Blockchain ekosistemi, son beş yılda hızla büyüdü. Blockchain’e ilgi gösteren daha fazla şirket ile blockchain platformlarının yükselme zamanı geldi..

Bu yazıda blockchain platformlarından geçeceğiz.

Tartışacağımız platformlar, blockchain kurumsal platformları, blockchain bulut platformları vb. Dahil olmak üzere birden fazla kategoriye ayrılacaktır..

Blockchain, eşler arası dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Başlıca uygulamaları, hemen hemen her sektörde bulunabilir. Blockchain’i finans, tedarik zinciri, gıda, oylama ve benzeri alanlarda uygulayabilir veya kullanabilirsiniz..


İlk olarak Satoshi Nakamoto’nun bitcoin whitepaper’ı aracılığıyla tanıtıldı..

Peki ne bekliyoruz? Piyasadaki en iyi blockchain platformlarıyla başlayalım.

Contents

Blockchain platformu nedir? Buna ihtiyacımız var mı?

Blockchain uygulaması, mevcut sektördeki en büyük zorluklardan biridir.

Karmaşık sistem uygulaması söz konusu olduğunda, blockchain uygulamasında daha az başarı oranının olduğunu ima eden birçok rapor var..

Bir işletme blok zinciri ağını ve çerçevesini oluşturmak isterse, tüm blok zinciri uygulaması daha karmaşık hale gelir..

Basit bir deyişle, sıfırdan uçtan uca bir blockchain çözümü oluşturmak mümkün değildir..

Blockchain platformu burada devreye girer. Girişimlerin, işletmelerin ve kuruluşların blok zinciri ile ilgili mevcut altyapı, çözüm veya hizmetten yararlanmasına olanak tanır..

Denklemde blok zinciri büyümesine de ihtiyacımız var. Şirketlerin tescilli blok zinciri çözümlerini kullanırlarsa sistemlerini güncel tutmaları kesinlikle mümkün değildir. Blockchain hızlı bir şekilde gelişiyor ve yükseltme görevini blockchain platformlarına bırakmak her zaman akıllıca olacaktır..

Blockchain platformları tonlarca özellikle birlikte gelir.

blockchain platformları

Artık blockchain platformunu ve ihtiyaçlarını anladık. Blockchain platformunun faydalarını aşağıda listeleyelim:

Blockchain platformunu kullanmanın faydaları

Tüketici olarak neden bir blockchain platformu kullanmalısınız? Yeni başlayanlar için, blockchain platformu en önemli zorlukların üstesinden gelme yeteneği sağlar..

Bir blockchain platformu kullanarak elde edebileceğiniz diğer avantajları ele alalım.

 1. Temel bilgileri edinme

Neden ilk etapta bir blockchain platformu kullanasınız??

Nedeni basit. Hemen hemen her blok zinciri platformunun temel özelliklerini elde edersiniz. Bazıları eksiksiz bir çözüm sunarken diğerleri size özel bir çözüm sunar.

Bu, başlamak için gerekli özelliklere sahip olduğunuz anlamına gelir.

Kısacası, Blockchain platformları, son kullanıcıya blockchain ile etkileşim kurma yeteneği sağlayan çözümlerdir..

Temelde blockchain, eşler tarafından dağıtılan ve yönetilen bir veritabanıdır. Tüm işlemleri güvenli ve yapılandırılmış bir şekilde takip edebilir. Bu, blockchain platformlarının blockchain’in temel özelliklerini sunduğu anlamına gelir.

İşlemlerin her biri blok içinde depolanır – güvenli ve şifreli bir işlem dizisi. Bu, hiç kimsenin blokları değiştiremeyeceği ve gerekli güvenliği sağlayamayacağı anlamına gelir..

Blockchain platformlarının sunduğu bir diğer önemli faktör, gereksinimlerine göre blockchain uygulamasıdır. Blockchain açık kaynaktır, bu da ona göre hazırlanabileceği anlamına gelir..

 1. Verimliliği arttırmak

Blok zinciri platformu verimli çalışacak şekilde optimize edilmiştir. Bulutun platformlar arasında daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, bu platformların ek verimlilik sağladığı açıktır..

Mevcut iş modeli, bilgisayarları ve bunların hesaplama işlem gücü verimsizliğini kullanır. Bu, diğer ağ geçidi çözümlerine kıyasla daha fazla esneklik ve yaklaşım sunduğu için blockchain ile değişebilir. Ağ geçidi çözümlerinin, fiyatı, teslimat süresini ve diğer faktörleri belirleyebilen kendi kısıtlamaları vardır..

Bir blockchain platformu ayrıca üreticilerin tüketicilerle doğrudan etkileşime girmesini sağlar. Örneğin, bir gıda üreticisi ürünlerini blockchain platformu üzerinden satabilir ve aracıları ve komisyonlarını kaldırabilir..

Hem satıcı hem de alıcı, blockchain tabanlı platformların kullanımından yararlanır.

 1. Akıllı Sözleşmeler

Ethereum gibi blockchain tabanlı platformlar akıllı sözleşmeler sunar. Akıllı sözleşmeler, bir işlemin ne zaman ve hangi durumda gerçekleşeceğini belirleyen bir protokoldür. Basit bir deyişle, bir işleme yalnızca koşul karşılanırsa izin verilir.

Bu, platformu sahtekarlıklardan korumak için önemlidir. Akıllı sözleşme protokolleri dikkatlice planlanmalı ve uygulanmadan önce uygun testler yapılmalıdır..

 1. Dolandırıcılık Önleme

Blockchain platformları dolandırıcılık önleme sağlar. Bunun nedeni blockchain’in nasıl çalıştığıdır. Verilerin blok zincirine yazıldıktan sonra değiştirilmesi mümkün değildir..

Dolayısıyla, birisi belirli bir miktar para gönderirse, işlem bilgileri blok zincirinde saklanır. Alıcı miktarı alır ve her şey artık blokta saklanır. Artık taraflardan hiçbiri para transferini reddedemez. İşlem bilgilerini herhangi bir taraf veya üçüncü taraf kötü niyetli düğüm tarafından değiştirmek de mümkün değildir..

 1. Şeffaflık

Blockchain platformları şeffaflık sunar. Bankalar şu anda tamamen şeffaf olmayan çözümler kullanıyor. Bankalar bu yüzden düşüyor – çünkü bankacılık sisteminde birçok dolandırıcılık olduğunu bulabiliriz.

Ayrıca, bir işlem yanlış giderse veya gecikirse, bunları müşteriler tarafından takip etmek mümkün değildir. İşlem durumunu yalnızca bankalar onaylayabilir ve bu işlemin yapılması 2-3 gün sürebilir. Blockchain, kullanıcıların her şeyi kendilerinin halletmesini sağlar. Aracılar olmadığından, kullanıcıların kendisi bir banka gibi hareket eder ve herhangi bir işlemi kendileri izleyebilir..

Blockchain kurumsal platformunu kullanan işletmeler de şeffaflıktan yararlanabilir. Sisteme daha fazla güven getirebilecek bir şeffaflık ekosistemi kurabilirler..

 1. Performans incelemesi

Blockchain platformları, işletmenin farklı unsurları hakkında bir performans incelemesi sunar. Örneğin, bir tedarik zinciri blok zinciri kullanırsa, tedarik zincirlerindeki zayıf noktaları bulabilir ve bunları düzeltebilirler..

Blockchain, yalnızca verimliliği artırmakla kalmayıp aynı zamanda kendi işinizi daha iyi anlamak için mükemmel bir araçtır. Ayrıca performansı yüksek parçalara da yansır..

 1. Denetlenebilirlik

Denetim, işin önemli bir parçasıdır. İşin parçası olan herkese hesap verebilirlik getirir.

Blockchain, bu işitilebilirliği masaya getiriyor. Blockchain platformu ile, hesap verebilirlik açısından kontrol edilebilecek tüm bilgileri saklamak kolaydır. Örneğin, bir tedarik zinciri şirketi, ürünler hedeflerine ulaştığında çalışanlarını sorumlu tutabilir..

Blok zinciri platformlarını seçme kriterleri

Dışarıda tonlarca blockchain platformu var.

En iyilerini seçtiğimizden emin olmak için, eşleşecek belirli bir kriterler dizisi oluşturduk. Bu kriterler aşağıdakileri içerir.

Kriterler, ihtiyacınıza göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, doğru kriterleri belirlemeden önce araştırma yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Genel olarak, aşağıdakilere dikkat etmeniz gereken genel kriterler.

 • Aktivite ve popülerlik → Blockchain platformunun ne kadar popüler veya aktif olduğu.
 • Mimari ve Desteklenen diller → Blockchain platformu tarafından hangi programlama dilleri destekleniyor? Ayrıca, blockchain platformunun sunduğu mimari?
 • Ağ tipi → Ağ türü nedir? Genel, özel veya izinli ağ
 • Github Repo → Github depoları var mı? Evet ise, düzenli olarak güncelleniyor mu?
 • Uygulama ve operasyon maliyeti→ Maliyet nedir?

En İyi Blockchain platformlarının listesi

Şimdi, blockchain platformunu kullanmanın faydalarından geçtiğimize göre, en iyi blockchain platformlarını listelemenin zamanı geldi..

Popüler Blockchain Platformları

Hyperledger

Hyperledger, piyasadaki en iyi blockchain platformlarından biri olarak biliniyor.

Hyperledger platformu, blok zinciri sorunlarını çözmek için benzersiz bir yaklaşımdır. Sektörler arası yapılan açık kaynaklı bir işbirliğidir. Şu anda The Linux Foundation tarafından barındırılmaktadır. Bankacılık, finans, tedarik zinciri ve diğerlerinden büyük şirketler Hyperledger’a katıldı.

Hyperledger platformları, farklı kullanım durumlarını hedefleyen çok çeşitli çerçeveler / projeler. Bahsetmeye değer olduğunu düşündüklerimiz şunları içerir:

 • Hyperledger Kumaş – İşletmelerin modüler mimariyi kullanarak çözümlerini veya uygulamalarını oluşturmaları için temel sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri çerçeve uygulamasıdır. Üyelik ve fikir birliği hizmetleri dahil olmak üzere çok çeşitli özellikler sunar. Ayrıca, bir “zincir düğümü” kullanarak akıllı sözleşmeleri de barındırabilirsiniz. IBM ve Digital Asses, projeye ilk katkıda bulunanlardır.
 • Hyperledger Sawtooth Gölü: Testere dişi, modüler platformu. DLT’lerin dağıtılması ve çalıştırılması için kullanıcılara hizmet sağlanması amaçlanmaktadır..
 • Hiplerleder Iroha: Hyperleder Iroha, C ++ kullanılarak yazılan başka bir blockchain platformu uygulamasıdır. Bizans Hata Toleranslı fikir birliği algoritmasını kullanır. Benzersiz özelliği PostgreSQL kullanımıdır.

Hyperledger Composer, Hyperledger Cello, Hyperledger Aries ve benzeri başka Hyperledger projeleri de vardır. Şu anda tüm projeler aktif değil. Hyperledger Burrow ve Hyperladder Grid dahil çok az proje hala kuluçka aşamasında.

Hyperledger hakkında daha fazla bilgi edinmek mi merak ediyorsunuz? Ardından Hyperledger: The Enterprise Blockchain’e göz atın.

R3 Corda

Corda ayrıca piyasadaki en iyi kurumsal blok zinciri platformlarından biri olarak bilinir..

R3 Corda, açık kaynaklı bir blockchain platformudur. Değişimi olan dağıtılmış bir defter teknolojisidir.

Yaklaşımı, bir işlemin birçok düğüm tarafından doğrulanması gereken geleneksel blok zincirinden oldukça farklıdır. Yaklaşımı, blok zincirinin tüm özellik setini sağlam tutarken doğrulama sayısını azaltmak ve verimliliği artırmaktır..

R3 Corda’nın üç temel özelliği açık kaynak, açık tasarım ve açık geliştirmedir. Bu, herkesin R3 Corda’yı kullanabileceği ve açık kaynaklı blok zinciri platformunu kendi ihtiyaçları ve gereksinimleri için kullanabileceği anlamına gelir..

Merak ediyorsanız, R3 Corda’daki nihai kılavuzumuza göz atabilirsiniz. İş prensibi, mimari, küresel Corda ağı, Corda Bass Satıcısı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere size R3 Corda hakkında daha fazla bilgi verecektir.!

Ethereum

Ethereum ayrıca piyasadaki en iyi blockchain platformlarından biri olarak bilinir..

Ethereum, Bitcoin’in blok zincirine kıyasla bir adımdır. DApps ve akıllı sözleşmeler dahil olmak üzere yeni kavramlar getirdi.

Açık kaynaklı, dünya çapında kabul gören bir blockchain platformundan yararlanmak isteyen bir işletmeyseniz, Ethereum harika bir seçimdir. Oldukça karmaşık merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmak için kullanılabilir.

Ethereum blockchain, blockchain konusundaki uzmanlığıyla tanınan Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir..

Geliştiriciler için, akıllı sözleşmeleri programlama ve en son geliştirici araçlarını bulma dahil olmak üzere başlangıç ​​kılavuzları var. Ethereum, geliştiricinin topluluğu arasında popüler olan Solidity’yi de kullanıyor.

Ethereum’un neler sunabileceğini öğrenmekle ilgileniyorsanız, kontrol edebilirsiniz.Ethereum 2.0 sayfası.

Kurumsal Ethereum

Enterprise Ethereum aynı zamanda piyasadaki en iyi kurumsal blockchain platformlarından biri olarak da bilinir..

Ethereum açık kaynaklı, halka açık bir blok zinciridir. Dışarıdaki bazı işletmeler için uygundur, ancak kuruluşlar için uygun değildir.

Kurumsal, şeffaflık, güvenlik ve değişmezlik gibi blok zinciri özelliklerini sağlarken, izinli blok zinciri geliştirme sunan bir blok zinciri platformuna ihtiyaç duyar..

Enterprise Ethereum’un devreye girdiği yer burasıdır.

Kurumsal Ethereum, işi hedefleyen esnek, güvenli ve ölçeklenebilir bir blok zinciri sunar. Özel, karma ve konsorsiyum olmak üzere üç tür uygulama sunar. Bu, herhangi bir işletmenin gereksinimlerine göre özelleştirerek Ethereum’dan yararlanabileceği anlamına gelir. Sağlanan araçlarla, merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilirsiniz. Dahası, dApp’inizi de test edebilirsiniz..

Enterprise Ethereum, daha az kesinti, daha iyi uygulama ve özelleştirilebilirlik anlamına gelen oldukça yetenekli bir blok zinciri çözümüdür. Ayrıca, uygulama maliyetini düşürmenize ve tüm sisteme olan güveni artırmanıza yardımcı olur..

Enterprise Ethereum kullanmanın temel faydaları şunları içerir:

 • Düşük maliyetle daha iyi güven
 • Verimliliği arttırmak
 • Özel izin dahil tam özelleştirilebilirlik sunar
 • Güvenliği artırın
 • Daha iyi ve yeni iş modelleri

Enterprise Ethereum Alliance, Enterprise Ethereum standartlarının ve uygulamasının arkasındadır. Odak noktaları, dünya çapında işe yarayabilecek açık bir standart geliştirmektir. İşbirlikleri, 45’ten fazla ülkeye yayılmış 250’den fazla üye şirketten oluşmaktadır..

Enterprise Ethereum’un daha ne sunduğunu merak mı ediyorsunuz? O zaman Enterprise Ethereum: Private Blockchain For Enterprise rehberimize göz atın.

Yetersayı

Quorum, JP Morgan’ın buluşudur. Aynı zamanda işletme odaklıdır ve esas olarak finans kurumları için yaratılmıştır..

Öyleyse, finans endüstrisinde bir işletmeyseniz, Quorum bir blok zinciri kurumsal platformu olarak düşünülmelidir..

Quorum’un ana özellikleri arasında hızlı işlem ve performans bulunur, bu da onu finans sektörü için ideal kılar. Ayrıca, onu güvenli kılan en gelişmiş güvenlik protokollerinden biridir..

Quorum ayrıca Ethereum’a dayanmaktadır, bu da akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan dApp’ler oluşturma yeteneği gibi özellikler sunduğu anlamına gelir..

Quorum aşağıdakileri içeren daha iyi özellikler sunar:

 • Daha iyi performans
 • Sözleşme gizliliği iyileştirildi
 • Uygun ağ yönetimi
 • Oylamaya dayalı fikir birliği mekanizması

Quorum, yüksek güvenlik ve gelişmiş performans sunan İstanbul BFT mutabakat algoritmasını kullanır. Ayrıca, Quorum açık kaynaklıdır, yani gereksinimlerinize göre özelleştirebilirsiniz. Açık kaynak yaklaşımı aynı zamanda güven, olgunluk ve topluluk getirir.

Quorum’u kullanan dikkate değer projelerden bazıları VAKT, KIMLIC, IIN, FOGCHAIN ​​ETHHOTELS ve diğerlerini içerir..

Quorum hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından Quorum blockchain platformundaki Ultimate kılavuzuna göz atın.

Hizmet platformları olarak blockchain (BaaS Platformları)

Artık en iyi blockchain platformlarından bazılarını incelediğimize göre, blockchain’i bir hizmet platformu olarak listeleyelim..

Bu BaaS platformları, blok zinciri çözümlerini barındırmalarını sağladığı için işletmelere, işletmelere ve yeni başlayanlara hizmetler sunar..

IBM

IBM’e göre, erken hareket edenlerin avantajları var. 1500 endüstri uzmanından oluşan güvenilir uzmanlık sunarlar. Ayrıca 500’den fazla müşteriden oluşan geniş bir müşteri tabanına sahipler ve araştırma söz konusu olduğunda 1. sırada yer alıyorlar..

Kurumsal blok zincirleri, kullanımı kolay blok zinciri çözümlerini kullanarak oluşturabilmenizi, yönetebilmenizi, çalıştırabilmenizi ve büyütebilmenizi sağlar. IBM blockchain kullanıyorsanız, IBM Cloud’a da erişim elde edersiniz, bu da blockchain uygulamanızı hızlı bir şekilde ölçeklendirebilmenizi sağlar..

Amazon Blok Zinciri

Amazon, BaaS çözümünü Amazon Managed Blockchain kullanımıyla da sunar. Bununla birlikte, blok zinciri oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Ethereum ve Hyperledger Fabric gibi popüler blockchain ağlarıyla çalışır..

Bununla aşağıdaki faydaları elde edersiniz

 • Tamamen yönetildi
 • Ethereum veya Hyperledger Fabric’i seçin
 • Güvenli ve Ölçeklenebilir
 • Dürüst

Amazon blok zinciri kullanılarak birçok kullanım durumu uygulanabilir. Örneğin, bir tedarik zinciri, perakende, varlık ve ticaret transferi uygulayabilirsiniz..

Kuruluşların blockchain uygulamalarını oluşturmalarına yardımcı olmak için Amazon QLDB (Quantum Ledger Database), Amazon Managed Blockchain, AWS Blockchain Templates ve AWS Blockchain İş Ortakları dahil olmak üzere çok çeşitli çözümler sunarlar..

Smatto, DTCC, healthdirect ve diğerleri gibi müşterileri var.

Oracle

Oracle, blok zinciri uzmanlığını Oracle blok zinciri platformu aracılığıyla da sağlar. Blok zinciri uygulaması oluşturmak için kullanımı kolay bir yol sunar, böylece bir işletmenin blok zinciri benimsemesini kolaylaştırır..

Oracle, kendilerini kurumsal düzeyde bir blok zinciri platformu olarak tanımlıyor. İş uygulamasını dönüştürmek için gereken hizmetleri ve blockchain’i kullanma sürecini sağlarlar..

Temel özellikleri arasında önceden birleştirilmiş yönetilen hizmetler, tak ve çalıştır entegrasyonu, otomatik işlemler, kurumsal düzeyde ve açık yer alır. CargoSmart ile tedarik zincirine blok zinciri ile ilgili çözümlerini zaten sağlıyorlar.

Bahsetmeye Değer Diğer Blockchain Platformları

OpenChain

OpenChain, kuruluşlar için blockchain teknolojisidir. Diğer blockchain platformlarının çoğu gibi açık kaynaklıdır..

OpenChain, temel olarak dijital varlıklarının güvenli, sağlam ve ölçeklenebilir bir şekilde yönetilmesini ve yayınlanmasını sağlamak isteyen kuruluşlara yöneliktir..

Kullanımı kolaydır ve herkes birkaç dakika içinde kendi OpenChain örneğini oluşturabilir. Ayrıca yöneticiler tarafından özelleştirilebilir. Kurallar, son kullanıcıların katılabileceği ve bu kurallarla tanımlanan değeri değiştirebileceği onun tarafından belirlenebilir. Güvenliği sağlamak için her işlem dijital olarak imzalanır.

OpenChain, bölümlenmiş fikir birliğini kullanır. Her Openchain örneğinin işlem geçerliliği için bir yetkisi vardır; burada blockchain, merkeziyetsizleştirme amacıyla Openchain örneklerini kullanır. Bu, işlemin farklı OpenChain örnekleri tarafından doğrulanması gerektiği anlamına gelir..

OpenChain’in diğer temel özellikleri, istemci-sunucu mimarisinin kullanılması ve madencinin olmaması nedeniyle daha fazla verimlilik içerir. Bu aynı zamanda işlemlerin herhangi bir ücrete ihtiyaç duymadığı ve anında gerçekleştiği anlamına gelir.

Son olarak, diğer iş süreçleriyle daha iyi entegrasyon için modüler bir tasarım kullanır.

OpenChain’in kullanım durumları arasında gerçek dünya varlıkları için menkul kıymetler oluşturma, yaratıcı çalışmaların sahiplik uygulaması, sadakat puanları ve hediye kartları yer alır..

Yıldız

Stellar, bankaları, insanları ve ödeme sistemlerini birbirine bağlamaya yardımcı olan bir blockchain platformudur. Her şey, teknolojilerini kullanarak sınırların ötesine para kazanmakla ilgili.

Stellar kendisine bankacılığın geleceği diyor. Banka havaleleri, mobil şubeler, mikro ödemeler, mobil para ve yetersiz bankalar için hizmetler sunar..

Ödeme sektöründeyseniz, ödeme altyapısını özelleştirmek için Stellar’ı kullanabilirsiniz. Ağı kullanarak hızla geliştirebilirsiniz.

Eğer ilgileniyorsanız, kontrol edebilirsiniz. Yıldız belgeleri.

Sonuç

Bu bizi en iyi blockchain platformları listemizin sonuna götürüyor. Blockchain platformlarının yanı sıra, BaaS platformlarını da ele aldık. Bu platformlar, işletmelere, kuruluşlara ve yeni başlayanlara blok zincirine başlama ve tam teşekküllü blok zinciri uygulamalarını oluşturma olanağı sunar.

Peki, blockchain platformları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me