EOS (EOS), kısmen Ethereum (ETH) katili olarak lanse edildi çünkü daha yüksek işlem hızları ve daha iyi özelliklerle yeni nesil akıllı sözleşme platformlarını desteklemesi bekleniyor. EOS.io mainnet’in piyasaya sürülmesiyle, EOS ve Ethereum savaşı, geliştiricinin merkezi olmayan uygulamaların yaratılmasına yönelik ilgisini çeken iki blok zinciri projesi olarak başladı..

İki blok zinciri platformu arasındaki rekabetin yeniliği teşvik etmesi bekleniyor ve bu da ölçeklenebilirlik konusunda sınırları zorlayabilen akıllı sözleşme platformlarıyla sonuçlanmalıdır..

İkisi, merkezi olmayan uygulamaların üretimini kolaylaştırmaya odaklanırken, operasyonların temel yönleri söz konusu olduğunda büyük ölçüde farklılık gösterirler..

Ethereum vs EOS: Merkezi Olmayan Uygulamalar Prowess

Ethereum, akıllı sözleşmeler yürütmek için tercih edilen bir platform olarak kendisine bir isim yaptı. İşletmeler, bilgilerin kaydedilmesinden işlemlerin yürütülmesine kadar birçok görevi yerine getirmek için blockchain projelerini giderek daha fazla kullanıyor..

EOS şimdi DApp’lerin geliştirilmesinde önemli bir pazar payı eğrisi elde etmek için hareket ederken statükoyu kırmayı planlıyor. EOS, DApps gelişimini yönetme biçiminde Ethereum ile çok sayıda benzerliği paylaşıyor.

Bununla birlikte, yeni bir proje olduğu göz önüne alındığında, bir çentik yükseldi ve rekabet avantajı elde edecek gibi göründüğü için son teknolojik gelişmelerden yararlandı. Yeni teknoloji, EOS’un Ethereum’a kıyasla daha yüksek hacimli işlemleri çok daha hızlı işlemesine izin vermelidir..

EOS ayrıca, söz konusu iletişim olduğunda platforma doğal bir esneklik sağlaması beklenen yeni özelliklerden de yararlanacaktır..

Ethereum vs EOS: Programlama Dili

Ethereum, geliştiricilerin yerel programlama dili Solidity’yi kullanarak uygulamalar oluşturmalarına izin verir. Tüm geliştiricilerin programlama diline düşkün olmadığı göz önüne alındığında, gereksinim Ethereum’un benimsenmesini önemli ölçüde engellemiştir..

İnsanların uygulama geliştirmek için kullanabilecekleri programlama dili türünde sınırlama olmadığı için EOS, geliştiriciler için tercih edilen bir hedef olmalıdır..

Ethereum vs EOS: Hedef Pazar

Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesinde kendine niş bir pazar oluşturdu. Platformun yakında finans sektöründe DApp’ler oluşturmayı planlayan kuruluşlar için önde gelen bir akıllı sözleşme platformu haline gelebileceği tartışılıyor..


EOS’un Ethereum katili olarak adlandırılmasının nedeni, bir kanıtı konsensüs protokolü kullanarak çalıştığı gerçeğiyle ilgilidir. Protokol, platformun daha az merkezileştirilmesini, daha verimli çalışmak Ethereum’dan daha.

Bunun anlamı, EOS’un bir çeşitli DApp’ler özellikle büyük miktarda kaynak gerektirenler. EOS’un işlem ücretinin olmaması, aynı zamanda Etherum blockchain maliyetlerinden kaçınmaya çalışan insanlardan büyük ilgi görmesi anlamına da geliyor..

Ethereum vs EOS: Teknik Farklılıklar.

Ethereum, blok zincirinin saniyede 15 işlem yapmasına izin veren Proof-of-Work fikir birliği protokolünü kullanır. Ek olarak, protokol Ethereum’un ağdaki bozuk merkezi olmayan uygulamaları düzeltmesini zorlaştırıyor..

Bunun tersine, EOS, Ethereum’un eksikliklerinin büyük bir kısmını ortadan kaldıran proof-of-stake protokolünden yararlanır. Yeni başlayanlar için protokol, geliştiricilerin bozuk bir uygulama tespit edildiğinde ağı dondurmasını mümkün kılıyor. Eylem, ağdaki diğer hesapları etkilemeden gerçekleştirilebilir.

Hızlı işlem hızları, geliştiricilerin EOS blok zincirinin saniyede ortalama 1.000 işlem yapmasına izin vereceğini söylediği DPOS protokolüyle ilişkili başka bir özelliktir..

Ek olarak, EOS, blok zincirinin işlemleri işlemesine ve aynı anda işlemleri yürütmesine izin vererek Ethereum’u yenmek istiyor.

Diğer Karşılaştırmalarımıza göz atın:

  • Bitcoin mi Ethereum mu? Fark ne?

  • Ethereum vs Litecoin: LTC Neden İşlemler İçin ve ETH Akıllı Sözleşmeler İçin?

  • Ardour vs Ethereum: Artıları ve Eksileri Nelerdir??

  • NEO mu Ethereum mu: Hangisi Daha İyi??

  • Ethereum ve Ripple: Derinlemesine Karşılaştırma

Sonuç olarak

EOS, tüm kayda değer özellikleri uygulamanın bir yolunu bulursa, Ethereum’u almak için gereken her şeye sahiptir. Ethereum’un erken bir hamle avantajına sahip olmasına rağmen, EOS’un akıllı sözleşmeler ve DApp’ler için tercih edilen bir platform olarak serisini bitirmesi an meselesi olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me