Finanstan üretime ve eğitime kadar çeşitli sektörlerde sahip olduğu dalgalanma etkisi göz önüne alındığında, Blockchain teknolojisi 21. yüzyılın en büyük yeniliklerinden biri olmalıdır. Birçoğunun bilmediği, Blockchain’in tarihinin 1990’ların başlarına dayandığıdır..

Popülerliği birkaç yıl önce artmaya başladığından beri, bir dizi uygulama her şeyi mahvetti, ancak dijital ekonomi yarışı kızıştıkça ne tür bir etkiye sahip olacağının altını çizdi. Bu tartışmada, Blockchain evrimi ile Blockchain’in tarihini öğreneceğiz..

Şimdi Kaydolun: Ücretsiz Blockchain Kursu

Blockchain Teknolojisinin Tarihçesi – Zaman Çizelgesi İnfografik

Blockchain meraklıları ve Blockchain adayları için Blockchain’in tarihini bilmek önemlidir. Bu nedenle, okuyucumuzun Blockchain tarihini bilmesine ve Blockchain evrimini anlamasına yardımcı olmak için, burada ayrıntılı evrimiyle birlikte blockchain teknolojisinin tarihine ayrıntılı bir rehber getiriyoruz..


1991-2008: Blockchain Teknolojisinin İlk Yılları

Blockchain nasıl ortaya çıktı? Stuart Haber ve W. Scott Stornetta, 1991 yılında pek çok insanın blok zinciri olarak bildiği şeyi tasavvur ettiler. İlk çalışmaları, hiç kimsenin belgelerin zaman damgalarını kurcalayamayacağı kriptografik olarak güvenli bir bloklar zinciri üzerinde çalışmayı içeriyordu..

1992’de sistemlerini, verimliliği artıran ve böylece tek bir blokta daha fazla belgenin toplanmasını sağlayan Merkle ağaçlarını içerecek şekilde yükselttiler. Bununla birlikte, Satoshi Nakamoto adındaki bir kişi veya grup çalışması sayesinde, Blockchain Geçmişi 2008’de önem kazanmaya başladı..

Satoshi Nakamoto, blockchain teknolojisinin arkasındaki beyinler olarak akredite edilmiştir. Dijital defter teknolojisinin ilk uygulaması olan Bitcoin üzerinde çalışan bir kişi veya bir grup insan olabileceğine inandıkları için Nakamoto hakkında çok az şey biliniyor..

Nakamoto, teknolojinin geliştiği ve kripto para birimlerinin ötesinde birçok uygulamaya girdiği ilk blok zincirini 2008 yılında kavramsallaştırdı. Satoshi Nakamoto, 2009 yılında teknolojiyle ilgili ilk teknik incelemeyi yayınladı. Teknik incelemede, kimsenin hiçbir şeyin kontrolünde olmayacağı anlamına gelen ademi merkeziyet özelliği göz önüne alındığında, teknolojinin dijital güveni artırmak için nasıl tam donanımlı olduğuna dair ayrıntılar verdi..

Satoshi Nakamoto sahneden çıktığından ve Bitcoin geliştirmesini diğer çekirdek geliştiricilere teslim ettiğinden beri, dijital defter teknolojisi gelişti ve blok zinciri Tarihini oluşturan yeni uygulamalarla sonuçlandı..

Çok yaygın bir soru, blockchain ne zaman icat edildi? Blockchain’in 1991 yılında icat edildiğini görebiliriz..

Ayrıca Kontrol Edin: Blockchain Temelleri Sunumu

Blockchain Yapısı

Basit bir ifadeyle, Blockchain, güvenli olan ve birçok bilgisayardaki işlemleri kaydetmek için kullanılan, eşler arası dağıtılmış bir defterdir. Defterin içeriği yalnızca önceki bloğa bağlı başka bir blok eklenerek güncellenebilir. İnternet üzerinde çalışan eşler arası bir ağ olarak da düşünülebilir..

Meslekten olmayan veya iş dünyasında, blockchain, insanların merkezi veya güvenilir bir hakeme ihtiyaç duymadan her türlü işlemi gerçekleştirmesine izin verilen bir platformdur..

Oluşturulan veritabanı, ağ katılımcıları arasında şeffaf bir şekilde paylaşılır, böylece herkes içeriğine erişebilir. Veritabanının yönetimi, eşler arası ağlar ve bir zaman damgası sunucusu kullanılarak bağımsız olarak yapılır. Bir blok zincirindeki her blok, bir önceki bloğun içeriğine referans verecek şekilde düzenlenmiştir..

Bir blok zinciri oluşturan bloklar, bir ağdaki katılımcılar tarafından onaylanan işlem gruplarını tutar. Her blok, zincirdeki önceki bir bloğun kriptografik bir hashiyle birlikte gelir.

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir önceki makalemizi Ultimate Blockchain Kılavuzu’nu okuyun.

Blockchain’in Evrimi: 1. Aşama İşlemleri

2008-2013: Blockchain 1.0: Bitcoin’in Ortaya Çıkışı

Çoğu insan, Bitcoin ve Blockchain’in tek ve aynı şey olduğuna inanıyor. Ancak durum böyle değil, çünkü çoğu uygulamaya güç veren temel teknoloji bunlardan biri kripto para birimleridir..

Bitcoin, Blockchain teknolojisinin ilk uygulaması olarak 2008 yılında ortaya çıktı. Satoshi Nakamoto whitepaper’ında bunu elektronik bir eşler arası sistem olarak detaylandırdı. Nakamoto, diğer blokların çıkarıldığı ve birbirine bağlandığı, farklı bilgi ve işlem parçalarını taşıyan en büyük blok zincirlerinden birinin ortaya çıkmasıyla sonuçlanan oluşum bloğunu oluşturdu..

Bir blockchain uygulaması olan Bitcoin yayın dalgalarına girdiğinden beri, dijital defter teknolojisinin ilkelerinden ve yeteneklerinden yararlanmaya çalışan bir dizi uygulama kırpıldı. Sonuç olarak, blockchain geçmişi, teknolojinin evrimi ile ortaya çıkan uzun bir uygulama listesi içerir..

Blockchain teknolojisinin benimsenmesiyle giderek daha fazla kuruluş dijital dönüşüm devrimine katılıyor. Blockchain’in kuruluşları nasıl değiştireceğini anlamak için önceki blogumuzu okuyun.

Blockchain’in Evrimi: Aşama 2- Sözleşmeler

2013-2015: Blockchain 2.0: Ethereum Geliştirme

Yeniliğin günün sırası olduğu bir dünyada Vitalik Buterin, Blockchain teknolojisinin tüm yeteneklerinden yararlanma söz konusu olduğunda Bitcoin’in henüz oraya ulaşmadığını düşünen, büyüyen geliştiriciler arasında yer alıyor. Bitcoin kod tabanı.

Bitcoin’in sınırlamalarından endişe duyan Buterin, eşler arası bir ağ olmanın yanı sıra çeşitli işlevleri yerine getirebilen yumuşak bir blok zinciri olacağını düşündüğü şey üzerinde çalışmaya başladı. Ethereum, Blockchain tarihinde çok önemli bir an haline gelen bir gelişme olan Bitcoin’e kıyasla ek işlevselliklerle 2013 yılında yeni bir halka açık blok zinciri olarak doğdu..

Buterin, insanların sloganlar ve sözleşmeler gibi diğer varlıkları kaydetmesine olanak tanıyan bir işlevi etkinleştirerek Ethereum’u Bitcoin Blockchain’den ayırdı. Yeni özellik, Ethereum işlevlerini bir kripto para biriminden merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için bir platform haline getirdi..

Resmi olarak 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum blockchain, çeşitli işlevleri yerine getirmek için kullanılan akıllı sözleşmeleri destekleme yeteneği göz önüne alındığında, blockchain teknolojisinin en büyük uygulamalarından biri haline geldi. Ethereum blockchain platformu, gerçek bir ekosistem kurduğunu gören aktif bir geliştirici topluluğu toplamayı da başardı..

Ethereum blockchain, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları destekleme yeteneği sayesinde en fazla sayıda günlük işlemi gerçekleştirir. Kripto para birimi alanında piyasa değeri de önemli ölçüde arttı.

Ayrıca Okuyun: Blockchain Neden Dünyayı Değiştirecek??

Blockchain’in Evrimi: 3. Aşama Uygulamalar

2018: Blockchain 3.0: Gelecek

Blockchain Geçmişi ve evrimi Ethereum ve Bitcoin ile bitmiyor. Son yıllarda, bir dizi proje, tüm blok zinciri teknolojisi yeteneklerinden yararlandı. Yeni projeler, blockchain yeteneklerinden yararlanan yeni özellikler bulmanın yanı sıra Bitcoin ve Ethereum’un bazı eksikliklerini gidermeye çalıştı..

Yeni blok zinciri uygulamalarından bazıları, Çin’de piyasaya sürülen ilk açık kaynaklı, merkezi olmayan ve blok zinciri platformu olarak faturalandırılan NEO’yu içeriyor. Ülke kripto para birimlerini yasaklamış olsa da, konu blok zinciri yenilikleri olduğunda aktif olmaya devam ediyor. NEO, Çin Ethereum’u Alibaba CEO’su Jack Ma’nın desteğini almış ve Baidu ile aynı etkiye sahip olmayı planlıyor..

Nesnelerin İnterneti’nin gelişimini hızlandırma yarışında, bazı geliştiriciler blockchain teknolojisinden yararlanmak için uygun ve bu süreçte IOTA’yı buldu. Kripto para birimi platformu, sıfır işlem ücreti ve benzersiz doğrulama süreçleri sağlamaya çalıştığı için nesnelerin interneti ekosistemi için optimize edilmiştir. Ayrıca, Blockchain 1.0 Bitcoin ile ilişkili bazı ölçeklenebilirlik sorunlarını da ele alır..

IOTA ve NEO’ya ek olarak, diğer ikinci nesil blockchain platformları da sektörde dalgalanma etkisine sahip. Monero Zcash ve Dash blok zincirleri, erken blok zinciri uygulamalarıyla ilişkili bazı güvenlik ve ölçeklenebilirlik sorunlarını ele almanın bir yolu olarak ortaya çıktı. Gizlilik Altcoins olarak adlandırılan üç blok zinciri platformu, işlemler söz konusu olduğunda yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik sağlamayı amaçlamaktadır..

Yukarıda tartışılan blok zinciri geçmişi, herkesin bir ağın içeriğine erişebildiği halka açık blok zinciri ağlarını içerir. Bununla birlikte, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bazı şirketler operasyonel verimliliği artırmanın bir yolu olarak teknolojiyi dahili olarak benimsemeye başladı..

Büyük işletmeler, teknoloji kullanımına bir adım önde başlamak için profesyonelleri işe almaya büyük yatırım yapıyor. Microsoft ve Microsoft gibi şirketler, özel, hibrit ve federe blok zincirleri olarak bilinen şeylerle sonuçlanan blockchain teknolojisi uygulamalarını keşfetmeye gelince başı çekmiş gibi görünüyor..

Ayrıca Okuyun: Şirketler Neden Blockchain Uyguluyor?

2015: Hyperledger

2015 yılında, Linux Vakfı, açık kaynaklı blok zinciri için bir Umbrella projesini açıkladı. Buna, bugüne kadar dağıtılmış defterlerin işbirliğine dayalı gelişimi olarak hareket eden Hyperledger adını vermeye devam ettiler. Brian Behlendorf liderliğinde Hyperledger, blok zinciri ve dağıtılmış defterlerin geliştirilmesi için sektörler arası işbirliğini ilerletmeyi hedefliyor..

Hyperledger, küresel ticari işlemleri desteklemek için mevcut sistemlerin performansını ve güvenilirliğini artırmak için blockchain teknolojisinin kullanılmasını teşvik etmeye odaklanır..

 2017: EOS.IO

Özel şirket bloğunun EOS beyin çocuğu, 2017 yılında, yerel kripto para birimi olarak bir EOS tarafından desteklenen yeni bir blok zinciri protokolünü detaylandıran bir teknik incelemenin yayınlanmasıyla ortaya çıktı. Diğer blok zinciri protokollerinin aksine, EOS, CPU ve GPU dahil olmak üzere gerçek bilgisayarların özelliklerini taklit etmeye çalışır..

Bu nedenle EOS.IO, akıllı sözleşme platformu ve merkezi olmayan bir işletim sistemi olarak ikiye katlanıyor. Ana amacı, merkezi olmayan uygulamaların özerk ve merkezi olmayan bir şirket aracılığıyla konuşlandırılmasını teşvik etmektir..

Blockchain Evrim Zaman Çizelgesi

Zaman çizelgesiBlockchainBitcoinEthereumNEO
1991-2008 Stuart Haber ve Scott Stornetta İlk Blockchain Üzerinde Çalışıyor
2009 Satoshi Nakamoto Bitcoin White Paper’ını Yayınladı
2010 İlk Bitcoin Satın Alma 10,000BTC gerçekleşti
2013 Bitcoin Pazarı 1 Milyar Doları Aştı Vitalik Buterin, Ethereum Teknik Raporunu Yayınladı
2014 Ethereum Blockchain Crowdsale Tarafından Finanse Ediliyor
2014 Blockchain Technology R3 Oluşturuldu ve Blockchain Teknolojisini uygulamak için 40’tan fazla Eski finans konsorsiyumu oluşturdu
2014 NEO Projesi, Da Hongfei ve Erik Zhang Tarafından Antshares Olarak Başlatıldı
2015 Ethereum İkinci Blockchain Açıklandı
2015 Linux Vakfı, Blockchain gelişimini geliştirmek için Hyperledger’ı Tanıttı
2017 EOS.IO, merkezi olmayan uygulamaların konuşlandırılması için yeni bir blok zinciri protokolü olarak block.one tarafından ortaya çıkarıldı
2015-2018 Blockchain Teknolojisi, Verimliliği Artırmak İçin Teknolojiden yararlanan Şirketlerin yanı sıra artan sayıda kripto para birimi ile Tasvir Edilmeye Devam Ediyor

2020: Blockchain Geçmişi & Gelecek

Blockchain teknolojisinin geleceği, kısmen, hükümetler ve işletmelerin yenilikleri ve uygulamaları teşvik etmeye çalışırken büyük yatırım yapma biçimlerinden dolayı parlak görünüyor. Bir gün herkesin kullanabileceği halka açık bir blockchain olacağı giderek daha açık hale geliyor..

Savunucular, teknolojinin tüm sektörlerdeki profesyoneller tarafından ele alınan çoğu görevin otomasyonuna yardımcı olmasını bekliyor. Teknoloji, tedarik yönetiminde ve bulut bilişim işinde halihazırda büyük bir kullanım alanı buluyor. Teknoloji, gelecekte internetteki arama motorları gibi temel öğelere de girmelidir..

Teknoloji geliştikçe, Gartner Trend Insights, blockchain üzerine inşa edilmiş en az bir işletmenin 2022 yılına kadar 10 milyar dolardan fazla değer kazanmasını bekliyor. 2025 ve 2030’a kadar 3,1 trilyon doları aştı.

Son yıllarda Blockchain Teknolojisinin evrimi, Blockchain profesyonellerine olan talebi artırdı. Şirketler ayrıca Blockchain uygulamalarının avantajlarından yararlanmak için Blockchain uyguluyorlar. Dolayısıyla, Blockchain’de bir kariyer yapmayı hedefliyorsanız, Ücretsiz Blockchain Kursu ile başlamanın tam zamanı..

Şimdi ilk adımı atın ve ileriye parlak bir Blockchain kariyerinin temelini atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me