Blockchain hype’dan gerçeğe geçerken, çeşitli blockchain uygulama zorlukları gün yüzüne çıkıyor. Bu zorlukları ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi daha iyi anlamak için daha derine dalalım.

Gerçekte, blok zinciri uygulama zorlukları, teknoloji sözünü yerine getirmeden önce üzerinde çalışılması gereken daha çok şey olduğu anlamına gelir. Dahası, teknolojinin daha iyi anlamayı, dolayısıyla daha iyi uygulamayı sağlama açısından daha fazla ayrıntı gerektirdiği de anlaşılmaktadır..

İlginç bir şekilde, zorlukların dibine inmek, teknolojiyi ve neleri içerdiğini iyi bir şekilde anlamayı gerektirir. Şimdi bile, blockchain oldukça tanımsız. Bu nedenle, gelecekte ondan ne bekleyeceğiniz konusunda net olmayabilirsiniz..

Dürüst olmak gerekirse, geleceği tahmin etmek zor ve oldukça belirsizdir. Özellikle, hala net olmayan sorunlar, henüz standartlaştırılmamış olan blok zinciri uygulama mimarisini içeriyor. Bu ışık altında, bugün karşı karşıya olduğumuz blockchain problemini ve bunların üstesinden gelip gelemeyeceğinizi tartışacağız..


Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu

En Büyük 10 Kurumsal Blok Zinciri Uygulama Zorluğu

Kurumsal Blok Zinciri Uygulama Zorlukları

Blockchain Uygulamasının Yükselen Maliyeti

Blockchain uygulamasındaki en büyük zorluklardan biri, tüm sürecin maliyetidir. Özellikle, mevcut blok zinciri platformlarının çoğu, işlemlerin hızı ve enerji tüketimi açısından oldukça verimsizdir. Örneğin, bitcoin ağı saniyede yalnızca 3 ila 5 işlem gerçekleştirirken, bu süreçte çok fazla enerji tüketir..

Öte yandan Ethereum saniyede 15 adede kadar işlemi yönetebilir. Ne yazık ki, tüm bunlar saniyede 1.667 gerçekleştirebilen VISA ile çok zayıf karşılaştırılıyor..

Temel olarak, kurumsal blok zinciri platformları, bitcoin ve diğerleri ile benzer bir çerçevede çalışır. Özellikle, Bitcoin ağı gün ışığına çıkan ilk ağ oldu ve bugün var olan diğer tüm blok zinciri tabanlı teknolojilere ilham veren ağ oldu..

Bununla birlikte, popüler kurumsal blok zinciri platformları, işlem hızları açısından büyük adımlar attı..

Örneğin, Hyperledger Fabric iddialar 3.500 TPS’ye varan hızları mümkün kılmak için VISA platformunun hemen hemen iki katı hız. Bununla birlikte, Hyperledger Fabric, bitcoin gibi çalışma kanıtı platformlarında çalışmaz ve bu nedenle güç tüketiminde yavaştır..

Bu, uygulama sürecinin ucuz olduğu anlamına gelmez. Birincisi, kıtlığı olan doğru insanları işe almalı. Ayrıca, yazılım gereksinimlerinin çoğu pahalıdır.

Kısacası, yeni teknolojinin getirdiği kolaylık için ödeme yapmaya hazır olmalıdır. Bu, çoğunun özel olduğu kurumsal blok zinciri projelerini zorlayan konsorsiyuma üyeliği içerir. Her neyse, bir sonraki segmentteki blockchain problemlerine ve çözümlerine göz atalım..

Düşük Ölçeklenebilirlik

Blockchain teknolojisi ve buna bağlı olarak kurumsal blockchain teknolojisi, birçok kullanıcıya hizmet verememe sorunuyla mücadele ediyor..

Kurumsal blok zinciri ve ilgili uygulamalar için artan taleple, kurumsal blok zinciri platformlarını başarılı bir şekilde ölçeklendirebilen şirketler büyük kazanç elde edecekler..

Bilhassa, teknolojinin ana akım kuruluşlar tarafından önemli ölçüde benimsenmesi için, verim yeterli olmalıdır. Halihazırda, kurumsal platformların işlem hızlarının gemide birçok kullanıcı varken bile yüksek kalabileceği yolları araştıran bir dizi devam eden proje var..

Çok sayıda müşterisi olan işletmeler için, teknolojiyi dikkate almaları için ölçeklenebilirliğin gerekli olduğu açıktır..

Ne yazık ki, mevcut kurumsal blok zinciri ağlarının çoğu bu kapsamda test edilmemiştir. Bu, şu anda en büyük blok zinciri uygulama zorluklarından biridir. Özellikle Corda veya Hyperledger Fabric gibi kurumsal bir blok zinciri ağının başarı oranını belirlemek için büyük bankalar tarafından kullanıldığına dair hiçbir kanıt yoktur..

Bu nedenle, eğer varsa, çok az kurum, geri tepebileceği korkusuyla bu şansı değerlendirmeye isteklidir. Bu nedenle, çeşitli kurumsal blok zinciri projelerinin, platformlarının gerçekte uygulamaya koyarak yeterince ölçeklenebilir olduğunu pazara sağlamayı taahhüt etmesi zorunludur. Her neyse, bir sonraki segmentteki blockchain problemlerine ve çözümlerine göz atalım..

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Düşük Veri Gizliliği

Kurumsal blok zincirinin en büyük satış noktalarından biri, kullanıcıların aracılara aracılık etmesini gerektirmeyecek şekilde işlemleri merkezden uzaklaştırmasıdır. Ancak, aynı zamanda blok zinciri uygulama zorluklarından biridir.

Gerçekte, çoğu kuruluşun, temel faaliyetlerine oldukça duyarlı olabilecek herhangi birinin verilerini görüntüleyebileceği durumu takdir etmeyeceği de doğrudur. Örnek olarak tedarik zincirinde blok zinciri uygulamanın zorluklarını görelim.

A ve B Şirketlerinin denizcilik sektöründe rakipler olduğunu varsayalım. Ayrıca, şirketlerin denizcilik endüstrisindeki operasyonların dijitalleştirilmesini hedefleyen blockchain tabanlı bir tedarik zinciri çözümü olan “TradeLens” e katılmakla ilgilendiğini varsayalım..

Özellikle, TradeLens, nakliye endüstrisindeki firmaların mallarla ilgili verilere kolayca erişebildiği tedarik zincirinde bir blok zinciri uygulamasıdır. Dahası, çözüm, etkileşimlerin eşler arası olduğu IBM’in Hyperledger Fabric’ini çalıştırır. Ayrıca, tüm katılımcılar dağıtılmış defter aracılığıyla her türlü veriye kolayca erişebilir. Esasen bu, A Şirketinin B Şirketiyle ilgili her türlü veriyi görüntüleyebileceğini ifade eder..

A Şirketi ve B Şirketi ticari rakiplerse, B Şirketi, A Şirketi gizli kalması gereken verileri görüntülediğinde sahip olabileceği her türlü kaldıraç gücünü kaybedecektir. Örneğin, A Şirketi, B Şirketinin aklındaki herhangi bir sürprizi veya stratejik hareketi önleyecektir. Bu şekilde, B Şirketi için işler, firmanın öngördüğü kadar iyi olmayacaktır..

Bu ışığında şirketlerin böyle bir platforma katılmaları pek olası değil. Bu nedenle, veri gizliliği, teknoloji ana akım olacaksa, kurumsal blok zinciri projelerinin çare bulmaya çalıştığı bir sorun olmaya devam ediyor..

Blockchain’de Yetersiz Bilgi Tabanı

Blockchain bir teknoloji olarak yeni yeni başlıyor. Özellikle, ortaya çıkan çözümlerin çoğu yenidir ve sektördeki insanların çoğu için çoğunlukla tekniktir. Bununla birlikte, kuruluşların blockchain kavramını ve dolayısıyla kurumsal blockchain kavramını net bir şekilde anlayan insanları yoktur. Dolayısıyla, bu sektörün büyümesini engelleyen blok zinciri uygulama zorluklarından bir diğeri de budur..

Özellikle, kuruluşlar, benimsenecek en iyi kurumsal blok zinciri platformunun seçimi gibi hususlarla ilgili bilgi eksiktir. Dahası, firmalar en iyi sonucu ve teknolojinin optimum kullanımını garanti etmesi gereken uygun blok zinciri uygulama adımlarının farkında değiller..

İlginç bir şekilde, blockchain teknolojisi, başlangıçta zorlu olan birçok sorunu çözmeyi vaat ediyor. Teknoloji, tedarik zinciri yönetiminden kimlik yönetimine kadar neredeyse tüm endüstri türlerine dokunmayı vaat ediyor. Bu nedenle, kuruluşların en iyi kurumsal blockchain platformunu seçebilmeleri için blockchain ihtiyaçları konusunda net olmaları gerekir..

Hedefi başarıyla gerçekleştirmek için kuruluşun yeterli dahili blok zinciri bilgisine ihtiyacı olacaktır. İlginç bir şekilde, harici yetenekleri işe alarak herhangi bir boşluğu doldurmaya çalışabilirler. Bununla birlikte, hedefe başarılı bir şekilde ulaşabilecek yetenekli insan eksikliği var. Bu nedenle firmaların blockchain ile ilgili projeyi uygulaması zorlaşıyor.

Blok zincirini uygulama konusunda kafanızın karışması, hala yeni bir teknoloji olduğu için normal bir senaryodur. “Bir Blockchain’e İhtiyacınız Var mı?” Kılavuzumuza göz atın. Hemen karar vermek için!

Eski Ağlardan Geçişte Zorluk

Blok zinciri uygulama zorluklarından bir diğeri, eski ağlardan geçiş aşamasıdır. Blockchain resme girmeden önce, değiştirmeyi hedeflediği şeylerin çoğu zaten oldukça iyi işliyordu..

Özellikle, karşılaştıkları birkaç zorluğa rağmen, endüstriler müşterilerine hizmet veya ürün sağlıyordu. Özellikle endüstriler, kurulan eski yapılara ve bu yapılara uygun olarak oluşturulan standartlara çok alışmıştı..

Tercihen tedarik zinciri alanında bu, blok zinciri uygulamanın en büyük zorluklarından biridir..

Dahası, sektörlerdeki insanlar, yeni yapılar getirmeye yönelik herhangi bir girişimin tüm endüstriyi istikrarsızlaştıracağını genişletmek için eski yapılara oldukça aşinadır. Örneğin, finans sektörünün blok zincirinin ateşlediği bir devrimle karşı karşıya olan sektörler arasında olduğu açıktır. Sektör burada hizmet sunumuna yön veren yapılar kurmuştur..

Özellikle, insanlar sınır ötesi işlemler için VISA kullanıyor. Bankalar için, nakit paranın toplu olarak hareketi için SWIFT ve diğer araçları kullanırlar. Bu tür yapılar sisteme o kadar yerleşmiştir ki, yeni mekanizmaların devreye sokulması uzun zaman alacaktır. İlginç bir şekilde, bu tam olarak blockchain’in yaptığı şey. Bu teknoloji, temelde operasyonların doğasını akla gelebilecek her şekilde değiştiriyor..

Daha önce tartışıldığı gibi, eski sistemler sektöre derinlemesine yerleşmiştir, öyle ki insanlar yeni sistemleri denemekte isteksiz olabilirler. Örneğin, finans sektöründeki insanlar blok zincir teknolojisinin benimsenmesine direnebilirler çünkü – i) bu konuda çok az şey biliyorlar ve ii) bazı pozisyonların gereksiz yere düşmesi nedeniyle büyük iş kayıplarının habercisi olabileceğini düşünüyorlar..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Teknoloji Ortağı Eksikliği

Daha önce açıklandığı gibi, blockchain hala gelişmekte olan bir teknolojidir ve birçok kişi henüz bununla ilgili net bir fikir edinmiş değil. Bu, onu uygulamak isteyen kuruluşlar için bile net bir blockchain uygulama yol haritası bulunmadığını söylemektir..

Belirgin bir şekilde, açık standartların olmaması, yardımcı olduğundan daha kafa karıştırıcı olan birçok bilginin olduğu anlamına gelir..

Bununla birlikte, kurumsal blok zincirini uygulamak isteyenler için bu süreci kolaylaştırma çabaları var. Özellikle, dalmaya başlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken en önemli adım, labirentte yol gösterecek doğru teknoloji ortağını bulmaktır..

Ancak burada başka bir engel var. En iyi ortak kimdir ve doğru ortağı buldukları nasıl anlaşılır??

İlginç bir şekilde, bu, varlıklar teknolojiyi uygulamak istediğinde ortaya çıkan en büyük blok zinciri uygulama zorluklarından biridir..

Doğru ortağı bulmak, bir kuruluşun en iyi blockchain uygulama yol haritasını keşfetmesini sağlayacaktır..

Şu anda, Hyperledger, Enterprise Ethereum Alliance gibi şemsiye projeler ve Corda, Microsoft Azure ve Hyperledger kumaş gibi diğer kurumsal blok zinciri platformları var. Özellikle bunlar, blockchain odaklı benzer düşünen kuruluşları bir araya getiren özel blockchain platformlarıdır..

Gerçek şu ki, blockchain uygulama maliyeti çok yüksek. Bu nedenle, teknolojinin uygulanmasına yardımcı olacak bir ortak aranması sadece tedbirlidir..

Çok sayıda ve yüksek profilli ortaklar mevcut olsa bile, bazen platformlarına erişmek oldukça maliyetli olabilir. Dahası, mevcut platformlar hızla doluyor, bu da yakında aşırı kalabalık olabileceği anlamına geliyor. Böyle bir ortamda, büyük talep göz önüne alındığında özelleştirilmiş hizmetler almak zor olacaktır..

Kurumsal blockchain teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda projeniz için en iyi kurumsal blok zinciri çerçevelerine göz atın!

Güvenlik sorunları

Blockchain kullanan zorluklar çeşitli biçimlerde gelir. Blockchain’in en büyük satış noktalarından birinin siber saldırılara karşı dayanıklılığı olduğu açıktır..

Bununla birlikte, blockchain sektörü kötü aktörlerden çeşitli risklerle karşı karşıyadır. Özellikle, teknolojinin uygulanma hızı, görünüşe göre endüstrinin bazı bölümlerini bilgisayar korsanlarına maruz bırakıyor.

Gerçekte, olgunlaşmamış süreçler ve savunmalar nedeniyle teknolojinin doğasında bulunan çok sayıda güvenlik açığı vardır. Örneğin, bir kişinin kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı olma şansı oldukça yüksektir. Dahası, net geliştirme standartlarının eksikliği, sektörde dolaşan çok sayıda kötü amaçlı yazılım olduğu anlamına gelir. Bunlar, teknoloji güvenlik açıkları ve uygulama açıkları ile birleştiğinde, şüphelenmeyen kullanıcılar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır..

Güvenlik sorunları olasılığından kaçmak için, kullanıcılar sürekli olarak özel blok zinciri ağlarına yöneliyorlar. Özellikle, bunlar halka açık olmayan ve erişimden önce kimlik doğrulaması gerektiren ağlardır. Bu tür blok zinciri platformlarının örnekleri, çeşitli kurumsal blok zinciri projelerinin çalıştığı platformları içerir..

Bununla birlikte, özel ağlarla ilgili sorun, kullanıcıların, halka açık blockchain ağlarının kullanıcılarının sahip olduğu özerkliğe sahip olmamasıdır. Burada, “başkanlık” düğümünün, katılımcıların yapabileceklerine bazı kısıtlamalar getirme eğilimi vardır. Örneğin, bu, kullanıcıların platformu istedikleri şekilde kurcalamasını etkiler..

Bununla birlikte, herkese açık blok zincirleri, ekosistem içinde herhangi birinin bir düğümü çalıştırabileceği kadar güvensizdir. Kötü bir oyuncu, iki kez para harcama başlatabilecek bir platforma başarılı bir şekilde saldırırsa, platformun güvenilirliğini kaybetmesi muhtemeldir. Bu, ekosisteme yatırımı olan herkesin kayıp yaşayacağı anlamına gelir..

Suç Faaliyetleri

Kurumsal blok zinciri uygulaması, teknolojinin “temizliğine” dokunan büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Bilhassa, teknoloji iki şey olduktan sonra küresel popülerlik kazandı.

Birincisi, finans sektörünü altüst etmekle tehdit eden hafif bitcoin’i getirdi. İkinci olarak, teknoloji, kara para aklama gibi yüksek profilli suç faaliyetlerini azaltıyor gibiydi. İlginç bir şekilde, kötü oyuncular bu teknolojiyi başka yerlerde çalınan devasa nakit dilimlerini taşımak için kullandılar. Blockchain bugün bile bu sorunla karşı karşıya!

Ayrıca, Cornell Üniversitesi Kütüphanesi’ndeki araştırmacılar, anket kötü şöhretli kripto para birimleri nedeniyle birçok insan blockchain’e güvenmiyor. Özellikle, çalışma, suçluların internet tabanlı pazarlar üzerinden gölgeli işlemleri çözmek için dijital para birimleri kullandığını ortaya koydu..

Ayrıca, çalışma, bilgisayarların Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları durumunda fidye istemek için siber suçluların kripto kullandığını gözlemledi..

Sonuç olarak, blockchain inanılmaz bir kaliteye kavuştu. Teknolojiyi potansiyel olarak benimseyenler için, suç faaliyetlerini yürütmek için platformu kullanmaya devam eden kötü aktörlerin korkularını öncelikle yatıştırmak önemlidir..

Özünde, sevmedikleri bir plana dahil olmaya hazır olmayan yeni potansiyel kullanıcılar arasında bir tür korku var..

Gerçekte, teknolojinin potansiyel kullanıcılarının önüne çıkan bu tür olayların düşüncesidir. Bu, şu anda blockchain teknolojisini kullanmanın en büyük zorluklarından biridir..

Ayrıca Oku:En İyi 10 Blockchain Benimseme Zorlukları

Düzenlemelerin Eksikliği

Bu, çözümlerle ve fırsatlarla birlikte gelen blok zinciri zorluklarından biridir. Yukarıda tartışılan çeşitli talihsiz olaylar göz önüne alındığında, bazı devlet kurumları teknolojinin serbestçe büyümesine izin verme konusunda isteksizdir. Dahası, düzenleyiciler, karmaşıklığı göz önüne alındığında, teknoloji için yasal ortamı tanımlamayı zor buluyorlar..

Örneğin, bir blok zinciri ağı, tüm dünyaya yayılmış çeşitli düğümlerden oluşur. Bu nedenle, platformda bir işlem gerçekleştiğinde, yetkililerin yargı alanını ve dolayısıyla işlemin taraflarının doğru yasal yükümlülüklerini açıkça tanımlaması zordur..

Bu yasal muammanın ortasında, AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi yeni çıkacak mevzuatın nasıl çalışacağını hayal etmek zor..

Esas itibarıyla düzenleme, bir blockchain platformunda depolanan verilerin sahipliğine dijital haklar verir. İlginç bir şekilde, blockchain platformlarının kullanıcılarının isimsiz olarak çalışabileceği açıktır. Böyle bir durumda, bilgili gözlemciler GDPR’nin ne kadar etkili olacağını merak ediyor.

Dahası, GDPR’nin bir tür veri koruması önermesi daha kafa karıştırıcıdır. Görünüşe göre, dağıtılmış defterde depolanan veriler tüm katılımcılar tarafından görülebilir, ancak değiştirilemez.

Ayrıca, belirli bir işleme ait verilerin tamamı kullanıcılar tarafından görüntülenemez. Bu, veri minimizasyonu adı verilen bir blok zinciri ağ özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bu, bir blockchain ağındaki verilerin zaten korunduğunun kanıtıdır..

Bununla birlikte, mesele şu ki, blok zinciri topluluğu, yasanın ortaya çıkan teknoloji hakkında ne söylediği konusunda henüz net değil. Bu nedenle, bu, birçok potansiyel kurumsal blockchain kullanıcısının kararlarını ikinci kez tahmin etmesine neden olan bir endişe noktasıdır..

Daha fazla oku: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi

Kurumsal Blok Zinciri Platformlarının Birlikte Çalışabilirliği Yok

Daha önce belirtildiği gibi, bugün çok sayıda kurumsal blok zinciri platformu var. İlginç bir şekilde, her proje, kullanıcılara belirli çözümler sunmaya çalışır..

Örneğin, IBM’in Hyperledger Fabric’i tedarik zincirlerini yönetmede mükemmel iken, R3’ün Corda’sı finans sektörü çözümleri için en iyisidir. Görünüşe göre, bu platformlar arasında, platformlar arası navigasyonu bir kabusa dönüştüren bir tür kopukluk var..

Kurumsal blok zinciri birlikte çalışabilirliği, kitlesel olarak benimsenmesi için geliştiricilerin bir çözüm bulması gereken önemli bir konudur. Özellikle, biri Hyperledger kumaşına katılabilmeli, ancak Corda veya Microsoft Azure üzerindeki hizmetleri herhangi bir ciddi uyumluluk problemi olmadan kullanabilmeli..

Çözümler ve fırsatlarla birlikte gelen blok zinciri zorluklarından biri budur..

İlginç bir şekilde, en popüler kurumsal blok zinciri platformlarından ikisi olan Enterprise Ethereum Alliance ve Hyperledger, geçen yıl soruna bir göz atarak bir araya geldi..

Özellikle, projeler birlikte çalışabilirlik sorununu deneyip çözebilecekleri şekilde birlikte çalışmayı amaçladı. Anlaşmanın bir kısmı, kurumsal blok zinciri çözümlerinin uygulanmasına rehberlik edecek belirli standartların oluşturulmasını gerektiriyordu..

Toplantının ardındaki coşkuya rağmen, birlikte çalışabilirlik açısından arzu edilecek çok şey var. İlginç bir şekilde, birlikte çalışabilirlik, herhangi bir kitle benimseme şansı olup olmadığını belirleyen bir yazılım özelliğidir..

Özellikle, her birinin kullanıcısı olan sayısız yazılım var. Bu nedenle, farklı yazılımların kullanıcılarının etkileşimde bulunabileceği ve anlamlı işler yapabileceği bir yol olmalıdır. Bu ışığında, kitlesel benimsemeyi sağlamak için kurumsal blok zinciri birlikte çalışabilirliği açısından daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır..

Blockchain birlikte çalışabilirliği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain birlikte çalışabilirliği hakkındaki nihai kılavuzumuza şimdi göz atın!

Son sözler

Artık blockchain teknolojisini kullanan zorlukların farkında olduğunuza göre, blockchain kullanmak isteyip istemediğinize dair eğitimli bir karar verebilirsiniz. Bununla birlikte, bugün bir blockchain sorunu olsa bile, blockchain gelecek olacak..

Zaman geçtikçe, blockchain teknolojisi bu temel sorunlardan kurtulacak güncellemeleri alıyor. Dahası, çoğu durumda, işletmeler sorunları halihazırda ele almak için özel blok zinciri teknolojilerini kullanıyorlar..

Her neyse, acemiyseniz ve bu teknoloji ve sorunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuza göz atmanızı öneririz. Bu, blockchain yolculuğunuzun başlangıcı olabilir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me