Şüphesiz, DeFi (Merkezi Olmayan Finans), mevcut finans sisteminde bir moda sözcük olmuştur, ancak bununla ilişkili bazı riskleri vardır. DeFi’deki farklı risk türlerini ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını derinlemesine inceleyelim.

Bankalar gibi merkezi sistemler uzun süredir küresel finans endüstrisinin dümeninde. Bununla birlikte, ekonomik çöküşlere tepki olarak küresel finansal sistemlerdeki eşitsizlikler, fintech ortamı için büyük zorluklar yarattı. Şu anda, DeFi, işlemlerin güvenliği ve şeffaflığı ve finansal hizmetlerin erişilebilirliği ile ilgili sorunları çözmek için umut verici çözümlerden biri olarak ortaya çıktı..

Öte yandan, potansiyelini tarafsız bir bakış açısıyla keşfetmek için DeFi’deki riskleri anlamak da önemlidir. DeFi ile ilişkili risklerin bilgisi, fintech ortamındaki çeşitli hedefler için verimli kullanımlarında güvenilir bir avantaj sağlayabilir. Aşağıdaki tartışma, DeFi hizmetlerinin daha iyi benimsenmesine yardımcı olabilecek DeFi ile ilgili potansiyel riskler hakkında ayrıntılı bir izlenim sağlar..

Şimdi Kaydolun: DeFi Online Kursu


DeFi’de Farklı Risk Türleri

DeFi’nin üç yaygın risk türü arasında finansal risk, prosedürel risk ve teknik risk bulunur. Finansal risk, yatırım fırsatlarının potansiyel getirileri ve fırsatların yönetimi ile ilgilidir. Finansal risk genellikle bir kuruluşa veya bir bireyin risk toleransına atfedilir. Finansal riskler, başarılı bir yatırım portföyünün yönetimi için bir bireyin hedeflerine de bağlıdır..

Teknik risk, doğrudan DeFi ürün veya hizmetlerinin donanım ve yazılım sorunları ile ilgilidir. Prosedüre ilişkin riskler, kullanıcılar ve güvenliği tehlikeye atabilecek DeFi ürünlerini veya hizmetlerini kullanmak için izledikleri yöntemlerle ilgilidir. Prosedürel riskler, son kullanıcılarla ilişkisindeki farkla neredeyse teknik risklere benzer..

Teknik Riskler

DeFi’deki teknik riskler öncelikle protokoller, donanım ve yazılımla ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Teknik risklerin tehdidi, tüm platformun işlevselliğini tehlikeye atabilecekleri için çok önemlidir. Teknik riskler, yarış koşulları, API, kullanım durumları ve istisna işleme, G / Ç işleme ve bellek güvenliği gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Yarış koşulu genellikle bir olayın sonucundan sırayı erişilemez hale getirmeye neden olur..

Bellek güvenliği riskleri, bellek kesintileri, erişim hataları, başlatılmamış değişkenler ve bellek riskleri faktörlerine işaret eder. Kullanım durumu ve istisna işleme için uygun testin olmaması, kullanıcı deneyimini etkileyebilir. Benzer şekilde, API’lerin düzgün test edilmesi ve değerlendirilmemesi de işlevselliklerini engellemektedir. Cihazlar arasında I / O işlemesinden kaynaklanan teknik riskler, girişleri ve çıkışları savunmasız hale getiren uygun testlerin yapılmamasından kaynaklanmaktadır..

DeFi teriminde yeniyseniz, DeFi’nin ne olduğunu anlamak için önce DeFi’nin giriş kısmına gidin. İşte Yeni Başlayanlar için DeFi Rehberi.

DeFi için Akıllı Sözleşme, Donanım ve Yazılım Riskleri

Teknik kategorideki DeFi’deki riskler aynı zamanda akıllı sözleşmelere, yazılıma ve donanıma da bağlıdır. DeFi için akıllı sözleşme riskleri, akıllı sözleşmelerin otomasyonu sağlamadaki rolü nedeniyle belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Akıllı sözleşmeler ayrıca DeFi için teknik risklere yol açan çeşitli güvenlik açıkları sunar.

Akıllı sözleşme riskleri zaman damgasına bağımlılık, önden çalışma, yetersiz gaz keder, tamsayı yetersizlik ve taşma ve eterin bir sözleşmeye zorla aktarılması dahildir. Önden çalışan riskte, bilgisayar korsanları, dahil edilmeyen bir bloğu almak ve istedikleri değişiklikleri yapmak için işlem havuzundan yararlanabilirler..

Kodun birim değişkeninin değerini 2256 ile sınırlayamadığı durumlarda tamsayı taşma ve yetersizlik riskleri belirgindir. Bu durumda, değer otomatik olarak sıfırlanır. Zaman damgası bağımlılığı riski, madenciler bir bloğun zaman damgasını değiştirmeyi hedeflediklerinde ortaya çıkar. Eterin bir sözleşmeye zorla aktarılmasında akıllı sözleşme, kendi kendini yok etmeye karşı savunmasızdır. Akıllı sözleşmelerle ilgili yetersiz gaz kederi riskleri, işlem alt çağrısına odaklanmadan işlem başlatmanın bir yansımasıdır.

Donanım riskleri DeFi’deki önemli teknik risklerdir, özellikle merkezi olmayan hizmetleri çalıştırmak için altyapının temeli olarak hizmet veren donanımlar. DeFi sistemleriyle ilgili yaygın donanım riskleri arasında hassasiyet, güç sorunları ve uyumsuzluk yer alır..

Güç sorunları, hizmetin veya uygulamanın tutarlılığına neden olabilirken, voltaj dalgalanmaları hizmet ömrü ve performans açısından risk oluşturabilir. Donanımdaki hassasiyet riskleri; bozulma, nem, toz veya diğer benzer sorunlardan kaynaklanır. Uyumsuzluk riskleri donanım, sistemin hızını kısıtlayabilen ve ek sorunlara neden olabilecek donanım sürücülerine işaret eder..

Yazılım riskleri DeFi söz konusu olduğunda önemli teknik risklerden biridir. DeFi yazılımının genel riskleri arasında Dağıtılmış Hizmet Reddi veya DDoS saldırıları, enjeksiyon, kontrolsüz biçim dizeleri ve taşma bulunur. DDoS, bir uygulamanın veya hizmetin normal işleyişini kesintiye uğratma teknikleri arasında güvenilir bir sözdür..

Enjeksiyon riskleri Web uygulamaları için SQL enjeksiyonu biçiminde popüler enjeksiyon risklerinden biri olan DeFi yazılımına kötü amaçlı kodun girilmesine işaret edin. Kontrolsüz biçim dizeleri formlara bağlıdır ve bir web uygulamasında kötü amaçlı kod çalıştırabilir. DeFi yazılımındaki taşma riskleri, belirli yazılım işlevlerinin veya bunların istenmeyen bir şekilde yürütülmesinin atlanmasında belirgindir..

Ayrıca DeFi ve CeFi, yani DeFi ile CeFi arasındaki farkları kontrol edin.

DeFi ile İlgili Finansal Riskler

DeFi’deki bir sonraki önemli risk kategorisi, finansal risklere dikkat çekiyor. DeFi’deki finansal riskler, DeFi platformlarının ve hizmetlerinin daha iyi kullanımına ilişkin içgörüler sağlar. Örneğin, geliştiriciler, DeFi uygulamalarında doğru tavsiye ve değişikliklerin uygulanması yoluyla doğru şeye odaklanmalı ve müşteriler için finansal riskleri azaltmalıdır..

Finansal risk, para kaybetme riskine işaret eder ve her kullanıcı, ödül ve risk iştahı izlenimi yoluyla finansal riski anlamaktan sorumludur. Öte yandan, bir işletme, işletme operasyonlarına dayalı para yönetimini dengeleyerek finansal riske odaklanır..

Ayrıca, hükümetler söz konusu olduğunda, finansal riskler, fonların çeşitli sistemler ve çözümler arasında yönetimine ve dağıtımına bağlıdır. DeFi’nin evrensel doğası, yeterli değer iyileştirmeleri sağlarken, yukarıdaki tüm alanlar için uygun bir aday olmasını sağlar. Bu nedenle, kişisel finans alanında daha iyi risk yönetimi için teknik analiz ve temel analiz gibi araçları kullanmak ve DeFi ortamında tüccarlar ve yenilikçiler kullanmak mantıklıdır..

Temel analiz, farklı ölçümler ve oranlar aracılığıyla çeşitli yatırımların değer teklifinin değerlendirilmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, temel analiz, finansal sağlık durumunun yanı sıra iş değerini ortaya çıkarır. Teknik analiz, belirli bir yatırımla riskleri anlamak için matematiksel göstergeleri, çizelgeleri ve kalıpları kullanarak temel analizi ileri götürür..

Daha fazla oku: Merkezi Olmayan Finans Nasıl Çalışır??

DeFi’de Prosedürel Riskler

Riskler arasında son giriş, prosedürel risklere işaret etmektedir. İlginç bir şekilde, prosedürel riskler öncelikle kullanıcılar tarafından DeFi ürünleri ve hizmetleriyle ilişkili farklı güvenlik risklerine odaklanır. DeFi’deki en yaygın güvenlik riskleri, kötü niyetli bir ajanın şüphesiz kullanıcıları hassas bilgilerini paylaşmaya ikna etmek için bir web sitesini veya hizmeti kopyaladığı kimlik avı saldırılarını içerir..

Kimlik avı saldırıları, kullanıcılara servis sağlayıcıların e-postasını yansıtan bir e-posta gönderildiği e-postalarla da mümkündür. Kullanıcı e-postayı tıkladığında, kötü amaçlı bir web sitesine yönlendirilir. Öte yandan, kimlik avı e-postası, kurbanın sistemine keylogger eklemek için tarayıcıda kötü amaçlı kod çalıştırabilir..

Bilgisayar korsanı daha sonra, kullanıcının bilgisi olmadan para transferi için hassas bilgilerden yararlanabilir veya yasa dışı işlemler gerçekleştirebilir. Bu tür kimlik avı saldırıları, kripto para birimi topluluğu genelinde yaygın olarak biliniyor ve bilgisayar korsanları, ilgili bir DeFi hizmetinin temsilcileri olarak poz veriyor..

DeFi’deki prosedürel risklerin anlaşılması, diğer dikkate değer prosedürel saldırıları da kapsamalıdır. Riskler arasında yemleme, ön yazı yazma, SIM değiştirme, zıpkınla balık avlama, ücret karşılığında avlanma ve kuyruk kapama sayılabilir. Ön yazı oluşturma, bir bilgisayar korsanının bir DeFi hizmetinin temsilcisi gibi görünmesini ve kullanıcıları hassas bilgileri paylaşmaya ikna etmesini içerir. Tuzak riskleri, bir web sayfasına virüs bulaştırmak için “yemle ve değiştir” yöntemleriyle ortaya çıkar.

Hedefli kimlik avı, sisteme saldırmak için kuruluştaki bireyleri hedeflediği için tüm kuruluşa tehditler sunabilir. Hedefli kimlik avı, temel sistem işlevlerini ve verilerini kontrol etmek için herhangi bir kişiye sistem erişimi sağlamayı içerir. Quid Pro Quo riskleri, yemle biraz aynıdır; ancak bilgisayar korsanlarının kurbanları kendi isteklerine göre çalışmaya motive etmek için büyük teşvikler sağlaması farkı ile.

SIM değiştirme, özellikle ilgili mobil servis sağlayıcılardan yeni SIM oluşturmak için kullanıcıların kişisel bilgilerinin kullanılması nedeniyle, DeFi’de bulunan baskın bir prosedür riskidir. Bilgisayar korsanları sahte SIM’i kullanıcı adına yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için kullanabilir. Bir kişiyi üstün bir konumda kandırarak gerçek dünyadaki konumlara erişim söz konusu olduğunda kuyruk geçişi, DeFi’deki baskın risklerden biridir..

Şimdi Okuyun: Hızlı DeFi Kılavuzu

DeFi Riskleriyle Başa Çıkmak İçin En İyi Uygulamalar

DeFi ile ilişkili risklerin ayrıntılı izlenimi, dijital varlıkların güvenliğine duyulan ihtiyaca işaret ediyor. DeFi ile risklerden kaçınmaya yönelik öneriler ve en iyi uygulamalar, güvenlik ve koruma için baskın faydalar sağlayabilir. DeFi ortamında belirgin olan risklerle başa çıkmak için en önemli noktalara bir göz atalım..

  • Güvenilir Ürün ve Hizmetleri Seçin

DeFi’de risklerden kaçınmak için ilk ve en önemli öneri, güvenilir ürün ve hizmetlerin kullanılmasıdır. Kullanıcılar, onu sonlandırmadan önce belirli bir DeFi ürünü veya hizmeti hakkında öneriler ve incelemeler aramalıdır. Belirli bir DeFi ürün veya hizmetine güven içinde herhangi bir tutarsızlık olması durumunda, bir adım geri atın.

  • Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamanın Gücünden Yararlanın

Çok faktörlü kimlik doğrulama, özellikle farklı güvenilir doğrulama yöntemleriyle güvenliği sağlamak için zorlu bir araçtır. Örneğin, e-posta onayı, iki faktörlü kimlik doğrulama veya çoklu imzalı kimlik doğrulama, DeFi risklerinden kaçınmak için kanıtlanmış önerilerden bazılarıdır..

  • Dijital Varlıklarınızı Asla Göstermeyin

Kullanıcılar, bilgisayar korsanlarının dikkatini üzerlerinde tutmak için dijital varlıklarının ayrıntılarını sergilemekten her zaman kaçınmalıdır. Dijital varlıklarınızı tıpkı diğer üst düzey kişisel verileri tuttuğunuz gibi gizli tutun ve risklerden kaçınmada başarılı olacaksınız..

  • Dijital Varlıklar için Güvenlik

Dijital varlıkların güvenliği, DeFi’deki çeşitli risklerin tehditlerini çözmede büyük bir rol oynayabilir. Sıcak ve soğuk depolama, dijital varlıkların güvenliği için ideal seçimlerdir. Sıcak depolama, DeFi hizmetlerine aktif olarak erişmek için ideal bir cüzdan çözümü olarak hizmet eder. Öte yandan, soğuk depolama, kötü niyetli ajanların dikkatini önlemek için dijital varlıkların çevrimdışı depolanmasını sağlar..

  • Güncellemelerin ve Yedeklemelerin Önemi

Yedeklemeler ve güncellemeler, DeFi ile ilgili riskleri minimumda tutmak için önerilen en iyi uygulamalardır. Kuruluşlar, güvenliğini artırmak için DeFi çözümlerinde yeni güncellemeler ve yamalar sunar. Bu nedenle, DeFi yazılımının düzenli güncellemeleri yeni güvenlik açıklarının risklerini ortadan kaldırabilir. Ayrıca, dijital varlıkların farklı bir sürücüde veya bir günlükte yedeklenmesi, dijital varlıkların daha yüksek kullanılabilirliğini sağlayabilir..

Hala işletmeler tarafından DeFi’nin (Merkezi Olmayan Finansman) gerçek zamanlı olarak benimsenmesini merak ediyorsanız. 2020’nin En İyi DeFi Projelerine göz atın.

Sonuç olarak

Son olarak, DeFi risklerini anlamanın, bunları çözmenin yolunu açtığı açıktır. DeFi alanındaki herhangi bir kişi, DeFi’nin herhangi bir risk oluşturmadığını varsaymak mantıksız olacaktır. DeFi ile riskleri kabul etmek, DeFi ürünlerinin ve hizmetlerinin verimli bir şekilde benimsenmesinin yolunu açar.

Uzun vadede, DeFi, finansal hizmetlere erişim için ana akım bir sistem haline gelecektir. Böylece, kişisel yatırımcılar, işletmeler ve hükümetler, ilişkili riskler izlenimi yoluyla DeFi’nin verimliliği hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Etkili kullanımını desteklemek için DeFi eğitim kursu ile DeFi hakkında daha fazlasını keşfetmeye hemen başlayın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me