Eşler arası ağ hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Bunu yaparsanız, konu hakkında derinlemesine bir kılavuza gireceğimiz ve bunun blockchain dahil farklı popüler teknolojilerdeki etkilerini anlayacağımız için doğru yere geldiniz..

Daha fazla zaman kaybetmeden, eşler arası ağ ile başlayalım.

Eşler Arası (P2P) nedir?

Eşler arası ağlar, genellikle eşler arası ağ (P2P) ağı olarak bilinen bir ağ oluşturmak için birbirine bağlanan cihazlar grubu olarak tanımlanır..

Ağ, oluşturulduktan sonra dosyaları paylaşmak ve depolamak için de kullanılabilir. Eşler arası ağların herhangi birinde, tüm düğümler genellikle eşit güce sahiptir ve aynı görevleri kullanabilir..

P2P ağının tanımı, kullanıldığı sektöre göre değişir. Finans sektörü veya teknoloji söz konusu olduğunda, bir P2P ağı, eşlerin dijital varlıkları veya kripto para birimlerini değiştirebilecekleri dağıtılmış bir ağ anlamına gelebilir..

Bu, emsallerin, yani satıcıların ve alıcıların herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan alım satım yapmasını sağlar..

Aracıların kaldırılması burada anahtardır. Ayrıca, farklı P2P ortamları veya platformları, sürecin kendisine müdahale etmeden eşleri birbirine bağlar..

Bunların hepsi P2P mimarisi sayesinde oluyor. Finans sektörü dışında, P2P’nin çeşitli kullanım durumları vardır..

P2P konsepti de yeni değil çünkü ilk kullanım durumu ilk dosya paylaşım programlarında kullanıldığı 1990’lara kadar uzanıyor..

eşler arası ağ

Diğer Kullanım Durumları


Uçtan uca krediler, uçtan uca araç kiralama, uçtan uca ödemeler ve benzerleri dahil olmak üzere uçtan uca diğer kullanım durumları da vardır. Bir başka yararlı kullanım durumu, eşler arası bir sigortadır..

Bununla birlikte, şu anda bu ağlardan yararlanan 2000’den fazla kripto para birimine sahip olduğumuz için şimdi P2P ağları her yerde..

P2P ağları, akış platformları, web arama motorları, çevrimiçi pazar yerleri ve benzeri dağıtılmış bilgi işlem uygulamalarında da kullanılır. Ayrıca Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) web protokolünün bir parçasıdır.

Blockchain teknolojisi, P2P ağlarını kullanmak söz konusu olduğunda da ön sıralarda yer aldı. Bildiğiniz gibi, blockchain, eşlerin merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan iletişim kurabildiği ve işlem yapabildiği eşler arası bir ağdır..

P2P’nin nasıl çalıştığını öğrenerek konuya daha fazla girelim.

Eşler arası: Nasıl çalışır??

Eşler arası ağları daha iyi anlamak için, nasıl çalıştığını öğrenmemiz gerekiyor..

Peki, eşler arası nasıl çalışır??

Hadi öğrenelim.

Bir P2P ağında, dağıtılmış ağın korunmasından kullanıcılar kendileri sorumludur. Eşler arası bir ağ olduğu için, merkezi bir otoriteye veya yöneticiye gerek yoktur. Bu, her düğümün sunucudaki diğer düğümler için hem istemci hem de sunucu olarak hareket etmesi gerektiği anlamına gelir. Her düğümde dosyanın bir kopyası bulunur. Bunu yaparak, her düğüm bir sunucu görevi görür ve ya diğer düğümlerden dosya indirmesi ya da diğer düğümlere yüklemesi gerekir..

Bu çalışma şekli, onu herhangi bir geleneksel istemci-sunucu kurulumundan ayıran şeydir. İstemci-sunucu kurulumunda, her zaman istemcinin dosyaları indirdiği merkezi bir sunucu olacaktır..

Düğümler, paylaşılan dosyaları depolamak için sabit sürücüleri kullanır. Yazılım söz konusu olduğunda, veri paylaşımı için kullanılabilen veya diğer cihazların dosyaları bulmak veya indirmek için sorguları işlemesine yardımcı olan uygulamaları kullanırlar. Her durumda, meslektaşların herhangi bir dosya için kaynak görevi görmesi gerekir..

Basit Bağlam

Dolayısıyla, daha basit hale getirmek için iki farklı işleve sahip bir düğüm düşünebiliriz. İlk işlev, ağdaki diğer düğümlerden dosya indirirken bir istemci olarak hareket etmektir..

Yine, düğüm, dosyaları diğer düğümlere sunması gerektiğinde bir sunucu görevi görebilir. Bu paylaşım ve alma yönü aynı anda bir düğüm tarafından yapılabilir, bu da P2P ağını çok verimli ve hızlı hale getirir. Ağ büyüdükçe ağ daha verimli olma eğilimindedir.

Ayrıca, geleneksel modellerin aksine, P2P dağıtılmış mimarisi de güvenlidir ve siber saldırıları çok daha iyi bir şekilde savuşturabilir. Bunun nedeni, bir P2P ağında merkezi bir arıza noktası olmamasıdır..

Eşler arası ağ türleri

Üç farklı P2P ağı türü vardır. Aşağıda bunların üzerinden geçelim.

  • Yapılandırılmamış P2P ağları
  • Yapılandırılmış P2P ağları
  • Hibrit P2P ağları

Yapılandırılmamış P2P ağları

Yapılandırılmamış P2P ağlarında, düğümler belirli bir şekilde organize edilmez. Bu, düğümler arasındaki iletişimin doğası gereği rastgele olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, yapılandırılmamış P2P sistemleri, çok fazla etkinlik gerektiren etkinlikler için en uygun olanıdır. Örneğin, P2P tarafından desteklenen bir sosyal platform, insanlar ağdan sık sık ayrılmayı veya ağa katılmayı seçebilecekleri için onu kullanabilir..

Bununla birlikte, düzgün çalışması için çok fazla CPU ve bellek gücü gerektirdiğinden, yapılandırılmamış P2P ağlarının bir dezavantajı vardır. Donanım, ağdaki en yüksek sayıda işlemi destekleyebilmelidir, bu da tüm düğümlerin herhangi bir zamanda birbirleriyle etkileşime girdiği anlamına gelir..

Yapılandırılmış P2P ağları

Yapılandırılmış P2P ağları, yapılandırılmamış P2P ağlarının tamamen zıttıdır. Burada, düğümlerin birbirleriyle etkileşim kurmanın bir yolu var. Bu, rasgele arama yapmak yerine dosyaları aramak ve bunları verimli bir şekilde kullanmak için kullanılan organize mimari sayesinde mümkündür. Bu tür yapılandırılmış P2P ağlarının çalışmasını sağlamak için, veritabanı aramalarında karma işlevler kullanılır..

Hiç şüphe yok ki yapılandırılmış P2P ağları daha verimli. Bununla birlikte, organize mimariyi kullandıkları için bir tür merkezileştirme de var. Aynı zamanda daha yüksek bakım ve kurulum maliyetleri gerektirdikleri anlamına gelir. Son olarak, yapılandırılmamış P2P ağına kıyasla sağlamdır.

Hibrit P2P ağları

Hibrit P2P ağları, eşler arası mimari ve istemci-sunucu modelinin bir kombinasyonudur. Bu, P2P özelliklerine sahip merkezi bir sunucuya ihtiyaç duydukları ağlar için kullanışlıdır..

Hibrit P2P ağları, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış P2P ağlarından daha verimlidir. Diğer önemli avantajlar arasında daha iyi bir yaklaşım, önemli verimlilik ve daha fazlası bulunur!

Dağıtılmış ve Merkezi Olmayan

Bir sonraki bölümümüze geçmeden önce, tüm P2P ağlarının ademi merkeziyetçi olmadığını anlamamız gerekiyor. Bu, P2P mimarisinin doğal olarak dağıtıldığını bilseniz bile mümkündür.

Dağıtılmış ağlar, ağ etkinliği rehberliği için merkezi bir otoriteye dayanır. Merkezi bir otoritenin kullanılması, onu tamamen ademi merkeziyetçi hale getirmez.

Blok Zincirlerde P2P’nin Rolü

Eşler arası ağ her zaman yeni çıkan teknoloji olan Bitcoin’in merkezinde olmuştur. Aslında, Satoshi Nakamoto’nun kendisi, Bitcoin’i bir P2P Elektronik Nakit Sistemi olarak tanımladığı makalesinde “Eşler Arası” terimini kullandı..

Bitcoin, blok zinciri adı verilen dağıtılmış bir defterin P2P tarafından yönetildiği anahtar bir konsept blok zinciri tanıttı. Açıkça, P2P mimarisi ile blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığı arasında bir bağlantı var..

Kripto para birimlerinin bu şekilde çalıştığını ve dünyanın hemen hemen her yerinde anında kullanılabilir hale geldiğini kolayca söyleyebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirmek için merkezi bir sunucu gereksiniminin olmaması, P2P mimarisini ve blok zinciri teknolojisini bu kadar şaşırtıcı ve benzer kılıyor.!

Ayrıca oku

  • Neden Bankalar Blockchain’i seviyor ama Bitcoin’i sevmiyor?

  • Blockchain Teknolojisinin 10 Dezavantajı

Herkes Bitcoin ağına katılabilir ve herkesin katılabileceği ve ağa katılabileceği açık bir P2P ağına benzer şekilde blokların doğrulanmasına ve doğrulanmasına yardımcı olabilir..

Blok zincirleri söz konusu olduğunda, işlemleri kaydetmek veya işlemek için merkezi bir otoriteye ihtiyaç olmadığı gerçeğini anlamak önemlidir..

Aynı şey, merkezi bir otoritenin olmadığı Bitcoin ağı için de geçerlidir. Ağ üzerinde yapılan her şey, tüm genel faaliyetlerin kaydedildiği dijital bir defterde saklanır..

Birisi verilerle oynamaya ve onu değiştirmeye çalışırsa, ağın durdurulabileceği kötü niyetli bir etkinlikle sonuçlanacaktır. Yanlış verileri atacak.

P2P ağının blok zincirlerinde etkili olmasının bir yolu, düğümlerin ağ faaliyetlerine nasıl katıldıklarıdır. Tüm düğümler aynı role sahip değildir. Farklı rollere sahip düğümler var.

Örneğin, ağ tarafından belirlenen mutabakat algoritmasını kullanarak işlemleri doğrulayabilen tam düğümler vardır. Ağı daha güvenli hale getirmeye yardımcı olurlar. Tam düğümler ayrıca blok zincirinin defterinin eksiksiz ve güncellenmiş bir kopyasına sahip olmaktan sorumludur..

Blokzincirlerde P2P mimarisinin avantajları

Blok zincirlerinde kullanılan P2P mimarisinin pek çok fayda sağladığına şüphe yok. Örneğin, mimari istemci-sunucuya göre daha güvenlidir. Örneğin, merkezi bir arıza noktası olmaması ve ağa dağılmış çok sayıda düğüme sahip olması, Hizmet Reddi(DoS) saldırıları mümkün değil.

Diğer bir fayda, verilerin değişmezliğidir, burada veriler bir kez yazıldığında değiştirilemez. Ağ ne kadar büyükse, değiştirilme şansı o kadar azdır. Verileri değiştirmek için, düğümlerin çoğunluğunun% 51 saldırısı gerçekleştirmek için bir varlık tarafından kontrol edilmesi gerekir..

P2P mimarisi kullanan blok zincirleri artık merkezi otoritenin sansürü olmadan bağımsız olarak çalışabilir. Buna karşılık, bankalar bilgileriniz üzerinde tam kontrole ihtiyaç duyarlar ve eğer isterlerse sizi işlem yapmaktan da alıkoyabilirler..

Blockchainlerde P2P ağlarının sınırlandırılması

P2P’nin blok zincirine katılımı da sınırlamalarla birlikte gelir. En önemli dezavantajlardan biri, bilgi işlem gücü gerekliliğidir. Bunun nedeni, merkezi bir sunucunun olmaması ve her düğümün hem istemci hem de sunucu olarak işlev görmesidir. Hiç şüphe yok ki, bu yaklaşımı kullanarak, gelişmiş güvenlik ve verimlilik vardır. Yine de, yaygın benimsenme eksikliği ve ölçeklenebilirlik gibi dezavantajlarla birlikte geliyor.

Küresel topluluk, sorunu, bitcoin ağının üzerinde çalışan ve işlem doğrulamasıyla ilgilenen Lightning ağı gibi daha karmaşık çözümlerin yardımıyla çözmeye çalışıyor..

Hard fork olaylarını içeren tartışmak istediğimiz bir sınırlama daha var. Blok zincirleri güvenli olsa da% 100 güvenli değildir. Bu, saldırıya uğrayabileceği ve herkesin değiştirebileceği anlamına gelir. Hard fork olayı aynı zamanda herkesin verilerin bir kopyasını alıp gereksinimlerine göre değiştirebileceği anlamına gelir – yeni bir paralel ağ zinciri oluşturur..

Sonuç

Eşler arası mimari kalıcı olmak için burada. Sonuçta, blockchain de dahil olmak üzere piyasadaki en şaşırtıcı teknolojilerden birini güçlendiriyor. Farklı kullanım durumları ile birden çok şekilde de kullanılabilir. Şu anda çoğunlukla kripto para birimlerinde ve blok zinciri çözümlerinde kullanılıyor. Blockchain ile birlikte daha iyi güvenlik, değişmezlik, ademi merkeziyetçilik ve özgürlük sunar..

Peki, eşler arası ağlar ve blok zinciri teknolojisindeki rolleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me