Dijital dolar projesi, şu anda dünyamızı algılama şeklimizi gerçekten değiştirebilecek bir sonraki büyük şey. Değişen dünyada böyle bir proje kesinlikle bir zorunluluktur. Gerçekte, fiziksel para işi halletmektedir, ancak çoğu durumda, şu anda kağıt tabanlı para birimi yerine dijital para birimi kullanmak mantıklıdır..

Bu proje şu anda büyük bir mesele ve herkes onun hakkında konuşuyor. Sadece bir acemiyseniz ve dijital dolar girişimi hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bugün dijital dolar girişimini ele alacağım. Bununla birlikte, bunu son ABD koronavirüs teşvik tasarısı teklifiyle de karıştırabilirsiniz..

Gerçekte bunlar birbirinden farklıdır. Ve bu projeyi de ele alacağım. Öyleyse, bu iki projenin ne olduğunu ve gerçek dünyada nasıl farklı olduklarını görelim..

Para Birimi Evrimi

Dünyadaki para birimi birçok iniş ve çıkış gördü ve bu noktaya gelmek için pek çok adım attı. Ancak, para birimi gibi, bankacılık sistemi de o kadar büyük ölçüde değişmedi.

Böylece, Western Union, 1871’de para gönderip almak için telgrafı ilk kez kullanmaya başladığında, dünya tamamen farklı bir yön görmeye başladı..

Ancak bunca yıldan sonra bile tüm süreç olması gerektiği kadar değişmedi. Tüm süreç hala her iki uçta iki banka ve işlemi finanse etmek için araçlar gerektiriyor. Bu nedenle, uluslararası işlemleri tamamlamak çok zaman ve kaynak gerektirir.

Ayrıca, döviz kuru değişiklikleri birçok durumda onu daha da sorunlu hale getirir..

Süreç son derece yavaş olsa da, daha hızlı, erişilebilir ve daha belirli işlem süreçlerine olan talep hala artıyor. Sonuç olarak, dünyadaki birçok merkez bankası süreci kolaylaştırmanın yollarını arıyor..

Ancak yeni işlevler getirebilecek yeni teknolojiler arayanlar sadece merkez bankaları değil.

Gerçekte, çeşitli sektörler için Blockchain adlı yeni bir teknolojiyi arayan birçok şirket var. Blok zinciri, istikrarlı olmayan kripto para birimlerini beslese de, birçok işletme zaten istikrarlı kripto para birimlerini tanıttı..

Ayrıca Ethereum, Hyperledger, Corda veya Quorum oldukça hızlı popülerlik kazanıyor..


Artık istikrarlı paralar da yapabileceğimizi biliyoruz..

Böylece, dijital dolar projesine girin.

Dijital Dolar Nedir?

Şu anda bu terimin belirli bir tanımı yok. Ama dijital dolar vakfı projesini okuduktan sonra anladığım kadarıyla Bilgilendirme, bu –

Doğrudan geleneksel ABD dolarının yerini alacak ve federal rezerv tarafından desteklenecek bir dijital para birimi veya kripto para birimi.

Bu, temelde şu anda kullandığımız kağıt bazlı para birimlerinin yerini alacak yeni bir para birimi olduğu anlamına gelir..

Dijital dolar vakfı şu anda bu proje üzerinde Accenture ile çalışıyor. Teknolojiyi ilerleten özel sektörler nedeniyle, dijital dolar vakfı yeni bir dolar inovasyonu çağrısında bulunuyor.

Gerçekte, Accenture küresel bir CBDC (Merkez bankası dijital para birimi) ilerlemesidir Önder, ve dijital dolar vakfıyla birlikte, yakın zamanda bir Dijital dolar projesi oluşturdular..

Şimdi, dijital doların ne olduğunu biliyorsun.

dijital dolar

Dijital Dolar Projesinin Amacı

Genellikle projenin amacı, dijitalleştirilmiş doların avantajları hakkında kamuoyunda tartışmayı ve araştırmayı teşvik etmektir. Temel olarak, proje dijitalleştirilmiş doları kullanmak için bir çerçeve geliştirecek ve CBDC destekli bir dolar oluşturmak için diğer pratik adımları atacaktır..

Dahası, daha güvenli ve özellikli dijital dolar seçenekleri sağlayabilecek çeşitli tasarım seçeneklerini de keşfedecek. Genellikle, açık forumları, paydaş toplantılarını, yuvarlak masa tartışmalarını vb. İçerecektir..

Her neyse, para biriminin federal olduğundan emin olmak için dijital dolar federal rezervi de hedefleyecek; rezerv başvuruları devam ediyor.

Böylece, dijital dolar temeli ve Accenture, nihayetinde dijitalleştirilmiş doların ölçeklenebilir, güvenli ve özel bir versiyonunu hedefleyecektir..

Dijital Doların Temel Prensipleri

Temel olarak, dijital dolar vakfı ve Accenture, projeleri için bazı temel ilkelerin ana hatlarını çizdi. Gerçekte, projenin paydaşların başka görüşlerini ve ihtiyaçlarını araştırması gerekir. Ayrıca, projenin ABD finansal altyapısının standartlarını karşılaması gerektiğinden, piyasaya sürülmeden önce dikkatlice test edilecektir..

İşte dijital dolar vakfının ve Accenture’un ana hatlarıyla belirttiği temel ilkeler bunlar

  • Dijital doların uluslararası piyasayı içereceğinden ve federalden bir yükümlülük oluşturacağından ve para sisteminin bir parçası olacağından emin olun..
  • Finansal istikrarla birlikte tüm para politikası etkinliğini korumak.
  • Ödemelerin yüksek güvenlik ve gizliliğe sahip olmasını sağlayın.
  • Bunları dağıtırken mevcut KYC / AML (Müşterinizi Tanıyın / Kara Para Aklamayı Önleme) gereksinimlerini izleyin. Ayrıca, iki katmanlı bankacılık mimarisini koruyacak ve ödemeleri işlemek için aracıları kullanacaktır..
  • Şu anda dijital olarak dışlanmış olan her bir popülasyonu sisteme dahil ettiğinizden emin olun..
  • Ödemeleri kolaylaştırmak için şeffaf bir yol kullanarak ekonomi politikalarını geliştirmek.
  • Mevcut finansal yapı ile entegrasyon süreci sunun ve fonları tutmak için elektronik bir cüzdan kullanın.
  • Dijital doların tüm işlevlerini desteklemek için birinci sınıf teknoloji geliştirin.
  • Teknolojik gelişmelerinden yararlanmak için diğer özel ve kamu sektörleriyle işbirliği yapın.

Olası Dijital Dolar Kullanım Durumları

Vakıf, kontrol etmeniz gereken bazı olası dijital dolar kullanım durumlarını özetledi. Öyleyse, bunların ne olduğuna bakalım –

Perakende Ödemeler

Bu, perakende ödemelerine çok fazla fayda sağlayabilecek dijital dolar kullanım durumlarından biridir. Gerçekte, çevrimiçi perakende ödemeleri normalde merkez bankası parasını kullanmaz. Fiziksel parayı bu amaçla kullanmak, parasal büyüklükler kesinlikle azalmaktadır..

Dolayısıyla dijital bir dolar bu sektöre büyük fayda sağlayacaktır. Bununla, anında eşler arası ödemeler, güvenlik, esneklik ve çok daha fazlasını elde edebilirsiniz..

Toptan Ödemeler

Bu, fayda sağlayacak önemli dijital dolar kullanım durumlarından bir diğeridir. Genellikle, toptan ödemeler ulusal ödeme sistemlerine bağlıdır ve tüm işlemleri tamamlamak için bankalar arası ödeme seçeneğini kullanır. Bu nedenle, merkezi paradan diğer bankalara büyük miktarlarda para yatırmak çok zaman alır..

Böylece, dijital bir dolar süreci kolayca çeşitlendirebilir ve büyük değerli ödemelere daha spontane erişim sağlayabilir..

Uluslararası Ödemeler

Dijital olarak uluslararası ödemeler yaparken, bunun için ABD doları kullanamazsınız. Böylece, dijital dolar projesinde, risksiz ve eski bankacılık sistemlerinde daha az eksiklik olmadan doğrudan bir para sistemi sağlayabilirsiniz..

Dahası, küresel ticaret ödemelerindeki rekabeti artırmanın yanı sıra kurumsal finans piyasası entegrasyonunu da geliştirebilir..

Bu nedenle, yüksek değerli ödemeleri ve havaleleri güvence altına almak kolay olacak ve açık deniz güvenlik yerleşimlerini içerecektir. Bu, şu ana kadar listedeki son dijital dolar kullanım durumları.

Zorluklar Nelerdir?

Bununla bağlantılı bazı zorluklar var. Gerçekte, birçok banka hala tüm CBDC durumu hakkında şüphelidir. Açıkçası, bu büyük bir değişiklik ve henüz kimse ABD merkez bankasının finansal mimarisini nasıl etkileyeceğini bilmiyor.

Dijital dolar girişimi yolu değiştirebilir, ancak her şey çevrimiçi olacağından güvenlik ve mahremiyet için hala bir endişe var. Kara para aklama veya dolandırıcılık faaliyetleri bu sistemi kullanmayı bırakacak olsa da, denizaşırı hesaplar için ek güvenlik kullanmak zorundadırlar..

Diğer bir sorun da ABD dışında dijital doların kullanılmasıdır Gerçekte, teknoloji her ülkenin uyum sağlayamayacağı kadar gelişmiş olabilir. Bu nedenle, şu anda her şey hala belirsiz.

Artık dijital doların ne olduğunu ve temel prensiplerini biliyorsunuz. Ancak şimdi, koronavirüs nedeniyle teşvik faturasında ortaya çıkan son dolar girişimine odaklanacağım. Şimdi bunun ne olduğuna bakalım!

Dijital Dolar: Elektronik Nakit

Son koronavirüs salgını nedeniyle ABD, duruma yardımcı olmak için bir yardım planı oluşturmayı planlıyor. Bununla birlikte, Demokratlar Meclisi’nin yakın zamanda önerdiği son taslakta dijital dolar girişiminin bir versiyonu ortaya çıktı..

ABD’de ikamet edenlere nakit ödeme yapmak için, daha hızlı bir ödeme süreci sağlayacak bir dijital para birimi sistemi oluşturmak istediler. Gerçekte, federal rezervde sahip oldukları mevcut doların elektronik nakit versiyonu..

Bunu kullanmak için, merkez bankasının ayrıca bir dijital cüzdana sahip olması ve bunun için de bir dijital dolar federal rezervi tutması gerekiyor. Dahası, bu kavrama “FedAccounts” denir.

Ancak, sistemin karmaşık yapısı nedeniyle son kesimi yapmadı.

Ama şimdi bunun nasıl görünebileceğini biliyoruz. Bu yüzden, bu dijital dolar girişiminin bazı önemli yönlerini de özetleyeceğim..

Anahtar terimler

Dijital Dolar –

Bakiye, bir dolar değerini ifade edecek ve federal rezerv bankasında dijital defter girişlerine sahip olacaktır. Dahası, bu hesaplardaki bakiye borç olarak kaydedilecektir. Temel olarak, burada dijital dolar, tüm uygun finans kurumlarından kullanabileceğiniz elektronik bir dolar değeri anlamına gelir..

Dijital Dolar Cüzdanı –

Burada, federal bankanın herhangi bir vatandaş adına tutacağı dijital bir cüzdan anlamına gelecektir. Böylece, dijital dolar federal rezerv, değeri fiziksel bir kimliğe sahip olacak herhangi bir elektronik cihazda saklayacaktır..

Üye Bankası –

Üye bankalar, Federal Rezerv Mimarisi Yönetim Kurulunda yer alan bankalardır.

Geçişli Dijital Dolar Cüzdanı –

Üye bankalar, nitelikli bir vatandaş için bu cüzdan sistemini koruyacak ve üye bankanın dijital dolar federal rezervinde koruyacağı rezerv bakiyesine erişimi olacak.

Kalifiye Kişi –

Herhangi bir ABD vatandaşı veya sakini bu durumda kalifiye bir birey olacaktır..

Bu Doların Teslimat Süreci

Genellikle Hazine Bakanı, ödemeleri başvuru sahibinin bilgilerini kontrol ettikten sonra yapacaktır. Böylece, komisyon üyesi doğrudan kredileri yatırabilir veya süreci kolaylaştırmak için çekler kullanabilir..

Ayrıca Hazine Müsteşarlığı doğrudan mevduat bilgilerinizi onlara sunabileceğiniz bir sistem kurabilir ve hizmeti sizin için sunabilir. Ayrıca, sistemin kamuoyunu ve nasıl çalıştığını da bildireceklerdir..

Erişim Kazanmak

Hesabınıza para yatırdığınızda, aynı gün içinde parayı çekebilirsiniz. Dahası, para çekme işlemlerinizde de herhangi bir sınır olmamalıdır. Böylece, FedAccount’lardan parayı tamamen çekebilirsiniz..

Dijital Cüzdan Koşulları

Tüm cüzdanların veya hesapların minimum bakiye veya maksimum bakiye limiti olmayacaktır. Dahası, hesap ücreti de olmayacak.

Faiz olması durumunda, hiç kimse zorunlu karşılık ve fazla rezerv için gerekenden fazlasını ödemez..

M-cüzdan, internet bankacılığı, mobil bankacılık, banka kartı, fatura ödeme seçenekleri ve çok daha fazlası gibi tipik özelliklere sahip olacaktır..

Dijital Para Birimi Vs. Dijital Elektronik Nakit

Artık ikisini de bildiğinize göre, bunları karşılaştırma zamanı. Gerçekte, çoğunuz bu ikisini karıştırıyorsunuz; ancak benzer bir proje değiller.

Bunlar birbirinden tamamen farklı ve ayrı projeler. Ancak maalesef ikisi de aynı isme sahip. Böylece kafa karıştırıcı durum ortaya çıktı.

Her şeyden önce, yardım planındaki dijital dolar, aslında bir dijital para birimi değil, bir elektronik nakit türüdür. Temel olarak, biz zaten internet bankacılığı sistemimizden kullandığımız bir elektronik nakit biçimiyiz.

Bununla birlikte, bu durumda, dolar doğrudan federal rezerv ile ABD vatandaşlarına bağlanacaktır Her nasılsa, isteyebileceğimiz tüm özellik olasılıklarını talep ediyor, ancak bu zaten kullandığımız şeyden uzak değil..

Yıllar boyunca tipik olarak kullandığımızın sadece bir yüceltilmiş versiyonu.

Öte yandan, ilk proje aslında dijital bir para birimidir. Gerçekte, herhangi bir fiziksel para ile desteklenmeyecek, yanında kendi değerine sahip olacaktır. Bunu bugünün dolarının kripto para birimi versiyonu olarak düşünün.

Bu nedenle, diğer federal rezerv ve banknotlarla benzer bir değere sahip olacaktır. Ve böylece, vakıf bu projeyi kolaylaştırabilirse, kağıt tabanlı yedeklemelere ihtiyaç duymadan kitlesel insanların kullanabileceği yeni bir dijital para birimi göreceğiz..

Dahası, genel ekonomide daha şeffaf ve adil bir oyun sağlayacaktır..

Son Düşünceler

Dijital dolar, teknoloji tarihinde yeni bir devrimin başlangıcı olabilir. Sanırım bunun, hepimizin filmlerde gördüğü bilim kurgu senaryolarının başlangıcı olduğunu söyleyebilirsin. Ama çiçek açması için hala zamana ihtiyacı var ve umarım, açtığı zaman, onu kullanmaya başlamaya hazır olacaksın..

Umarım rehber dijital doların ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmenize yardımcı olmuştur. Şu anda proje hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Umarım gelecekte bu konu hakkında daha fazla bilgi sunacağız..

Bu nedenle, dijital dolar temeli ve Accenture projesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi izlemeye devam edin..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me