PartiQL, verileri QLDB’ye işlemek ve bunlara erişmek için kullanılan açık bir sorgulama dilidir..

S: Defteri nasıl yedekleyebilirsiniz??

C: Defter anlık görüntüsü, yedeklemek için herhangi bir zamanda alınabilir. Aynı zamanda kolayca geri yüklenebilir.

Sonuç

Bu bizi Amazon Quantum Ledger Database (QLDB) kılavuzumuzun sonuna götürür. Şirketin ve kullanıcıların tam memnuniyeti ile kriptografik olarak doğrulanabilir bir geçmiş sunar. Aynı zamanda tedarik zinciri, finans, perakende vb. Dahil mükemmel kullanım durumlarına sahiptir. Amazon QLDB fiyatlandırması oldukça uygun görünüyor. Örneğin, uygulamanızda saniyede 180 GÇ isteği ve 30 GB Günlük ve 30 GB Dizin depolama uygulama verileriyle 0,15 yazma GÇ isteği varsa, ayda yalnızca 73,06 ABD doları ödemeniz gerekir.

Peki, Amazon QLDB hakkında ne düşünüyorsunuz? Projenizde kullanacak mısınız?

Blok zincirinin temellerini daha iyi kavramak istiyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursumuza kayıt olmalısınız.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me