Defterin bir blok zincirindeki tüm işlemleri nasıl kaydettiğini bilmek ister misiniz? Veya blockchain tüm işlemleri nasıl kaydeder? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz. 

Blockcahin geleceğin teknolojisi mi? Merkezi olmayan defter tabanlı bir sistem sunarak endüstriyel manzarayı değiştirme potansiyeline sahiptir.. 

Blockchain’i kasabanın konuşması yapan şeyin dönüştürücü yönü. Ama bunların hepsi nasıl sorgulanır??

Bu makalede, blockchain’in nasıl çalıştığını keşfedeceğiz ve özellikle işlemlerin nasıl işlediğine, bir blockchain ağında kaydetmeye / depolamaya odaklanacağız..


Blockchain: Eşsiz Bir Büyüme

Blockchain çözümlerinin 2018’de sadece 1,5 milyar dolardan 15,9 milyar dolara çıkması bekleniyor., Statista’ya göre. Ayrıca, blockchain’i benimseyen ticari karar vericiler söz konusu olduğunda daha iyi onay oranları elde edildi. Aslında, zamanla, 2019’da artık blok zincirine odaklanan daha fazla endüstri oldu. Kısacası, yatırımlar artıyor..

Blockchain ekosisteminde daha fazla parayla, blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda iyileştirmeleri görmek de kolaydır..

Hiç şüphe yok ki, blockchain geleceği değiştirme potansiyeline sahiptir ve aslında işlemlerin geleceği haline gelir..

Blockchain: İşlemlerin Geleceği

Blockchain kayıt işlemlerinin nasıl çalıştığını öğrenmek için önce nasıl çalıştığını öğrenmemiz gerekiyor.!

Aceleniz varsa, Yeni Başlayanlar İçin Blockchain Kılavuzumuza göz atın.

Blok zinciri, eşlerin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan geçiş yapmasını sağlamak için fikir birliği algoritmalarını kullanan bir blok zinciridir..

Bloklar

Blok, odaklanmamız gereken terimdir. Burası dijital bilgilerin depolandığı ve yönetildiği yerdir.

Her blok üç bölümden oluşur:

 • İşlem Bilgileri: Bloklar her zaman işlemlerle ilgili bilgileri depolar. Örneğin, bir eş diğeriyle işlem yaparsa, saati, tarihi ve işlem tutarını depolar. E-ticaret işlemleri, mesaj iletimleri vb. Dahil herhangi bir bilgi olabilir.!
 • İşleme katılan kullanıcılar: Bloklar ayrıca işleme katılan kullanıcılar hakkındaki bilgileri de depolar. Örneğin, iki eş bir işlem yaparsa, eşin bilgileri depolanır. Eşler hakkında bilgi seçimi, gizliliğin blockchain ağında nasıl uygulandığına bağlıdır. Çoğu zaman, ağın gizliliği, gerçek kimliklerini ifşa etmeden kullanıcı adı görevi gören dijital imzalar kullanılarak yönetilir..
 • İşlem bilgilerini benzersiz bir şekilde depolayın: Blok ayrıca, her işlemin / bilginin birbirinden benzersiz olduğundan emin olmak için bilgileri depolar. İşlemler doğası gereği ayırt edilebilir. 

Bir “karma”, ağın işlemi tanımlamasını sağlar. Karma değeri oluşturmak için şifreleme algoritmaları kullanılır.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Artık blockchain’in hangi bilgileri depoladığını net bir şekilde anladığımıza göre, artık blockchain’in nasıl çalıştığını öğrenmeye hazırız..

Aşama 1: Bir eş, başka bir eşe bilgi veya para gönderdiğinde bir işlem gerçekleşir. Bunu yaptığında, blok işlem hakkında bilgilendirilir. Çevrimiçi işlemleri nasıl yaptığınıza benzer. 

Çevrimiçi bir şey satın aldığınızda, platform ve banka bu konuda bilgilendirilir. Her ikisi de işlemle ilgili gerekli bilgileri saklar. Ayrıca, blockchain ağı, herhangi bir zamanda paralel olarak gerçekleşen on binlerce işlemi görebilir..

Adım 2: Blok zinciri durumunda, işlemler doğrulanmalıdır. Bu, bir satın alma işlemi yaptığınızda e-ticaret platformu ve banka tarafından yapılan doğrulamalara benzer. Ancak burada büyük bir fark var. 

Aradaki fark, onunla ilgilenen merkezi bir varlık olmamasıdır. İşlemleri halletmek için fikir birliği yöntemi kullanılır..

İşlem bilgileri, yöntem kullanılarak doğrulanır. Akranların katılımı, fikir birliği yönteminin işe yaraması için çok önemlidir. Ancak, tüm meslektaşların çalışmak için fikir birliği yöntemini oluşturmaya katılmasına gerek yoktur.

Aşama 3: 3. adımda, işlem blokta saklanır. Bu adım yalnızca işlem doğrulanırsa gerçekleşir. Dolayısıyla, işlemler doğrulanamazsa, bloğa eklenmezsiniz. Bu, işlemi tek seferlik bir parola kullanarak doğruladıktan sonra işleminizin nasıl yürüdüğüne benzer olabilir. Blok zinciri durumunda, doğrulama, fikir birliği algoritmaları kullanılarak yapılır. Doğrulama tamamlandığında, işlem blokta saklanır.

4. Adım: Son adımda, bloğun artık benzersiz bir hash değeri vardır. Son bloğun hash değeri daha sonra benzersiz hash değerini oluşturmak için kullanılır. Bu, blok zincirini oluşturmaya yardımcı olur.

Karma değeri doğrulanır ve bir bloğun zincirin parçası olup olmadığından emin olmak için zincirdeki diğer bloklarla karşılaştırılır.. 

Ayrıca hash değeri blokta depolanan işlemlerle belirlenir. Bu, onu başka herhangi bir hesaplama işlemi veya algoritma yoluyla tahmin edilemeyen veya kopyalanamayan benzersiz kod yapar..

Bir blok zincirindeki tüm işlemleri ne kaydeder?

Bu soruyu cevaplamak için, “defter.”

Defter, bir şirkette, organizasyonda veya ağda gerçekleşen tüm işlemlerin kaydını tutan bir bilgisayar dosyası veya ana kitaptır..

Defter kavramı yeni değil. Ticaretin başladığı zamandan beri oradaydı. İlk defterler, bugün Irak olarak bilinen Mezopotamya şehrinde 7000 yıl önce bulundu. Büyüleyici doğru?

İnsanlar işlemlerin nasıl gerçekleştiğini anlayabilmeleri için bu kullanışlı defterleri yanlarında tuttu.

Defterlerin tarihi bir başka ilginç kavramdır. Şu anda, modern defterler var ve bilgisayarlar artık karmaşık defterleri kaydetme ve yönetme yeteneğine sahip. 

Blockchain, defterlerin çalışma şeklini de değiştirdi. Bununla birlikte, artık dağıtılmış ve merkezi olmayan bir defterimiz var. Ayrıca, merkezi bir otorite olmadığı için doğrulama, konsensüs algoritmaları kullanılarak yapılır..

Blockchain Ledger nedir?

Blok zinciri defteri, işlemleri depolayan ve yöneten dağıtılmış bir defterdir. Açıkçası, dağıtılmış ve merkezi olmayan bir sistemdir, bu da onu geleneksel defter sistemlerine kıyasla çok ilginç kılar.. 

Merkezi bir otorite olmadığı için, defter doğada dağıtılır. Herkese açık bir blok zincirinde, her bilgisayarda defterin bir kopyası bulunur. Ya defterin tam kopyasına ya da ağa katılmaya uygun olmalarını sağlamak için gerekli parçalara sahipler..

Defter, yeni işlemlerle sürekli değişiyor. Böylece, yeni bir işlem gerçekleştiğinde, defter güncellenir.

Blockchain defterinin temel özelliklerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bozulamaz
 • Merkezi olmayan teknoloji
 • Arttırılmış güvenlik
 • Uzlaşma
 • Daha hızlı yerleşim

Blockchain özellikleri için eksiksiz kılavuza buradan göz atabilirsiniz: Bilmeniz Gereken 6 Temel Blockchain Özelliği!

Blockchain İşlem Yaşam Döngüsü

Bu hususu önceki bölümümüzde parçalar halinde ele almış olsak da, tüm blok zinciri işlem yaşam döngüsünden geçerek neyin teklif edildiğine dair net bir görüşe sahip olmak daha iyidir..

Genel olarak, bir işlem yaşam döngüsü aşağıdaki altı adıma sahiptir.

 1. Ağdaki bir düğüm bir işlem talebinde bulunur. Düğüm, merkezi olmayan bir uygulama veya bir cüzdan kullanır.
 2. Ağa bir yayın mesajı gönderilir
 3. Artık bilgisayarlar, söz konusu blok zinciri ağına özgü doğrulama kurallarına (fikir birliği algoritması) dayalı olarak işlemi doğrulamaya başlar..
 4. İşlem artık benzersiz bir hash değeri alıyor. Blok, doğrulandıktan sonra işlemi ekler.
 5. Doğrulanmış blok şimdi blok zincirine eklendi.
 6. Blockchain işlemi şimdi tamamlandı.

Defter özel / izinli bir ağda nasıl davranır??

Pek çok türde blockchain ağı vardır. Burada tartıştığımız türlerden biri izinli ağdır. Yalnızca seçilen katılımcıların katılabileceği özel bir ağdır. 

Dolayısıyla, bir şirket izinli bir ağ oluşturmaya karar verirse, seçilen kişileri bu ağa davet edebilir. Tüm katılımcılar Müşterinizi Tanıyın (KYC) sürecinden geçmelidir.. 

Ancak en önemli soru, hava durumu defterinin izin verilen bir ağda benzer şekilde çalışmasıdır.?

Peki, soru kısmen, evet.

Tek fark, ağa katılabilecek kişilerin seçimidir. İzin verilen bir ağda yaygın olan diğer bir değişiklik, işlem doğrulama işlemi için önceden seçilmiş bilgisayarlar kümesidir..

İzin verilen ağı kullanarak, işletmeler sunduğu hız ve verimliliği kullanabilir..

İzin verilen ağ, şirketin ağ ayarlarını gereksinimlerine göre değiştirmesine izin verir.

Defter sistemi farklı blok zinciri ağlarında nasıl çalışır??

Blockchain ekosistemi hızlı bir şekilde gelişiyor. İlk blok zinciri ağı bitcoini, verimlilik, ölçeklenebilirlik ve özellikler söz konusu olduğunda sınırlıydı.

Bu, başkaları için doğru fırsatı verdi ve birçok ilginç blockchain projesine yol açtı..

Aşağıda bunları tartışalım ve blok zinciri ağlarında işlemleri nasıl kaydettiklerini öğrenelim.

Corda

Corda, blok zinciri ağına farklı bir yaklaşım benimsemenin en iyi örneğidir. Geleneksel blockchain ağlarından farklı olarak Corda, işlem ayrıntılarını oradaki herkese yayınlamak istemez.. 

Yaklaşımında verimli olmak istiyor ve bu nedenle yalnızca işleme katılan meslektaşlar verileri biliyor. Bu yaklaşım benzersizdir ve yinelenen veri ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözer.

Corda’da her işlem bireyseldir ve bu nedenle blok veya defter kavramı yoktur. Ağda gerçekleşen her işlemin her değişikliğinde defteri güncellemeye gerek yoktur. Eşler ayrıca işlemleri doğrulayabilen ve herhangi bir sahtekarlık içermediğinden emin olabilen diğer temel hizmetleri de bağlayabilir..

Bu şekilde, işletmeler Corda’yı gerçekten dağıtılmış defter teknolojisi olarak kullanabilir. Hızlı ve güvenlidir. Corda ayrıca gerçek dünya uygulamaları oluşturmak için idealdir.

Ethereum

Ethereum, akıllı sözleşmelerin ve dApp’lerin ilginç konseptlerini tanıtan ikinci nesil bir blockchain teknolojisidir. Farklı görevlerin otomasyonu, şirketlerin iş süreçlerini daha da iyileştirmesini sağlar. Ancak, defterin burada çalışma şeklini değiştiriyor mu? Ya da işin aslı, işlemler farklı mı çalışıyor??

Ethereum söz konusu olduğunda işlem durumları vardır.

 • Bilinmeyen durum → Bilinmeyen durumda, işlem görülmez veya işlenmez.
 • Beklemede → Madenciler, durumu beklemede olduğu için işlemi seçmiyor. Mempool, işlemleri o zamana kadar saklar. Ayrıca madenciler, en yüksek gaz değerine sahip işlemi seçerler..
 • Blokta → İşlem durumu artık “blok halinde” olarak ayarlanmıştır.
 • Değiştirildi → Burada işlem değiştirilir

Blockchain kayıtlarının Ethereum’da nasıl saklandığını ve yürütüldüğünü daha iyi anlamak için, bunu kontrol edin. detaylı gönderi.

Yetersayı

Quorum, işlemlerin nasıl gerçekleştiğine ve defterde nasıl saklandığına dair çok ilginç bir yaklaşıma sahiptir. Makalenin kapsamı dışında kalan birçok yön var. Bu nedenle, Quorum blok zincirindeki özel bir işlemin yaşam döngüsünü buradan okumanızı öneririz: Özel bir işlemin yaşam döngüsü.

Başlık: Çekirdek işlem yaşam döngüsü, Kaynak: Quorum

Blockchain Kayıt İşlemleri: Son

Blockchain teknolojisinin her geçen gün geliştiğini söylemek kolaydır. Gönderide bahsetmediğim başka projeler var. Örneğin Hyperledger, işletmeler için dağıtılmış defter teknolojisi sorununu çözmek için kendi yolunu seçiyor..

Umarım defterin tüm işlemleri bir blok zincirinde nasıl kaydettiğini öğrenmişsinizdir. Konuya bir katkıda bulunmak istiyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak yorum yapın. Dinliyoruz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me