Bir blockchain mimarı röportajına mı hazırlanıyorsunuz? Hazırlığınız için en iyi blockchain mimarı mülakat sorularını kapsayacak uzman rehberi getiriyoruz.!

Blockchain teknolojisi etrafındaki heyecan yavaş yavaş azalmakta ve kripto para birimleri düşen fiyatlar ile ilişkilendirilmektedir. Bununla birlikte, blockchain işleri, farklı sektörlerde radikal bir ivme kazanmaya devam ediyor ve şirketler, blockchain’in iş değerini fark ediyor. Bu nedenle, birçok aday profesyonel blockchain tabanlı iş rollerine hazırlanmak için genellikle blockchain mimarı mülakat soruları arar..

Blockchain mimarı iş rolü, blockchain dünyasında en çok aranan iş rollerinden biridir. Bir blockchain mimarının iş rolü temel sorumlulukları içerdiğinden, en iyi blockchain mimarı mülakat soruları adayların teknik akıcılığına odaklanacaktır. Öyleyse, blockchain teknolojisi ile kazançlı bir kariyere hak kazanma şansınızı artırmak için en son blockchain mimarı mülakat sorularını nerede bulabilirsiniz? İşte size yardımcı olacak kapsamlı kılavuzumuz.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Mimarı (CEBA) Kursu


En İyi Blockchain Mimar Mülakat Soruları

Herhangi bir blockchain mimarı mülakat adayının aklındaki en önemli endişelerden biri, soruların karmaşıklığıyla ilgilidir. Bununla birlikte, adaylar, temel blok zinciri mimarı mülakat sorularının temel kavramlarla başladığını unutmamalıdır. Görüşmeciler genellikle adayın blockchain ile ilgili temel bilgilerini test eden sorular sorarlar. İşte ilk aşamalarda karşılaşabileceğiniz en popüler blockchain mimarı mülakat sorularından bazıları..

1. Hyperledger ve Blockchain Arasındaki Fark Nedir??

Blok zinciri, bloklar olarak bilinen çeşitli değişmez kayıtlara sahip merkezi olmayan bir teknoloji olarak tanımlanır. Öte yandan, Hyperledger, insanların kendi özel blok zincirlerini geliştirmelerine olanak tanıyan bir platform görevi görüyor. Hyperledger yalnızca kurumsal odaklı çözümler için uygundur. Öte yandan, blockchain, sağlık hizmetleri ve yönetişim dahil olmak üzere iş dışında çeşitli sektörlerde uygulanabilir. Hyperledger, kullanıcıların yalnızca özel blok zincirleri oluşturmasına izin verirken, blok zinciri özel ve genel blok zinciri arasında seçim yapma esnekliği sunar..

2. Merkel Ağacı Nedir?

Merkel Ağacı, bir bloğun doğrulanması için blockchain teknolojisindeki önemli unsurlardan biridir. Temelde, her blokta kriptografik hashleri ​​barındıran bir ikili ağaç görünümüyle bir veri yapısıdır. Merkel Ağaçlarındaki ikili ağaç yapısı, bir işlem verisi bloğunun karmasını bir yaprak düğüm olarak sunar. Öte yandan, yaprak olmayan düğümler, yaprak düğümünün karması işlevi görür. Daha sonra, Merkel kökü veya karma kökü, yaprak olmayan düğümlerdeki tüm işlemler dahil olmak üzere tüm işlem karmalarının nihai karma kökünü temsil eder..

3. Blockchain’de Kriptografinin Önemini Tanımlayın

Kriptografi, blockchain mimarı mülakat soruları arasında en önemli girdilerden biri olacaktır. Kriptografide Hashing, kullanıcıların kimliklerinin güvenliğini desteklemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bir hash işlevi aracılığıyla işlemlerin güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlar. Blockchain, tüm girişler için benzersiz hash çıkışı olan SHA-256 kriptografi protokolünü kullanır. SHA-256 algoritması, girişten bağımsız olarak 64 karakterden oluşan standart alfanümerik çıktı sağlar.

4. Genesis Bloğunu tanımlayın

Genesis bloğu aynı zamanda temel blockchain mimarı mülakat soruları için de dikkate değer konulardan biridir. Dahası, adından da anlaşılacağı gibi, genesis bloğu, bir blok zincirindeki ilk bloktur ve aynı zamanda blok 0 olarak da anılır. Genesis bloğu, bir blok zincirindeki önceki bloğa atıfta bulunmayan tek bloktur. Daha sonra, genesis bloğu, fikir birliği algoritmaları ve zorluk seviyesi gibi farklı blok zinciri parametrelerinin tanımlanmasına da yardımcı olabilir..

5. Popüler Şifreleme Algoritmalarından Bazıları Nelerdir??

En dikkate değer kriptografik algoritmalardan bazıları SHA-256, Blowfish, RSA, Ethash ve Triple DES’i içerir..

6. Blockchain Uygulama Geliştirme için Popüler Açık Kaynak Platformları Nelerdir??

Blockchain uygulamalarının geliştirilmesine yardımcı olabilecek en önemli açık kaynaklı platformlar arasında Ethereum, Hyperledger, Eris, Open chain ve Multichain bulunur..

Ethereum şu anda blockchain uygulamaları geliştirmek için en popüler alternatiftir. Kurumsal Ethereum, iş sınıfı blok zinciri çözümleri geliştirmek için işletmeler arasında da popülerdir..

Öte yandan, Eris, kurumsal blok zinciri çözümleri geliştirmek için popüler bir seçimdir..

7. Uygulama Geliştirme İçin Neden Blockchain’i Seçtiniz??

Blockchain kullanmanın nedenleri aynı zamanda dikkate değer blockchain mimarı mülakat sorularından biri olarak hizmet edecek. Nitekim bir blockchain, çeşitli nedenlerle güvenilir bir yaklaşımdır. Öncelikle blockchain, açık kaynaklı doğası gereği çeşitli iş uygulamalarıyla son derece uyumludur. Blockchain iş modelleri, güvenli bilgi alışverişini ve işlemlerini kolaylaştırmak için kapsamlı güvenlik de sunar. Dahası, blok zinciri, talep üzerine ölçeklenebilirlik güvencesi ile her büyüklükteki işletme için uygundur..

8. Blockchain Teknolojisinde Bulabileceğiniz Temel Özellikler Nelerdir??

En iyi blockchain özellikleri şunları içerir:,

  • Merkezi olmayan doğa
  • Dağıtılmış defter
  • Daha iyi bütünlük güvencesine sahip güvenli bir ekosistem

9. Blockchain’de Blokların Rolü Nedir??

Blockchain mimarı mülakat soruları arasında bu girişe şüphe duymadan rastlama olasılığınız yüksektir. Blockchain, temelde bir “bloklar” zinciri veya kayıt koleksiyonudur. Bloklar daha sonra birbirine bağlanır ve böylece blok zinciri olarak bildiğimiz bir zincir oluşturur. Kullanıcılar, çevrimiçi defterdeki bir bloğu hash işaretçisiyle tanıyabilir. Karma işaretçisi, ilgili bloktan önceki blok için bağlantı görevi görür. Ek olarak, bir blok, bir zaman damgasının yanı sıra işlem verilerini de içerir. Ayrıca blok zinciri boyutunun belirlenmesinden de sorumludur.

10. Blok Tanımlayıcıları Hakkında Bir Şey Biliyor Musunuz??

Blok zincirindeki blok tanımlayıcıları, bir bloğun tanımlanmasına yardımcı olan blok yüksekliğini ve blok başlığı karmasını içerir..

Kariyerinizi en iyi blockchain sertifikalarından biriyle yükseltmek mi istiyorsunuz? Nasıl Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Mimarı olabileceğinizi kontrol edin.

11. Kayıtları Blockchain’de Saklamak için Kayıt Tiplerini Adlandırın

Blockchain, depolamaya uygun kayıt türlerine herhangi bir kısıtlama getirmez. Çeşitli endüstrilerdeki şirketler şu anda farklı kayıt türlerinin güvenliği için blockchain kullanıyor. Blok zinciri genellikle işlem işleme, yönetim faaliyetleri, kimlik yönetimi, dokümantasyon ve tıbbi işlem kayıtları gibi kayıtların depolanmasına yardımcı olur..

12. Blockchain’deki Forking Hakkında Açıklayın

Forking, uzmanlar için en popüler blockchain mimarı mülakat sorularında ortak bir konudur. Temel olarak, çatallanma, bir kripto para birimi kodunu veya protokolünü güncelleme işlemidir. İşlem sırasında bir blok zinciri iki kola bölünür. Ağ katılımcıları, işlemleri doğrulamak için yeni kurallar ve fikir birliği algoritmalarına ilişkin bir anlaşmaya varamadıklarında genellikle çatallanma kaçınılmazdır. Kullanıcılar, yumuşak çatallar, sert çatallar ve kazara çatallar gibi üç yaygın çatal çeşidi bulabilirler..

13. Nonce’yi ve Madencilikteki Uygulamasını Tanımlayın

Nonce, blockchain mimarı mülakat sorularında karşılaşabileceğiniz yaygın konulardan biridir. Madencilik, iş kanıtı olarak bilinen matematiksel bir bulmacanın çözülmesiyle işlemleri kanıtlamak için temel bir gerekliliktir. Blockchain iş kanıtı, bir kriptografik karma algoritmanın yanında bir nonce veya bir sayının belirlenmesine yardımcı olur. Hem nonce hem de karma algoritma, önceden tanımlanmış hedeften daha düşük bir karma değer üretir. Dolayısıyla, nonce, temel olarak, hash koşulları ve son hash değeri arasındaki benzerliği korumak için hash değerini ayarlamaya yardımcı olan rastgele bir değerdir..

14. Genel Anahtarın Özel Anahtardan Farkı Nedir??

Özel anahtar, blok zinciri ağı üzerinden gönderilen bir mesajın veya işlemin şifrelenmesi veya kilitlenmesi için uygundur. Bu durumda gönderen, alıcının genel anahtarını kullanarak mesaj gönderebilir. Daha sonra alıcı, özel anahtarını kullanarak işlemin veya mesajın şifresini çözebilir. Sonuç olarak, iletişim veya işlem herhangi bir kurcalama tehdidine karşı güvende kalır.

Genel ve özel anahtar arasındaki farkı merak mı ediyorsunuz? İşte özel anahtar ve genel anahtar için kontrol edebileceğiniz bir kılavuz.

15. Akıllı Sözleşmelerin En İyi Uygulamalarından Bazıları Nelerdir??

Akıllı sözleşmelerin en dikkate değer uygulamaları arasında mal sevkiyatlarının takibi, sigorta uygulamaları ve mülkiyet haklarının korunması yer alır. Akıllı sözleşmeler, ücret ödemelerini sağlayan avantajlı araçlar olarak da kullanılabilir.

16. Blok İmza veya Karma Oluşturma Süreci Nedir??

Blockchain mimarı mülakat soruları ayrıca blok imzası oluşturma sürecine de odaklanır. İşlem, SHA-256 gibi tek yönlü bir karma işlevi aracılığıyla işlem ayrıntılarının girilmesiyle başlar. Ardından, kullanıcıların, kullanıcının özel anahtarıyla ECDSA gibi bir imza algoritmasından yararlanarak çıktı değerini çalıştırması gerekir. Artık, şifrelenmiş karmanın yanı sıra karma algoritma gibi diğer bilgi parçalarını da alabilirsiniz..

17. Birden Fazla Sözleşme İçeren Bir Dosyayı Dağıtmanın Sonucu Nedir??

Kullanıcılar, blok zincirinde birden çok sözleşmeye sahip bir dosyayı dağıtamaz. Derleyici, diğer kişileri ihmal etmenin yanı sıra, yalnızca yüklenen dosyadaki son sözleşmeyi dağıtım için dikkate alır..

18. Bir Blockchain Ağından Tüm Bir Bloğu Kaldırmak Mümkün mü?

Evet, kullanıcılar bir blok zinciri ağından tam bir bloğu kaldırabilir. Bu, yalnızca çevrimiçi defterin belirli bir yönüne odaklanmanız gereken durumlarda geçerlidir. Hepsinden önemlisi, bir bloğun tamamını kaldırmak için çeşitli varsayılan filtreler ve seçenekler bulabilirsiniz..

19. Coinbase İşlemini Tanımlayın?

Coinbase işlemi, bir blokta gerçekleşen ilk işlemi ifade eder. Madenciler, katkılarından ötürü blok ödülü toplamak için bu benzersiz Bitcoin işlem çeşidini oluşturabilirler. Madenciler ayrıca madenci tarafından toplanan diğer işlem ücretlerini de toplayabilir.

20. Mutabakat Algoritmalarının Dikkate Değer Varyantları Nelerdir??

Konsensüs algoritmalarının en yaygın varyantları aşağıdakileri içerir:,

  • İşin kanıtı
  • Teminat Kanıtı
  • Bizans Hata Toleransı
  • Geçen Zamanın Kanıtı
  • Yetki Belgesi
  • Temsilci Teminat Kanıtı

Blockchain röportajınızda başarılı olmaya hazırlanmak için bu en yaygın blockchain mülakat sorularını ve cevaplarını gözden geçirin.

Sonuç

Son bir not olarak, blockchain mimarı mülakat sorularının türlerini açıkça gözlemleyebilirsiniz. Blockchain mimarı mülakat sorularında bir adayın başarı şansı, önemli ölçüde konu uzmanlığına bağlıdır. Blok zinciri mimarisindeki bilgi ve becerilerinizin yanı sıra, değer elde etmek için iş merkezli becerilere ihtiyacınız olacaktır..

Blockchain mimarı röportajları, eğitimli ve sertifikalı adaylar için kolay görünse de, görüşmeler için dikkate alınması gereken çok şey var. Tüm soruları güvenle temizlemek için doğru miktarda odaklanma ve konsantrasyon geliştirmeniz gerekir. Ayrıca becerilerinizi ve uzmanlığınızı doğrulayan en iyi blockchain sertifikalarından birine sahip olabilirsiniz. Görüşmede size ekstra bir avantaj sağlayacak ve diğer adaylar arasında size daha yüksek bir öncelik verilecektir..

Bu nedenle, güvenilir blockchain eğitim ve sertifika platformlarıyla blockchain becerilerinizi ve bilginizi geliştirmek için doğru zaman budur..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me