On yıl önce, muhtemelen hiç kimse blockchain’in bugünkü aşamasına ulaştığını ve geniş bir endüstri yelpazesini etkilediğini düşünmezdi. Blockchain teknolojisi uygulamaları, çeşitli endüstrilerde büyük ölçekli değişiklikler yapmaktan sorumlu olmuştur. Bu nedenle, BT dünyasındaki birçok aday, blockchain geliştiricisi olmak için mevcut umutları değerlendiriyor..

Yıllar geçtikçe, Bitcoin’den başlayarak tüm kripto para birimlerinin temeli olarak hizmet ederken, kripto para biriminin yan dallarından biri olarak kabul edildi. Genel anlamda Bitcoin’i blockchain teknolojisine dayalı uygulamalardan biri olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle, dünyanın her yerindeki işletmeler ve hükümetler, operasyonlarını ve hizmetlerini iyileştirmek için blok zincirinin potansiyelini araştırmaktadır..

Şimdi Kaydolun: Blockchain Uzman Sertifikası

Sonuç olarak, son zamanlarda birçok platformda çeşitli iş ilanlarına şahit olabilirsiniz. Bununla birlikte, bir blockchain geliştiricisinin kariyer rolünü sürdürmek kolay mı? Aşağıdaki tartışma, yeni başlayanların blockchain geliştiricisi olmaya karar vermeden önce karşılaştığı tüm soruları çözmeye çalışır. Okuyucular, blockchain geliştiricilerinin rollerini ve sorumluluklarını, kariyer avantajlarını ve hayalinizdeki işe başlamak için uzmanlar tarafından önerilen en iyi uygulamaları keşfedebilirler..

Neden Blockchain Geliştirici İş Rollerini Aramalıyım??


Devam etmeden önce, blockchain’in popülaritesi hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Son on yıl boyunca, ademi merkeziyetçi teknolojiler ana akım teknolojik manzaraya girdi. 2009’dan önce, ademi merkeziyetçi teknolojiler alanındaki gelişmelerin belirli bir yönü yoktu..

Bununla birlikte, Bitcoin’in ortaya çıkışı, blok zinciri teknolojisine ışık tuttu. Günümüzde blockchain, nakliye sistemlerinin yönetimi, tedarik zinciri izleme, mücevher takibi ve dijital kimliklerin yaratılması gibi görevler için başarıyla uygulanmıştır..

Dahası, küresel blok zinciri pazarı 2025 yılına kadar toplam 20 milyar doların üzerinde bir değere ulaşacak. Ayrıca Samsung ve IBM gibi devlerin blockchain teknolojisindeki yeniliklere katılımı da blockchain endüstrisi için olumlu bir işaret. Sonuç olarak, kurumsal operasyonlar için blok zincirinin öneminde müthiş bir büyüme beklenebilir..

Ayrıca şunları da kontrol edin: Blockchain Temelleri Sunumu

Blockchain Geliştirici İş Rolünün Kariyer Faydaları

Blockchain’in popülaritesi, doğrudan işletmelerin çeşitli blockchain tabanlı iş rollerinde uzman profesyoneller için ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Bu nedenle, günümüzde popüler profesyonel ağ oluşturma ve işe alma platformlarında bir blockchain geliştirici işi için reklam bulmak kolaydır..

LinkedIn’in Gelişen İşler Raporuna göre, blockchain geliştiricileri,% 33’lük beklenen bir büyüme oranı ortaya koyarken, talep edilen işler listesinin başında yer aldı..

Ek olarak, popüler serbest çalışma platformu Upwork, blok zincirini endeksindeki diğer 5000 beceri arasında en hızlı büyüyen becerilerden biri olarak sundu. Ortalama blockchain geliştirici maaşı da sizi işe çekebilecek önemli faktörlerden biridir..

ZipRecruiter’e göre, genç seviyedeki bir blockchain geliştiricisinin yıllık ortalama maaşı 120.748 dolar civarında. Dahası, blockchain geliştiricileri doğru miktarda deneyim ile 150.000 $ ‘dan fazla kazanabilirler..   

Bu nedenle, bir geliştirici olarak bir blockchain kariyeri oluşturmak ve kariyerinizi geliştirmek için tüm nedenlere sahipsiniz. Öyleyse, önünüzdeki yolu biliyor musunuz? Burası, özellikle birden fazla blog yazısı ve makalesinde gezinmeniz gerektiğinde, biraz sinirli hissedebileceğiniz yerdir. Bir blockchain geliştiricisi olmanın kolay yollarını bulmaya çalışarak, bilgisayarınızda saatler geçirmenin tüm sorunlarından kurtulabilirsiniz..

Öte yandan, bir blockchain geliştiricisinin rollerini yansıtarak başlayan stratejik bir planla başlayabilirsiniz. Farklı rollerdeki blok zinciri geliştiricilerinin sorumluluklarının anlaşılması, işe hazır olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir..

Blockchain Developer olarak ne kadar kazanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Raporlara göre, Blockchain geliştirici maaşı şu anda artıyor, hadi Blockchain Geliştirici Maaşının içgörülerini alalım.

Blockchain Geliştiricisi olarak ne yapmalıyım??

Bir blockchain geliştiricisinin ne olduğuna dair yanıtları bulmaya çalıştığınızda, büyük olasılıkla blockchain çözümleri geliştiren birine razı olursunuz. Bununla birlikte, önemini anlamak için bu genel tanımdan daha fazlasına ihtiyacınız var.

Her şeyden önce, şu anda keşfedebileceğiniz kayda değer blockchain geliştiricisi iş rollerini bilmeniz gerekir. Genel olarak, en yaygın iki rol olarak çekirdek blok zinciri geliştiricileri ve blok zinciri yazılım geliştiricileri bulabilirsiniz. Bununla birlikte, akıllı sözleşme mühendisleri veya blockchain geliştirme uzmanlığına sahip geliştiriciler olarak da fırsatlar bulabilirsiniz..

Core Blockchain Geliştiricisi

Çekirdek blok zinciri geliştiricileri aşağıdaki sorumlulukları taşımakla yükümlüdür,

 1. Merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi ve bakımı
 2. Blockchain projelerinin gözetimi ve planlanması
 3. Dağıtık defter teknolojilerini kullanan şirketlerin danışmanlığı.
 4. Bir şirketin ihtiyaçlarını anlamak ve ihtiyaçlara uygun uygulamalar geliştirmek

Çekirdek blok zinciri geliştiricileri, proje yöneticilerinin rolünü de üstlenebilir ve temel sorumluluklarını ele alabilir. Ek olarak, bu geliştiricilerin proje yöneticisi olarak ekip üyeleri ve çalışanlar için eğitim düzenlemeleri gerekir..

Blockchain Yazılım Geliştiricisi

Bu nedenle, çekirdek bir blockchain geliştiricisi, temel olarak blockchain çözümleri geliştirebileceğiniz temeli sağlar. Peki, blockchain çözümlerini kim geliştirecek? Blockchain geliştiricisi olarak bir kariyer inşa etmek için ikinci seçeneğin ortaya çıktığı yer burasıdır. Bir blok zinciri yazılım geliştiricisi veya arka uç geliştiricisi, merkezi olmayan uygulamaların web ve mobil çeşitlerini oluşturmaktan sorumludur. Blok zinciri arka uç geliştiricisi veya blok zinciri yazılım geliştiricisi rolündeki önemli sorumluluklardan bazıları şunlardır:,

 1. Blockchain entegrasyonunu kolaylaştırmak için API’lerin tasarımı ve geliştirilmesi
 2. Performans testi ve dağıtımının yürütülmesi
 3. Yazılım tasarımı için diğer tasarımcılar ve geliştiricilerle birlikte gereksinimlerin toplanması ve çalışması
 4. Teknik destek tesisi

Ayrıca Okuyun: Bir Blockchain Geliştirici İşi Nasıl Yapılır

Akıllı Sözleşme Geliştirici

Akıllı sözleşmelerin blockchain ekosistemindeki rolü son zamanlarda büyük ilgi gördü. Bu nedenle, birçok işletme, akıllı sözleşmeleri blok zinciri çözümlerine entegre etme yeteneklerine sahip geliştiriciler arıyor. Nitekim, akıllı sözleşme geliştiricilerine yönelik artan talep, bir blockchain geliştiricisi olmak için başka bir potansiyel neden sunuyor. Akıllı sözleşme geliştiricileri veya mühendisleri, Go, Solidity veya Python gibi akıllı sözleşme dillerinde kapsamlı bir akıcılığa sahip olmalıdır. Akıllı sözleşme mühendislerinin rolündeki birincil sorumluluklar şunları içerir:,

 1. Akıllı sözleşme denetimleri ve geliştirme
 2. Kullanıcılar ve alıcılarla danışma ve etkileşim
 3. Akıllı sözleşmelerde tamamen sıfır boşluk sağlamak için iş akışını ve güvenliği gözden geçirin ve anlayın
 4. Uçtan uca iş süreci testlerinin yürütülmesi

Artık, blockchain geliştiricileri olarak takip edebileceğiniz farklı rollerin esnekliğini ve çeşitliliğini açıkça gözlemleyebilirsiniz. Yeni, ortaya çıkan iş zorluklarına yenilikçi çözümler geliştirmek için çalışmanız gerekecek. Sizin tarafınızdan geliştirilen çözümler, daha iyi bütünlük sunmanın yanı sıra daha iyi komuta ve kontrol için uyarlanmalıdır..

Ayrıca, belirli ürün donanımı veya işletmelerin farklı teknik servis hatları için karmaşık analiz prosedürleri, bilgisayar yazılımı hata ayıklama, tasarım, test ve geliştirme ile ilgilenmeniz gerekir. Ayrıca işletim mimarisinin entegrasyonuna ve bilgisayar sistemlerinin seçilmesine de dikkat etmelisiniz..

Bu nedenle, hevesli blockchain geliştiricilerinin, merkezi olmayan kriptosistemlerin uygulanmasına yönelik teknik özellikleri anlamada zorluklarla karşılaşması gerektiği açıktır. Hepsinden önemlisi, blok zincirindeki bir BT geliştiricisi için geleneksel beceri setinin ötesinde beceriler aramanız gerekir. Sonuç olarak, dikkatinizi bir blockchain geliştirici işi için gereken özel becerilere çevirmelisiniz..

Blockchain Geliştiricisi Olmak İçin Gerekli Temel Beceriler

Becerilerden bahsetmişken, bir blockchain geliştiricisinin rolünü sürdürmek için gerekli olan temel ön koşulları bilmeniz gerekir. Ayrıca, asgari eğitim yeterlilik şartlarını yerine getirmelisiniz.

En temel düzeyde, blockchain geliştirici işleri için bilgi güvenliği veya bilgisayar bilimi alanında en az bir lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Daha sonra, aşağıdakiler gibi çok çeşitli teknik kavramlarda temel bilgiler oluşturmanız gerekir..

1. Veri Yapıları

Veri yapıları, blockchain geliştirici iş rollerini düşündüğünüzde akla gelen en önemli gereksinimlerden biridir. Bunlar, blok zincirinin karmaşıklığı arasında gezinmek için oldukça önemli araçlardır. Dağıtılmış defter, bloklarda depolanan bilgilerle çeşitli çoğaltılmış veritabanlarından oluşan bir ağ olarak çalışır.

Ayrıca, grafikler, ikili arama ağaçları, bağlantılı listeler ve karma haritalar gibi genel veri yapıları hakkında gerekli bilgiye sahip olmalısınız..

2. Kriptografi

Kalkınan blok zinciri geliştiricileri için bir sonraki önemli endişe, temelde blok zincirinin temel taşı olan kriptografi ile ilgilidir. Bitcoin blok zinciri, karma işlevler ve dijital imzalar oluşturmak için açık anahtarlı kriptografi uygular.

Matematikte akıcı değilseniz, kriptografide bazı aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz. Kriptografi durumunda göz önünde bulundurmanız gereken en yaygın konulardan bazıları kriptografik karma işlevleri, mesaj bütünlüğü, blok şifreleri ve doğrulanmış şifrelemedir..

3. Dağıtık Sistemler ve Ağ Oluşturma

Geliştirme aşamasında bir blok zinciri kariyeri oluşturmaya çalışan adaylar, dağıtılmış defterlerin çalışması hakkında da umut verici bir izlenim geliştirmelidir. Ek olarak, yönlendirme ve ağ topolojileri gibi çok çeşitli konuları içeren eşler arası ağ oluşturma konusunda derinlemesine bir anlayış geliştirmelisiniz..

Ayrıca, istekli blok zinciri geliştiricilerinin, Bizans hataya dayanıklı fikir birliği mekanizması hakkında temel bilgilere sahip olması gerekir. Daha kolay ve esnek kayıt ve bilgi alışverişi için blockchain ile ilişkili önemli bir güvenlik özelliğidir..

Ayrıca şunları da kontrol edin: Geliştiricilerin Sevdiği Blockchain Araçları

4. Kripto Para Birimi Ekonomisi

Yakındaki en iyi blockchain geliştirici işlerini bulmak isteyen adaylar, kripto para birimleri etrafındaki ekonomik yapıları da anlamalıdır. Kalkınan blok zinciri geliştiricileri, mevcut çıkar çatışmalarıyla senaryoları modellemek için uygun bir matematiksel çerçeve görevi gören oyun teorisini daha iyi anlamalıdır..

5. Merkezi Olmayan Uygulamalar

Bir blockchain geliştiricisinin ana işi, merkezi olmayan uygulamalar veya dApp’ler etrafında dönecektir. Blockchain geliştiricisi olmak istiyorsanız, dApp’lerin blok zincirlerinde nasıl geliştirildiğini anlamalısınız. Birçok önemli dApps geliştirme platformu arasında, Hyperledger, Ethereum ve EOS’u en iyi seçenekler olarak bulabilirsiniz..

6. Akıllı Sözleşmeler

Blockchain geliştiricilerinin nesli, büyük ölçüde akıllı sözleşmelerle uğraşmak zorunda kalacaktı. Birçok blockchain uygulaması, daha iyi işlem bütünlüğü sağlamak için akıllı sözleşmeleri entegre ediyor. Akıllı sözleşmeler, sözleşmelerin ve iş sözleşmelerinin uygulanmasında yeni bir ölçüt getirebilir. Akıllı sözleşmelerin otomatik ve tarafsız bir şekilde uygulanması, aracılara bağımlı olma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Akıllı sözleşmeler, işlemlerde güven oluşturmak için daha basit bir yaklaşım sağlasa da, giderek daha karmaşık hale geliyorlar. Bu nedenle, blockchain geliştiricilerinin akıllı sözleşmelerin doğru optimizasyonu ve denetimi için teknik becerilere de ihtiyacı vardır..

Ayrıca Oku: Sahip Olmanız Gereken En İyi Blockchain Becerileri

Blockchain Geliştiricisi Olarak Kariyere Başlamak için En İyi Uygulamalar

Şimdiye kadar sunulan bilgiler, bir blockchain geliştiricisi olarak bir kariyer hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıkça gösteriyor. Ancak sadece uzmanların önerdiği uygulamalarla yolculuğunuzda doğru yolda ilerleyebilirsiniz. Geliştirici olarak bir blockchain kariyerine başlamak için en iyi uygulamalardan bazılarına aşağıdaki gibi bir göz atalım.,

 • Blockchain’in Gerçek Amacını Öğrenin

Kalkınan herhangi bir blok zinciri geliştiricisinin en önemli sorunu, blok zincirinin amacına ilişkin netlik eksikliğidir. Birçok kişi Bitcoin gibi kripto para birimleri için blockchain teknolojisini karıştırır. Bununla birlikte, Bitcoin tarafından kullanılan merkezi olmayan defter teknolojisini kolaylaştırmak için blok zincirinin kullanıldığını bilmek önemlidir. Bu nedenle, kripto para dünyasının derinlemesine bir incelemesini yapmalı ve blok zinciri teknolojisi ile ilişkilerini anlamalısınız..

 • Programlamada Akıcılığınızı Geliştirin

Bir blockchain geliştiricisi olmak için bir sonraki önemli öneri, programlamada akıcılığın gelişmesine işaret ediyor. Adaylar, Python, SQL ve JavaScript gibi çeşitli programlama dilleriyle ellerini kirletmelidir. Daha sonra, blok zinciri geliştirmedeki uygulamalı deneyiminizi geliştirmek için farklı platformları deneyebilirsiniz..

 • Blockchain Sertifikaları ve Kurslarına Kaydolun

Son olarak, adayların bir blockchain geliştiricisi olması için önerilen en önemli en iyi uygulama, blockchain sertifikasyonu ve eğitimine dikkat çekiyor. Blockchain, olgunluğa ulaşmak için hala mücadele ediyor ve blockchain eğitimi ve araştırmasını sorunsuz bir şekilde sunan birçok platform var..

Örneğin, kariyer hedefleriniz için en iyi platform olarak 101 Blok Zinciri portalını seçebilirsiniz. 101 Blockchains, blockchain geliştirici işlerini kolayca oluşturmanıza yardımcı olabilecek Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) sertifikasını sunar. Ayrıca, becerilerinizi güçlendirmek için 101 Blockchain’de çok çeşitli diğer blockchain ile ilgili eğitim kurslarını da keşfedebilirsiniz..

Blockchain Geliştirici Röportajı için hazırlanıyor musunuz? Röportajı kırmak için geçmeniz gereken en iyi Blockchain Geliştirici Mülakat Soruları burada..

Son sözler

Sonuç olarak, ortalama bir blockchain geliştirici maaşının, bir blockchain geliştiricisinin kariyerinin tek olumlu yönü olmadığını açıkça belirtebilirsiniz. Aynı zamanda, blockchain geliştiricisi olmak için gereken kapsamlı becerileri de fark edebilirsiniz. Okuyucular, farklı eğitim kursları aracılığıyla blok zinciri hakkındaki temel bilgilerini geliştirmek için 101 Blockchain’e kaydolmaya başlayabilir..

Temelleri öğrendikten sonra, kariyer hedeflerinize ulaşmak için Certified Enterprises Blockchains Professional gibi profesyonel sertifikalara geçebilirsiniz. Hepsinden önemlisi, 101 Blockchain, tüm öğrenciler için stratejik, pratik rehberliğin yanı sıra yılların endüstri uzmanlığını da beraberinde getiriyor. Devam edin ve hemen fırsatınızı yakalayın! 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me