Blockchain, neredeyse on yıldır yılın moda kelimesi olmuştur ve bu, yakın zamanda sona ermeyecek gibi görünmektedir. Teknoloji bitcoin ile popülerlik kazanırken, ana akım benimseme yavaştı. Bununla birlikte, blockchain yapısı, ana akım benimsenmesini sağlayabilir. Bu yazıda, blockchain açık kaynağını ve ana akım benimsemesini nasıl hızlandırabileceğini keşfedeceğiz..

Blockchain Teknolojisine Kısa Bir Bakış

Anlama kolaylığı için önce blockchain teknolojisini ve neler sunabileceğini anlayalım.

Blockchain teknolojisi, bağlı düğümlerden oluşan bir ağ oluşturmak için dağıtılmış defterin yenilikçi bir uygulamasıdır. Blockchain platformunun bir Google elektronik tablosu olduğunu varsayın. Bu elektronik tablo bilgisayar ağları arasında dağıtılır ve ağdaki her kullanıcının bir kopyası vardır.

Gerçek bir kişi her işlem yaptığında, bilgiler elektronik tabloya kaydedilir ve ağdaki tüm katılımcılar buna erişebilir. Önemli avantaj, kullanıcıların hiçbirinin bilgileri düzenleyememesidir..


Blockchain teknolojisi, onu daha çekici kılan temel özelliklere sahiptir.

Birincisi, eşler arasındaki işlemlere aracılık eden merkezi bir otorite yoktur. Bu nedenle, akran etkileşiminin yönü, hızlandırılmış ve güvenli işlemlere izin verir.

İkincisi, defter ekosisteme dağıtılır ve her düğüm aynı bilgilere erişebilir. Bu nedenle, kötü bir oyuncu defterdeki verilere başarılı bir şekilde müdahale edemez.

Şimdi Okuyun: Blockchain Teknolojisi Açıklaması: Merkezi Olmayan Bir Ekosistem

Üçüncüsü, kriptografi kavramı etrafında bir blok zinciri ağı oluşturulmuştur. Esasen, kötü oyuncular, yerleştirilen sağlam kriptografi sistemlerini atlamadıkça ağa müdahale edemezler..

Dördüncüsü, veriler halka açık deftere işlendikten sonra, hiçbir kullanıcı onu değiştiremez.

Son olarak, kullanıcılar platforma veri eklemek için fikir birliği yoluyla anlaşabilir. Bu, teknolojinin merkezi olmayan özelliğini ve dolayısıyla Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) adını aldığı yerdir..

Blockchain Açık Kaynak

Blockchain teknolojisi halka açıldığında, esas olarak finans sektörünü hedef aldı. Özellikle bitcoin teknik raporu kullanıcıların geleneksel kanallara güvenmek zorunda kalmadan A noktasından B noktasına nakit transfer etmesini sağlayacak bir sistemin ana hatlarını çizdi. Yeni kanal, yukarıda açıklandığı gibi eşler arası olacaktır..

Bununla birlikte, blockchain artık finansın ötesine yayıldı ve uygulamaları veri yönetimi, e-ticaret, e-yönetişim, çevrimiçi oylama, enerji, oyun ve diğer sektörlerde belirgindir..

Bu yeni uygulamaların ardından, çeşitli ticari blockchain platformları başlangıçlarını yapıyorlar..

Aynı zamanda, sektörün ilerlemesi için açık kaynak kodlu blockchain projeleri başlatan bir blockchain açık kaynak topluluğu kuruldu..

İster ticari ister açık kaynaklı olsun, bir blockchain platformu öncelikle aşağıdaki koşulları karşılamak için oluşturulmuştur.

İlk olarak, bir blockchain platformunun işlemsel ve çalışan bir veritabanına sahip olması gerekir. Bu nedenle, kullanıcılar istedikleri zaman meslektaşlarıyla işlem yapabilmelidir..

İkinci olarak, bir blockchain platformunun aktif kullanıcılar arasındaki işlemleri kolaylaştıran kullanıcı kimlik etiketleri olmalıdır..

Üçüncüsü, platform işlemlerin onaylanmadan önce doğrulanması için mekanizmalar sağlamalıdır..

Son olarak, platformun doğrulanamayan işlemleri durdurmak için sistemlere sahip olması gerekir..

Açık kaynaklı blok zinciri platformları, geliştiricilerin çeşitli sorunlara çözüm sağlayan merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmasına olanak tanır. İşletmeler teknolojiyi giderek daha fazla benimsemeye devam ettikçe, açık kaynaklı yazılıma olan talep kızışıyor. Kurumsal blok zinciri, teknoloji için henüz pek çok insan tarafından bilinmeyen bir sonraki büyük şeydir. Bununla birlikte, bu tür bir benimseme, genel kullanıma bir davettir..

Şimdi Deneyin: Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu

En İyi Blockchain Açık Kaynak Projeleri

Kurumsal blok zincirine yönelik artan talep, sektörü, her birinin benzersiz bir blok zinciri açık kaynak çerçevesine sahip olduğu daha fazla açık kaynaklı proje oluşturmaya itmiştir..

Özellikle, projelerin her biri sektörde belirli bir hedefe ulaşmayı amaçlamaktadır. En çok araştırılan finans sektörü ile tüm sektörleri kapsayan çözümler.

Şimdi Okuyun: Blockchain Neden Dünyayı Değiştirecek??

Tedarik zinciri sektörü de şimdiye kadar özel çözümlerle ortaya çıkan birkaç proje gördü. Bunun ışığında, en iyi açık kaynaklı blockchain projelerinden bazıları şunları içerir:

1. Hyperledger

Blockchain teknolojisinin potansiyelini fark eden Linux Vakfı, Hyperledger Projesi’ni kurmak için bir grup sektörler arası yöneticiyi bir araya getirdi. Bu, geliştiricilerin kurumsal odaklı çözümler oluşturması için çok çeşitli araçlar ve çerçeveler sunan, blockchain içermeyen açık kaynaklı bir platformdur..

Hyperledger şemsiyesi altında, bir işletme, tüm sektörlerde çözümler oluşturmayı amaçlayan blockchain platformlarını deneyebilir..

Topluluk içinde açık kaynak ortamını canlı tutmak için Hyperledger topluluğunun tüm üyelerinin teknik katkılarını gözden geçirmek ve onaylamak temel sorumluluğu olan bir Teknik Yönlendirme Komitesi (TSC) vardır..

TSC, farklı sektörlerden seçilmiş önde gelen uzmanlardan oluşur ve kendini “açık ve şeffaf tartışma, karar verme ve süreçlere” adamıştır.

TSC’nin üstlendiği kritik sorumluluklardan bazıları, çalışma gruplarını ve topluluğun teknik yönünü denetlemeyi içerir..

Komite ayrıca üyeler tarafından önerilen katkıları değerlendirecektir. TSC’ye duyulan ihtiyaç, Hyperledger’ın yetkisi altındaki tüm projeler için birleşik bir kod tabanı olmasını sağlamaktır. TSC’nin ötesinde, kritik yönetim kararları veren Yönetim Kurulu vardır..

Ayrıca Okuyun: Hyperledger: Kurumsal Blok Zinciri

Hyperledger altında Blockchain Açık Kaynak Projeleri
 • Hyperledger Kumaş

Hyperledger’ın açık kaynaklı doğasına dayanan çeşitli üyeler, birden çok sektöre odaklanan projeler geliştirdi.

En popüler ve yaygın olarak benimsenen projelerden biri Hyperledger Fabric’dir. Bu platformun sağlamlığı, onu kurumsal blok zincirine odaklanan projeler için fiili standart statüsüne itmiştir. Özellikle, geliştiricilerin geniş ölçekte performansı kolaylaştıran benzersiz bir fikir birliği yaklaşımına erişimi vardır. Aynı zamanda, platformlar, gizlilikten ödün vermeden bir ağlar ağı ortamında son derece birlikte çalışabilir..

Hyperledger Fabric, yenilikçiliği açısından en iyi açık kaynaklı blok zinciri çerçevelerinden biridir. Açık yönetişim ve açık kaynak aracılığıyla geliştiriciler ve kuruluşlar, hesap verebilirliği ve şeffaflığı destekleyen güvenilir uygulamalar oluşturabilir.

Halihazırda, Hyperledger Fabric aracılığıyla izinli ve izinsiz ağlar oluşturulabilir..

Çerçeve, gizli işlemlere olanak tanır ve takılabilir bir mimariyle birlikte gelir. Bu nedenle, herkesin çözümleri için bir uygulama geliştirmeye başlaması oldukça doğaldır. Özellikle, Hyperledger kumaşının sağlamlığı, çerçeve ile çalışan çok sayıda mühendis tarafından vurgulanmaktadır. Özellikle, 28 kuruluş ve 159 mühendis şu anda çerçeveyi kullanıyor.

 • Hyperledger Testere Dişi

Hyperledger Sawtooth, Hyperledger şemsiyesi altındaki en popüler ikinci açık kaynak platformudur. Hyperledger kumaşı gibi, Hyperledger Sawtooth, geliştiricilerin dApp’ler oluşturmak için kullanabilecekleri kurumsal düzeyde bir çerçeve sağlar.

Geliştiriciler ve kuruluşlar, merkezi bir otoriteye güvenmek zorunda kalmadan dApp’ler oluşturabilir, dağıtabilir ve yürütebilir.

Hyperledger Sawtooth, Digital Asset ve IBM arasında bir işbirliği çabasıdır. Diğer blok zinciri platformlarından farklı olarak, Sawtooth, fikir birliği mekanizması olarak Geçen Zamanın Kanıtı’nı (PoET) kullanır. Mekanizma, donanım güvenlik çözümleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşen güvenilir yürütme ortamları oluşturur..

Sawtooth, Linux Vakfı’nın açık kaynak hedeflerini ilerletmek için ön plandadır. Yazılım çözümleri, ağ arızası yaşamadan yükseltmeyi kolaylaştıran Hyperledger kodu etrafında oluşturulmuştur. Diğer birçok kurumsal blok zinciri platformu gibi, Sawtooth da izinli bir blok zincirdir ve takılabilir bir çerçeveye sahiptir..

Ayrıca Okuyun: Hyperledger Composer: Kurumsal Blok Zincirinizi Oluşturun

2. Kurumsal Ethereum

Akıllı sözleşmeleri popüler hale getiren platform olmasının yanı sıra Ethereum, işletmeler için büyük önem taşıyor. Uygun bir şekilde Enterprise Ethereum olarak adlandırılan bu platform, geliştiricilerin kurumsal kullanıcılara hizmet vermeyi amaçlayan blockchain çözümleri oluşturmasına olanak tanır. Halka açık olan geleneksel Ethereum ağının aksine Enterprise Ethereum’a HydraChain, Corda ve Hyperledger ile aynı nedenlerle izin verilir..

Temel olarak, bu platform Ethereum kod tabanının bir uygulamasıdır. Bu ağ ile kuruluşlar merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturabilir. DApp’ler, herhangi bir kesinti olmadan ekosistem içinde test edilebilir ve dağıtılabilir. Blockchain teknolojisinin doğasında olan özelliklerinden dolayı, burada oluşturulan dApp’ler sansürlenemez, üçüncü şahıslar tarafından müdahale edilemez veya dolandırıcılık amacıyla kullanılamaz..

Enterprise Ethereum, Ethereum Alliance tarafından yönetilir. Platformdan yararlanmak isteyen kuruluşlar, ittifakın ilk üyeleridir. Şu anda üye kuruluşlar sektörler arasıdır. Bunlardan bazıları Accenture, Microsoft, Advanced Micro Devices (AMD), Banco Santander SA, BBVA, Deloitte ve diğerleri..

Şimdi Okuyun: Nihai Kılavuz: Ethereum Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Enterprise Ethereum için başlıca satış noktaları
 • Son derece özelleştirilebilir

Geleneksel Ethereum platformunun aksine Enterprise Ethereum, geliştiricinin ağ boyutunu en iyi ölçek için değiştirmesine izin verir. Ayrıca geliştiriciler, ağın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için blok boyutunu ve gaz sınırını değiştirebilirler. Özellikle, bir kurumsal blok zinciri platformunun ana kullanımı, kullanıcıların işletmelerin daha iyi performans göstermesine olanak tanıyan uygulamalar oluşturmasını sağlamaktır..

 • Daha düşük güven maliyeti

Daha önce belirtildiği gibi Enterprise Ethereum, Ethereum kod tabanının bir uygulamasıdır. Bu, kuruluşların (artık kurumsal Ethereum platformunda eş olan) aracılar olmadan doğrudan ve güvenli bir şekilde etkileşime girebileceğini söylemektir. Ayrıca, kullanıcılar arasındaki bu tür yakınlık, çığır açan çabalarda işbirliği şansını artırır. Ayrıca, platformdaki verilerin değişmez doğası, kullanıcıların verilere erişmesini ve yönetmesini radikal bir şekilde kolaylaştırır..

 • Daha iyi verimlilik

Eski iş operasyonları kağıt tabanlıdır, bu nedenle külfetli ve verimsizdir. Aksine, bir blok zinciri ağı, eşler arası işlemlerde kağıt ihtiyacını ortadan kaldırır ve bu da verimliliği artırır. Yeterli yetkiye sahip taraflar, akıllı sözleşmeleri kullanarak işlem kayıtlarını ve verilerini değiş tokuş edebilir. Süreç, kimlik doğrulama, tedarik zinciri yönetimi ve benzeri işlemleri radikal bir şekilde otomatikleştirir ve kolaylaştırır..

3. Corda

Corda, özellikle eşler arasındaki işlemlerle ilgili bilgilerin gizliliğine sıkı bir vurgu yaptığı için bir başka popüler blockchain platformudur..

Corda blockchain iş odaklıdır. Geliştiricilerin birlikte çalışabilen ancak katı gizlilik politikasına sahip blok zinciri ağları yaratma yeteneği ile vurgulanmaktadır. Corda üzerine kurulu çözümleri kullanan şirketler doğrudan işlem yapabilir.

Corda’nın temel özellikleri, Java’nın yanı sıra JVM dillerinde yazılabilen akıllı sözleşmeleri içerir. Ayrıca platform, kullanıcılar arasındaki görüşmelerin ve iletişimin sorunsuz bir şekilde yönetilebildiği akış çerçevesi etrafında inşa edilmiştir..

Ayrıca, ağ içindeki düğümler, eşler arası bir temelde etkileşime girer. Ek olarak, platform, işlemlerin sıralanmasını kolaylaştıran ve aynı zamanda küresel yayın olmadan benzersizliklerini doğrulayan bir noter altyapısını destekler..

Özellikle Corda, sektörler arası çözümler için sağlam uygulamalar oluşturmak isteyen tüm meraklılar için üretilmiştir. Özellikle, platform, 2016 yılında satın aldığı blok zinciri açık kaynak lisansı olarak Apache 2.0’a sahiptir..

Bir blockchain açık kaynak örneği olarak Corda, işlemlerin halka açık olmadığı bir platform olarak kendisini farklılaştırdı. Tipik olarak, Bitcoin ve Ethereum gibi geleneksel blok zinciri platformları, doğrulanabilirliği artırmak için tüm işlem bilgilerinin halka açık olmasını sağlar. Bununla birlikte, çoğu kuruluşun işlem verilerini strateji uğruna gizli tutmak istediğini düşünürsek, bu kurumsal blok zinciri için önemli bir engeldi. Hiçbir işletme, yumuşak karnı rakiplerine ifşa etmek istemez!

Corda’ya izin verildiğinden, tüm düğümler otomatik olarak birbirine güvenir çünkü hiç kimse ağa erişim sağlamadan önce katı KYC prosedürlerinden geçmeden işlem yapamaz. Teknik olarak Corda güvensizdir. Bu, platformda işlemlerin tamamlanmasının ağ çapında fikir birliği gerektirmediğini söylemektir. Spesifik olarak, yalnızca işlemlere taraf olan düğümlerin işlemleri doğrulaması gerekecektir..

Bu güvenilir mekanizma, işlem hızının geleneksel platformlara kıyasla mütevazı olduğunu ima eder. Yeni başlayanlar için, saniye başına işlem (TPS), blok zincirinin ana akım benimsenme hızını belirleyecek önemli bir eşiktir. Bu nedenle, TPS’yi MasterCard ve VISA gibi kart şirketleri seviyesine yükseltmeyi başaran herkes birçok kurumsal müşteri kazanacaktır..

 4. Yetersayı

Yeni başlayanlar için, blockchain ekosistemi ilk olarak, insanların merkezi olmayan bir şekilde değer alışverişinde bulunmasını sağlayan bir finans sektörü ürünü olarak gelişti. Bir blockchain platformu üzerindeki ilk değişim aracı Bitcoin’di. Blockchain’in büyümesiyle finans sektöründen uzaklaşmaya ve var olan her sektöre dalmaya başladı. Bununla birlikte, kurumsal blok zincirinin ortaya çıkışı, yalnızca finans sektörü için geliştirilmiş bir kurumsal blok zinciri platformunun gelişimini mahvetti. Quorum’un yerine getirmeye çalıştığı şey budur.

Quorum, JP Morgan tarafından geliştirilmiştir. Platform, Ethereum’un bir çatalı ve finans sektörüne blockchain’in tüm faydalarını sağlamayı hedefliyor. Özellikle, JP Morgan’ın blockchain ekosistemine dahil edilmesi, teknolojinin ana akım olarak benimsenmesine yönelik önemli bir adımdır. Ağın temel amacı, özel işlemleri mümkün kılan Ethereum kod tabanına dayalı izinli bir blok zinciri ağı sağlamaktır..

Şimdi Okuyun: Ticaret Finansmanı Blok Zinciri: Ticaret ve İş Dünyasını Yeniden Tasarlamak

Quorum’un temel özellikleri
 • Güven

Güvenin finans sektöründen daha değerli olduğu bir sektör yoktur. Quorum, dijital güveni sisteme özgü olan bir platform sağlayarak bunu bir sonraki seviyeye taşır. Bu, bilgilerin harici, güvenilir kuruluşların yardımı olmadan kanıtlanabileceği ve doğrulanabileceği anlamına gelir. Ayrıca, kullanıcıların anonim olarak işlem yapabileceği Ethereum’da bulunmayan bir özellik olan diğer eşlerin imzalarını da doğrulayabilir..

 • İşbirliği

Quorum’un açık kaynak olduğu gerçeği göz önüne alındığında, platformu denemek isteyen canlı bir organizasyon topluluğu var. Bu nedenle, meslektaşlar arasında işbirliğini teşvik eden çeşitli perspektifler vardır..

 • Olgunluk

Quorum, Ethereum kod tabanını kullanır. Bu nedenle platform, öncü blockchain platformları arasında yer alan Ethereum’un gelişimini takip edecek. Bu nedenle, Ethereum olgunlaştıkça, Quorum da onunla birlikte büyüyecek ve bu, kullanıcılara büyük ölçüde fayda sağlayacaktır..

Daha Fazla Blockchain Açık Kaynak Çerçevesi

Hyperledger ve Corda dışında, geliştiriciler için sağlıklı bir alternatif sağlayan birkaç açık kaynak blok zinciri çerçevesi vardır. Bunlardan bazıları şunları içerir:

  5. OpenChain

Bu, bir DLT ağının geleneksel tasarımından ve mimarisinden ayrılan bağımsız bir blok zinciri platformudur. Özellikle, OpenChain işlem bilgilerinin bir zincir halinde düzenlenmiş bloklarda depolandığı kavramı terk eder. Bu, ağı oldukça ölçeklenebilir ve sağlam kılar. Dahası, bu, kullanıcıların henüz geleneksel kurumsal blok zinciri platformlarında kayıtlı olan TPS’ye kolayca ulaşabilecekleri anlamına gelir..

OpenChain mimarisi, blok zincirleri yerine, kullanıcıların gönderdiği anda işlemleri doğrudan birbirine bağlar. Tüm blok zinciri ekosistemi küresel ilgi görmeye yeni başlasa bile, bu oldukça devrim niteliğindedir..

OpenChain nasıl çalışır?

OpenChain’in geleneksel blockchain ağları gibi çalışmadığını anladıktan sonra, nasıl çalıştığını merak etmek gerekir. İşte nasıl.

Birincisi, OpenChain, geleneksel blok zinciri ağlarına kıyasla daha merkezi olarak yönetilir. Bunun nedeni, işlemlerin doğrulanmasının tek bir yetkili tarafından yapılmasıdır..

İkincisi, OpenChain ekosistemindeki her düğümün üzerinde özel kontrole sahip olan kendi defteri vardır. Bu, tüm düğümler arasında paylaşılan tek bir defterin bulunduğu geleneksel bir blok zinciri ağının mimarisine aykırıdır..

Ayrıca, OpenChain modüler bir mimariye sahiptir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

İlk olarak, kayıtların ve işlem zincirlerinin depolandığı depolama motorları vardır..

Bu modüldeki bileşenlere örnek olarak OpenChain.SQLServer, OpenChain.SQLite ve OpenChain, MongoDB verilebilir. İkinci modül doğrulama motorları, sonuncusu ise sabitleme ortamıdır.

Ağın sağlamlığı, geliştiricilerin uygulama yaratma hızına dayanmaktadır..

Özellikle, yeni bir OpenChain örneği birkaç saniye içinde yayına girebilir. Her OpenChain örneğinin, aynı zamanda defterin işlemlerinden de sorumlu bir yöneticisi vardır. Yönetici, son kullanıcıların uyması gereken standartları belirler. Ayrıca işlemler, Bitcoin ağında olduğu gibi dijital imzalar kullanılarak doğrulanır..

Şimdi Okuyun: Dijital Kimlik için Blok Zinciri: Merkezi Olmayan ve Özerk Kimlik (SSI)

  6. Çoklu zincir

Bir başka ilginç blockchain açık kaynak projesi MultiChain’dir. Kurumsal bir blok zinciridir. Resmi web sitesine göre, MultiChain kullanan herhangi bir kuruluş, geliştirme süresini% 80 oranında azaltabilir..

Temelde fikri, blok zinciri uygulama dağıtımını daha hızlı hale getirmek için araçlar ve teknikler sağlamaktır..

Temel özelliklerinden bazıları hızlı dağıtım, veri akışları, ayrıntılı izinler ve sınırsız varlıkları içerir. Aşağıda temel özelliklerini inceleyelim.

 • Hızlı dağıtım

Multichain, hızlı dağıtım söz konusu olduğunda çok verimlidir. Yeni bir blockchain oluşturmak için sadece iki adıma ihtiyacınız var. Mevcut bir blok zincirine bağlanmak istiyorsanız ayrıca üç adıma ihtiyacınız var. Blockchain dağıtımı söz konusu olduğunda da herhangi bir sınırlama yoktur..

 • Veri Akışları

 Anahtar-değer yardımıyla veri akışları oluşturmanıza olanak sağlar. Bu, iyileştirilmiş zaman damgası, veri paylaşımı ve yüksek düzeyde şifreleme için aynı anda birden fazla veritabanına bağlanabileceğiniz anlamına gelir.

Multichain kullanarak blok zincirinde sınırsız varlık oluşturabilir ve dağıtabilirsiniz..

Şimdi Okuyun: Blockchain vs Veritabanı: İkisi Arasındaki Farkı Anlamak

 • Açık kaynak

 Blockchain projesi tamamen açık kaynaktır. Bu, çekirdeğe katkıda bulunabileceğiniz anlamına gelir. İhtiyaç duyulması halinde kod tabanında da değişiklik yapabilirsiniz..

 • Ayrıntılı izinler

 Ayrıca uygun bir izin sistemine erişim elde edersiniz.

Diğer önemli MultiChain özellikleri şunları içerir:.

 • Özelleştirilebilir
 • Esnek güvenlik
 • Geliştirici dostu

Şimdi Okuyun: Blockchain Geliştiricisi Olmak İçin 5 Neden

Son sözler

Yani, bunlar bilmeniz gereken farklı Blockchain açık kaynaklı projeler. Blok zincirinde bir kariyer inşa etmek istiyorsanız, bunları da deneyebilirsiniz. 101Blockchains olarak, blockchain meraklılarının Blockchain’i öğrenmeleri, blockchain becerileri geliştirmeleri ve bu becerileri tanımaları için eğitim kursları ve sertifika programları sunuyoruz..

Blockchain yarışına katılmak için büyük bir potansiyele sahipseniz, sizi Ücretsiz Blockchain Kursumuzu denemeye ve blockchain yolculuğunuza başlamak için ilk adımı atmaya davet ediyoruz.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me