Bu makale, halihazırda bu alanda çalışan şirketlerle kurumsal blok zinciri örnekleri için sektörlerin isimlerini sunmaktadır..

İşletmelerin blockchain’i nasıl kullandığını hiç merak ettiniz mi? Bunu yaparsanız, on kurumsal blok zinciri örneğini orada paylaşacağımız için doğru yere geldiniz..

Blockchain, işletmeleri tamamen dönüştürdü. Şirketler, onlara rekabet avantajı sağladığı için değişimle başa çıkmaya hazır. Ayrıca, kurumsal ortamlarda birçok kullanım durumu vardır. Özelleştirme yeteneği, onu dışarıdaki işletmeler için bu kadar çekici kılan şeydir. Bununla birlikte, sonsuz iş modeli olanakları var.

Ancak bu, işletmenizin de blockchain’i benimsemesi gerektiği anlamına mı geliyor? Bu, şimdi ve uzun vadede işiniz üzerindeki blockchain etkilerine bağlıdır..

Kurumsal blok zincirini daha iyi anlama arayışında size yardımcı olmak için kurumsal blok zinciri örneklerini paylaşacağız. Ayrıca, kurumsal blok zinciri, halka açık blok zincirlerinden farklıdır.

KaydolŞimdi: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

İzin Verilen Blok Zincirler: De Facto Kurumsal Yaklaşım

Herkese açık blok zincirleri, herkesin katılması ve katılması için ücretsizdir. Kuruluşlar her bir bilgiyi paylaşma lüksüne sahip değildir. Başarısızlıklarını ve başarılarını belirleyen kritik bilgilere sahiptirler. Kritik bilgilerin doğru şekilde kullanılmaması rekabet avantajı ve pazar payı kaybına neden olur..

İzin verilen kurumsal blok zincirlerinin devreye girdiği yer burasıdır. Tüm kurumsal blok zinciri çerçeveleri, izin verilen özellikleri destekler. Bu nedenle, izin verilen blockchain örneğini de tartışacağız. Çoğunlukla çerçeveler, izin verilen ağları genel özelliklere sahip yönetme yeteneği sunar. Bu, şirketlerin diğer son kullanıcıların blok zinciri ağına bağlanmasını sağlarken ve uygun bilgi akışını sağlarken bilgilerini güvende tutabileceği anlamına gelir..

Tedarik zinciri için izin verilen blok zincirinde çok sayıda kullanım durumu vardır. Tedarik zinciri her zaman optimum bilgi giriş ve çıkışına ihtiyaç duyar. Doğru yapılmazsa kayıplara neden olabilir.

Uygun Kurumsal Blok Zinciri Örneklerini / Kullanım Durumlarını Belirleme

Bir işletme olarak işiniz, blok zincirine ihtiyaç duyduğunuz örnekleri belirlemektir. Doğru tanımlarsanız, blok zincirinden daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Şimdi aşağıdaki soruların üzerinden geçelim.

 • İşletmeniz veri için birden çok varlıkla etkileşime giriyor mu??
 • Veri veya işlem görünürlüğü iş ortaklarınız için önemli mi?
 • Mevcut bilgi paylaşım sisteminiz daha az güvenli mi yoksa maliyetli mi?

Tüm soruları “evet” olarak yanıtladıysanız, elinizde bir blockchain kullanım durumu var. Ancak, bir kurumsal blok zinciri çerçevesini atlamadan ve seçmeden önce, değiştirmeden önce etkisini belirlemeniz önerilir. Blockchain uygulaması basit değildir ve ayrıca çok pahalıya mal olabilir.


Bilmeniz Gereken En İyi Kurumsal Blok Zinciri Örnekleri

Blockchain hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu örneklerden geçmektir. 10 kurumsal blok zinciri örneği listemiz, kullanım durumlarının çoğunu kapsayacaktır. Uygun bir bağlam elde edebilmeniz için onu uygulayan kurumsal blok zinciri platformlarına örnekler vermeye çalışacağız..

Hiçbir şey gerçek dünyadaki kullanım durumlarının yerini alamaz ve bu yüzden bunların üzerinden geçmemiz gerekir.

Tedarik zinciri yönetimi

Tedarik zinciri yönetiminde blockchain, şüphesiz bir numaralı kurumsal blockchain örneğidir. Hemen hemen her endüstri veya şirket, ürünlerin doğru akışını sağlamak için tedarik zincirini kullanır. Bir kesir oranında bile düşerse, bir şirket karından veya pazar payından kaybeder. Tedarik zinciri bu kadar önemli.

Açıkçası, blockchain, tedarik zincirini daha verimli, güvenilir ve uygun maliyetli hale getirmek için gerekli çerçeveyi sağlar. Blockchain kullanımı, şeffaflığın tüm tedarik zincirine yerleşmesini sağlar. Tedarik zincirinin yaşadığı bir numaralı sorunu çözer – dolandırıcılık.

Blockchain ayrıca genel ağ verimliliğini artırmak için uygun maliyetli önlemler sağlar. Bu arada, verilerin / bilgilerin ağda gecikmeden derinlemesine akabilmesini de sağlar. Tüm bu faktörler, tedarik zincirinin olduğu gibi olmasına yardımcı olur.

Böyle bir tedarik zinciri blok zinciri örneği, IBM’in Food Trust’tır. IBM’in önde gelen gıda sağlayıcılarıyla işbirliği, blok zinciri kullanarak yeni nesil tedarik zinciri çözümünü oluşturmak için çalışıyor. Marka güveni, tedarik zinciri verimliliği ve en önemlisi gıda güvenliği gibi birçok faydası vardır..

 • Tedarik zincirinde blockchain ihtiyacı
 • İzlenebilirlik – ürünleri yolculukları boyunca takip edin
 • Şeffaflık – Bilgi, doğrulanabilmesi için şeffaftır
 • Ticaret – Çok fazla üçüncü taraf müdahalesi olmadan ticaretin yürütülmesine yardımcı olur

Örnekler: Treum, Lüks, GenuineWay, ve diğerleri.

Sağlık hizmeti

İnsan sağlığı, 21. yüzyılda hükümetin önceliklerinin başında geliyor. Tıp bilimi hızla gelişirken, buna yardımcı olan teknolojidir. Blockchain, gelecekte sağlık hizmetlerinin nasıl işleyeceğini değiştirebilecek başka bir teknolojidir..

Öyleyse, mevcut sağlık hizmetlerinin nesi var? Şu anda, mevcut sağlık ekosistemi merkezi bir şekilde çalışıyor. Bir sağlık hizmeti silosunda hasta sağlık bilgileri varsa, diğer kuruluşların buna erişmesi zorlaşır. Ancak en büyük sorun, kötü varlıkların hastalara sahte ilaçlar göndermesini ve dağıtmasını sağlayan hileli tedarik zinciri sürecidir..

Sağlık hizmetleri için blockchain ile tüm bu sorunlar çözülebilir. Bir kez profili çıkarılan hastaların bilgilerini paylaşma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Blockchain bunların bir kopyasına sahip olduktan sonra, doktorları ziyaret edebilir ve bilgileri sağlayabilir – bu doğru ve herhangi bir değişikliğe karşı korunur. Araştırma enstitüleri, halka açık bilgilere erişebildikleri ve karmaşık tıbbi sorunlara çareler bulmak için kullanabildikleri için merkezi olmayan ağ paylaşımından da yararlanabilirler..

Böyle bir sağlık hizmeti blok zinciri örneği: Medikal zincir – Hastaların sağlık kayıtlarını güvenle saklamalarını sağlayan bir girişimdir. Hastaların tıbbi verilerini takip etme ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu aynı zamanda hem hastaların hem de tıp pratisyenlerinin güvenebileceği bir tıbbi veri versiyonu olduğu anlamına gelir..

Büyük sağlık işletmeleri ayrıca blok zinciri avantajından yararlanabilir ve ilaçlar, hasta verileri ve yönetimle ilgili süreçlerini yönetme biçimlerini iyileştirebilirler..

Sağlık hizmetlerinde blockchain ihtiyacı

 • Elektronik sağlık kayıtlarını (EHR’ler) güvence altına almak için
 • İlaç izlenebilirliğini iyileştirmek için
 • Klinik denemeler veri güvenliği
 • Hasta rıza yönetimi

Örnekler: Bulutsu Genomiği, Iryo, Koruma zamanı, Gem

Finans ve Bankacılık

Finansal sistemlerimiz ekonomimizin merkezinde yer alır. Verimli çalışırlarsa, hızlı bir şekilde büyüyoruz. Aynı şey, dünya çapında trilyonlarca insan tarafından kullanılan bankacılık sistemimiz için de geçerlidir..

Bankalar ve finans kurumları, blockchain’in önemini zaten anlamış durumda. Ticaret finansmanı blok zinciri konuşlandırmalarıyla, bankalar halihazırda yerleşimleri nasıl yaptıkları konusunda bir dönüşüm görüyorlar. Sınır ötesi yerleşim söz konusu olduğunda çok tasarruf ediyorlar. Finans sektörü ise blockchain ile gelişebilir..

Finansman söz konusu olduğunda, aşağıdaki hususlar büyük ölçüde iyileştirilebilir

 • Ticaret Finansı
 • Sendikasyon kredileri
 • Otomatik Uyum
 • Hisse Senedi İşlem Sonrası

Öyleyse, kurumsal finans kurumlarını nasıl eşitliyor? Finans kurumlarına kendi kurumsal blok zincirlerini oluşturmalarını sağlayan halihazırda mevcut olan R3 Corda çerçevesinden yararlanabilirler..

Örnekler: UnicaCredit Banka, Dalgalanma, R3 Corda

Şimdi kayıt:Kurumsal Blok Zincirler ve Ticaret Finansmanı Kursu

Enerji

Enerji sektörü, yenilikçi bir dönemden geçerken blockchain’den büyük ölçüde faydalanabilir. Enerji sektöründeki işletmeler artık sabit bir fiyata elektrik sunuyor. Ancak blockchain ile işler kurumsal ortamın ötesinde değişebilir ve gelişebilir.

Enerji sektöründe inovasyon her şeyden önemlidir. Çatıda güneş enerjisi, akıllı ölçüm ve elektrikli araçlar var. Bu kadar çok yenilikle blockchain, kesintisiz bir küresel enerji ağı sağlayarak enerji sektörünün mevcut sınırlamasının ötesine geçmesine yardımcı olabilir. Bunu yaparak, insanlar fiyatların uygunluğa bağlı olarak dalgalanabileceği daha fazla arz ve talebe geçebilirler..

Enerji sektörünün blockchain ile yararlanabileceği birçok kullanım durumu vardır. Bir örnek, enerjinin bir şebekede üretildiği ve dağıtıldığı verimliliktir. Ayrıca, enerji dağıtımıyla ilgili toplam maliyeti iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Blockchain, yeni kullanıcıların arz veya talep için enerji gereksinimlerine nasıl kaydolduğunu basitleştirecek. Hizmet sağlayıcıları, uygun bir küresel ağ kurmak için gereken şebeke malzemelerini daha iyi takip edebildikleri için blok zincirinden de yararlanabilirler..

Ayrıca, petrol sektörü de muazzam faydalar görebilir. Petrol ve gaz sektörünün milyarlarca kullanıcısı var. İçindeki aktörler, blok zincirinin getirdiği şeffaflık, güven ve güvenilirlikten yararlanabilir. Ayrıca, süreçlerdeki veya altyapıdaki herhangi bir verimsizliğin giderilmesine de yardımcı olacaktır..

Enerjide blockchain ihtiyacı

 • Daha iyi şeffaflık
 • İş modelinde değişiklik → daha fazla esneklik
 • Şebeke yönetimi ve kurulumu için iyileştirilmiş tedarik zinciri
 • Enerji sektöründe iyileştirilmiş mahremiyet
 • Daha iyi çevresel sürdürülebilirlik
 • Paydaşlar daha fazla şeffaflığa sahiptir.

Ayrıca, enerji sektöründeki temel kullanım örnekleri arasında kamu hizmeti sağlayıcıları, eşler arası enerji ticareti, emtia ticareti, elektrik veri yönetimi vb. Yer almaktadır..

Şirket Örnekleri: Ondiflo, Radiant Earth

Kimlik

Kimlik korumaya gelince işletmeler çok heveslidir. Sonuçta, kullanıcılarının çıkarlarını korumak istiyorlar. Şu anda, iş süreçleri kimlik koruması söz konusu olduğunda yeterli değildir. Kurumsal bir çözüm söz konusu olduğunda kimlik hırsızlığı yaygın bir olaydır. Veri saldırıları çoğunlukla, bir saldırganın kimlik hırsızlığı yaptığı ve bir ağdaki kritik bilgilere erişim sağladığı kimlik hırsızlığına dayanır..

Kuruluşlar, kimlik yönetimini iyileştirmek için blok zincirinden yararlanabilir. Blockchain tabanlı bir dijital kimlik yönetim sistemi, kullanıcıların birbirleriyle nasıl etkileşime girebileceğini değiştirebilir ve ayrıca hiç kimsenin kimlik hırsızlığı yapmasına izin vermez..

IBM Blockchain, kimlik hırsızlığının önemini anlar ve kuruluşların merkezi olmayan bir ağ aracılığıyla çalışanları ve diğer kritik kişisel kimlikleri yönetmesine yardımcı olan IBM Verify Credentials sunar. Yeni ekosistem, kurumsal ekosistemde oldukça iyi çalışıyor. Parola sıfırlamaları, gizlilik düzenlemeleri, kimlik yönetimi zorlukları vb. İle ilgilenir. Bununla birlikte, izin verilen ağlar yüksek düzeyde güven ile çalışabilir.

Kimlikte blockchain ihtiyacı

 • Verileri kötü niyetli kişilerden korur
 • Uygun şifre yönetim sistemi sağlayın
 • Kimliklerin kırılması ve kopyalanması daha zordur
 • Geliştirilmiş gizlilik düzenlemeleri

Şirket Örnekleri: IBM Blockchain, Doğrulanmış kimlik, Metadyum, Anahtar

Emlak

Gayrimenkul, büyümek için reforma ihtiyaç duyan sektörlerden biridir. Şu anda, bir mülkle ilgilenme süreci yavaştır ve çok paraya mal olabilir. Aslında o kadar yavaş ki bir mülk satın almak aylar arasında herhangi bir zaman alabilir..

Gayrimenkulün yaşadığı tek sorun bu değil. Gayrimenkulde birçok dolandırıcılık faaliyeti gerçekleşir. Yasadışı faaliyetlerde yer alan kara mafyası da var. Gayrimenkul için sürekli artan talep ile gelecekte büyümesi kaçınılmazdır, ancak büyümesi her zaman sınırlı olacaktır..

Ancak, blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisi ile işler büyük ölçüde değişecek. Tüm küresel gayrimenkul ekosisteminde güveni ve izlenebilirliği artıracaktır. Dahası, daha az evrak kullanımı nedeniyle anlaşmaların maliyetini önemli miktarda düşürecektir. Arabulucunun rolü de en aza indirilecektir – bu, bilgilerin veya evrakların iletilmesi sırasında meydana gelen hataların sayısını artırabilir..

Peki kurumsal blockchain ile ne ilgisi var? Küresel emlak ekonomisi, DLT teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmak için kurumsal blok zinciri özelliklerini kullanmak zorunda kalacak. Ağa, daha hassas bilgileri olduğu gibi tutarken, bilgileri paylaşmak için gereken esnekliği sağlayabilir. Gayrimenkul şirketleri, kurumsal blok zincirini kullanarak daha verimli çalışabilir..

Gayrimenkul için blockchain ile aşağıdaki değişiklikler mümkündür –

 • Uygun gayrimenkul fonları ve varlık yönetimi
 • Tapu kayıtları ve tapu tapuları dijital ortamda
 • Mülkiyet değişikliğini kolaylaştıran akıllı sözleşmeler
 • Leasing ve ödemeler daha akıcı hale gelecek
 • Gerçek zamanlı muhasebe mümkün olacak

Şirket Örneği: TruSet, Imbrex

Devlet

Dağıtılmış defter teknolojisi gibi yeni teknolojiler söz konusu olduğunda hükümet her zaman isteklidir. Hükümet için, onlara yönetme yeteneği verebileceği için bunları kullanmak önemlidir..

Blockchain, hükümetin süreçlerinin zirvesinde kalmasını sağlar. Merkezi hükümet, yolsuzluk, maliyet, gizlilik ve dijitalleştirme gibi birçok soruna eğilimlidir.

Hükümetler seçimlerini en şeffaf şekilde yürütebilirler. Ayrıca, bulundukları yere veya durumlarına bakılmaksızın hakları olan herkesin seçime katılmasını sağlayabilir. Ayrıca tüm kimlik yönetim sistemlerini blok zincir üzerinde hareket ettirerek dijital kimlik sorunlarını da azaltabilirler..

Hükümet için blockchain ile birçok evrak işini de otomatik hale getirebilir – farklı departmanlar arasındaki iletişimi iyileştirir ve bilgiye daha fazla erişim sağlar. Halk, kamuya açık bilgiler çevrimiçi olarak kolayca erişilebildiği için hükümete de güvenebilir..

Tüm bunların, kurumsal blok zinciri çözümlerinde nasıl yapılacağı gibi, büyük ölçekte uygulanması gerekir..

Devlette blockchain ihtiyacı

 • Akıllı düzenlemeler
 • Kimlik yönetimi
 • Finans ve bütçe yönetimi
 • Süreç yönetimi

Kullanım senaryoları, akıllı şehirler, daha iyi sağlık hizmetleri, daha iyi ulaşım, kolay eğitim ve profesyonel nitelikler vb. İle sonuçlanacaktır..

Örnekler: Smart Dubai Girişimi

Medya ve Eğlence

Korsanlık, eğlence ve müzik endüstrisinin en büyük endişelerinden biridir. Oluşturulan hemen hemen her tür içerik korsandır ve yaratıcıları işlerinden para kazanma haklarından mahrum bırakır. Blockchain ile bunların tümü değişebilir.

Merkezi olmayan kurumsal blok zinciri ağları, yeni içerik oluşturucuların hedef kitlelerine ulaşma şeklini de geliştirecek. Mevcut medya merkezi, yeni içerik oluşturucuları desteklemeyen kendi tekeline sahiptir. Blockchain ile herkes hedef kitlesine ulaşabilir ve para kazanma şansına sahip olabilir.

Medya stüdyoları, blockchain’i uygulayarak blockchain’den de yararlanabilir. Fikri mülkiyet haklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir. İçerik oluşturucular arasında bilgi paylaşma yeteneği de dahil olmak üzere diğer süreçlerini de iyileştirebilir..

Örnekler: Block.One

Sigorta

Sigorta sektörünün büyük bir değişim ihtiyacı var. Mevcut sigorta endüstrisi, uygun verileri koruyamama, verimsiz poliçe iddiası, kötü faturalama sistemleri, zayıf destek vb. Dahil olmak üzere birçok zorluk yaşıyor.!

Koşulları kaybetme konusunda da çok fazla belirsizlik var. Kısacası, sigortacılar poliçelerini ihtiyaç duyulduğunda kullanmaya gelince en çok zarar görmektedir..

Sigorta için blok zinciri, işlerin çalışma şeklini değiştirme yeteneğine sahiptir. R3 Corda, sigorta şirketlerine bir güven ağı oluşturmalarını sağlayan kurumsal blok zinciri şirketlerinden biridir. Ağ, komisyoncular, sigortacılar, reasürörler ve sedanlar tarafından kullanılabilir.

Corda ayrıca sorunsuz varlık aktarımı ile bilinir ve piyasadaki sigorta için büyük güvenlik sağlar. Talep sistemleri de önceden koşullandırılmış akıllı sözleşmeler sayesinde geliştirildi. IBM blockchain gibi diğer çerçeveler de Sigorta sektörünün uygulaması için uygun özelliklere sahiptir..

Şirket örnekleri: Eterisk, Fidentiax.

Eğitim

Kurumsal blok zinciri, eğitim sektöründe de eşit derecede faydalıdır. Eğitim sektörünün blockchain veya dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanabileceği birçok yol vardır. Büyük şirketler bile yeni işe alınan çalışanlarına eğitim vermek ve milyonlarca dolar harcamak zorunda kalmadan yeni becerilerin aktarılmasını sağlamak için muhasebe teknolojisini kullanabilir..

Göreceğimiz ilk fayda, eğitimin öğrenciler için nasıl daha erişilebilir olacağıdır. Ayrıca, dijital sertifikayı öğrenciye sağlayacağından, kimlik bilgilerini ve derece tamamlamayı kolaylaştırmaya da yardımcı olacaktır. Dijital sertifika, mümkün olduğunda doğrulanabildiği için her yerde kullanılabilir.

Genel olarak, eğitim sektörü için blockchain, sertifika sağlama konusunda gelişebilir. Çalışanlar, kimlik bilgileri doğrulaması söz konusu olduğunda daha az baş ağrısına sahip olacaklar..

Şirketler örneği: Blokerler, ÖDEM, Blockchain Eğitim Ağı, Parşömen

Sonuç

Bu bizi kurumsal blok zinciri örneklerimizin sonuna götürür. Blockchain’in kurumsal bir ortamda nasıl kullanılabileceğini öğrendiğimiz on kurumsal blok zinciri örneği listelemeyi başardık. Örnekler ayrıca kurumsal blok zinciri çerçevelerinin nasıl kullanılabileceğini de kapsar..

Blok zincirinin temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz blok zinciri kursumuza kayıt olmalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me