Hyperledger, Ethereum ve Corda şu anda popüler blok zinciri platformlarından bazıları. Bu platformların her birinin nasıl performans gösterdiğini görmek için biraz duralım ve Hyperledger ile Corda ve Ethereum karşılaştırmasını analiz edelim..

Üç çerçeve, dağıtılmış defter teknolojilerinin faydalarını ve uygulamalarını sergilerken, vizyon ve olası bir uygulama alanı söz konusu olduğunda büyük ölçüde farklılık gösterirler..

Hyperledger ve Ethereum, farklı somut kullanım durumlarıyla birlikte gelirken, Corda R3 uygulamalarının çoğunu finansal hizmetler endüstrisinde türetir. Bu kısa analiz, farklı uygulamaları göz önüne alındığında, çeşitli sektörleri fırtınaya sokmaya devam ederken, üç blok zinciri uygulamasını aydınlatmaya çalışacak..

Hyperledger vs Corda vs Ethereum, dağıtılmış defter teknolojilerinin büyüklüğünü ve yeterliliğini özetleyen bir karşılaştırmadır..

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


Hyperledger Vs Corda Vs Ethereum: Kurumsal Platformlara Giriş

Ethereum nedir?

Hyperledger ve Ethereum üstünlük savaşında neyin öne çıktığını açıklamadan önce, üç dağıtılmış defter teknolojisinin neyi temsil ettiğini denemek ve anlamak daha iyi olacaktır..

Vitalik Buterin’in bir beyin çocuğu olan Ethereum, geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar geliştirmeleri için bir çerçeve sağlamayı amaçlayan, blockchain teknolojisine dayalı açık bir yazılım uygulamasıdır. Ethereum blockchain, merkezi olmayan uygulamaların oluşturulduğu programlama kodunu çalıştırır ‘.

Merkezi olmayan bir uygulama, birçok uygulamada olduğu gibi, tek bir bilgisayar yerine eşler arası bir ağda çalışan özel bir uygulama türüdür. Ek olarak, internette var olmak üzere tasarlanmış ve tek bir varlık tarafından kontrol edilmeyen benzersiz bir yazılım uygulamaları setidir..

Ethereum, kripto para birimi dünyasındaki en büyük ikinci piyasa değerine sahiptir ve bu, Hyperledger ile Ethereum savaşındaki üstünlüğünü açıklar. Blockchain projesi, merkezi olmayan uygulamaları güçlendirmedeki uygulaması nedeniyle yatırımcılardan büyük ilgi görmeye devam ediyor..

Ethereum, kriptografinin tüm avantajlarından yararlanırken, insanları güvenli dijital anlaşmalar bulmaları ve paralarının tam kontrolüne sahip olmaları için güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Blockchain projesi, insanların gelecekte bir şeyler inşa etme şeklini değiştirmeli ve çeşitli işlevleri ve görevleri çevrimiçi olarak iletmeli ve yürütmelidir. Kurumsal Ethereum, bu platformun kurumsal çözümlere odaklanan bir başka çeşididir. Her neyse, bu Hyperledger vs Corda vs Ethereum kılavuzundaki daha fazla platforma göz atalım..

Çok yakında: Yeni Başlayanlar için Ethereum Geliştirme Kursu Kılavuzu

Ethereum Platformunun Faydaları

Ethereum blockchain üzerine kurulu blockchain uygulamaları aşağıdaki sinerjileri sunar

 1. Değişmezlik: Merkezi olmayan uygulamalar gibi Ethereum blockchain uygulamalarına eklenen verilerde hiç kimse değişiklik yapamaz.
 2. Sabotaj Kanıtı: Ethereum ağındaki uygulamalar, sansürü imkansız kılan fikir birliği ilkesine göre oluşturulmuştur..
 3. Güvenlik: Çekimleri çağıran merkezi bir nokta yok. Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilen uygulamalar, bilgisayar korsanlığı veya diğer dolandırıcılık faaliyetlerine karşı iyi korunur
 4. Sıfır Arıza Süresi: Herhangi bir merkezi sunucu onları barındırmadığından, uygulamalar hiçbir zaman çevrimiçi kesinti yaşayamaz

Hyperledger nedir?

Hyperledger ve Ethereum savaşına girmeden önce, Hyperledger blockchain’inin neyle ilgili olduğuna dair temel bir fikre sahip olmak akıllıca olacaktır..

Hyperledger, algının aksine, bir şirket veya bir kripto para birimi veya bir blok zinciri değildir. Bunun yerine, endüstriyel blok zinciri gelişimini desteklemeyi amaçlayan açık kaynaklı bir merkezdir. Bunu, sektörler arası blockchain teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için başlatılan bir blok zinciri açık kaynaklı kolektif çaba olarak düşünebiliriz..

Hyperledger, kullanıcıya özel modüller için bağımsız açık protokolleri ve standartları entegre etmektir. Projenin ekibi, proje için yerel bir kripto para birimi oluşturmayacaklarını açıkça belirtti. Proje, 2016 yılında diğer teknolojilerin ve temel unsurların yanı sıra kuluçka için teklifleri kabul etmeye başladı..

Linux Vakfı, bir blok zinciri standardını onaylamak yerine, Hyperledger’ın bir parçası olarak blok zinciri teknolojileri geliştirmek için daha işbirliğine dayalı bir yaklaşımı teşvik ediyor..

Hyperledger Fabric 2.0 projesi, basitçe blockchain yayılmış kayıt uygulamalarının oluşturulması için bir kuruluştur. Tıpkı diğer blockchain teknolojileri gibi, bir defter ile birlikte gelir ve insanların işlemleri yönetebileceği bir sistem olarak hareket etmesini sağlayan akıllı sözleşmeler kullanır..

Üretim defteri Hyperledger Fabric’in Temmuz 2017’de duyurulması, en kritik Hyperledger projelerinden biri olarak önemli bir dönüm noktası oldu..

Hyperledger Fabric ayrıca birden fazla takılabilir seçenekle birlikte gelir. Örneğin, muhasebe verilerinin birden çok formatta depolanmasına izin verir. Kanalların oluşturulması, katılımcıların ayrı bir işlem defteri oluşturmasına da olanak tanır..

Fabric’e ek olarak Hyperledger Indy, Sawtooth, And Iroha ve Burrow, Hyperledger’ın en yüksek profilli diğer projeleridir. Bu Hyperledger – Corda – Ethereum karşılaştırma kılavuzunda hem Hyperledger hem de Ethereum’a bir göz atalım..

Çok yakında: Yeni Başlayanlar için Hyperledger Geliştirme Kursu Kılavuzu

Hyperledger ve Ethereum

Platformların Amacı

Hyperledger ve Ethereum tartışması, iki projenin amacına daha yakından bakıldığında çok daha net hale geliyor. Ethereum, geliştiricilerin çeşitli görevleri yerine getirmek için akıllı sözleşmeler bulmalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Hyperledger ise, bileşenlerin birden çok uygulamasını desteklemek için blok zinciri teknolojisinden yararlanan açık kaynaklı bir ortak projedir..

Ethereum blockchain, her şeyin ağ üzerinde çalışmasına izin veren genelleştirilmiş protokolle çalışır. Hyperledger, kendi adına, insanların çeşitli ihtiyaçlara yönelmek için kişiselleştirilmiş blok zincirleri geliştirebilecekleri bir yazılım görevi görür..

Gizlilik Seviyesi

Hyperledger vs Ethereum, önce iki projenin gizlilik seviyelerini incelemeden tamamlanmayacak. Hyperledger, yalnızca belirli bir projeye dahil olan kişiler bir ağdaki verilere erişebildiğinden, mahremiyet ve gizliliği başka bir düzeye taşır..

Hyperledger Fabric böylelikle işletmelere ve bireylere, şifreleme anahtarlarını kullanarak işlemleri yalnızca belirli bir alt grup tarafından görülebilir hale getirme esnekliği sağlar..

Öte yandan Ethereum, bir projenin her işleminin veya ayrıntılarının herkesin bir ağda görmesi için kamuya açık alanda tutulduğu şeffaf bir blok zinciri projesidir. Bir Ethereum blok zincirinde gerçekleştirilen tüm işlemler herkesin görmesi için görülebilir..

Akran Katılımı

Ethereum hem özel hem de halka açık olabilir, böylece herkes herhangi bir zamanda ağa katılabilir. Hyperledger, kendi adına, bir ağa erişime izin verilen önceden tanımlanmış bir katılımcı topluluğu ile birlikte gelir. Bunun anlamı, ağdaki verilere erişmek için şifreleme anahtarları biçiminde gelebilecek izin gerektirmesidir..

Hyperledger Sawtooth, hem özel hem de genel çözümlerde kullanabileceğiniz tek projedir.

Konsensüs Mekanizması

Ethereum’un şeffaf bir blockchain projesi olması, esasen projedeki herkesin karar verme sürecinde yer alması anlamına geliyor. Bir işlemin ağda tamamlanması için, blok zincirindeki tüm insanlar, işlemin bir parçası olan bir düğümden bağımsız olarak bir fikir birliğine varmalıdır..

Ethereum, Proof of Stake algoritması aracılığıyla fikir birliğine varır; burada tüm düğümler aynı fikirde olmalıdır ve hepsinin kaydedilen girişlere erişimi olmalıdır..

Hyperledger, düğümlerin mutabakat algoritmaları gerekmeyen ve bir anlaşma protokolü arasında seçim yapmasına izin verilen farklı türde bir fikir birliği ile birlikte gelir. Bu durumda, iki veya daha fazla taraf anlaşabilir ve sonuç üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, Hyperledger Fabric, PBFT kullanıyor. Farklı fikir birliği algoritmaları hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Programlama dili

Hyperledger ile Ethereum’un üstünlük savaşındaki bir diğer kritik fark, iki çerçeve tarafından kullanılan programlama diliyle ilgilidir..

Ethereum akıllı sözleşmeleri, Solidity adlı üst düzey odaklı bir programlama diline dayanır. Hyperledger, kendi adına, akıllı sözleşmenin eşanlamlısı olan ve ağdaki üyeler tarafından kabul edilen iş mantığını yöneten “zincir kodu” na güvenir. Zincir kodları, Google tarafından geliştirilen Golang adlı bir programlama dilinde yazılmıştır..

Kripto para birimleri

Linux Vakfı zaten açıkça ortaya koydu ve ağı güçlendirmek için bir kripto para birimi geliştirme fikrine açık değil, dolayısıyla madencilik gerekmiyor. Yerel bir para biriminin olmaması, ağın yüksek işlem oranlarında işleyebildiği ölçeklenebilir bir fikir birliği algoritmasına da izin verir..

Öte yandan, Ether dijital para birimi, ağdaki işlemleri finanse etmek için kullanılan Ethereum blok zincirine güç sağlar..

Farklı blockchain platformları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Şu anda geniş blok zinciri kursları koleksiyonumuza göz atın!

Hyperledger ile Ethereum Karşılaştırma Tablosu

ÖzelliklerEthereumHyperledger
Kullanım Örneği Genelleştirilmiş uygulamalar arasında popülerdir ve çoğunlukla İşletmelerden tüketici işlemlerine kadar kullanılır Ağırlıklı olarak işletmelerde kullanılan iş 2 iş operasyonları için tercih edilen bir platform
Gizlilik Şeffaf Oldukça Özel, dolayısıyla Gizli işlemler
Akran Katılım Modu Hem özel hem de genel olabilir, bu nedenle izinsiz bir ağ olabilir Ağ içeriğine erişmek için Özel Ağ İzni olmak gerekir
Konsensüs Mekanizması Madencilik yoluyla fikir birliği sağlandığı için Proof of Work algoritması Madencilik Eksikliğinde Takılabilir Konsensüs Algoritmasına Dayanır
Programlama dili Solidity programlama diliyle desteklenen akıllı sözleşmeler Google’ın Golang Programlama Diline Dayanır
Kripto para Ether yerel para birimi ile güçlendirilmiştir. Dahili bir yerel Kripto Para Birimi yok

Hyperledger ve Ethereum: Özet

Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar ve çeşitli görevleri yerine getirmek için akıllı sözleşmeler geliştirmek isteyenler için benzersiz bir blok zinciri projesidir. Bu nedenle, her türlü uygulama için genel bir platformdur. Bununla birlikte, temel izin daha az çalışma modu verildiğinde, proje ölçeklenebilirlik ve gizlilik sorunları ile mücadele etmeye devam ediyor..

Hyperledger ise blockchain alanında ölçeklenebilirlik ve gizlilik sorunlarından kaçınmak isteyen kuruluşlar ve kuruluşlar için ideal bir projedir. İzin verilen çalışma modu, ince taneli erişim kontrolü nedeniyle esasen yüksek düzeyde gizlilik sağlar..

Corda nedir?

Hyperledger ve Corda, her iki projenin de çeşitli endüstrilerde devrim yaratmaya çalışırken blockchain teknolojisini iyi bir şekilde kullandığı göz önüne alındığında, şekillenmekte olan başka bir savaş..

Corda blockchain, karşılıklı olarak güvenen kuruluşlar arasında yasal sözleşmelerin ve diğer paylaşılan verilerin kolay yönetimini sağlayan açık kaynaklı bir platformdur. Platform, çok çeşitli uygulamaların tek bir ağ üzerinde birlikte çalışmasını mümkün kılar.

Dağıtık bir veritabanı şirketi olan R3’ün bir beyni olan Corda, finans sektöründe hizmetlerin etkinleştirilmesi için bir platform olarak başladı. Platformun yükseltmeleri ve evrimi, yetenekleri ve işlevlerinin çeşitli sektörlerde büyük önem kazandığını gördü..

Bununla birlikte, platform, kısmen, blockchain sistemlerinin faydalarını yakaladığı için finans sektöründe kendisine bir isim vermeye devam ediyor. Finans sektöründeki uygulama söz konusu olduğunda, Corda, Hyperledger ve Corda tartışmasında Hyperledger karşısında üstünlüğe sahiptir.

Corda, son derece hassas verilere erişimi kısıtlamanın yanı sıra çoğunlukla karmaşık işlemleri işlemeye yöneliktir. Her neyse, bu Hyperledger vs Corda vs Ethereum kılavuzunda platforma daha fazla göz atalım..

Blockchain röportajınızda başarılı olmak ister misiniz? İşte röportajınızı kısa sürede tamamlamanıza yardımcı olacak Corda mülakat soruları ve cevapları için bir rehber!

Corda Kullanım Örneği

Hyperledger ile Corda R3’ü daha iyi anlamak için ikincisinin kullanım durumuna dikkat etmek gerekir.

Corda’nın temel amacı, insanlara ortak hizmetlere sahip bir platform sunarken, üzerine inşa edilen herhangi bir hizmetin ağ katılımcılarıyla uyumlu olmasını sağlamaktır..

Corda, işletmelerin akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapmasını mümkün kılarak işletmeler arasındaki işlemleri tıkayan çok sayıda sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor..

Corda kullanım senaryoları aynı zamanda en yüksek gizlilik ve güvenlik standartlarına da uyuyor ve bu da finans sektöründe neden bir yer edinmeye devam ettiğini açıklıyor. İnsanların verilerini koruma ihtiyacının hayati olduğu bir çağda, Corda gibi blockchain çözümlerinin kullanımı önem kazanmaya devam ediyor.

Corda platformunun arkasındaki şirket olan R3, Corda Enterprise’ın Corda’nın ticari dağıtım versiyonunu tanıttı ve işlem söz konusu olduğunda günümüzün modern işletmelerinin tüm taleplerini karşıladı..

Ticari dağıtım platformu, işletmelerin işlemleri tamamlamasını kolaylaştırmanın yanı sıra, kurumsal güvenlik duvarları gibi benzersiz özelliklerin yanı sıra 7/24 destek özellikleri ile birlikte gelir. Kullanıcılar ayrıca öngörülebilir yayın programlarının yanı sıra ürün yönetimi özelliklerinden de yararlanabilir..

R3 Corda Temelleri

Hyperledger ile Corda’nın nasıl farklı olduğunu anlamak için Corda’nın temellerini anlamak çok önemlidir..

Programlama dili

Bir programlama dili söz konusu olduğunda, Hyperledger ile Corda’nın büyük ölçüde farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Hyperledger, Google’ın Golang diline güvenirken, Corda platformu JavaScript ve JVM’yi hedefleyen bir programlama dili olan Kotlin’e güveniyor. Corda, Kotlin’i kullanarak, diğer programlama paradigmaları gibi yüksek düzeyde entegrasyona sahiptir. İyi bir Corda öğreticisi kullanarak ve adımları doğru bir şekilde uygulayarak programlama yönü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Mimari

Corda mimarisi, tüm ekonomik aktörlerin anlaşmalarla etkileşimde bulunabileceği ve bunları yönetebileceği küresel bir mantıksal defter oluşturmayı amaçlayan bir mimaridir..

Mimari üç ana vizyon içerir:

Corda platformundaki kayıtlara yalnızca meşru menfaatleri olan oyuncular erişebilir

Sistem tarafından yönetilen sözleşmelerin davranışı, meşruiyet sağlayan bir bilgisayar kodu ile tanımlanır.

Çeşitli endüstrilerde yaygın olarak benimsenmesi için, sistemin bazı kısımları açık kaynaklı hale getirilecektir..

Çok yakında: Corda Geliştirme Kursu Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Corda’nın Temel Özellikleri

 • Corda, yalnızca meşru ihtiyaçları ve erişimi olan kişiler bir ağa erişebildiğinden, blok zincirinde gereksiz veri paylaşımını engeller..
 • Corda platformu, merkezi bir denetleyiciye ihtiyaç duymadan bir ağda veri paylaşımını sağlar.
 • Fikir birliği, genel olarak tüm sistem yerine işlem yapan bireyler düzeyinde elde edilir
 • Corda’nın tasarımı, düzenleyici ve denetleyici gözlemci düğümleriyle birlikte gelir.
 • Corda blockchain platformları çok çeşitli fikir birliği mekanizmasını destekler.
 • Endüstri standardı araçlar üzerine inşa edilmiştir
 • Yerel para birimi yok.

Yönetim

Hükümet için blockchain söz konusu olduğunda, Corda kendisini R3’e yönetişimin kontrolünü veren izinli bir blockchain olarak görüyor..

Akıllı Sözleşme Desteği

Corda platformundaki akıllı sözleşmeler, esasen yürütülmesi insan girdisi ile çalışan bilgisayar kodları tarafından gerçekleştirilen sözleşmelerdir. Akıllı sözleşmeler, finansal sözleşmelerin hukuka sağlam bir şekilde kök salmasını sağlamak amacıyla iş mantığını ve iş verilerini ilişkili bir yasal sürece bağlar..

Corda platformu ayrıca, işlemleri kabul etmek veya reddetmek için saf bir işlev olarak oluşturulmuş akıllı sözleşme kodu aracılığıyla iş mantığını yürütür..

Uzlaşma

Corda iki tür fikir birliğiyle gelir:

İşlem geçerliliği. Bu durumda, taraflar önce ilgili tüm sözleşme kodunu kontrol ederek kesinliğe ulaşmalı ve gerekli tüm imzalarla gelmelidir..

İşlem Tekliği. Taraflar, söz konusu bir işlemin belirtilen tüm girdilerin benzersiz bir tüketicisi olduğundan emin olmalıdır. Bu süreç, başka hiçbir işlemin mutabık kalınan durumların hiçbirini tüketmediğini doğrulamayı içerir..

Kripto para

Corda, Ethereum gibi herhangi bir yerel para birimiyle gelmiyor.

Corda uzmanı olmak mı istiyorsunuz? Corda sertifikalarının kariyeriniz için neden önemli olduğunu anlamak için R3 Corda Sertifikasyon kılavuzumuzu inceleyin.

Hyperledger, Ethereum ve Corda: Farklar

Kullanım Durumları

Üç dağıtılmış defter teknolojisi, vaka ve vizyon kullanımı söz konusu olduğunda büyük ölçüde farklılık gösterir. Corda, kullanım durumlarının çoğunu finansal hizmet endüstrisinden alırken, Hyperledger Fabric çeşitli endüstrilerde modüler, genişletilebilir bir mimari sağlamayı amaçlamaktadır. Öte yandan Ethereum, kendisini herhangi bir belirli uygulama alanından bağımsız olarak atar..

Daha fazla bilgi edinmek için blockchain teknolojisini kullanan ilk 50 şirkete göz atın.

Akran Katılımı

Üç dijital defter teknolojisinde katılım mutabakatı söz konusu olduğunda iki çalışma modu belirgindir. Herhangi birinin verilere veya ağdaki herhangi bir şeye erişmesine izin verilmesi durumunda, bu durumda akran katılımı izinsiz olarak öngörülür. Bu mod Ethereum blok zinciri için geçerlidir.

Bununla birlikte, bir ağdaki katılımcılar önceden seçilirse, o zaman Corda ve Hyperledger’da olduğu gibi düğüme izin verilir..

Uzlaşma

Bir fikir birliğine gelince, Ethereum diğer ikisinden farklıdır. Bir Ethereum blok zincirinde, bir katılımcının işlemin parçası olup olmadığına bakılmaksızın, bir ağdaki tüm katılımcılar bir işlemin geçmesi için bir anlaşmaya varmalıdır..

Fabric ve Corda söz konusu olduğunda, bir ağdaki tüm düğümlerin fikir birliği sürecinde yer alması gerekmediği için fikir birliği daha rafine hale gelir..

Yerleşik Para Birimi

Ethereum, yerel bir kripto para birimi eteri ile birlikte gelen gelişmekte olan dijital defter teknolojileri arasında tek olanıdır..

Öte yandan Fabric ve Corda, madencilik yoluyla mutabakata varılamadığı için bir kripto para birimine ihtiyaç duymuyor. Bununla birlikte, Fabric Hyperledger’ın Chaincode ile temel bir belirteç bulma hükmü vardır. Ancak R3, Corda platformu için yerel bir para birimi bulabileceği önerisini küçümsedi..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Sonuç olarak

Hyperledger, Corda vs. Bununla birlikte, üç dijital defter teknolojisinin, özellikle vizyon ve kullanım durumu açısından büyük ölçüde farklılık gösterdiğini belirtmek önemlidir..

Acemiyseniz ve bu kurumsal blok zinciri platformları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursumuza göz atın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me