Teknoloji, hiçbir noktada doygunluğa ulaşan bir şey değildir. Her zaman her gün icat edilen yeni teknolojiler vardır ve her biri modern teknoloji dünyasına katkıda bulunur; hepimiz onu dört gözle bekliyoruz.

Diğer teknolojiler gibi, blockchain de şu anda en iyi devrim niteliğindeki teknoloji listesine giriyor. Yakın tarihli bir ankete göre, işletmelerin% 53’ü blockchain teknolojisinin artık şirketleri için kritik bir öncelik olduğuna inanıyor..

Ancak, teknolojiyle ilgili birçok deney yapıldı. Her neyse, teknoloji canlı projelere doğru daha fazla ilerliyor gibi göründüğünden, yapabiliyorken blockchain uygulama stratejisi hakkında bilgi edinmek daha iyidir..

Bu nedenle, blok zinciri yarışına girmenize yardımcı olmak için, bu kılavuzda eksiksiz bir blok zinciri uygulama stratejisi sunuyoruz..

Öyleyse başlayalım!

Contents

Kurumsal Blok Zinciri Çözümünüz için Akılda Tutulması Gereken Temel İlkeler

Blok zinciri uygulama stratejisine geçmeden önce temel bilgilerle başlayalım. Blockchain iş sürecinizin başarılı olduğundan emin olmak için bu noktaları aklınızda tutmalısınız. Bakalım bunlar ne –

 • Açık Yenilikler Her Zaman Daha İyidir
 • İzin Verilen Bir Blockchain’in Her Zaman Özel Olması Gerekmez
 • Şeffaf Yönetişim Gitmenin Yoludur
 • Ortak Standartlar Birlikte Çalışabilirliği Artırabilir
 • Gizlilik Zorunluluktur

Açık Yenilikler Her Zaman Daha İyidir

Blok zinciri iş sürecinizin açık olduğundan emin olmak için, çeşitli açık kuruluşlar ve topluluklar topluluğunu kullanmanız gerekir. Uzun vadede, her zaman kaliteli kodlara sahip olmanızı sağlayacaktır..

Dahası, açık lisanslama modellerini teşvik edecek bir açık yönetişim sisteminin parçası olursanız, bu size daha da fazla fayda sağlayacaktır. Ayrıca, mümkünse, her türlü patentli teknolojiden kaçınmalı ve paylaşım yetenekleri sunan açık kaynaklı çerçeveler kullanmalısınız..

Gerçekte, eğer bunu doğru bir şekilde yapabilirseniz, kesinlikle yenilikçi becerilerinizi artıracak ve blok zinciri iş sürecinizi daha kazançlı hale getirecektir. Buna paralel olarak, blok zinciri stratejinizi daha olgun hale getirmek için daha az maliyet ve zaman elde edeceksiniz..


Örneğin, Hyperledger blok zinciri kurumsal projesi aslında Linux Vakfı altındadır. Gerçekte, geliştiriciler onu kurumsal düzeyde teknolojiler ve çeşitli kodlayıcılar topluluğu sunmak için bir sera olarak görüyorlar. Şu anda, Hyperledger’ın 14 proje kanatlarının altında üç canlı olanla.

İzin Verilen Bir Blockchain’in Her Zaman Özel Olması Gerekmez

Akılda tutulması gereken ikinci nokta, tüm kurumsal düzeydeki platformların güvene dayalı ve düzenleyici sorumluluklarla uğraşması gerektiğidir. Bu nedenle, blockchain iş sürecinin güvenilir erişim ve izin verme ilkelerine uyması gerekir..

Herkese açık blockchain platformları birçok işlevle birlikte gelse de, yine de işletmeler için uygun değiller. Daha spesifik olarak, düzenlemeler etrafında dönenler. Gerçekte, tüm kuruluşların kiminle uğraştıklarını bilmeleri ve platformlarını hiç kimsenin yasadışı faaliyetler için kullanmadığından emin olmaları gerekir..

Bu nedenle, halka açık bir blok zinciri aslında açıklamalara uymuyor.

Öte yandan, bu sadece özel blockchain ile gitmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, izin verilen platformların olanaklarından yararlanabilirsiniz. Temelde bu platformlar herkesin kaydolmasına açıktır, ancak kimliklerini kriptografik olarak doğrulamaları gerekir..

Ortak bir kimlik standardı getirebilirseniz, bir dizi doğrulanmış kimlik bilgisi ile farklı platformlarda modernize etmek kolay olacaktır..

Örneğin, Steller merkezi olmayan bir küresel ödeme sistemidir ve Sovrin bir dijital kimlik yönetim sistemidir. Gerçekte, her iki platform da açık ancak izinli ağlardır. Öte yandan, TradeLens de izinli bir sistemdir. Temel teknoloji olarak HyperledgerFabric’i kullanan bir tedarik zinciri yönetimi ağıdır.

Şeffaf Yönetişim Gitmenin Yoludur

Yönetişim, insanların en çok yolsuzlukla ilişkilendirdiği bir şeydir. Bu nedenle, blockchain strateji platformunuzun herhangi bir etkiyi önleyebileceğinden emin olmak istiyorsanız, o zaman şeffaf yönetişime gitmeniz gerekir..

Gerçekte, şeffaf yönetişim, güven duymadan güveni artıran dağıtılmış ve benzersiz bir yönetişim sistemi biçimi sağlayabilir..

Blockchain uygulama şirketleri her zaman varsayılan olarak demokratik bir yapı sunacak platformları düşünmelidir. Ek olarak, kullanıcıların izin seçeneklerini ve mahremiyetini de teşvik etmesi gerekir..

Öte yandan, ağlara kimlerin katılabileceği ve bunu nasıl yapabilecekleri konusunda belirli kurallar olması gerekiyor. Ayrıca, sistemdeki belirli rol oynama yönergelerinin başlangıçtan itibaren belirlenmesi gerekir..

Her neyse, güven bağlantılarını birden çok tarafa dağıtmanız gerekir çünkü düğümleri çalıştırma ve doğrulama sürecine katılma eğilimindedirler. Gerçekte, yönetim modelini oluşturmak için en az üç güvenilir bağlantıya ihtiyacınız olacak.

Ek olarak, yönetişim sistemi ağın finansman modelini de korumalıdır. Gerçekte, birçok çözüm genel muhasebe operatörleri veya üyelik ücretleri veya üçüncü bir tarafla finanse edilmektedir..

Örneğin, Kanada’da The Verified: Me bir kimlik ağı sistemidir. SecureKey Inc. burada güven çıpaları olarak Kanada bankalarını seçer ve bunlar işlemlerin doğrulanmasına ve barındırma düğümlerine katılır..

Sonuç olarak, kurucu çalışma grupları arasında sürekli dengeler ve kontroller sunan bir yönetişim modeli kullanırlar..

Ortak Standartlar Birlikte Çalışabilirliği Artırabilir

Başlangıçtan itibaren ağlarınızın geleceğe hazır olmasını sağlayacağından bu prensibi izlemelisiniz. Dahası, sağlam bir ekosistemi teşvik edecek ve her türlü satıcıya kilitlenme durumunu önleyecektir. Yakın gelecekte, her şey birlikte çalışabilirlik ile ilgili olacak. Bu nedenle, blok zinciri stratejinizi modellemek için ortak standartları kullanmak mükemmel bir fikir olacaktır..

Blockchain uygulama şirketleri bu noktayı kesinlikle dikkate almalıdır. Platformların çoğu temelde silolar olsa da, teknoloji yine de bir ağ ağını destekleyebileceği bir modele doğru ilerliyor gibi görünüyor..

Bu nedenle, çözümünüzün geride kalmadığından emin olmak için bir blok zinciri uygulama stratejisi için ortak standartları korumanız gerekir..

Ek olarak, ilk adım bir çözüm kaydına sahip olmak olacaktır. Ek olarak, tüm blockchain uygulama şirketleri veri modellerini ve farklı politikalarını yayınlamalıdır. Ayrıca, mümkün olduğunda, izin verilen çıktı sunan veya endüstri standartlarında bir blok zinciri stratejisine sahip olan API’leri kullanın..

Örneğin, Merkezi Olmayan Kimlik Vakfı, dijital varlıkları, kişileri ve kuruluşları birden çok platformda belirlemenize yardımcı olacak bir dizi ilke sunar. Gibi birçok işbirliği çabası Oyuk açmak Enterprise Ethereum Alliance ve Hyperledger bu ilkeleri destekler.

Gizlilik Zorunluluktur

Son olarak, gizliliğin bir zorunluluk olduğunu unutmayın. Gerçekte, kullanıcılarınızın tüm verilerini birden çok düğüm ve kaynağa dağıtacaksınız. Bu nedenle, tam gizliliğe sahip olduklarından emin olmak için, verilerini kimlerin görebileceğini ve kimin göremeyeceğini kontrol etmelisiniz..

Bu ilke olmadan, blockchain uygulama şirketleri herhangi bir gizlilik sözü veremezler. Ayrıca, cihazlarında bulunan herhangi bir veriye sahip olacak tek bir kullanıcı olmadığından, yalnızca içerik oluşturucu veriler üzerinde tek hak talebinde bulunabilir..

Dahası, API’ler bu izinli erişimi otomatik olarak genişletmelidir. Akılda tutulması gereken bir diğer husus da GDPR düzenlemeleridir. Çoğu durumda, tüm kişisel verileri zincir dışı tutmanız gerektiği anlamına gelir..

Örneğin, IBM Food Trust’ta ağ, Carrefour, Walmart veya Nestle gibi katılımcıların, gıda tedarik zinciri verimliliklerini artırmak için paylaşılan verileri kullanmasına olanak tanır. Öte yandan, her üyenin kişisel verilerini sınırların dışında tutar..

Her neyse, artık kurumsal blok zinciri uygulama stratejinizi büyük bir başarıya dönüştürmek için hangi ilkeleri takip etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Pazardaki mükemmel blok zinciri uygulama stratejisini geliştirme adımlarını tartışacağımız bir sonraki bölüme geçelim. Hadi başlayalım!

Blockchain Uygulama Stratejisi – Çerçeve

blok zinciri uygulama stratejisi

Blockchain Uygulama Stratejisi: İzlemeniz Gereken Adımlar

Mükemmel blockchain uygulama stratejisini bulabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Ancak, çok yardımcı olacak bir yol kullanacağız. Adımları görelim –

Adım-1: Çözümünüzün Mükemmel Uygulamasını Keşfedin

Blockchain Ne Zaman ve Nerede Mantıklı??

Başlangıç ​​olarak, blockchain hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, nasıl çalıştığını ve nerede kullanabileceğinizi o kadar çok bilirsiniz. Gerçekte, şirketinizin her yönüyle blockchain herhangi bir anlam ifade etmeyebilir. Bu nedenle, blockchain’den nerede yararlanabileceğinizi belirtin.

Blok zinciri uygulama stratejinizin sonraki aşamalarını oluşturmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır..

Hangi Envanter Kullanım Durumları Ticari Zorlukların Üstesinden Gelebilir?

Burada blockchain’in iş üzerindeki etkisini görmeniz gerekiyor. Temel olarak, blok zincirinin hangi kullanım durumlarının herhangi bir belirli iş sorununu ele alabileceğini çözeceksiniz. Gerçekte, işletmeler söz konusu olduğunda sorunlar vardır.

Genellikle şeffaflıkları yoktur, yolsuzluklarla doludurlar, mahremiyetten yoksundurlar ve güvenlik açıkları vardır. Ek olarak, üstesinden gelinmesi gereken daha birçok zorluk var. Öyleyse, zorlukları ele alın ve hangi vakaların bunları çözebileceğini belirleyin.

Her Kullanım Örneği Blockchain’in Gücünden Nasıl Yararlanır?

Blockchain’in iş üzerindeki etkisini tahmin etmenize yardımcı olacak bir başka nokta da, her bir kullanım vakasının blockchain’in güçlü yönlerinden nasıl yararlandığını değerlendirmektir. Açıkçası, her tek kullanımlık durum blockchain’in tüm özelliklerini kullanmaz..

Gerçekte, bazıları şeffaflığı kullanabilir, bazıları dağıtılmış doğayı kullanabilir, bazıları güvenlik protokollerini kullanabilir, vb. Her neyse, bu adım kesinlikle size blok zincirinin iş üzerindeki etkisi hakkında bilgi verecektir..

Tüm Kullanım Durumlarını Şirketinize Göre Sıralayın

Şimdi tüm kullanım örneklerini şirketinize göre sıralama zamanı. Her şirket belirli bir sektöre yöneldiğinden, yararlanabileceğiniz bir şeye odaklanacaksınız. Örneğin, bir üretim şirketiyseniz, bir sertifika veya gelir paylaşımı yerine takip ve izlenebilirliğe odaklanmalısınız..

Bunları sıralamak için, size yardımcı olması için bu üç ilkeyi kullanın –

 • Canlılık: Peki, bir kullanım senaryosu için geri dönüş bekleyip bekleyemeyeceğinizi görmeniz gerekecek.
 • İşlevsellik: Burada, kullanım senaryosunu teslim edip edemeyeceğinizi değerlendirmelisiniz. Ek olarak, kaynaklarınız ve blok zinciri yatırım stratejinizle uyumlu olduğunuzdan emin olun..
 • Arzu edilirlik: Önceki ikisiyle birlikte, tüketicinizin istediği kullanım durumlarına odaklanmaya çalışın. İstenmeyen bir çözüme odaklanırsanız, müşterilerinizden uygun bir yanıt alamazsınız. Yani, blok zinciri yatırım stratejiniz tam bir israf olacaktır.

2019’da Trend Olan En İyi Blockchain Kullanım Örnekleri

Önceliklendirmeniz gereken blok zinciri kullanım durumlarını sıralarken ve listelerken, oradaki pazarı kontrol etmelisiniz..

1386 küresel işletmeyle ilgili 2019 Anketi, sizin için mükemmel blok zinciri uygulama stratejisini belirlemenize yardımcı olabilir. Ancak, anketin blockchain teknolojisi üzerinde çalışan tüm şirketler için geçerli olmadığını anlamalısınız. Bu nedenle, “gerçek” sayılar değişebilir. Daha fazla bilgi için şu adresten ankete göz atın: İşte.

Aşağıdaki tablo kavramı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır –

Sl. Hayır. Kullanım Durumları Odaklanan İşletme Yüzdesi
1 Veri doğrulama % 43
2 Veri Erişimi veya Paylaşımı % 40
3 Kimlik Koruması % 39
4 Ödemeler % 37
5 Dijital Para Birimi % 36
6 Takip ve izleme % 32
7 Sertifikasyon % 30
8 Fikri Mülkiyete Erişim % 30
9 Mutabakatı Kaydet % 25
10 Varlık Transferi % 24
11 Gelir paylaşımı % 23
12 Varlık Destekli Jetonlar % 22
13 Tokenize Özsermaye % 21
14 Jetonlanmış Varlık % 20
15 Zaman damgası % 19
16 Velayet % 16
17 Diğerleri % 2

Blok zinciri uygulama stratejisinin bir sonraki adımına geçelim.

Adım-2: Bir Kavram Kanıtı Geliştirin

Değeri Yeniden Onaylayın ve Bununla İlişkili Zorlukları Belirleyin

Blok zinciri yatırım stratejinizle mükemmel bir uyum içinde olmak için, seçtiğiniz kullanım senaryolarını yeniden değerlendirmeniz gerekir. Gerçekte, bunlarla ilgili zorlukları da göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Her durumda, zorlukların blok zinciri yatırım stratejiniz için çok fazla olup olmadığını anlamanız gerekir..

Çok fazla zorluk çıkarıyorsa, en iyisi onu atlamaktır. Daha az zorluk ve daha fazla avantajla gelen kullanım senaryolarını tercih edin.

Doğru Blockchain Teknolojisi Çerçevesini Seçin

Bu kesinlikle haklı olmanız gereken en önemli noktalardan biridir. Şu anda piyasada çeşitli blok zinciri çerçeveleri var. Dahası, şirketiniz için hangi tür çerçevenin uygun olacağını belirlemeniz gerekir..

Örneğin, özel bir blockchain kullanan işletmeler var. Öte yandan, birçok işletme de halka açık olanları kullanıyor. Bu nedenle, çözüme ve şirket standartlarınıza uygun en iyi türü seçin.

Blockchain Modelleri

Organizasyon yapınızı tasarlarken izleyebileceğiniz hiçbir çerez kesici blok zinciri modeli veya mimarisi yoktur. Modellerin her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Yani, son karar tamamen size kalmış.

Bu konudan bahsederken, bu yıl yükselen şirketlerin çoğunun odaklandığı blockchain modellerinin popülaritesine bir göz atmalısınız. Aşağıdaki tabloya bir göz atın –

Sl. Hayır. Blockchain Modeli Odaklanan İşletme Yüzdesi
1 Özel % 50
2 İzin verildi % 45
3 halka açık % 45
4 Konsorsiyum veya Federasyon % 29

Bir Ekip Seçin ve Paydaşlarla Uyumlu Hale Getirin

Artık blockchain uygulama stratejinizde ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Daha sonra, blockchain geliştirme şirketleri, mükemmel bir ekip oluşturmak için doğru kişileri seçmelidir. Her şeyin, ekibinizin çözüme nasıl yaklaştığına bağlı olacağını unutmayın..

Şans eseri, ekip üyeleriniz blockchain kavramına tam olarak maruz kalmadıysa onlara öğretin. Ek olarak, blockchain geliştirme şirketleri bunun için de eğitim oturumları sunmalıdır..

Ayrıca, kodlama blok zincirinde becerikli çok kişi olmadığından geliştiricilerinizi doğru seçin.

Ekibinizi hazırladıktan sonra, paydaşınızla birincil stratejinizi açıklayın ve onları uyumlu hale getirin.

Teknik ve İşlevsel Mimari Geliştirme

Çerçeve türünü seçtikten sonra, teknik ve işlevsel mimarinizi oluşturmaya başlayacaksınız. Gerçekte, bu kısım oldukça tekniktir ve çözümü programlamak için geliştiricilerinizi kullanmanız gerekir..

Ancak, işleyen bir modeli düzgün bir şekilde yapılandırmadan önce işlev eklemeye atlamayın. Zayıf bir temel üzerine inşa ettiğiniz hiçbir şey istediğiniz gibi çalışmayacaktır. Ayrıca açgözlülük yapmayın, işleri minimumda tutun ve yalnızca ihtiyacınız olan işlevleri ekleyin.

Minimum Canlı Ekosistemi (MVE) tanımlayın

Mimariyi bitirdikten sonra, Minimum Canlı Ekosistemi (MVE) tanımlamanın zamanı geldi. Tüm blok zinciri geliştirme şirketleri bunu dikkate almalıdır çünkü herhangi bir çözümden veya üründen daha fazla değer üretmeye yardımcı olacaktır..

Ayrıca, gerektiğinde sisteminizi ölçeklendirmenize de yardımcı olacaktır.

Tekrar Tekrar Derleyin ve Test Edin

Her şey tamam. Şimdi, geliştirme sürecini tamamlayın ve çözümünüzü test edin. Gerçekte, blockchain geliştirme şirketlerinin, piyasaya sürmeden önce bitmiş ürünü defalarca test etmesi gerekir. Ayrıca, tekrar tekrar yaparak, koddaki boşlukları veya kusurları bulabilirsiniz. Dolayısıyla, blok zinciri uygulama stratejiniz için önemli bir nokta.

Adım-3: Geliştirme Sonrası Ölçeklendirme

Bu adım çoğunlukla size uzun dönemli bir blockchain uygulama stratejisi vermek içindir. Çözümünüzü kullanıma sunduktan sonra, uzun vadede de blok zinciri uygulama stratejisine sahip olmanız gerekir, aksi takdirde rekabetin gerisinde kalırsınız..

Yönetişim ve Çalışma Modelleri Geliştirin

Ölçeklendirmek için yönetişim modelinizi ve diğer operasyonel modellerinizi geliştirmeye başlayın. Gerçekte, yönetişim modelleri blok zinciri uygulama stratejinizde büyük bir rol oynayacaktır – özellikle işletmeler için.

Çözümünüzü Canlı Üretim Ortamında Pilot Edin

Çözümlerinizi canlı prodüksiyon ortamlarında da pilot olarak kullanabilirsiniz. Size sabit bir gelir akışı sağlayacak ve şirketinizin verimlilik oranlarını artıracaktır..

Bir Konsorsiyuma Katılarak veya Oluşturarak MVE’nizi Genişletin

Ölçeği büyütmenin en iyi yolu bir konsorsiyum oluşturmak veya bir konsorsiyuma katılmaktır. Gerçekte, konsorsiyumlar işbirliğine dayalı bir ortamı teşvik eder ve pek çok fayda sunar. Ek olarak, diğer şirketlerin kullanabileceği, blok zinciri uygulama stratejiniz için faydalı olabilecek tüm özelliklere erişebilirsiniz..

Konsorsiyumunuzu başarılı kılmak için şu faktörleri sunar:

 • Liderlik
 • Üyelik
 • Yönetim
 • Finansman

Eski Sistemlerle Entegre Edin

Ayrıca, blok zinciri çözümünüzü eski sistemlerle entegre etmeye başlayın. Burada ne kadar istikrarlı bir entegrasyon sunabilirseniz, çözümünüz o kadar çok değer kazanır. Ek olarak, ürününüzün sorunsuz bir şekilde verimli çalışmasını da sağlayacaktır. Dolayısıyla, bu aynı zamanda blockchain uygulama stratejisinin de önemli bir noktasıdır..

Çözümünüzü Sanayileştirin ve Yönetmelikleri Uygulayın

Çözümünüzü güvence altına almak için düzenlemeleri uygulayın ve ayrıca sanayileşmeye başlayın. Temel olarak, çözümünüzü endüstriyel bir ürün olarak sunacaksınız. Böylece, tüketicileriniz bu çözümü hiçbir şeyi değiştirmeden kullanabilir ve masrafları kendisine ait olmak üzere hazır blockchain ürünleri alabilir.

Son Düşünceler

Blockchain teknolojisi şimdiden bazı endüstrileri bozmaya başladı ve bu gelecekte de devam edecek. Dolayısıyla, işletmenizin modası geçmeden önce blok zinciri uygulama stratejinizi mümkün olan en kısa sürede geliştirmelisiniz.

Blockchain uygulama stratejinizi başlatmanıza yardımcı olacak eksiksiz bir paket verdik. Bu nedenle, daha fazla zaman kaybetmeyin ve şimdi strateji oluşturmaya başlayın!

Buradan Blockchain Nasıl Uygulanacağına Dair Kılavuzumuza Göz Atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me