Hyperledger Besu hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz.

Blockchain dünyası heyecan verici projelerle çiçek açıyor. Her şey blok zincirden yararlanmak isteyen şirketler için en iyi çözümü getirmekle ilgilidir..

Hyperledger, piyasadaki en büyük DLT projelerinden biridir. Blockchain teknolojisini geliştirmek için en iyi çabayı getirmek için açık kaynaklı bir işbirliğidir. Linux Vakfı, küresel çabayla şirketlerin dünya çapında takip edebileceği bir çerçeve oluşturmak istiyor. Bankacılık, tedarik zincirleri, üretim, finans ve teknoloji dahil olmak üzere farklı sektörlerden liderler projede yer alıyor..

Hyperledger, en popüler Hyperledger Fabric dahil olmak üzere birkaç projeden oluşur.


Yakın zamanda Hyperledger proje listesine eklenen yeni bir açık kaynak projesi olan Hyperledger Besu ile tanışın.

Hyperledger Besu nedir?

Hyperledger Besu, Hyperledger’a resmi olarak katılan ilk halka açık blockchain projesidir. Devralmadan önce ConsenSys’in Pantheon’u olarak bilinir. Yeni üye ilk olarak 8 Ağustos’ta konsorsiyum üyesine eklenmesi için önerildi..

Konsorsiyumda sırasıyla hem IBM hem de Intel tarafından desteklenen Hyperledger Fabric ve Hyperledger Sawtooth dahil olmak üzere harika projelerimiz olduğunu düşünürsek bu büyük bir adımdır..

29 Ağustos 2019’da Hyperledger Besu’nun konsorsiyumun bir parçası olduğu açıklandı. Hyperledger saflarına katılan ve yalnızca izin verilen blok zincirlerinin bir parçası olduğu ilk halka açık blok zinciri olduğu düşünüldüğünde, bu harika bir eklentiydi..

Peki, Hyperledger Besu nedir?

Apache 2.0 lisansı ile geliştirilmiş açık kaynaklı bir Ethereum istemcisidir. Ayrıca Java ile yazılmıştır ve Ethereum genel ağını kullanır. Besu’yu işlevsel hale getirmek için kullanılan diğer önemli teknolojiler arasında Gorli, Rinkeby ve Ropsten bulunur..

Fikir birliği yöntemine gelince, Proof of Authority (Clique ve IBFT 2.0) ve Proof of Work (Ethash) kullanır..

Hepsi bir arada, işletmelerin özel bir ağ üzerinde ölçeklenebilir, yüksek performanslı uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan harika bir çözümdür. Üstelik izin ve gizlilik desteğiyle de geliyor.

Ethereum İstemcisi nedir?

Dikkat ettiyseniz, bir Ethereum istemcisi olarak Besu’dan bahsettiğimizi zaten biliyorsunuzdur. Öyleyse, Ethereum İstemcisi nedir? Hadi keşfedelim.

Ethereum istemcisi, Ethereum protokolünü uygulamak için kullanılan bir yazılımdır. Basit bir deyişle, aşağıdaki şeyleri yapmak için kullanılabilir:

 • İşlemleri işlemek için Ethereum blok zincirinde bir yürütme ortamı oluşturun
 • İşlem yürütmenin depolanması dahil kalıcı veri depolama
 • Düğümler arasında eşler arası (P2P) ağ iletişimini etkinleştirin
 • Güvenli geliştirme ve blok zinciri etkileşimi için API’ler sunar.

Hyperledger Besu ile neler yapabilirsiniz? Hyperledger Besu Kullanım Durumları

Hyperledger Besu blockchain’inin ne olduğuna dair daha iyi bir fikir edinmek için, Hyperledger Besu ağı kullanılarak yapılabilecek şeyleri öğrenelim.

Besu hakkında fark edeceğiniz ilk şey komut satırı arayüzüdür. Ayrıca JSON-RPC API sunar. Bunların her ikisi de Ethereum ağındaki düğümleri izlemek, hata ayıklamak, sürdürmek ve çalıştırmak için kullanılabilir..

Kısacası, bir Ethereum ağının yapabileceklerine çok benzer şeyler için kullanılabilir:

 • Merkezi olmayan uygulama (dApp) geliştirme
 • Akıllı sözleşme geliştirme
 • Eter madenciliği

Teknik destek söz konusu olduğunda, dApp ve akıllı sözleşme geliştirme için ortak araçlar sunar. Remix, Truffle ve web3j gibi araçları destekler. Ancak, Besu içinde anahtar yönetim desteği bulamayabilirsiniz. Bunun için, kusursuz bir şekilde çalışan ve size uygun anahtar yönetimi için bir araç sağlayan EthSigner’ı kullanmanız gerekir. Hyperledger Besu ağı, kurumsal ihtiyaçlar için idealdir, bu da birçok Hyperledger Besu kullanım durumu olduğu anlamına gelir.

Besu Temel Özellikler: Hyperledger Besu Nasıl Çalışır?

Artık Hyperledger Besu ağına ilişkin anlayışımız güçlendiğine göre, şimdi özelliklerini tartışmanın zamanı geldi. Özelliklerin üzerinden geçerek, Besu’yu Hyperledger konsorsiyumunun önemli bir üyesi yapan şeyin ne olduğunu da anlayabileceksiniz..

EEA (Enterprise Ethereum Alliance) spesifikasyonu

→ EEA (Enterprise Ethereum Alliance) spesifikasyonunu uygular. Spesifikasyon, hem kapalı hem de açık kaynaklı olabilen diğer Ethereum projeleriyle bağlantı kurmasını sağlar. Spesifikasyon, projelerin satıcıya bağlı kalma sorunları hakkında endişelenmesine gerek kalmamasını sağladığı için çok önemlidir. Dahası, sorunsuz uygulama oluşturma için standart arayüze de sahip olursunuz. Besu, EEA ile harika çalışıyor ve kurumsal özellikler sağlamada başarılı oluyor.

EVM (Ethereum Sanal Makinesi)

EVM, Hyperledger Besu blok zincirinin merkezinde yer alır. Turing tamamlandı. Ethereum blockchain işlemleri aracılığıyla akıllı sözleşmenin yürütülmesine yardımcı olur.

Konsensüs Algoritmaları

Hyperledger Besu, fikir birliği algoritması söz konusu olduğunda iyi seçenekler sunar. Kutudan çıkar çıkmaz, hem Proof of Work hem de Proof of Authority fikir birliği algoritmaları için destek alırsınız. Algoritmalar, Ethereum ağında işlem yapmak için kullanılır.

Proof of Work → Proof of Work ile madenciler Ethereum ana ağında madencilik faaliyeti yapabilir. Amaç için Ethash kullanılır.

Proof of Authority → Proof of Authority için birden fazla PoA protokolü alırsınız. Bilmiyorsanız, PoA yalnızca ağa katılan düğümler arasında önceden kurulmuş bir güven varsa çalışır. Bu nedenle PoA algoritmaları, izin verilen ağlar, özellikle de işletmeler tarafından uygulananlar için idealdir..

 • Kutudan çıktığı gibi IBFT 2.0’ı kullanabilirsiniz. Onaylanan hesaplar, engellemelerle ve işlem doğrulamayla ilgilenir. Onaylanan hesaplar, doğrulayıcılar olarak bilinir. Doğrulayıcılar grubu daha sonra onaylayıcıların eklenmesi / kaldırılması için oy verebilecekleri bir iktidar varlığı olarak hareket eder. Bir sınırlama, IBFT 2.0’ın çatallara izin vermemesi ve her zaman tek bir ana zincir olacağıdır..
 • Clique, hata toleransı sağlayan bir koruma algoritmasıdır. Başarısız doğrulayıcıların yarısına kadarını tolere edebilir. IBFT 2.0 için, blok oluşturma sürecine devam etmek için doğrulayıcıların en az 2 / 3’ünü çalıştırmak gerekir..

Depolama

Hyperledger Besu ağı, depolama desteği sağlama konusunda esnektir. Diğer blok zinciri çözümlerinde olduğu gibi, aynı zamanda anahtar-değer yaklaşımını da kullanır. Kutunun dışında, RocksDB anahtar-değer veritabanını kullanır. Veri kalıcılığının sağlanmasına yardımcı olur. Ancak saklanan veriler iki alt kategoriye ayrılabilir..

Blockchain

→ Blok başlıkları zinciri oluşturmak için kullanılır. Blok başlıkları içindeki bilgiler, blok zinciri durumunu kriptografik olarak doğrulamak için kullanılır..

→ Blok gövdeleri ise her blok için emir işlem listesini içerir.

→ İşlem yürütme meta verileri işlem girişinde saklanır.

Dünya Devleti

→ stateRoot hash, her blok başlığı tarafından dünya durumuna referans vermek için kullanılır.

→ Adrese hesapların eşleştirilmesidir.

→ Eter bakiyesi harici olarak sahip olunan hesaplarda saklanır

→ Akıllı sözleşmeler, kodu ve depolamayı içerir

P2P ağ iletişimi

P2P ağı söz konusu olduğunda Besu, devp2p Ethereum ağ protokolünü uygular. Protokol, müşteriler arası iletişimi sağlar. Ayrıca ek bir IBFT2 alt protokolü görevi görür. Keşif, bir internet ağının yaptığına benzer şekilde, UDP tabanlı protokol kullanılarak yapılır. İletişim için, TCP tabanlı bir protokol olan RLPx’i kullanır. Öte yandan RLPx, ETH Tel Protokolü (işlem durumu senkronizasyonu için) ve IBF alt protokolü (fikir birliği kararları almak için) dahil olmak üzere çeşitli alt protokolleri kullanır.

Kullanıcıya Yönelik API’ler

Besu, mükemmel API’lerle birlikte gelir. HTTP ve WebSocket protokolü üzerinden sağladığı API’ler arasında EEA JSON-RPC API’leri ve mainnet Ethereum API’leri bulunur. Ayrıca GraphQL API’yi de destekler.

İzleme

Hyperledger Besu blockchain, ağ ve düğüm performansı monitörü dahil olmak üzere izleme özelliklerini destekler. Prometheus, düğüm performansını izlemek için kullanılır. Ayrıca JSON-RPC API yöntemi debug_metrics için kullanılabilir..

Ağ performansı söz konusu olduğunda, EthStats Network Monitor veya Block Explorer dahil Alethi araçları kullanılır..

Gizlilik

Gizlilik için Besu, bir Özel İşlem Yöneticisi sunmaktadır. Bir işlemdeki ilgili tarafların kimlik hırsızlığı veya herhangi bir bilgi sızıntısı konusunda endişelenmesine gerek kalmamasını sağlar.

İzin verme

Son olarak, yalnızca katılmasına izin verilen düğümlerin olmasını sağlayan uygun izin yönetimi sunar..

Hyperledger Besu Mimarisi

Hyperledger Besu mimarisi basit ve etkilidir. Özellikler bölümünde tüm temel bileşenleri tartıştık.

Hyperledger Besu Mimarisi

Besu’nun temel üç temel bileşeni aşağıdakileri içerir:.

 • Depolama
 • Ethereum Çekirdeği
 • Ağ oluşturma

Önce Ethereum çekirdeğini tartışalım. Çekirdek, Ethereum Sanal Makinesi’nden (EVM) oluşur. Herhangi bir işlemin yürütülmesinden sorumludur. EVM’nin üzerinde, EVM’nin verimli ve etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Tx İşlemci vardır..

Konsensüs yöntemleri de Ethereum çekirdeğinin bir parçasıdır. Burada PoW, Clique ve IBFT2 dahil olmak üzere fikir birliği yöntemlerimiz var. Ethereum çekirdeğinin diğer iki ana bileşeni şunları içerir:

 • İşlem Havuzu → İşlem havuzu, işlemle ilgili bilgileri depolar
 • Synchronizer → tüm düğümleri ve ağı senkronize etmeye yardımcı olur.

Garip için, blockchain ve World State’e sahibiz. Dünya Durumu; Hesap Durumu, Hesap Deposu ve Kod Depolamasından oluşur.

Son olarak, Ethereum devp2p protokolü kullanılarak çalıştırılan bir ağ var. Dört ana bileşen şunları içerir:

 • Keşif
 • RLPx
 • ETH alt protokolü
 • IBF Alt Protokolü

Besu için Sistem Gereksinimi

Hyperledger Besu blockchain, sistem gereksinimleri söz konusu olduğunda çok esnektir. Ağlar doğası gereği dinamik olabileceğinden, dünya durumu büyüklüğü, işlem sayısı, blok gaz limiti ve sorgu karmaşıklığı dahil olmak üzere, sistem gereksinimi çok değişebilir..

Ancak, çoğunlukla aşağıdakilere ihtiyacınız var.

 • 4 GB RAM. Ethereum Mainnet’i çalıştırmaya karar veriyorsanız, 8 GB RAM’e ihtiyacınız var
 • Disk alanı açısından, Ethereum mainnet ile çalışırken tam senkronizasyon için en az 3 TB’ye ihtiyacınız var

Hala kafanız karışıksa, disk ve CPU gereksinimlerini tam olarak bilmek için düğümü izlemek için Prometheus kullanmanız gerekir. Ayrıca, Grafana gösterge paneli, kolayca izlemek için kullanabileceğiniz Besu ile çalışır..

Hyperledger Besu Yol Haritası

Ekim 2018’den beri açık kaynak kodlu olduğu gerçeği, artık herkesin katkısına açık. Hyperledger Besu’nun yol haritası ilginç görünüyor. Hedefledikleri temel yol haritası kilometre taşları aşağıdadır.

→ Gizlilik grupları oluşturun, hesap izni, kullanıcı arayüzü izni, İstanbul ağ yükseltmesi

: Hyperledger Besu 1.2, 31 Temmuz 2019

→ Akış Desteği, IBFT için Özel İzleme, İzin Yönetimi: Hyperledger Besu 1.3, Ekim 07, 2019

→ Multi Ethereum ağ istemcisi, Çapraz Gizlilik Grubu, Gelişmiş Gizlilik Özellikleri, Kurumsal Entegrasyon, Ethereum 2.0, 2020 Başı.

İkili Dağıtımı Kurmak, Kaynaktan Oluşturmak ve Besu’ya Başlamak

Bu bölümde, Besu’nun nasıl kurulacağını, MacOS ve diğer işletim sistemlerinde nasıl kurulacağını ve başlatılacağını öğreneceğiz..

İkili Dağıtımı Kurmak

Mac OS kullanıyorsanız, sahip olmanız gerekir. Homebrew ve başlamak için Java JDK. Ayrıca, önceki Java sürümleri desteklenmediği için Java 11+ gerekir..

Şimdi, Homebrew kullanarak yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

demleme musluğu hyperledger / besu

demlemek besu yüklemek

Besu’nun başarıyla kurulup kurulmadığını kontrol etmek için aşağıdaki komutu kontrol edin.

besu –help

Unix / Linux / Windows kullanıyorsanız, Besu’yu indirmelisiniz paketlenmiş ikili dosyalar. İndirildikten sonra, dosyaları açın ve en iyi dizine gidin.

Besu’nun doğru kurulduğunu onaylamak için, besu –help komut.

Kaynaktan Derleyin

Besu’yu kaynaktan oluşturmak için Besu deposunu klonlamanız gerekir..

git klon – yinelemeli https://github.com/hyperledger/besu.git

Klonlama tamamlandıktan sonra, aşağıdaki komutu kullanarak testleri ortadan kaldıracağız:

./ gradlew build -x testi

Şimdi, şu komutu kullanarak dağıtım dizinine gidin:

cd oluşturma / dağıtım /

Oradan, aşağıdaki komutu kullanarak dağıtım arşivini genişletmeniz gerekir..

tar -xzf besu-.tar.gz

Genişletilen dosyalar ile şimdi yeni klasöre geçin.

cd besu- /

bin / besu –help

Son komut başarılı bir şekilde çalışırsa, kaynaktan başarıyla derlemiş olursunuz..

Windows için süreç neredeyse aynı. Depoyu klonlayarak, testleri kaldırarak, dağıtım dizinine giderek, genişleterek ve ardından kurulumun başarılı olup olmadığını kontrol ederek başlayın..

Besu’ya Başlama

Harika, artık Besu’yu önceden kurduğumuza göre, şimdi onu çalıştırmalıyız. Başlamak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

 • Yerel Blok Verileri
 • Genesis Yapılandırması
 • Düğümün Çalıştığını veya Çalışmadığını Onaylayın
 • Test için Düğümü Çalıştır

İlk adım, yerel blok verilerini ayarlamaktır. Önceki bir ağa bağlandıysanız, yerel blok verilerinden kurtulmanız gerekir. Yeni yerel blok verilerini belirtmek için –data-path seçeneğini de yapılandırabilirsiniz..

Yerel blok verilerini besu / build / distribution / besu- dizininden silebilirsiniz. Orada, veritabanı dizinini silin ve gitmeniz iyi olur!

Mainnet, Goerli, Rinkeby veya Ropsten kullanıyorsanız, bunlara bağlandığınızda genesis konfigürasyonu belirtilir.

Ayrıca, genesis yapılandırmasını boş önyükleme düğümleriyle başlatmak için –network = dev özniteliğini belirtebilirsiniz. Ayrıca, oluşum konfigürasyonunu sabit bir düşük zorluk ile ayarlar..

Düğümün çalışıp çalışmadığını onaylamak için –rpc – http etkin seçeneğini kullanmanız gerekir. Bittiğinde cURL kullanın ve ardından JSON-RPC API yöntemlerini çağırın. Bir cevap varsa, düğüm çalışıyor demektir.

Son olarak, test amacıyla düğümü çalıştırmak için aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir

besu –network = dev –miner özellikli –miner-coinbase = 0xfe3b557e8fb62b89f4916b721be55ceb828dbd73 –rpc-http-cors-origins = ”all” –host-whitelist = ”*” –rpc-ws-etkin –rpc-http özellikli –veri- yol = / tmp / tmpDatdir

Hyperledger Besu’da Gizlilik

İzin verilen ağlar, gizlilik özellikleriyle bilinir. Besu, kutudan çıkar çıkmaz mükemmel gizlilik seçenekleri sunduğu için farklı değildir. Besu ile kullanabilirsiniz EEA uyumlu Gizlilik veya Besu-genişletilmiş Gizlilik.

Gizlilik grupları oluşturmak ve yönetmek için halihazırda mevcut JSON-RPC API yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu yöntemler, gizlilik grupları oluşturmak ve yönetmek için kullanılabilir

 • priv_createPrivacyGroup
 • priv_findPrivacyGroup
 • priv_deletePrivacyGroup

İşlemler söz konusu olduğunda, Besu yalnızca sınırlı işlemleri uygular. Bu, gizliliği sağlamak ve işlemlerin gizliliğini sağlamak için yapılır.

İşlemler belirli bir anahtar veya rastgele bir anahtarla imzalanır. Belirli bir anahtarla oturum açmak istiyorsanız, Hyperledger Besu’da bulunan –privacy-marker-işlem-imzalama-anahtar dosyasını kullanmanız gerekir..

Eğer ilgileniyorsanız, özel işlemler ağının nasıl yapılandırılacağına dair ayrıntılı bir öğreticiye göz atabilirsiniz. İşte. Eğitimde, başlamak için ön koşullardan biri olarak Orion’u bulabilirsiniz..

Hyperledger Besu’da İzin Verme

İzin, herhangi bir kurumsal blok zinciri çerçevesinin kritik bir parçasıdır. Aynı şey Besu için de geçerli. İzin verilen herhangi bir ağ, yalnızca belirli düğümlere izin verme fikrinin etrafını sarar. Bir işlem yaparak veya işlemlere izin vererek katılırlar ve ağı etkinleştirirler.

Eşler arası bir ağ durumunda, izinlerin yapılabilmesi için düğümler üzerinde kuralların uygulanması gerekir. Açıkça görülüyor ki, izinli bir ağın faaliyete geçebilmesi için önceden bir güven düzeyinin mevcut olması gerekiyor. Kötü aktörlerin burada asgari bir rol oynamasını sağlamak için önlemlerin alınması gerekiyor. Örneğin, tek başına kötü aktörler, ağın karar verme sürecini etkileyemez. Uygun kurallar ve düzenlemeler, kötü aktörlerin belirlenmesine ve kötü niyetli eylemlerde bulunurken yakalandıklarında onları ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilir.

Düğüm izninin yanı sıra, daha fazla kural ve düzenlemeyi uygulayan bir hesap izinleri seçeneği de vardır. Hesap izni, kimlik gereksinimlerini ve ilk katılımı zorunlu kılmak için kullanılabilir. Ayrıca hesapların askıya alınmasına, bozulan sözleşmelerin kara listeye alınmasına ve eylemler gerçekleştirilirken hesapların kısıtlanmasına yardımcı olur.

Hyperledger Besu blok zinciri hem yerel hem de zincirleme sağlar.

Yerel izin düğüm düzeyinde yapılır. Bunu uygulamak için bir izin yapılandırma dosyası kullanılır. İzinler yerel olduğundan ağı etkilemezler. Bu, ağın geri kalanından bağımsız olan düğümün nasıl çalıştığı konusunda kullanışlıdır. Ayrıca, yanlış bir şey olursa düğümleri korumak gerekir..

Zincir üzerinde izin verme, Öte yandan, akıllı sözleşmeler içinde kodlanmıştır. Zincir üzerinde izin ağ genelindedir ve tüm düğümler bunu okuyabilir ve güncelleyebilir. Zincir üzerinde izin, yalnızca koordinasyon ile değiştirilebilir veya güncellenebilir. Ayrıca, güncellendikten sonra ağ genelinde uygulanır.

Hyperledger Besu

Caption: Yerel ve OnChain İzinli Nasıl Çalışır?

Ayrıca takip edebilirsiniz bu rehber Besu’da bir izin ağının nasıl kurulacağını bilmek.

Bahsetmeye değer diğer şeyler

Hyperledger Besu GitHub: Hyperledger Besu’ya katkıda bulunabileceğinizi düşünüyorsanız, Hyperledger Besu GitHub deposuna göz atabilirsiniz. İşte.

Şu anda Besu’da en iyi Hyperledger kursu yoktur ve bu nedenle kullanıcı belgelerine de göz atabilirsiniz. İşte. Ağların nasıl hızlı başlatılacağına veya özel bir ağın nasıl oluşturulacağına dair eksiksiz eğitimleri var..

Sonuç

Bu bizi Hyperledger Besu başlangıç ​​kılavuzumuzun sonuna götürür. Burada Besu hakkında birçok şeyi ele aldık.

Yakında Hyperledger Fabric vs Besu’yu ele alacağız. Haber bültenimize abone olmayı unutmayın.

Ayrıca, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me