Blockchain Devlet Dönüşümü: Ne anlama geliyor? Ve hayatımızı nasıl iyileştirecek?

Hükümetler genellikle süreçlerinin çoğunu verimli bir şekilde ele almadıkları için eleştirilere maruz kalıyorlar, ancak blockchain gibi yeni teknolojiler, hükümetler için blockchain çözümleri yoluyla duruma büyük değişiklikler getirme potansiyeline sahip. “Blockchain Hükümetleri”, hükümetler bu teknolojiyi benimsemeye başladığında önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçek olacak bir şey olabilir..

Blockchain teknolojisi, kripto para birimi alanındaki uygulama olan en belirgin kullanım durumları ile zamanımızın en dönüştürücü teknolojilerinden biri olarak alay edildi. Kripto para birimlerinin dayandığı teknolojiyle aynıdır, ancak başka birçok uygulamaya sahiptir. Blok zinciri, bilgilerin depolanabildiği ancak değiştirilemeyeceği oldukça güvenli ve merkezi olmayan bir defter sistemi olarak tanımlanabilir..

Blok zinciri, bulut depolama yoluyla alıştığımız şekilde sunucularda veri depolamak yerine, verileri depolayan ve doğrulayan bir bilgisayar ağının kullanımına odaklanır. Belirli bir ağdaki bilgisayarlar tüm dünyaya dağıtılabilir ve ağ merkezi olarak kontrol edilmez.

Blockchain Devlet Dönüşüm İnfografik

Blockchain Devlet DönüşümüHükümetler için blockchain uygulamasının faydaları

Hükümetler, özellikle yönetişimde şeffaflığı kolaylaştırmak, kaynakların dağıtımı ve diğer şeylerin yanı sıra daha fazla verimlilik elde etmekle görevlidir. Bu nedenlerden dolayı, birçok ülkenin hükümetleri teknolojiye ilgi duyduklarını ifade ettiler..

Hükümetler için blockchain uygulamaları, hükümetlerin tamamen dijital hale gelmesine yardımcı olmak için eksik halka olabilir. Dünya, perakende ve eğlence gibi birçok sektörde görüldüğü gibi dijitalleşme yolunda ilerliyor. Hükümetler de aynı yolu takip etmeleri için baskı hissediyorlar ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Pek çok hükümet için dijitalleşmenin önünde duran en büyük engellerden biri güvenlik meselesidir..

Milyonlarca kişinin kişisel verilerinin dijital platformlara taşınması, sistemin hacklenmesi durumunda büyük bir risk oluşturmaktadır. Bununla birlikte, blok zinciri, yapısı nedeniyle hacklenemez olarak ilan edildi ve bu, hükümetlerin nihayet dijitalleşmesine yardımcı olabilecek uygun bir çözüm sunabileceği anlamına geliyor. Blockchain’in neredeyse hacklenemez olması gerçeği, onu hükümetler için dijital sistemler geliştirmek için daha çekici hale getiriyor. Bununla birlikte, bu, blockchain tabanlı hükümet hizmetlerinin başarabilecekleriyle karşılaştırıldığında meşhur buzdağının sadece görünen kısmı..

Özellikle gelişmiş ülkelerde hükümetler, özellikle hizmet sunumunun kanıtlanması ve halihazırda mevcut hizmetlerin iyileştirilmesi söz konusu olduğunda vatandaşlarının güvenini kazanmaya çalışırken genellikle zorlanırlar. Gelişmekte olan ülkelerde, hükümetler için blockchain uygulamaları, yolsuzluk gibi bazı önemli sorunları ortadan kaldırırken, aynı zamanda kaynakların daha etkili bir şekilde dağıtılmasını ve dağıtımını sağlamak için kullanışlı olacaktır. Bu tür teknolojilerin benimsenmesi, kaynakların daha iyi kullanılmasını kolaylaştırmaya da yardımcı olabilir..

Devlet kullanım durumları için blockchain

Hükümetlerde blockchain’in çok önemli kullanımları vardır ve işte teknolojinin işleri daha iyi hale getirmek için uygulanabileceği durumlardan bazıları..

 1. Blockchain, yasal yaptırımı kolaylaştırmak için kullanılabilir

Hükümetler, sistemin yasadışı işlemleri kolaylaştırmadığından emin olmak için fiat para işlemlerinin nasıl izlendiğine benzer finansal işlemleri izlemek için halka açık blok zincirlerinden gelen verileri kullanabilir. Bir hükümet için blok zincirinin uygulanması, dijital alandaki finansal işlemlerin yasal kalmasını sağlamaya yönelik önemli bir araç olabilir..

Buna iyi bir örnek, araştırmacıların herhangi bir Bitcoin işlemini takip etmelerine olanak tanıyan, herhangi bir zamanda bir kripto cüzdanında depolanan miktarı belirleyebilecekleri Bitcoin genel ağıdır. Bu, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı ilişkileri engellemek için kullanışlı olabilir..

 1. Vergilendirme sorununu çözmek

Vergilendirme, özellikle vergilendirmeyi önlemek için dijital para birimlerinin kullanılması nedeniyle kripto para birimleri söz konusu olduğunda yoğun olarak konuşulan en önemli konulardan biridir. Bu, halka açık blok zincirleri ve özel olmayan madeni paraların kullanımıyla kontrol edilebilirken, Blockchain, hükümetlerin işleri bir adım daha yükseğe taşımasına yardımcı olabilir. Blockchain, çifte vergilendirmeyi düzeltmek için uzun zamandır beklenen çözüm olabilir.


Merkezi olmayan defter teknolojileri, finansal işlemlerde daha fazla şeffaflık sağlama kapasitesine sahip olduğundan. Hükümetler, KDV açıklarını azaltmak ve çifte vergilendirmeyi ortadan kaldırarak vergi yükünü azaltmak için kullanılabilecek protokolleri dağıtmak için blockchain teknolojisini kullanabilir..

 1. Hükümetler, hayati hükümet altyapısını korumak için blockchain kullanabilir

Kamu sektöründeki blockchain uygulamaları, hükümetlerin kritik altyapıları üzerinde daha iyi koruma sağlamalarına yardımcı olabilir ve böylece siber saldırıları uzak tutar. Tüm dünyada hükümetler tarafından hizmet sunumunu kolaylaştırmak için kullanılan kritik sistemlerin çoğu internete bağlıdır. Bu, kritik sistemler için güvenliğin önemini vurgular ve blockchain hacklenemediği için potansiyel olarak en iyi çözümdür. Merkezi olmayan bir defter de, hükümet sistemlerinin bütünlüğünü takip edebilecek şekilde geliştirilebilir. Bu, saldırı ve verilerin değiştirilmesi olasılığını önemli ölçüde azaltır.

 1. Blockchain teknolojisi, refah dağıtımının verimliliğini artırmak için kullanılabilir

Merkezi olmayan defter teknolojisi, kayıt sürecini ve ödeme sürecini önemli ölçüde iyileştirebilir, böylece hükümetlerin refahla ilgili konuları daha verimli bir şekilde ele almasına olanak tanır. Bu nedenle blok zinciri, vatandaşların doğrudan yararlanmasına olanak tanıyan daha hızlı hizmet sunumunu dağıtmak için kullanılabilir..

Blockchain destekli hükümet ödeme sistemi, yol boyunca kaybedilen veya boşa harcanan para miktarını büyük ölçüde azaltacak, böylece fazla ödeme büyük marjlarla azaltılacağından, vergi mükellefi için daha fazla para tasarrufu sağlayacaktır. Bu tür sistemler aynı zamanda daha fazla insanı yoksulluktan kurtarmada daha verimli olacaktır. Ek olarak, fonların devlet projelerine uygun şekilde tahsis edilmesini kolaylaştırmak için blockchain teknolojisi kullanılabilir..

Hükümetler tarafından yapılan blockchain uygulamalarına örnekler

Blockchain teknolojilerini benimsemeye başlayan pek çok ülke var ve işte farklı ülkelerde uygulanan farklı yaklaşımlara bir göz atalım..

 • Dubai

Dubai, özellikle gelecek için çok fazla potansiyele sahip olan yeni teknolojileri tam olarak benimseyen ülkelerden biri. Örneğin, ülke gelecekte sürücüsüz araçlara, robot polise ve uçan arabalara sahip olmaya kararlıdır ve merkezi olmayan defter teknolojileri büyük olasılıkla bu projeleri yürütmek için kullanılan sistemlere entegre edilecektir..

Dubai hükümeti ayrıca 2020 yılına kadar blockchain teknolojisiyle desteklenen ilk hükümet olmayı umuyor. Bu, hükümetin diğer hizmetler arasında vize uygulamaları, faturaların ödenmesi ve lisansların yenilenmesi dahil olmak üzere tüm hizmetlerine blockchain çözümlerini entegre etmeyi planladığı anlamına geliyor. Amaç, devlet hizmetlerini iyileştirmek için kamu sektörüne blockchain uygulamaları getirmektir..

Orta doğu ülkesi, dünyanın her yerinden turistler için en önemli küresel destinasyonlardan biridir. Dubai, blok zinciri ile desteklenen kağıtsız bir işlem sistemi ile her yıl 1,5 milyar dolar tasarruf edebileceğini tahmin ediyor..

 • Estonya

Estonya hükümeti, teknolojiye girerek ilk “blok zinciri hükümeti” haline gelenlerden biriydi. Ülke, faaliyetlerinin çoğu için ideal çözümler bulma arayışında, oldukça uzun bir süredir blok zinciri geliştirmeye dahil olmuştur. Avrupa ülkesi, 2012’den beri çeşitli devlet hizmetleri için blok zinciri geliştirme üzerinde çalışmaya başladı.

Estonya başlangıçta sağlık, güvenlik ve yasama sektörleri dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki kayıt veritabanında merkezi olmayan defter teknolojisini uyguladı. Estonya hükümeti ayrıca ID-kaarts adı verilen blockchain tabanlı bir ulusal kimlik yönetim sistemi geliştirdi. İkincisi, hükümetin ülke vatandaşlarına hizmet sunması için gereken sürenin önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı oldu.

 • Çin

Başlangıçta kripto para birimlerine karşı agresif bir duruş sergilemesine rağmen Çin, blockchain gelişimi konusunda oldukça açık ve olumlu davrandı. Ülkenin Devlet Başkanı Xi Jinping bile bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada Blockchain’i bir atılım olarak nitelendirdi. Asya ülkesi kripto para birimlerine ve ICO’lara karşı çıksa da, blok zincirinin gelişimini desteklemeye hevesliydi. Çin, teknolojinin uygulanabileceği çeşitli sektörlerde büyük gelişmelere yol açabileceğini kabul ediyor..

 • Birleşik Krallık

İngiltere gibi Birleşik Krallık’ın bazı üye ülkeleri, özellikle kamu sektöründeki potansiyel blok zinciri uygulamaları ile ilgili olarak, merkezi olmayan defter teknolojisine ilgi gösterdi. Bankacılık ve hükümet gibi hayati alanlara vaat ettiği verimlilik nedeniyle daha fazla ülke de blok zincirine kayıyor..

 • Hindistan

Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley, ülkenin blockchain teknolojisinin proaktif kullanımı konusunda araştırma yapmayı planladığını açıkladı. Hindistan’ın teknoloji endüstrisi birliği olan NASSCOM, Kanada’nın Blockchain Araştırma Enstitüsü (BRI) ile birlikte çalışmayı planlıyor. Ortaklık, blockchain teknolojisinin işletmelerde, devlet idaresinde ve akademik kurumlarda nasıl kullanılabileceğini belirlemeye yönelik çalışacaktır..

 • Birleşik Devletler

ABD’de blok zincirinin benimsenmesi hem Federal hem de yerel düzeyde gerçekleşiyor..

Federal hükümette blockchain

ABD’deki Federal Hükümetin bazı kurumları, blockchain gelişmelerine çok ilgi gösterdi. DARPA ve Pentagon’un blockchain teknolojisini kullanarak güçlü güvenlik protokolleri geliştirmeye çalıştıkları bildiriliyor..

ABD Federal hükümeti, çeşitli sektörlerde güven, verimlilik ve şeffaflığı artırmayı amaçlayan gelişmeler üzerinde de çalışıyor. Bu sektörlerden bazıları, satın alma, tahsis edilmiş fonlar, BT varlık ve tedarik zinciri yönetimi, finansal yönetim, Federal personel işgücü verileri, diğerleri arasında doğum belgeleri ve vizeler gibi hükümet hizmetleri ve ayrıca Federal yardımı içerir. & diğerleri arasında dış yardım teslimi.

ABD Hazine Bakanlığı, daha fazla verimlilik ve daha hızlı işlem süreleri elde etmek için tedarik zinciri yönetiminde blockchain teknolojisinin uygulanması üzerinde çalışıyor. Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı, özel sektör oyuncularını devlet kurumlarıyla blockchain geliştirme konusunda işbirliği yapmaya teşvik ediyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı kısa süre önce, sınır güvenliğini artırabilecek blok zinciri çözümleri geliştirebilecek işletmelere hibe vermeye başladı..

NASA ayrıca, Ethereum (ETH) blok zinciri ağına dayanan yapay zeka ve derin öğrenme ağları geliştirmeyi amaçlayan bir Akron Üniversitesi araştırma programını finanse ediyor. ABD Savunma Bakanlığı, merkezi olmayan defter sistemlerine de ilgi duyduğunu ifade etti. Federal hükümet kuruluşlarında blok zincirine olan bu artan ilgi, blok zincirinin gelecekte alacağı yönün önemli bir göstergesi olmalıdır..

Blockchain ve yerel yönetimler

ABD’deki birçok yerel hükümet de blok zincir teknolojisinin gücünü kullanmayı planladıkları girişimlerde bulunuyor. Geçen yıl Illinois Eyaleti İlçe ajanslarının blockchain destekli yenilikler için çalışmak üzere bir araya geleceği bir program olan Illinois Blockchain Girişimi’ni açıkladı. Devletin amacı, özel ve kamu hizmetlerinin daha iyi sunulmasını kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanmaktır..

ABD’deki eyaletlerin çoğu, blockchain’i teşvik etmek için çalışıyor ve ayrıca kripto para birimleri için düzenlemeler yapıyor. Colorado, bu yıl Nisan ayında, devlet kayıtlarını depolamak ve yönetmek için merkezi olmayan muhasebe teknolojisinin kullanımını teşvik etmek amacıyla iki partili bir tasarıyı tanıttı. Tıpkı Federal hükümetin teknoloji arayışında olduğu gibi, yerel yönetim için blockchain yakında ortak bir şey haline gelecektir..

Riskleri hükümet blockchain dönüşümü

Birçok hükümet için blockchain teknolojisi ile ilgili en büyük endişelerden biri, teknolojinin benimsenmesinin bazı hükümet hizmetlerini riske atabileceğidir. Örneğin, blockchain kullanımı, takas odaları gibi merkezi hizmetlerin geçersiz hale geleceği ve bu nedenle hükümetlerin finans sektöründeki hakimiyetlerini kaybedebileceği anlamına gelir..

Blok zincirinin hacklenemez olduğuna inanılıyor olsa da, hükümetler hala teknoloji tarafından desteklenen sistemlerin dolandırıcılığa karşı savunmasız kalabileceğinden endişeleniyorlar. Bu endişe belki de birçok kripto para birimi borsasını etkilediği ve hatta milyonlarca değerinde dijital para birimlerinin çalınmasına yol açtığı bildirilen birçok kötü niyetli saldırıdan kaynaklanıyor. Bu, iddialara rağmen, hükümetleri kötü niyetli saldırılara maruz bırakabilecek bazı hususlar olduğu anlamına gelir..

Blockchain devrimi, insanların hükümetlere olan inancını kaybettiği bir zamanda gerçekleşiyor ve bu yeni merkezi olmayan teknoloji insanlara yeni bir umut veriyor gibi görünüyor. Böyle bir durum, hükümetlerin daha az alakalı olmaya başladığı anlamına gelir, özellikle de blockchain daha iyi hizmet sunumu sağlama rolünü üstleniyor gibi göründüğü için.

Hükümetler ayrıca, blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin kara para aklama, suç faaliyetlerini finanse etme ve vergi kaçakçılığı gibi sosyal kötülükleri kolaylaştırdığından endişe duyuyorlar. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin avantajlarının, teknolojinin risklerinden veya dezavantajlarından çok daha ağır bastığını belirtmekte fayda var. Ayrıca, merkezi olmayan defter teknolojileri hala erken aşamalarındadır, bu da hala geliştirilmekte oldukları ve büyük olasılıkla zamanla daha iyi hale gelecekleri anlamına gelir..

Hükümetler blockchain teknolojisini nasıl kullanıyor?

Bankacılık ve yönetişim, blockchain teknolojisinden en çok yararlanabilecek sektörler olsa da, merkezi olmayan defter teknolojilerinin çok sayıda başka uygulamalarının da bulunduğunu belirtmekte fayda var. İşte blockchain’in diğer potansiyel kullanımlarından bazıları.

 • Tapu

Tapu ihracı ve tapu sicili gibi süreçler genellikle çok fazla evrak gerektirir ve devir süreci oldukça uzun olabilir. Bununla birlikte, hükümetler, tüm süreci daha basit, şeffaf hale getirecek ve aynı zamanda dijitalleştirecek çözümler geliştirmek için blok zincirini kullanabilir..

 • Emlak

Emlak piyasası, aracılara ihtiyaç duymadan mülk işlemlerini kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeler gibi blok zinciri teknolojilerinden yararlanabilir. Aslında, halihazırda bu tür çözümler geliştiren blockchain girişimleri var. Hükümetler, süreci dijitalleştirirken aynı zamanda tüm süreci hızlandırarak emlak piyasasını daha fazla kişi için daha erişilebilir hale getirmek için blok zincirini kullanabilir..

 • Sağlık hizmeti

Hükümetler, ülkelerinin sağlık sektörlerine önemli iyileştirmeler getirmek için blockchain teknolojisinden yararlanabilir. Örneğin, blockchain, özellikle tıbbi verileri işlerken ve saklarken daha fazla verimlilik sağlayan sağlık sistemleri geliştirmek için kullanılabilir. Bu tür sistemler, ABD’deki MedRec gibi şirketler tarafından bazı ülkelerde zaten geliştirilmiştir..

 • Sınır kontrolü

Hükümetler, gümrük acenteleri tarafından yolcu verilerini kaydetmek ve güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilecek bir sistem oluşturmak için blok zincirinin benimsenmesi yoluyla daha iyi sınır kontrolü sağlayabilir..

 • Enerji

Enerji yönetimi, özellikle nüfus ve endüstriler büyüdükçe sürekli olarak bunalmış eski sistemlerde hükümetler için göz korkutucu olabilir ve bu da daha fazla güç talebiyle sonuçlanır. Bununla birlikte, hükümetler, blok zincirine dayanan verimli enerji yönetim sistemleri geliştirerek mülk etrafında dönen bazı sorunları aşabilirler..

 • Turizm

Turizm birçok ülke için çok önemli bir sektördür ve bu nedenle cazip kalmaları için yeni teknolojilerle güncel olmaları gerekir. Hawaii gibi ülkeler, turistlerin sunduklarından keyif almalarını kolaylaştıracak blok zinciri çözümleri geliştirmenin yollarını arıyorlar. Örneğin, kripto para birimlerinin kullanılması turistlerin döviz kurları konusunda endişelenmek zorunda kalmadan paralarını harcamalarını kolaylaştırabilir. Ek olarak, otel yönetim sistemleri turistlere daha iyi bir deneyim sunmak için blockchain teknolojisini içerebilir..

 • Nesli tükenmekte olan türlerin korunması

Hükümetler, nadir bulunan vahşi yaşamı takip ederek nesli tükenmekte olan türlerin korunmasını kolaylaştırmak için blockchain teknolojisini kullanabilir..

 • Atık Yönetimi

Hükümetler, daha iyi atık yönetimini kolaylaştırmak için blockchain teknolojisinden yararlanıyor. Örneğin Çin, atık yönetimi verilerini işlemek için bir blockchchain ağı üzerine kurulu RFID teknolojisini zaten geliştirdi.

 • Vergilendirme

Daha önce belirtildiği gibi, hükümetler, finansmanı izlemek ve çifte harcamayı ortadan kaldırmak için sistemlerin entegrasyonu yoluyla vergi yönetim sistemlerinde daha fazla verimlilik elde etmek için merkezi olmayan muhasebe teknolojilerini kullanabilir. İnsanlar, alımlar için daha popüler hale geldikçe ve aynı zamanda ticaret araçları olarak dijital para birimlerini benimsemeye devam ettiler..

Devlet hizmetleri infografiği için yeni Blockchain

Devlet hizmetleri için blockchain

Kamu sektöründe blockchain uygulaması

Blockchain, kamu sektörünü büyük ölçüde dönüştürme potansiyeline sahiptir. Örneğin teknoloji, kamu sektöründe veri yönetimini iyileştirmek için ideal çözümdür. Daha önce belirtildiği gibi, blok zinciri, tapu senetlerinin verilmesi, doğum sertifikaları, mülk devirleri, işletme ruhsatları ve diğerlerinin yanı sıra evlilik ruhsatları gibi kamu sektörü hizmetlerinin sunumunu dijitalleştirmek ve büyük ölçüde iyileştirmek için kullanılabilir..

Bu tür verilerin yönetimi ve depolanması genellikle karmaşıktır ve özellikle verilerin kağıt biçiminde olduğu durumlarda göz korkutucudur. Bununla birlikte, blok zinciri, aynı hizmetlerin dijital olarak sunulmasını kolaylaştırırken, aynı zamanda daha hızlı ve daha verimli bir hızda ve ayrıca daha güvenli depolama ile de kullanılabilir..

Merkezi olmayan defter teknolojisi, hükümetler tarafından pilot projelerini başlattıkları teknoloji olarak da benimsenebilir. Teknoloji, eski veri kayıtlarını dijital alana getirmek için de kullanılabilir. Blockchain teknolojisi, özellikle şeffaflık güçlü paketlerinden biri olduğu için dijital oylama sistemleri için idealdir. Özellikle oy verme merkezlerinin çok uzak olduğu uzak bölgelerde yaşayanlar için cep telefonu ve tablet gibi dijital cihazlarıyla oy kullanmalarına izin vererek oy vermeyi çok daha kolay hale getirebilir..

Blockchain, örneğin yasal olarak bağlayıcı sözleşmelere dahil edilmesi gerekenler gibi aracılar gibi üçüncü tarafları ortadan kaldırarak hükümetteki idari süreçleri kolaylaştırmak için de kullanılabilir. Bu, güven gerektirmeden değer aktarımı gibi dijital işlemleri kolaylaştırmak için akıllı sözleşmelerin kullanılmasıyla sağlanabilir..

Örneğin, insanların gayrimenkul satın alabileceği ve tüm işlem süreçlerinin bir blockchain ağında yürütüleceği bazı blockchain çözümleri halihazırda mevcuttur. İşin iyi yanı, işaretleme uygulayacak aracı olmadığından ve tüm taraflar yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece süreçler hızlı bir şekilde yürütüldüğünden, önemli ölçüde daha uygun fiyatlı..

Blockchain, dijital geçiş için en uygun teknoloji olarak belirlenmiştir. Delaware’deki yetkililer, evrak işlerini içeren süreçlerden uzaklaşmak için zaten akıllı sözleşmeleri ve blok zinciri teknolojisini kullanmaya başladı. Bu çok mantıklı çünkü blockchain, verilerin daha kolay alınmasına, daha iyi depolamaya ve ilgili hizmetlerin daha hızlı teslimine izin veriyor. Böyle bir dijital yaklaşım, şirketlere önemli iyileştirmeler getirebilir.

Daha fazla verimlilik elde etmek için teknolojiyi benimsemek amacıyla blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan birçok şirket ve bankacılık kurumu var. Bu, hükümetleri blockchain çözümlerini denemeye teşvik etmede rol oynadı. Finans ve kurumsal sektörler tarafından blok zincirinin benimsenmesi, merkezi olmayan defter çözümlerinin burada kalacağının ve sunacak çok şeyin bulunduğunun bir göstergesidir. Bu nedenle hükümetler blockchain’i bir kenara itmeyi göze alamaz çünkü bu, 21. yüzyılın en kritik teknolojik evriminden birini kaçıracakları anlamına gelir. Daha fazla blockchain hükümet dönüşümü göreceğiz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map