Ethereum platformu, ünlü kripto para birimlerinden biridir. Bitcoin’in değerinden sonra ikinci sıradadır. Ancak, özellikler söz konusu olduğunda, Bitcoin’i kolayca yener. Ancak bugün odaklanacağımız şey bu değil. Bugün Ethereum’a odaklanacağız ve nasıl çalıştığını anlayacağız.

Piyasaya sürüldüğü sırada, birçok kişi Ethereum’un nasıl olduğu konusunda da şüpheliydi. Bu nedenle, “Ethereum çalışır mı?” Sorusunu da cevaplamaya çalışacağız. Başlayalım.

Ethereum nedir?

Ethereum Çalışıyor mu?

Resim kredisi: Ethereum

Daha iyi anlamak için öncelikle Ethereum platformunu anlamamız gerekiyor. Merkezi olmayan uygulamaların (Dapps) çalışmasını sağlayan bir platformdur. En iyi benzetme “İnternet” tir. Tıpkı internet gibi dağıtılır. Ancak bize daha fazla güvenlik, şeffaflık ve ölçeklenebilirlik sağlıyor. Ethereum blok zinciri, fikir birliğine ulaşmada ve platformla ilgili diğer faaliyetlerde yer alan düğümlerden oluşur. Tüm altyapı, Dapps’in barındırılabileceği ve üzerinde çalıştırılabileceği şekilde çalışır. Bu nedenle, Ethereum’un çok yakın zamanda geliştiğini göreceksiniz. EOS, TRON vb. Projeler.

2015 yılında Toronto merkezli bir programcı olan Vitalik Buterin tarafından oluşturuldu. Ayrıca ağla ilişkili bir jeton yayınladı. “Eter” olarak bilinir. Ether, ağı çalıştırmak için yakıt görevi görür.

Ethereum ilk yayınlandığında üzerine spekülasyonlar

Fikir açıklandığında, Ethereum ağının neler yapabileceğine dair büyük spekülasyonlar vardı. Bununla birlikte, şüpheciler ve spekülasyonlar, halka açık testnet’in piyasaya sürülmesiyle yavaş yavaş azaldı. Testnet, DAO’ları çalıştırma ve tam akıllı sözleşmeleri yarı dönüştürebilme yeteneğine sahipti.

O zamanlar, Ethereum için JavaScript API de çalışıyordu ve piyasaya sürüldükten sonra tutuculuğunu sağlamlaştırıyordu. Hataların olabildiğince çabuk ortadan kaldırılmasını sağlamak için, böcek avı için ödül serbest bırakıldı.

Yakında, v1 istemcilerine Mist tarayıcısı ve Ethereum GO.

Ethereum nasıl çalışır?

Ethereum ağı, geliştiricilerin blok zinciri için uygulamalar geliştirmesine olanak tanır. Buna karşılık Bitcoin bunu yapmaz. Uygulamalar kendi başlarına çalışabilir ve programcı tarafından önceden tanımlanmış sonuçlar getirebilir. Bu tür davranışları mümkün kılan yazılım, akıllı sözleşmeler olarak bilinir..


Akıllı sözleşmeler, gerçek dünyada çalışan yasal sözleşmelere benzer. Sadece geliştiricilerin artık kodlu sözleşme yazma becerisine sahip olması. Bu, blok zincirindeki görevleri otomatikleştirebildiği için çığır açıcıdır. Akıllı Sözleşmeler ayrıca bütünlük, şeffaflık ve bazı durumlarda gizlilik gibi diğer blok zinciri özelliklerinden de yararlanır..

Daha iyi anlamak için bir örnek verelim. Bir arkadaşınız sizin yarattığı jetonları size göndermek istiyor. Seçtiği oran, bir ethereum için 5000 jetondur. Herhangi bir manuel çalışmayı önlemek için akıllı bir sözleşme yazabilir ve ardından sizden söz konusu miktarı göndermenizi isteyebilir. Jetonların saklandığı adres ether’i aldıktan sonra, doğru miktarda jetonu otomatik olarak arkadaşınıza gönderir. Her şeyi otomatikleştirir ve akıllı sözleşmelerin güzelliği de budur.

Ethereum blok zincirinin bir başka özelliği de Dapps. Blockchain üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamalardır. Tıpkı blok zincirinde çalışan basit uygulamalar gibi. Bunu akıllı sözleşmelerle karşılaştırarak inceleyelim.

Akıllı sözleşmeler ve Dapps

Ethereum Merkezi Olmayan Uygulamalar

İmaj Kredisi: Ethereum

Dapps ile akıllı sözleşme arasındaki temel fark, bir arayüzünki. Dapps, kullanıcının blockchain ile bağlantı kurmasını sağlar. Ayrıca, Dapps akıllı sözleşmelere kıyasla sınırsız kapasiteye sahiptir. Dapps, yalnızca ticari kullanım için akıllı sözleşmelere kıyasla birçok kullanıma sahip olabilir..

Ethereum Platformunda ICO’lar

İlk Para teklifi (ICO), yeni başlayanlar tarafından para toplamak için kullanılır. Girişimler, ICO’lar yaparak tokenlerini kamu veya özel yatırımcılara satarlar. Ethereum ağı, yetenekleri nedeniyle yeni başlayanların token oluşturması ve serbest bırakması için mükemmeldir. Blok zincirinde serbest bırakılan tokenlerin belirli bir standardı karşılamasını sağlayan ERC20 standardı da vardır..

Eter: Platformu beslemek

Ether, Ethereum’dan farklıdır. Tüm ağı besleyen bir kripto para birimidir. Aynı zamanda Dapp’leri besler ve geliştiricilere Dapps oluşturmaları için teşvik verir. Yazım sırasında 1 eterin değeri 600 dolar civarındadır. Aralık 2017’de 1300 dolara kadar yükseldi.

Ethereum çalışıyor mu?

Peki Ethereum çalışıyor mu? Tabii ki öyle. İstendiği gibi çalışıyor mu? Evet. Ethereum, blockchain devriminin en önemli gücüdür ve işler ancak buradan gelişecektir. Buna karşılık, Bitcoin yalnızca değer depolaması olarak görülüyor.

Peki, Ethereum hakkında ne düşünüyorsunuz? Ve sence işe yarıyor mu? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me