Nasıl bir blockchain oluşturacağınızı hiç merak ettiniz mi? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz.

Blok zincirleri, “gelecek”. Tıpkı elektrik ve internetin günlük yaşamlarımızı nasıl değiştirdiği gibi, çevremizdeki her şeyi değiştirme ve endüstrileri benzeri görülmemiş bir şekilde etkileme potansiyeline sahiptir..

Şu anda, blockchain, benimseme oranını her zamankinden daha yükseğe çıkarmak için dünya çapında hızlı bir gelişimin gerçekleştiği ilk aşamalarda. Yarıştaki kilit oyunculardan bazıları Hyperledger, Corda ve Ethereum’dur. Her biri problemi blok zinciri benimseme ve uygulama oranını iyileştirme arayışıyla çözmeye çalışıyor..

Ama neden bütün bunları size söylüyoruz? Çünkü blok zinciri araçları ve gerçekten işe yarayan çözümlere talep olduğu gerçeğini ortaya koymak istiyoruz. Bu aynı zamanda size bir blok zinciri uygulaması oluşturma motivasyonu sağlayacaktır veya aslında blok zincirinizi nasıl oluşturacağınızı öğrenin..


İşletme Perspektifinden Bir Blockchain Uygulaması / Çözümü Nasıl Oluşturulur

blockchain nasıl oluşturulur

Bir blockchain çözümünün nasıl oluşturulacağını öğrenmek isteyen bir iş insanıysanız, sizi teminat altına aldık.

Başlayalım.

Adım 1: Doğru Kullanım Durumunu Bulma

Blockchain ümit verici olsa ve yapması amaçlanan şeyi yapsa da, onu çevreleyen çok fazla yutturmaca var. Bu nedenle, bir işletme olarak, yutturmacayı anlamanız ve sizin durumunuzdaki blockchain’in sorunu çözüp çözmediğini net bir şekilde anlamanız gerekir. Bu nedenle, gerçekleri aldatmacadan ayırmak ve ardından buna göre kararlar vermek önemlidir..

Nasıl yapılacağına dair adım adım bir kılavuzu tartıştığımız blok zincirini ne zaman seçeceğiniz konusunda eksiksiz bir rehber yazdık. Blockchain’i ne zaman ve nerede kullanacağınızı öğrenmek ve blockchain’in işletmenize herhangi bir şey katıp katmayacağını belirlemek için kontrol edin..

Genel olarak, blok zinciri aşağıdaki durumlarda en uygun olanıdır:

 • Akıllı varlık yönetimi: İşletmeniz takas, emeklilik, ihraç veya ödeme etrafında dönüyorsa, varlık yönetimi yapmanızı gerektirdiği için blockchain’i etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Akıllı sözleşmeler: Akıllı sözleşmeler, süreçleri otomatikleştirmenin ve ayrıca dijital kodda yasal bağlamaları sağlamanın bir yoludur. İşletmeniz bundan yararlanabiliyorsa, blockchain ile gitmek iyi bir seçenek olabilir. Ancak kararı vermeden önce, iç gözlem yapmak ve doğru kararı vermek daha iyidir..
 • Veri Doğrulama ve Kimlik Doğrulama:Blockchain ayrıca dijital imzalar, değişmez depolama ve şifreleme ile sorunsuz bir şekilde çalışır. Bu nedenle, işlemler kullanılarak oluşturulan verilerle çalışmak istiyorsanız, blockchain iyi bir seçimdir..

Adım 2: Konsensüs Mekanizmasının Seçilmesi

Bir sonraki adım, ihtiyacınıza göre fikir birliği mekanizmasını seçmektir. Orada birçok popüler fikir birliği mekanizması var.

En popüler olanı Proof-of-Work (PoW). Ancak, başarılı bir şekilde çalışması için güçlü donanım ve çok fazla enerji gerektirdiğinden, dışarıdaki işletmeler için ideal değildir..

İyi haber şu ki, Corda, Hyperledger, Quorum ve diğerleri gibi diğer dağıtılmış defter sistemlerinde (DLT) uygulanan birçok başka harika fikir birliği yöntemi var..

Bu DLT’ler, Bizans hataya dayanıklılık, Proof of Stake, Federe Bizans Anlaşması, Geçen Zamanın Kanıtı, Yedek Bizans Hata Toleransı, Robin Round, Basitleştirilmiş Bizans Hata Toleransı, Federe Konsensüs gibi fikir birliği mekanizmaları sunar.!

İşiniz, mevcut fikir birliği mekanizmalarının her birini gözden geçirmek ve hangisinin gereksinimlerinize en iyi şekilde uyduğunu bulmaktır..

3. Adım: Platformu Seçme

Şimdi, blok zincirinizi oluşturmak istediğiniz platformu seçmeniz gerekiyor. Şu anda, kullanabileceğiniz birden fazla seçenek var ve hepsi benzersiz bir şey sunmalı. Bir işletme olarak, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre ihtiyaçlarınıza en uygun platformu bulmanız gerekir..

Önerdiğimiz dikkate değer platformlardan bazıları arasında Corda, Ethereum, Hyperledger Fabric, Hyperledger Sawtooth Lake, Hyperledger Iroha, Quorum, Stellar, OpenChain, BigChainDB ve diğerleri bulunmaktadır..

Tüm bu platformlar 101Blockchains’de kapsamlı bir şekilde kapsanmaktadır ve onlar hakkında bilgi edinmek için her birine tıklayabilirsiniz..

Kurumsal bir işletme iseniz, Hyperledger Fabric’e göz atmak isteyebilirsiniz..

 • Hyperledger Fabric 2.0
 • Hyperledger Fabric Kullanım Örnekleri ve Örnek Olaylar

Adım 4: Düğüm Tasarımı

Konsensüs algoritması ve platform seçildiğinde, şimdi düğümleri tasarlamanın zamanı geldi. Genel olarak, blok zinciri ağı oluşturma işleminize birçok şekilde yaklaşabilirsiniz..

Kapalı bir ağ olan ve düğümlerin katılması için katı KYC kuralları gerektiren izinli bir ağ oluşturabilirsiniz. Öte yandan, esasen kamusal ağlar olan izinsiz bir ağ vardır. Burada herkes ağa katılabilir ve sunduklarından yararlanabilir.

Çoğu zaman işletmeler, hayati bilgileri oradaki herkesle paylaşmak istemedikleri için izinli ağlara ihtiyaç duyar. Ayrıca, bilgileri halkla paylaşmak için izinli bir ağ tasarlanabilir..

Buna karar verdikten sonra, şimdi bu düğümleri nerede çalıştıracağınıza karar vermelisiniz. Düğümleri bulutta mı yoksa şirket içinde mi yoksa her ikisinin bir kombinasyonunda mı çalıştırmak istiyorsunuz? Ayrıca, her düğüm için bellek, işlemciler ve disk boyutuna karar verdiğiniz donanım gereksinimlerini bulmanız gerekir..

Son olarak, düğümlerin işletim sistemini de tasarlamanız gerekir. CentOS, Fedora, Debian veya Ubuntu gibi ücretsiz Linux işletim sistemleriyle gidebilirsiniz. Linux tabanlı işletim sisteminden memnun değilseniz, düğümünüz için işletim sistemi olarak Windows’u da seçebilirsiniz..

Adım 5: Blockchain Örneğini Tasarlama

Artık bir blockchain örneğinin oluşturulması gerekiyor. Oluşturma ve yönetim, seçtiğiniz platforma göre yapılır. Burada, varlığın verilmesi, varlık yeniden verilmesi, izinler, anahtar yönetimi, atomik değişim, yerel varlıklar, anahtar biçimleri, blok imzaları ve daha fazlası dahil olmak üzere örneğin farklı yönlerini yapılandırabilirsiniz.!

Bu adım çok önemlidir. Bu nedenle, blockchain örneğini tasarlamak için uygun zamanınızı ayırmalısınız.

Adım 6: Uygulama Programlama Arayüzü (API’ler)

Artık blockchain örneğiniz hazır ve çalışır durumda olduğuna göre, şimdi uygulama programlama arayüzünü (API’ler) yönetmenin zamanı geldi. Seçtiğiniz platforma bağlı olarak önceden hazırlanmış API’ler vardır. Bu, bazı platformların hiç API sunmayabileceği anlamına gelir.

Peki neden API’ye ihtiyacınız var? Aşağıdakileri yapmak için onlara ihtiyacın var.

 • Denetimle ilgili işlevleri yerine getirin
 • Anahtar çiftleri ve adresler oluşturun
 • Veri alma ve saklama
 • Karma ve dijital imza kullanarak veri kimlik doğrulaması
 • Akıllı sözleşmeler
 • Ödeme, ihraç, emanet, takas ve emekliliği içeren akıllı varlık yaşam döngüsü yönetimini yönetmek

7. Adım: Kullanıcı Arayüzünü ve Yöneticiyi Tasarlama

Arka uç kurulumuyla, artık yönetici ve kullanıcılar için arayüz tasarlamanın zamanı geldi. Yönetici arayüzü için, arayüzü gereksiz bilgilerle boğmadığınızdan emin olarak yöneticiye olabildiğince fazla bilgi vermeniz gerekir..

Kullanıcı için yalnızca önemli şeyleri sergilemeye karar verebilirsiniz. İzin verilen bir ağdaysanız, onlara KYC bilgilerini, ağdaki durumlarını, rollerini ve diğer önemli bilgileri göstermeye karar verebilirsiniz..

Dışarıdaki ön uç programlama dillerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. HTML5, CSS, C #, PHP, JavaScript, Java vb. Seçmenizi öneririz.!

Adım 8: Blockchain’i Sonlandırmak

Son adım, projenin sonuçlandırılmasıdır. Burada, blok zinciri ağınızın durmaksızın izleyerek amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmanız gerekir. Ayrıca, blok zinciri ağınız üzerinde çalışmaya devam ettiğinizden emin olun. Ayrıca, blok zincirinize analitik, bulut, yapay zeka vb. Gibi gelecekteki teknolojileri de eklemek isteyebilirsiniz.!

Finansal Ürün İçin Kendi Blockchain’inizi Oluşturmak

Bu bölümde, finansal ürünler için bir blockchain oluşturmayla ilgili önemli noktaları ele alacağız. Finansal ürünler, diğer ürün türlerine kıyasla farklıdır ve bu nedenle farklı planlama ve yürütme biçimleri gerektirir..

Aslında finans sektörü, blockchain için hazır olan en hazır sektördür. Blockchain için ilk kullanım durumu bile, iki tarafın birbirine bağlanma ve para aktarma şeklini değiştiren bir kripto para bitcoin’dir..

FinTech, her zaman bir tür dolandırıcılık veya faul oyunundan muzdarip olan sektörlerden biridir. Bunun nedeni, insanların sadece daha fazla para kazanmak için yanlış şeyler yapmaya istekli olmalarıdır. Ve blockchain, dışarıdaki tüm tarafların çıkarlarını korumak için gerekli araçları sağladığı için devreye giriyor..

Blockchain kullanarak, taraflar herhangi bir aracı olmadan çalışabilir ve bu nedenle işlemi yapmakla ilgili enerji ve maliyetten tasarruf edebilir. Blockchain, ticaret malları, lojistik dahil olmak üzere işletmenin diğer yönlerini yönetmek söz konusu olduğunda da kullanışlıdır. & envanter, işlemleri izleme vb..

Ancak, her fintech ürünü blockchain’i bu kadar erken benimsememelidir. Blockchain’e yatırım yapmaya çalışmanızın nedenleri aşağıda verilmiştir:

 • Yatırımları çekin: Blockchain’in benimsenmesi artık ileriye dönük olarak görülüyor ve bu nedenle yatırım arıyorsanız harika bir şekilde çalışabilir..
 • Artan rekabet gücü: Blockchain’i erken benimserseniz, kesinlikle pazarda rekabet yaratacaksınız..
 • Deneyleme: Deneme arıyorsanız, blockchain tabanlı ürün geliştirme harika bir hareket olabilir. Ayrıca çığır açan ilk fintech ürünlerinden biri olabilirsiniz..

Blockchain Finansal Ürünler İçin İyi Bir Seçenek Olmadığında?

Elbette blockchain’in iyi bir seçenek olmadığı birçok durum var. Örneğin, kaynaklarınız sınırlıysa, blockchain’e gitmek akıllıca değildir. Blockchain mühendisleri ucuz değil ve aynı zamanda blockchain’i sürdürmek çok çaba gerektiriyor..

Ayrıca, bir blok zinciri uygulaması, operasyonların nasıl çalıştığına dair birçok değişiklik anlamına gelir ve bu, çalışanlar veya sistemle etkileşime giren son kullanıcılar için çok fazla olabilir..

Son olarak, Fintech ürününüzün kısa vadeli hedefler aradığı yerler tavsiye edilmez. Blockchain, uygulama zorluğu ve içerdiği maliyet nedeniyle, onu her zaman dışarıdaki herhangi bir işletme için uzun vadeli bir strateji haline getirir..

Fintech’te uygulanabilen Blockchain Çerçeveleri

Fintech aşağıdaki çerçevelerden yararlanabilir

 • Ethereum → Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için popüler bir açık kaynaklı çerçevedir.
 • CryptoNote → Kripto paralar oluşturabileceğiniz bir başka popüler açık kaynaklı proje.
 • ZeroNet → Merkezi olmayan web siteleri oluşturabileceğiniz ilginç bir platform.

Aslında bir blockchain inşa etmek istiyorum! Nasıl blok zinciri oluşturacağımı göster

Kendi blok zincirinizi yaratma işinin özüne girmek isteyen biriyseniz, o zaman bu bölüm tam size göre.

İyi haber şu ki, Python’da bir blok zincirinin nasıl oluşturulacağına dair eksiksiz bir eğitim yazdık..

Eğiticiden neler bekleyebileceğinize dair size bir fikir vermek için oluşturduğumuz infografiğe göz atın.

Python'da Bir Blockchain Nasıl Oluşturulur

Peki başlamak için neye ihtiyacın var? Pekala, biraz programlama deneyiminiz varsa, öğreticiyi takip edebilirsiniz. Önceden herhangi bir programlama deneyiminiz yoksa, kodlamayı öğrenebileceğiniz tonlarca çevrimiçi öğretici bulabilirsiniz..

İle başlamanızı tavsiye ederiz Python Belgeleri. Ayrıca, bir Python mikro çerçevesi olan Flask’ı da öğrenmeniz gerekir..

Tüm geliştirme sürecini özetlemek için beş temel değişken içeren bir blok oluşturmanız gerekir..

 • Dizin
 • Unix zamanında zaman damgası
 • İşlem Listesi
 • Kanıt
 • Önceki Blok Karması

Ayrıca, blok zincirinizde oluşturmanız gereken önemli işlev şunları içerir:

 • new_block (self) → Burada, yeni bloklar oluşturmanız ve ardından bunu zincire eklemeniz gerekir
 • __init __ (self) → Burada blok zincirini başlatırsınız
 • new_transactions (self) → Yeni işlemler oluşturun ve ekleyin
 • hash (blok) → Burada, bir blok karma hale getirilir
 • register_node () → Burada yeni bir düğüm kaydedilir
 • valid_chain () → Zincirin doğrulanması burada gerçekleşir
 • valid_proof () → doğrulama kanıtı zincire gönderilmeden önce gerçekleşir
 • proof_of_work () → Burada iş konsensüsünün kanıtı uygulanmaktadır

Popüler Hizmet Olarak Blockchain (BaaS) Platformları

Ayrıca orada popüler Blockchain-as-a-Service (BaaS) platformları var. Bu BaaS platformları üçüncü taraftır ve blok zinciri ağlarını yönetmenize ve oluşturmanıza yardımcı olur. Şirketlerin blockchain ağlarını barındırmak için gerekli araçları ve altyapıyı sağladığı bulut tabanlı bir çözümdür..

Bu BaaS, işletmeler için altyapı oluşturmaya gerek kalmadan yeni blockchain ağları ve uygulamaları oluşturma yeteneği sağladığı için işletmeler için çok kullanışlıdır. Ayrıca, hizmeti sunan şirket tüm bunları yaptığından, bu dağıtımlar için bakım için harcama yapmak zorunda değiller..

Peki hangi BaaS platformlarını düşünmelisiniz? Bunları aşağıda listeleyelim.

 1. Amazon Web Hizmetleri
 2. IBM Blockchain Platformu
 3. Microsoft Azure
 4. Alibaba Bulut Blok Zinciri Hizmet Olarak
 5. Oracle Blockchain Bulut Hizmeti

Ayrıca AWS – AZURE – Oracle Blockchain Çözüm Teklifi: Karşılaştırma bölümünü okuyun

İşletmeniz için doğru BaaS platformunu nasıl seçeceğinizi zaten ayrıntılı olarak ele aldık. Ne bekleyeceğinize dair iyi bir fikir edinmek için aşağıdaki bilgi grafiğine göz atın.

Hizmet Olarak Blockchain BAAS

Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan kontrol edebilirsiniz: Hizmet Olarak Blockchain: Kurumsal Düzeyde BaaS Çözümleri.

Blockchain Geliştiricisi Olmak

Bu makaleyi okuyorsanız, ya bir işletme ya da blockchain geliştiricisi olmak isteyen hevesli bir öğrenci olduğunuzu biliyoruz..

İyi haber şu ki, sitemizde çok sayıda blockchain geliştirici içeriğini halihazırda ele aldık. Aşağıdan kontrol edin.

 • 2020’de 30+ Blockchain Geliştirici Mülakat Sorusu
 • Yükselişteki Blockchain Geliştirici Maaşı
 • Blockchain Geliştirici İşi Nasıl Kazanılır?

Sonuç

Bu bizi bir blockchain makalesinin nasıl oluşturulacağının sonuna götürür. Oldukça fazla içeriği ele aldık ve soruya hem öğrenci hem de iş açısından bakmaya çalıştık. Peki, kendi blok zincirinizi oluşturmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me