Blockchain teknolojisi kullanım durumları hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Eğer yaparsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Blockchain teknolojisi kullanım senaryoları, blockchain kullanımını anlamanıza yardımcı olacaktır..

Teknoloji geliştiğinde herkesi kasıp kavurur. Bu, hızlı bir şekilde büyüdüğü için blockchain için de geçerlidir. Aynı zamanda sektördeki hemen hemen herkes tarafından kullanılan bir terimdir. Blockchain şu anda neredeyse her sektörde teknolojik büyümenin merkezinde yer alıyor. Artık değişim için bir katalizör olarak görülüyor.

Bu yazıda, mevcut sektördeki blockchain kullanımından geçeceğiz. Kullanımını doğru bir şekilde kapsamak için, blockchain teknolojisi kullanım durumlarını listelememiz gerekir. Bu kullanım durumları size blockchain kullanımı hakkında net bir fikir verecektir. Ancak başlamadan önce blockchain’in ne olduğunu anlamamız gerekecek. Başlayalım.

Blockchain nedir?

Blockchain, fikir birliğine varmak için herhangi bir merkezi varlığa dayanmayan eşler arası bir ağdır. Her eşin kendi defterin kendi kopyasına sahip olduğu dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Bir işlem yapıldığında, blok zinciri tarafından kullanılan fikir birliği yöntemiyle doğrulama için bir bloğa atanır. İşlem bloğu çıkarılır veya diğer işlemlerle doğrulanır. İşlem onaylanırsa, artık herhangi bir şekilde tahrif edilemez veya değiştirilemez..

Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan ilk kripto para birimiydi. Oradan, artık blockchain teknolojisinde çok fazla ilerleme gördük ve bu, blockchain teknolojisi kullanım durumlarından oldukça belirgindir..

Ayrıca, blockchain veritabanına benzemez.

Daha fazla bilgi edinmek için blockchain ve veritabanı arasındaki farkı okuyabilirsiniz..

Kısacası, blockchain teknolojisinin temel özellikleri aşağıdadır

 • Merkezi olmayan – merkezi otorite yok
 • Şeffaf
 • Güvenli
 • Bütünlük
 • Daha hızlı yerleşim.

Blockchain Kullanımı – 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumu

 

 

Blockchain’in herhangi bir merkezileştirme olmaksızın bir çözüm sunma yeteneği, uygulanması için birçok seçenek açtı. Tartışacağımız blockchain teknolojisi kullanım durumları, en ilginç olanlardır ve blockchain kullanım uygulama örneklerini sergiler..


Başlayalım.

Tedarik zinciri yönetimi

En iyi blockchain kullanımlarından biri tedarik zinciri yönetimindedir. Mevcut tedarik zinciri yönetimi eski yöntemleri kullanır. Buna karşılık, tedarik zincirinde şeffaflık eksikliğimiz var.

Şeffaflık olmadığından ve tedarik zincirinin her anını yeniden kontrol etmenin bir yolu olmadığından, kötü niyetli aktörlerin tedarik zinciri yönetimini değiştirmesi kolaylaşıyor. Sonuçta, hem şirketler hem de son kullanıcılar sahte mallardan muzdariptir. Bu büyük bir problem.

Çözüm, blockchain tabanlı tedarik zinciri yönetimidir. İşletme ve tedarikçiler arasında bir ağ olduğu için, merkezi olmayan bir yaklaşım, tedarik zinciriyle ilgili sorunları çözebilir. İstenilen sonuca ulaşmak için tedarik zincirindeki varlıkların dijitalleştirilmesi gerekiyor.

Dijitalleştirilen her ürün artık bir seri numarası veya kendisiyle ilişkili benzersiz bir kimlik numarası taşıyor. Bu, her bir varlığın tedarik zinciri aracılığıyla izlenebileceği ve izlenebileceği anlamına gelir. Sadece bu da değil, diğer hayati bilgiler de izlenebilir ve gerektiğinde yeniden kontrol edilebilir. Merkezi olmayan bir blok zinciri tabanlı tedarik zinciri yönetimi, zaman, konum, ürün durumu vb. Gibi bilgileri kolayca kaydedebilir..

Kısacası, blockchain, tedarik zinciri verimliliğini radikal bir şekilde iyileştirir ve aynı zamanda onunla oynamak isteyebilecek kötü niyetli oyuncuları uzaklaştırır..

Tedarik Zinciri Yönetiminde Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Ürünler doğru bir şekilde takip ediliyor
 • Kurcalama ürünleri mümkün değil
 • Geliştirilmiş şeffaflık
 • Sorunları izole etme ve çözme becerisi
 • Son tüketicilerin sahte bir varlıkla uğraşması gerekmez
 • Doğrulama ve özgünlük mümkündür.
 • Maliyet azaltma

Tedarik Zinciri Yönetimi Blok Zinciri Projeleri

 • Food Trust IBM ve Walmart tarafından
 • Bext360, kahve çekirdeklerine izlenebilirlik atamak için blockchain kullanıyor
 • Hedef ConsenSource

Enterprise İçin Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinin

Dijital Kimlik

Kimlik hırsızlığı, internete ulaşan 21. yüzyıl sorunlarından biridir. Şu an itibariyle kimlik hırsızlığı yapmak ve başka biri gibi görünerek güvenli bir kaynaktan bilgi almak çok kolay. Bu, genel kitle için büyük bir sorun, kritik verileri tehlikeye atan kuruluş için daha da büyük bir sorundur.

Bir kişi için kimlik yönetimi, çok sayıda belge taşımak zorunda olduğu için büyük bir sorun haline geldi. Çalıştıkları kuruluşlarla ilişkili ehliyet, pasaport, ulusal kimlik kartı veya diğer kimlik belgelerini içerebilir..

Çözüm, bir kişiyle ilişkilendirilmiş bir dijital kimliğe sahip olmaktır. Bir kişinin tüm ağda yalnızca bir kimliğe sahip olduğu blockchain yardımı ile elde edilebilir. Belge taşımaya gerek olmaması da dahil olmak üzere dijital kimliği kullanmanın birçok yararı vardır. Bu aynı zamanda bireyi şu anda en önemli sorunlardan biri olan kimlik hırsızlığından da korumaktadır..

Öte yandan hükümetler de dijital kimlikten en iyi şekilde yararlanabilirler. Dijital kimlikle bağlantılı olarak, hükümetler merkezi olmayan bir ortamda oylama yapabilir. Dijital Kimlik, blockchain kullanımına güzel bir örnektir.

Dijital Kimlik Blok Zinciri Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Tek bir kimlik
 • Belge taşımaya gerek yok
 • Tek bir dijital kimlik birden çok platformda çalışabilir
 • Veri ihlallerine duyarlı değil
 • Kimlik hırsızlığı artık mümkün değil

Dijital Kimlik Blok Zinciri Projeleri

 • Hyperledger Indy – merkezi olmayan kimliği kapsar
 • Civic – özerk kimlik sistemi
 • Evernym – Özerk Kimlik

Hyperledger hakkında daha fazla bilgi edinin: Kurumsal Blok Zinciri

Varlık Tokenizasyonu

Varlık Tokenizasyonu, gerçek dünya varlığını korumaya yönelik çok önemli bir adımdır. Gerçek dünyadaki varlıklarla daha verimli bir şekilde ilgilenmenin birçok örneği vardır. Örneğin, bir mülk satmak istiyorsanız, çok fazla kağıt işi yapmanız gerekir. Sadece bu değil, hataları aşılama ve tüm süreci daha da yavaşlatma şansınız var..

Varlıkların işlenmesini daha verimli ve pratik hale getirmek için varlık tokenasyonu yapılır. Varlık satma ve satın alma sürecini hızlandırmanıza olanak tanır. Esas olarak gerçek varlıklarda ve finans alanında kullanılabilir..

Blockchain teknolojisi, likit olmayan varlıkları tokenize etmede çok önemli bir rol oynar ve blok zincirinde işlem görmelerine ve yerleşmelerine yardımcı olur. Varlıkları çözmenin, verimliliği artırmanın ve zamandan tasarruf etmenin standart yolunu tamamen görmezden gelir – bu da onu en iyi blockchain kullanımlarından biri yapar..

Varlık Tokenizasyon Blok Zinciri Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Likit olmayan varlıkların tokenlaştırılması
 • Verimliliği artırır
 • Uzun bir süreçten geçmeye gerek yok
 • Zaman kazandırır
 • Küçük işletmelerin, girişimcilerin ve gayrimenkulün yatırımı yönlendirmesine yardımcı olur
 • Yalnızca kurumsal yatırımcılar için mevcut olan varlıklara erişim imkanı
 • Küresel pazara erişim

Varlık Tokenizasyon Blok Zinciri Projeleri

 • Polymath
 • Liman
 • Alphapoint

Enerji Piyasası

Enerji piyasası tamamen büyük oyuncular tarafından kontrol ediliyor. Enerji almak istiyorsanız bağlantı için başvurmanız ve kurulumu beklemeniz gerektiğini zaten biliyoruz. Kişilere, girişimlere, işletmelere ve hatta işletmelere bir nedenle veya başka nedenlerle elektriğin reddedildiği durumlar da vardır. Genel nüfusa hiçbir şey bırakmayan, şirket tarafından kontrol edilen kapalı bir pazardır..

Enerji piyasası, enerjiye erişim ve dağıtım konusunda bir devrim görebilir. Blockchain ile, akıllı sözleşmeler ve dağıtılmış defter teknolojisi yardımıyla bireylerin enerji üretmesi, ticareti yapması, kaydetmesi ve yerleştirmesi kolay hale gelir. Blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla enerji, tıpkı diğer emtialar gibi bir varlık haline geliyor..

Üretim yapabilen herkes ağa katılabilir ve oradaki açık pazardan en iyi şekilde yararlanabilir. Dolayısıyla, enerjinin fiyatı hem iyi hem de kötü bir şey olabilecek sabit düzenlenmiş bir fiyattan ziyade talebe ve arza bağlıdır. Kısacası, tüketicilerin aynı zamanda üretici olarak hareket edebileceği dağıtılmış bir elektrik piyasası varsa, enerji piyasasında devrim yapılabilir veya bunun tersi de geçerlidir. Tüm kurulum verimliliği sağlayabilir ve endüstrinin birçok alanı için% 100 çalışma süresi sağlayabilir.

Enerji Piyasası Blok Zinciri Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Fiyatlar talebe ve arza bağlıdır
 • Tek bir elektrik üreticisine güvenmeye gerek yok
 • Tüketiciler de elektrik üretimine katılabilir
 • % 100 çalışma süresi elde edilebilir

Enerji Piyasası Blok Zinciri Projeleri

 • Kafes+
 • Güç Defteri

Sağlık hizmeti

Blockchain teknolojisinin en kritik kullanım durumlarından biri sağlık sektöründedir. Sağlık sektörünün reforma ihtiyacı var. Şu anda, sağlık sektörü merkezi bir yaklaşımdan muzdariptir ve bu da hastaları idare etmenin verimsiz bir yoluna yol açar..

Hastalar da çok verimli olmayan sistem nedeniyle acı çekmek zorunda kalıyor. Tıbbi verilerini bir doktordan diğerine taşımaları gerekir, bu da sorunlara yol açabilir. Eski silolarda depolanan verilerin çoğunlukla farklı standartlara ve formatlara uygun olduğundan bahsetmiyorum bile, veri alma ve depolama söz konusu olduğunda sorunlara yol açıyor..

Blockchain, merkezi olmayan bir defter yaklaşımı sağlayarak tüm sağlık hizmeti sorunlarını düzene sokabilir. DLT yaklaşımında, tüm paydaşlar hayati öneme sahip hastanın verilerine uygun izinle erişebilir. Tüm veriler de güvende kalacak ve yalnızca yetkili personel tarafından erişilebilecek.

Ayrıca, Dağıtılmış Defter Teknolojisini kontrol edin: Teknoloji Devriminin Başladığı Yer

İşlemler ayrıca blok zincirinde kalabilir ve dolayısıyla gerektiğinde izlenebilir – iyileştirilmiş genel sağlık hizmeti süreci. Hasta, isteyerek herhangi bir üçüncü tarafa erişim izni vermediği sürece, hasta sağlık hizmetleri verilerine tüm erişime sahip olacaktır. Son olarak, tek bir yerde depolanan sağlık verileri, bir sonraki salgını çözmek veya tedaviyi bulmak isteyen bilim adamlarının araştırma çabalarını iyileştirmeye yardımcı olabilir..

Son olarak, tedarik zincirinde, hayat kurtarabilecek ve aynı zamanda uyuşturucu işletmeleri işini geliştirebilecek sahte uyuşturucu kullanımını tamamen ortadan kaldırmak için blok zincirinin kullanılması.

HealthCare Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Etkili süreç
 • Uygun sağlık hizmetleri veri depolama
 • Araştırma çabasını kolaylaştırır
 • Sağlık hizmeti verilerinin kolay depolanması ve geri alınması
 • Sigorta talep etmenin kolay yolu
 • Belge taşımaya gerek yok

Sağlık Hizmetleri Blok Zinciri Projeleri

 • SimplyVital Sağlık
 • MediBloc sağlık hizmeti sağlayıcılarını iyileştiriyor
 • Dentacoin, diş sağlığını iyileştirmeyi hedefliyor
 • AIDoctor – sağlık uygulamalarında yapay zeka kullanımı

Emlak

Emlak piyasası, içinde olmak için ideal bir yer değil. Özellikle satıcı ve alıcıları birbirine bağlamak söz konusu olduğunda birçok sorundan muzdarip. Mevcut süreçte, alıcılar bir anlaşmayı kolaylaştırmak için komisyoncular veya satıcılarla görüşmek zorundadır. Bu, birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir. Sadece bu değil, aynı zamanda evrak işleri de yapılması sıkıcı bir görev olabilir. Evrak işlerini halletmek çok çaba gerektirir ve yine de yanlış veri girişinden etkilenebilir..

Gerçek zorluklar, bir mülkün sahipliğini doğrulama zamanı geldiğinde de ortaya çıkar. Alıcının para kaybına neden olabilecek dolandırıcılığın pek çok yolu vardır..

Tüm bunların üstesinden gelmek için, merkezi olmayan bir blok zinciri defteri, gayrimenkulle ilgili sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Her şeyden önce, DLT aracılığıyla bir mülkün kiralanmasının kolay olduğu yerlerde kiralık mülk ödemelerini iyileştirebilir. Aynı zamanda uygun maliyetlidir ve alıcı için uygun karar vermeyi sağlar. Blok zinciri merkezi olmayan çözüm, kiracıların, sahiplerin, hizmet sağlayıcıların ve diğer tüm kuruluşların sahiplik bilgilerini etkileşime girmesine ve kontrol etmesine ve hatta işlemleri güvenli ve güvenli bir şekilde yapmasına yardımcı olabilir..

Bu şekilde, gayrimenkul, merkezi olmayan ödemenin norm olacağı küresel bir platform haline gelebilir. Sonuçta, eski süreci iyileştirir ve maliyetten tasarruf sağlar. Bir blok zinciri, bir işlemin farklı yönleriyle ilgilenebilir. Örneğin, mülkiyeti doğrulayabilir, işlemleri başlatabilir ve mülkün yeni alıcıya sahipliğini oluşturabilir. Hükümetler bile, ülkelerindeki mülkleri nasıl yönetebileceklerini iyileştirdiği için gayrimenkul için blockchain kullanmakla ilgileniyorlar..

Akıllı sözleşmeler süreci kolaylaştırabilir ve çoğunu otomatikleştirebilir. Emlak piyasasına büyük ölçüde fayda sağlayan harika bir blockchain kullanımı.

Gayrimenkul Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Sorunsuz ve güvenli işlemler
 • Sahiplik doğrulaması
 • Uygun maliyetli
 • Gayrimenkul için küresel bir pazar yeri
 • Aracı (lar) ın veya bir kısmının ortadan kaldırılması.

Gayrimenkul Blockchain Projeleri

 • Propy – blockchain aracılığıyla satın almayı sağlar
 • StreetWire – Emlak piyasasında teknolojinin benimsenmesini iyileştirin
 • Liman – Varlıkları tasfiye etmeye yardımcı olun

Oylama

İktidar partileri arasında farklı ülkelerde oy kullanma manipülasyonu konusunda pek çok tartışma yaşandı. Ayrıca, sahte oylar ve diğer faaliyetler, herhangi bir eyaletin oylama süreci için endişe yaratabilir..

Blockchain ile oylama, süreci ele almanın adil bir yolu olabilir. Sonuçta şeffaf, güvenli, hızlı ve yenilikçi. Seçmen oturum açmalı veya oylama kabinini bilgisayarına veya elektronik cihazına indirmelidir. Bir kez yaptıktan sonra, oy vermek için benzersiz kimliklerini kullanabilirler. Güvenlik sistemi, gönderilen bilgilerin herhangi bir değişikliğe karşı korunmasını sağlar. Ayrıca, seçmen oylama sürecine katılmadan önce veriler doğrulanır. Seçmen, kalifiye olduktan sonra sadece oy kullanabilir.

Blok zinciri, oyları depolamak için merkezi olmayan bir depolama görevi görür. Hepimizin bildiği gibi, veriler bir kez yazıldıktan sonra hiçbir şekilde değiştirilemez veya değiştirilemez. Aynı zamanda şeffaftır, bu da gerekirse her bir oylamanın geriye doğru izlenebileceği anlamına gelir..

Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarını Oylamanın Faydaları

 • Seçmen dolandırıcılığının ortadan kaldırılması
 • Uzaktan oylama mümkündür
 • Doğrulanabilir ve değişmez oylar
 • Oyları depolamanın güvenli yolu olarak blockchain
 • Geliştirilmiş güven ve şeffaflık

Blockchain Projelerinin Oylanması

 • Güney Kore e-oylamayı test ediyor
 • Japon şehri Tskuba da oylama için blockchain kullanımını değerlendiriyor
 • Agora – blockchain tabanlı bir oylama ekosistemi

Kripto para

Kripto para birimi blockchain’in yan ürünü olsa bile, kripto para biriminin blockchain teknolojisi kullanım durumları olduğunu kolayca doğrulayabiliriz. Blockchain kullanan ilk kripto para birimi Bitcoin’dir. Aslında, ilk blok zinciri kullanımlarından biridir..

Kripto para birimi, birçok sorunu çözer ve uygulanmasına bağlıdır. Örneğin Bitcoin, işlem için bir para birimi olarak kullanılır. Ethereum da benzer beklentiler sunuyor; ancak, akıllı sözleşmeler ve dApp’ler gibi diğer önemli avantajlarla birlikte gelir.

Cryptocurrency, genel olarak, küresel olarak para gönderme sorununu çözer. Mevcut yöntemler optimal değildir ve 2-5 gün arasında herhangi bir yerde sürebilir. Bahsetmiyorum bile, hizmetlerin kullanımıyla ilgili ücretler var. Ayrıca, herkesin bankacılık hizmetlerine erişimi yoktur ve bu, kripto para birimlerinin devreye girdiği yerdir..

Cryptocurrency Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Para birimi olarak hareket edin
 • Bazı blok zincirlerinde yakıt olarak kullanılır
 • Eşler arası işlemleri kolaylaştırır
 • Aracıyı ortadan kaldırır
 • Bankacılık hizmetlerine erişimi olmayanlara seçenek sunar

Cryptocurrency Blockchain Projeleri

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • NEO
 • VeChain

Noter

Noter, blockchain’in en iyi kullanım durumlarından biridir. Eski sistem büyük ölçüde evrak işlerine bağlıdır. Bu, kayıtların, üçüncü bir taraf veya dahili kötü niyetli taraflarca değişikliklere ve tahrifata açık olan kağıt biçiminde tutulduğu anlamına gelir..

Noter tasdik süreci, bir işlemdeki belgelerin gerçek olmasını ve dolayısıyla güvenilir olmasını sağlar. Şu anda, noter tasdiki süreci ağırlıklı olarak teknolojiye dayanmamaktadır ve bu süreçte birçok boşluk bırakmaktadır..

Blockchain kullanımı, noter onaylamanın nasıl yapıldığını değiştirebilir. Süreçten güven ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Şu anda güven, süreçte çok önemli bir rol oynamaktadır. Şeffaflık ve değişmezlik gibi blok zinciri özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca noterlik süreci için gerekli olan varlığın kanıtını sağlar. Örneğin, oluşturulduğu zamanı saklayabildiği için, belgenin başlangıcından itibaren varlığı, blockchain yardımı ile kanıtlanabilir. Doğrulama, blok zincirine yazıldıktan sonra verilerin herhangi bir şekilde değiştirilemeyeceği göz önünde bulundurularak% 100 doğrudur..

Birisi verileri değiştirmeye çalışırsa, karma artık eşleşmeyecektir – verilerin değiştirildiğine dair bir ipucu verir..

Noter Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Güveni ortadan kaldırır
 • Merkezi olmayan
 • Varoluş kanıtı sağlar
 • % 100 doğru
 • Hızı ve maliyeti iyileştirir

Noter Blockchain Projeleri

 • Sessiz Noter
 • Stampad.io
 • Acronis Noter

Besin Güvenliği

Gıda Güvenliği, dünya çapındaki en önemli sorunlardan biridir. Gıdayı yöneten tedarik zinciri her zamankinden daha karmaşık hale geldi. Bununla birlikte, gıda işleme sürecinde birçok sorun ortaya çıktı. Şeffaflık eksikliği en büyük endişelerden biridir. Bu, hiç kimsenin kontamine gıdayı takip etmesinin mümkün olmadığı sorunlara yol açmıştır.

Şeffaflık eksikliği, kağıt tabanlı bir yaklaşımın kullanılması nedeniyle ortaya çıkıyor. Yiyeceklerin izini sürmek mümkün değildir ve yanlış veriler içeren kağıtları herhangi birinin değiştirmesi kolaydır. Ayrıca, yiyecek izleme sürecinin tamamı maliyetlidir.

Blockchain ile tüm gıda güvenliği yeni yaklaşımla iyileştirilebilir. Tedarik zincirine konan her gıda artık depolama sıcaklığı, işleme tarihi, son kullanma tarihi, fabrika, parti numarası vb. Gibi hayati bilgilerle uygun şekilde etiketlenebilir. Tüm veriler depolandıktan sonra değiştirilemez ve tedarik zincirini güvenilir kılmak için gereken değişmezliği sağlar. Ayrıca, gıda tedarik zinciri boyunca izlenebilir – gerektiğinde kötü yiyeceklerin çıkarılabilmesini sağlar. Aynı zamanda, tedarik zinciri boyunca hiç kimsenin gıda verilerini oynatamamasını veya değiştirememesini veya gıdayı değiştirememesini sağlar. Bu, son kullanıcıya yönelik gıdanın mümkün olan en yüksek kaliteye ulaşabileceği anlamına gelir..

Gıda Güvenliği Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Gıdayı tedarik zinciri aracılığıyla takip edin
 • Daha fazla güven
 • Uygun maliyetli
 • Kağıt işine gerek yok
 • Yiyeceklerle ilgili sorunlar daha hızlı izlenebilir ve çözülebilir

Gıda Güvenliği Blok Zinciri Projeleri

 • IBM Food Trust
 • Blockchain Gıda Güvenliği İttifak Platformu

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO)

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO), ilginç bir blockchain teknolojisi kullanım durumudur. Şu anda, kuruluş ve şirketler belirli bir yapı veya yönergeler olmadan yönetişim yapmaktadır. Bu nedenle kötü yönetim ve bürokrasiden etkilenir.

DAO, sürdürülebilir bir platform ve etik iş kuralları sağlayarak yönetişim sorununu çözme girişimidir. Ayrıca, yönetişimden en iyi şekilde yararlanmak için belirli bir yöne göre otomatikleştirilmiştir. Otomasyon, akıllı sözleşmeler yardımıyla yapılır. Yönetişimi iyileştirmek için, her paydaşa kuruluş için karar verme söz konusu olduğunda eşit hak veya fırsat verilir..

Üst yönetimin kararların sonucunu tanımlamada çok önemli bir rol oynadığı mevcut yönetişim yapısıyla karşılaştırıldığında bu bir sıçrama..

Merkezi Olmayan Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Paydaşlar için adil ve eşit fırsat
 • Bazı şekillerde otomatik
 • Daha iyi karar verme
 • Kötü yönetim ve bürokrasi kaldırıldı

DAO Blockchain Projeleri

 • DAO blockchain, Ethereum blockchain’de bulunabilir
 • Maker DAO – DAO oluşturma aracı

Müzik

Müzik, kültürel gelişimimizin merkezinde yer alıyor. Ancak, mevcut müzik endüstrisi oradaki her sanatçı için adil değil. Rekabetçi pazarda fark edilmek çok çaba gerektirir. Bunun da ötesinde, kendi payını alan bir aracı var, bu da müzik yaratıcılarının kendileri için daha az kâr anlamına geliyor. Müzik endüstrisi de bazı müziklerin belirli coğrafi ortamlarda çalınmasına izin verilmeyen tartışmalarla doludur. Hükümetler, belirli müzik türlerine erişimi kolayca engelleyebilir ve bu doğrudan bir insan hakları ihlalidir..

Müzik endüstrisi de son yirmi yılda bir gelişme eksikliği gördü. Kritik sorunlar, müzik yaratıcılarının kendi kontrollerinin olmadığı korsanlığı içerir. Müziği koruyan platformlarda bile, bir kullanıcının müziği indirmesinin birçok yolu vardır..

Doğru yönetim aynı zamanda iyi bir gelişme değildir – bu, fikri hakları korumanın uygun bir yolu olmadığı anlamına gelir..

Tüm bu sorunlar blockchain ile çözülebilir. Dağıtılmış bir defter teknolojisi, müzik oluşturucuya uygun haklar sağlamaya yardımcı olabilir ve ayrıca korsanlıkla bir dereceye kadar mücadele edebilir. Bir blok zincirindeki fikri mülkiyetin tüm alım, satım ve korunması söz konusu olduğunda akıllı sözleşmeler anahtar rol oynar. Aynı zamanda sanatçılara düzenli ve zamanında ödeme yapılmasını da kolaylaştırır. Son olarak, ancak en az değil, aynı zamanda haksız bir kesinti yapan distribütörün çıkarılmasına da yardımcı olabilir..

Müzik Blok Zinciri Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Merkezi bir varlık olmaması, kesinti olmaması anlamına gelir
 • Uygun fikri hakların korunması
 • Gizlilikle mücadele edin
 • Daha iyi satış süreci
 • Müzik yaratıcılarına adil ve zamanında ödeme

Müzik Blok Zinciri Projeleri

 • Musicoin – oyun platformu için ödeme yapın
 • Mycelia – müzisyenler için geliştirme ve araştırma merkezi
 • Mediacoin – video ve müzik yayınlamak için bir yer

Siber güvenlik

Hiçbir platform veya bilgi sistemi% 100 güvenli olamaz. Bu nedenle siber güvenlik şimdi olduğu kadar karmaşıktır. Ancak gelecekte daha iyi bir “siber güvenlik” görebiliriz. Blockchain yardımı ile mümkündür. Blockchain, birçok sistem güvenliğini çözmede çok önemli bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, siber güvenlikte blockchain kullanımı daha fazla zaman alabilir.

Blockchain, merkezi olmayan depolama çözümlerinin kullanımıyla siber güvenliği artırabilir. Veriler merkezi olmayan bir şekilde depolandığından, bilgisayar korsanları için tek bir saldırı noktası olmayacak. Çoğu zaman, iş, en azından güvenlik açısından ideal bir veri depolama yöntemi olmayan merkezi bir sisteme güvenir. Ayrıca, ademi merkeziyetçilik ile DNS güvenliğinin geliştiğini görebiliriz. DDoS saldırılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Mesajlaşma gibi sistemin diğer yönleri de güvenlikte bir artış görebilir. Değişmezlik, bilgisayar korsanlarının dolandırıcılık veya veri hırsızlığı yapamayacağı anlamına da gelir. Siber güvenlik blok zinciri kullanımı en büyük zorluklardan biridir.

Siber Güvenlik Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Merkezi olmayan veri depolama
 • DDoS saldırıları üzerinde kontrol
 • Tek bir saldırı noktası yok
 • Daha güvenli sistemler

Siber Güvenlik Blockchain Projeleri

 • MobileCoin – Kolay işlem için Cryptocurrency
 • Javvy – evrensel bir cüzdan
 • Quorum – kurumsal odaklı bir Ethereum platformu

Nesnelerin interneti

Nesnelerin İnterneti geleceğin teknolojisidir. Her şey yeni nesil cihazları birbirine bağlamak ve bir bağlantı ağı oluşturmakla ilgilidir. Artık cihazlar birbirine gerçek zamanlı olarak bağlanabildiğinden, bağlantıda yeniliğe yardımcı olacaktır. Ayrıca, daha önce belirlenen koşullara bağlı olarak daha iyi işlevsellik sağlayacak ve birçok şeyi otomatikleştirecektir..

Bununla birlikte, IoT’nin mevcut nesli büyük ölçüde merkezi bir yaklaşıma bağlı olduğundan, kendi dezavantajlarını da taşıyor. Kötü niyetli kişiler tarafından saldırıya uğrayabilir. Merkezi olduğu için DDoS saldırıları da mümkündür. Sadece bu merkezi yaklaşım, muazzam bakım ve altyapı maliyeti ekleyeceği için uzun vadede uygulanabilir değildir..

Blockchain, merkezi olmayan bir yaklaşım sağlayarak IoT sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Dağıtılmış defter teknolojisinin kullanılması, merkezi prosedürle ilişkili güvenlik sorunlarını çözebilir. Dahası, akıllı sözleşmeler, birçok IoT etkileşiminin otomatikleştirilmesinde çok önemli bir rol oynayabilir. Öte yandan son kullanıcı, verileri ağda güvende olacağı için blockchain’den de yararlanabilir. Verileri kendi şartlarına göre paylaşmaya karar verebilirler ve potansiyel olarak bundan para kazanabilirler..

Blockchain ayrıca, IoT’ye tokenleştirme yönünü de getiriyor. Tokenizasyon, ağdaki hizmetlerin kiralanmasına yardımcı olabilir.

Nesnelerin İnterneti Blockchain Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Daha güvenli
 • Merkezi kontrol yok
 • Veriler yalnızca gerektiğinde paylaşılır
 • Ağın simgeleştirilmesi mümkün
 • Uygun maliyetli

Nesnelerin İnterneti Blockchain Projeleri

 • Helyum – merkezi olmayan bir makine öğrenimi ağı.
 • Kronik – IoT ve blockchain destekli tedarik zinciri ağı
 • Filament – IoT için blockchain tabanlı yazılım ve donanım tasarlar

Sigorta

Sigorta, blok zincirinden büyük ölçüde yararlanabilecek sektörlerden biridir. Mevcut sigorta durumu o kadar parlak değil. Bir devrimden yararlanabilecek multi-trilyon dolarlık bir endüstridir ve blockchain, büyümesinin tadını çıkarmasına yardımcı olabilecek teknolojidir..

Ana mücadele, komisyoncuların sigortayı nasıl yönettiğinden kaynaklanıyor. Çevrimiçi sistemler uygulandığında bile, tüketiciler her zaman sigorta brokerlerinden yardım alır. İnsan hatası nedeniyle oluşabilecek hatalara yol açar. Sadece sigorta sektöründe yaşanan tonlarca dolandırıcılık değil. Hem sigortacıdan hem de tüketiciden gerçekleşir.

Sigortanın hem maddi hem de maddi olmayan şeylere sağlanabileceği düşünüldüğünde karmaşık bir konudur..

Blockchain, dolandırıcılık tespiti ve önlenmesinden başlayarak sigorta ile ilgili sorunların çoğunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca tüketiciler için sigorta tahsisini ve hak talebini kolaylaştırabilir. Ayrıca reasüransın sigorta sürecini daha da iyileştirmesine yardımcı olabilir. Reasüranslar, diğer sigorta şirketlerine teminat sağlayan sigorta şirketleridir.

Sigorta Blockchain Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Genel sigorta sürecini iyileştirin
 • Arabulucuyu kaldır
 • Hem sigortanın hem de tüketicinin faydaları
 • Daha hızlı süreç
 • Bilgiye kolay erişim
 • Kolay iddialar

Sigorta Blockchain Projeleri

 • Etherisc – merkezi olmayan bir sigorta
 • B3i – bir blockchain sigorta sektörü girişimi
 • Sigortada Deloitte US Blockchain

Bankacılık

Bankacılık da blockchain yardımıyla geliştirilebilir. Mevcut bankacılık sistemi tamamen merkezileştirilmiştir. Çok fazla fayda sağlar. Şu anda bankacılık tüm sorunlardan muaf değil. Bankacılık hissesinde dolandırıcılığın gerçekleştiği birçok durum vardır. Finansal aracıların% 45’ini etkileyebileceği düşünüldüğünde bile büyük.

Bankacılık, giderek daha fazla insan bankacılık hizmetlerine kaydolurken Müşterini Tanı (KYC) ile başa çıkmakta zorlanıyor..

Blok zinciri ile bankalar, birçok farklı hizmeti otomatikleştirerek platformlarını daha verimli hale getirebilirler. Örneğin, KYC artık otomatikleştirilebilir. Ayrıca, şu anda önemli miktarda kaynak gerektiren bankalar arası takas yapmak için blok zincirini de kullanabilirler. Dahası, birçok hükümet kendi kripto para birimini serbest bırakmayı hedeflerken, bankalar dijital varlıkları tutmak için kriptografik cüzdanlar da sunabilir..

Bankacılık Blockchain Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Geliştirilmiş KYC modeli
 • Daha iyi Bankalararası takas
 • Dijital varlık depolama ve geri alma hizmeti

Bankacılık Blockchain Projeleri

 • JPMorgan, blok zincirini bankalara genişletmeyi hedefliyor
 • HSBC ayrıca blockchain teknolojisini test ediyor
 • Santander 2020’ye kadar blockchain’i benimsiyor

Ağ çözümleri

Mevcut nesil ağlar, çoğunlukla hızlı, dayanıklı ve sürdürülebilirdir. Bununla birlikte, hizmetlerinin biçiminde de iyileşme görebilirler. Üst düzey ağı sürdürmek için, birçok şirket artık ağ oluşturma süreçlerine blok zincirini benimsiyor..

Şu anda veri bütünlüğünü, kimliğini ve güvenliğini korumak için çok fazla kaynak gerekiyor. Blockchain ile ağ hizmetlerinin yeniden inovasyon yapmadan yukarıda belirtilen özellikleri sağlaması daha kolay hale gelebilir. Blockchain, öncelikle değişmezlik, veri bütünlüğü ve güvenlik gibi temel özellikler sağlayan bir ağdır..

Ağ Çözümleri Blok Zinciri Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Daha hızlı ve daha güvenli ağlar
 • Veri bütünlüğü korunabilir
 • Ağ görevleri otomatikleştirilebilir

Ağ Çözümleri Blockchain Projeleri

 • Juniper ağı, veri bütünlüğü ve kimlik sağlamak için blockchain kullanır
 • Oyun geliştiricilerinin yeni oyunlar oluşturmasına yardımcı olan Izetex’in ağ blok zinciri

Seyahat

Seyahat için ne kadar iş yapmanız gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Son yirmi yıldır nasıl işlediğidir. Ancak seyahat endüstrisi, istikrar, güvenlik ve insan hataları gibi diğer temel sorunlardan da yoksundur..

İnsanlar seyahat ederken mahremiyetlerine değer verirler. Çoğu otel veya çevrimiçi merkezi seyahat veritabanı, bu bilgileri sizin için koruyacak kadar güvenli değildir. Ayrıca, herhangi bir engel olmadan seyahat edebilmeniz için uçuş veya otel bilgileri gibi bilgilerin ağ üzerinden iletilmesi gerekir. Tüm bu bilgiler, gezginlerin mahremiyet amacını ortadan kaldıran kötü niyetli kişiler tarafından izlenebilir ve erişilebilir..

Genel seyahat bilgilerinin yanı sıra, yolcunun finansal yönleri de açığa çıkar ve bu, çalındığında önemli sonuçlar doğurabilir.

Tüm bunları çözmek için blockchain teknolojisi kullanılıyor. Seyahat endüstrisinde gerçek bir kullanım alanına sahiptir. Bunun dışında, bagaj takibi, tanımlama hizmetleri, müşteri sadakat programları ve güvenli ödemeler dahil olmak üzere seyahatin farklı yönlerini iyileştirmek için verimli bir şekilde kullanılabilir..

Travel Blockchain Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Bagaj yönetimi ve takibi
 • İzlenebilir ve güvenli ödemeler
 • Müşteri sadakat programları
 • kimlik hizmetleri

Seyahat Blockchain Projeleri

 • Lockchain – Seyahat şirketleri için pazar yeri
 • BeeToken – Ödeme jetonu

Oyun

Oyun, diğer eğlence endüstrisini uzun bir atışla geride bırakan multi milyon dolarlık bir endüstridir. Oyunda birçok zorluk olsa da, hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Öte yandan Blockchain, yalnızca oyun endüstrisine bir bütün olarak yardımcı olabilir ve tüm dünyadaki oyuncuları eğlendirmenin yeni bir yolunu sağlayabilir..

Blockchain’in oyunlarda benzersiz kullanım durumlarından biri, başlangıcından sonra umut verici bir büyüme gösteren kripto koleksiyonlarıdır. Burada oyuncular, maddi olmayan varlıkların toplanmasına çekiliyor. Bazıları koleksiyonlarını korurken, diğerleri varlıklarını kar marjıyla satıyor.

Blockchain, geliştiricilerin oyunları için yeni işlevler oluşturmalarına da yardımcı olabilir. Şu anda blockchain, güvenli ve hızlı ağlar yapabilen şeffaf bir platform sağladığı için eSporlar için mükemmel bir seçimdir. Merkezi olmayan oyun gelecektir ve zaten büyüme gösteren platformlar var. Blockchain ile oyunların ölçeklenmesi de kolaylaşacak.

Gaming Blockchain Kullanım Durumlarının Faydaları

 • Oyunların bakımı ve yapımı
 • Bağımsız geliştiricilerin kitle fonlamasına yardımcı olun
 • Merkezi olmayan oyunlar
 • eSpor yönetimi

Gaming Blockchain Projeleri

 • Enjin
 • XAYA blockchain oyun platformu
 • Axion Zen- CryptoKitties geliştiricileri

Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumları

Dışarıda çok sayıda blockchain teknolojisi kullanım durumu var. Bu, her birini ayrıntılı olarak ele alamayacağımız anlamına geliyor. Ancak, kısaca dahil edeceğimiz için endişelenmeyin. Başlayalım!

İçerik Platformu: İçerik Platformu, blok zincirinden büyük ölçüde yararlanabilir. Aracıyı elinden alabilir ve yazarları, yazılan içeriğe ihtiyacı olan kişiye doğrudan bağlayabilir. Steem gibi içerik platformları, içeriklerinden para kazanmaları için içerik paylaşım topluluğu da sağlıyor. Blockchain içerik platformunun bir başka örneği de, dijital içerik endüstrisini kolaylaştıran küresel bir blok zinciri platformu olan Content Box’tır..

Sürdürülebilir Çözümler: Blockchain, yenilenebilir enerji gibi sürdürülebilir çözümlere de yardımcı olabilir. Verimlilik ve şeffaflık gerektiren çözümlerde sürdürülebilirliğin oluşturulmasına yardımcı olabilir. Acciona, sürdürülebilir çözümlerle aynı hedefe ulaşmak için sıkı çalışan girişimlerden biridir. Her şey inşaatın verimliliğini ve şeffaflığını sağlamakla ilgilidir.

Danışmanlık hizmeti: Danışmanlık hizmetleri bile blok zincirinin etkisini görebilir. Danışmanlık Blockchain Kullanım Örneği benzersizdir ancak mümkündür. Böyle bir şirket olan The Burnie Group, müşterilerine yenilikçi stratejiler sunmak için çok çalışıyor. Her şey, satıcı seçimi, kayıt geçmişi, yetenekler ve strateji dahil olmak üzere farklı tavsiyelerde doğrulama ve titizliğin sürdürülmesini sağlayan blok zinciri aracılığıyla yapılır. Sonuç, güvenliği artıran, maliyetleri düşüren ve yeni büyüme fırsatları sağlayan verimli bir süreçtir..

Ticaret komisyonculuğu Blockchain: Blockchain, müşterilerin komisyonculuk ticareti yapmasını da sağlayabilir. Böyle bir platform IQ seçeneği, müşterilere bir dizi araç sağlayarak bunu yapıyor. Komisyonculuk ticareti ile ilgili zorlukların üstesinden geliyorlar ve blockchain ile yenilik yapmaya çalışıyorlar. Çapraz zincir çözümleri oluşturmayı hedefliyorlar.

P2P Ağı Blok Zinciri: Ağ çözümlerinden geçtik, ancak P2P ağ çözümlerinden geçmedik. Blok zinciri tarafından desteklenirler ve bir hizmete merkezi olmayan bir çözüm sağlarlar. Böyle bir örnek, Privatix tarafından sağlanan P2P VPN ağıdır. Ağlarını kripto para birimi ile güçlendirirler ve kullanıcıların yedek bant genişliğinin gerçek VPN ağları oluşturmak için kullanılabilmesini sağlarlar. Bant genişliğini sağlama eğiliminde olan kullanıcılara anında ödeme yapılır. Bu, ağ esnekliği sağlar.

Perakende Bağlılık Ödül Programları: Bağlılık programı önemlidir ve perakende, erişimini en üst düzeye çıkarmak için kullanır. Blockchain, token tabanlı bir sistem oluşturmaya yardımcı olabilir. Tüketicileri ödüllendirmek için kullanılır. Blockchain kullanımı, tüketicilerin ödülleri satın alımlarında kullanmalarına da yardımcı olabilir ve bu da anında esneklik sağlar. TCS şimdiden yeni nesil sadakat ödülleri üzerinde çalışıyor.

Telif hakkı ve telif hakkı koruması: Blockchain ayrıca telif hakkı manzarasını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve karşılığında yaratıcı kişilerin telif haklarını korumalarına yardımcı olabilir. Blockchain, müzik ve diğer içerik endüstrilerini gerçekten etkileyebilir. Yeni yaratıcı kişilere zamanında ödeme yapılmasını ve orijinal çalışmalarını paylaşma konusunda endişelenmelerine gerek kalmamasını sağlar..

Hâlâ blockchain’i merak ediyor musunuz? Blockchain Eğitimi Ücretsiz Kursuna Göz Atın: Bilmeniz Gereken Her Şey

Sonuç

Mevcut pazarda çok fazla blockchain kullanımı var. Hemen hemen her sektöre blockchain dokunuyor. Önemli bir etkisi olacağını düşündüğümüz 25+ blockchain teknolojisi kullanım durumunu ele aldık. Kullanım durumlarının çoğu için bunları ayrıntılı olarak ele aldık. Bununla birlikte, kısaca size olabildiğince fazla bilgi veren birkaç kullanım durumu da ekledik..

Peki, blockchain kullanım durumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha fazlasını eklememiz gerektiğini düşünüyor musunuz? Kapsanmak istediğiniz kullanım durumları hakkında aşağıya yorum yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me