Birçoğunuz blok zincirinin saldırıya uğramasından endişe duyduğunuz için, bu tür bir senaryonun mümkün olup olmadığını anlamak için sorunların özüne dalacağız..

Güvenliğin büyük bir endişe kaynağı olduğu ve veri ihlallerinin günlük bir faaliyet haline geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzde kullandığımız internet altyapısı gün geçtikçe eskimektedir. Her türlü ileri teknoloji siber saldırıları açıkça önleyemez. Ne tür bir siber güvenlik kullanıyor olursak olalım, bizi kesinlikle% 100 koruyamaz.

Blockchain teknolojisi bu şekilde farklı bir yaklaşım vaat ediyor. Artık güvene bağımlı olmamamızı ve dijital içeriğimizi kendimiz kontrol edebilmemizi sağlar. Dahası, bir bakıma pek çok kişi, kimsenin blockchain’i hackleyemeyeceğini iddia ediyor. Ama bu ifade gerçekten doğru mu?

Blockchain’i hacklemenin bir yolu yok mu? Gerçekte, blockchain son derece güçlüdür ve kimse blockchain’i hackleyemez gibi görünebilir. Bununla birlikte, saldırılara karşı tamamen bağışık olmadığını söylemeliyiz. Her bir teknolojinin güçlü ve zayıf noktaları vardır. Bu nedenle, biraz daha derine ineceğiz ve blok zincirinin saldırıya uğrayıp uğramayacağını size bildireceğiz..


Ancak başlamadan önce, yıllar içinde gerçekleşen büyük çevrimiçi blockchain hacklerinden birkaçına göz atalım. Haydi başlayalım!

Şimdi kayıt: Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) kursu

Blockchain Hacked: Blockchain’i Hackleyebilir misiniz??

 • Gox

Haziran 2011’de ilk çevrimiçi Blockchain hack’i.

Zarar: 50.000 $ (2609 BTC)

Bu, tarihin en iyi bilinen blockchain hacklenmiş senaryolarından biridir. Görünüşe göre siber suçlu, denetçinin kimlik bilgilerini ele geçirdi ve sonra bunları sisteme girmek için kötüye kullandı. Dahası, saldırgan 1 BTC’nin değerini 1 sent olarak değiştirdi. Ayrıca saldırgan, BTC’yi bu çok düşük fiyata satan birden fazla müşteriden 2609 BTC topladı..

Bundan sonra, başka bir hesaptan 650 BTC bile geri aldı. Hacking blockchain senaryosu gün ışığına çıktıktan sonra, Mt. Gox birkaç gün boyunca tüm operasyonları durdurdu. Ancak, daha sonra işlemleri yeniden başlattılar ve devam ettiler..

Şimdi, bunun bir sonraki saldırısına geçelim, blockchain kılavuzunu kırabilir misiniz?.

İkinci Blockchain Mart 2014’te hacklendi.

Kayıp: 350 milyon dolar (750.000 BTC)

İkinci saldırı, Mt. için daha da kötüydü. Gox. Görünüşe göre saldırgan bu sefer kodlarda bir hata olduğunu öğrenmiş ve işlemlerin daha esnek olduğunu görmüş. Dahası, herkes işlemin ayrıntılarını düzenleyebilir ve hiç olmamış gibi görünmesini sağlayabilir. Yani, çifte harcama gibi.

Daha detaya inersek süreç böyle oldu. Saldırgan, gönderenin imzasını deftere kalıcı olarak depolanmadan önce değiştirdi. İşlem kimliğini de değiştirdi. Yeni kimlik ve değiştirilen işlem, orijinal işlem ayrıntılarının üzerine yazabilir ve alıcının herhangi bir para almamış gibi görünmesini sağlayabilir.

Ancak gerçekte saldırgan bunu aldı, ancak sistem bunu başarısız bir işlem olarak algıladı. İşlem tamamlandıktan sonra, saldırgan tekrar havaleyi istedi ve parayı iki kez aldı.

Bu sefer Mt. Gox, siber saldırı tespit edildikten hemen sonra tüm BTC işlemlerini durdurdu. Dahası, geri ödeme de yoktu. Bir süre sonra kayıpla baş edemediler ve sonra iflas başvurusunda bulundular..

 • Bitcoinica:

Genel Kayıp: 430.000 $ (122.000 BTC)

Mart 2012’de çevrimiçi ilk Blockchain hack’i.

İlkinde, saldırgan çoğunlukla Bitcoinica’nın sıcak cüzdanına saldırdı ve Linode’un sunucusundan şifresini çözdü. Sonunda, saldırı yaklaşık 43.554 BTC aldı. Linode’un sunucusunu kullanan diğer kullanıcılar da saldırıya uğradı.

İkinci Blockchain Mayıs 2012’de hacklendi.

Bitcoinica için ilk sefer yeterli değildi. İkinci kez, saldırgan veritabanının dahili sistemine girdi. Oradan, tüm kullanıcıların özel bilgilerini çaldı ve hatta 38.000 BTC aldı..

Temmuz 2012’de üçüncü Blockchain hacklemesi.

Saldırılar o kadar kötüleşti ki, Temmuz ayında tekrar 40.000 BTC civarında çaldılar! Ancak, fonlarını gizlice Mt. Gox gizlice ve daha sonra iade edildi.

Şimdi bir sonrakine geçelim, bu blok zinciri kılavuzunu kırabilir misin?.

 • Bitfinex

Ağustos 2016’da çevrimiçi blockchain hacklemesi.

Kayıp: 72 milyon dolar (120.000 BTC)

Bunda hikaye oldukça kısa. Bitfinex, saldırıdan sadece bir yıl önce BitGo’nun çoklu imzalı cüzdanını kullanmaya başladı. Görünüşe göre, cüzdanın bazı önemli sorunları vardı ve içinde bazı büyük güvenlik açıkları vardı. Gerçekte, saldırgan sorunu buldu ve BTC’leri çaldı.

Saldırıdan sonra şirket, müşterilerini telafi etmek için hızlı bir şekilde BFX tokenleri yayınladı. BFX jetonları USD cinsinden paraya çevrilebilir. Ancak, çalınan tüm parayı ağır bir miktar olduğu için kademeli olarak iade ettiler. Sadece bu tek saldırıyla, fiyat sadece birkaç saat içinde 607 dolardan 515 dolara düştü.!!!

 • NiceHash Hack

Blockchain hack’i 6 Aralık 2017’de çevrimiçi.

Kayıp: 80 milyon dolar (4700 BTC)

Daha çok blok zincirine yapılan yeni bir saldırı. Görünüşe göre Sloven değişim platformu NiceHash hacklendi. Blockchain hacklemesinden kısa bir süre sonra CEO Facebook Live’a geldi ve duyurdu. Ancak daha fazla ayrıntıya girmedi.

Şimdiye kadar tek bildiğimiz, bir çalışanının bilgisayarının ele geçirildiğini ve saldırganların madeni paraları çalmak için kullandığını.

Gerçekte, şirket sorunu analiz etmek ve bir daha olmasını nasıl önleyebileceklerini anlamak için sonraki 24 saat boyunca tüm işlemleri askıya aldı. Şunu söylemeliyiz ki, şirket yönetiminden oldukça iyi bir girişim..

Yani, bunlar geçmişte gerçekleşen bazı blok zinciri saldırıları. Şimdi, bunun bir sonraki bölümüne geçelim, blockchain kılavuzunu kırabilir misiniz?.

Blockchain Hack: Olası Senaryolar

Blok zinciri saldırıya uğrayabilir mi?

Şimdi blockchain’in hacklenip saldırıya uğramayacağını ve eğer öyleyse nasıl mümkün olabileceğini tartışacağız. Bazı özel senaryolar ortaya çıkabilir. Bakalım ne olduklarını –

 • % 51 Saldırı

Temel hacking blockchain senaryosuyla başlayalım. Bir süredir şirket için blockchain ile uğraşıyorsanız,% 51 saldırı planını duymuş olmalısınız. Ancak% 51’lik bir saldırı nasıl olabilir??

Diyelim ki, Proof of Work fikir birliğini kullanan ve iyi miktarda aktif düğüme sahip olan herkese açık bir blockchain veya DLT var. Dahası, tüm düğümler madencilik için özel yazılım ve donanım araçlarına sahip olma eğilimindedir çünkü PoW’da bir işlemi bu şekilde doğrularsınız..

Bu tür bir ağın kuralı, tam ademi merkeziyetçiliktir. Böylece kullanıcılar bir grubun parçası olmayacak ve sistemin tüm kurallarına uyacaktır. Dahası, merkezi olmayan doğanın hüküm sürdüğünden emin olmak için, her düğüm bir hesaplama gücü sunar, ancak başkalarını güçlendirmek için yeterli değildir..

Bununla birlikte, bir bilgisayar korsanı daha fazla bilgi işlem gücü elde etmek için bir blockchain hack aracı kullanabilirse, o zaman bir saldırı başlatabilir. Ancak bunu yapmak için, sistemdeki toplam hesaplama gücünün% 51’ini kontrol etmesi gerekiyor. Bunu yaparak, diğer düğümlere kıyasla daha yüksek hash oranı elde edebilirler.

Uzun vadede, işlem sürecini manipüle edebilirler ve bu da iki kat harcamaya yol açar. Bununla birlikte, bu yalnızca hesaplama güçleriyle ilgilenen güce aç fikir birliği algoritmalarında meydana gelecektir..

Hackerlar Çekebilir mi?

Gerçekte, Ethereum gibi halka açık blok zincirleri çok sayıda düğümle birlikte gelir. Ağ ne kadar çok düğüm eklerse, o kadar fazla hesaplama gücü gerekir. Ek olarak, ağa her gün yeni düğümler ekleniyor.

Bu yüksek seviyedeki hesaplama gücü, blok zincirini hacklemenin oldukça zor bir görev olmasını sağlar. Esas olarak, kullanacakları blockchain hack aracı diğer düğümlerin üstesinden gelmek için bu kadar hesaplama gücü sunamayacağı için.

Ayrıca, PoW kullanmayan herhangi bir platform güvenli taraftadır ve eğer özel veya federe ise, o zaman kesinlikle netsiniz.

Pek popüler olmayan halka açık blok zincirleri burada ana hedef olamaz. 2018’de, bilgisayar korsanları Monacoin, Verge vb. Cihazlara% 51 hack blok zinciri saldırısı yapmaya çalıştı..

Hackerlara Herhangi Bir Şekilde Yarar Sağlıyor mu?

Halka açık bir blok zinciri o kadar popüler değilse, kripto para biriminin değeri düşük olacaktır. % 51’lik bir saldırıyla şüphesiz madeni para kazanacaklardı, ancak kâr çok daha düşük olacaktı. Öte yandan, popüler bir kamu platformunun blok zincirinin hacklenmesi, önemli sayıda hesaplama gücü gerektirecek ve uzun vadede, kârdan daha pahalıya mal olacaktır..

 • Blockchain Protokol Kodu Hataları

Bu hack blockchain kılavuzundaki bir başka örnek, protokol kaynak kodlarındaki herhangi bir kusur olabilir. Blok zinciri karmaşık bir sistemdir ve bu, protokol kodlarında da hatalara sahip olabilir. Daha iyi anlamak için bu konunun bir örneğini görelim. Bu, blockchain’in dezavantajlarından biridir.

2010’da Bitcoin protokolündeki kötü bir kodu kötüye kullandıkları bir blockchain hack senaryosu vardı. Gerçekte, Bitcoin işlemlerini kontrol eden kod hatalıydı. Görünüşe göre, sonuç çok büyükse kod çalışmaz ve özetlemede taşmaya neden olur.

Sonuç olarak, bir bilgisayar korsanı bunu kendi lehine kullandı ve 184.467 milyar jeton üretti. Ancak, maksimum Bitcoin arzı aslında 21 milyondur! Öğrendikten sonra, içerik oluşturucu Satoshi Nakamoto ve başka bir geliştirici Gavin Andersen, sorunları birkaç saat içinde hızla çözdü..

Ayrıca, iyi bir zincir oluşturmak için kötü zinciri çatalladılar ve diğer kullanıcılara bilgisayar korsanı tarafından oluşturulan zincirden kaçınmalarını tavsiye ettiler. Sonuçta, iyi bir kurtarmaydı.

Ancak şunu söylemeliyiz ki, aynı yöntemi kullanarak benzer bir hack blockchain şeması yapan biri şu anda oldukça tahmin edilemez..

Böyle bir hatayı kullanarak saldırmak isteyen herkes, sorun üzerinde değişiklik yapmak bir yana, sorunu tanımlamak için bile ileri düzeyde becerilere sahip olmalıdır. Blockchain sofistike bir platform olduğu için oldukça imkansızdır.

Ayrıca, şimdi, blok zinciri geliştiricileri, başlatmadan önce kodlarını iyice kontrol eder ve bu, bu tür bir karmaşayı etkili bir şekilde önler..

 • Akıllı Sözleşme Hataları

Bu, blockchain senaryolarının hacklenmesine yol açabilecek başka bir hatalı kod durumudur. Bu, tüm platformdan ziyade ağdaki bir programı hacklemek gibidir. Ancak, bu tür bir blockchain hacklenmesi ciddi bir etki bırakabilir..

Akıllı sözleşmeler son derece popülerdir ve pek çok blockchain platformunda çalışır. Koşulları önceden tanımlarsanız, varlıkları bu kurallara göre aktarabilir. Ayrıca, blok zincirinde olduklarından, şartlar belirlendikten sonra kimse bunları değiştiremez..

Dahası, her şeyden sonra, koşullar yerine getirilir, otomatik olarak yürütülebilir ve bunlar da defterde kalıcı bir yer alır. Yani, kimse infazı gerçekten tersine çeviremez. Bununla birlikte, akıllı sözleşme kodu bir şekilde hatalarla doluysa, bilgisayar korsanları bunu istismar edebilir..

DAO’ya yapılan saldırı iyi bir örnek olabilir. 2016 yılında Ethereum topluluğu, yatırım fonlarını yönetmek ve teklifleri daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için DAO’yu oluşturdu. Ancak DAO’yu yönetmek için akıllı sözleşmeler kullanıyorlardı.

Ethereum sistem protokolü mükemmel çalışıyor olsa da, akıllı sözleşme programında bir hata vardı. Gerçekte, hata bir kullanıcının DAO hesabından para talep etmesine ve bunu deftere kaydetmemesine izin verdi. Bu tür bir DAO saldırısı, blok zinciri güvenliği için büyük bir tehdit oluşturmaktadır..

Hacker bunu ele geçirdi ve ağdan 60 milyon dolar aldı. Bu olaydan sonra, Ethereum sistemi sıfırlamak için zorlandı. Yani, şu anda gördüğünüz Ethereum aslında o hard fork’un sonucudur. Ancak, bazı insanlar hala eski zinciri kullanıyor ve buna Ethereum Classic deniyor..

Bunlar açısından, blockchain cüzdanları hacklenebilir mi veya blockchain ile ilgili diğer hizmetler hacklenebilir mi gibi diğer sorular artabilir. Söylemeliyiz ki, her şey için de aynı.

 • Sybil Saldırısı

Bir varlığın tek bir ağ içinde çok sayıda düğüme sahip olabileceği başka bir saldırı türüdür. Varlık, düğüm sayısı ile ağı kötü veya geçersiz işlemlerle doldurmaya çalışabilir ve faaliyeti kesintiye uğratabilir..

Bilgisayar korsanları bunun için çeşitli blockchain hack aracını kullanabilir. Ancak, bu saldırının hala teorik olduğunu bilmelisiniz. Ancak bunu önlemek çok daha basittir. Kurumsal blok zinciri platformları, protokolleri ve algoritmaları kullanarak çok sayıda düğüme sahip olmayı pahalı hale getirebilirse, bilgisayar korsanlarının bir saldırı başlatamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Yönlendirme Saldırısı

Dışarıdan gelmekten çok dahili bir saldırıdır. Güvenliği ihlal edilmiş bir İnternet Servis Sağlayıcısı, bu tür saldırıların temel nedenidir. Bilgisayar korsanları, ISS ile uzlaşarak veya onunla birlikte çalışarak blok zincirinin iletişim kanallarını engelleyebilir..

Dünyanın herhangi bir yerinden düğüm çalıştırmak mümkün olsa da, mevcut durumda çalışan düğümler son derece merkezileştirilmiştir. Bu ISP’ler trafiklerin yükünü taşıma eğilimindedir ve bu giriş noktaları savunmasızdır..

Bu kanallardaki sinyalleri yakalamak, iletişimi bozabilir ve ardından işlem sürecini değiştirebilir. Ayrıca, bilgisayar korsanları ağı ayrı parçalara bölebilir ve bunlardan birinde para harcayabilir. Daha sonra, bölümü çıkardıklarında, daha küçük zincir otomatik olarak iptal edilirdi..

Şu ana kadar bu tür saldırılarla ilgili herhangi bir rapor alınmadı..

 • Doğrudan Hizmet Reddi

Burada, bilgisayar korsanları yüksek hacimli trafiğe sahip bir ağı doldurabilir ve herhangi bir kaynak elde etmekten gelen yasal istekleri engelleyebilir. Bu tür saldırıları merkezi işletmelerde günlük olarak gördüğünüzü düşünüyoruz..

Gerçekte yöntem, şirketin sunucusuna çok sayıda istek göndermeye devam etmek, artan trafik artışıyla başa çıkması için zaman tanımamaktır. Sonuç olarak, bant genişliği biter ve sunucu çöker.

Bununla birlikte, bilgisayar korsanlarının ağ etkinliğine zarar vermek yerine aslında hiçbir şey çalamayacağını belirtmek isteriz. Dahası, birçok blok zinciri çözümü onu bu tür saldırılardan verimli bir şekilde koruyabilir..

Blockchain veya Crypto Exchange’leri Hacklemek?

Daha önce gördüğünüz gibi, blok zincirini hackleme örneklerinin çoğunun esas olarak bir kripto borsası veya kripto para birimleri sunan herhangi bir platform olduğunu gördünüz. Bu nedenle, yeni gelenlerin çoğu bu kripto borsası hack’lerini karıştırmaya ve blockchain’i hacklemeye meyillidir..

Ancak, bu ikisi arasında biraz fark olduğunu bilmelisiniz. Neden farklı olduklarını görelim –

Gerçekte, halka açık blok zincirlerinin çoğu birbirinden çok farklı teknoloji mimarisine sahiptir. Ve bu nedenle, birlikte çalışamazlar. Bu nedenle, Ethereum kullanarak bitcoin platformunda gerçekten işlem yapamazsınız.

Bu nedenle, kripto borsalarının devreye girdiği yer burasıdır. Gerçekte, bunlar size neredeyse her türlü kripto para birimini kullanabileceğiniz bir platform sunar. Bir kripto para birimini başka bir kripto para birimine bile dönüştürebilirsiniz. Kolaylaştırsalar da, üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıdır..

Bu nedenle ticaret çok kolaydır; ancak, merkezi sunucuları için gerekli güvenlik miktarına sahip değiller. Ve bu şekilde, blockchain hack aracını kullanan bilgisayar korsanları, bu tokenleri herhangi bir sorun yaşamadan kolayca hackleyebilir. Gerçekte, kullanmaya başladığınızda blockchain riskleri bulabilirsiniz..

Ancak, bu kripto borsalarına saldırdıklarında bu, blockchain’i hackledikleri anlamına gelmez. Bunun yerine, bu sadece merkezi sunucuya yapılan bir saldırıdır ve blockchain teknolojisini hacklemek olarak kabul edilmez.

Bu blok zinciri saldırıya uğrayabilir kılavuzunda bir sonraki bölümümüze geçelim.

Kullanıcılar Eşit Olarak veya Daha Fazlasını Suçluyor!

Birisi “blockchain hacklenebilir mi” diye sorduğunda cevap gri bir alan arasında olacaktır. Bununla birlikte, her durumda, çoğu durumda kullanıcıların suçlu olduğunu ve bazen blockchain hacklemesinin en başta gerçekleşmesinin tüm nedeninin onlar olduğunu göreceksiniz..

Gerçekte, blockchain teknolojisi oldukça sağlam bir sistem sunar ve sadece birkaç başarılı hack blockchain durumu vakası olmuştur. Bununla birlikte, çoğu zaman kullanıcılar büyük miktarda para kaybederler. Ama nasıl?

Öncelikle blockchain teknolojisindeki güvenlik oldukça sağlam. Ancak, sistemin en savunmasız giriş noktasını unutuyorsunuz – kullanıcılar.

Blockchain cüzdanı hacklenebilir mi diye düşünüyor olabilirsiniz ve şunu söylemeliyim – EVET!

Kullanıcıların kullandığı borsalar, cüzdanlar ve diğer üçüncü taraf hizmetleri gibi çeşitli giriş noktaları, savunmasız bir güvenlik protokolüne sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, birçok kullanıcı özel anahtar ile genel anahtar arasındaki farkı bile bilmiyor. Bu nedenle, özel anahtarlarını başkalarına ifşa edebilir ve tüm varlıklarını kaybedebilirler..

Özel ve genel anahtarlar arasındaki farkları merak mı ediyorsunuz? İşte özel anahtar ve genel anahtar için bir kılavuz.

Böylelikle, bilgisayar korsanları sisteme girmek ve milyonlarca varlığı çalmak için kolayca bir blockchain hack aracı kullanabilir..

Bu hack blockchain kılavuzuna dahil ettiğimiz senaryoların çoğunun teorik olduğunu söylemeliyiz. Öyle ki, blockchain platformları bunları gerçek zamanlı olarak sorunsuz bir şekilde savunuyor. Yüksek düzeyde kripto hacklemenin başlıca nedeni, insanların tetikte olma konusunda çok iyi olmamasıdır..

Birçok kullanıcı şifreleri yeniden kullanma, interneti dikkatsizce kullanma, kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı olma, alışılmadık davranışları ihmal etme, cihazlarını savunmasız yerlerde kullanma vb. Eğilimindedir. Bunların tümü, blok zinciri planlarını oldukça kolay bir şekilde hacklemeye yol açabilir.

Hackerları Gerçekten Yenebilir misin?

Blockchain hackleme sorununu ele alan birçok yeni girişim ve işletme var. Dahası, mimarinin genel güvenliğini iyileştirmenin bazı kesin yolları vardır. Bununla birlikte, geliştiricilerin ve kullanıcıların bu konuda büyük bir oyunu var. Dahası, blockchain özellikleri şüphesiz doğru şekilde kullanırsanız hacker’ı yenmeye yardımcı olabilir. Bakalım bunlar ne –

 • Denetleme – Başlamadan önce blok zinciri protokol kodlarını yoğun bir şekilde kontrol eden denetim süreçleri. Her türlü yanlış veya kötü kod kolaylıkla tespit edilebilir. Dahası, yapay zekayı karışıma dahil edebilirseniz, bu oldukça doğru olur.
 • Kapsamlı Test – Akıllı sözleşme kodları, herhangi bir boşluktan kurtulmak için kapsamlı bir şekilde test edilmelidir. Binlerce gerçek zamanlı test olmadan, hiç kimse hata olup olmadığını anlayamaz..
 • Gizlilik – Kullanıcıların özel anahtarlarını gizli tutmaları ve kimseyle paylaşmamaları gerekir. Özel anahtarlarınızın nereden sızdırılabileceği konusunda aslında hiçbir şey söylenemez. Bu yüzden herkesten uzak, güvenli bir yerde saklayın..
 • Teyakkuz – Kullanıcılar, tekrarlayan şifreler kullanmamalı veya yabancı bir cihazdan oturum açmamalıdır. Bilgisayar korsanlarına hesabınızı kötüye kullanma şansı verir.
 • İzleme Seçenekleri – Blockchain platformları, anormal aktiviteleri hızlı bir şekilde tespit etmek için izleme seçeneklerine sahip olmalıdır.
 • Güncel – Blockchain Güvenlik protokolleri olabildiğince hızlı güncel olmalıdır. Yazılım açısından herhangi bir güvenlik açığı olmamasını sağlayacaktır..
 • Konsensüs Algoritmaları – Blockchain, anti-hack fikir birliği algoritmalarını kullanmalıdır.
 • Sabit Raporlar – Ağdaki kullanıcılar, sistemdeki herhangi bir hatayı tespit ettikleri anda rapor etmelidir. Kullanıcılar sistemi kendilerininmiş gibi ele alırsa, onlar için de güvenli kalacaktır..

Bitiş Notu

Öncelikle blockchain hacklenebilir mi, yoksa oldukça karmaşık bir soru mu? Teknolojinin kendisi şu ana kadar diğerlerinden çok daha üstün. Ve bildiğimiz gibi, teknoloji kulübü için hala oldukça yenidir. Böylelikle kesinlikle bazı kusurları da olacaktır..

Bununla birlikte, blockchain şirketleri kaliteyi nicelikten çok değerlendirmeye başlarsa, kusurlarının çoğu aşılabilir..

Bu notta, birçok kurumsal blok zinciri artık tüm kusurları olmadan en yüksek düzeyde güvenlik sunuyor. Şimdiye kadar oldukça umut verici görünüyorlar. Umarım, bu platformlar herhangi bir sorun olmadan blok zinciri durumlarının üstesinden gelebilir..

Artık riskleri bildiğinize göre, sonraki adımlarınız nelerdir? Tüm bu sorunlarla uğraşan bir blockchain güvenlik uzmanı olmak ister misiniz? Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) kursumuza kaydolun ve tüm güvenlik sorunlarını aynı anda nasıl çözeceğinizi öğrenin.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me