Blockchain’in ne zaman icat edildiğini hiç merak ettiniz mi? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz. 

Blockchain yeni bir teknoloji olsa da zengin bir kökene ve geçmişe sahiptir. Bu nedenle, bu makalede blockchain kökenlerimizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz..

Blockchain hakkında bilgi edinmeye meraklıysanız, size blockchain teknolojisine olan ihtiyacı ve mevcut piyasa taleplerine nasıl uyduğunu öğreteceği için geçmişini bilmek her zaman iyi bir fikirdir..

Blockchain kökenlerini ve tarihini öğrenmeye giden yolumuza başlamadan önce, blockchain hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinelim..

Blockchain Nedir ve Blockchain Ne Zaman İcat Edildi??


Blockchain, eşlerin merkezi bir varlığa ihtiyaç duymadan birbirleriyle iletişim kurabildiği ve işlem yapabildiği eşler arası bir ağdır. Ağı kendi kendine sürdürebilmek için, her eş, defterin bir kopyasına sahip olacak ve ayrıca, “blok zincirinin” parçası olan bloklardaki işlemleri doğrulamak ve depolamakla ilgilenecek bir fikir birliği algoritması olacaktır.

Dolayısıyla, bir blockchain ağı kullanarak başka bir kişiye para göndermek istiyorsanız, herhangi bir hizmete kaydolmanıza gerek yoktur.. 

İhtiyacınız olan tek şey, blockchain ağına bağlanabilen ve işlemi başlatabilen bir cüzdan. Bir kez yapıldığında, ağ, işlem üzerinde fikir birliğine varmak için fikir birliği algoritmasını kullanacak ve sonunda bloğa ekleyecektir.. 

Blok zincire eklendiğinde işlem değişmez hale gelir.

Blockchain’in aşağıdakiler dahil birçok faydası vardır:

  • Daha iyi şeffaflık
  • Arttırılmış güvenlik
  • Gerçek izlenebilirlik
  • Düşük maliyet
  • Gelişmiş hız ve verimlilik

Ve dahası!

Blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve onu hem yeni başlayanlardan hem de teknik perspektiflerden anlamak istiyorsanız, Yeni Başlayanlar İçin Blockchain: Başlangıç ​​Kılavuzu’na göz atın..

Merkezileştirmeden Ademi Merkeziyetçiliğe

Çalışmalarımız merkezileşme üzerinde büyüyor. Bilgisayarınızda açtığınız hemen hemen her sosyal medya uygulaması, verilerinizi parasal çıkarlar için kullanmadıklarını inkar etseler bile, verilerinizin yerine hizmeti sağlayan bir şirket veya şirketler grubu tarafından kontrol edilir. Bilgisayarınızın ekranını kapatır ve bankanıza giderseniz, hemen hemen her işlevin merkezinde merkezileştirmeyi de bulacaksınız..

Ve neden olmasın? Küreselleşme söz konusu olduğunda merkezileştirme oldukça başarılı oldu. 21. yüzyıl, işletmeleri pazarlarını küreselleştirme ve uluslararası anlaşmalardan ve her işletmenin aynı seviyede oyun alanında olmasını sağlayan işbirliğinden yararlanma konusunda güçlendiren çok sayıda buluşu bir araya getirdi..

Merkezileştirme kelimesi ilk olarak 1794’te Fransa’da kullanıldı. 1820’de ilk kez “ademi merkeziyetçilik” kelimesi kullanıldı..

İngilizcede merkezileştirme kelimesi 1800’lerde ortaya çıktı.

Gördüğünüz gibi, merkezileşme ve ademi merkeziyetçilik kavramları neredeyse iki asırdır.. 

Merkezileştirmenin dünyanın nasıl çalıştığına dair güçlü bir dayanak yakalamasıyla birlikte, insanların ademi merkeziyetçiliğe de ihtiyaç olduğunu anlamaya başladıkları zamandı. 20. yüzyılın başlarında Amerikan halkı merkezileşmeye olumsuz tepki verdi; küçük veya orta ölçekli işletmeleri yok etmek için büyük ölçekli endüstriyel üretimi suçladılar.

Dağıtık doğaya daha çok benzeyen ademi merkeziyetçiliğe yönelik birden fazla yaklaşım vardır..

Merkezileştirme ve Ademi Merkeziyetçilik Konusunda İnternetin Yolculuğu

İnternet ayrıca merkezileşme ve ademi merkeziyet söz konusu olduğunda aynı değişim ve büyüme döngüsünü gördü. İnternet ilk ortaya çıktığında, herkes neredeyse merkezsiz olduğuna ikna olmuştu. Bununla birlikte, birkaç şirketten akan maksimum iletişim miktarı ile, internetin gerçekten ademi merkeziyetçi olmadığı anlaşıldı.. 

Kısa süre sonra, ademi merkeziyet sorununu çözmeye çalışan birçok yeni proje yüzeye çıkmaya başladı. Projelerden bazıları FreedomBox, Namecoin, ArkOS ve benzerlerini içerir! Tüm bu projenin odak noktası, interneti zamanla daha merkezi olmayan hale getirmekti. 

E.F. Schumacher, “Küçük Güzeldir: İnsanlar Önemliyormuş Gibi Ekonomi Çalışması” adlı kitabında. “uygun teknoloji” olarak bilinen başka bir terim kullandı. Terim, küçük ölçekli ancak enerji tasarruflu ve merkezi olmayan teknolojilere yoğun bir şekilde vurgu yaptı.

Bunların tümü Blockchain teknolojisine yol açar.

Blockchain Teknolojisinin Yükselişi: Blockchain Ne Zaman İcat Edildi??

Blockchain fikri yeni değil. Stuart Haber ve W. Scott Stornetta, 1991 ayrıca blockchain’e benzer bir şey tasavvur etti. Zaman damgalarıyla kriptografik olarak güvenli ilk blok zincirlerini oluştururlar, böylece kimse onları kurcalayamaz. 

Hemen gelecek yıl Haber, Stornetta ve Bayer, tasarımı daha da iyileştirmek için Merkle ağaçlarını kullandı. Sistemin verimliliğini artırdı ve birden fazla belge sertifikasını tek bir blokta saklamalarını sağladı..

Daha sonra, blockchain teknolojisine benzer bir sistemin temelini oluşturan ilkeye sahip kripto para birimleriyle ilgili ilginç bir gelişme daha var..

B-Para

Kripto para birimleri ve kriptografi alanındaki büyük çalışmaları ile tanınmış bir bilgisayar mühendisi olan W.Dai, 1998’de merkezi olmayan para, b-para fikrinden bahsetti. Kullanıcıların dijital takma adlarını kullanarak anonim kalabilecekleri ve aynı zamanda işlem yapabilecekleri bir programdır. her biri dışarıdan herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan sözleşmeleri uygularken.

Bu düşünce süreci onun sitesinde bulunabilir B-Para, İnsanların gerçek kimliklerini bilmeden birbirine bağlı olduğu bir toplulukta hükümete veya şiddete gerek olmadığını söyleyerek düşünce trenine başladı..

Teorisi, böyle bir sistemin, bir topluluğun tek bir varlığın kuralları ve düzenlemeleriyle sınırlandırılmadan işleyebildiği durumlarda mümkün olduğunu açıkça belirtti. Katılımcılar kendi aralarında işbirliği yapabilir ve bu nedenle toplumu para değişimini yönlendirmek ve sözleşmeleri uygulamak için kullanabilir.. 

Ayrıca, ilk protokolün “herkes orada bir veritabanı (ayrı) dağar” olduğu iki protokolden de akıllıca bahsetti. Veritabanında her bir takma ad parasının tam bir hesabı olacaktır ve bu nedenle herkes toplu olarak paranın sahipliğini bilir..

Paranın yaratılması olduğundan bahsettiği hesaplama problemlerini çözme ihtiyacını teorize etti..

Büyüleyici, doğru?

Kripto para birimleri fikri yeni değildi ve her zaman bunun için teoriler vardı.

2008 yılında, Satoshi Nakamoto (takma ad) adlı bir kişi, bitcoin teknik raporu, Bitcoin yaratmak için W.Dai tarafından paylaşılan fikir üzerine inşa edilmiştir. Bitcoin, buradaki kripto para birimidir. Bununla birlikte, bitcoin tarafından kullanılan teknoloji blockchain teknolojisidir.

Bununla birlikte, çok az kaynağın 2009’daki blockchain teknolojisi yılından bahsettiği ve diğerlerinin 2008 olarak bahsettiği çevrimiçi çelişkili bilgiler var. Diğer çevrimiçi kaynaklardan daha güvenilir olduğu için Wikipedia’yı seçiyoruz..

Peki, size blockchain ne zaman icat edildi diye sorulursa? Cevap 2008 olmalı, 2009 değil.

Blockchain Bitcoin’den Ayrılıyor

Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan bir kripto para birimidir. Bu, geliştiricilerin blockchain teknolojisi potansiyelini fark etmeye ve onu sadece kripto para birimleri oluşturmaktan ayrı olarak kullanmaya başlamasının birkaç yıl sürdüğü anlamına geliyor.. 

Hala bitcoin ve blockchain’in aynı şeyler olduğuna inanan birçok insan var..

Ancak gerçekte Bitcoin, temel teknoloji olarak blockcahin teknolojisini kullandı..

Ardından, Bitcoin talebinin arttığı ve yeni zirvelere ulaştığı 2017 geldi. Bu, blockchain teknolojisinin yeni insanlara ve kitlelere ulaşmasını sağladı.

 

Blockchain Teknolojisi: Yolculuk Devam Ediyor

Bitcoin’in temelini oluşturan blockchain teknolojisi, birinci nesil teknolojidir. Bu, blockchain teknolojisindeki iyileştirmeler için çok fazla alan bıraktı.

Bitcoin Teknolojik Mücadele

Yaşadığı sorunlardan biri, işlemleri gerçekleştirme hızının olmamasıdır. Ölçeklenebilirlik eksikliği, Bitcoin’i engelledi. Ancak, şimdi, bitcoin geliştiricileri, saniyede 7 TPS’den saygın bir sayıya bitcoin işlemini iyileştiren bir yıldırım ağını tanıtmak için çoktan çalışıyorlar..

VISA ise saniyede 24000 işlem sunuyor.

Bitcoin ayrıca, işlemi yapan kişi için oldukça vergilendirici olabilecek işlem ücretlerinden de muzdariptir..

Bununla birlikte, mevcut senaryo, Bitcoin şu anda test edip aydınlatma ağlarını konuşlandırdığı için hızla değişiyor..

Yıldırım ağları için iki bileşen şunları içerir: Aydınlatma Ağı Daemon ve Nötrino. Ağın ağır yükü, yıldırım ağı kullanılarak zincir dışına çıkarılır.

Neutrino, kullanımı kolay ve gizlilik odaklı, gizlilik odaklı bir istemcidir. Öte yandan Lightning Network Daemon, ağın diğer yönlerini ele alacak..

Ethereum: Akıllı Sözleşmelere Giriş

Bitcoin’in blok zinciri teknolojisindeki mükemmellik eksikliği, ölçeklenebilirlik, uyumluluk ve yapılandırılabilirlik söz konusu olduğunda daha esnek olabilen blok zinciri teknolojisi oluşturmak için başkaları için tonlarca fırsat anlamına geliyordu..

Ethereum ilk olarak 30 Temmuz 2015’te Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından piyasaya sürüldü. Geliştiricilerin koşulları ve gereksinimleri kodlamasını ve iki taraf arasında sanal sözleşmeler oluşturmasını sağlayan akıllı sözleşmeler getirdi.. 

Dolayısıyla, bir satıcıdan bir ev satın alırsanız, ikiniz de kredi ödemesi, mülkiyet devri vb. Dahil olmak üzere tüm temel koşullara sahip olacak, kendi kendine çalıştırılabilir bir akıllı sözleşme oluşturabilirsiniz. Tüm ödemeyi yaptıktan sonra, akıllı sözleşme kendini yürütecek ve mülkiyeti size satıcıdan devredecektir..

Ethereum hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun: 

  • Blogumuzdan Ethereum makale 1’i ekleyin
  • Blogumuzdan Ethereum makale 1’i ekleyin

Dağıtılmış Defter Teknolojisine Dayalı Blockchain Çözümleri

Dağıtılmış defter teknolojisi, blok zincir teknolojisinin içine düştüğü bir şemsiye terimdir.. 

Artık Hyperledger, Quorum ve Corda dahil olmak üzere mükemmel DLT çözümleri bulabileceksiniz. Hepsi, dağıtılmış defter problemini çözmek için farklı bir yaklaşıma sahiptir. Hepsini 101Blcockahins.com’da ele aldık, bu yüzden aşağıdan kontrol edin.

  • Hyperledger makalesi
  • Yetersayı makalesi
  • Corda makalesi

Sıkça Sorulan Sorular

Kripto para ne zaman icat edildi?

Kripto para birimi fikri eski ve 1900’lere kadar uzanıyor.

İlk gerçek kripto para birimi uygulaması, Satoshi Nakamoto’nun bitcoin teknik incelemesini yayınladığı 2008 yılında yapıldı..

Ancak, 1983’te David Chaum, Cash olarak bilinen elektronik para fikrini ortaya çıkardı..

1998’de Wei Dei, b-money fikrini yayınladı. Fikir, dağıtılacak ve anonim bir elektronik nakit sistemi sunacak bir kripto para birimidir..

Blockchain teknolojisi ne zaman icat edildi?

Satoshi Nakamoto, ilk olarak 2008’de bitcoin whitepaper’ın yayınlanmasıyla blockchain teknolojisini icat etti..

Blockchain ilk ne zaman icat edildi?

Blockchain ve blockchain teknolojisi aynı anlama gelir. Bu blok zinciri ilk olarak 2008’de icat edildi.

Kripto para birimini kim icat etti?

“Kripto para” terimi, 1900’lerde çok eskiden icat edildi. Satoshi Nakamoto, 2008’de bitcoin teknik incelemesini yayınladığında gerçek uygulamayı gerçekleştirdi..

 

Sonuç

Bu, bizi blok zincirinin kökenlerini ve tarihini tartıştığımız makalenin sonuna götürür. Odak noktamız, blockchain teknolojisinin arkasındaki motivasyonu, evrim yolunu ve arkasındaki insanları bulmaktı..

Peki makale hakkında ne düşünüyorsun? Sence bunu derinlemesine ele alabildik mi? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me