Dijital Dolar Cüzdanı: Basitçe Açıklandı

Bu makale, dijital dolar cüzdanının temel kavramları, kullanım yöntemi, bakım prosedürleri ve faydalarından bahsediyor..

Dijital dolar ve dijital dolar cüzdanı, interneti kasıp kavuran iki şeydir. Teknoloji gerçekten yolumuza geliyor ve yakında ekonomimizde büyük bir değişim göreceğiz. Gerçekte, bu tür bir teknolojiye olan ihtiyaç, dünya salgın hastalıklarla uğraşmaya başladığında her zamankinden daha fazladır..

Ancak bunları kullanmanın ana nedeni yalnızca pandemi değildir. Gerçekte, kağıt para birimleri ve düşük bankacılık yöntemleriyle ilgili birçok sorunla zaten karşılaştık..

Kılavuzumuzu okuyorsanız, o zaman sizin de dijital dolar cüzdanının ne olduğunu ve dijital dolar cüzdanının doğru şekilde nasıl kullanılacağını merak ettiğinizi söylemek güvenlidir.

Bu yüzden, size yardımcı olmak için, bu kılavuzda bu teknoloji hakkında şimdiye kadar bildiğim tüm dijital dolarlık cüzdan bilgilerini ele alacağım..

Şimdi dijital dolar cüzdanı incelememize başlayalım!

Kaydol şimdi: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Dijital Dolar Cüzdan Nedir?

Dijital dolar cüzdanına geçmeden önce, ilk olarak dijital doların ne olduğunu açıklayacağım.

Dijital dolar, çalışmak için dağıtılmış bir defter teknolojisini kullanan dijital bir para birimidir. Dahası, bu elektronik dolar değeri birimi uygun bir finans kurumundan kullanılabilir..

Basit bir ifadeyle, şu anda kullandığınız tipik ABD dolarının dijital bir versiyonu olarak düşünün. Ancak şu anda doğrudan doların yerini almayacak, ancak gelecekte.

Yani, bu para birimi benzer bir değere sahip olacak ve onu tıpkı diğer dolarlar gibi alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz..

Her neyse, şimdi sorunuzun cevabı geliyor – dijital dolar cüzdanı nedir?


Burada, dijital dolar cüzdanı, federal rezerv bankasının sizin için koruyacağı bir dijital hesap veya cüzdan anlamına gelir. Gerçekte, dijital dolar cüzdan uygulaması tüm dijital dolar kredilerinizi içinde tutacaktır..

Dolayısıyla, şu anda bankalarda kullandığınız tipik hesabınızın yalnızca dijital bir şeklidir. Ancak yedeklemek için blockchain kullanacak.

Bu yılın başlarında, dijital dolar vakfı ve Accenture zaten bir dijital dolar projesi. Ve onu yedeklemek için blockchain kullanacaklar. Aslında kullanılacak pek çok blok zinciri platformu var – Ethereum, R3 Corda, Hyperledger, vb..

Ancak şu anda bundan bahsetmiyoruz. Son zamanlarda yaşanan koronavirüs sorunu nedeniyle dijital dolar ve dijital dolar cüzdan uygulaması önerisiyle yeni bir proje gündeme geldi..

Böylece, gerçek dünya senaryolarında gerçekte nasıl görünebileceğine bir göz attık. Ancak bu elektronik nakit projesi gelecekte olabilir veya olmayabilir. Ama kesin olarak söyleyebileceğim ilk proje yakında gerçekleşecek.

Bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde de bu projenin dijital para birimi sürümüne geçeceğim.

Dijital Dolar Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Çoğunuz dijital dolarlık cüzdanın nasıl kullanılacağını merak ediyorsunuz. Şu anda, yalnızca sınırlı dijital dolar cüzdan bilgisine sahibiz, ancak bu size nasıl çalışabileceğine dair en iyi senaryoyu verecektir..

Genel olarak, Hazine Bakanı, dijital dolar cüzdanı uygulamanıza ödemeleri yapacaktır. Hazine Bakanı, tüm ödemeleri yapmak için İç Gelir İdaresi Komiseri’ni kullanacaktır..

Dahası, bunu iki yolla yapabilirler –

 1. Doğrudan para yatırma yöntemini kullanarak, tüm kredilerinizi dijital dolar cüzdanı uygulamasına alacaksınız. Ancak bu, yalnızca Komisyonun ödemeyi yapmak için sizin hakkınızda ve dijital dolar cüzdan uygulamanız hakkında yeterli bilgiye sahip olması durumunda gerçekleşir..
 2. Diğer durumlarda, bir çek kullanarak yapabilirler..

Dijital dolar cüzdan uygulaması piyasaya sürülmeye hazır olduğunda, her bireyi tüm durumun süreci hakkında bilgilendirecekler. Temel olarak, ödemeyi yapmak için cüzdan adresi gibi doğrudan yatırdığınız bilgilerle onları bilgilendirmeniz gereken bir sistem kuracaklar..

Ödemeleri dijital dolar cüzdan uygulamanızda aldıktan sonra, o andan itibaren kullanabilirsiniz. Dolayısıyla, kredileri kullanmaya başlamak için ek gün beklemenize gerek kalmaz. Ayrıca, herhangi bir federal banka üyesinden kredi çekebilirsiniz..

Burada üye bankalar, Federal Rezerv Sisteminin Yöneticiler Kurulu üyesidir. Yani, bu bankaları yalnızca elektronik dijital dolar paranızı yatırmak için kullanabilirsiniz..

Şimdiye kadar, dijital dolar cüzdan uygulaması hakkında bildiğimiz tek şey bu. Umarım, daha fazla dijital dolar cüzdanı bilgisi aldığımızda bu kılavuzu güncelleyeceğiz..

Dijital dolar cüzdanı inceleme kılavuzumuzdaki bir sonraki bölüme bakalım.

dijital dolar cüzdan

Yeterince Çekilebilir Dijital Doların Sağlanması

Bildiğiniz gibi, dijital dolar kesinlikle dijitaldir. Ama nakde çevirmek için yeterli kağıt bazlı paraya sahip olur muydu? Bu sürüm yalnızca elektronik nakit olduğundan, her bir kredi federal banka rezervi tarafından yedeklenecektir..

Her ay ödemeyi yapmadan önce, Hazine Bakanı ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini bildirecektir. Yeterli notları yoksa, o zaman not çıkaracaklar ve ödeme sürecini başlatmak için bunları federal rezervine aktaracaklar..

Yani, tutarı bankadan çekerken herhangi bir sorunla karşılaşmamalısınız.

Geçişli Dijital Dolar Cüzdanı

Genellikle bu, üye bankaların bu dijital cüzdanları sizin için koruyacağı anlamına gelir. Dolayısıyla, bu cüzdanlar kredinizi herhangi bir güçlük çekmeden almanızı sağlar. Dahası, bu cüzdanlar ödemelerinizi her türlü dolandırıcılık veya aklama sorunundan korumak için buradalar..

Ek olarak, bu hesapları sizin için sürdürmek için herhangi bir dijital dolar cüzdan ücreti ödemeniz gerekmeyecek.

Dijital dolar cüzdanı bilgilerine göre, tüm üye bankalar, ödemeleri doğrudan almaya uygunluğunuz olduğundan emin olmak için tüm geçişli dijital cüzdanı muhafaza etmelidir. Dahası, üye bankalar bu cüzdanlardaki tüm varlıkları ve borçları korumak için ayrı bir varlık kullanabilir..

Bu durumda, varlıklar, federal rezerv içindeki ana hesap da dahil olmak üzere, yalnızca teşvik faturasında açıklanan dijital dolardır..

Geçişli Dijital Dolar Cüzdan Şartları

Bu durumda üye bankanın uyması gereken belirli şartlar vardır. Bunlar –

 • Hiç kimse herhangi bir dijital dolar cüzdan ücreti ödemek zorunda kalmayacak veya minimum veya maksimum bakiye limitine sahip olmayacak.
 • Ek olarak, eğer varsa gerekli faizi ödemek zorundadırlar, ancak gerekli miktardan fazla olmamalıdırlar..
 • Tüm cüzdanlar, banka kartları, çevrimiçi hesap erişimi, mobil bankacılık, otomatik vezne makinesi, otomatik fatura ödeme, para gönderme seçenekleri ve çok daha fazlası gibi tipik bankacılık özelliklerine sahip olacaktır..
 • Hiçbir banka hiçbir durumda dijital cüzdanların işlevlerini sınırlayamaz.
 • Bu nedenle, yalnızca geçişli dijital cüzdanın limit aşımı kapsamı olmayacaktır..
 • Üye bankalar, dijital dolar cüzdan sisteminin birincil adı olarak “FedAccount” terimini kullanacaklar..
 • Bu hesaplardan herkes hesap özetini veya diğer pazarlama materyallerini alabilir.
 • Ek olarak, üye bankalar, cüzdanları ilk etapta atamak için KYC / AML protokolünü kullanacaklar..
 • Hiçbir banka, herhangi bir olası neden olmaksızın işlevlerini herhangi bir bireye kısıtlayamaz.
 • Her banka, güvenlik ihlallerine ve dolandırıcılık faaliyetlerine karşı koruma sağlamalıdır..
 • Federal rezerv bankaları, diğer eyalet bankalarına veya kredi birliklerine, gerekirse doğrudan geçiş dijital cüzdanları açma veya koruma izni sunabilir..

Dijital dolar cüzdanı inceleme kılavuzumuzdaki bir sonraki bölüme bakalım.

Dijital Dolar Cüzdanlarının Bakımı

Yalnızca federal rezerv bankası, dijital dolar cüzdan ücretleri, faiz oranları vb. Gibi her türlü yetkilendirme kısıtlaması veya düzenlemesi çıkarabilir. Bu nedenle, cüzdan işlevselliğinizdeki herhangi bir değişiklik yalnızca federal rezervden gelecektir..

Dahası, bu elektronik paranın kullanılabilirliğinin 2021 içinde gerçekleşmesi gerekiyordu. Ancak şu anda, bu tarih içinde bunu resmileştirip resmi yapmayacaklarını hala bilmiyoruz. Bu nedenle, 2021 dijital dolar cüzdanına sahip olma olasılığı hala bir ipliğe bağlı..

Her neyse, federal rezerv bankalarının erişiminin sınırlı olduğu bölgelerde, tüm vatandaşlara bu harika yeni teknolojiyi sunmak için diğer Birleşik Devletler Posta Hizmetleri şubeleriyle ortaklık kuracaklar..

Dijital Dolar Cüzdan Şartları

Bu durumda üye bankanın uyması gereken belirli şartlar vardır. Tüm terimler dijital cüzdandan geçişe benzer.

Dolandırıcılık Faaliyetleri Durumunda Ceza

Merak etmeyin; Paranız federal banka ile güvende. Dijital kredilerinizi herhangi bir etkiden korumak için sert önlemler alıyorlar. Her durumda, Federal bankadaki herhangi bir çalışan herhangi bir bilgiyi sızdırırsa, cezalarla karşı karşıya kalacaktır..

Benzer şekilde, kurumsal sisteme sızmaya çalışan herhangi bir yabancı varlık da ceza alacaktır. Dolayısıyla, kredilerinizin güvenliği burada çok değerlidir. Hiç kimse piyasadaki diğer kripto para skandalları gibi dijital dolarınızı alamaz.

Şimdi dijital dolar cüzdanı inceleme kılavuzumuzdaki avantajlara göz atalım.

Dijital Dolar Cüzdan Avantajları

Daha Yüksek Güvenlik

Blockchain teknolojisini kullanan dijital cüzdanlar daha yüksek bir güvenlik seviyesine sahip olacak. Gerçekte, blockchain, güvenlik protokollerini artırmak için kriptografi kullanır, böylece hiç kimse herhangi bir defter değerini değiştiremez. Yani, ne olursa olsun dijital dolar değerinizi koruma konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız..

Tam Gizlilik

Her cüzdan kendi gizlilik seçeneğiyle birlikte gelir. Yani, dijital dolarınızı nerede kullandığınızı kimse göremez. Bununla birlikte, federal rezerv ana hesabın bakımını yapıyorsa, bazı bilgileriniz onlar için mevcut olabilir. Ancak bu kimlik bilgilerini federal bankalardan kötüye kullanmak pek olası değil.

Kısa İşlem Süresi

Tipik bir banka uluslararası para göndermek için çok zaman alır. Ancak dijital cüzdanları kullanmaya başladığınızda, saniyeler içinde para gönderebilirsiniz! Özellikle tedarik zinciri ve kurumsal süreçlerde size kesinlikle çok zaman kazandıracak.

Hileli Faaliyet Yok

Blok zincirinin doğası gereği, bilgisayar korsanları genel muhasebe sistemine erişemezler. Ayrıca, dağıtılmış defterin kimlik doğrulama süreci son derece güvenlidir. Bu nedenle, dijital dolar cüzdanları kullanmak, dolandırıcılık faaliyetlerini temelli olarak durduracaktır..

Düşük / Sıfır Ücretler

Tipik bankaların aksine, paranızı çok düşük bir ücret kullanarak veya hiç ücret ödemeden gönderebilirsiniz. Ayrıca, cüzdanınızın bakımı fazladan para harcamanızı gerektirmez.

Dijital Dolar İçin Gelecekteki Zorluklar

Oldukça Yeni Teknoloji

Blockchain bir süredir piyasada olsa da, hala yeni bir teknolojidir. Bu nedenle, dijital bir cüzdan kullanmak, birdenbire daha geniş bir değişiklik gibi görünebilir. Dahası, bu teknolojinin ekonomimiz üzerindeki etkisi hala o kadar net değil.

Global Entegrasyon

Bu cüzdanları küresel olarak entegre etmek zor bir karar olacaktır. Çoğu durumda, diğer bölgelerdeki bankalar hala şüpheyle yaklaşıyor. Ayrıca, eski ağları değiştirmek de zaman alır. Bu nedenle, dünyanın dijital doları tamamen kabul etmesi çok daha fazla zaman alabilir..

Kusursuz Deneyim

Sorunsuz bir deneyimi sürdürmek zor olabilir. Nitekim blok zincirinin diğer birçok dezavantajı gibi ölçeklenebilirlik sorunları vardır. Dolayısıyla, bu doları halka açık hale getirmenin etkisi performansı engelleyebilir..

Emniyet Standartlarını Karşılamak

Blockchain kullanımıyla ilgili bazı kötü skandallar oldu. Bu nedenle, tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak düşündüğümüzden daha zor olabilir..

Birlikte çalışabilirlik

Dijital doları kullanmaya başladığınızda, ödemeleri çevrimiçi yapmanız gerekecektir. Bu nedenle, tüm ağlar arasında birlikte çalışabilirliğe sahip olmanız gerekir. Ancak, şu anda birlikte çalışabilirlik özelliklerinin pek çoğu mevcut değil.

Çin’in Dijital para birimi olan DCEP Projesi’ni kontrol ettiğinizden emin olun.

Sonunda,

Dijital dolar cüzdanı, dijital dolar kredilerinizle birlikte kullanabileceğiniz olağanüstü bir olanaktır. Açıktır ki, para biriminin doğası gereği, kredilerinizi saklamak için tipik hesapları kullanamazsınız. Dijital cüzdanın kullanılmasının kesinlikle gerekli olmasının nedeni budur.

Şu anda cüzdan, tüm ödemelerinizi düzene koymanıza ve hatta akıllı sözleşme özelliklerini kullanmanıza yardımcı olabilir. Ancak, hala kaç işleve sahip olabileceğinizi veya vakfın ne kadarını içereceğini bilmiyoruz.

Söylemeye gerek yok, beklediğimizden tamamen farklı bir geleceğe doğru gidiyoruz. Ama görünen o ki, her şey insanların ve iş dünyasının en iyi amaçları için. Bu tür yeni teknolojik gelişmeleri öğrenmeyi merak ediyorsanız, başlamak için ücretsiz blok zinciri kursumuza kaydolduğunuzdan emin olun..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map