Bu kılavuzda, blockchain teknolojisinin artılarını ve eksilerini ve blockchain’in tüm eksikliklerinin üstesinden nasıl gelebileceğinizi keşfedeceğiz..

Piyasadaki birçok blockchain meraklısı, bir sonraki en iyi dijital devrim olmak için blockchain teknolojisini yüceltiyor. Dürüst olmak gerekirse, hepsi yanlış değil. Gerçekte, teknoloji eski sistemleri değiştirir, aracılardan kurtulur ve bize yeni bir dünya sunar. Bununla birlikte, birçoğu, devreye girmeden önce blok zincirinin artılarını ve eksilerini doğru şekilde tartmakta başarısız oluyor..

Her teknoloji ile her zaman avantajlar ve dezavantajlar olacaktır; Blockchain de bu listede. Bu nedenle, şirketler blok zincirinin tam potansiyelini anlamaya çalıştıklarında, genellikle sorunları unuturlar..

Sonuç olarak, çoğu hata yapma ve kaynaklarını kaybetme ve zaman kaybetme eğilimindedir. Bu nedenle, blockchain’in artılarını ve eksilerini tartmanıza yardımcı olmak için bunları bu kılavuzda ele alacağız. Öyleyse, blockchain’in artılarını ve eksilerini görelim! Ancak blockchain teknolojisinin artıları ve eksileri bölümüne geçmeden önce, blockchain teknolojisinin gerçekte ne olduğunu hızlıca özetleyelim..


Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Pekala, temel bilgilerle başlayalım – Blockchain teknolojisi, dağıtılmış doğayı, veri bütünlüğünü ve şeffaflığı destekleyen merkezi olmayan bir defter sistemidir..

O kadar karmaşık değildi, değil mi? Bunu daha basit bir şekilde açıklamama izin verin. Temel olarak, blokların olduğu ve her bloğun zincir benzeri bir yapıya bağlı olduğu bir defter sistemidir. Böylece tüm bloklar yeni bloğa ve bloğa bağlanacaktır..

Dahası, her bir blok bilgi içerecek ve zincir benzeri yapı bağlanma sürecini temsil edecektir. Her neyse, blok içindeki tüm bilgiler kriptografik olarak güvence altına alınmıştır. Bunların dışında ayrıca bir hash ID’ye, zaman damgalarına ve işlem verilerine sahip olacaktır..

Gerçekte, bu tür bir mimaride, sonunda bir blok zincirine sahip olacaksınız ve blockchain adının ilk başta geldiği yer burasıdır. Birçoğunuz onu veritabanıyla karıştırabilir, ancak blok zinciri ve veritabanı gerçekte çok farklıdır..

Blockchain’in en iyi artıları, eşler arası bağlantı sunmasıdır, bu nedenle her hareketinizi izleyen herhangi bir merkezi sunucu olmayacaktır..

İşletmeler Arasında Ne Kadar Popüler??

Şu anda, birçok işletme blockchain teknolojisiyle oldukça ilgileniyor. Blockchain’in artılarını ve eksilerini analiz ettikten sonra, çoğu blockchain uygulamasına çoktan başladı. Yakın tarihli bir ankete göre, işletmelerin% 36’sından fazlası blok zincirine 5 milyon $ veya daha fazla yatırım yapmaya istekli..

2020 anketi, her şirkete ne kadar yatırım yapmayı planladıklarının sorulduğu 1488 küresel işletme üzerinde gerçekleştirildi. Aşağıdaki yüzde formuna göz atabilirsiniz. Ancak, anketin dünyadaki teknoloji üzerinde çalışan her şirketi içermediğini bilmelisiniz..

Bu nedenle, “gerçek” yüzde her zaman değişecektir. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız Deloitte’a göz atabilirsiniz. anket.

Yatırım Yapmayı Planlayan İşletmelerin Yatırım Yüzdesi
≥ 10 milyon dolar % 7
5 milyon – 10 milyon dolar % 24
1 milyon – 5 milyon dolar % 30
500.000 – 1 milyon dolar % 24
< 500.000 $ % 12
Emin değil % 2
Yatırım Yok % 1

Yani, görüyorsunuz, işletmeler de teknolojiye yatırım yapmaya istekliler. Her neyse, blockchain kılavuzunun artıları ve eksilerinin bir sonraki bölümüne geçelim..

Blockchain Teknolojisinin Artıları ve Eksileri

Blockchain teknolojisinin pek çok artıları ve eksileri vardır, ancak bunların arasında ilk olarak artılar bölümüne bakacağız. Aşağıdan blockchain avantajlarına göz atın.

Blockchain'in Artıları ve Eksileri

Blockchain Artıları

Blockchain teknolojisinin birçok faydası vardır. Bakalım bunlardan bazıları:

Aracılık

Öncelikle blockchain ile dağıtılmış bir sistem elde edersiniz. Sisteminizden herhangi bir aracıdan kurtulduğu anlamına gelir. Ama bu nasıl bir avantaj? Gerçekte, aracılar sizi hizmetlerinize bağlayan üçüncü taraf kaynağı olma eğilimindedir.

Ancak iş dünyasında, aracıların sunduğu her hizmetten bir kesinti oluyor. Gerçekte, küçük bir ödeme miktarı çok fazla görünmeyebilir, ancak hizmetiniz 10-15 adımlık bir süreç gerektirdiğinde birikir.

Bunun dışında, aracıların hizmetlerinde dürüst olup olmayacağını bilmenin bir yolu yok. Gerçekte, yolsuzluk derindir ve çoğu durumda bu aracılar, kişisel kazançları için işletmeleri ve tüketicileri suistimal etme eğilimindedir..

Böylelikle onlardan kurtularak tüm güven sorunu çözülmüş olur. Bu blockchain kılavuzunun avantajlarından bir sonraki avantajı görelim.

Yüksek Kaliteli Veriler

Blockchain teknolojisi, üstün bir veri kalitesi seviyesi sunar. Gerçekte, verileri depoladığı dağıtılmış bir defter sistemidir. Ancak yüksek kaliteli verileri nasıl sağlar? Düşük kaliteli verilerin bir gece içinde yüksek kaliteli verilere dönüşmeyeceğini bilmelisiniz. Böyle olmuyor.

Her neyse, bu dağıtılmış defter teknolojisi, kötü verileri yararlı verilerle filtrelemenize izin veren bir fikir birliği süreci sunar. Bu, hiç kimsenin deftere herhangi bir bilgi ekleyemeyeceği ve hatta mevcut bilgileri değiştiremeyeceği anlamına gelir..

Böylece, deftere eklenmeden önce her bilgi parçası doğrulandığında, yanlış verileri ortadan kaldıracaktır..

Üstelik insan yapımı hatalardan kaynaklanan sorunlardan da kurtulur. Her bir bilgi parçası doğrulandığından, insan yapımı bir hata için kapsam yoktur.

Böylelikle veri kalitesini önemli ölçüde artırır. Her neyse, bu blockchain lehte ve aleyhte olanlar kılavuzundaki bir sonraki avantaja geçelim.

Dayanıklılık ve Güvenlik

Blockchain, en iyi şekilde dayanıklılık sunar. Yerleşik sağlamlığın olduğu internet olarak düşünebilirsiniz. Gerçekte, teknolojinin genel yapısı onu çok dayanıklı kılıyor. Dahası, ağ etrafında bilgi bloklarını sakladığı için, tek bir hata noktası veya onu kontrol eden tek bir varlık olmadığından emin olur..

Bu kalite, sistemi doğası gereği dayanıklı kılar. Dahası, kimse blokları değiştiremeyeceği için sağlam ve güvenli bir platform olmaya devam ediyor. Bunun dışında, bilgisayar korsanlığı girişimlerini de ortadan kaldırmada oldukça etkilidir.

Bu nedenle, bu ağı alt etme olasılığı çok azdır veya hiç yoktur. Her neyse, bu blockchain artıları ve eksileri kılavuzundaki bir sonraki avantajı görelim.

Yüksek Dürüstlük Seviyesi

Blok zincirinin bir başka büyük avantajı da bütünlük seviyesidir. Dışarıdaki diğer ağ sistemleriyle karşılaştırıldığında, blockchain şimdiye kadarki en yüksek bütünlük seviyesini sunuyor. Ama bu ne demek? Gerçekte bu, tüm verilerinizin her zaman doğru veri olacağı ve deftere yazıldıktan sonra hiç kimsenin bunları değiştiremeyeceği anlamına gelir.

Dahası, bilgi saklama süreci ve fikir birliği süreçleri de sağlamdır. Üstelik herhangi bir kullanıcı, doğrulamada istediği gibi değişiklik yapamaz. Böylece, başka herhangi bir bilgiyi işlemden geçirdiğinizde veya sakladığınızda her seferinde doğru ve güvenilir veriler sunacaktır..

Öte yandan, her blockchain’in hash ID’si bu özelliğin korunmasında büyük bir rol oynar. Bu blockchain artıları ve eksileri kılavuzundaki bir sonraki avantajı inceleyelim.

Değişmezlik ve Şeffaflık

Bu blockchain artıları ve eksileri kılavuzundaki bir sonraki avantaj için, şeffaflık ve değişmezlik üzerinde duracağız. Blockchain, tek bir veri biçimini değiştiremeyeceğiniz veya tamamen silmeyeceğiniz, değişmez bir depolama sistemiyle birlikte gelir..

Gerçekte, kriptografik karma, değişmez bir yapının korunmasında büyük bir rol oynar. Her bloğun bir Karma Kimliği olacağından, bu bloğun verilerinde yapılacak herhangi bir değişiklik kimliği büyük ölçüde değiştirecektir. Ve aynı Karma Kimliğini yeniden oluşturmak imkansızdır.

Bu nedenle, herhangi biri verileri değiştirmeye çalışırsa, diğer tüm kullanıcılar bunu hemen fark eder. Her neyse, bu teknolojideki muhasebe sisteminin çoğu da herkesin görmesi için açık. Özel blok zincirlerinde bile, herkesin her zaman görebileceği ortak defter bilgileri vardır..

Uzun Ömür ve Güvenilirlik

Blockchain kılavuzunun bu artıları ve eksilerindeki bir diğer büyük avantaj, veri güvenilirliği ve uzun ömürlülüktür. Bildiğiniz gibi, blockchain değişmez, şeffaftır ve bütünlük sunar. Tüm bu özellikler, teknolojinin güvenilirliği ve uzun ömürlülüğüyle sonuçlanır..

Dahası, hiç kimse blok zincirinin kurallarını istediği gibi değiştiremeyeceği için bozulmadan kalır. Dahası, çeşitli iş sorunları için uzun vadede uygulanabilir çözümler sunabildiğinden, güvenilir bir teknoloji haline gelir..

Birçok işletme, eski ağlarını uzun vadede blockchain ile değiştirmeyi düşünüyor..

Basit Ekosistem

Birçoğunuz blockchain’i karmaşık bir ekosistem olarak görebilir; ancak güven aslında basit bir ekosistemdir. Gerçekte, her kuruluşun bir çözümü işlemek veya tüketicilerine sunmak için çeşitli aşamalardan geçmesi gerekir..

Blok zincirinin burada yaptığı şey, işlemenin çeşitli aşamalarını birkaç adıma indirgemektir. Dahası, teknoloji neredeyse her şeyi çevrimiçi olarak sunabildiğinden, bakımı çok daha kolaydır.

Piyasada, kullanıcı dostu arayüzler sundukları halihazırda birçok blok zinciri tabanlı çözüm var..

Yetkili Kullanıcılar

Bu blockchain avantajları ve dezavantajları kılavuzundaki profesyonellerden bir diğeridir. Geleneksel merkezi sistemde, kullanıcılar kendi bilgileri üzerinde gerçekten çok fazla kontrole sahip değildir. Sonuç olarak, çok sayıda yolsuzluk yapan personel, kişisel kazançları için bilgileri kötüye kullanmaya çalışır..

Bununla birlikte, blockchain eşler arası bir ağ sağladığından ve kullanıcılara kontrolü geri verdiğinden, hiç kimsenin bunları herhangi bir şekilde kötüye kullanmamasını sağlar. Güvenlik ve şeffaflık seviyesi, her bireyin bilgilerinin tamamen kontrolünde olmasını sağlar..

Bu kesinlikle çok uzun zamandır istediğimiz bir şey.

Daha Hızlı İşlemler

Ayrıca geleneksel yöntemlere göre daha hızlı işlemler sunar. Genellikle, merkezileştirilmiş bankaların bir işlemi gerçekleştirmesi bile çok zaman alabilir. Birisi yurtdışına para göndermeye çalıştığında daha da öne çıktı..

Gerçekte, bu işlemin işlenmesi altı güne kadar sürebilir. Bu nedenle, acil durumlarda, birçok tüketici geleneksel bankaların yavaş ilerleyen sistemine güvenemez. Ancak blockchain ile bir işlemi birkaç saniye içinde tamamlayabilirsiniz.!

Bu, şimdiye kadarki tüm geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı.

Daha Düşük İşlem Maliyetleri

Daha hızlı işlemler sunmanın yanı sıra, daha düşük bir işlem maliyeti de sunar – açıkçası, hiçbir şey ücretsiz. Günlük olarak işlem yapmak için geleneksel yöntemleri kullandığınızda, hizmetleri karşılığında onlara bir tür ücret vermeniz gerekir..

Ücret küçük olsa da, çok adımlı bir işlemden sonra cebinizde ağırlaşabilir. Öte yandan, blockchain yalnızca daha hızlı bir işlem süreci karşılığında daha düşük bir işlem ücreti sunar..

Bu blockchain avantajları ve dezavantajları kılavuzunda bir sonrakine göz atalım.

Yeni İş Modeli ve Değer Zinciri

Bu blockchain avantajları ve dezavantajları kılavuzundaki blockchain’in bir diğer büyük yararı da yeni iş modelidir. Blockchain, işimizi yeni dünyada nasıl modellememiz gerektiğine dair yeni bir bakış açısıyla geliyor.

Bu teknolojinin kullanımıyla yeni pazarlar oluşuyor ve yeni fırsatlar yaratılıyor. Dahası, günümüzde karşılaştığımız birçok sorundan kurtulan daha iyi bir altyapıdır. Ayrıca, gelirleri artırarak ve güveni artırarak kullanmaya başladığınızda kuruluşunuza daha fazla değer katar..

Geliştirilmiş İzlenebilirlik

Bu şimdiye kadar blockchain avantajları ve dezavantajları listesindeki son avantajdır. Daha çok tedarik zincirinin karmaşık yapısıyla veya diğer benzer endüstrilerle uğraşan işletmeler için. Bir ürünü neyi veya nasıl üretmeyi başardığınızı geriye doğru izlemek çok önemlidir.

Her aşamada en yüksek kaliteyi sunduğundan emin olmanız gerekir. Ancak, mallarınızın menşeini bilmiyorsanız, kaliteyi sunamazsınız. Bununla birlikte, blockchain, bu öğeleri en kaynaktan son noktaya kadar izleyebilmenizi sağlar..

Sadece iyi değil, aynı zamanda varlık borsalarında da herhangi bir varlığı doğrulayabilirsiniz..

Blockchain Teknolojisi Eksileri

Blockchain teknolojisi kılavuzunun bu avantaj ve dezavantajlarında, şimdi farklı blockchain teknolojisi eksilerini konuşacağız. Bakalım bunlar ne.

Yedek Performans

Şimdiye kadar blockchain listesinin avantaj ve dezavantajlarındaki ilk eksidir. Gerçekte, bu teknolojinin hesaplama ihtiyaçları, merkezi sunuculardan daha tekrarlayıcıdır. Bunun nedeni, defter her güncellendiğinde, tüm düğümlerin de defterin sürümünü güncellemesi gerekmesidir..

Bunun nedeni, defter sisteminin dağıtılmış doğası gereği, her düğümün genel muhasebe sisteminin bir kopyasına sahip olması gerektiğidir. Bu nedenle, aynı süreci tekrar tekrar geçirmesi gerekir..

Karmaşık İmza Doğrulama Süreci

Blockchain listemizin avantaj ve dezavantajlarındaki bir diğer dezavantaj da imza doğrulama sürecidir. Temel olarak, sistemdeki her işlem için, herkese açık bir özel kriptografik imza doğrulamasına ihtiyacınız olacak.

Ardından, işlemin doğru düğümler arasında gerçekleşmesini sağlamak için ECDSA’yı (Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması) kullanır. Bu nedenle, her düğümün kullanıcının gerçekliğini doğrulaması gerekir, bu da karmaşık ve karmaşık bir süreç olabilir..

Özel Anahtarlar

Ağ üzerinde işlem yapmak için özel bir anahtara sahip olmanız gerekir. Diğer kullanıcılar genel anahtarınızı görebilseler bile, gizli bir anahtar gizli kaldığından çok daha önemlidir. Ayrıca, tüm blok zinciri adreslerinin özel bir anahtarı olacaktır..

Başkalarının varlıklarınızı kötüye kullanmasını istemiyorsanız, özel anahtarınızı hiçbir şekilde güvende tutmanız gerekir. Ancak, özel anahtarınızı kaybederseniz, ağdaki paranıza erişimi de kaybedersiniz. Artık onları kurtarmanın bir yolu yok.

Blockchain teknolojisi artıları ve eksileri kılavuzumuzdaki bir sonraki konuyu inceleyelim.

Şirket İçi Yeteneklerin Eksikliği

Teknoloji nispeten yeni bir kavram olduğundan, üzerinde çalışabilecek çok sayıda yetenekli geliştirici yoktur. Bu nedenle, işletmeler kendi kurumsal blok zinciri çözümlerini geliştirmeye çalıştıklarında, projeyle başa çıkabilecek yetenekli bir ekip bulmak zorlaşır..

BAAS sağlayıcıları bu durumda çok sayıda hizmet sunar. Bu hizmetler, blockchain çözümünüzü pazara sunmanıza yardımcı olacak üst düzey geliştiriciler ve pazarlama ekipleri sunar..

Oyununuzu ilerletmek ve sertifikalı bir blockchain uzmanı olmak istiyorsanız işte deneyebileceğiniz blockchain sertifika kurslarımızdan oluşan bir koleksiyon..

Entegrasyon Kaygıları

Bu, blok zinciri teknolojisinin önemli eksilerinden biridir. Esas olarak eski ağları çalıştıran kuruluşlar içindir. Gerçekte, blockchain eski ağların yerini alacaktı. Bununla birlikte, entegrasyon süreci hala tam olarak işlevsel değildir. Dahası, birçok blok zinciri teknolojisinin eski ağlarla birlikte çalışma yeteneği yoktur..

Bu, doğru şekilde kullanmak için şirketlerin eski ağlarından tamamen kurtulmaları gerektiği anlamına gelir. Bu, birçok kişinin şüpheci olduğu bir şey.

Belirsiz Düzenlemeler

Blockchain listemizin artıları ve eksileri arasında büyük bir sorun var. Gerçekte, tüm blok zinciri teknolojileri ağ üzerinde uygun düzenlemelerle birlikte gelmez. Bu nedenle, çoğu sisteme hiç güvenmiyor. Öte yandan, düzenleme eksikliği ICO dolandırıcılığı kavramını getiriyor.

Ve söylemeye gerek yok, kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir düzenleme olmadığı için çoğu ICO dolandırıcılığının kurbanı oldu. Devlet kurumları da, bu sektör tamamen yönetmeliklerle çalıştığı için onu benimsemekte zorlanıyor..

Büyük Enerji Tüketimi

Her işlemin geçerli olmasını sağlamak için mutabakat süreçlerinden geçmesi gerekir. Açıktır ki, fikir birliği süreci her düğümü oluşturmak için büyük miktarda çaba gerektirir. Bahsetmiyorum bile, bir işlemin geçerli olduğundan emin olmak için tüm düğümlerin ileri geri iletişim kurması gerekir..

Öte yandan, iş kanıtı gibi fikir birliği algoritmaları, genel güç tüketimini artıran çok fazla hesaplama gücü gerektirir. Ancak, artık birden fazla fikir birliği protokolünün çok daha az enerji tükettiğini bilmekten mutluluk duyarsınız.

Blockchain teknolojisi artıları ve eksileri kılavuzumuzdaki bir sonraki konuyu inceleyelim.

İşletmeler için Kontrol Yok

İşletmelerin blockchain teknolojisini kullanmak için belirli bir yetkili sürece ihtiyacı var. Ne yazık ki, halka açık blok zincirleri bu kontrol edici yönleri yakın zamanda sunamayacak. Bununla birlikte, özel ve konsorsiyum blok zincirlerinin yükselişi, hem teknolojinin kontrolünü hem de dağıtılmış doğasını sunuyor gibi görünüyor. Bunlar çoğunlukla kurumsal blok zinciri çerçeveleri olarak adlandırılır ve yalnızca kuruluşlar için uygundur..

Bu nedenle, bu konuya beklenenden çok daha kısa sürede daha modern bir yaklaşım getirebilmeliyiz..

Blockchain teknolojisi artıları ve eksileri kılavuzumuzdaki bir sonraki konuyu inceleyelim.

Mahremiyet kaygısı

Blockchain listemizin artıları ve eksileri arasındaki bir başka önemli şey de gizlilik sorunlarıdır. İşletmeler, her ne pahasına olursa olsun marka değerlerini korumak için mahremiyetlerine ihtiyaç duyar. Açıkçası, hassas bilgilerini kitlelere veya rakiplerine açıklayamazlar..

Ve bu nedenle, birçok kuruluş, kurumsal iş amaçları için blockchain kullanmaya o kadar hevesli değil. Bununla birlikte, özel işlem seçeneklerinin ve kullanıcıya özgü kimlik doğrulamanın kullanılması bu sorunu yavaş yavaş çözmektedir..

Kültürel Kabul / Bozulma

Bu teknik olmaktan çok kültürel bir dezavantajdır. Dışarıdaki iş modelleri epeydir belirli bir mimari üzerinde çalışıyor. Ancak blok zincirinin icadı bu sistemi tehdit ediyor.

Gerçekte, blockchain çoktan sistemin çalışma şeklini değiştirmeye başladı ve birçok sektörü sekteye uğrattı. Sonuç olarak, birden fazla pazar yeri çoktan geçerliliğini yitirdi..

Blockchain teknolojisi artıları ve eksileri kılavuzumuzdaki bir sonraki konuyu inceleyelim.

Yüksek fiyat

Evet, blockchain diğer altyapılardan çok daha ucuzdur. Ancak maliyetli bir çözüm de olabilir. Temel olarak, maliyet, ne tür bir özellik eklemek istediğinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Dahası, nişastanın bir çözelti formu geliştirmek çok miktarda para gerektirir..

Eski sistemin değiştirilmesinden bahsetmiyorum bile çok paraya mal olur. Ancak çözümlerinizi minimumda tutarsanız bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Dahası, bir konsorsiyuma katılmak veya bir BAAS kullanmak da size yardımcı olabilir. Bununla birlikte, Hizmet Olarak Blockchain, sağlam bir blockchain iş stratejisi geliştirmenize yardımcı olabilir..

1488 küresel işletme üzerinde yapılan yakın tarihli bir 2020 anketine göre, onlara benimseme engellerinin ne olabileceği soruldu. Aşağıdaki yüzde formuna göz atabilirsiniz. Ancak, anketin dünyadaki teknoloji üzerinde çalışan her şirketi içermediğini bilmelisiniz. Bu nedenle, “gerçek” yüzde her zaman değişecektir.

Evlat Edinme Sorunları Sorunun Bir Engel Olduğunu Düşünen İşletmelerin Yüzdesi
Mevcut Eski Sistemleri Değiştirme veya Uyarlama % 35
Potansiyel Güvenlik Tehditleri % 34
Rekabetçi Bilgilerin Hassasiyeti Konusundaki Endişeler % 34
Yasal Açıklık Eksikliği % 32
Şirket İçi Yeteneklerin Eksikliği % 31
Konsorsiyum Oluşturmada Karşılaşılan Zorluklar % 31
Ağır Düzenleyici Ortam % 30
Belirsiz YG % 29
Zorlayıcı Bir Uygulama Eksikliği % 29
Bu Teknoloji Kanıtlanmamış % 27
Yetersiz Finansman % 26

Ek olarak, işletmelerin% 22’si bunu bir iş önceliği olarak görmüyor. Ayrıca,% 3’ü herhangi bir engel görmedi ve% 1’i blockchain’in benimsenmesi için bir engel olup olmadığından emin değil.

Blockchain’in Eksikliklerinin Üstesinden Gelmek

Her teknoloji ile avantajlardan yararlanmak istiyorsanız dezavantajlarla başa çıkmak zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, dezavantajlar hiçbir zaman avantajları boğmamalıdır. Bu nedenle, blok zincirinin oyunu gerçekten hızlandırması gerekiyor.

Şu anda yaptığı da bu. Şirketler özel veya konsorsiyum blok zincirlerini benimserse, blok zinciri uygulamalarının dezavantajlarının çoğu profesyonel olabilir. Özel blok zincirleri ek kontrol, gizlilik, düzenlemeler, daha hızlı işlemler, düşük maliyetli entegrasyonlar ve çok daha fazlasını sunar.

Ayrıca, blok zincirinin ademi merkeziyetçiliğini elde etmek istiyorsanız, şirketiniz için her zaman konsorsiyum blok zincirini kullanabilirsiniz. Zaman geçtikçe, giderek daha fazla insan blockchain teknolojisiyle ilgileniyor ve bu alanda bir kariyer inşa etmek için ihtiyaç duydukları becerileri geliştiriyor..

Bu, vasıflı profesyonel eksikliği sorununu ortadan kaldırır ve hem çalışan hem de işveren için yeni bir kapsam oluşturur. Evet, blockchain uygulama ekosisteminde yeni eksilerin ortaya çıkma olasılığı var, ancak buna karşı koymanın da artıları olacağını unutmayın..

Bitiş Notu

Blockchain, şu anda önünde uzun bir yolculuk olan nispeten yeni bir teknolojidir. Dolayısıyla, artıları ve eksileri de olacağı oldukça önemli. Bu kılavuzda blockchain’in neredeyse tüm artılarını ve eksilerini vurguladık.

Bununla birlikte, blok zincirinin sorunların çoğunu zaten çözdüğünü ve sorunları mümkün olduğunca en aza indirmenin daha yeni bir yolunu bulduğunu unutmamalısınız..

Öyleyse, birkaç yıl daha verin ve endüstrileri alt üst etmeye hazır mükemmel bir teknoloji görebilirsiniz. Bu, blockchain teknolojisi hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlamak için harika bir fırsat. Blockchain yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olmak için ücretsiz temel blockchain kursumuzu öneriyoruz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me