Blockchain alanında kariyer yapmak ister misiniz? Tüm blockchain röportajlarınızda başarılı olmak için bu en iyi blockchain mülakat sorularına göz atın!

Blockchain dikkatimizi çekti. Şüphesiz, blok zincirini iyileştirmek için yorulmadan çalışan birden fazla başlangıç ​​ve kuruluşla hızlı bir şekilde büyüyor. Teknoloji çığır açıyor ve oradaki her sektörü değiştiriyor.

Bir iş arayan olarak pek çok fırsat sunar. Ancak, önce pozisyon için işe alan girişimlere veya şirketlere kendinizi kanıtlamanız gerekir. Mülakatlar, şirketlere girmenin en yaygın yoludur. Bu nedenle en popüler blockchain sorularını yanıtlamanız gerekiyor. Ayrıca, bir blok zinciri sınavına girmenin de size yardımcı olabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle, yapabildiğiniz zaman bir blok zinciri sınavına girdiğinizden emin olun..

Bu blockchain mülakat soruları, röportajı güvenle hazırlamanıza ve temizlemenize yardımcı olacaktır. Bir aday olarak, blockchain hakkında bir yığın sorudan geçmeniz gerekiyor. 50 blockchain sorusunu ve cevabını tartışacağımız için burada devreye giriyoruz..


Tüm bu soruların kendisine bağlı farklı bir zorluk seviyesi vardır. Bunlardan herhangi bir sorun olmadan geçebilmenizi sağlamak için benzer soruları gruplayacağız. Bu sorular, cevaplarla iyice ilgilenmenize ve mümkün olan en iyi biçimde hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Öyleyse, 50 blockchain mülakat sorusuyla başlayalım.

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Kursunda Kariyerinizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Contents

En İyi 50 Blockchain Mülakat Soruları ve Cevapları

Blockchain Mülakat Soruları: Temel Seviye

 1. Blockchain Ağı Güvenilir mi? Öyleyse neden?

Blockchain, fikir birliği algoritmasına sahip eşler arası bir ağdır. Güvenilirliğinin arkasındaki temel neden, verileri nasıl depoladığı ve bunlarla nasıl başa çıktığıdır. Verilerin herhangi bir üçüncü taraf kötü niyetli aktöre karşı korunmasını sağlamak için kriptografik algoritmalar kullanır. Bu, yalnızca verilere sahip olan varlığın ona erişebileceği anlamına gelir.

Ayrıca, blok zincirindeki veri depoları her zaman izlenebilir ve bu da şeffaflık sağlar. Blockchain’i güvenilir kılan bir şey daha veri bütünlüğü özelliğidir. Bu özellik sayesinde veriler yazıldıktan sonra değiştirilemez..

Not: Bu, blockchain ile ilgili en yaygın sorulardan biridir..

 1. Ethereum Nedir?

Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi merkezi olmayan bir sistemdir. Tamamen ademi merkeziyetçi, yani onu kontrol eden merkezi bir otorite yok.

Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir ve bitcoin ile karşılaştırıldığında farklı bir yaklaşım kullanır. Bitcoin’de olduğu gibi platform üzerinden dijital ödemeler yapılabilmektedir. İki akran içindeki yasal sözleşmeleri otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanır.

dApp (merkezi olmayan uygulamalar), Ethereum üzerinde çalışan ve bir kuruluşu veya projenin belirli bir bölümünü yönetmek için akıllı sözleşmeler kullanan bir uygulamadır. Bu gerçekten Ethereum ile ilgili önemli mülakat sorularından biridir..

Daha fazla oku: Kurumsal Ethereum: İşletmeler İçin Özel Blok Zinciri

 1. Ethereum ve Bitcoin Blockchain Arasındaki Fark Nedir??

Bir blok zinciri, dağıtılmış bir eşler arası ağdır. Eşlerin değişmez verileri ve şeffaflığı kaydetmelerini sağlar. Bitcoin ve Ethereum arasındaki fark, yaklaşımlarıdır. 2. nesil blockchain çözümü olan Ethereum, bitcoin’i neredeyse mümkün olan her şekilde iyileştiriyor.

Temel fark, endüstri sorununu nasıl çözmeye çalıştıklarıdır. Kavramsal olarak, bitcoin dijital bir para birimidir, Ethereum ise akıllı sözleşmelerle ilgilidir. Ethereum, Bitcoin’in Proof-of-Work (PoW) ile karşılaştırıldığında Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği algoritmasını kullandığı için enerji açısından da verimli. Bu aynı zamanda Ethereum’u bitcoin’e kıyasla daha ölçeklenebilir hale getirir. Bu, Ethereum ile ilgili önemli mülakat sorularından bir diğeri.

 1. Genel Anahtar Nedir?

Kriptografik algoritmada, bir blok zincirindeki akranların cüzdanında para almasına izin veren bir genel anahtar kullanılır. Genel anahtar, özel bir anahtara eklenir ve bir çift anahtar oluşturur. Hem özel-genel anahtar çifti, blok zincirinin güvenliğinin sağlandığından emin olmak için kullanılır. Genel anahtar, belirli bir düğüm veya adres için benzersiz olan alfasayısal bir dizedir..

 1. Özel Anahtar Nedir?

Özel anahtar, şifreleme ve şifre çözme sağlamak için ortak bir anahtarla birlikte kullanılan alfasayısal bir ifadedir. Blockchain güvenliğinde kullanılan kriptografik algoritmaların bir parçasıdır. Anahtar, anahtar oluşturucuya atanır ve yalnızca onunla kalmalıdır. Bunu yapmazsa, cüzdan içinde bulunan ayrıntılara veya verilere veya özel anahtarın atandığı adrese herkes erişebilir. Bir blockchain mimarı pozisyonu için bu tür bir röportaj sorusuyla karşılaşacaksınız..

Genel anahtar ile özel anahtar arasındaki farkı öğrenmek ister misiniz? Genel anahtar ve özel anahtar hakkındaki kılavuzumuza şimdi göz atın!

 1. Blockchain Ekosisteminin Bileşenleri Nelerdir? Açıklamak.

Blockchain ekosisteminin dört ana bileşeni vardır. Aşağıdaki gibidir.

 • Düğüm uygulaması
 • Paylaşılan defter
 • Konsensüs algoritması
 • Sanal makine

Her biri, blok zinciri ekosisteminin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamada çok önemli bir rol oynar..

Blockchain Teknoloji Yığını

Not: Bu, blockchain teknolojisiyle ilgili en önemli sorulardan biridir. Verdiğiniz cevaba bağlı olarak röportaj, kolayca takip soruları sorabileceğinden, blockchain ekosistemi hakkında daha fazla bilgi okumayı öneririz.

 1. Blockchain Teknolojisinin Farklı Türleri Nelerdir??

Birçok farklı tipte blockchain teknolojisi (defter) vardır. Bitcoin’den bildiğimiz ilk defter türü, halka açık blok zinciridir. Doğası gereği gerçekten ademi merkeziyetçi bir yapıya sahipler. Diğer blok zinciri / defter türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Herkese açık blockchain
 • Özel blok zinciri
 • Konsorsiyum veya Birleşik blok zinciri
 • Hibrit blok zinciri
 1. Blockchain Geleneksel Bankacılık Defterinden Tamamen Farklı mı??

İşlemlerin doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için banka defterleri kullanılır. İşlemlerin izini sürmelerinin ve zaman damgalarının olmasının nedeni budur. Bir banka defteri ile bir blok zinciri arasındaki önemli fark, bunların nasıl yönetildiğidir. Blok zinciri doğası gereği merkezi olmayan bir yapıya sahiptir; ancak, banka defterleri tamamen merkezileştirilmiştir çünkü bankalar onları yönetir.

Blok zinciri, banka defterleriyle karşılaştırıldığında tamamen şeffaf ve güvenilirdir. Bankalar, bankacılık işlevlerinin çoğunu otomatikleştirmek ve güvenilir bir yaklaşım sağlamak için blockchain teknolojisine meraklıdır. Bununla birlikte, operasyonlarını hala kontrol etmelerini sağlamak için birleşik blok zinciri veya özel blok zinciri kullanma olasılıkları daha yüksektir..

Not: Yazılı bir formatta görüniyorsanız, bu soru blok zinciri sınav soruları için de yaygındır..

 1. Herkese Açık Blockchain Nedir? Örnekler ver.

Halka açık bir blok zinciri, doğası gereği halka açıktır. Herkesin okuyabileceği, yazabileceği ve katılabileceği tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahiptirler. Blok zincirini hiçbir merkezi otorite kontrol etmez. Ayrıca, veriler bir kez yazıldıktan sonra değiştirilemeyeceği için tüm veriler doğrulanabilir. Halka açık blok zincirlerinin temel örnekleri arasında Bitcoin ve Ethereum bulunur.

 1. Özel Blockchain Nedir? Örnekler ver.

Özel bir blok zinciri doğası gereği özeldir. Kontrolde merkezi bir otorite ile çalışırlar. Bu şekilde, blok zincirine yalnızca seçilen kullanıcıların erişmesine izin verirler. Herkes tarafından erişilebilir değildir, bu da onu bankalar ve diğer merkezi kuruluşlar için ideal kılar. Örneğin, Hyperledger.

 1. Federe Blockchain Nedir? Örnekler ver

Birleşik blok zinciri, bir grup tarafından çalıştırılan bir blok zinciridir. Grup işlemlerin doğrulanmasını adadığından, bu onları daha hızlı ve ölçeklenebilir hale getirir. Başlamak için, önceden seçilmiş düğümler liderler tarafından yapılır. Hem işlemleri hem de blok zincirine katılabilecek kişileri belirleyen bu düğümler. Örnekler arasında EWF, R3 vb..

 1. Blockchain’in Temel Özellikleri / Özellikleri Nelerdir??

Blockchain’in birçok temel özelliği vardır. Aşağıdakileri içerirler.

 • Bir veri yapısı olarak blockchain: Blockchain, bir veri yapısı olarak hareket edebilir ve kimlik bilgileri, sigorta, tıbbi vb. Dahil olmak üzere farklı veri türlerini depolayabilir..
 • Değişmezlik: Veriler, blok zincirinde depolandıktan sonra değişmezdir. Bu, blockchain kurcalama algılama özelliğini de verir..
 • Veri koruma: Verinin sahibi kaynak eşin kendisi olduğundan, veri koruması tamamen kaynağa bağlıdır. Üçüncü taraf aktörlerin yokluğu, aynı zamanda güvenli olduğu ve en iyi veri korumasını sunduğu anlamına gelir.
 • Merkezi olmayan defter teknolojisi: Merkezi olmayan defter teknolojisi, bir blok zincirinin en önemli özelliğidir. Özel bir kuruluş veya kamu tarafından çeşitli kullanım durumlarında kullanılabilir..
 • Daha iyi kullanıcı anonimliği: Kullanıcılar, diğer geleneksel ağlara kıyasla nispeten gizlidir.
 • Çift harcama: Blockchain, fikir birliği algoritmalarını ve dağıtılmış defter teknolojisini kullanarak çift harcama sorunlarını çözer.

Blockchain Teknolojisi Özellikleri

Not: Yazılı bir formatta görüniyorsanız, bu soru blok zinciri sınav soruları için de yaygındır..

Blockchain teknolojisinin farklı özellikleri hakkında şimdi daha fazla bilgi edinin!

Blockchain Mülakat Soruları: Liste Türü

 1. Blockchain Uygun Güvenliği Nasıl Sağlayabilir??

Uygun güvenliği sağlayabilen ve kuruluşların uygun işlem kayıtları oluşturmasına olanak tanıyan altı temel ilke vardır. Ve bunların tümü, tüm veriler için uygun güvenliği sağlar.

 • Denetleme
 • Uygulamaların güvenliğini sağlama
 • Veritabanı güvenliği
 • Dijital işgücü eğitimi
 • Uygun test yöntemleri
 • Süreklilik planlaması.

Bir blockchain mimarı pozisyonu için bu tür mülakat sorularıyla karşılaşacaksınız..

 1. Blockchain’in Dezavantajları Nelerdir??

Blockchain, dezavantajlardan veya dezavantajlardan arınmış değildir. Eksileri aşağıda listelenmiştir.

 • Karmaşık teknolojinin uygulanması ve bakımı zordur
 • Ölçeklenebilir sorunlar hala var
 • Ağ hızı ve işlem maliyetleri değişiklik gösterir
 • İnsan hatası hala ortadan kalkmadı
 1. Blockchain’in Faydaları Nelerdir??

Blockchain’in en önemli faydaları arasında şunlar yer alır:

 • Geliştirilmiş şeffaflık
 • Yükseltilmiş güvenlik
 • Daha iyi izlenebilirlik
 • Artan hız ve verimlilik
 • Azalan maliyetler
 1. İşletmeler Blockchain Kullanarak Ne Kazanıyor??

İşletmeler, blockchain kullanımından birçok fayda sağlayabilir. Onlar

 • İşitilebilirlik
 • Verimlilik
 • Şeffaflık
 • İzlenebilirlik
 • geri bildirim
 • Güvenlik

Daha fazla oku:İşinizi Güçlendirmek İçin Blockchain Nasıl Uygulanır??

Blockchain Mülakat Soruları: Orta Zorluk

 1. Bloklar Nedir?

Bir blok, bitcoin ağının bir parçasıdır. İşlem verileri kalıcı olarak bir blokta saklanır. Ayrıca, bloklar her zaman sıralıdır ve en son bloğa yeni veriler eklenir. Basit bir deyişle, boyutu sabit olan bir kayıt defteri. Bir blok tamamlandığında, daha sonra blok zincirine bağlanan yeni bir blok oluşturulur. “Blok” zincirinin adının geldiği yer burasıdır. Bloktaki tüm bilgiler şifrelenmiştir ve yalnızca alıcı ve gönderen tarafından erişilebilir.

 1. Blockchain Nasıl Blok Oluşturur??

Blok boyutuna ulaşıldığında bloklar blok zinciri tarafından otomatik olarak oluşturulur. Blok bir dosya olduğundan, işlemler dolana kadar dosya üzerinde tutulur. Doğrusal olarak listelenir ve en son bloğun bir öncekine bağlanması için bağlanır. Bir bloğu tanımlamak için, matematiksel bir fonksiyon kullanılarak bir karma değer üretilir. Ayrıca bir blokta yapılan değişiklikleri de gösterir..

 1. Herkes Blok Zincirinden Blokları Kaldırabilir mi??

Blokların bir blok zincirinden kaldırılması tamamen nasıl işlendiğine bağlıdır. Bir bloğu manuel olarak kaldırmak mümkün değildir. Bununla birlikte, eğer kaybolursa, blok zinciri genellikle diğer eşleri kullanarak veritabanını yeniden oluşturmaya çalışır..

Doğrulandıktan sonra, kimsenin normal işlemler yapmasını gerektirmediğinden blok zinciri boyutunu düşürmek için silinebilirler. Gerektiğinde yeniden indirilebilir. Bu işlem budama olarak bilinir.

Blockchain’in çalışması hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain’in nasıl çalıştığını anlamak için önceki makalemizi okuyun.

 1. Bloklar Nasıl Birlikte Zincirlenir??

Bir bloğa atanan bir hash değeri, onları birbirine zincirlemek için kullanılır. Karma değeri değiştirilirse, bu, birisinin karmada depolanan verileri aldatmaya çalıştığı anlamına gelir. Bloklar arasındaki bağlantı, önceki bloğun hash değerini saklayarak yapılır. Örneğin, blok 3, blok 2’nin karma değerini depolar ve böyle devam eder..

 1. Blockchain, Saklandıktan Sonra Verileri Herkesin Değiştirmesine İzin Verir mi? Değilse Neden?

Blok zincirinde depolanan veriler, dijital imza kullanılarak uygun şifreleme ile korunur. Bu, verileri yalnızca tek seferlik bir işlem olarak bir blokta yazılmasını sağlar. Hiçbir şekilde değiştirilemez.

 1. Bir Blockchain’de Ne Tür Kayıtlar Tutabilirsiniz?

Blockchain, bir veri yapısı görevi görür; bu, herhangi bir veri biçimini depolamak için kullanılabileceği anlamına gelir. Endüstriler, sunduklarından tamamen yararlanabildikleri için blockchain kayıt türlerini uygun şekilde kullanabilir. Blok zincirinde tutulabilecek en yaygın kayıt / veri türleri aşağıdaki gibidir.

 • Kimlik yönetimi
 • Hareket işleme
 • Dokümantasyon
 • Tıbbi kayıtlar
 • Yönetim faaliyetleri
 • Ticari işlemler
 1. Blockchain Dağıtılmış Veritabanı Geleneksel Veritabanlarından Nasıl Farklıdır??

Geleneksel veritabanları, bir istemci-sunucu ilişkisi şeklinde çalışır. İstemci verileri değiştirebilir ve tüm bilgileri depolamak için merkezi bir sunucu kullanır. Verilere erişim sağlamak için kimlik doğrulama gereklidir, bu da veritabanı yöneticisini tüm kurulumda güçlü bir varlık yapar.

Blockchain veritabanı tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahiptir ve birkaç düğümden oluşur. Düğümler, yeni veri eklendiğinde fikir birliğine katılır. Tam bir merkezi olmayan çözüm sağlar. Blockchain veritabanı, daha iyi şeffaflık ve bütünlük sunar. Bu iki veri tabanı türü arasındaki bir diğer fark, verileri nasıl okudukları ve yazdıklarıdır. Geleneksel veritabanı CRUD kullanır, oysa blok zinciri sıralı veri yazmayı kullanır.

Blockchain vs Veritabanı

Fark hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Blockchain ve Veritabanı makalesini okumanızı öneririz..

 1. Blok Tanımlayıcı Nedir?

Bir blok zincirindeki her bloğun benzersiz bir tanımlayıcısı vardır. Benzersiz bir tanımlayıcı görevi gören karma değerdir. Bu, iki blok tanımlayıcısının aynı olmayacağı anlamına gelir.

 1. Blok Güvenliği Nasıl Korur??

Blokların güvenliği, karma tanımlayıcılar kullanılarak her bloğun bir öncekine bağlanmasıyla korunur. Bu, karma değer değişeceğinden blok verilerinin değiştirilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, bir blokta depolanan her veri ayrıca kriptografi kullanılarak korunur.

Verilerin kilidi, ilk olarak onu oluşturan ağ katılımcısı tarafından açılabilir. Verilere erişmek için özel bir anahtar gereklidir. Bir blokta depolanan işlemler dijital olarak imzalanır ve bu nedenle değiştirilemez, bu da bloğa gerektiğinde gerekli bütünlüğü ve şeffaflığı verir..

 1. Çifte Harcama Nedir?

Çift harcama, aynı dijital para birimini ağ güvenliği olmadan, fark etmeden iki kez harcama sürecidir. Çifte harcama, piyasadaki en büyük sorunlardan biridir ve finans kurumu, ne pahasına olursa olsun çift harcamayı önlemeye özen gösterir. Esas olarak, asıl tutarın asla harcanmadığını düşünmek ve diğer işlemler için kullanılmasını sağlamak için ağı kopyalamak suretiyle yapılır..

 1. Çifte Harcamayı Nasıl Durdurabilirsiniz??

Mutabakat algoritması sayesinde blokzincir ile çifte harcama engellenmektedir. Mutabakat algoritması, işlemin orijinal olmasını sağlar ve bunu bloğa kaydeder. Böylece, çift harcamayı mümkün kılan birden fazla düğüm tarafından doğrulanır..

Bununla birlikte, ağ saldırısının% 51’i, ağın% 50’sinden fazlası bir varlık tarafından kontrol edildiğinden herhangi bir blok zincirini iki kat harcamaya açık hale getirebilir.

Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın.

Blockchain Mülakat Soruları: Konu – Konsensüs Algoritmaları

 1. Konsensüs Algoritması Nedir?

Fikir birliği algoritması, sistem veya dağıtılmış ağ üzerinden bir veri değişikliği üzerinde fikir birliğine varma yöntemidir. Mutabakat algoritmaları, bilinmeyen düğümlerden oluşan ağın, blok zinciri aracılığıyla depolanan veya paylaşılan veriler üzerinde fikir birliğine varmasını sağladıkları için yoğun bir şekilde blok zincirlerinde kullanılır. En popüler fikir birliği algoritmalarından bazıları Proof-of-Stake (PoS) ve Proof-of-Work (PoW).

Mutabakat Algoritmaları İnfografik

 1. Mutabakat Algoritması Türleri Nelerdir??

Piyasada pek çok fikir birliği algoritması veya tekniği vardır. En popüler fikir birliği algoritması şunları içerir:

 • İş Kanıtı (PoW)
 • Proof-of-Stake (PoS)
 • Temsilci Teminat Kanıtı (DPoS)
 • Yetki Kanıtı (PoA)
 • Geçen Kanıtı Zaman (PoET)
 • Bizans Hata Toleransı

Bu algoritmalar hakkında daha fazla bilgiyi şimdi mutabakat algoritmaları kılavuzumuzdan öğrenin.

 1. Proof-Of-Work (Pow) Mutabakat Algoritması Nasıl Çalışır??

Proof-of-Work (PoW), düğümlerden zorlu matematiksel bulmacaları çözmek için gerekli hesaplama gücünü sağlayarak çalışmalarının kanıtını sağlamalarını isteyerek çalışır. İşlemler, blok zorluğunun madenciler için madencilik zorluğunu belirlediği bloklarda saklanır. Madenciler, blok zincirine hesaplama gücü sağlamada rol alan özel düğümlerdir. Süreç madencilik olarak bilinir.

 1. Proof-Of-Stake (Pos) Mutabakat Algoritması Nasıl Çalışır??

Proof-of-Stake, token stake etme yoluyla çalışır. Zor matematiksel hesaplamalı bulmacaları çözmek yerine, jetonlar veya madeni paralar düğümlere yatırılır. Bu özel düğümler, bir kullanıcıdan stake ederek fikir birliği sürecine katılır. Düğümlerin her zaman işlemin bir bloğunu doğrulamak için seçilme şansı vardır. İşlemleri başarıyla doğruladıklarında bir ödül kazanıyorlar.

 1. Proof-Of-Stake (Pos) ile Proof-Of-Work (Pow) Arasındaki Fark Nedir??

En popüler iki fikir birliği algoritması olan PoW ve PoS arasındaki fark, nasıl çalıştıklarıdır. PoW enerji açken PoS değildir. Diğer önemli farklılıklar, PoS’de hiç veya daha az hesaplama gücüne kıyasla PoW’da büyük hesaplama gücüne duyulan ihtiyacı içerir. PoS ayrıca uygun maliyetlidir ve PoW ile karşılaştırıldığında daha hızlı tamamlanma süresi sunar.

Daha fazla oku: PoW Vs. PoS: İki Blockchain Konsensüs Algoritması Arasında Bir Karşılaştırma

Blockchain Mülakat Soruları: dApp’ler, Akıllı Sözleşmeler, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, Merkezi Olmayan Finans

 1. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Nedir?

Merkez bankası dijital para birimleri bir tür dijital para birimidir. Bunlar esas olarak mevcut itibari paranın dijital bir versiyonudur. Gerçekte, bu sistemi geliştirme ilhamı Bitcoin’den geldi, ancak bu sistemin temelindeki mimari, hükümetler tarafından kontrol edileceği için oldukça farklı..

 1. Merkezi Olmayan Finansmanlı Teknoloji Nedir?

Merkezi olmayan finans, temel teknoloji olarak Ethereum gibi halka açık blok zincirleri kullanan yeni tür merkezi olmayan para sistemidir. Genellikle, merkezi olmayan finansmanın bileşenleri arasında dijital varlıklar, protokoller, akıllı sözleşmeler ve dApp’ler bulunur..

Daha fazla oku: Merkezi Olmayan Finans Teknolojisi: Kapsamlı Bir Kılavuz

 1. Blockchain Uygulamaları Geliştirmek İçin Popüler Platformlar Nelerdir??

Blockchain uygulamaları geliştirmek için en popüler platformlar arasında Hyperledger Fabric, Ethereum, R3 Cords, Quorum ve Ripple bulunur..

 1. Hyperledger nedir?

Hyperledger, blok zincirini iyileştirmek için açık kaynaklı bir işbirliği çabasıdır. Kurumsal düzeyde bir çerçeve sunar. Araçlar, imalat, tedarik zincirleri, finans vb. Dahil olmak üzere birçok sektörde blok zinciri uygulamasının güçlendirilmesine yardımcı olacaktır. Linux Vakfı bunu yönetir. Hyperledger Fabric ve Hyperledger Sawtooth ile ilgili mülakat sorularıyla da karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, röportaj sorularını yanıtlamak için Hyperledger sawtooth ve Fabric’e göz attığınızdan emin olun.

 1. Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşme en iyi şekilde, bir anlaşmayı gerçekleştirmek için etkileşime girecek iki taraf arasında kuralları ve düzenlemeleri uygulamanıza izin veren bir bilgisayar kodu olarak tanımlanır. Sözleşme bir kez yazıldıktan sonra otomatik olarak istenilen sayıda yürütülebilir. Akıllı sözleşmeler, kod yardımı ile yazılan yasal bir sözleşmedir. Görevleri otomatikleştirmek ve ayrıca belirli bir sisteme şeffaflık getirmek için blok zincirinde yaygın olarak kullanılır. Örneğin, akıllı sözleşmeler gerçek dünya varlıklarını satmak veya satın almak için kullanılabilir..

Şimdi akıllı sözleşmeler hakkında daha fazla bilgi edinin!

 1. Akıllı Sözleşme Geliştirme Blockchain Teknolojisiyle Nasıl İlişkili??

Akıllı sözleşmeler, iki eş arasındaki yasal bir sözleşmeyi otomatikleştirmek için tanıtıldı. Blockchain’i verimli hale getirmek için akıllı sözleşme geliştirme gereklidir. Ethereum başından beri oldukça iyi idare etti ve fikri tanıttı. Bitcoin akıllı sözleşmeleri de kullanabilir, ancak yerel olarak kullanamaz. Akıllı sözleşmelerin bitcoin üzerinde çalışmasını sağlamak için RootStock akıllı sözleşme platformunu kullanmanız gerekir. Blockchain teknolojisinin daha fazla sorunu çözmesi ve çözmesi için gelişme gereklidir..

akıllı sözleşme blok zinciri mülakat soruları nedir

 1. DApp nedir?

dApp ayrıca bir blockchain üzerinde çalışan “merkezi olmayan uygulama” anlamına gelir. Akıllı sözleşmeler, dApp’ın farklı işlevlerini otomatikleştirmek için kullanılır. Uygulama olduğu için birden fazla eş katılabilir ve tek bir kuruluş tarafından kontrol edilmez. dApp’ler genellikle bir protokolü veya algoritmayı izler ve ayrıca işlevselliğine bağlı bir teşvik gerektirir. Son olarak, tamamen açık kaynaklıdır.

Merkezi olmayan uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Merkezi olmayan uygulama hakkındaki kılavuzumuza şimdi göz atın!

 1. DApp’ın Normal Bir Uygulamadan Farkı Nedir??

dApp’ler merkezi olmayan bir ağ veya sistem üzerinde çalışırken, uygulamalar genellikle merkezi olmayan bir ekosistemde çalışmak üzere tasarlanmamıştır. dApps, blockchain’den yararlanan ve üzerinde çalışan yeni nesil uygulamalardır. DApp’leri destekleyen popüler blockchain çözümleri arasında NEO ve Ethereum bulunur.

 1. DApp’ın Akıllı Sözleşmeden Farkı Nedir??

dApp’ler, blok zincirinde belirli bir eylemi veya özelliği yerine getiren merkezi olmayan uygulamadır. Bir kuruluş tarafından sürdürülür, böylece bazı süreçleri etkili bir şekilde otomatikleştirebilir veya tamamlayabilirler. Öte yandan, akıllı sözleşmeler, kod kullanılarak önceden tanımlanmış kurallar altında iki eş olarak hareket edecek şekilde yapılır. Akıllı sözleşmelerin aksine, dApp’lara herhangi bir zamanda birden fazla eş tarafından erişilebilir.

 1. Sağlamlık Nedir?

Solidity, sözleşmeye dayalı programlama sunan üst düzey bir programlama dilidir. Ethereum Sanal Makinesi’nin işlevselliğini geliştirmek için kullanılır ve ayrıca Ethereum akıllı sözleşmelerini programlamak için aktif olarak kullanılır. Sözdizimi söz konusu olduğunda JavaScript’e benzer ve kullanımı kolaydır.

 1. Sağlamlığın Başlıca Kullanım Durumları Nelerdir??

Solidity’nin ana kullanım durumu, Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmeler ve dApp’ler oluşturmaktır. Akıllı sözleşmelerin açık kaynaklı bir sürümünü oluşturmak için kullanılabilir. Solidity kullanılarak oluşturulan akıllı sözleşmeler, verileri depolamak, bir koşul karşılandığında belirli bir eylemi gerçekleştirmek veya yalnızca belirli bir eylemi durdurmak için kullanılabilir. Akıllı sözleşmelerin blockchain’e yerleştirilmeden önce insanlar tarafından geliştirilmesi gerekiyor.

Blockchain Mülakat Soruları: Genel Sorular

 1. Bir Blockchain Ağını Hackleyebilir misiniz??

Blok zinciri, çoğunlukla oldukça güvenlidir. Ancak tamamen güvenli değildir. Bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilebilecek birçok farklı hack türü vardır. Örneğin, Sybil saldırısı, Yönlendirme saldırısı, Doğrudan Hizmet Reddi vb. % 51 saldırısı, bilgisayar korsanlarının bilgi veya bozuk para çalmak için kullanabileceği önemli bir saldırıdır. Diğer güvenlik açıkları, sistemlerin veya platformların nasıl uygulandığını içerir ve bu da onu savunmasız bırakır. Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) saldırılara karşı savunmasızdır.

Blockchain hacklenebilir mi blockchain mülakat soruları

Ayrıca Oku:Blockchain Hacklenebilir mi?

 1. Cryptocurrency Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği, bir blok zincirindeki işlemlerin doğrulanması ve doğrulanmasının ve bir blok üzerine yazılmasının sağlanması sürecidir. Madencilik, bir blok zincirine fikir birliği sağlamak için maliyetli hesaplama ekipmanı kullanan madenciler tarafından gerçekleştirilir. Madencilik çoğunlukla, madencinin karmaşık matematiksel bulmacaları çözmesi gereken İş Kanıtı (PoW) fikir birliği algoritması tarafından kullanılır. Çalışmaları için ödüllendirilirler.

 1. Blockchain, Dijital Koruma ve Siber Güvenlik İçin Ne Kadar Yararlı??

Blockchain, verilere duyarlı bilgilerin korunmasına yardımcı olabilecek kurcalamaya karşı bir çözümdür. Bu, blockchain’in hem siber güvenlik hem de dijital koruma için faydalı olabileceği anlamına gelir. Blockchain’in dijital koruma ve siber güvenliğe değer sağlamasına yardımcı olan diğer temel özellikleri şeffaflık, bütünlük ve merkezi olmayan bir yaklaşımdır. Kriptografi, verileri koruyan ve siber güvenliği geliştiren blok zincirinde de kullanılır..

 1. Metamask nedir?

Metamask, Ethereum dApp’lerine doğrudan tarayıcınızdan bağlanmanıza izin veren bir web uygulamasıdır. Bu, dApp’lere ve işlevlerine erişmek için tam bir Ethereum düğümüne sahip olmanıza gerek olmadığı anlamına gelir..

 1. Yıldırım Ağı Nedir?

Yıldırım ağı, bitcoin’in çalışmasını iyileştirmek için zincir dışı ve ölçeklenebilir bir çözümdür. Düşük maliyetle veya kendisiyle ilişkili hiçbir maliyet olmadan anında işlem getirecektir. Dahası, sıkı çalışmanın çoğunu zincir dışında alarak bitcoini daha ölçeklenebilir hale getirecek. Yıldırım ağı aktif geliştirme aşamasındadır ve halihazırda birçok satıcı tarafından kullanılmaktadır..

 1. Blockchain’in Geleceği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz??

Blockchain’in geleceği parlak. Şu anda hem teknolojik hem de benimsenme aşamasında büyüdüğü büyüme aşamasındadır. Hemen hemen tüm farklı sektörlerdeki kullanım senaryoları, geleceği hakkında çok şey söylüyor. Blockchain teknolojisine ilgi duyan daha fazla yatırımcıyla, hem endüstriyel hem de günlük yaşamda blockchain üzerinde büyük bir etki göreceğiz. Ayrıca, daha etkili ve pratik hale getirmek için yapay zeka, büyük veri vb. Dahil diğer teknolojilerle birlikte kullanılacaktır..

 1. Atomik Takas Nedir?

Atomik takas, akıllı sözleşmelerin kullanımı sayesinde daha hızlı transferler sağlar. Eşlerin herhangi bir aracı değişim olmadan bir kripto para birimini diğeriyle değiştirmesine izin veren devrim niteliğinde bir teknolojidir. Zincir dışı ve iki farklı blok zinciri arasında yapılır.

Atomik takas hakkında şimdi daha fazla bilgi edinin!

Sonuç

Bu bizi en iyi 50 blockchain sorusuna ve cevabına götürüyor. Blockchain teknolojisi ile ilgili tüm bu sorular, büyük röportaj için hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, bir blockchain röportajında ​​başarılı olmak için kapsamlı bir şekilde hazırlanmanız gerektiğini her zaman unutmayın. Bu nedenle, tüm soruları gözden geçirdiğinizden ve temel sağlamlığınızı aldığınızdan emin olun..

Acemiyseniz ve bir blockchain kariyeri nasıl inşa edebileceğinizi anlamak istiyorsanız, Enterprise Blockchain’de Kariyerinizi Nasıl Oluştururuz Kursumuzla başlamanızı öneririz.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me