Bu makale, dağıtılmış defter teknolojilerinin türlerini tartışıyor ve Blockchain, Hashgraph, DAG ve Holochain’in ayrıntılı bir karşılaştırmasını yapıyor..

Blockchain teknolojisi, var olan on yılı tamamladı. Her ne kadar ilginç olsa da, ilk on yıl yüzeye yeni ve ilginç yatırım kaynakları getirdi ve bazı meraklılar bir gecede milyarderler zengin listesine girdiler..

Bununla birlikte, son on yıllık kripto para birimlerinin en heyecan verici özelliği, dijital para birimlerinin temelini oluşturan dağıtılmış defter teknolojisidir (DLT)..

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


Dağıtık Teknoloji Kavramı Nasıl Oluştu??

Blockchain, ilk dijital para birimi olan bitcoin’in hemen ardından popüler manşetlere çıktı. Son on yıl, dağıtılmış defter teknolojisinin veya blok zincirinin, kripto para birimlerine güç sağlamanın yanı sıra çok sayıda kullanım durumu bulduğu ilginç gelişmelere tanıklık ediyor..

Bununla birlikte, sistemik verimsizlikler ve ölçeklendirme sorunları, geliştiricilerin blok zinciri dışında çözümler aramasına yol açtı. Bu nedenle, Holochain, Directed Acyclic Graph (DAG) ve Hashgraph gibi yeni ve ustaca gelişmeler var. Temelde, asıl amaç, yeni ve öngörülemeyen zorluklar karşısında blockchain’in orijinal amacını canlı tutmaktır..

Veri yapılarına dayalı blok zincirinden büyük ölçüde farklı olan yeni çözümlerin ortaya çıkışı, hangi ağın en iyisi olduğuna dair diğer temel ve yine de önemli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu ışık altında, bu makale ağları incelemeyi ve çeşitli güçlü yönlerini ve sınırlamalarını ön plana çıkarmayı amaçlamaktadır..

Makale özellikle Blockchain, Hashgraph, DAG ve Holochain’i karşılaştıracak. Bu nedenle, umut, okuyucunun bir kez ve herkes için ağların önemini çevreleyen tartışmayı çözebilecek bir konumda olabilmesidir..

Farklı DLT Türlerinin Karşılaştırılması

Blockchain vs Hashgraph, Dag vs Holochain

Blockchain

Bitcoin’i dünyaya getiren teknik incelemede yazarlar, bir ağın işlem bilgilerini bloklar halinde toplayacağını belirtti. Diğer bloklar birbiri üzerine inşa edilerek bir blok zinciri oluşturacaktı, dolayısıyla blok zinciri.

İlginç bir şekilde, her blok işlemi tanımlayan benzersiz bir hash üretir. Bu nedenle, işlemin ayrıntıları değiştirilmeye çalışılırsa, tamamen farklı bir hash üretilecektir. Bu, bozuk ve geçersiz bir işlemin kanıtı olacak.

Öte yandan işlemler, ağdaki her düğümün (katılımcının) erişebildiği halka açık bir defterde yayınlanır. Esasen, halka açık defterin bu dağıtılmış yapısı, tarafların bilgileri değiştirmesini daha da zorlaştırır. Dahası, bu aynı zamanda işlemlerin katı bir şeffaflık altında gerçekleşmesini de mümkün kılar..

Bu şeffaflık ve değişmezlik (bütünlük) nitelikleri, blok zinciri özelliklerinin önemli devrimci yönleridir. Ayrıca, veri depolama ve işlemlerde bütünlük ve şeffaflığı birleştirme yeteneği, blok zincirinin birçok sektörü bozmasının en büyük nedenidir..

İlginç bir şekilde, blockchain düşündüğümüz kadar yeni bir kavram değil. Temel yapısı ve işleyişinden bahsedilmesi, blok zincirinin icat edildiği 27 yıl öncesine dayanmaktadır. Bununla birlikte, diğer kripto para birimleri olan bitcoin, çığır açan teknolojik yeniliğe yeni bir ışık tuttu..

Aynı kripto para birimlerinin blockchain’i çevreleyen çözümlere olan ihtiyacı yarattığını belirtmekte fayda var. Bu, Holochain, DAG ve Hashgraph gibi yeni dağıtılmış defter teknolojisi ağlarının başlangıcı oldu..

Daha önce de belirtildiği gibi, yeni ağların merkezinde oldukça ölçeklenebilir bir ağ oluşturma ihtiyacı var. Ayrıca, ağlar saniye başına daha yüksek işlem (TPS) yeteneği elde etmeye çalışır.

Hashgraph

Hashgraph, temeli fikir birliği oluşturmaya dayanan bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir. DLT, özellikle, ağdaki işlemlerin platformdaki her bir düğümle uyumlu olduğundan emin olmak için fikir birliği zaman damgasına dayanır. Mutabakat algoritması, dağıtılmış defter teknolojisi ağının sağlamlığını ve üstünlüğünü ortaya çıkarır..

Hashgraph’ın ne olduğu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz..

Geleneksel dağıtılmış defter teknolojisi ağından farklı olarak, bu tür DLT yapıları yalnızca fikir birliği yoluyla işlem başarısına ulaşır. Bu, düğümlerin ağda gerçekleşen işlemleri doğrulaması gerekmediğini söylemektir. Bu nedenle, kullanıcıların iş kanıtı (PoW) sunmaları gerekmez..

Bu özellik, iki şeye olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Birincisi, iş kanıtına dayanan geleneksel blok zincirleri, işlem başarısına ulaşmak için birçok hesaplamaya ihtiyaç duyar. Sonuç olarak, bu faktör işlemleri hantal hale getirerek çok düşük bir TPS sayısına ulaşır..

Aksine, Hashgraph yalnızca ağdaki düğümlerin Dedikodu tekniği ve sanal oylama tekniği hakkında Dedikodu yoluyla fikir birliğine varmasını gerektirir. İlginç bir şekilde, bu teknikler işlemleri doğrulamak için çalışma kanıtı gerektirmez. Sonuç olarak, bir işlemin başlatılması ve tamamlanması arasında çok az zaman vardır.

Daha sonra, DLT ağında iş kanıtı ihtiyacının olmaması, binlerce TPS olabileceği anlamına gelir. İlginç bir şekilde, Hashgraph’ın arkasındaki ekip, ağın 250.000’den fazla TPS’ye ulaşabileceğini iddia ediyor.

Dedikodu teknikleriyle ilgili sanal oylama ve dedikodu ile Hashgraph DLT’deki düğümler adaleti deneyimleyebilir. Özellikle, fikir birliği zaman damgası, işlemleri iptal etmek veya bunları gelecekteki bloklara koymak gibi blok zinciri sorununu önler..

Yönlendirilmiş Asiklik Grafikler (DAG)

Hashgraph, blok zincirinin sınırlamalarını düzeltmek için tek çaba değil. Daha önce de belirtildiği gibi, geliştiriciler, etkinliklerini etkileyen dağıtılmış defter teknolojisi ağlarının veri yapısına odaklanıyorlar. Bu benzer şekilde, yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafikler (DAG), daha fazla fikir birliği sağlayan farklı bir veri yapısı kullanır..

Özellikle, DAG, fikir birliği algoritmalarına dayanan bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir. Mutabakat algoritmaları, hakim olan işlemlerin ağ içinde çoğunluk desteğini gerektirecek şekilde çalışır. Böyle bir ağda çok daha fazla işbirliği var, ekip çalışması ve düğümler eşit haklara sahip.

İş kanıtının anahtar olduğu geleneksel blok zinciri teknolojilerinin aksine, DAG adaletin olmasını sağlar. Bu tür bir adalet, ağın dağıtılmış defter teknolojisinin ilk amacına bağlı kaldığı izlenimini verir. Özellikle, bir DLT’nin temel amacı internet ekonomisini demokratikleştirmekti.

Örneğin, özel bir blok zinciri ağı, demokrasiyi DLT’den alan merkezi bir liderliğe dayanır. Aksine, bu tür dağıtılmış defter teknolojisi, ağda bulunan her bir düğüme eşit önem verir. Bu nedenle, bu, her düğümün başka bir düğüme başvurmak zorunda olmadığı anlamına gelir..

Zaten, ByteBall gibi geleneksel blok zincirinin sınırlamalarından arınmış yeni nesil ağlar oluşturmak için DAG yapısını kullanan projeler var – ByteBall nedir. DAG veri yapısını kullanan en dikkate değer “yeni nesil” ağlardan biri IOTA’nın Karışması’dır.

Burada madenciler / düğümler, blok zincirindeki düğümlerin ayrı ayrı gerçekleştirdiği ikili görevleri yerine getirebilirler. Bu, Tangle’daki bir madencinin bir işlem düzenleyebileceğini ve aynı zamanda bir işlemi doğrulayabileceğini söylemektir..

Holochain

Bu tür dağıtılmış defter teknolojisi, blockchain teknolojisinden sonra gelen şeyin bu olduğunu övünüyor. Cesur ifadelerindeki yüksek dozda retoriğe rağmen, Holochain ekibinin gerçekten diğer platformlara rakip olan bazı sağlam önermeleri var. Özellikle Holochain, bildiğimiz şekliyle interneti tamamen devrimden geçirmenin peşinde.

Holochain’in ilginç vizyonlarından biri internetin mevcut yapısını değiştirmektir. İnternet günümüzde sunucu-istemci temeline göre yapılandırılmıştır. Bu, ademi merkeziyetçiliğin optimum olmadığını söylemektir. Ayrıca, kaynağın kullanımına ilişkin çok az demokrasi ve özgürlük vardır..

Bunun ışığında Holochain, “yeni nesil internet” in temelini de oluşturabilecek dağıtılmış bir ağ oluşturmak istiyor. Platformun teknik incelemesine göre Holochain, blockchain, BitTorrent ve Github’ın bir birleşimidir. Bu, veri akışının herhangi bir merkezi kontrol örneğinden kaçınmak için düğümler arasında dağıtılan bir DLT olduğunu söylemektir..

Dağıtılmış bir platform, basitçe, her düğümün kendi zincirinde çalışacağını ima eder. Bu, düğümlerin veya madencilerin özerk olarak çalışma özgürlüğüne sahip olduğunu söylemektir. Holochain’in arkasındaki ekibin dağıtılmış hash tablosu (DHT) olarak adlandırdığı durumda, kullanıcılar belirli anahtarları kullanarak verileri depolayabilir. Ancak bu veriler, dünyanın çeşitli yerlerinde “dağıtılmış” gerçek konumlarda kalır..

Holochain’in Avantajları

Bu veri yapısının ilginç yanı, ağın geleneksel bir blok zincirinde yaygın olan tıkanıklık yükünü yaşamamasıdır. Verileri depolayan konumların bu “dağınıklığı” ağı rahatlatır ve ona ölçeklenebilirlik için daha fazla alan sağlar. Bu nedenle, bu ağ üzerinden yapılan işlemler milyonlarca TPS’ye kolayca ulaşabilir.

Ölçeklenebilirlik, hem halka açık hem de özel blok zinciri platformlarını zorlayan büyük bir sorundur. Örneğin, geliştiriciler geleneksel blok zincirinde merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluştururken genellikle büyük engellerle karşılaşırlar. Bunun nedeni, platformda bulunan büyük topluluktan onay almaları gerektiğidir..

Aksine, Holochain platformundaki bir geliştiricinin yalnızca tüm DLT ağını oluşturan tek zincirden onay alması gerekecektir. Bu nedenle, bu tür dağıtılmış defter teknolojisinde istek ve onay arasında önemli olmayan bir bekleme süresi vardır..

DLT’lerin Karşılaştırması

Dağıtılmış defter teknolojisi tek başına yeni değil. Daha önce tartışıldığı gibi, teknoloji o kadar uzun bir yol kat etti ki, halihazırda modifikasyonlar ve alternatifler var. Dahası, blockchain’in kamusal alana giren ilk DLT olduğu açıktır. Bu, neredeyse otuz yıl önce ortaya çıkan ilk blockchain tanımına rağmen..

Blok zinciri, verileri depolamanın, paylaşmanın ve başka birçok şeyi veri ile yapmanın yenilikçi yolunun temelini kırarak, dağıtılmış defter teknolojisi ağları yarışında öncü konumunu alıyor. Bu nedenle, aşağıdaki paragraflar blockchain ile diğer DLT ağlarını karşılaştıracaktır..

Blockchain vs Hashgraph

Blockchain ve Hashgraph’ın benzer bir amaca hizmet ettikleri için birçok benzerliği olduğu açıktır. Esasen, hepsi yeni para sistemleri sunmayı amaçlayan bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir. Özellikle, işlemlerin onları düzenlemek için merkezi bir otorite gerektirmemesi için hepsi eşler arasıdır..

Ayrıca, DLT’ler, işlemlerin ağ içindeki katılımcıları tatmin etmesi gereken fikir birliğine dayalı bir sistemde çalışır. Bu fikir birliği ihtiyacı, bu ağlardaki işlemlerin şeffaf ve esnek olmasının nedenidir. Ayrıca, ağların kriptografik yapısından kaynaklanan yüksek güvenlik, yüksek veri güvenliği sağlar..

Bununla birlikte, blockchain, Hashgraph’dan daha temel şekillerde farklılık gösterir. Hashgraph, özellikle ölçeklenebilirlik ve işlem oranları gibi blok zincirinin temel sınırlamalarına bir yanıttır. Bu belirli sınırlamalar, DLT’nin sınırlı uygulamalarından sorumludur..

Hashgraph, fikir birliği mekanizması söz konusu olduğunda esas olarak blok zincirinden farklıdır. Bir yandan, blok zinciri, işlem sürecini kolaylaştırmak için esas olarak ağ içindeki madencilerin faaliyetlerine dayanır. Bu, bir madencinin bir işlemin başarısını tek başına büyük ölçüde etkileyebileceğini söylemektir..

Hashgraph vs Blockchain hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

Blockchain, özellikle madencilerin bir işlemin gerçek olup olmadığını doğrulamak için kullanabilecekleri iş kanıtına dayanır. Bu nedenle, işlem oranları yavaş ve pahalıdır. Dahası, işin kanıtı, ağın, ağ sürüklemelerini empoze eden büyük bir hantal hesaplama yükü altında olduğunu ima eder..

Öte yandan Hashgraph, madencilere çok fazla güç vermeyen bir fikir birliği mekanizması kullanıyor. Aksine, DLT, hangi işlemin başarılı olduğuna karar vermek için dedikodu ve sanal oylama hakkında Dedikodu adı verilen fikir birliği algoritmalarını kullanır. Bu şekilde, çoğunluk hangi işlemin yapılacağı konusunda söz sahibi olur. Bu nedenle, Hashgraph söz konusu olduğunda blockchain’e kıyasla çok daha fazla adalet söz konusudur..

Blockchain vs DAG

Blockchain gibi, DAG işlemleri kolaylaştırır ve bu kişi “işlemleri daha önceki bir adıma geri götüremez”. Özellikle, yönlendirilmiş çevrimsiz grafikteki çevrimsiz kelimesi, işlemlerin kesinlikle tek yönlü olduğunu ima eder. Benzer şekilde, değişmezlik, blockchain’i daha önce var olan veri depolama araçlarına göre popüler yapan bir özelliktir..

Ayrıca, her iki platform da düğümlerin ne olacağına karar verdiği fikir birliğine dayalı bir sistem aracılığıyla çalışır. Bu nedenle, merkezi bir komutadan geçen platformlarla karşılaştırıldığında bazı demokrasi türleri vardır. Ne yazık ki, benzerlikler gittiği sürece.

Hashgraph gibi DAG, veri yapısı söz konusu olduğunda temelde blok zincirinden farklıdır. Daha önce tartışıldığı gibi, blok zinciri, belirli bir işlemle ilgili her bilgi kütlesi tek bir blok oluşturacak şekilde işlemleri bloklar halinde düzenler. Bu nedenle, sonraki işlemler yeni bloklarla sonuçlanır.

Aksine, DAG tamamen bloklarla yapıyor. DAG kapsamında, önceki işlemin sonraki işlemle daha güçlü ilişkisi vardır. Örneğin, X, Y ve Z olmak üzere üç işleminiz varsa, Y’nin geçmesi için X işlemine ihtiyacınız olacaktır. Benzer şekilde, Y işlemi Z işlemini doğrular.

Bir işlemin DAG ağında başarılı olması için, önceki işlemlerden yalnızca ikisini doğrulaması gerekir. Bu, işlemin yalnızca önceki işlemlerden ikisinin çelişkili bilgi içermediğinden emin olması gerekeceği anlamına gelir. İlginç bir şekilde, bu, bir işlemin geçerli olmadan önce çok sayıda işlemi doğrulaması gereken blok zincirinden büyük ölçüde farklıdır..

Bu, bir işlemin sonuçlandırılmasının daha fazla zaman aldığını söylemektir. Dahası, blok zincirindeki bloklar çoğaldıkça, yeni bloklar elde etmek hesaplamalar açısından giderek zorlaşıyor. Bu nedenle, madencilik daha fazla güç gerektirir ve dolayısıyla pahalıdır. Öte yandan, DAG ağındaki işlemler, çok daha fazla doğrulama gerçekleştikçe işleme hızı ekler.

Blockchain ve Holochain

DLT ile karşılaştırıldığında Holochain ve blockchain’in temel yapısına bakmak çeşitli farklılıkları ön plana çıkarıyor. Özellikle, amaç bazı benzerliklere sahip olsa da, ikisi yapılarına göre büyük ölçüde farklılık gösterir. İlginç bir şekilde, Holochain her şeyi tersine çevirmeye çalışan bir tür devrimci teknolojidir..

Blockchain gibi Holochain, ağdaki oyuncular arasında güvenli ve şeffaf işlemlere izin vermeyi amaçlamaktadır. Her iki platformdaki bilgiler kriptografik olarak güvenlidir ve bilgiler değiştirilemez. Dahası, her iki platform da kullanıcıların eşler arası etkileşimde bulunmasına izin veriyor. Bu şekilde, doğrudan ve merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan etkileşime girebilirler..

Holochain Daha İyi mi?

Bununla birlikte, Holochain, blockchain ile karşılaştırıldığında bir şekilde bir sonraki seviyedir. Esasen Holochain, blok zincirinin temel amacından çok farklı yeni bir dinamik sunmayı amaçlamaktadır. Blockchain, insanların bir orta partiye ihtiyaç duymadan doğrudan etkileşime girebilmesi için işlemleri merkezden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır. Aksine, Holochain etkileşimleri dağıtmak istiyor.

Holochain, çeşitli dağıtılmış defter teknolojisi ağlarından oluşan bir ağ oluşturur. Bu nedenle, DLT, ölçeklenebilirlik ve kullanıcıların bir saniyede gerçekleştirebilecekleri işlem sayısı açısından sınırsız olan büyük bir ağdır..

Blok zinciri ağında, düğümler işlemleri başlatmak ve doğrulamak için tek ağa güvenir. Bu nedenle, zincire daha fazla blok katıldıkça, işlemlerle ilgili ücretlerin yanı sıra hesaplama yükü de artar. Aksine, Holochain’deki düğümler kendi zincirleri üzerinde çalışır. Bu nedenle, hesaplamalar için daha fazla yer var.

Holochain’de her düğümün kendi zinciri üzerinde çalışması, madencilere ihtiyaç olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle, işlem ücretleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Dahası, bu, platformda tokenleştirme olmadığı, aksine akıllı sözleşmelerin alanı yönettiği anlamına gelir..

Kendi zincirleri üzerinde çalışan düğümler, yalnızca kendilerine ait olan defterleri işleyebilecekleri anlamına gelir. Bu şekilde, ağdaki çeşitli düğümler arasındaki ilişkiye tamamen güvenilir. Dahası, dApp’lerin içinde çalışacakları sonsuz bir alan vardır. Bu nedenle, dApp’lerin her durumda optimum düzeyde çalışması beklenebilir..

Özet / Kapanış Açıklamaları

DLT’nin Blockchain ile Hashgraph, Dag ve Holochain’de karşılaştırılması, platformun ilginç yönlerini ortaya çıkarır. DLT’ler arasında bariz benzerlikler olduğu kadar, farklılıklar da göze çarpmaktadır. İlginç bir şekilde, blockchain’in sahte Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen bitcoin whitepaper’ından bile önce olduğu aşikar..

Blockchain ilk olarak, belgeleri zaman damgası ile fikri mülkiyeti korumanın bir yolunu bulmaya çalışan bir makalede bahsedildi. Bununla birlikte, DLT, bitcoin’in şöhretinin ardından para kazandı. Popülerlikle birlikte ölçeklenebilirlik ve TPS gibi çeşitli öngörülemeyen sorunlar ortaya çıktı. Blok zinciri sınırlamaları düzeltmeye çalışırken bile, diğer projeler tamamen yeni bir dağıtılmış defter teknolojisi türü yaratıyor..

Yukarıdakilerden, tüm DLT’lerin şeffaflık, fikir birliği, işlemsel, dağıtılmış, eşler arası ve esneklik gibi ortak yönleri paylaştığı açıktır. Bununla birlikte, fikir birliği mekanizmasında ve her bir DLT’deki verilerin yapısında büyük farklılıklar ortaya çıkar..

Tıpkı bunun gibi, blockchain hakkında temel bilgileri öğrenmeyi seviyor musunuz? O halde, ücretsiz blockchain kursumuza kesinlikle katılmalısınız.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me