Giderek daha fazla kurumsal şirket, işlerinde blockchain kullanmaya heveslidir. Kurumsal şirketler için en iyi blok zinciri iş modellerinden bazılarını tartışalım.

Blockchain, farklı endüstriyel dikeylerin dikkatini çekti. Yalnızca işletmenin işleyişini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda yeniliğin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlar..

Bu nedenle blockchain’i benimseyen birçok şirket bulacaksınız. Bu aynı şirketler aynı zamanda blok zinciri ile uğraşıyorlar ve bu da onu daha genel uygulama için daha uygun hale getiriyor..

Ön planda inovasyonla birlikte, blockchain iş modellerinin kullanımındaki artışa da tanık oluyoruz. Bugünün makalesinde, blockchain iş modellerini keşfedeceğiz.


Ademi merkeziyet, çevremizdeki sorunları algılama ve benzersiz bir şekilde çözme şeklimizi gerçekten değiştirdi. Sadece bu değil, aynı zamanda dışarıdaki işletmeler için de birçok fırsat sunuyor. Peki, buna nasıl yaklaşıyorlar? Çözüm, doğru blok zinciri iş modellerini bulmak ve bunları doğru şekilde uygulamaktır..

Şimdi kayıt:Ücretsiz Blockchain Kursu

Neden Blockchain İş Modellerine İhtiyacımız Var??

Blockchain’in kendisi yeni bir iş modelidir. Blockchain ile kuruluşlar, işlerini bir ademi merkeziyet platformuna dönüştürebilir ve bu da işlerinin çalışma şeklini değiştirebilir. Varlıkları, işlem akışını, karları değiştirir ve ayrıca değişim sırasında büyümenin sürdürülmesini sağlar..

Bitcoin’in 2009’da ortaya çıkmasından bu yana, blockchain’in başarısız olduğu veya en azından blockchain uygulamalarının sefil bir şekilde başarısız olduğu birçok örnek oldu. Kısmen uygulamanın nasıl gerçekleştiğinden kaynaklanıyordu, ancak aynı zamanda şirketlerin hatalı iş modelinden de kaynaklanıyordu..

BitConnect iş modeli gibi blok zinciri tabanlı iş modelleri bir Ponzi şemasından başka bir şey değildi. Orada saf insanlardan yararlanan başka modeller de var. Tüm bu tür dolandırıcılıkları görmezden geleceğiz ve yalnızca yasal blok zinciri iş stratejisi modellerine odaklanacağız..

Teknik açıdan bakıldığında, işletmelerin çalışma şeklini iyileştiren ve son kullanıcılara fayda sağlayan blockchain tabanlı bir iş modeline ihtiyacımız var..

Blockchain tabanlı iş modeli, sadece yatırımcılardan ziyade girişimcilere odaklanmaya başlamalıdır. Bu, projelerin pazardaki değerden çok faydaya odaklanmasını sağlayacaktır. SuchApp, blockchain destekli bir mesajlaşma platformu sağlayarak yardımcı programa odaklanan projelerden biridir. Bu, blok zinciri iş fikirlerinin hem makro hem de mikro düzeyde çalışması gerektiği anlamına gelir ve hem şirket içi çalışanlara hem de son kullanıcılara fayda sağlar..

Daha fazla oku: Bilmeniz Gereken 6 Anahtar Blockchain Özelliği

Geleneksel İş Modelini Anlamak

Blockchain iş stratejisi modellerini daha iyi anlamak için önce geleneksel iş modeli hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekiyor. Blockchain kullanımı, geleneksel iş modeli kullanmayan tüm işletmeler.

Esasen hizmet veya mal sağlarlar ve buradan kar elde ederler. Tüketiciler, ürünü veya hizmeti belirlenen bir oranda satın alır..

Oranlar buna göre belirlenir ve hizmet veya ürünü sağlama sürecinde işletmenin sahip olduğu veya sahip olabileceği tüm ücret veya diğer masraflardan oluşur. Her işletmenin, işi ele almanın farklı bir yolu vardır. Ancak, temel bir merkezi model kullanıyorlar.

Model dört ana birimden oluşmaktadır. Sahipleri veya hissedarları, kuruluşu, müşterileri ve çalışanları içerir..

Nasıl yapabileceğinizi öğrenin blockchain’i uygula işinizi şimdi güçlendirmek için!

Blockchain İş Modeli

En İyi Blockchain İş Modelleri

Blockchain iş modeliyle birçok şey değişti. Her şeyden önce, ademi merkeziyetçiliktir, yani merkezi bir otoriteye ihtiyaç yoktur. Ancak konu blockchain iş modelleri olduğunda her zaman durum böyle değildir.

Örneğin dApps, eşler arası işlemler sayesinde doğrudan iş sağlar. Merkezi bir otoriteye ve herhangi bir arabulucuya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Güvenilir bir ağ oluşturma yeteneği devrim niteliğindedir, sonuncusu.

Peki, dApps uygulamasında hangi varlıklar mevcut değil? Birincisi, çalışan veya hissedar yoktur. İkincisi, hiç kimseye ait değildir, bu da iş modelini kullanıcılar için kazançlı bir olasılık haline getirir. Bununla birlikte, derine inersek, kullanıcıların kendilerinin çalışan veya sahip olduklarını söyleyebiliriz, ancak bu blok zinciri modelinde rolleri ve etkileri büyük ölçüde değişti..

Kar yapmak

Peki, yukarıdaki blockchain tabanlı iş modeli nasıl kar ediyor? Bunun bir yolu, kar elde etmek için jeton kullanmaktır. Blok zincirinin fikir birliğine varmasına yardımcı olan herkes, değeri tutan jetonla ödüllendirilir. Değer, ancak piyasa koşullarına bağlıdır. Örneğin Bitcoin, madencilere ağa katkıda bulunarak kar elde etme şansı sunuyor.

Her şey harika görünüyor, ama işi para kazanmak için başlatan organizasyon veya işletme ne olacak? Bunu kendileri için bir miktar jeton tutarak yaparlar.

Başlangıçta, jetonun değeri önceden belirlenmiş bir değere ayarlanır ve ICO aracılığıyla ilgilenen yatırımcılara satılır. Bununla birlikte, token’ın piyasaya sürüldükten sonraki değeri, piyasa durumu, iş değeri ve mevcut piyasa senaryosunda işletmenin nasıl gittiği gibi birçok faktöre bağlıdır..

Kitle fonlaması süreci, ilk benimseyenlere işe yatırım yapma şansı vererek, kâr elde etmeleri için daha iyi bir şans veriyor. İlk ICO sürecinde, kripto varlıklarının veya token’ın fiyatı düşüktür. Bu şekilde, geliştiriciler veya kuruluş, projelerini gerçeğe dönüştürmek için gerekli fonu alır..

Bu kılavuzu, blockchain iş modelinin pdf versiyonu olarak da indirebilir ve kaydedebilirsiniz..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Farklı Blok Zinciri İş Modelleri Türleri

Artık geleneksel blockchain modellerine ve işletmenin bunlardan nasıl para kazandığına dair temel bir anlayış geliştirdiğimize göre, en iyi blockchain iş modellerini veya fikirlerini orada tartışalım.

P2P Blockchain İş Modeli

P2P iş modeli, uçtan uca güçlendirilmiş bir iş sunar. Blockchain teknolojisi her zaman eşler arası olmuştur. P2P blok zinciri, son kullanıcıların birbirleriyle doğrudan etkileşime girmesini sağlar. Bu, onu daha önce tartıştığımız neredeyse tüm diğer blok zinciri modellerinin bir parçası yapar. P2P iş modeli, jetonlar, BaaS veya işlem ücretleri dahil olmak üzere birçok şekilde para kazanılabilir..

Gezegenler arası bir dosya sistemi olan IPFS, blok zinciri iş modelinden yararlanır. Ayrıca, kullanıcıların kullanılmayan depolama alanlarını paylaşmalarına izin verecek bir madencilik yazılımı var. Bu kılavuzu, blockchain iş modelinin pdf versiyonu olarak da indirebilir ve kaydedebilirsiniz..

Hizmet İş Modeli Olarak Blockchain (Baas)

Hizmet olarak blockchain, piyasadaki en popüler blockchain iş modellerinden veya fikirlerinden biridir. Her şey, diğer işletmelerin blok zincir sistemlerini yönetmeleri için bir ekosistem sağlamakla ilgilidir. Bu ekosistemde şirketler deneyebilir, test edebilir ve araştırma yapabilir. Şu anda Microsoft (Azure), Amazon (AWS), IBM (BlueMix) vb. Hizmet olarak blockchain (BaaS) sunmaktadır ve merkezi olmayan iş örneğinin mükemmel bir örneğidir..

Son kullanıcıların (bu durumda, işletmeler, girişimler veya kuruluşlar) blockchain’in nasıl çalıştığı konusunda endişelenmesine gerek yoktur ve üzerinde çalışmadan önce onu kurmaları gerekmez. BaaS ayrıca donanım ihtiyacını ortadan kaldırır ve bu da başlangıçların, şirketlerin veya kuruluşların kendi geliştirme döngülerine odaklanmasını sağlar..

Bitcoin ve Ethereum dahil mevcut blok zinciri çözümlerinin çoğu hizmet olarak sunulabilir. Böyle bir örnek, EBaas, Ethereum Blockchain as a Service (EBaaS) içerir. Hizmet, ConsenSys ile işbirliği içinde Microsoft tarafından yönetilir ve sağlanır.

Blockchain Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Daha fazla bilgi edinmek için blockchain tanımlama kılavuzumuza göz atın.

Token Ekonomisi – Utility Token İş Modeli

Faydalı token iş modeli, endüstride yaygındır. Faydalı token iş modelinin gözünden bir blockchain iş modelini anlamaya çalıştığımız yazının başlarında da tartışmıştık. Şu anda, yardımcı program tabanlı bir blok zinciri modeli kullanan tonlarca başlangıç, işletme veya e-ticaret sitesi var. Ripple, ağa güç verdiği ve ağ etkinliklerini bir şekilde veya başka şekilde kolaylaştırdığı için bir yardımcı program belirtecidir..

İşletmeler, yardımcı program belirteçlerinin bir kısmını tutar ve kalanını ağ işlevselliği için serbest bırakır. Fayda belirtecinin değeri değiştiğinde kar elde ederler. Jetonlarla çalışma fikri, “Tokenomics” kelimesiyle özetlenebilir.

Belirteç yardımcı programının üç değerli değişkeni olmalıdır. Örneğin, uygun bir rolü, özellikleri ve amacı olmalıdır.

Blockchain Tabanlı Yazılım Ürünleri

Blockchain kavramı 2009 yılında tanıtıldı. Ancak, artık blockchain ihtiyacı her zamankinden daha fazla. Bu, eski büyük oyuncuların blockchain’i daha erken benimsemeleri gerektiği anlamına gelir..

İşbirlikleri için bunu yapmanın en kolay yolu, bir blok zinciri çözümü satın almak ve bunu sistemlerine entegre etmektir. Bu, bir çözüm yaratan ve daha sonra bunları daha büyük şirketlere satan blockchain şirketlerine yol açar. Blockchain teknolojisini diğer kuruluşlara kanıtlamak, yalnızca önceden makul bir ödeme alamayacakları için son derece karlı olabilir. Ayrıca, uygulama sonrasında da destek sağlamaları gerekecektir..

Blockchain tabanlı bir yazılım çözümü edinmenin bir başka olası nedeni de pazardaki yetenek eksikliğidir. Şirketler yetenek edinme sürecinden geçmek istemiyor. Bu nedenle, gereksinimlerine uygun bir blok zinciri çözümü satın almaları çok daha kolaydır..

Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın.

Geliştirme Platformları

Genel blok zinciri fikri hala yerel aşamasındadır. Yeni başlayanlar sorunları benzersiz bir şekilde çözmeye çalışırken, birçok geliştirme ve araştırma blok zincirine giriyor. Bu bizi, geliştirme platformları olarak bilinen bir sonraki merkezi olmayan iş modelimize götürür..

Günümüzde şirketler artık bir blockchain altyapısı oluşturabilecek uygulamalar geliştirmeye odaklanıyor. Bu uygulamalar, blok zinciri ve bulut kullanılarak son kullanıcıya sunulabilir ve hızlı geliştirme sağlar.

Hyperledger, blok zinciri geliştirme için araçlar, çerçeveler ve yönergeler sağlayan örneklerden biridir. Buradaki anahtar hızlı gelişmedir ve onlar tam da bunu yapmaya çalışıyorlar.

Ağ Ücreti Ücreti

Bir başka blok zinciri iş modeli, blok zincirinin kendisiyle ilişkili bir ağ ücretine sahip olmaktır. Bu tür bir blok zinciri iş modeli, ağdaki farklı etkinlikler için kullanıcı için küçük bir miktar ücret alan Ethereum veya dApps gibi hem blok zinciri çözümleri için geçerlidir. Örneğin, Ethereum ağı, geliştiricilere Ethereum’u dApp’larını canlı kılmak için ücretlendiriyor. Aynısı, dApp yayın ücreti olan NEO için de geçerlidir..

Blockchain Profesyonel Hizmetleri

Tartışacağımız son blockchain iş modeli, Blockchain profesyonel hizmetleridir. Bu hizmetler, önde gelen uzman geliştirme şirketleri tarafından girişimlere veya diğer işletmelere blockchain ile hazırlanmaları için sağlanmaktadır..

Örneğin, bir işletme, birisinin kendi özel blok zinciri projesini oluşturmasını ister. Bu durumda, projeyi kendileri için tamamlamak üzere Deloitte, IBM veya diğerleri gibi şirketleri kiralayabilirler..

Buradaki anahtar, donanıma, yazılıma veya ekip oluşturmaya yatırım yapmak değil, blok zinciri geliştirme sanatını mükemmelleştiren şirketlerin hizmetlerini doğrudan almaktır. Bu pazarda daha küçük oyuncular da bulabilirsiniz..

Genel olarak, becerilerini iş yapmak için kullanmak isteyen yetenekli blockchain profesyonelleri için harika bir blockchain iş modelidir..

Blockchain profesyonel hizmetlerinin başka biçimleri de vardır. Örneğin, birçok blockchain destekli şirket, danışmanlık, yasal belgeler geliştirme veya işi denetleme gibi blockchain ile ilgili hizmetler sunar..

Daha fazla oku: Blockchain Kullanımı: 20+ Blockchain Teknolojisi Kullanım Durumunun Listesi

Son Düşünceler

Kısacası, bir blockchain şirketi genellikle aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak para kazanır. Bunları aşağıda tek tek tartışalım.

  1. Ağ Ücreti: Şirket veya kuruluş bir ağ ücreti uygulayarak para kazanır.
  2. Token Ekonomisi: Hizmet belirteçleri, ağ üzerinde farklı etkinlikler gerçekleştirmek için kullanılır. Kullanıcıların satın alması gereken bir kripto varlığıdır.
  3. Blockchain Tabanlı Yazılım Ürünleri: Blockchain şirketleri, çözümlerini diğer şirketlere sunarak da para kazanabilirler..

İş modeli, farklı fikirlerin bir kombinasyonu da olabilir ve tamamen işletmenin ne yapmak istediğine bağlıdır. Bir iş modelinin nasıl işlemesi gerektiğine dair kesin ve hızlı bir kural yoktur. Şirketler veya kuruluşlar istedikleri şekilde deney yapmakta özgürdür.

Blockchain iş süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuza kaydolmanızı öneririz. Blok zinciri yolculuğunuza hemen başlayın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me