Blockchain’e İhtiyacınız Var mı? Ultimate Blockchain Karar Ağacı

Her zaman blok zincirleri ve blok zinciri karar ağacını duyuyoruz. Girişimciler veya Sektörler bundan milyonlar kazanıyor ve büyük ölçekli bir ticaret endüstrisine dönüşüyor. Ripple veya Binance gibi devasa yenilikçi yaklaşımlar büyük bir başarı gösterdi.

Ripple çok uzun zaman önce 10.000 $ ‘lık bir yatırım girişimi olarak başladı, şimdi ona bakın. Kısa sürede milyar dolarlık sermayeye doğru ilerliyor. Arkasındaki sır nedir? Blok zinciri tek “Gizli” bileşen mi?

Birçok Girişimin ve İşletmenin rüya gören kalplerini besleyen buna benzer pek çok benzer proje var..

Dolayısıyla, blockchain uygulamasını işinize uygulamayı veya tamamen yeni bir şey başlatmayı düşünüyorsanız, bu tamamen pratiktir. Ancak işinizi beslemek için aslında blok zinciri karar ağacına ihtiyacınız var mı? Sizin için de “vay faktörü” olup olmayacağını nasıl tahmin edersiniz??

Cevabı bulmanıza yardımcı olmak için bu kolay blok zinciri karar ağacını bir araya getirdik. Bu yolculuğa atlayın ve blockchain’i ne zaman kullanacağınızı görün.

Contents

Blockchain’e İhtiyacınız Var mı?

Blockchain'e ihtiyacınız var mı

İçerik tablosu

Bölüm-1: Birinci Segment: Dijital Varlıklar ve Çoklu Taraflar
Bölüm-2: İkinci Segment: Teknik Bir Yaklaşım
Bölüm-3: Üçüncü Segment: Ağ Yapılandırması
Bölüm-4: Dördüncü Kısım: Nihai Karar Verici Faktörler
Bölüm 5: EndNote

Bölüm-1: Birinci Segment: Dijital Varlıklar ve Çoklu Taraflar

Orta Adama İhtiyacınız Var mı, İstiyor musunuz??

Bu, blok zinciri karar ağacı için kendinize sormanız gereken ilk sorulardan biridir. Görünüşe göre, blockchain’de ana çekim aracı veya ağı atlamaktır. Ancak, isteyip istemediğinizi bilmek çok önemlidir. Merak etmeyin; Blockchain karar yolu bu soruyu cevaplamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır..

Soruyu daha iyi anlamak için, bir aracının nasıl çalıştığını daha fazla analiz etmemiz gerekiyor. Günümüzde aracı, yalnızca “insan” üçüncü taraf için kullandığımız bir terim değil, aynı zamanda daha somut üçüncü taraflar için de kullanılıyor. Bir bankayı aracı olarak düşünebilirsiniz. Bankalar aracılığıyla bir yerden başka bir yere para aktarabilir ve paramızı saklayabiliriz.

Öte yandan, bir işlem sırasında bankanın tutarı doğrulamak ve işlem yapmak için çok fazla zamana ihtiyacı vardır. Bu, elbette ek maliyetler gerektirir. Peki, blockchain karar ağacını ne zaman kullanacağınızı nasıl anlarsınız??


Ancak bir blok zinciri kullanırsanız, artık bu tür bir ortama ihtiyacınız olmayacak. Ağdaki bir defter sistemi, herkesin işlem verilerini kaydetmesi ve sorunsuz bir şekilde doğrulaması için açıktır..

Defter otomatik olarak güncellenir, böylece her zaman en son bilgileri alırsınız. Buradaki en iyi bölüm güvenlik ile ilgili. Bankacılık sistemimizin hackler veya dahili manipülasyon nedeniyle bazen nasıl başarısız olduğunu biliyoruz. Ancak, “burada bir blok zincirine ihtiyacınız var mı?” basitçe evet diyeceğiz.

Orta Adam olmadan, daha güvenlidir

Blockchain ağı, bu tür durumlarla daha çok ilgileniyor. Daha yüksek bir güvenlik seviyesine sahiptir ve geleneksel bankacılık sisteminden önemli miktarda güvenlik sağlayabilir..

Sadece bankacılık ile sınırlı değil. Doğru çalışması için önemli düzeyde güven gerektirebilecek herhangi bir sistem bu yeni sistemle çalışabilir..

Bu, karar vermeden önce kendinize sorabileceğiniz kritik blok zinciri anketlerinden biridir..

Blockchain artık merkezi yönetim sisteminin yerini alabilir ve “aracıya” güvenmeden her şeyi adil hale getirebilir. Kayıtlarınızı gören çok insan varken, değiştiremeyeceklerini düşünebilirsiniz.?

Hayır, hayır! Defter sistemine bir işlem bloğu eklendiğinde, kimse onu değiştiremez. Bu nedenle, ağdaki her düğüm işlemi kapsamlı bir şekilde doğrular ve diğer tüm düğüm etkileşimleriyle eşleştikten sonra listeye eklenir. Bu kadar kolay!

Sonunda, fazladan zaman kaybetmeden işlem yapmanın daha verimli bir yolunu elde edeceksiniz. Buna ek olarak, bir blok oluşturmanın genel maliyeti, geleneksel bankacılık sisteminden çok daha ucuzdur..

Ancak, eyleminizi yapmak için yeni bir teknolojiye güvenemiyorsanız, bu tamamen başka bir yöndür.

Ancak bu, devam etmek için kesinlikle gerekli bulacağınız blok zinciriyle ilgili sorulardan biridir..

Cevap –

EVET: Bir aracı istiyorsanız, blockchain size göre değildir. Blockchain her zaman iki eşe aynı anda bağlanacak ve ağ ile bir ortam olmadan iletişim kurabilecekler. Yani, merkezi bir ağ istiyorsanız, aracıya olan ihtiyacınızdan kurtulmalısınız..

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, blockchain uygulamasını kullanmanız sizin için faydalı olabilir. Daha iyi değerlendirmek için bir sonraki blok zinciri karar ağacı segmentine atlayalım.

Dijital Varlıklarla Çalışmak İstermisiniz?

Bu, bu blockchain karar ağacında sahip olduğumuz ikinci soru. Aynı zamanda kritik blok zinciri anketlerinden biridir. Eskiden ticaret işimiz biraz farklıydı. Teknolojinin müdahalesi olmadan her şey eski usuldü.

Her perakendecinin kendi dükkânları ya da tüm mallarını sattıkları bir yeri vardı ve biz de oraya bizzat gitmek zorunda kaldık. Karşılıklı güvenin olduğu iyi bir sistemdi ve ne satın aldığımızı görebiliyorduk.

Ancak, müşterinin ilgisini çekmek için perakendecilerin kendilerini farklı şekilde sunmaları gerekiyordu. Herkesin kendi stratejisi vardı ve satışı artırmak için farklı mekanizmalar kullandı.

O günler artık çoktan geride kaldı. Şimdi bu durumda teknolojiye daha çok eğiliyoruz. Çiftçilerin artık sadece bir pazarı yok ya da bazı durumlarda yok. Çevrimiçi varlıklarını bizzat görmeden eşyalarımızı sipariş edebileceğimiz yerden alıyorlar..

Bu e-ticaret sistemi şu anda pazara hakim. Bu nedenle, satışınızı artırmak için güçlü bir geçmişe sahip olmak normaldir.

Küçük İşletmeler Neden Burada Parlayamaz??

Büyük endüstrilerin bununla bir sorunu yoktur, ancak kaliteli malzeme sağlasalar bile daha küçük varlıklar kolayca göz ardı edilir. Açıkçası, ürünlerinizi Amazon veya eBay gibi daha büyük e-ticaret platformları aracılığıyla satma şansınız olacak. Ama işler eskisi gibi değil.

Şimdi, varlığınızı geliştirmek için çoğu zaman yalnızca birkaç seçeneğiniz olacak ve geri kalanına Amazon karar verecek. Sayfanıza herhangi bir çekici özellik ekleme özgürlüğünüz olmayacak. Amazon, ürünleriniz üzerinde yetkiye sahip olacak ve onlara büyük bir miktar ödemeniz gerekecek.

Sadece bu değil, müşterileriniz rakip ürünlerinizi ürününüzün hemen altında aynı sayfada öneri olarak gördüklerinde ne olur? Bu satışınız için iyi bir strateji mi?

Kesinlikle hayır!

Ancak, bu tür bir kaotik sistem blockchain platformunda olmayacaktı. Bununla, herhangi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan müşterilerinizle bağlantı kurabileceksiniz..

Blockchain, büyük endüstrileri büyütmek yerine daha küçük işletmelere ışık tutma eğilimindedir. Size tüm dijital varlıklarınızla daha büyük ve daha iyi büyümeniz için bir yer verecek.

Dolayısıyla, dijital varlıklarla ilgilenecekseniz, Blockchain doğru seçim olabilir..

Farklı Jetonlar: Yeni Bir Dijital Varlık Türü

Farklı Jeton Türleri

Her dijital varlık bir ürün değildir. Jetonları dijital varlıklar olarak kullanabileceğiniz ve işi yapmak için kullanabileceğiniz birçok işletme var. Şu anda piyasada bulunan dört çeşit token.

 • Para Birimi Jetonları: Ağda Bitcoin, Nano vb. Para birimi olarak kullanılır..
 • Varlık Jetonları: Bunlar, DGX (DigixDAO Gold) gibi varlıklar gibi belirli veya fiziksel ürünleri temsil eder.
 • Fayda Jetonları: Ağ üzerinde ETH (Ethereum) gibi her türlü faaliyeti gerçekleştirmek için kullanılır.
 • Hisse Jetonları: Bu belirteçler oylama hakları veya LSK (Lisk) gibi ağın bir payını verir..

Jetonlar, günümüzde blockchain uygulamasının hayati fiyatlarından biridir. Kanalda ilgilenmek için kendi token’ları olan e-ticaret uygulamalarını besleyen birçok blok zinciri var. Bu iyi bir girişimdir ve bu özelliği kullanmak istiyorsanız, herhangi bir güçlük çekmeden yapabilirsiniz..

Bununla birlikte, jetonlar bir blockchain için de gerekli değildir. Peki, blockchain’i ne zaman kullanacağınızı nasıl anlarsınız??

Öyleyse, “Bunun için bir blockchain’e ihtiyacınız var mı?” Gibi bir soru sorarsanız, O zaman şunu söylemeliyiz; ihtiyacınıza bağlıdır, kesinlikle söyleyebileceğimiz bir şey değil. Büyük ölçüde iş türünüze ve ne tür kullanım durumları eklemek istediğinize bağlı olacaktır..

Blockchain ile ilgili sonraki sorularımızda bu konu hakkında daha fazla tartışacağız..

Cevap –

EVET: Dijital varlıklarla çalışmak istiyorsanız, blockchain iyi bir yol olabilir. Açıkçası, işinizi blockchain olmadan geliştirmenin başka yolları. Ancak blockchain size yenilik yapma özgürlüğü vereceğinden, bu iyi bir karar.

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, blok zinciri olmadan daha fazla yararlanabilirsiniz. Ağdaki dijital varlıklarla bir şekilde ilgilenmeniz gerekecek, bu nedenle blok zincirine gitmenize gerek yok. Daha iyi bir görünüm elde etmek için bir sonraki blok zinciri karar ağacı segmentine atlayalım.

Dijital Varlıklar İçin Kalıcı Çözüm Geliştirebilir misiniz??

Bu, blok zinciri karar ağacının başka bir kritik yönüdür. Neden? Çünkü kalıcı bir çözüm sizin için her zaman arzu edilen bir durum olmayabilir. Yani bir aracı istemiyorsunuz ve dijital varlıklarla çalışmak istiyorsunuz. Blockchain karar yolu bu soruyu cevaplamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır..

Ama onlar için kalıcı bir kanal geliştirebilir misiniz? Bunları kalıcı bir kayıt yapmak gibi mi? Blockchain geliştiricisinin büyük bir güven kaynağı olması gerektiğinden, insanların blok zincirlerinin her şeyi çözebileceğini varsayması yalnızca makuldür.

Cevap, işletmenizin özelliklerinde yatmaktadır. İşletmeniz çok sayıda güvenilir taraf içeriyorsa, onlar için kalıcı bir çözüm geliştiremezsiniz. Çünkü varlık için istikrarlı bir blok oluşturmadan önce, tüm taraflarınızın koşulları kabul etmesi ve ardından varlığın genel durumunu yönetmesi gerekir. Blockchain karar yolu bu soruyu cevaplamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır..

İş kolunda bunu yapmak neredeyse imkansızdır. Dahası, kalıcı bir blok bile istiyor musunuz? Belki işletmeniz, defterde sürekli değişiklik gerektiren bir ürün grubu ile ilgileniyordur. Burada blockchain geliştiricisiyle çalışan böyle bir şirket ters etki yaratabilir. Temel olarak, bilgileri değiştirmeniz gereken durumlarda.

Öyleyse neden burada blockchain kullanasınız ki, bu hiç iyi olmayacak ve kesinlikle bir anlam ifade etmeyecektir..

Ancak, bu tür bir özellik için bir blok zincirine ihtiyacınız var mı??

Çözüm ve Belirteçler: Fiyatlandırmaya Etkisi

Bunun için kalıcı bir çözüm geliştirebileceğinizi söyleyin. Bu nedenle, fiyatlandırmayı etkileyebilecek diğer hususları da görmelisiniz. Bu, jetonlarla ilgili önceki bölümden geliyor.

jeton fiyatını ne etkiler

Jetonları dijital varlık olarak kullanmanın kendi avantajları ve sınırlamaları vardır. Değerler neden ilk etapta değişiyor??

Bunun birkaç nedeni var. Onlar –

 • Arz ve talep: Token talebi, fiyatlandırmayı körüklüyor.
 • Özel Yardımcı Program: Ağda belirteç gerektiren herhangi bir faaliyet türü fiyatı etkileyecektir..
 • Dolaşım: Dolaşımdaki jeton numaraları ve kilitlenmeler de fiyatı etkiler.
 • Stake etme: Stake etme yoluyla token kazanma olasılığı, fiyatlandırmayı etkileyecektir..
 • Madencilik: Daha ne kadar madencilik yapılabilir veya tüm jetonlar zaten çıkarılmışsa, onu etkileyecektir..
 • Yeni Nesil Jetonlar: Bazen yeni tür jetonların fiyat artışı olabilir.
 • Yakma Oranları: Jetonlar bir süre sonra yakılırsa, fiyatı etkiler.

Cevap –

EVET: Dijital varlıklar için kalıcı bir çözüm geliştirebilirseniz, blockchain’e gitmek iyi bir karar olmalıdır. Blok zincirinde kalıcı bir blok, kesinlikle istediğiniz iş planını sürdürmenize yardımcı olabilir..

Ayrıca, bir kez yaptıktan sonra değiştiremeyeceğinizi de unutmayın. Bu nedenle, daha fazla asistan için bir sonraki blok zinciri karar ağacı sorusuna geçebilirsiniz..

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, blok zincirinden ayrılmanızda size daha çok fayda sağlayabilirsiniz. Blockchain burada size hiçbir şekilde yardımcı olamaz.

Ortak Paylaşılan Bir Veritabanına İhtiyacınız Var mı?

Buradaki bu blok zinciri anketi, ilk bağlamı anlamadıysanız zor olabilir. Ortak bir paylaşılan veritabanı ister misiniz? Blok zincirinde, diğer birçok bilinmeyen tarafla ortak bir defter sistemini paylaşmanız gerekecektir. Blockchain tam olarak böyle çalışır.

Yalnızca işletmeniz için özel bir veritabanı almayacaksınız çünkü bu, bu ağın birincil amacını kesintiye uğratacaktır. “Bunun için bir blockchain’e ihtiyacınız var mı? Sadece geleneksel bir veritabanı kullanamaz mıyım? ” Açıkçası, tipik veri tabanlarından daha ciddi değişiklikler var..

Blockchain’in bir veritabanı vardır, ancak bu, herkesin veri depolamak için kullandığı normal veritabanlarına benzemez. Bu Blockchain Karar Ağacı kontrol listesi kılavuzunda ne olduklarını görelim.

Geleneksel Veritabanı

Bu tür veritabanları, ağın bir istemci-sunucu modelini kullanacaktır. Bilinen bir müşteri, ağda depolanan verileri herhangi bir şekilde değiştirme olanağına sahip olacaktır. Genel kontrol, ağa giren herkesin kimliğini doğrulayabilen daha yüksek bir yetki düzeyinde kalacaktır..

Bir şekilde, yetkili makam bir güvenlik seviyesi sağlamazsa, diğer tarafların bilgileri de kaybolacaktır. Sahte otorite, onları istediği şekilde sömürebilir.

Blockchain Veritabanı

Öte yandan, Blockchain geliştiricisi, defterleri, her şeyin bir düğüm kanalı aracılığıyla sürdürüldüğü yeni bir ağ sistemine sahip olacak şekilde yaptı. Ağda, herhangi bir insan teması olmadan bilgilere bakan birçok baş sallama var..

Oradaki her düğüm, defterde herhangi bir değişiklik yapmadan veya kalıcı veriler eklemeden önce doğrulamak için yönetici olabilir ve programlanabilir. Bir blok ekledikten sonra, düğümlerin bile önceki herhangi bir bloğu değiştirmesine izin verilmez. Daha yüksek düzeyde güvenlik sağlayan iyi bir mekanizmadır.

Blockchain ve Veritabanı arasındaki Ana Fark

Blockchain ve Veritabanı Arasındaki Karşılaştırma

Blockchain defterleri, bundan başka birçok açıdan farklıdır. Bakalım ne olduklarını:

Bütünlük

Veri veya varlığın değiştirilmesi blok zincirinde neredeyse imkansızdır, ancak veri veya varlıklar veritabanlarında kolayca değiştirilebilir. Blockchain ayrıca her şey açıkta olduğu için daha önemli bir şeffaflığa sahiptir..

Ancak tipik veritabanları, bilgileri ağdaki herkesten gizler.

Yazma Erişimi

Blok zincirindeki tek bir blok için bir yazma erişimi elde edeceksiniz. Bilgileri ekledikten sonra herhangi bir bilgiyi değiştiremez veya değiştiremez..

Ancak tipik veritabanı istemcileri istedikleri gibi okuyabilir, yazabilir, değiştirebilir ve silebilir.

Maliyetlendirme

Blok zincirindeki maliyetlendirme, veritabanlarından nispeten daha ucuzdur. Veritabanları çok fazla parayı kaplar. Öte yandan, blockchain size aynı olanakları daha düşük maliyetle verebilir..

Güven

Kuruluşunuz güvene güvenmek istemiyorsa, gidilecek yol blockchain’dir. Öte yandan, karşılıklı güvene sahip bir kuruluş veri tabanlarına bağlı kalmalıdır..

Cevap –

EVET: Cevabınız “Evet” ise, bir blockchain uygulamasına ihtiyacınız var. Çünkü blockchain, herhangi bir güven sorunu olmadan ucuz fiyatlandırma ile güvensiz bir defter sistemi sunabilecektir. Bu tam orada güvenli bir pazarlık. Böylece, doğrudan bir sonraki blok zinciri karar ağacı segmentine atlayabilirsiniz..

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, o zaman blok zincirinden kaçınmalı ve daha fazla parayla tipik bir blok zinciriyle çalışmalısınız..

Birden Fazla Tarafla mı Çalışıyorsunuz?

Bir işletmede birden fazla tarafla çalışmak, çok fazla güven ve karşılıklı anlayış gerektirir. Birbirinize güvenseniz bile, işbirliğinizi sona erdirmenin birçok yolu olabilir. Belki de aynı pazarlama stratejisine sahip değilsinizdir veya belki bir takım diğerlerinden çok daha üstündür..

Blockchain ne olursa olsun onunla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Tüm tarafların blockchain ağını kullanmasını sağlayabilirseniz, her şeyi sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz. Herkesin görmesi için her şey deftere yüklenecek. Bununla iş şeffaflığına farklı bir bakış açısı kazanacaksınız..

Yani, herhangi bir yanlış anlaşılma noktası olmayacak. Ancak birden fazla tarafla çalışıyorsanız bir blockchain’e ihtiyacınız var mı??

Cevap –

EVET: Bu soru için “Evet” cevabı, blockchain uygulamasını kullanmak için doğrudan bir evet oyu verecektir. Herhangi bir güven sorunu olmadan farklı taraflarla çalışmak her zaman kötü bir iş anlamına gelir. Böylece, blockchain hepinizi endişelenmeden birbirine bağlayabilir.

HAYIR: Burada “Hayır” cevabı, blok zincirine ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, blockchain’i başka şekillerde de kullanabilirsiniz..

Daha iyi değerlendirmek için bir sonraki blok zinciri karar ağacı segmentine atlayalım.

Bölüm-2: İkinci Segment: Teknik Bir Yaklaşım

Güvensiz Bir Ortam İstiyor musunuz?

Diğer tarafa güvenmek, özellikle ortaklık durumunda, iş yaparken her zaman dahil olur. Paramızı güvende tuttukları için bankalara, iş ortaklarının anlaşmalarını sürdürmeleri için, avukatların bizi destekleyeceklerine ve daha pek çok şeye inanmalıyız..

Güven çerçevesi bozulduğunda ne olur? Ne yazık ki, her gün daha büyük bir güvenin ihlal edildiğini ve bundan dolayı acı çektiğini görüyoruz. Şimdi bu büyük bir sorun. Birçok işletme bundan sonra hayatta kalmakta güçlük çekiyor.

Peki, blockchain’i ne zaman kullanacağınızı nasıl anlarsınız??

Blockchain karar ağacı ile ilgili sonraki sorularımızın ortaya çıktığı yer burasıdır. Blockchain size güvenmek için hiçbir bağlantısı olmayan bir platform sağlayacaktır. Çok fazla endişelenmeden diğer taraflarla çalışabileceğiniz, güvensiz bir ortamdır..

Piyasadaki birçok farklı blockchain hizmetiyle, ilk etapta güvenmeye gerek kalmadan hemen hemen her türlü ihtiyacın karşılanması normaldir..

Blockchain nasıl yapar? Oldukça basit. Herhangi bir tarafa daha fazla ilgi göstermeden tüm işlemleri değerlendirmek için farklı fikir birliği algoritmaları kullanır. Böylelikle adil bir platform yaratır.

Mekanizma Proof-of-Work ile başladı ve daha sonra onu daha somut hale getirmek için diğer fikir birliği algoritmalarını içeriyordu..

Öyleyse, blockchain anketi sizin, güvensiz bir ortamda çalışmak için bir blockchain’e ihtiyacınız var mı??

Cevap –

EVET: Güvensiz bir ortam istiyorsanız, blockchain platformuna gitmelisiniz. Blockchain, endişelenmeden birden fazla tarafla çalışabileceğiniz bir iş ve platformda size adil bir anlam verecektir. Bu blockchain karar ağacının bir sonraki sorusuna geçebilir ve daha sonra buna ihtiyacınız olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz..

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, blok zincirinden kaçınmak ve eski geleneksel yöntemleri kullanmak daha iyidir.

Yüksek Performansa İhtiyacınız Var mı?

Bu blockchain karar ağacı kontrol listesinde blockchain’in sınırlamaları hakkında konuşacağımız bir noktaya ulaştık. Yüksek performanslı bir platform arıyorsanız, o zaman blockchain aradığınız platform olmayabilir..

Blockchain’in birçok faydası vardır, ancak sınırlamalarından biri performans açığıdır. Diğer birçok blok zinciri yavaş yavaş onu yakalamaya başlasa da, yine de çok fazla çalışmaya ihtiyaç duyuyorlar..

Bakalım neler bekleyebileceğiniz.

Karmaşık ağ

Başlangıçta yeni bir bölüm gibi görünse de, yine de kendi karmaşıklık payına sahiptir. Tüm sistem nispeten yenidir ve bir sistem kurmak çok daha fazla çaba gerektirebilir. Bağlam olmadan, ağı korumak çok zor olurdu.

Boyut

Blockchain, ağdaki daha fazla düğümle daha verimli hale gelecektir. Sahip olduğu düğüm sayısı arttıkça daha güçlü ve daha iyi hale gelir. Bu nedenle, tüm dünyaya yayılmış çok çeşitli düğümlere ihtiyacınız olacak.

Daha küçük boyutlar için, tüm verimli özelliklerinden yararlanamayacaksınız.

Hız

İşlemin hızı bir ağdan diğerine değişir. En birincil Bitcoin, bir bloğu işlemek için yaklaşık 10 dakika sürer. Ama bir yakalama var!

Ne kadar kalabalık olursa, bir bloğu doğrulamak o kadar uzun sürer. Yani bunu işlemek bile günler sürebilir.

Hızla ilgili endişeler ele alınıyor ve buna kıyasla süper hızlı olan birçok protokol var. Bununla birlikte, bu hala şüphesiz düşük performans listesinde gizlidir..

Diğer faktörler güvenlik protokolleri ve politik meselelerdir. Dolayısıyla, blockchain size ultra hızlı standartları veremeyebilir, ancak yine de iyi bir yedekleme sağlayabilir..

Cevap –

EVET: Yüksek hızlı bir performans istiyorsanız, şimdilik blockchain ile çalışmamaktan daha iyidir. Size istediğiniz yedeği verebilecek bazı ağlar vardır, ancak bazı sınırlamalar da olacaktır. Sınırlaması olmayan bir ağ yoktur ve blok zinciri bunun için bir istisna değildir.

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, blockchain’i kullanabilirsiniz. Daha iyi değerlendirmek için bir sonraki blok zinciri karar ağacı segmentine atlayalım.

İhtiyacınız Büyük Depolama Üniteleri İçeriyor mu?

Her işletme farklıdır ve ihtiyaçların adil payıyla birlikte gelir. Temel gereksinimlerden biri bir depolama birimidir. Artık her şey dijital olarak depolanıyor, yalnızca size ayrılmış büyük bir depolama alanı yükü beklemek normaldir.

Ancak, blockchain ağında her gün hava güneşli olmayabilir. Blockchain aynı anda birçok kişiyle çalışır. Büyük bir depolama birimi sağlamak, şu anda karşı karşıya olduğu zorluklardan biridir. Tüm ek güvenlik kanallarına sahip büyük depolama birimleri, uzun vadede maliyetli olacaktır..

Ömür boyu yatırım yapmayı düşünüyorsanız, GB başına minimum 100 ABD doları ödemeniz gerekir. Bu, küçük bir alan için çok para demektir.

Her GB, 500.000’e kadar işlemi barındırabilir. Bu nedenle, milyonlarca kullanıcıyla çalışan devasa bir endüstri düzeyinde plan düşünüyorsanız, blockchain’in ne kadar maliyetli olabileceğini gerçekten tahmin edemeyiz..

Ayrıca, blok zinciri tabanlı başka projelerdeyseniz, parayı harcamanız gerekmeyecek, ancak veritabanınızı diğer büyük taraflarla paylaşmanız gerekecektir. Sonuçta, hala Blockchain’in kusurlarından biri.

Konuyla ilgili bazı kurumsal düzeyde kavramlar var ve blockchain geliştiricisi bu sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor. Ancak büyük depolama birimlerine ihtiyacınız varsa bir blockchain’e ihtiyacınız var mı??

Cevap –

EVET: Bu blockchain anketinde “Evet” cevabını verirseniz, blockchain burada size fayda sağlayamayabilir. Bunun için başka çözümlere geçmek daha iyidir.

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, o zaman blockchain’e bakmalısınız. Küçük ölçekli taleplerinizi herhangi bir güvenlik ihlali olmadan karşılayabilir. Şimdi, blockchain karar ağacı kılavuzumuzun bir sonraki bölümüne geçelim.

Sözleşmeli Çözümler mi Arıyorsunuz??

Geleneksel olarak sözleşmeye dayalı ilişkiler veya sözleşmeler her iki taraf için de sorunlu bir durum haline gelebilir. Tüm yasal hakların işlenmesi veya eşit miktarın ödenmesi, bazen tamamen kaçırılır.

Akıllı sözleşmelere yeni giriş ile hayatlarınız eskisinden çok daha rahat hale gelebilir. Akıllı sözleşmelerle, belirli bir kurallar dizisi oluşturabileceksiniz ve daha sonra yerine getirildiğinde, otomatik olarak fonları serbest bırakacak veya herhangi bir ödeme yöntemini dağıtacaktır..

Süreç aslında uzun yol boyunca birçok sorunu ortadan kaldırır. Bunlardan en çok sigorta şirketleri faydalanabilir. Yeni bir müşteri bir sigorta poliçesi oluşturduğunda, sigortacı ağdaki kurallara göre bir sözleşme yapabilir ve belirli olaylar karşılandığında fonlar otomatik olarak serbest bırakılır..

Bu basit bir numara. Artık hiç kimse tüm sözleşmeleri imzaladığı veya sistemi kaptırdığı için acı çekmek zorunda değil. İşe yarayan bir yöntemdir. Aynı şey projelerle de yapılabilir. Hiç kimse taraf tutmadan adil bir anlaşma elde edeceksiniz..

Öyleyse, bu tür bir özellik için bir blok zinciri karar ağacına ihtiyacınız var mı??

Cevap –

EVET: Cevabınız “Evet” ise, o zaman sözleşmeye dayalı çözümler için kesinlikle blockchain kullanmalısınız. Akıllı sözleşmelerle, tüm evrak işlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamadan projeleri düzene koyabileceksiniz..

HAYIR: Burada “Hayır” cevabını vermek, blok zincirine ihtiyacınız olmadığı gerçeğini ortaya koyacaktır. Bu nedenle, diğer çözümlere geçmek daha iyidir. Daha iyi değerlendirmek için bir sonraki blok zinciri karar ağacı segmentine atlayalım.

Bölüm-3: Üçüncü Segment: Ağ Yapılandırması

Sistemde Kurallarda Değişiklik veya Küçük Değişiklik Gerektiriyor Musunuz??

Bu, Blockchain Karar Ağacı kılavuzumuzdaki bir başka önemli noktadır. Herkes blockchain’i değişmez bir sistem olarak kavramsallaştırır. Neden? Bunun nedeni, sizin için daha uygun hale getirmek için sistemdeki hiçbir kuralı değiştiremeyeceğinizdir. Sistemin izin verdiği bir şey değildir ve bu şekilde blockchain, projeler arasında bir denge sağlar.

Merkezi olmadığı için, bu tür özellikler istenir çünkü herhangi biri idari bir güce sahip olsaydı, adil ticaret nasıl olurdu??

Bu nedenle, sistemin birincil kuralları üzerinde herhangi bir kontrole veya çok az kontrole sahip olmayacaksınız. Ancak, söyledikleri kadar değişmez olmayabilir. Sistemin geleneksel yöntemlerini bozabilecek% 51 saldırı şansı var.

Bir grup madenci ağın% 50’sinden fazlasını kontrol ederse, sistemi açıkça kontrol edebilirler. Başkalarının işlemlerini durdurabilir ve hatta para miktarını iki katına çıkarabilirler. Bunu yaparak, geleneksel kuralların yollarını değiştirebilirler ve kendileri beklenmeyen yeni düzenlemeler yapabilirler..

Bununla birlikte, iş kanıtı için% 51 saldırı riski daha belirgindir, ancak diğer fikir birliği mekanizmaları daha güvenli bir ortam sağlamıştır. Yani bunun için endişelenmenize gerek yok.

Cevap –

EVET: İçerik kurallarında herhangi bir değişiklik yapmazsanız, kesinlikle denemelisiniz. İşletme türünüzle kolayca çalışabilen harika bir proje. Bu blockchain karar ağacı kontrol listesinin bir sonraki bölümüne buradan geçebilirsiniz..

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, size daha fazla çalışma özgürlüğü tanıyan bir sistemle gitmek daha iyidir. Blok zinciri size özgürlük sağlamasa da, sistemin tüm kuralları ademi merkeziyet yönünü korumak için oluşturulmuştur..

Paylaşılan Yazma Erişimine İhtiyacınız Var mı?

Blockchain Karar Ağacı kılavuzumuzda bu noktayı asla atlamayın.

Her tür blok zincirinde yazma erişimine sahip olacaksınız, ancak onu değiştiremeyeceksiniz. Deftere salt okunur erişim elde edecek ve içerik ekleyebileceksiniz, ancak ileride bunları düzenleme hakkınız olmayacak. Bitcoin, bu tür bir kamu sisteminin birçok isminden biridir..

Bilgiyi yazmak, erişmek veya okumak için özel izinler sunan başka bir tür blok zinciri de vardır. Bu tür bir mekanizma, işlemler üzerinde kontrole sahiptir ve ayrıca ağdaki rollerini ana hatlarıyla belirleyebilir..

Bir de kimlik yönetimini sağlama meselesi var. Bu tür konsept, Birleşik blok zincirleri olarak bilinir. Private Blockchain de benzer özelliklere sahiptir. Ripple, izinli bir blok zinciridir sistem örneği burada.

Bu tür bir doğa, halka açık olanlarda görülmez. Peki, blockchain’i ne zaman kullanacağınızı nasıl anlarsınız??

Cevap –

EVET: Burada da “Evet” cevabını verirseniz, blok zincirine bakmanız gerektiğini belirleyeceğiz. Bununla birlikte, farklı blok zinciri türleri olduğunu bildiğiniz gibi, hangisinin size en uygun olduğuna karar vermek için iki soru daha soracağız. Öyleyse ilerleyelim ve bu blok zinciri karar ağacı kılavuzundaki sonraki iki soruda neler olduğunu görelim..

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, oyununuzu geliştirmek için herhangi bir blok zinciri çözümüne ihtiyacınız olmayacak. Projenize yeni bir özellik eklemek için mevcut diğer çözümleri deneyebilirsiniz. Maalesef yolculuğumuz burada bitiyor.

Bölüm-4: Dördüncü Kısım: Nihai Karar Verici Faktörler

İşlevler Üzerinde Kontrole İhtiyacınız Var mı?

Söylediğimiz gibi, önceki kontrol, blockchain uygulamasında göreceli bir terimdir. Özel blok zincirinde, ağa erişmek için doğrulanmış bir protokolden geçmeniz gerekecektir. Herkese açık ve özel blok zinciri arasındaki temel fark, katılımcılar üzerindeki denetimdir..

Mutabakat, oylama sistemine veya haklara kimin katılacağına ve defteri tutacağına karar verecektir. Sahibine, gerektiğinde girişleri silme, düzenleme veya geçersiz kılma seçeneği verilir..

Yani, bir anlamda, özel bir sistem ademi merkeziyetçi değil, daha çok dağıtılmış bir kavram gibidir. Burada kapalı bir veritabanı üzerinde çalışacaksınız ve bazen işlemleri doğrulayamayabilir veya doğrulayamayabilir veya kurallarda değişiklik yapamayabilirsiniz..

Cevap –

EVET: İşlevler üzerinde kontrol istemek normaldir. Blockchain karar ağacı, kendi özel veya federe sistemlerinde sınırlı miktarda kontrole sahip olmanıza izin verebilir. Öyleyse, cevap “Evet” ise, Özel bir Blockchain platformuna gitmelisiniz.

HAYIR: Cevabınız “Hayır” ise, sizin için son çağrıyı yapmak için blok zinciri karar ağacı kılavuzu ile ilgili sonraki sorulara geçeceğiz..

İşlemleri Herkese Açık İsteyin?

Hangi tarafı seçeceğinize karar veremiyorsanız bu soru çok önemlidir. Blockchain karar yolu, bu soruyu cevaplamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Genel blok zincirleri açıktır ve herkes istediği zaman protokole erişip indirebilir. Adil bir şekilde dağıtılmıştır ve bu türde en iyi merkezi olmayan çevre hissini elde edersiniz.

Bununla birlikte, yaptığınız her işlem halka açık bir veritabanına kaydedilecektir. Bu, diğer işlemleri görebileceğiniz ve insanlar da sizin işlemlerinizi görecek anlamına gelir..

Bu bazen iş dünyasında istenmeyen bir faktör olabilir, bu nedenle işlemlerin halka açık olmasını istediğinizden% 100 eminseniz, halka açık işlemlerden daha fazla yararlanacaksınız. Özel kanallara kıyasla bunda da büyük bir güvenlik yükü alacaksınız..

Cevap –

EVET: Bazı insanlar muhasebe sistemlerinde tam şeffaflık isterken, diğerleri erişim üzerinde daha fazla kontrol istiyor. Özel blok zincirlerinde, deftere erişmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Ancak toplum içinde herhangi bir gereksiniminiz yok. Bu nedenle, halka açık işlemler istiyorsanız, en iyisi halka açık bir blok zincirine gitmektir..

HAYIR: Öte yandan, cevabınız hayır ise, işiniz için bundan daha fazla yararlanacağınız için özel blok zincirine geçmelisiniz..

Ve blockchain karar ağacı hakkındaki tüm sorular burada bitiyor.

Bölüm 5: EndNote

Dolayısıyla, temel olarak, blok zinciri karar ağacı modelimizdeki tüm bu sorular, bunun gerekli bir faktör olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Belki bir blok zincirine yatırım yapmak iyidir; belki de değildir. Eninde sonunda buna sen karar vereceksin.

Öyleyse ne yapacaksın? Geleneksel sistemlerimizi değiştirmek için tüm yeteneklere sahip “blok zinciri” ni benimseyecek misiniz? Yoksa bunun dışında oturup başkalarının oyunda oynamasına izin mi vermek istiyorsunuz? Seçim senin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map