Blockchain teknolojisi şu anda dünyanın harikalarından biridir. Ama bir muhasebe sistemi için bu kadar çılgın olan ne? Önceki veritabanı modelleri tüm sorunları halihazırda çözemiyor mu? Tüm sorularınızı yanıtlamak için, blockchain ile ilişkisel veritabanı karşılaştırmasını getiriyoruz..

Hem ilişkisel veritabanı hem de blok zinciri, kurumsal şirketlerin görevlerini mükemmel bir şekilde yerine getirme yeteneğine sahiptir. Blockchain’in geliştirilmesinden hemen sonra, dünya bunun için çıldırıyor. Ancak ilişkisel veritabanı bu iş için mükemmel bir kapasiteye sahipse, neden blok zincirine ihtiyacımız var? Gerçek şu ki, ilişkisel veritabanı iyi bir değer sunabilse de, yine de blok zincirine kıyasla birçok kategoride geride kalıyor.

Bu defter modellerinin her ikisi de son derece popüler olduğundan ve bazılarınız, blockchain’in zaten mevcut olan bu modelin yerini alacak kadar değerli olup olmadığı konusunda şüpheci olabilir. Sadece şunu kontrol edeceğiz.

Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu


Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain ve ilişkisel veritabanında, nasıl farklı olduklarını anlamadan önce her iki teknoloji hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu nedenle, ilk başta blok zinciri teknolojisi hakkında kısa bir açıklama yapıyoruz..

Peki, blockchain teknolojisi nedir? Merkezi olmayan ve dağıtılmış bir muhasebe sistemidir. Dahası, veri bütünlüğü, şeffaflık ve benzerlerini de sunar..

Basit bir ifadeyle, blockchain zincir benzeri bir formatta bağlanacaktır. Bu, defterdeki herhangi bir verinin zincir benzeri bir yapıya sahip olacağı anlamına gelir. Öyleyse, birbirine bağlı blokların yapısını hayal edin.

Ayrıca, önceki ve sonraki bloklara bir blok bağlanacaktır. Sonuç olarak, tüm bloklar bir blok zinciri oluşturur, dolayısıyla isim.

Dahası, defterdeki her bir blok işlemle ilgili verilere veya bilgilere sahip olacaktır. Peki bu işlemsel verilerin güvenliği ne olacak? Her bir blok kriptografik olarak şifrelenecek. Blockchain ile ilgili bir başka güzel şey de, kimsenin tersine mühendislik yapamayacağı kriptografik bir Hash ID’ye sahip olmasıdır..

Blockchain’i sadece bilgi depolayan bir veritabanı olarak düşünebilirsiniz. Ancak fark çok büyük. Gerçekte, ikisi de oldukça farklıdır ve buna kısa süre içinde blockchain ve ilişkisel veritabanı karşılaştırmasında değineceğiz..

Blok zinciri varsayılan olarak değişmezdir. Yani, hiç kimsenin herhangi bir veri biçimini değiştiremeyeceği anlamına gelir. Böylece sisteme bir kez giren hiçbir bilgi asla değiştirilemez veya silinemez. Sonuç olarak, sonsuza kadar hesap defterinde kalacak.

Aynı zamanda eşler arası bir bağlantıdır, bu nedenle sizi veya bilgilerinizi gözetleyebilecek merkezi bir yönetim otoritesi olmayacaktır. Bu nedenle blockchain, yönetici otoriteler için değil, kullanıcılar için bir teknoloji olarak kabul edilir..

blockchain ve ilişkisel veritabanı

O nasıl çalışır?

Artık bu blockchain ve ilişkisel veritabanı karşılaştırma kılavuzunda blockchain’in ne olduğunu bildiğinize göre, nasıl çalıştığını bilmenin zamanı geldi. Ancak başlamadan önce, teknolojiyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bazı terimleri açıklığa kavuşturmama izin verin.

Defter sistemi, sistemde meydana gelen tüm bilgileri veya değişiklikleri içerir. Ayrıca, sistemdeki tüm veri değişikliklerine “işlemler” denir. Evlat edinmenin ilk günlerinde, herkes blockchain’in yalnızca kripto para işlemleri için uygun olduğunu düşünüyordu. Ancak senaryolar tamamen değişti. Artık çok daha fazla işlem yapabilir ve hala gelişmektedir.

Her neyse, sistemdeki tüm kullanıcılar düğümdür ve defter sisteminin bir kopyasını alırlar. Gerçekte, blok zinciri teknolojileri birbirinden farklı olabilir ve düğümler çeşitli yöntemler kullanarak birbirleriyle iletişim kurabilir..

Süreç

Çalışması için öncelikle bir düğüm bir işlem isteyecektir. İşlem yapmak ve işlemleri almak için iki anahtara ihtiyacınız olacak – özel ve genel anahtarlar. Açık anahtarla, başka bir düğüm sizi ağda bulabilir ve özel anahtarla bir işlemi imzalayabilirsiniz..

İşlem talebinden sonra tüm bilgileri içeren bir blok oluşturulur. Ancak, herhangi bir güvenlik hatasından kaçınmak için bilgilerin tamamı şifrelenmiştir..

Bundan sonra, sistem genelinde doğrulamaya katılabilen diğer tüm düğümlere yayınlanır. Ve bu nedenle, tamamlamak için diğer düğümlerin oy vermesi veya işlemin gerçekten geçerli olduğuna dair bir anlaşmaya varması gerekir..

Ek olarak, bir anlaşmaya varmak için fikir birliği algoritmalarını kullanacaklar. Gerçekte, düğümlerin bir anlaşmaya varmasına yardımcı olabilecek çeşitli algoritmalar vardır..

Böylece, düğümler işlemi geçerli olarak ilan ettikten sonra, işlem gerçekleştirilecek ve defterde bir yer alacaktır..

Bu blockchain ile ilişkisel veritabanı karşılaştırma kılavuzunun bir sonraki kısmına geçelim..

Daha fazla oku:Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Blockchain’in Faydaları Nelerdir??

Teknolojiyi kullanmak isteyen herkesin, teknolojinin gerçekte nasıl sunduğunu öğrenmesi gerekir. Bu teknolojinin buna değip değmeyeceğini başka nasıl bilebilirsin? Bu nedenle, bu teknolojinin en önemli faydalarını derledik. Hadi bir bakalım.

Daha İyi Şeffaflık

Merkezi sistemler söz konusu olduğunda şeffaflık büyük bir sorundur. On yıllar boyunca, kuruluşlar sistemi daha şeffaf hale getirmeye ve her türlü yolsuzluğu ortadan kaldırmaya çalıştı. Ancak ağların merkezileştirilmesi onu% 100 şeffaf hale getiremez.

Bununla birlikte, blockchain ile tam şeffaflığa ulaşmak nispeten daha kolaydır. Gerçekte, teknolojinin kendisi herhangi bir merkezi güce ihtiyaç duymaz. Sonuç olarak, tüm kullanıcıların görmesi için her şey açıktır. Özel blok zincirleri olsa da, yine de bu sistemdeki düğümler de birçok bilgiyi görebilir..

Dahası, meslektaşlar her işlemi doğrular, bu nedenle kimsenin değeri istediği gibi değiştirmesine imkan yoktur..

Blockchain ve ilişkisel veritabanı karşılaştırma kılavuzumuzdaki bir sonraki avantajı inceleyelim..

Arttırılmış güvenlik

Blockchain, geleneksel kayıt tutma teknolojilerine kıyasla çok miktarda güvenlik ile birlikte gelir. Bildiğiniz gibi, sistemdeki tüm işlemlerin mutabakat kurallarına uyması gerekir. Yani, tam doğrulamadan sonra, deftere geçer. Dahası, her bir blok benzersiz bir hash ile şifrelenir.

İşlemdeki değeri değiştirmeye çalışan herkes, Hash ID’yi de açıkça değiştirecektir. Böylece, blok daha sonra orijinal zincirden ayrılacak ve geçersiz hale gelecektir. Dahası, blok zincirleri, yetkilendirme sürecindeki ek güvenlik protokolleri gibi her savunmasız noktada başka güvenlik katmanları sunar..

İlişkisel veritabanımız ile blockchain karşılaştırma kılavuzumuzdaki bir sonraki avantajı inceleyelim.

Merkeziyetsizleştirme

Gerçekte, blockchain varsayılan olarak merkezi olmayan bir sistemdir. Ama nasıl? Herhangi bir yönetim otoritesi olmadan nasıl düzgün işliyor? Eşler aslında sistemin yapısını oluşturmak için birlikte çalışırlar. Defteri tutacaklar ve herkesin aynı muameleyi görmesini sağlayacaklar.

Sonuç olarak, herhangi bir yolsuzluk vakası yoktur ve herkesi kontrol edebilecek yüksek güçlü tek bir kullanıcı yoktur. Belirli bir özel ve izinli blok zinciri olmasına rağmen (Hyperledger, Corda, Enterprise Ethereum, Yetersayı, Dalgalanma) bu tamamen ademi merkeziyetçi görünmeyebilir. Ancak merkezi olmayan bir ortama ulaşmaya yardımcı olabilecek başka yöntemler de sunarlar..

İlişkisel veritabanımız ile blockchain karşılaştırma kılavuzumuzdaki bir sonraki avantajı inceleyelim.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Azaltılmış Maliyetler

Eski sistemleri yönetmek ve iyileştirmek çok para ve kaynak gerektirir. Dahası, sistemler para çukurlarıdır. Ne kadar harcarsanız harcayın, daha verimli çalışmasını sağlayamazsınız.

Bu nedenle, blok zincirinin girişi tüm maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Yatırım başlangıçta maliyetli bir seçenek gibi görünebilir, ancak tek seferlik bir yükseltme için ömür boyu gelir elde edersiniz. Teknolojiyi kullanarak şirketler, tüm hatalı operasyonlarını azaltabilir ve gelirlerini artırabilecek bir strateji geliştirebilirler..

Bunun işe yaramayacağını düşünebilirsiniz, ancak şu anda birçok kişi bu teknolojiyi kullanıyor ve şirketlerinin geleceğini nasıl değiştireceğini biliyorlar.

İlişkisel veritabanımız ile blockchain karşılaştırma kılavuzumuzdaki bir sonraki avantajı inceleyelim.

Gerçek İzlenebilirlik

Blockchain yardımıyla işletmeler, tedarik zinciri yönetim sistemlerinde hem tedarikçilere hem de üreticilere fayda sağlayacak gerçek izlenebilirliğe ulaşabilirler. Temelde üretim hatlarında fabrikaya gelen tedarik edilen ürünleri kimse hesaba katamaz. Ancak blockchain, öğelerinizi doğrudan kaynaktan gerçek zamanlı olarak izleyebilir.

Dolayısıyla, sürecinizin her adımında güncel kalacağınız garantidir.

İlişkisel veritabanımız ile blockchain karşılaştırma kılavuzumuzdaki bir sonraki avantajı inceleyelim.

Yüksek verimli

Blockchain, şirketinizin verimliliği büyük ölçüde artırmasına yardımcı olabilir. Nasıl? Aslında blockchain, bir şirketin süreçlerini geciktiren tüm sorunları çözer. Örneğin, genellikle geleneksel bir banka aracılığıyla yapılan bir işlem yaklaşık 1-3 iş günü sürer. Ancak uluslararası ise işlenmesi 6 gün kadar sürebilir.

Bu, yalnızca ödeme yapmak veya ödeme almak için boşa harcanan çok fazla zaman demektir. Ancak blockchain, işlemleri birkaç saniye kadar hızlı tamamlayabilir. Gördüğünüz gibi, sadece zamandan tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda herhangi bir küresel işlem için ekstra ücretleri azaltabilirsiniz..

İlişkisel Veritabanı (RDB) Nedir?

İlişkisel veritabanı, tabloların, sütunların ve kayıtların birleşimidir. Dahası, RDB’ler her bir tablo veya bilgi kümesi arasındaki ilişkileri tanımlamıştır. Temel olarak, doğru verilerin doğru zamanda bulunmasına yardımcı olmak için bilgi kümesi yoğun bir şekilde düzenlenmiştir..

Her neyse, tablolar ihtiyaç duyduğunuzda birbirleriyle iletişim kuracak ve bilgi besleyecektir. Gerçekte, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi, veritabanı etkileşimine kolay programlanabilir erişim sağlamak için Yapılandırılmış Sorgu Dili’ni (SQL) kullanır..

İlişkisel bir veritabanı yönetim sistemi, çeşitli yöntemler kullanarak bilgileri düzenleyebilir. Ve onu kullanan işletmeler, sistemdeki verileri nasıl düzenleyeceğini tanımlayacak.

Her birinin nasıl çalıştığını anlamak için kurumsal blok zinciri platformları hakkında daha fazla bilgi edinin.

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Veri tutarlılığı

İlişkisel veritabanı yönetim sistemi, çeşitli örneklerde veri tutarlılığını korumada mükemmeldir. Gerçekte, sistemde birbiriyle bağlantılı birkaç tablo vardır. Dolayısıyla, tablolardan birinde meydana gelen bir değişiklik olduğunda, bağlantılı tabloları da otomatik olarak günceller..

Örneğin birisi ATM’den para çektiğinde kalan bakiyesindeki değişikliği de görebilir..

Atomiklik ve Bağlılık

Her ilişkisel veritabanı, iş kurallarını çok kapsamlı bir şekilde takip eder. Bu nedenle, yalnızca bu iş taahhütlerine uyan görevleri yerine getirecektir. Örneğin, veritabanı birbiriyle giden üç öğenin kaydını izliyorsa, değeri yalnızca diğer iki tabloyu da koruyabiliyorsa güncelleyecektir..

Yani diğer tablolarda aynı taahhüdü veremezse, isteği reddeder.

Basitlik

İlişkisel veritabanındaki veri yönetimi oldukça basittir. Yalnızca satırlar ve sütunlar halinde gelir. Bu nedenle, karmaşıklığı yoktur. Dahası, tablo yapısı herhangi bir kullanıcı için tanıdıktır ve başka herhangi bir yönü bilmeden kullanabilirler..

Ayrıca, sistemdeki her bir veri de özenle düzenlenmiştir..

Veri Erişim Kolaylığı

Bu tür bir veritabanından veri almak çok kolaydır. Gerçekte, tam olarak aradığınız bilgileri almak için kullanabileceğiniz birçok sorgu komutuyla birlikte gelirler. Dahası, birçok tablodan diğer bilgileri tek seferde almak için tabloları birleştirebilirsiniz..

Böylece ihtiyacınız olanları filtrelemek kolaydır.

Esneklik

İlişkisel veritabanları ile ilgili en iyi bölüm ölçeklenebilirliktir. Büyük ölçüde ölçeklenmesini bekleyebilirsiniz ve performans hiçbir şekilde düşmez. Böylelikle sorunsuzca istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz esnek bir yapı sunar..

Yeni bilgiler eklemek veya mevcut bilgileri güncellemek basittir. Her neyse, çok fazla bilgi varsa ve sistem bununla başa çıkacak kaynaklara sahip değilse, sonunda biraz yavaşlayabilir.

Eşzamanlılık ve Veritabanı Kilitleme

İki kullanıcı aynı tabloda değişiklik yapmak istediğinde ilişkisel veritabanında kolayca çatışmalar ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için veritabanı, bir kullanıcı erişirken tabloyu kilitler. Ancak tüm tabloyu kilitlerse uygulama performansını sınırlayabilir.

Bu nedenle, birçok veritabanı, güncelleniyor olsa bile uygulamanın çalışmasını sürdürmek için belirli bir kaydı kilitleyebilir..

Ayrıca Oku: Blockchain Nasıl Çalışır??

İlişkisel Veritabanı vs Blockchain Teknolojisi: Tam Karşılaştırma

Yetki

İlişkisel bir veritabanı ile blok zinciri teknolojisi arasındaki ilk büyük fark, farklı yetkili sistemlere sahip olmalarıdır. İlişkisel bir veritabanı sisteminde, her zaman bir tür merkezi otorite vardır.

Sistemin mimari modelinde herhangi bir ademi merkeziyetçilik şekli yoktur. Temel olarak yaptığı şey, idari makama tek kontrol sunması ve istedikleri gibi değişiklikler yapabilmeleridir..

Öte yandan, blockchain teknolojisi ademi merkeziyetçi bir otorite sunar. Bunun anlamı ne? Bu, defteri ne zaman tutacağı merkezi bir otoriteye veya aracıya sahip olmadığı anlamına gelir..

Sonuç olarak, kullanıcılar sistemde ne olacağı konusunda tam kontrole sahip olurlar. Böylece hiçbir merkezi otorite istediği gibi değişiklik yapamaz..

Mimari

İlişkisel veritabanı ile blok zinciri teknolojisi arasındaki bir diğer büyük fark, defter sistemlerine gelince her ikisinin de farklı mimariye sahip olmasıdır. Temel olarak, ilişkisel bir veritabanı sisteminin tipik bir istemci-sunucu modeli vardır. Çok uzun bir süredir internet sistemimizin birincil yapısı olmasına rağmen, bu söz konusu olduğunda belirli sınırlar vardır..

Gerçekte, istemci-sunucu modeli bilgisayar korsanlarına karşı oldukça savunmasızdır ve ara sıra saldırıya uğrar. Öte yandan, blockchain, bir istemci-sunucu yerine eşler arası bir mimari sunar. Burada, düğümdeki kullanıcılar kriptografik protokolleri kullanarak birbirlerine bağlanabilir. Dahası, defter sisteminin güvenlik durumunu artırır ve bu nedenle, hacklenmeye çok daha az meyillidir..

Veri işleme

Her iki teknoloji de verileri çok farklı şekilde ele alır. İlişkisel bir veritabanı için CRUD’yi destekler. Bu, bu sistemde kullanıcıların Oluşturabileceği, Okuyabileceği, Güncelleyebileceği ve Silebileceği anlamına gelir. Gerçekte, bu kadar çok değiştirme veya değiştirme özgürlüğü ile, sistemdeki değer çok fazla yolsuzluğa yol açar. İnsanlar daha fazla fayda sağlamak için değeri değiştirebilir.

Dahası, çoğu durumda, yönetim makamı şirket için çok önemli olan bilgileri değiştirebilir veya silebilir. Hepsi kişisel kazançlarından dolayı.

Öte yandan, blockchain yalnızca size okuma ve yazma erişimi sağlar. Dahası, çoğu durumda, bu iki erişimi kitlesel insanlardan da kısıtlayabilir. Yani burada verileri yalnızca bir kez ekleyebilir ve bundan sonra hiçbir zaman güncelleyemez veya silemezsiniz.

Bu ilişkisel veritabanının blok zinciri teknolojisi karşılaştırma kılavuzu ile ilgili kısmına geçelim.

Veri bütünlüğü

Blockchain, ilişkisel bir veritabanı sistemine kıyasla daha yüksek bir bütünlük seviyesine sahiptir. Nasıl? Her şeyden önce, işlemdeki değeri değiştirmeye çalışan herhangi biri, Hash ID’yi de açıkça değiştirecektir..

Böylece, blok daha sonra orijinal zincirden ayrılacak ve geçersiz hale gelecektir. Dahası, blok zincirleri, yetkilendirme sürecindeki ek güvenlik protokolleri gibi her savunmasız noktada başka güvenlik katmanları sunar. Sonuç olarak teknoloji, veri bütünlüğünü mümkün olan her şekilde korur.

Ancak ilişkisel veritabanında değil. Gerçekte, otomatik hata algılamaları ve zorunlu otomatik doldurma sunarlar. Bu, hiç kimsenin tablodaki herhangi bir satırı veya sütunu boş bırakamayacağı anlamına gelir. Dahası, sayılar veya karakterler gibi oraya ne tür bilgilerin gideceğini de özetleyebilir. Ancak başkalarının bu bilgileri değiştirmesini engelleyemez.

İlişkisel veritabanı karşılaştırma kılavuzu ile bu blockchain teknolojisinin bir sonraki özelliğine geçelim..

Blockchain teknolojisini uygulamak zor bir süreçtir. Blockchain’i nasıl uygulayacağınızı öğrenin ve bunu işinizi hemen güçlendirmek için kullanın!

Şeffaflık

Teknolojinin bir diğer harika özelliği, verilerin doğrulanması söz konusu olduğunda tam şeffaflık sunmasıdır. Bu nedenle, ağdaki herkes sisteme tam korumalı algoritmaya göre çalıştığı için güvenecektir..

Dahası, halka açık blok zincirlerinde, muhasebe sistemi herkesin görüşüne açıktır. Bununla birlikte, özel olanlarda, görüntüleme seçeneği önceden tanımlanmış kriterlere göre sınırlandırılabilir..

Öte yandan, ilişkisel veritabanı sistemi hiç şeffaflık sunmuyor. Tamamen merkezileştirilmiştir ve kullanıcıların veritabanının doğru bilgilere sahip olup olmadığını bilmesinin hiçbir yolu yoktur.

Dahası, bunların doğru mu yanlış mı olduğunu bile doğrulayamıyorlar. Sonuç olarak, kullanıcılar yavaş yavaş sisteme olan güvenlerini kaybediyorlar.

İlişkisel veritabanı karşılaştırma kılavuzuna karşı bu blockchain teknolojisinin bir sonraki özelliğine göz atalım..

Maliyet

Sanırım bu tur teknik olarak ilişkisel veri tabanlarına gidiyor. Neden? İlişkisel veritabanları eski ağlardır ve gerçekten uzun süredir buralardalar..

Bu nedenle, bunları uygulamak o kadar zaman alıcı değildir. Bununla birlikte, geleneksel veritabanlarına kıyasla, ilişkisel bir veritabanının kurulumu daha fazla zaman alır. Ama aynı zamanda ucuz.

Öte yandan, blockchain şu anda dünyaya yeni bir ektir. Aynı zamanda gelişmenin eşiğindedir ve bu nedenle kurulumu oldukça karmaşıktır. Sonuç olarak, blockchain uygulama kaynağı biraz pahalıdır. İşi yapmak için kiralayacağınız yeteneklerin bile daha yüksek maaşı var.

Gördüğünüz gibi, blockchain sistemine geçmek size daha pahalıya mal olacak. Ama uzun vadede, yatırıma kesinlikle değecek.

İlişkisel veritabanı karşılaştırma kılavuzuna karşı bu blockchain teknolojisinin bir sonraki özelliğine göz atalım..

Verim

Bu özellik çok daha karışık bir çıktı verir. Gerçekte, ilişkisel bir veritabanı söz konusu olduğunda, blok zincirine kıyasla çok daha hızlı bir çıktı elde edersiniz. Ancak eski bir ağın çalışması nasıl daha az zaman alır??

Bunun nedeni, ilişkisel veritabanı sisteminin fikir birliği veya sistemi yavaşlatabilecek diğer protokoller gibi karmaşık işlevlere sahip olmamasıdır..

Dahası, merkezi otorite sistemi yönettiği için, tüm bant genişliğini kaplayan ezici bir trafik yoktur..

Öte yandan blockchain, sınırlı sayıda düğüm olduğunda çok daha hızlıdır. Ancak bu sayı artmaya başladığında, sistem zamanla yavaşlar. Dolayısıyla, blok zincirinin performansı zamana göre değişir.

İlişkisel veritabanı karşılaştırma kılavuzuna karşı bu blockchain teknolojisinin bir sonraki özelliğine göz atalım..

Kriptografi

Son olarak, ilişkisel veritabanı sistem içinde herhangi bir şifrelemeye sahip değildir. Bilgileri şifreleyemezsiniz. Ancak sorun, veritabanında, kullanıcıların tablolar arasındaki ilişkileri kullanarak belirli bilgileri hızlı bir şekilde bulma konusunda sorgulamalarıdır. Ancak şifreleme kullanırsanız, sistemin hangisinin gerekli olduğunu bilmeden önce tüm değerlerin şifresini tek tek çözmesi gerekir..

Böylece, veritabanı için bir güvenlik boşluğu yaratır. Öte yandan, blockchain, sistemdeki tüm bilgileri güvence altına almak için kriptografi sunar. Değeri değiştirmeye çalışan biri, tamamen farklı bir sonuçla sonuçlanacaktır. Şifreleme sağlam ve bunu kimsenin değiştirmesine imkan yok.

Blockchain Vs İlişkisel Veritabanı: Karşılaştırma Tablosu

BlockchainRelational Veritabanı
Yetki Merkezi olmayan Merkezileştirilmiş
Mimari Eşler arası model İstemci-sunucu modeli
Verim Nispeten daha yavaş Hızlı
Maliyet Pahalı Ucuz
Veri işleme Sadece oku ve yaz Oluştur, Oku, Güncelle, Sil
Veri bütünlüğü Veri bütünlüğüne sahiptir Veri bütünlüğüne sahip değil
Şeffaflık Şeffaf Şeffaf olmayan
Kriptografi ×

Sonuç

Blockchain ve ilişkisel veri tabanlarının benzerlikleri vardır ve ayrıca birbirlerinden çok farklıdırlar. Bunları birbirinin yerine kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Gerçekte, ilişkisel veritabanları geleneksel veritabanı sistemindeki en iyi yükseltmelerden biriydi. Ancak yine de birçok kusurla birlikte geliyor.

Sonuç olarak, yeni bir defter sistemi biçimi olan blockchain, onun yerini almak için burada. Açıkçası, bazı sınırlamaları da var, ancak zaten ilişkisel veritabanlarından çok daha iyi. Sonunda, şirketiniz için ne kullanmanız gerektiğini seçmek size kalmıştır..

Blockchain dünyasında acemiyseniz ve bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bunun için ücretsiz blok zinciri kursumuzu kullanmanızı öneririz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me