Ethereum Akıllı Sözleşmeler Nihai Kılavuzu

Ethereum akıllı sözleşmeleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Eğer yaparsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bu yazıda, akıllı sözleşmeleri Ethereum bağlamında inceleyeceğiz. Aslında, akıllı sözleşmeler yoluyla otomasyon kavramını getiren Ethereum’du. Blockchain teknolojisinin nasıl geliştiğini değiştirdi ve bir bütün olarak blockchain’in geleceğini şekillendirmeye yardımcı oldu.

Son yıllarda blockchain’in yükselişi de inkar edilemez. Hyperledger ve Corda gibi projeler, blockchain teknolojisini dünyanın her yerindeki işletmelere getirmenin ön saflarında yer alıyor..

Açıkçası, ilk kripto para biriminin, yani bitcoin’in piyasaya sürülmesinden tasarlanan blok zinciri kavramı, mevcut nesil işin talebini karşılamak için yeterli değildi. Akıllı sözleşmelerle, yeni nesil blok zinciri teknolojisi, farklı sektörlerin taleplerini daha iyi karşılamak için farklı dağıtılmış defter teknolojileri kullanıyor..

Ethereum Akıllı Sözleşmeleri

Ethereum akıllı sözleşmelerinin veya genel olarak akıllı sözleşmelerin ne olduğunu anlayarak başlayalım..

Akıllı Sözleşme nedir?

Akıllı sözleşmeler, herhangi bir evrak işi yapmaya gerek kalmadan bir sözleşmeyi dijital olarak doğrulayabilen, uygulayabilen ve kolaylaştırabilen bir bilgisayar protokolü olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Kağıt kontratlara benzer ancak onlara göre daha verimli ve etkin yönetilir. Akıllı sözleşmeler, taraflar arasındaki işlem performansını yönetmek için uygundur.

Akıllı sözleşmeler, blockchain’in gerçek doğası, yani ademi merkeziyetçilik nedeniyle mümkündür. Hiç şüphe yok ki, aracılara ihtiyaç duyulmaksızın, tarafların yürüttüğü görev veya işlemler de otomatik hale getirilebilir..

Çatışma olasılığı olmayan blockchain, tam şeffaflığı ve güvenilirliği tercih eden işletmeler için her zaman bir numaralı seçim olmuştur..

Tüm bunlar, akıllı sözleşmelerin çatışmasız, şeffaf ve merkezi olmayan bir şekilde hisse, mülk veya para şeklinde değeri paylaşmak için kullanılabileceği anlamına gelir. Aracı kimse olmadığından, süreç aynı zamanda güvenlidir ve blockchain’in değişmezlik özelliği ve kriptografi sayesinde kurcalamaya karşı korumalıdır..

Basit Bir Bağlam


Bunu anlamanın daha basit bir yolu, onu bir ağırlık makinesiyle karşılaştırmaktır. Makineyi kullanmak için tek yapmanız gereken makineye gerekli girdiyi vermek ve sizin için hesaplamasını beklemektir..

Burada aracı yoktur ve kurcalanmadan doğrudur. Siz ve makine arasındaki basit bir sözleşmedir.

Akıllı sözleşmeler de aynı şekilde çalışır. Bununla birlikte, herhangi bir üçüncü şahsa karşı dikkatli olmanıza gerek yoktur. Akıllı bir sözleşmede, kurallar iki tarafın üzerinde anlaştığı cezalar veya diğer maddelerle birlikte uygun şekilde tanımlanır..

Bu, geleneksel bir sözleşme yoluyla yapılan normal bir anlaşmaya benzer. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerde veya Ethereum akıllı sözleşmelerinde her şey otomatiktir.

Akıllı sözleşmeler hakkında daha fazla şey okumak ister misiniz? Konuyla ilgili nihai kılavuzumuzu buradan okuyun: Akıllı Sözleşmeler: Yeni Başlayanlar İçin Nihai Kılavuz.

Akıllı Sözleşmeleri ve Ethereum Akıllı Sözleşmelerini Kim Oluşturdu??

Akıllı sözleşmeler kavramı 1996’da ortaya çıktı. İlk olarak Nick Szabo tarafından tanıtıldı. O bir bilgisayar bilimcisiydi. Zamanla, daha iyi versiyonlarını yayınladı ve birçok yayın çıkardı..

Ancak, akıllı sözleşmelerin gerçek uygulaması, 2009’da piyasaya sürülen kripto para birimi olan bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle gerçekleşti..

Bununla birlikte, gerçek kullanım ilk olarak, akıllı sözleşmelerin doğru şekilde uygulanması üzerinde çalıştığı Vitalik Buterin’in çalıştığı Ethereum’da yapıldı..

Ona göre akıllı sözleşme, varlığın sahibini belirlemek için kodu kullanan ve bunu yapmak için süreci otomatikleştiren bir programdır. Varlıklar bir kişiye atanmamışsa, geri ödemeler akıllı sözleşmede belirlenen koşullara göre yapılır. Bu, ana fikrin merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan verileri kopyalamak ve paylaşmak olduğu merkezi olmayan defter teknolojisine kıyasla bir adımdır.

Günümüzde akıllı sözleşmeler neredeyse tüm kripto para birimlerinde kullanılmaktadır..

Ethereum Akıllı Sözleşmelerine Neden İhtiyacımız Var??

Bu bölümde, Ethereum akıllı sözleşmelerine neden ihtiyacımız olduğunu öğreneceğiz. Herhangi bir akıllı sözleşme gibi, Ethereum akıllı sözleşmelerinin de kendi avantajları vardır.

 • Güven

Akıllı sözleşmeler, işlem yapmak için taraflarca belirlenen tüm anlaşmaya veya sözleşmeye güven aşılar. Akıllı kişilerle hiç kimse belgeleri değiştiremez veya sözleşme şartlarını değiştiremez. Dokümanlar ayrıca merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmadan uygun şifreleme yöntemleriyle güvenli bir şekilde saklanır. Akıllı sözleşmelerin kullanılması, karşı tarafı tam olarak tanımaya gerek kalmadan katılımcılar arasında da güven sağlar..

 • Özerklik

Akıllı sözleşmenin kullanılması, işlemi veya sözleşmeyi kolaylaştırmak için herhangi bir üçüncü taraf aracı tarafına ihtiyaç duymadığından özerklik getirir..

 • Tasarruf

Akıllı sözleşmelerin kullanılması, değiş tokuşa dahil olan taraflar için de tasarruf sağlar. Tasarruf, gereksiz emlakçıları, noterleri, yardımı veya diğer herhangi bir aracıları kaldırarak yapılır. Basit bir deyişle, akıllı sözleşme, dışarıdaki hizmetlerin çoğuyla ilişkili ekstra ücretleri ortadan kaldırır..

 • Emniyet

Akıllı sözleşmeler, diğer geleneksel sözleşme yönetimi yöntemlerine kıyasla güvenlidir. Doğru uygulanırsa akıllı sözleşmelerin hacklenmesi zordur. Sonuçta, hacklenebilecek veya değiştirilebilecek hiçbir şey yapmamak için kriptografi kullanıyorlar..

 • Doğruluk

Akıllı sözleşmeler kullanılarak yapılan tüm işlemler doğrudur ve oluşturma sırasındaki akıllı sözleşmenin canlı hale getirilmeden önce iyi bir şekilde gözden geçirildiği düşünüldüğünde hatasızdır..

Ethereum Akıllı Sözleşmesi Nasıl Çalışır??

Bu bölümde, Ethereum akıllı sözleşmelerinin veya akıllı sözleşmelerin genel olarak nasıl çalıştığını öğreneceğiz..

Başlamadan önce, en basit şekilde Bitcoin’in akıllı sözleşmeleri desteklediğini anlamamız gerekiyor. Bunu, bir eşten diğerine değer aktarmanın bir yolu olarak ağı sağlayarak yaptı. Ağdaki düğümler doğrulama süreciyle ilgilenir.

Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerin kullanımı sadece kripto para biriminden çok daha fazlasıdır.

Ethereum’a bir göz atalım. Komut dosyası dilini ve akıllı sözleşmeleri, eşler arasında değerleri veya varlıkları aktarmaktan daha fazlasını yapacak şekilde yapılandırma fikrini tanıttı..

Geliştiricilere göre otonom aracılar olarak da bilinen akıllı sözleşmeler yoluyla kendi programlarını oluşturmalarına izin verdi. Ethereum teknik raporu.

Ethereum, bir “Turing-complete” olduğu için daha geniş bir hesaplama talimatı kapsamını desteklemeyi mümkün kıldı.

Öyleyse, akıllı sözleşmeler bir Ethereum ağında neler yapabilir? Aşağıdan kontrol edelim.

 • Ethereum akıllı sözleşmeleri, çoklu imza özellikleri sunar. Bu, harcamaların bir gruptaki kişilerin anlaşmasına göre yapıldığı akıllı sözleşmeler kullanılarak hesap (lar) oluşturulabileceği anlamına gelir..
 • Ayrıca, sözleşme faydası sağlamak, yani diğer sözleşmelere sağlamak için etkili bir şekilde kullanılabilir..
 • Akıllı sözleşmeler, kullanıcılar arasındaki sözleşmeleri yönetmek için kullanılabilir.
 • Son olarak, üyelik kayıtları gibi bilgileri depolamanın bir yolu olarak hareket edebilir.

Akıllı sözleşmeler de tek başına çalışmaz. Bunları işlevsel ve yönetilebilir hale getirmek için akıllı sözleşmeleri ve blok zinciri ağını birbirine bağlamanın çeşitli yollarını kullanabilirsiniz..

Örneğin, akıllı bir sözleşme bir okuldaki kabul sayısını yönetiyorsa – kabulleri kolaylaştıran, doğrulayan ve kabulleri söz konusu konuya aktaran diğer akıllı sözleşmelere dayanacaktır..

Kendi Akıllı Sözleşmenizi Oluşturmak

Kendi akıllı sözleşmenizi oluşturmak kolaydır. Kendi akıllı sözleşmenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi kaynak var. Bu kaynaklardan biri, Ethereum platformunda akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılan programlama dili olan Solidity’nin belgelerinden geliyor. Ethereum akıllı sözleşme örneklerine göz atalım.

Eğiticiye erişmek için belgelerini kontrol edebilirsiniz. İşte: Akıllı Sözleşmelere Giriş – Solidity 0.6.7 belgeleri. Burada, Ethereum akıllı sözleşme eğitimini de bulabilirsiniz..

Solidity, sözleşmeleri geliştirmek için kullanabileceğiniz Ethereum akıllı sözleşme dillerinden biridir..

Belgelerden alınan aşağıdaki bir örneği de inceleyeceğiz..

ethereum-akıllı-sözleşme-oluşturma

Kendi Ethereum Akıllı Sözleşmenizi Oluşturma

Yukarıdakiler, bir değişken başlattığımız bir depolama örneğidir. depolanmış veri ve sonra set (birim x) işlevini kullanarak herkese açık olarak ayarlayın. Değerler get () işlevi aracılığıyla döndürülür.

Alt para birimi örneğine bir göz atalım.

ethereum-akıllı-sözleşme-alt-para birimi-örneği

Alt Para Birimi Örneği

Burada Coin () sözleşmemiz var.

İrtibatta, aşağıdakileri içeren temel işlevleri tanımladık:

 • Gönderildi (adres, adres, miktar) → Bir adresten diğerine miktar göndermek için kullanılır.
 • yapıcı () → yapıcıyı başlatır
 • function nane (adres alıcısı, uint miktarı) → Kripto para birimini daraltır

Ethereum Akıllı Sözleşme Kullanım Durumları

Ethereum akıllı sözleşme kullanım durumlarının birden fazla kullanım durumu vardır. Bunları tek tek kısaca inceleyelim.

 • Devlet

Akıllı sözleşmelerin en iyi kullanım durumlarından biri hükümette. Örneğin, yönetişimin önde gelen sorunlarından biri olan oylama amacıyla kullanabilirler..

İnsanlar şeffaflık istiyor ve akıllı sözleşmeler, oylama sistemlerinin bunu sağlamasına yardımcı olabilir. Böylelikle oy verme etrafında siyaset ve komplo olmayacak. Defter tabanlı çözüm, oyları kolayca izleyebilir ve sonuçların olabildiğince doğru olmasını sağlayabilir.

Akıllı sözleşmeler, form doldurmayı gerektirmeyen dijital kimlikle çalışmak üzere yapılabildiğinden seçmen katılımını da artırabilir. Seçmenler, güvenli bir çevrimiçi sistem aracılığıyla oy vermeyi seçebilirler – bu da iktidara gelecek adil bir hükümet partisi seçme şansını artırır.

 • Yönetim

Akıllı sözleşmeler kullanarak iş süreçlerini de otomatikleştirebilir.

Ayrıca, akıllı sözleşmeler kullanmak, bilgi kaynağı yeni doğrulanabilir bilgilerle sürekli güncellenen tek bir defter olduğundan yönetim arasında daha iyi bir güven olduğu anlamına gelir..

Diğer faydalar arasında şeffaflık, doğruluk ve otomatik sistemler yer alır. Açıktır ki, merkezi bir yaklaşıma dayanmayan tek bir bilgi dağıtımı kaynağınız olduğunda onaylar ve tartışmalar için ileri geri hareket etmenin bir anlamı yoktur..

Diğer süreçlere bağımlı olmadan ve daha az yanlış bilgi paylaşımı ve kullanım şansı olmadan işlemeyi tamamen yeni bir seviyeye geliştirir. Aynı zamanda yerleşim yerleri ve davalarla da ilgilenir.

 • Tedarik zinciri

Tedarik zinciri şüphesiz akıllı sözleşmeler için bir numaralı kullanım durumudur. Ethereum kullanan herhangi bir tedarik zinciri, Ethereum akıllı sözleşmelerinin yapabileceklerinden yararlanabilir..

Örneğin, ürünü, içinde bulunduğu durumu ve akıllı sözleşmeler veya defter sistemi kullanılmadan mümkün olmayan diğer önemli ayrıntıları izlemek için akıllı sözleşmeler kullanan bir teslimat sistemi. Ayrıca, akıllı sözleşmeler, sarf malzemeleri azaldığında otomatik olarak sipariş verme yeteneğine sahiptir..

Bu, perakendeciler veya çevrimiçi tedarik zinciri pazarları için büyük bir şeydir, çünkü her zaman neyi yeniden stoklayacaklarını takip etmek zorunda kalmazlar ve ortakların otomatik sistemden en iyi şekilde yararlanmasını sağlar. Akıllı sözleşmeler kullanmanın bir başka yararı da tedarik zincirinde anlaşmazlıkların çözümlenmesidir. Her şey takip edildiğinden, anlaşmazlıklar dakikalar içinde çözülür.

 • Otomobil

Otomobil, akıllı sözleşmeler için başka bir kullanım durumudur. Otomobil endüstrisi, kendi kendine sürüş söz konusu olduğunda akıllı sözleşmeler kullanabilir.

Akıllı sözleşmeler, bir çarpışma sırasında arızaları bulmaya veya araçta meydana gelen sorunları anlamaya yardımcı olabilir. Bu, otomobil sigortasına yardımcı olabilir ve sahtekarlıkları ortadan kaldırabilir.

Ayrıca, bir araba kazasından etkilenen kullanıcılara gerçekten yardımcı olabilir ve sigortalarını gerçekten hızlı bir şekilde yerine getirmelerini sağlayabilir.!

 • Emlak

Hiç bir ev satın almayı düşündünüz mü ve bir ev almak için gereken uzun süreç nedeniyle onu ertelemeye karar verdiniz mi? Eğer yaparsan, o zaman yalnız değilsin.

Bahsetmiyorum bile, yeni evinizin sahipliğini almadan önce epey zaman alabilecek doğrulama süreçleri var.!

Tüm bunlar, satın alma ve mülkiyeti satıcıdan alıcıya devretme sürecini yönetebilen akıllı sözleşmelerin yardımıyla otomatikleştirilebilir. Maddeye karar verilebilir ve ardından canlı hale getirilmeden önce akıllı bir sözleşmeye kodlanabilir.

Bir kez yapıldığında, alıcının taksit veya ödeme için ödeme yapması gerekir. Tamamlandığında, yeni evin mülkiyeti otomatik olarak aktarılacaktır..

 • Sağlık hizmeti

Son Ethereum akıllı sözleşme kullanım durumu sağlık hizmetidir. Hastalara hizmet sağlama söz konusu olduğunda sağlık hizmetleri şu anda birçok sorun ve engelle karşı karşıyadır. Bu sorunlardan biri, hastanın kişisel sağlık kayıtlarının saklanması ve korunmasını içerir..

Her sağlık sağlayıcısının kendi veri tabanı ve bunları yönetme yolu olduğundan, hizmet sağlayıcıların önceki kayıtlara erişmesi zordur..

Bu, hastalara hizmet söz konusu olduğunda tutarsızlıklara yol açar. Ayrıca, uygun bir merkezi olmayan ağ olmadan, sigorta yaptırmak da zor olabilir..

Ethereum ağında çalışan akıllı sözleşmeler, hastaların profillerine merkezi olmayan bir ağ üzerinden erişilebilen bir sağlık hizmeti sistemi oluşturarak sağlık hizmeti sorunlarını çözebilir. Ayrıca test sonuçlarını, düzenlemelere uygunluğu ve ilaç tedariklerini denetlemeyi geliştirir.!

Sonuç

Ethereum akıllı sözleşmesi kalıcıdır. Blok zinciri teknolojisinin, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan bunları işlemesini ve otomatikleştirmesini sağlarlar..

Akıllı sözleşmeler için birçok kullanım durumu olması, onu dışarıdaki işletmeler için daha da kullanışlı hale getiriyor. Bir dahaki sefere evi satın alacağınız zaman, merkezi olmayan ve akıllı sözleşmelerden yararlanan bir platform arayın..

Bu şekilde, krediyi ve peşinatı otomatikleştirmenizi sağlayarak satın alma sürecinizi otomatikleştirebilirsiniz. Ödemenizi tamamladığınızda, akıllı sözleşme gayrimenkul sahipliğini otomatik olarak size devredecektir.!

Bu ne kadar şaşırtıcı? Sağ!

Peki genel olarak akıllı bağlantılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map