Bu yazıda, Hashgraph ile Blockchain’in detaylı bir karşılaştırmasını inceleyeceğiz ve seminerleriyle farklılıklarını anlayacağız..

Blockchain sektörüne dahilseniz, sürekli olarak hızlı bir şekilde geliştiğini bilirsiniz. Kenarda daha iyi bir çözüm sunarak Blockchain’in yerini alacak başka benzer dağıtılmış defter teknolojileri (DLT) de vardır..

Böyle bir DLT, Hashgraph’dır. Dağıtılmış defteri farklı şekilde çözer ve daha güvenli, hızlı ve adil olduğunu iddia eder. Bu nedenle, bu iki teknolojiyi, Hashgraph ve Blockchain’i karşılaştıracağız ve mevcut pazarda nerede durduklarını göreceğiz. Başlayalım.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Hashgraph vs Blockchain


Başlamadan ve keşfetmeden önce, dağıtılmış defter teknolojisinin gerçek anlamını anlamalıyız.

Dağıtılmış defter teknolojisi, bir fikir birliğine varmak için birbirleriyle iletişim kuran bir eşler ağıdır. Bir DLT’de, her düğümde defterin bir kopyası bulunur ve doğası gereği değişmezdir..

Bugün tartışacağımız ikisi de dahil olmak üzere birçok DLT var, yani Blockchain ve Hashgraph. Dağıtılmış defter teknolojisinin temel özellikleri ademi merkeziyetçilik, güvenlik, şeffaflık, bütünlük ve hızdır. Ancak, tüm DLT’ler tüm özellikleri sunmaz.

Aslında DLT, bir sistemin bütünlük, şeffaflık ve yürütme hızından yararlanabileceği merkezi bir sistemde de etkili olabilir. Çekirdekte, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) blok zincirini güçlendirir ve blok zinciri, bitcoin’i güçlendirir..

Şimdi blockchain ve Hashgraph’ı anlamaya çalışalım.

Blockchain nedir?

Blockchain, dağıtılmış defter teknolojisinin en popüler biçimlerinden biridir. Oradaki her kripto para birimi, yani bitcoin tarafından ilk kullanılan temel teknolojidir. Bir blok zincirinde, eşler, eşler arası bir ağ oluşturmak için kendi aralarında iletişim kurar.

Bitcoin, blockchain teknolojisinin en temel biçimini kullanır. Matematiksel olarak sağlam, ancak pratik olarak o kadar verimli değil. Bu nedenle, son zamanlarda farklı blok zinciri teknolojisi türlerinde bir artış gördük. Ethereum, onu destekleyen devasa bir toplulukla en başarılı olanıdır. Ethereum, 2. nesil blok zinciridir, yani dApp’leri ve akıllı sözleşmeleri de destekler..

Teknik olarak, bir blok zinciri bir dizi blok veya kayıttır. Yalnızca eklenen yapıyı destekler. Bununla birlikte, veritabanı değişmezdir, bu da verilerin bir kez yazıldıktan sonra silinemeyeceği veya hiç kimse tarafından düzenlenemeyeceği anlamına gelir. Önceki bloklarda depolanan veriler hiçbir şekilde değiştirilemez.

Bu, blok zincirini, veri değişmezliğinin gerekli olduğu mevcut nesil problemler için ideal bir çözüm haline getirir. Oylama, tedarik zinciri yönetimi ve finans endüstrisi için kullanılabilir.

Blockchain teknolojisini merak ediyorsanız işte size teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz atabileceğiniz bir blockchain teknolojisi kılavuzu..

Hashgraph nedir?

Hashgraph ise dağıtık defter teknolojisine farklı bir yaklaşım sunan bir fikir birliği yöntemidir. Beyaz kitap, kendisini bir veri yapısı veya mutabakat algoritması olarak tanımlıyor ve tam bir sistem değil ve özellikle dağıtılmış bir muhasebe teknolojisi olarak tanımlıyor..

Swirlds tarafından patentlidir ve lisans dışında hiç kimse onu kullanamaz. Bununla birlikte, Hedera Hashgraph’ımız da var ve bu halka açık bir Hashgraph ağı. Lider formatını nasıl kullandığına dair küçük değişikliklerle birlikte tüm Hashgraph fikir birliği algoritması özelliklerine sahiptir. Bağlantı ve fikir birliğini sürdürmek için iki teknik olarak dedikodu ve Sanal Oylama hakkında dedikodu kullanır..

Hedera ayrıca HBAR adlı kendi kripto para birimiyle birlikte gelir. Hedera kripto para birimi, eşler arası bir ödeme sistemi oluşturmak, merkezi olmayan güç uygulamaları oluşturmak, mikro ödeme çözümleri geliştirmek ve ağı korumak için kullanılır..

Hashgraph, güvenli, adil ve hızlı bir ağ sunmak için tasarlanmıştır. Java ve Lisp programlama dili kullanılarak gerçekleştirilir. Bu aynı zamanda Solidity’yi de desteklediği anlamına gelir. Hashgraph ağının en önemli avantajlarından biri hızıdır. Artık Hashgraph’ın ne olduğunu bildiğinize göre, aşağıdaki karşılaştırmanın tüm önemli yönlerine geçelim. Başlayalım.

Hedera Hashgraph vs Blockchain: Nasıl Farklılar??

Yaklaşmak

Hashgraph ve blockchain arasındaki en önemli fark yaklaşımlarıdır. Blockchain, verileri bloklar halinde doğrusal bir şekilde depolar. Ekleme yaklaşımı harika çalışıyor, ancak her zaman blok zinciri çözümleri için uygun bir yol değil. Hashgraph ise bilgiyi depolamak ve bunlara erişmek için yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafiği kullanır. Her iki DLT’de de, her düğümde defterin bir kopyası bulunur, bu da onu gerçekten merkezi olmayan yapar.

Güvenlik

Güvenlik söz konusu olduğunda, hem blockchain hem de Hashgraph güçlüdür. Blockchain, ağda depolanan ve iletilen verilerin güvenliğini sağlamak için kriptografik yöntemleri kullandıkları farklı bir yaklaşıma sahiptir..

Dijital bloklar kurcalamaya karşı korumalıdır ve kötü niyetli kişiler hiçbir şekilde verilerin bütünlüğünü değiştiremez. Örneğin, birisi verilere müdahale ederse, imza geçersiz hale gelir ve bu da olası bir ihlal veya kötü niyetli faaliyetin düğümlerini alarma geçirir..

Hashgraph, ağı kötü aktörlerden korumak için Asenkron Bizans Hata Toleransını (aBFT) kullanır. Olayların her biri doğru bir şekilde kaydedilir ve bu yaklaşım, ağda bazı kötü niyetli kişiler olsa bile hiçbir verinin kurcalamayacağından emin olur..

Tıpkı blockchain gibi, bir işlem tamamlandıktan sonra herhangi bir şekilde değiştirilemez veya düzenlenemez. Bu aynı zamanda% 51 saldırısına karşı güvenli olduğu anlamına gelir. Öte yandan Hedera Hashgraph, aBFT’yi kullanma biçimlerinde küçük bir değişiklik yaptı. Mutabakat algoritması, DDoS saldırılarının ağı engellememesini sağlamak için bir lider formatı kullanmaz. Hedera Hashgraph vs Blockchain’imizde, her ikisinin de sunduğunu düşünüyoruz.

Konsensüs Algoritması

Blockchain’in fikir birliğine tek bir yaklaşımı yoktur. Kripto para birimine veya platforma bağlıdır. Blok zincirinde kullanılan birçok popüler fikir birliği algoritması vardır. Bunlardan çok azı İş Kanıtı, Kanıt Kanıtı, Geçen Kanıtı vb. İçerir. Yine bir başka popüler blok zinciri çözümü olan NEO, delege edilmiş Bizans Hata Toleransını kullanıyor. PoF ve PoS’den öğrenen geliştirilmiş bir fikir birliği algoritmasıdır..

Diğer yandan Hashgraph veya Hedera Hashgraph, ağ üzerinde fikir birliği elde etme biçimi olarak sanal oylamayı kullanır. Hashgraph’ın kendisi bir fikir birliği algoritmasıdır, ancak daha ince ayrıntıları görürsek sunabileceği çok şey vardır..

Hız

Blockchain’in hızı çözüme (kripto para birimi, platform vb.) Bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, Hashgraph’a göre nispeten daha yavaştır. Teorik olarak, Hashgraph saniyede 5,00,000 işlem hızına ulaşabilir. Pratik olarak bu, diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bitcoin, Ethereum vb. Gibi blockchain çözümleri oldukça yavaştır ve saniyede yalnızca 100 ila 10.000 işlem hızı sunabilir..

Hashgraph Gossip yöntemi, hızının arkasındaki nedendir. Bununla birlikte, daha fazla olay gerçekleştikçe ağda daha az bilginin yayılması gerekir.

Adalet

Blockchain, madenciler veya kullanıcılar söz konusu olduğunda daha az adil. Madenci, işlemek istediği siparişleri, siparişlerini seçme ve hatta işlemleri durdurma konusunda daha fazla güce sahiptir. Bu, ağa doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olan hiç kimse için adil değil.

Hashgraph, düğümleri rastgele ayırdığı yerde adaleti farklı şekilde ele alır. Ayrıca, mutabakat zaman damgasını kullanır; bu, işlemlerin sırası nedeniyle hiçbir kişinin etkilenmediği anlamına gelir. Bununla birlikte, adalet kavramı hala belirsizdir ve Hashgraph teknik incelemesinde yeterince açıklanmamaktadır. Hashgraph ve Blockchain karşılaştırmasının önemli yönlerinden biridir..

Verimlilik

Hashgraph, yaklaşımı nedeniyle% 100 verimlidir. Blockchain’in blok yaklaşımı, madencilerin bir blok üzerinde çalışmasını zorlaştırıyor. Aynı anda iki bloğun çıkarıldığı durumlar vardır. Bu, madenci topluluğunun artık bir bloğa karar vermesi gerektiği anlamına gelir, bu da diğer bloğun atıldığı anlamına gelir. Sonunda, madencilerin çabası boşa gider ve daha az verimli bir ağ ile sonuçlanır. Hashgraph’ın blok oluşturmaya değil, yalnızca olaylara bel bağlaması gerekmediğinden, sorundan zarar görmez..

Benimseme ve Geliştirme Aşaması

Benimseme ve geliştirme aşamasına gelince, blockchain Hashgraph’ı kolayca yener. Blockchain neredeyse on yıllık bir geçmişe sahip ve ilk aşamadan pazara kadar faydalarını topluyor. DApp’leri ve akıllı sözleşmeleri destekleyen Ethereum’un piyasaya sürülmesi gibi birçok mükemmellik girişimi gördü. NEO, VeChain vb. Gibi belirli blok zinciri çözümleri de su yüzüne çıkmaya başladı..

Hashgraph ise blockchain’in benimsenme oranına yakın değil. Birincisi, patentli bir teknolojidir. Halka açık varyant Hedera Hashgraph, halen aktif geliştirme aşamasındadır. Yazma sırasında 300’den fazla şirket tarafından kullanılıyor, bu çok görünebilir, ancak blok zincir teknolojilerini kullanan şirketlere kıyasla daha azdır..

KategoriHashgraphBlockchain
Programlama dili Java ve Lisp Farklı diller
Ulaşılabilirlik Hedera Hashgraph ise özel, halka açık Bağlıdır, herkese açık, özel veya karma olabilir
Uzlaşma Sanal Oylama Teminat Kanıtı, İş Kanıtı, Geçen Zaman Kanıtı ve daha fazlası!
Güvenlik Mekanizması Eşzamansız Bizans Hata Toleransı Kriptografik Hashing
Hız Saniyede 500.000 işleme kadar çok hızlı Yavaştan orta hıza, saniyede 100 ila 10.000 işlem
Fuar Daha adil Daha az adil
Verimlilik 100%
ABFT % 100 uyumlu Tamamen uyumlu değil

DAG: Dağıtılmış Defterlerde Başka Bir İnceleme

Hashgraph, blok zincirinin sınırlamalarını düzeltmek için tek çaba değil. Geliştiriciler, dağıtılmış defter teknolojisi ağlarının etkinliklerini etkileyen veri yapısına odaklanıyor. Benzer şekilde, yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafikler (DAG), daha fazla fikir birliği sağlayan farklı bir veri yapısı kullanır..

Özellikle, DAG, fikir birliği algoritmalarına dayanan bir tür dağıtılmış defter teknolojisidir. Mutabakat algoritmaları, hakim olan işlemlerin ağ içinde çoğunluk desteğini gerektirecek şekilde çalışır. Böyle bir ağda çok daha fazla işbirliği, takım çalışması vardır ve düğümler eşit haklara sahiptir..

İş kanıtının anahtar olduğu geleneksel blok zinciri teknolojilerinin aksine, DAG adaletin olmasını sağlar. Bu tür bir adalet, ağın dağıtılmış muhasebe teknolojisinin ilk amacına bağlı kaldığı izlenimini verir. Özellikle, bir DLT’nin temel amacı internet ekonomisini demokratikleştirmekti.

Tangle, işyerinde DAG’nin önde gelen örneklerinden biridir. Dolayısıyla, Blockchain, Hashgraph ve Tangle’ı karşılaştırırsak, pratik olarak DAG’yi blockchain ve Hashgraph ile karşılaştırıyoruz..

Hashgraph vs Dag vs Blockchain

Birçok kişi Hashgraph, Dag vs Blockchain arasındaki şefkatin nasıl ortaya çıkacağını merak ediyor. Öyleyse, kafa karışıklığınızdan kurtulmak için aşağıdaki tabloya göz atalım.

Kategoriler Blockchain Hashgraph DAG
Madencilik Katılımcılar, farklı fikir birliği mekanizmaları aracılığıyla yeni tokenları basma yeteneğine sahiptir. Düğümler, Sanal Oylama yoluyla fikir birliği oluşturur Önceki işlem, uzlaşmaya varmak için başarılı olanı doğrular
Saniyedeki işlem sayısı Ölçeklenebilirlik ve TPS açısından oldukça sınırlı Benzersiz fikir birliği mekanizmaları, hesaplama yükünü azaltır, dolayısıyla yüksek ölçeklenebilirlik ve yüksek TPS Yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafikler aracılığıyla benzersiz veri yapısı, ölçeklenebilirliğin ve TPS’nin yüksek olmasını sağlar
Veri yapısı Ekosistemdeki madenciler tarafından doğrulanan işlem sırasına göre bloklar halinde yapılandırılmış veriler Dedikodu hakkında sanal oylama ve Dedikodu, işlemlerin çoğunluk tarafından doğrulanmasını sağlar Veri yapısı, her işlemin bağımsız olduğu yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik mekanizmasını takip eder
İşlemlerin doğrulanması Madenciler bir işlemi erteleme veya tamamen iptal etme gücüne sahiptir. İşlemlerin doğrulanması fikir birliğine göredir Mevcut işlemin başarısı, önceki iki işlemi doğrulama yeteneğine bağlıdır.
Platformda çalışan ağlar Bitcoin ve Ethereum, blockchain üzerine inşa edilmiş en popüler ağlardır Swirlds ve NOIA, Hashgraph’daki tek ağlardır NXT, Tangle ve ByteBall, DAG temelini kullanan en popüler ağlardır

Dağıtılmış defterlerin her birinin nasıl çalıştığını anlamak için Blockchain vs Hashgraph vs Dag vs Holochain hakkında ayrıntılı bir karşılaştırma kılavuzuna da göz atabilirsiniz..

Hashgraph, Blockchain’i Değiştirecek mi??

Şu anda Hashgraph’ın blockchain’in yerini alacağına inanmıyoruz. Bununla birlikte, Hashgraph, blockchain teknolojisini kullanmaya göre birçok avantaj sunar. Yine de, şu anda blok zincirinin benimsenmesi sadece artıyor ve özel blok zincirlerinin kullanımıyla artık işletmeler de blok zinciri kullanmaya başlamaya istekliler..

Halihazırda blockchain teknolojisini kullanan birçok şirket var ve bunun yeni bir çağın sadece başlangıcı olduğuna inanıyoruz. Öte yandan, Hedera Hashgraph kendi başına galip gelebilir ve başka hiçbir teknolojiyi değiştirmeden popülerlik kazanabilir..

Blockchain’in birçok sorunu olmasına rağmen, bu teknolojinin popülaritesini azaltmak yeterli değil.

Sonuç

Hashgraph, şüphesiz blockchain’e kıyasla daha gelişmiş bir teknolojidir. Ancak bu, blockchain’in yerini alacağı anlamına gelmez. Hala blockchain’i Hashgraph’dan daha iyi kullanabilen projeler var. Hashgraph’ın özel olarak tutulduğu düşünüldüğünde, benimseme yavaşladı. Büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilecek halka açık bir Hashgraph ağı olan Hedera Hashgraph’a sahibiz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me