Gıda endüstrisindeki blok zinciri, tüm verimsizliklerin iyileştirilmesine nasıl yardımcı olabilir? Gıda endüstrisinin mevcut senaryosuna ve blockchain’in ekosisteme nasıl girdiğine daha yakından bakalım..

Blockchain ilk ortaya çıkmaya başladığında, uzmanlar yalnızca finans endüstrileriyle sınırlı olduğunu düşünüyorlardı. Ancak zamanla blockchain, finans dışındaki çeşitli sektörlerde benimsenmesi için baskı yapmaya başladı. Şu anda, gıda endüstrisi, blockchain teknolojisi için en kapsayıcı hedeflerden biri gibi görünüyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, çeşitli gıda işi oyuncuları kendi blok zinciri girişimlerini duyuruyorlar..

Sadece bu değil, 2019’da blockchain sektörü hızlı bir şekilde bozmaya başladı. Araştırmaya göre, en iyi küresel şirketlerin% 20’den fazlası 2025 yılına kadar blockchain kullanacak. Yani bu, blockchain teknolojisinin gıda endüstrisindeki uygulamasının önümüzdeki yıllarda artacağı anlamına geliyor.

Bu teknolojiyi gıda endüstrisi devlerinin kendi çözümlerini uygulayacak kadar çekici kılan nedir? Bu kılavuzda, blockchain’in gıda endüstrisi için ne kadar önemli olduğunu ve gıdanın geleceğini nasıl yeniden şekillendirebileceğini tartışacağız..

Şimdi kayıt: Ücretsiz Blockchain Kursu

Gıda Endüstrisinde Blockchain: Gıda Endüstrisinin Temel Sorunları

Gıda endüstrisi ile ilgili bazı sorunlar var. Bu sektör çok büyük olmasına rağmen, problemler verimli bir şekilde çözülmezse, ekosistemi çökertebilir. Öyleyse, bu sektörün neden blockchain teknolojisine ihtiyaç duyduğunu görelim..

Ürün İzlenebilirliği Eksikliği

Bu durumda çoğu şirket isteksiz göründüğü için ürünleri takip etmek büyük bir sorun. Doğru izleme yapıldığında, tüketiciler gıdanın nasıl ve ne şekilde işlendiğine dair hiçbir fikre sahip değiller. Gerçekte, hiçbir tüketici organize ve sağlıklı öğelerle her zamankinden daha fazla ilgilenmiyor. Bu yüzden, yedikleri her bir elemente aşırı şüpheyle yaklaşıyorlar..

Ancak gıda şirketi ürünleri veya süreci takip etmiyorsa kaliteyi nasıl koruyacak? Sorun şu ki, tedarikçilerden tüketiciye kadar gıdanın veya sürecin takibinin ek yatırıma ihtiyacı var. Bu nedenle, birçok şirket buna ihtiyaç duyduklarından daha fazla para harcamaya hevesli değil.

Yönetmelikleri Değiştirmek

Gerçekte, yiyecek ve içecek alanı hükümet düzenlemeleri kapsamındadır. Bu nedenle, EPA, FDA, FTC ve OSHA gibi birçok kuruluş, gıda etiketleri, sağlıklı ürünler ve hijyen ile ilgili belirli normları korumak için özenle çalışıyor..

Çoğu durumda, şirketler gönülden tüm kurallara uyarlar; ancak, bazı yanlış iletişimlerde, endüstri kötü gıda kalitesi, hammadde fazlalığı ve gıda israfı ile son bulmaktadır. Değişen kuralların doğası gereği, birçok şirket, yeni kurallar ürünleriyle uyumlu olmadığından yeni ürünlerini geri çağırmak zorundadır. Yani sonunda para ve değerli zaman kaybetmekle bitiyorlar..


Envanter Yönetiminin Karmaşıklıkları

Gıda endüstrisindeki envanter yönetimi, gıdaların son kullanma tarihleri ​​olduğundan biraz karmaşıktır. Bu nedenle, bu ürünlerin bakımı diğer endüstrilere göre daha ağırdır. Dahası, hijyeni sağlamak için depolama tesislerinin koşullarını sürekli izlemek zorundadırlar. Bununla birlikte, manuel izleme çok zaman alır.

Dahası, şirketler mevsimsel taleplerin olduğu zamanlarda yönetimi idare edecek yeterli donanıma sahip değiller. Dolayısıyla, endüstri, gıda israfına ve para kayıplarına yol açan yanlış yönetilen envanterle sonuçlanır. Bu nedenle, çoğu zaman gönderiler geç ulaşır veya daha kısa raf ömrüne sahip yanlış ürünleri gönderebilirler..

Kuşak Talepleri

Yiyecek talebi nesilden nesile değişiyor. Her neslin yiyecek ve içecek konusunda benzer bir tadı yoktur. Bu nedenle tüm sorunlara aynı anda ayak uydurmak oldukça zorlaşır. Gerçekte, şirketler bebeklerden yaşlılara kadar altı büyük nesli memnun etmek zorundadır. Evet, tüketici tercihlerine göre veri oluşturabilirler, ancak bunları verimli bir şekilde sıralamak için pek çok araç yok.

Bu nedenle, şirketler tüketicilerinin temel taleplerinin ana hatlarını çizebilirler, ancak büyüme için pek çok alan vardır. Bazen verimli önlemlerin eksikliğinden dolayı, düşük talep edilen bir ürünün üretimini yanlış hesaplayabilir ve üretimini artırabilirler..

Ayrıca Oku: Blockchain Teknolojisi Açıklaması: Merkezi Olmayan Bir Ekosistem

Etiketlemede Şeffaflık Eksikliği

Bu, gıda endüstrisinin tüketicileri doğrudan etkileyen en önemli sorunlarından biridir. Bazı durumlarda, şirketler üretimde kullandıkları içerik maddeleri konusunda dürüst olma eğilimindedir. Ancak çoğu durumda, etiketteki bilgilerle yanlış yönlendiriyorlar. Örneğin, artık insanlar vejetaryen veya vegan yiyeceklere daha fazla ilgi duyuyor..

Ancak birçok sebze bazlı yemekte et bazlı ürünlerden elde edilen malzemeler kullanılır. Ayrıca, onları kimyasal elementler olarak sınıflandırma eğilimindedirler, böylece sıradan insanlar kullandıklarını ayırt edemezler. Yine bazı firmalar zararlı kimyasalları kullanabilir ve hatta etiketlerinde bahsetmeyebilirler. Bu kesinlikle iş yapmak için kabul edilebilir bir yöntem değil.

Sahte Gıda Ürünleri

Bir diğer büyük sorun da artan sahte ürün sayısıdır. Görünüşe göre aşağı yukarı her sektör sahtecilik sorunları ile uğraşmak zorunda. Ancak gıda endüstrisinde her an ters gidebilir. Açıkçası, insanlar sahte ürünler yemeye başlarlarsa ciddi şekilde hastalanabilirler ve hatta ölüme bile yol açabilir. Ayrıca, zaman geçtikçe, giderek daha fazla şüpheli şirket sahte ürünleri orijinal bir ürünle piyasaya sürüyor. Bu nedenle, aralarında ayrım yapmak oldukça zorlaşıyor.

Ancak ana şirketin konuyla ilgilenmek için çok sınırlı seçenekleri var. Bu sorun zamanında çözülmezse hem şirkete hem de tüketiciye zarar verir..

Yavaş Ürün İnovasyon Döngüleri

Yeni ürünler bulmak, bu sektörde zor bir çağrıdır. Gerçekte, şirketler tüketici tabanını ve ne tür gıdalardan keyif aldıklarını kapsamlı bir şekilde analiz etmek zorundadır. Ayrıca, herhangi bir yeni ürünün popülerliği, zamana duyarlı bir kumardır. Bazen ürünün popülerliği onlarca yıl, bazen de sadece birkaç ay sürebilir. Bu nedenle, şirketin bunları yapmaya daha fazla dikkat etmesi gerekiyor ve bu da çok zaman alıyor.

Bu nedenle, soruna karşı koymak için, tüketici taleplerini daha iyi tahmin edebilecek ve hatta analiz etmelerine yardımcı olabilecek teknolojiden yardım edecekler. Ya da şirket rekabete ayak uyduramaz ve yakında geride kalır.

Zayıf Gıda Güvenliği

Bu, gıda endüstrisinin en acil sorunlarından biridir. Gerçekte, gıda öğelerinin hafif suistimali veya yanlış kullanımı bile kontaminasyona neden olabilir. Ve bunun sonuçlarını size söylememize gerek yok. Ne yazık ki, gıda endüstrisi hala kontaminasyonun gerçek kaynağını bulmak için uygun değil. Çoğu durumda, çok geç olana kadar algılanmayabilir..

Bu bir halk sağlığı meselesidir ve ciddi bir suçtur. Sadece küçük bir sorun için, şirket tüm itibarını kaybedebilir, ağır para cezaları ödeyebilir ve hatta kapanabilir. Ayrıca günümüzde tüketiciler, satın aldıkları şeylerin çoğu hakkında şüpheci davranıyor. Bu nedenle, küçük kirlilik siz ve şirketiniz için kötü sonuçlanabilir.

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Blockchain Gıda Endüstrisinde Nasıl Çalışır?

Blockchain, gıda endüstrisinde çeşitli şekillerde çalışabilir. İşte blok zincirinde göreceğiniz kazançlı kullanım durumlarından bazıları.

Gıda İzlenebilirliğini İyileştirme

Bildiğiniz gibi, bu sektörde gıda izlenebilirliğine çok ihtiyaç var. Şirketlerin çoğu bu durumda isteksiz göründüğü için ürünleri takip etmek büyük bir konudur. Doğru izleme yapıldığında, tüketiciler gıdanın nasıl ve ne şekilde işlendiğine dair hiçbir fikre sahip değiller. Bu nedenle, sektörün şu anda bir yardım eline ihtiyacı var.

Bu nedenle, gıda izlenebilirliğindeki blok zinciri, buradaki senaryoyu herkes için değiştirebilir. Blockchain, gıdanın tedarikçilerden onu satın alan tüketiciye kadar izlenmesini sağlamak için tam donanımlıdır. Böylelikle şirketler, üretim hattındaki görünürlüğünü artırmak ve pazara daha kaliteli bir gıda sunmak için bu gücü kullanabilirler..

Gıda Güvenliğinin Sağlanması

Blockchain’in bir diğer büyük yararı, onu gıda güvenliği için kullanabilmenizdir. Gıda güvenliğindeki blockchain, tüketicilerin rahat olmasına ve kontaminasyon veya başka herhangi bir sorun hakkında endişelenmeden tüm ürünlerini satın almasına yardımcı olabilir. Gıda endüstrisi hala kontaminasyonun gerçek kaynağını bulmak için uygun değil. Çoğu durumda, çok geç olana kadar tespit edilemeyebilir. Böylelikle şirketler, blockchain kullanarak ham elementleri ve bitmiş ürünleri işlemlerini izleyebilir. Dahası, yiyeceklerinin kalitesini ve standardını sorunsuz bir şekilde korumak için yan ürünlerini daha dikkatli bir şekilde kullanabilirler..

Gıda Sektörü Tedarikçi Seçimi

Blockchain’in yardımcı olabileceği başka bir şey de tedarikçinin seçimidir. Gıda sektöründe şirketler oldukça rekabetçidir ve pazarda her zaman ilk sırada yer almak isterler. Ancak, hammaddeler için tedarikçinin seçilmesi daha fazla düşünülmelidir çünkü düşük kaliteli hammaddeler yalnızca düşük kaliteli bitmiş ürünlerle sonuçlanacaktır..

Bu nedenle, gıda endüstrisi tedarik zincirinde blok zinciri kullanarak, tedarikçilerin kendi kalitelerinin menşeini sunması gereken daha iyi tedarikçilerle bağlantı kurabilirler. Dolayısıyla, blockchain, tedarikçilerin alıcılarla bağlantı kurabileceği ve kalitelerine göre belirli projeler için teklif verebileceği bir pazar oluşturabilir..

Operasyonel Talepleri Karşılama

Günlük operasyonel talepleri karşılamak da zor bir iştir. Gerçekte şirketler, artan taleplere ayak uydurmakta ve bunları kısa sürede üretmekte zorlanmaktadır. Sektör, büyük operasyon yükünün üstesinden gelmek için her zaman uygun kanallara sahip olmadığından.

Bu nedenle, tüm çeşitli nesil taleplerini aynı anda karşılamak oldukça zorlaşıyor. Ancak gıda endüstrisi tedarik zincirinde blockchain kullanarak şirketler nihayet problemle başa çıkabilir. Teknolojiyi kullanarak, üretim hattının tüm unsurlarını takip edebilir ve günlük operasyonun taleplerini karşılayabilirler..

Blockchain, çeşitli endüstriler için birçok fayda sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisinin faydaları hakkındaki kılavuzumuza göz atın..

Geliştirilmiş Envanter Yönetimi

Tedarik zincirinde “Teslim süresi” adlı bir terim vardır. Bu, bir sürecin başından sonuna kadar geçen zamandır. Dolayısıyla, bu süre ne kadar kısa olursa, şirket stoklarını o kadar iyi yönetebilir. Bununla birlikte, teslim süresini azaltmak tipik yöntemler kullanmak zordur ve bazen yalnızca az sayıda teknoloji devi bunu başarabilir..

Bununla birlikte, gıda endüstrisi tedarik zincirindeki blok zinciri ile gıda üretim sürecini otomatikleştirebilir ve üretim hattındaki farklılıklardan kurtulabilir. Bu nedenle, Teslimat Süresini önemli ölçüde kısaltabilir ve envanter yönetimini açıkça iyileştirebilir.

Fiyat Zorlamasını Önler

Gıda endüstrisindeki fiyatlandırma büyük ölçüde değişir. Bu nedenle, şu anda değişken sektörlerden biri olarak kabul ediliyor. Pek çok nedenden dolayı – sosyal veya çevresel şirketler fiyatlarını değiştirebilir. Ancak bu fiyat değişikliği tüketicileri olumsuz etkiliyor, çünkü gıda ürünlerine yatırım yapmak için sınırlı bir paraya sahipler..

Bu nedenle, blockchain, ürünleri üretme maliyetini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, tüm aracılık ücretlerini kesebilir ve sonuçta tüketiciler için nihai fiyatı düşürebilir. Gerçekte, gıda endüstrisindeki bazı blockchain teknolojisi uygulamaları bu özelliği sorunsuz bir şekilde sunabilir..

Sahte Ürünleri Ortadan Kaldırmak

Blockchain, artan sahte ürün sayısını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. İnsanlar sahte ürünler yemeye başlarlarsa ciddi şekilde hastalanabilirler ve hatta ölüme bile yol açabilir. Ancak ana şirketin konuyla ilgilenmek için çok sınırlı seçenekleri var. Bu sorun zamanında çözülmezse hem şirkete hem de tüketiciye zarar verir..

Ancak gıda izlenebilirliğindeki blockchain sorunu anında çözebilir. Blockchain, üretim hattından tüketiciye kadar tüm ürünleri takip edebildiğinden, ürünün orijinal olup olmadığını garanti edebilir. Dahası, sorunun kaynağını belirleyerek pazara giren sahte ürünlerin kapsamını da azaltabilir..

Benzer Konuyu Okuyun: Sigorta Sektöründe Blockchain’in Önemi

Gıda İsrafının Azaltılması

Gıda izlenebilirliğinde blok zincir kullanmak, gıda israfını azaltmaya yardımcı olabilir. Kötü envanter yönetiminden ürünlerin sevkiyatının gecikmesine kadar gıda israfının birçok nedeni vardır. Her durumda, sektörün büyük kayıplarla başa çıkması gerekiyor ve bu da mevcut talepleri karşılamak için kısa sürede daha fazla ürün üretme baskısını artırıyor..

Ancak blockchain ile şirketler, sağlık kodlarını korumak ve tüm yönergeleri takip etmek ve yönetim sistemlerini iyileştirmek için gıdaların izini sürmeye başlayabilirler. Çevrimiçi ortamda her şeyi takip edebildikleri için, gerçek zamanlı olarak bile verimliliği artırmak ve gıda israfını minimuma indirmek kolaydır..

Gıda Tedarik Zinciri Kaynağı Sağlayın

Diğer bir büyük engel, gıda ürünlerinin mevcut olmayan kaynağıdır. Yani, bir ürün satın aldınız ve belirli bir şekilde reklam verebilir, ancak gerçekten reklamını yaptığı şeyi sunuyor mu? Çoğu durumda değil. Tüketiciler bugünlerde mağazadan satın aldıkları ürüne körü körüne güvenmiyor. Yiyeceklerinin tam olarak nasıl ve ne zaman yapıldığını bilmek için kökene ihtiyaçları var..

Gerçekte, blockchain bunun için mükemmeldir; çiftçilerden perakende mağazasına kadar provenansı korumak için gıda güvenliğinde blockchain kullanabilirsiniz. Müşteri sadece ürün üzerindeki QR kodunu tarayarak, o gıda ürününün arkasındaki geçmişi görebilir ve iddia ettiği şeyin bu olduğundan emin olabilir..

Etiket İddialarını Kanıtlama

Bildiğiniz gibi, etiketler söz konusu olduğunda şirketler biraz yanıltıcı olma eğilimindedir. Çoğu durumda, zararlı kimyasallar bile kullanabilirler, ancak tüm organik elementleri kullanıyormuş gibi görünmelerini sağlarlar. Bu, işlenmiş gıdalardaki zararlı kimyasalların tüketimi nedeniyle insanların ölmesine neden olabilir. Dolayısıyla, sorunlarla mücadele etmek için gıda güvenliği girişimlerinde blockchain kullanabilirsiniz..

Blockchain, bir ürünün yapım sürecinde kullandığınız her bir öğeyi kaydedeceğinden, etiket iddialarınızı kanıtlamak için bu kaydı tüketicilerinize açık hale getirebilirsiniz. Saklayacak bir şeyiniz yoksa, o zaman neden konuyu kanıtlamak için blockchain kullanmıyorsunuz??

Şimdi kayıt: Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

Gıda Endüstrisinde Blockchain Kullanan Çeşitli Firmalar

Walmart

Walmart, dilimlenmiş mango paketlerini izlemek için gıda zincirinde blockchain kullanıyor. Önceden, tüm yiyecek sürecini takip etmek yaklaşık altı gün sürdü. Ancak artık sadece birkaç saniye sürüyor! Ne kadar zaman kazandırdıklarını hayal edebiliyor musunuz? Dahası, bu izleme Meksika’dan mağazalarına kadar gerçekleşti. Bu nedenle, paketler birçok aşamadan geçti ve blok zinciri her birindeki durumu tespit edebildi..

Carrefour

Carrefour, serbest dolaşan tavuklarının izini sürmek için blockchain kullanan Avrupa’nın en büyük perakendecilerinden biridir. Dahası, alışveriş yapanların, tavuğun mağazada nerede ve nasıl bulunduğunu bilerek, süreci her aşamada izlemelerine de olanak tanır. Bu nedenle şirket, başarılı bir şekilde blok zincirini süt, somon, domates, yumurta, bal gibi yiyecek ve içecek ürünlerinde kullanmak istiyor..

Nestlé

Nestlé, sütlerini çiftliklerden ve üretim evinden fabrikalara kadar takip etmek için gıda zincirinde blockchain kullanıyor. Şu anda OpenSc ile pilot proje üzerinde çalışıyorlar. Ancak, eylemlerinde şeffaf kalmayı seçtikleri için pazara güçlü yönlerini sergilemenin harika bir yoludur. Dahası, daha sonra bu projeye başka ürünleri de dahil etmeyi planlıyorlar..

Anheuser-Busch InBev

Anheuser-Busch InBev, şu anda dünyanın en büyük bira üreticilerinden biridir. Şu anda, yiyecek ve içecek alanında blok zinciri kullanıyorlar ve içecek tedarik zinciri izlenebilirliklerini iyileştirmeye çalışıyorlar. Gerçekte, hammaddeleri oradan alma eğiliminde oldukları için Afrika’daki insanların yaşam koşullarını iyileştirmek istiyorlar..

Daha fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atmak ister misiniz? Şu anda en iyi 20’den fazla blockchain kullanım senaryosuna göz atın!

JBS

JBS, tedarikçilerinden gelen canlı hayvan taşıma verilerinin çapraz kontrol sürecini artırmak için gıda endüstrisinde blockchain yönetimini kullanıyor. Gerçekte, teknolojiyi kullanmak, şirketin güvenliği, gizliliği ve izlenebilirliği garanti etmesine yardımcı olacaktır..

Tyson Gıdalar

Tyson Foods, tedarik zincirlerini çiftliklerden ve üretim evinden fabrikalara kadar takip etmek için gıda endüstrisinde blockchain yönetimini kullanıyor. Şu anda pilot proje ve sektördeki diğer şirketler üzerinde FoodLogiQ ile çalışıyorlar. Dahası, daha sonra bu projeye başka ürünleri de dahil etmeyi planlıyorlar. Onlara göre proje şu anda oldukça başarılı..

Kraft Heinz

Kraft Heinz, blok zinciri alanındaki bir başka oyuncu. Gerçekte, gıda endüstrisinde çocukların yiyeceklerine yönelik güvenlik önlemlerini geliştirmek için blok zinciri kullanıyorlar. Dahası, bebek mamalarının her zaman en yüksek kalitede olmasını sağlamak istiyorlar, bu nedenle teknoloji ile bir izlenebilirlik özelliği uygulamayı planlıyorlar..

Albert Heijn

Albert Heijn, portakal suyunu çiftliklerden fabrikalara kadar takip etmek için blockchain kullanıyor. Şu anda, pilot proje üzerinde Refresco ile çalışıyorlar. Dahası, daha sonra bu projeye başka ürünleri de dahil etmeyi planlıyorlar. Gerçekte, birincil hedefleri şeffaflıklarını artırmak ve sürdürülebilir tedarik zinciri süreçlerini sürdürmektir..

Plantaze

Plantaze, yüksek kaliteli üzümlerden ürettikleri 15.000 benzersiz şarap şişesinin izini sürmek için yiyecek ve içeceklerde blok zinciri kullanıyor. Şu anda proje üzerinde OriginTrail ve TagItSmart ile çalışıyorlar. Dahası, pazarda bu kadar ısrarcı olan sahte şarap sorunlarıyla da ilgilenmeyi planlıyorlar. Gerçekte, birincil hedefleri şeffaflıklarını artırmak ve tüketicilerine şirketin özgün ürününe sahip olmalarını sağlamaktır..

Bumble Bee Yiyecekleri

Bumble Bee Foods, balıkçıların denizden yakaladığı sarı yüzgeçli orkinosun izini sürmek için gıda endüstrisinde blockchain yönetimi kullanıyor. Şu anda SAP ile pilot proje üzerinde çalışıyorlar. Her neyse, eylemlerinde şeffaf kalmayı seçerken, güçlü yönlerini pazara sergilemenin harika bir yolu. Birincil hedefleri, yanlış etiketlemeyi ortadan kaldırmak ve tüketicilerin ticaretin tüm sürecini izlemelerine yardımcı olmaktır..

Dünyadaki birçok şirket blockchain teknolojisiyle ilgileniyor. Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın.

Son düşünceler

Şimdiye kadar zaten bildiğiniz gibi, blockchain, gıda endüstrisinde birçok fayda sağlayabilir. Gıda endüstrisi sorunlarla doludur ve uygun bir çözüm bulamazsa tüketiciler risk altındadır. Bu nedenle, sektörde blockchain kullanmak, devam eden sorunların çoğunu ortadan kaldırmaya ve gelecekte daha iyi ve daha sağlıklı bir topluluk sağlamaya yardımcı olabilir..

Yeni başlayan biriyseniz ve şirketinizde blockchain kullanmak istiyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuza göz atmanızı öneririz! Bu, blockchain yolculuğunuzun başlangıç ​​noktası olabilir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me