Günümüzde blockchain teknolojisi, teknoloji dünyasında en çok konuşulanlardan biridir. İnternetin icadından sonra, bir sonraki büyük şey olarak kabul edilir.

Yalan söylemeyeceğim, bu bize çevrimiçi dijital güven kazanmamız için bir yol sunuyor. Birçok şirket halihazırda blok zincirini kendi çerçevelerine benimsiyor. Nitekim teknolojiye çok fazla yatırım yapılıyor.

Dolayısıyla, blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmeye başlamanın tam zamanı. Bu kılavuzda, blockchain teknolojisinin nasıl öğrenileceğinden ve bununla ilgili her şeyi ele alacağım. Öyleyse, blockchain teknolojisi kılavuzunu nasıl öğreneceğimize başlayalım.

 

Blockchain Teknolojisi Nasıl Öğrenilir

Temel Blok Zinciri Temellerini Öğrenerek Başlayın


Daha derinlemesine gitmeye başlamadan önce, temel blok zinciri temellerini öğrenmelisiniz. Temel kavramları öğrenmek, teknolojinin birçok sektörü nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olacaktır..

1. Blockchain Teknolojisinin Tanımını Öğrenin

Blockchain teknolojisi tanımlarını öğrenmek bir zorunluluktur. Blockchain teknolojisi, merkezi olmayan dağıtılmış bir defter sistemidir. Ayrıca güvenlik, daha fazla şeffaflık, değişmezlik ve çok daha fazlasını sunar. Sistem içinde merkezi bir otorite olmadığı için herhangi bir merkezi modelden tamamen farklıdır..

Gerçekte, blokların olduğu yer sadece defter sistemidir. Tüm bloklar zincir benzeri bir mekanizma ile birbirine bağlıdır. Dahası, bu bloklar şifrelenmiş bilgiler içerir. Bu, blok içindeki her şeyi kriptografik olarak güvenli hale getirir.

Ek olarak, blok işlem verilerini, karma kimliği ve zaman damgalarını da içerir. Blok zinciri ile veri tabanını karıştırabilirsiniz, ancak gerçekte çok farklıdırlar. Dahası, işletmeler arasında oldukça popüler ve blockchain çözümlerine 5 milyon $ veya daha fazla yatırım yapıyorlar..

 

2. Blockchain Teknolojisinin Çalışma Süreci Hakkında Bilgi Edinin

Daha sonra, blockchain teknolojisinin çalışma sürecini öğrenmelisiniz. Blockchain, tipik merkezi modelden çok farklı bir şekilde çalışır. Gerçekte, bu teknolojinin benzersiz çalışma süreci onu oldukça benzersiz kılar ve hepimizin ihtiyaç duyduğu güvenliği sunar..

Tipik olarak, sistem içindeki bir kullanıcı bir işlem talep eder. Ardından, sistem üzerinde işlemi temsil eden bir blok oluşturulur. Bundan sonra, blok ağdaki diğer düğümlere yayınlanır. Tüm düğümler, bloğun geçerli olup olmadığını doğrulayacaktır. Ve burada, blok derken, bloğun içeriğini kastediyorum.

Tüm işlem bilgileri geçerliyse, blok doğrulanır. Bilginin yanlış olması durumunda blok reddedilir. Doğrulama işleminden sonra blok, defterde bir yer alır ve işlem gerçekleştirilir..

 

3. Blockchain’in Özelliklerini Öğrenin

Her neyse, blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmek için, teknolojinin altı temel özelliğini bilmeniz gerekir. Onlar –

 • Dağıtık defter sistemi
 • Değişmezlik
 • Daha yüksek güvenlik seviyesi
 • Merkeziyetsizleştirme
 • Konsensüs mekanizması
 • Daha hızlı yerleşim

Bu özellikler hakkında bilgi edinmek son derece gereklidir çünkü bu özellikler, blockchain’i Teşebbüsünüze nasıl uygulayabileceğinizi değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Blockchain teknolojisini nerede öğreneceğinizi bilmek sizin için en iyisidir.

 

4. İşletmeler için Çeşitli Blok Zinciri Teknolojisi Türlerini İnceleyin

Blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmek için, işletmeler için çeşitli blockchain teknolojisi türlerini incelemelisiniz. Neden? Bunun nedeni, her bir sınıfın sorunların yanı sıra farklı türde özellikler sunmasıdır..

Bu nedenle, bunları bir kurumsal ortama dahil etmeden önce her birinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir..

Temel olarak, üç tür blok zinciri teknolojisi vardır –

 • halka açık
 • Özel
 • Federasyon

Ancak izin türüne göre de sınıflandırabiliriz. Bunlar izinli ve izinsizdir.

 

5. Akıllı Sözleşmeler ve Mutabakat Algoritmaları Hakkında Bilgi Edinin

Son olarak, akıllı sözleşmeler ve fikir birliği algoritmaları hakkında bilgi edinmelisiniz. Bunlar teknolojinin en önemli iki unsurudur.

Akıllı sözleşmeler temelde dijital sözleşmelerdir. Kuralları belirledikten sonra, bu onları belirli yönlere göre otomatik olarak yürütür..

Öte yandan, fikir birliği algoritmaları, sistem içindeki tüm düğümlerin bir anlaşmaya varmasına yardımcı olacaktır. Gerçekte, blockchain tamamen şeffaf bir sistem sunmak için bu fikir birliği algoritmalarına ihtiyaç duyar..

Her neyse, blockchain teknolojisi nasıl öğrenilir kılavuzunda bir sonraki bölüme geçelim..

 

Ardından, Kurumsal Blok Zinciri Platformlarının Nasıl Çalıştığını Öğrenin

Blockchain temellerini şimdi öğrendikten sonra, kurumsal blockchain platformlarının nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz. Temel olarak, bu platformlar işletmeler için yapılmıştır ve birçoğu bu platformları blok zinciri tabanlı çözümlerini oluşturmak için kullanıyor..

 • Hyperledger Temelleri

Çevrimiçi olarak blockchain teknolojisini öğrenmeye çalışırken, er ya da geç Hyperledger ile karşılaşacaksınız. Gerçekte, kurumsal düzeyde destek sunan Linux Vakfı’nın açık kaynaklı bir projesidir. Ancak, tek bir proje değil, bir şemsiye proje. Temelde altında çalışan 15 proje var. Dahası, şu anda birlikte çalışan 260 önemli kuruluşa sahip.

Topluluk çok büyük ve tüm projeler her endüstri için farklı türde özellikler sunuyor.

İle Hyperledger, blok zinciri gelişmelerine ayak uydurabilir, üretkenliği artırabilir, projeler üzerinde işbirliği yapabilir, üstün kontrol değerini elde edebilir ve fikri mülkiyeti verimli bir şekilde yönetebilirsiniz..

Blockchain teknolojisi kılavuzu hakkında bilgi edinme kılavuzunda bir sonraki kurumsal platforma geçelim..

 

 • Ethereum Temelleri

Çevrimiçi olarak blockchain teknolojisini öğrenmeye çalışırken bulacağınız bir diğer şey de Ethereum’dur. Ethereum, yolculuğuna halka açık bir blockchain platformu olarak başladı. Ancak, işletmelerin iyiliği için, şimdi Ethereum platformunun özel bir versiyonunu sunuyorlar. Gerçekte, bu aslında genel kod tabanının bir izin sürümüdür.

İşletmelerin çoğu artık kullanmaya başladı Kurumsal Ethereum blockchain çözümlerinin temeli olarak. En iyi yanı, Ethereum’un halka açık zincirlerden ayrılmış özel zincirler kullanmasıdır. Yine de platform, halka açık Ethereum platformunun tüm özelliklerini sunuyor.

Ethereum girişiminin bir diğer önemli kısmı, size Ethereum platformlarının özelleştirilmiş bir versiyonunu sunmalarıdır. Yani, her zaman benzersiz bir blockchain çözümü elde edersiniz. O kadar harika değil mi?

 

 • Corda Temelleri

Corda, “blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinme” kılavuzumuzun sonuncusudur. Şu anda, Corda şu anda piyasadaki nispeten popüler Kurumsal blok zincirlerinden biridir. Kurumsal sınıf blok zinciri yazılım firması R3, işletmeler için Corda platformunu geliştirdi.

Ancak şu anda iki tür Corda platformuna sahipler. Biri birincil yazılım, diğeri ise ticari sürümüdür.

Şu anda ekosistemde 200’den fazla üyesi var. Platform, değişmezlik, yetkili erişim, paylaşılan mantık, gizlilik, yasal dayanak ve çok daha fazlasını sunar.

Bu platformun sadece finans firmaları için uygun olduğunu düşünseniz bile diğer sektörlerde de birçok kullanım alanı sunuyor. Bu nedenle, blockchain teknolojisini öğrenirken bu kurumsal platform hakkında bilgi edinmeniz son derece gereklidir..

 

Blockchain’in Dünya Çapındaki Farklı Endüstrileri Nasıl Bozduğunu Keşfedin

Blockchain’i sıfırdan öğrendiğinizde, farklı endüstrilerin onun tarafından nasıl bozulduğunu keşfetmeniz gerekir. Bilgi depolamanın tamamen yeni bir yolu. Sorun şu ki, endüstrilerimiz çok uzun süredir merkezi bir şekilde kurulmuş durumda..

Ancak merkezi yöntem, tüm faydaları sunamaz veya bilgileri üzerindeki kullanıcı haklarını destekleyemez. Sonuç olarak, çok sayıda güvenlik açığı, hırsızlık ve yolsuzluk var. Bununla birlikte, blockchain çözümü sorunlardan bir çıkış yolu garanti ediyor.

Ancak teknoloji oldukça yeni olduğu için, çoğu kişi teknolojinin en iyi yol olup olmayacağından emin değil. Her neyse, tüm koşullar göz önüne alındığında, hala tüm endüstrileri alt üst etmeye devam ediyor. 2030 yılına kadar neredeyse tüm sektörlerin blok zinciri için pazar zorluklarıyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla, şu anda yerinizi korumaya başlamazsanız, gelecekte çok zor olabilir.

 

Farklı Sektörlerin Bozulması

İlk bozulacak sektör bankacılık sektörüdür. Gerçekte, blockchain, bankaların tüm kayıtlarını saklamak için güvenli bir yol sunabilir. Dahası, merkezi bir otoriteden herhangi bir yardım almadan tüm parayı transfer etmek için daha ucuz ve daha hızlı bir yol sunabilir..

Sağlık hizmetlerinde, sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve doktorların hasta bilgilerine gizliliklerine zarar vermeden güvenli bir şekilde erişmelerine izin verebilir. Dahası, bu endüstriyi içeriden kasıp kavuran sahte uyuşturucu sorununu da durdurabilir..

Tedarik zinciri için tüm üretim hatlarının ve sarf malzemelerinin gerçek zamanlı takibini ve izlenmesini sağlayabilir. Ayrıca başka bir şirketle daha verimli bir ticaret süreci sunabilir.

Blokzincirlerin yardımı ile artık siyasette hiçbir yolsuzluk olmayacaktı. Hükümetler, herhangi bir hırsızlık olmadan kamunun gizli bilgilerini güvenli bir şekilde saklayabilir.

Dahası, teknoloji emlak ve sigorta şirketlerinin sürecini basitleştirebilir. Gerçekte, işlemi sistemde yapmak tüm gereksiz evrak yükünden kurtulacaktır..

Öte yandan, yasal firmalar bu teknolojiyi herhangi bir belge kanıtının kaynağını sunmak için kullanabilir. Miras hakkınızı dijital olarak da kolayca kanıtlayabilirsiniz..

BT sektörü için blockchain, hiçbir bilgisayar korsanının erişemeyeceği güvenli ve değişmez bir sistem sunabilir. Ek olarak, bulut servis sağlayıcılarını da güvence altına alabilir. Fikri mülkiyet hakları yönetimi, sanatçılara hak ettikleri değeri veren bir başka artı noktadır..

Bu, rahatsız ettiği tüm sektörlerden sadece birkaçı ve şirketinizin geleceğini garanti altına almak için onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyor.

 

Kurumsal Profesyoneller için bir Blockchain Sertifika Kursuna Katılın

Blockchain’i sıfırdan öğrenmek için bir blockchain sertifika kursuna katılmalısınız. Bu kursların yardımıyla, işinizde blockchain’in faydalarını kolayca keşfedebilirsiniz. Her neyse, en iyi yanı, blockchain’i de ücretsiz olarak öğrenebilmeniz..

Tipik olarak, bir blockchain sertifika kursu, kılavuza dahil ettiğim tüm önceki noktaları kapsayacaktır. Böylece, blok zincirinin temellerini öğrenecek, diğer kurumsal blok zinciri platformları hakkında bilgi edinecek ve daha pek çok şey yapacaksınız..

Blockchain’in tam konseptini tam olarak kavramak için Sertifikalı Kurumsal Blockchain Profesyonel Kursumuza katılmanız şiddetle tavsiye edilir. Kurs muazzam bir içgörü değeri sunar ve oradaki tüm iş liderleri veya endüstri profesyonelleri için uygundur. Yani, blockchain teknolojisini nereden öğreneceğinizi düşünüyorsanız, buradan başlayabilirsiniz..

 

İşletmelerin Blockchain Uygulamasına Nasıl Yaklaşabileceğinizi Öğrenin

Çevrimiçi olarak blockchain teknolojisini öğrenmek istiyorsanız, duruma tam olarak nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmek için güçlü bir araştırma yapmanız gerekir. Dolayısıyla, bu konuda da çevrimiçi bir eğitime veya kursa katılmak en iyisidir.

Farklı endüstrinin sorunla nasıl başa çıktığı hakkında doğru bilgi olmadan, sağlam bir strateji bulmak zor olurdu. Dahası, uygun bir yol haritası olmadan atlama riskini muhtemelen alamazsınız. Doğru bir rehberliğe ihtiyacınız var ve çevrimiçi bir kurs kesinlikle size bu konuda yardımcı olabilir. Ücretsiz olarak blockchain öğrenebileceğiniz kurslar da var.

 

Blockchain İş Dönüşümünü Keşfedin

Son olarak, blockchain teknolojisini çevrimiçi öğrenmek istediğinizde, blockchain iş dönüşümünü keşfetmeniz gerekir. Temel olarak, burada, şu anda sektörünüzdeki diğer tüm blok zinciri çözümlerine göz atacaksınız..

Ek olarak, çözümünüze yardımcı olacak yenilikçi bir özellik seçmek için diğer endüstri çözümlerini de keşfedebilirsiniz. Çözümünüz ne kadar benzersiz olursa, pazardaki şansınız o kadar artar.

 

Bitiş Notu

Son olarak, blockchain kalıcıdır, yakın zamanda hiçbir yere gitmeyecek. Gördüğünüz gibi, geleneksel iş modelini yavaş yavaş yenisiyle değiştirmeye başladı. Dolayısıyla, blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmeye başlamanın tam zamanı. Bu kılavuz size blockchain öğrenmek için net bir yapılacaklar listesi verdi.

Öyleyse listeyi takip edin ve kısa sürede blockchain hakkında bilgi sahibi olursunuz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me