Blockchain, büyük endüstrilerin tedarik zincirinde devrim yaratıyor ve dönüştürüyor. Blockchain’in Tedarik Zincirindeki rolünün ne olduğunu ve Tedarik Zincirini nasıl dönüştürebileceğini anlayalım.

Tedarik zinciri yönetimi (veya tedarik ağı veya lojistik ağı), tüm eğitim sürecine dahil olan şeyler, mallar ve kişiler hakkında bilgi içeren veri sistemidir. Şirketler dijital altyapılarına, bilgisayarlı kurumsal kaynak planlamalarına (ERP) ve tedarik zinciri yönetimi yazılımlarına çok yatırım yapıyor. Yine de, harcamalarına rağmen, herhangi bir anda ürünlerinin konumu hakkında çok sınırlı içgörülere ve görünürlüklere sahiptirler..

Çoğu durumda bu şeffaflık eksikliğinin nedeni, şirket içindeki tüm sistemler ve şirket sınırları arasındaki analog boşluktur. Bu sorun, tedarik zincirine blok zincirinin eklenmesiyle çok verimli bir şekilde çözülebilir..

Doğru varlık takibi ile blockchain, tedarik zinciri altyapısından maliyetleri düşürebilir ve tedarik zinciri yönetimini çok daha verimli hale getirebilir. Tedarik zincirindeki blockchain çeviri sistemi, hammadde kaynağı, tedarikçi, üretici, distribütör, perakende konumu ve son olarak müşteri gibi tüm faktörler hakkında toplam bilgi verebilir..

Şimdi Kaydolun: Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

Tedarik Zinciri Yönetim Sistemindeki Zorluklar

Tedarik zincirleri henüz verimliliklerini, işitsel takibini iyileştirmedi ve istismar davranışlarını durdurmadı. Tedarik zincirinde pek çok zorluk var. Örneğin, nakliye maliyetinin yarısı konteyner endüstrisindeki evrak işlerini oluşturur. Uluslararası okyanus savunma örgütü Oceana tarafından yürütülen açıklayıcı bir çalışma, deniz ürünlerinin yüzde 87’ye kadar yanlış etiketlendiğini ortaya koydu. Ayrıca, eczacılık ürünleri, elektronik ürünler, lüks markaların ürünleri vb. Gibi birincil tüketim malları sahteciliğe ve dolandırıcılığa daha açıktır.

Tedarik zincirinde hibrit, halka açık ve özel blok zincirinin tanıtılması ve uygulanmasıyla, bunun gibi konular kolayca halledilebilir. Blok zincirinin tedarik zinciri yönetimi üzerindeki etkisi, şeffaflığı, izlenebilirliği ve ayrıca emtia ve malların hareketine karşı hesap verebilirliği önemli ölçüde artırabilecekleri için çok büyük olacaktır.

 • Müşteri ile üretici arasında yeterli şeffaflık yoksa marka adı olumsuz etkilenebilir. Blockchain, bilgileri sistemdeki tüm katılımcıların kullanımına sunulacak ürünlerin provenans takibini sağlar..
 • Tedarik zinciri genişlemeye devam ederken kuruluşlar ani risklerle karşılaşabilir. Bu sorun, tedarik zincirinde ölçeklenebilirlik sağlayacak ve kapsamlı veritabanı katılımcılarına erişim sağlayacak olan blockchain ile çözülebilir..
 • Çoğu şirketin tedarik zinciri yönetimi, dolandırıcılığın yanı sıra davranış kuralları ihlallerine de maruz kalmaktadır. Akıllı sözleşmeler gibi blok zinciri teknolojileri, herhangi bir dolandırıcılık olasılığını ortadan kaldıran eylemleri tetiklemeye olanak tanır.
 • Güçlü izleme özellikleri ile blockchain, her ürün hakkında kapsamlı bir rapor sunarak ürünlerin tekrarı veya kalite sorunları gibi sorunlar söz konusu olduğunda maliyetleri en aza indirir..

Şimdi Okuyun: Blockchain Tanım: Blockchain Teknolojisinin Gerçek Anlamı

Blockchain, Tedarik Zincirinde Nasıl Devrim Yaratıyor??

Tedarik zincirleri zamanla değişime uğradı, ancak şirketler onları yöneten teknolojiyi yükseltmekte başarısız oldu. Elektronik veri değişimi (EDI) ve XML mesajlaşma gibi sistemler artık geçerliliğini yitirdi. Noktadan noktaya mesajlaşma sistemlerinde genellikle, aynı anda iki yer gibi görünen envanterle sonuçlanan senkronizasyon sorunları vardır..

Tedarik zinciri boyunca artan maliyetlerle, kar marjları için zorlaşıyor. Tedarik zinciri yöneticilerinin, tüketicilerin ürünleri satın aldığı birden çok kanalı ele almak için tüm tedarik zinciri süreçlerini takip etmesi gerekir. Öyleyse, eski yönetim sistemlerinde bu sorunları çözmek için onu nasıl kullanabiliriz? Cevap blok zinciri.

Ayrıca Oku: Blockchain Neden Dünyayı Değiştirecek??

1. Aracılara Olan İhtiyacı Ortadan Kaldırır


Tedarik zincirindeki blockchain, iş ortaklarının her şeyi kontrol etmek için bir aracı olmadan önemli bilgi parçalarını kabul etmelerine ve paylaşmalarına yardımcı olabilir. Blok zincirleri tüm ağ ile birlikte işlemleri ve verileri senkronize eder ve tüm katılımcılar diğerlerinin hesaplamalarını ve çalışmalarını doğrular. Blok zincirindeki bu büyük miktardaki çapraz kontrol, her gün yüzlerce ağ notu üzerinden binlerce işlemi senkronize eden Bitcoin’in hala bu kadar güvenilir ve güvenli kabul edilmesinin nedenidir..

2. Doğru İzlenebilirlik

Tedarik zincirindeki blockchain, hacklenemeyen sanal bir işlem defterinden daha fazlasıdır. Bu teknoloji, ürünün yaşam tarzının her aşamasında ürün durumlarını da kaydedebilir. Ürünü, üretim ve üretimin ilk aşamalarından müşterinin satın almasına kadar takip eder..

Tedarik zinciri örneğindeki popüler bir blok zinciri Walmart’tır. Walmart, Çin’den gelen domuz eti tedarikini izlemek ve izlemek için blockchain teknolojisini kullanıyor. Teknoloji, her bir et parçasını geldiği yerden, yolculuğunun her adımından müşteriye satış tarihine kadar titizlikle izler ve kaydeder. Sonuç olarak, şirket, geldiği yerden, onunla ilgili tüm verilere tam erişime sahiptir..

Ayrıca Okuyun: İş İhtiyaçlarınız İçin Blockchain Doğru mu?

3. Akıllı Sözleşmeler

İşletmeler, akıllı sözleşmeleri tedarik zinciri yönetim sistemlerine entegre ederek dolandırıcılık, aldatma ve diğer kesintileri önleyebilir. Akıllı sözleşme, bir anlaşma yapmak için blockchain teknolojisini kullanan bir yazılım programıdır. Akıllı bir sözleşme, programlaması temelinde çalıştığı ve belirli olayları otomatik olarak tetikleyeceği için değiştirilemez..

Örneğin, blok zinciri ürünün teslim edildiğini kaydederse, akıllı sözleşme otomatik olarak bunun için ödemeyi tetikleyecektir. Bu, ödeme gecikmelerinde düzenli sorunlarla karşılaşan tedarikçiler için çok faydalıdır. Akıllı Sözleşme olarak tedarik zincirinde blockchain’e güzel bir örnek Transactive Grid’dir. Bu uygulama Ethereum’da oluşturulmuştur ve aynı zamanda blockchain’e dayanmaktadır. Uygulama, mahalledeki güneş panellerinden gelen güneş enerjisini izler ve yeniden dağıtır. Aynı zamanda güneş enerjisi alım satım sürecini de otomatikleştirir..

4. İşlemler Daha Şeffaftır

Blockchain teknolojisi tamamen güven, şeffaflık ve duyulabilirlik ile ilgilidir. Geleneksel bankacılık işlemlerinin işlenmesi bazen günler alır ve ardından gerçekleştirilememe ihtimali vardır. Blockchain sayesinde alıcı ve satıcı arasında birkaç dakika içinde anında para transferi yapılabilir..

Dahası, blok zinciri, kesinlikle karıştırılamayacak her işlem sürecini kaydeder. Blockchain, bilgilerini ağın her tarafına daha da dağılmış “bloklar” halinde depolar. Bu, bir işlemin tüm katılımcılarının aynı bilgilere sahip olmasını sağlar. Sonuç olarak, katılımcılardan herhangi biri sahtekarlık yapmaya çalışırsa, otomatik olarak senkronize edilmeyecek ve sistem için bir tehdit olarak görülecektir. Bir araç üreticisi olan Tomcar’ın tedarikçilerine ödeme yapmak için Bitcoin’i nasıl kullandığı tedarik zincirindeki bir blok zincir örneğidir..

5. Daha İyi Ürün Koşulları

İlaç, gıda ve diğer ürünler gibi tüketim malları, teslimat sırasında karşılanması gereken belirli ihtiyaçlara ve koşullara sahiptir. Ürünün nem, sıcaklık ve hatta titreşimler gibi saklama koşulları, sensörler aracılığıyla ihtiyaçlarına göre kaydedilebilir ve bilgiler blok zincirinde saklanabilir. Bu koşulların normdan sapması durumunda söz konusu blok zincirinin katılımcıları hemen uyarılabilir. Şimdi burada akıllı bir sözleşme devreye giriyor. Eylemleri tetikleyerek ve gerekli olanı yaparak bu gibi sorunları çözmek için programlanabilirler..

Blockchain’in tedarik zinciri yönetiminde nasıl bir devrim yarattığının cevabı artık yanıtlandığına göre, bu teknolojinin bu alanda olma potansiyeline sahip olduğu aşikar. Birkaç önemli endüstri bu teknolojinin kapasitesini şimdiden fark etti ve bunu kendi avantajlarına kullanmaya başladı..

Blockchain’i Tedarik Zinciri Yönetiminde Nasıl Uygulayabilirsiniz??

Blockchain, tedarik zinciri yönetimine entegre edilirse sayısız faydaya sahiptir, ancak tedarik zincirinde blok zinciri nasıl uygulanır? Mümkün olduğunca çok fayda elde etmek için Blockchain’in uygulanmasına dikkatlice yaklaşmak önemlidir. Aşağıdaki adımlar bunu yapmanıza yardımcı olabilir:

 • Blockchain kullanım senaryolarına bakın ve bu teknolojinin işletmeniz için doğru olup olmadığını belirleyin..
 • Doğru Blockchain işbirliği ortaklarını arayın
 • İşletmenizde blockchain uygulanmasına ihtiyaç duyan alanları belirleyin
 • Verilerin birlikte çalışabilirliğini hedeflemeye çalışın
 • Blok zincirinin potansiyellerini ve oynaklığını anlayın
 • Teknolojiyi bir pilot program aracılığıyla test edin.

Şimdi Okuyun: Tedarik Zinciri için Blok Zinciri Oyunu Değiştiricidir

Tedarik Zincirinde Blockchain Kullanım Örnekleri

Blockchain, birden fazla endüstrinin dijital bir dönüşüm getirmesine yardımcı oluyor. Gerçek hayattaki bazı önemli blockchain tedarik zinciri kullanım durumlarına bakalım:

 • Petrol Tedarik Zincirini Düzenleyin

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC), blok zinciri tedarik zinciri sisteminde bir pilot program başlatmak için BT Şirketi IBM ile işbirliği yaptı. Sistem, yağı yağ kuyusundan müşteriye doğru takip eder. İşlem süreçlerini de otomatikleştirir.

 • Besin Güvenliği

Walmart, JD.com, IBM ve Tsinghua Üniversitesi tarafından yapılan bir girişim, tedarik zinciri programında bir blok zinciri başlatarak gıda korumasını ve şeffaflığı artırdı. Bir E. coli salgınının ardından salgının kaynağını bulmak zaman aldığı için perakendecilerin tüm ürün envanterlerinden kurtulmak zorunda kaldıkları birkaç kez olmuştur. Bu program, her bir ürün parçasının nereden geldiğini takip etmeye yardımcı olacak ve dolayısıyla israfı azaltacaktır..

 • Martine Jarlgaard ile Moda Sektörü

Provenance, hazır giyim sektöründe şeffaflığı artırmak için Martine Jarlgaard adlı bir tasarımcı ile işbirliği yaptı. Müşteriler, ürünün kalitesi ve kabul edilebilir çalışma koşulları sağlayan fabrikalardan gelmesi durumunda bilgi sahibi olacaktır..

 • TagItSmartSafeguards Şarap Malzemeleri

Origintrail, TagItSmart ile işbirliği içinde, 15.000 şarap şişesini başarıyla takip etti ve izledi. Bu programın amacı, Çin’deki yasal olmayan şarap şişeleri satışını en aza indirmekti. Çin’de her saat 30.000’den fazla şarap şişesinin yasa dışı olarak satıldığı tahmin ediliyor.

 • Louis Dreyfus Şirketi

Louis Dreyfus Co., Hollanda ve Fransız bankalarıyla işbirliği içinde, ABD soya fasulyesi kargosunun Çin’deki bir perakendeciye blok zinciri ticaretini başarıyla gerçekleştirdi. Çok daha uygun maliyetliydi ve işlem ve işlem sürelerini kısalttı ve bu nedenle başarılı sayıldı.

 • Elmas Takibi

Dünyanın en büyük elmas üreticisi De Beer, bir blok zinciri tedarik programı planını duyurarak kanlı elmas üretimini durdurmak için bir girişimde bulundu. Madenden kesip cilalayıcıya ve ardından kuyumcuya kadar 100 elmas izledi. Bilgilerin yanı sıra elmasların rengi, kalitesi ve konumunun fotoğrafları her işlemde sistemde güncellenerek alıcıya tam şeffaflık sağlandı.

 • Kahawa 1893 ve Bext 360

Doğrudan ticaret yapan bir kahve şirketi olan Kahawa 1893, Bext 360 ile birlikte üretim zincirinde Kenya’daki kadınlar için ekonomik eşitliği sağlamak için bir girişimde bulundu. Bext 360’ın tedarik zincirindeki blok zinciri, tüm kadın kahve üreticileri için üretimin daha iyi izlenmesini ve ödemelerin kolaylaştırılmasını sağladı..

 • Origintrail

Origintrail, Source Certain International, Hoan Vu, gıda tedarik zincirini kapsamlı bir şekilde izlemek için blockchain kullandı. İki laboratuvar tarafından ürünler üzerinde 800 kimyasal ve adli test gerçekleştirildi ve sonuçlar Origintrail’in blok zincirine yüklendi. Bu kumar tüm endüstrilere uygulanırsa, yalnızca gıda ürünlerinin güvenliğini değil, aynı zamanda ürünlerin kalitesini de izleyecek ve sağlayacaktır..

Son sözler

Blockchain teknolojisi, büyük endüstrilerin tedarik zincirlerinin verimliliğini etkilemek için yeni bir yol bulmaya başladı. Şirketler bu teknolojinin verimliliğini ve üretkenliğini fark ettikçe blockchain alanının büyük ölçüde büyümesi bekleniyor. Bu, bu özel teknolojideki uzmanlar için pazar talebinde ani bir artışa neden olacaktır. Bu, geliştiricilerin tedarik zinciri kursunda blok zinciri ele almaları ve endüstrilerin değişimi getirmesine yardımcı olmaları için iyi bir zaman olacaktır. Bu, onlara bu blockchain alanında iyi bir konum elde etmeleri için bir avantaj sağlayacaktır..

Sadece bir acemiyseniz ve blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir kariyere başlamak istiyorsanız, Free Enterprise Blockchain Temelleri Kursuna kaydolun ve parlak bir kariyerin temelini atın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me