Ticaret finansmanı endüstrisi, hızla yaşlanan BT sistemleriyle çalışan eski bir model haline gelmenin eşiğindedir. Dahası, bu sistemler küresel ticarete daha fazla maliyet, verimsizlik ve risk enjekte ediyor. Bu nedenle, kötü müşteri deneyimi, maliyetli müşteri katılımı ve verimsiz mutabakatla sonuçlanır. Ama senaryo nasıl değişebilir? Contour blok zincirine girin.

Project Contour blockchain, önümüzde bulunan en son teknolojilere dayanan küresel ticarete farklı bir bakış açısı getiriyor. Eski modeller artık yeterli olmadığından, kurumların bu sektörü de bozması için blok zincirinin zamanı geldi.

Bu nedenle, küresel ticaret sorunlarımızı temelli yönetmek için artık bir Contour blockchain platformumuz var. Öyleyse, bu yeni projeyi de merak ediyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz.

Bugün, Contour blockchain projesi hakkında bir fikir paylaşacağım ve bunun küresel ticaret piyasalarına gerçekten nasıl fayda sağlayabileceğini size bildireceğim. Öyleyse başlayalım!


Contour Blockchain Platformu Nedir?

Contour blockchain, kredi mektubu oluşturmak, değiş tokuş etmek, onaylamak ve yayınlamak için Corda destekli bir açık endüstri platformudur. Ancak, platformdaki yalnızca ilk üründür. Eskiden Voltron blok zinciri olarak biliniyordu. Ancak daha sonra bunu Contour Blockchain olarak yeniden adlandırdılar..

Temel olarak, projeyi yöneten bir grup banka ve finans şirketi ile bir konsorsiyumdur. R3 ve CryptoBLK, teknolojik uzmanlıkları ile projeyi destekliyor. Dahası, çözüme güç sağlamak için Corda başka bir blok zinciri platformunu temel teknolojisi olarak kullanıyor.

On iki katılımcıyla başladılar ve şimdi platformu kullanan 50’den fazla şirket ve banka var. Gerçekte, Contour blockchain platformu yalnızca üye bankaların müşterileri tarafından kullanılabilir..

Böylece, bunu kullanarak, müşterileri hızlı hizmet seviyeleri, daha düşük fiyatlar, finansal kararlar ve daha pek çok şey elde edecekler..

Ek olarak, harici ağlarda ticari belgeler de oluşturabilir ve bunların ağ üzerinde gönderilmesini, işlenmesini ve doğrulanmasını sağlayabilirsiniz. Bir şirketin şu anda ticaret yapma şeklini gerçekten değiştirebilir. Dahası, Contour blockchain projesi, elektronik konşimento entegrasyonunu diğer platformlardan denedi. EssDOCS ve Bolero.

Yıllar boyunca, Contour blockchain 25 canlı başarılı veri işlemi gerçekleştirdi ve şu anda diğer ticaret finansmanı hizmetleri için birçok tanınmış katılımcısına sahip..

Bunlar arasında, BAE’nin ReChainMe, daha önce Voltron blok zinciri ile ilk canlı işlemini Haziran 2019’da tamamladı..

Kontur blok zinciri

Contour Blockchain Konsorsiyumu Üyeleri Kimlerdir??

Şu anda, sadece projede 50’den fazla katılımcı olduğunu biliyoruz; ancak yine de tüm şirketlerin adlarını bilmiyoruz. Her neyse, Contour blockchain projesinin ilk üyeleri –

BBVA, Bangkok Bank, HSBC, Natwest, ING, SEB, Scotiabank, U.S. Bancorp, Intesa Sanpaolo, Mizuho, ​​BNP Paribas ve CTBC.

Daha sonra Alfa-Bank, China Everbright Bank Hong Kong Branch, Ekman gibi diğer şirketler & Co, MUFG, Natixis, National Bank of Egypt, Standard Bank, Scylla, Banco de Crédito del Perú-BCP, Banorte, CIB, ABN Amro, Commerzbank, SABB, LH Trading, Bci, Commercial Bank of Qatar, Societe Generale, RBI, ve Suudi İngiliz Bankası, platformun altı haftalık deneme projesine katıldı.

Başlangıçta, küresel işlemlerini ilk olarak Nisan 2018’de tamamladılar ve bu büyük bir başarı oldu. Bundan sonra, Eylül 2019’da HSBC, Contour platformunda Yuan cinsinden bir akreditif işlediğini açıkladı..

Her neyse, daha sonra, beta ağlarını Aralık 2019’da başlattılar. Ancak bunu yaptılar, Contour blockchain platformunu 15 farklı ülkede test ettiler..

Gerçekte, yeniden markalama oldukça yakın zamanda gerçekleşti. Sonunda, Eylül 2019’da CordaCon, Voltron blockchain projesini ticarileştireceklerini ve piyasaya sürülmeden önce yeniden markalaşacaklarını açıkladılar..

Contour Blockchain Konsorsiyumunun Tarihçesi

2016 yılında Contour blockchain konsorsiyumu, onları destekleyen on iki banka ile kuruldu. Başlangıçta, hedef müşterileri, artan sayıda ticaret hacmiyle uğraşan bankalarla birlikte büyük ithalatçılar ve ihracatçılardı..

Daha sonra, 2017, ikinci Voltron blok zinciri A.K.A.’yı tamamladılar. Kontur blok zinciri prototipi. Pratik olarak 2018’de ilk canlı projelerini tamamladılar.

Her neyse, daha önce Ekim 2019’da Contour blockchain konsorsiyumu için yönetim kurmayı planladılar ve platform üretimini 2020’de yapmaya değer hale getirmeyi planlıyorlardı..

Gerçekte, teslimat ortakları, üye bankalar ve dış yatırımcılar platformun sahipliğine sahiptir..

Tamamlanan İşlem Örnekleri

Veren Banka

HSBC, Bangkok Bank, ING, BNP Paribas ve Standard Chartered.

Danışmanlık Bankası

ING, HSBC, Standard Chartered ve Bangkok Bank.

İthalatçı

Bukitmega Masabadi, Tricon, Cargill, Babyshop, Landmark Group, PTT Group ve China SDIC Int’l Trade Nanjing.

İhracatçı

GC Marketing Solutions, Bee Dee Industries, Cargill, RioTinto, Reliance, Fox and Lille ve IRPC.

Platformdaki ilk canlı veri gelenekleri arasında Cargill, ING ve HSBC vardı. Ek olarak, burada Arjantin’den Malezya’ya ihraç edilen soya fasulyesi için dijital bir kredi mektubu yayınladılar. En iyi yanı, bu canlı işlemde süreyi 10 günden 24 saate indirmeyi başarmış olmalarıdır.!

Contour Neden Corda Kullanıyor??

Contour blockchain tarafından desteklenmektedir R3Kurumsal blok zinciri Corda platform. Ama ticaret finansmanı için neden Corda kullanıyorlar? Gerçekten başarabilir mi? Temel teknoloji olarak Corda kullanmanın bazı faydalarını görelim.

 • Değişmezlik

Corda platformunda, hiç kimse hesap defterine müdahale edemez. Veriler sisteme girdiğinde, hiç kimse onu değiştiremez veya herhangi bir şekilde değiştiremez. Yani tamamen kurcalamaya dayanıklıdır.

 • Tam Kanıt Doğrulaması

Defterdeki tüm bilgiler, gerçek olup olmadığını kontrol etmek için doğrulama sürecinden geçer.

 • Birlikte çalışabilirlik

Corda gizliliği korur, ancak aynı zamanda düğümlerin likidite sorunları olmadan veya varlık adaları oluşturmadan işlem yapmasına yardımcı olur.

 • Gizlilik ve güvenlik

Platformda, yalnızca belirli bilgileri görmesine izin verilen düğümler onları görebilir. Ona erişimi olmayan diğer düğümler bilgileri göremez, dolayısıyla gizliliği korur.

 • Kolay Entegrasyon

Corda ile mevcut bankacılık sistemine entegrasyon çok kolaydır. Dahası, sözleşmeleri kodlamak için Java gibi standart bir dil bile kullanabilirsiniz..

 • Şeffaflık

Çok çeşitli fikir birliği algoritması ile birlikte gelir. Böylece, sistem düzeyinde değil, her bir anlaşma üzerinde fikir birliğine varabilirsiniz..

 • Tutarlı Veriler

Sistemdeki birden çok defterdeki tüm veriler tutarlıdır. Dolayısıyla, bilgi uyumsuzluğu sorunu olmayacak.

 • Akıllı Sözleşmeler

Ayrıca sistemde zaman ve kaynak tasarrufu sağlayacak akıllı sözleşme özelliklerini de kullanabilirsiniz..

Kontur Blok Zinciri Kredi Mektubu İşine Genel Bakış

Blok zinciri üzerindeki Akreditif belgelerinin işlenmesi, işletme sermayesini artırmaya, risk yönetimini iyileştirmeye, tüm süreci dijitalleştirmeye ve daha hızlı uzlaşmayı sağlamaya yardımcı olacaktır..

EssDocs, Bolero ve diğer ekosistemlerin yardımıyla bir ağ ağı oluşturan platform, şirketler, bankalar, nakliye komisyoncuları, taşıyıcılar ve diğer ticaret kolaylaştırıcılarının en büyük ağlarından biri haline gelecektir..

Açık bir platform olduğu için, diğer ticaret finansmanı çözümü satıcılarının ölçek ve esnekliği artıran Contour iş ağında ticaret çözümleri için belgeler sunmasına olanak tanır..

Contour Blockchain Ticaret Finansmanı Misyonu

Contour blockchain ticaret finansmanı, projeleri için kendi görevleriyle birlikte gelir. Gerçekte, platformu kullanan bankalar ve şirketler için farklı sonuçları var. Bakalım bunlar ne –

Bankalar için

Bankalar, açık ve merkezi olmayan Contour blockchain ticaret finansmanı sistemini kullanarak, ekosistemdeki ihracatçılara, ithalatçılara ve diğer ticaret katılımcılarına kolayca bağlanabilir. Dahası, misyonları, bugünün ticaret finansmanının karşı karşıya olduğu tüm sorunlardan kurtulmak için uçtan uca ticaret çözümleri sunmaktır..

Ek olarak, tüm dünyadaki müşterilere genişlemeyi ve hizmet vermeyi planlıyorlar. Yani, şirketinizin nerede olduğu önemli olmayacak. Ticaret finansmanınız için ekosistemlerini kolayca kullanabilirsiniz.

Kurumlar için

Şirketler için, daha hızlı işlemler sunmayı planlıyorlar ticarettir, bu da verimliliklerini büyük ölçüde artıracaktır. Dahası, çoklu banka riskini de azaltabilirler. Contour blockchain ticaret finansmanı platformu aynı zamanda ihracatçılar ve ithalatçılar için işletme sermayesi ihtiyaçları ve finansman sunmaktadır..

Ağ şirketlerini kullanarak tüm küresel standartları ve kuralları kolayca koruyabilir.

Teknoloji Nasıl Çalışır?

Temel olarak, artık ağda bir Contour blok zinciri akreditif mektubu mevcuttur. Her ne kadar onu diğer hizmetlere de genişletmeyi planlıyorlar. Ancak şu anda akreditifin sistem üzerinden işlenmesini teklif ediyorlar. Öyleyse, ne yaptıklarını görelim –

Temel olarak, iki aşamada gelir –

Satın alma

 • Dijital Akreditif Hazırlama

İlk olarak, hem alıcı hem de satıcı aralarında bir Akreditif taslağı oluşturabilir, düzenlemeler yapabilir ve bir Akreditif taslağı üzerinde anlaşabilir..

 • Banka Dijital LC Sorunları

Daha sonra, bankalar platformda Kredi Mektubunu tavsiye edecek, yayınlayacak ve onaylayacaktır..

 • Takip Süreci

Her iki tarafın da onayından ve anlaşmasından sonra, gerçek zamanlı izleme süreci başlayacaktır..

Satış

 • Dijital Belgeler

Burada, essDocs ve Bolero’nun elektronik konşimentoyla sisteme entegre edebilirsiniz..

 • Önemli Tutarsızlıklar

Doğrudan sistemde vurgulanan tüm tutarsızlıklar elde edilebilir. Dahası, bu hatalar da düzeltilebilir.

 • Banka Direktifleri

Satıcı, doğrudan Voltron blok zinciri A.K.A. üzerinden onay, kabul, fatura ve kredilerden başlayarak tüm talimatları bankadan alacaktır. Kontur blok zinciri.

Contour Blockchain Platformunun Özellikleri

 • Düğümlerin yüksek kullanılabilirliği, böylece sistem kaybı olmaz.
 • Hibrit dağıtımı destekler.
 • Güvenlik için durağan veri şifreleme sağlar.
 • Platform, herhangi bir felaket durumunda anahtar yenileme ve iptali destekler.
 • Dünya genelinde daha iyi bağlantı sunar.
 • Platform oldukça ölçeklenebilir.
 • CryptoBLK’nin DLT Durumunu İzleme, ağın durumunu gerçek zamanlı olarak izlemeye yardımcı olur.

Platformun Sahip Olmadığı Özellikler

 • Fon Transferi

Şu anda hala Contour’da ödeme yapamazsınız. Yani, SWIFT kullanmalısınız.

 • Otomatik Eşleştirme Belgeleri

Sektörün çoğu blockchain teknolojisini kullanmadığından, bazı belgeleri manuel olarak kontrol etmeniz gerekiyor.

 • Kripto para birimleri veya Jetonlar

Platformda herhangi bir yerel jeton veya kripto yok.

Projenin Faydaları Nelerdir?

Temel olarak, hem bankalar hem de şirketler proje ile adil paylarını alacaklar. Bakalım ne olduklarını –

Banka Faydaları

 • Daha fazla müşteri deneyimi.
 • Çalışanlar, müşteriler ve hissedarlar için bir yenilikçi olarak banka marka değerini artırmak.
 • Kredi riski yönetimini azaltır.
 • Operasyonel yönetimi iyileştirir.
 • Dijitalleştirme ve artan üretkenlik ile ticari işlemlerin maliyetini düşürür.
 • Çeşitli finansman seçenekleri ve daha iyi lider hizmetler sunarak daha fazla müşteri edinin.
 • Bir işletme sermayesi çözümü ve risk azaltma ile mevcut müşteriler için cüzdan payını artırır.
 • Gerçek zamanlı olarak denetim uyumluluğu sağlar.
 • Varlıkları izler ve şeffaflığı artırır.

Kurumsal Faydalar

 • Evrak işlerini ve geçiş sürelerini azaltır. Belgelerin birden çok ticaret ortağı arasında tek bir kanalda taşınması ve işlenmesi daha az zaman alır.
 • Hızlı kredi ödemeleri ve neredeyse anında işlemler.
 • İşletme Sermayesi finansman oranlarını düşürür.
 • Dolandırıcılığa karşı daha yüksek düzeyde koruma.
 • Tüm dijital belgeler imzalanır ve kriptografik olarak üretilir, bu daha sonra orijinallik iddiaları için doğrulanır.
 • Çözüm genelinde dolandırıcılık iddialarından ve yinelenen BL’lerden kurtulur.
 • Operasyonel verimliliği büyük ölçüde artırır ve bunun için gerçek zamanlı olarak otomatik doğrulama ve akıllı iletişim özelliklerini kullanır.
 • Gerçek zamanlı e-sunum ve belge ve uygulamaların bilgi paylaşımı.
 • Modülerleştirme için güvenilir ve daha hızlı kontroller ile geleneksel Doküman ticareti sunar ve belirli risk faktörlerini azaltır.

Blockchain’in nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgi edinin!

Bitiş Notu

Contour blockchain akreditif mektubu, ticaret finansmanı sektörü için harika bir platformdur. Birçok şirket, ticaret finansmanı sektörü için dağıtılmış defter teknolojisini kullanma konusunda şüpheci olsa da, gerçekten de bu endüstrinin uğraştığı tüm sorunlara daha iyi bir çözüm sunuyor..

50’den fazla şirket ve bankayı içeren 14 farklı ülkedeki canlı projeden sonra ticari lansmana geçiyor. Sonuçlara göre Akreditifin tüm sürecini 10 gün yerine 24 saat içinde gerçekleştirebilir.!

Bu, blockchain teknolojisi için de bir kilometre taşıdır. Şu anda girişim, lansman için Singapur’da kuruluyor ve bundan sonra, sistemin neler yapabileceğine dair daha fazla fikir edineceğiz.

Daha fazla sektöre göz atmak ister misiniz??

Blockchain’in sağlık ve sigortayı nasıl etkilediğini şimdi öğrenin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me