Değişen ihtiyaç ve taleplere ayak uydurmak için yeni teknolojilerin sürekli olarak geliştiği bir dünyada yaşıyoruz. Blockchain teknolojisine alternatifler hakkında konuşmak, bazı insanlar benimsemesini engelleyen eksiklikleri gidermeye çalışırken, şimdiden ivme kazanıyor..

Blockchain Gücü Yoğun Tehdit

Blockchain teknolojisi, tükettiği muazzam miktarda güç nedeniyle birçok kez hatalıydı. Çeşitli blok zinciri ağlarının ağlarını sürdürmek için sürekli çalışan büyük madencilik çiftliklerinin ortaya çıkması, küçük madencilerin madencilik işine girmesini bir şekilde imkansız hale getirdi..

Blockchain güç tüketimi alternatifi

Yoğun güç tüketimi, blok zinciri teknolojisine daha iyi alternatifler için çağrıları tetikleyen en önemli rüzgar olmaya devam ediyor. Örneğin Bitcoin blockchain, 159 ülke tarafından tüketilenden çok daha yüksek bir güç tüketiyor..

Blockchain teknolojisi, ağda fikir birliği için Proof-of-work adlı yoğun güç kullanan bir protokole dayanır. Bu mekanizma ile madenciler, bir ödül için karmaşık matematiksel bulmacaları çözerler. Bulmacaları çözmek için çok fazla bilgisayar gücü gerekir ve bu da yüksek güç tüketimine yol açar.

Blockchain teknolojisi 2008’de ilk ortaya çıktığında, yüksek güç tüketimi fiyaskosunu kimse önceden tahmin etmemişti. Blockchain teknolojisi, yüksek güç tüketimi göz önüne alındığında sürdürülebilir değil.

Bu nedenle IOTA, blockchain’e bir alternatif olarak ortaya çıktı..

IOTA nedir? Blockchain’e bir alternatif mi?

Blockchain teknolojisine IOTA alternatifi

Resim Kredisi: IOTA

Blockchain teknolojisine alternatif olan IOTA, yüksek güç tüketimi sorununu Tangle adlı yeni ve yenilikçi bir teknoloji ile çözmeye çalışıyor. Blok zinciri teknolojisinin aksine, Tangle ağ güvenliğini sağlamak için madencilere güvenmiyor.

IOTA’nın Tangle’ı, bir blok zincirindeki her katılımcının işlemlerin doğrulama sürecine katılmasını gerektirir. Seçilmiş bir madenci grubuna güvenmek zorunda kalmadan fikir birliğine varılır.

IOTA zincirinde, herhangi birinin bir işlemi gerçekleştirmesine izin verilmeden önce, ağdaki önceki iki rastgele işlemi onaylaması gerekir. Ek olarak, doğrulama herhangi bir ağır hesaplama gerektirmez, bu da ağın sınırlı güç tüketimine sahip nispeten küçük cihazlar tarafından korunmasına izin verir..


IOTA sadece blockchain teknolojisine bir alternatif değil, aynı zamanda geliştiricileri de onu gelişen nesnelerin internetinde faydalı hale getirmeyi planlıyor. Bununla birlikte, teknoloji, birçokları için tercih edilen bir teknoloji olarak kalan Blockchain teknolojisini üstlenmek için zorlu bir görevle karşı karşıyadır. Ayrıca, blok zinciri ile desteklenen Bitcoin’in arkasındaki birçok büyük yatırımcı, IOTA’nın başarılı olmamasını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapabilir..

Dağıtık Defter Teknolojisi

Dağıtılmış bir defter, bir ağ üzerinde paylaşılan ve senkronize edilen bir veritabanıdır ve işlemlerin genel bir tanığa sahip olmasına izin verir. Bir ağın her düğümündeki katılımcı, paylaşılan kayıtlara erişebilir ve aynı kopyaya sahip olabilir.

Blockchain, Digital Ledger’ın günlük kullanım durumudur. Bununla birlikte, diğer DLT ürünleri, veri paylaşımı ve depolanması söz konusu olduğunda blockchain’e geçerli alternatifler olarak ortaya çıkıyor..

Corda ölçeklenebilirliği koruyan Corda defteri kullanan dijital defterin bir örneğidir. Corda ile işlemler hiçbir zaman başkalarının onlara erişebileceği bir bloğa yerleştirilmez. Bunun yerine, her işlem kendine özgü ve kendine özgü bir yöntemdir.

Bu durumda, bir işleme dahil olan taraflar, doğrulama ve kayıt için üçüncü tarafların işlemlere erişip erişemeyeceği konusunda kontrole sahiptir..

Blockchain ve Dağıtılmış Defter arasındaki farklar

Dağıtılmış defter Blockchain
Bir ağın katılımcıları arasında veritabanı paylaşımına odaklanır Verilerin bir blok zincirinde kronolojik olarak nasıl saklandığına ve birbirine nasıl bağlandığına odaklanır
Zincir gerektirmez Bir dizi bloktan oluşur
Konsensüs algoritması gerekli değil Mutabakat algoritması bir zorunluluktur
Çok sayıda ölçeklendirme seçeneğine sahiptir Ölçeklenebilirlik sorunları yüzünden boğulmuş

* Blockchain ve DLT arasındaki Farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hashgraph, çok daha hızlı olduğu ve ölçeklenebilirlik sorunları olmadığı için blockchain teknolojisine alternatif olarak kullanılabilen başka bir dağıtılmış defter teknolojisi türüdür..

Karar

Güç tüketimi tehdidini ele alacak bir çözüm bulunmadıkça, blockchain teknolojisi, verimli ve ölçeklenebilir olduğu kanıtlanan IOTA teknolojisinin ortaya çıkmasıyla mantrasını ve üstünlüğünü kaybetme riskiyle karşı karşıyadır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me