Hyperledger Fabric kullanım durumlarını mı arıyorsunuz? Eğer yaparsan, o zaman doğru yere geldiniz.

Hyperledger, en önde gelen açık kaynaklı blok zinciri teknolojileri projelerinden biridir. Varlığı şirket genelinde zaten hissediliyor. Şu anda en iyi, amacın kurumsal düzeyde blok zinciri dağıtımı için kitaplıklar, araçlar ve çerçeveler sağlamak olduğu bir proje şemsiyesi olarak tanımlanmaktadır..

Hyperledger Şemsiyesi’ndeki 15’ten fazla projeyle, yavaş yavaş büyüyor ve uygulama söz konusu olduğunda blockchain teknolojisi için bir standart oluşturmasını sağlıyor..

En umut verici projelerinden biri Hyperledger Fabric projesini içeriyor.

Öyleyse, Hyperledger şemsiyesindeki diğer projelere kıyasla neden bu kadar etkili? Hadi bulalım.

Hyperledger Fabric nedir?

Hyperledger Fabric, kurumsal düzeyde uygulama ve çözümlerin geliştirilmesine olanak tanıyan, izinli dağıtılmış bir defter çerçevesidir..

Entegre etmenin ve geliştirmenin kolay olmasını sağlamak için tasarım çok yönlü ve modüler tutulmuştur. Açıkçası, bu aynı zamanda farklı kullanım durumlarına uyabileceği ve performanstan veya mahremiyetten ödün vermeden bir ağ içinde mutabakatı çözmek için benzersiz bir yol sağlayabileceği anlamına gelir..

Ayrıca oku,

  • Hyperledger Fabric: Blockchain’in Öncüsü
  • Hyperledger Fabric Vs Ethereum: Head-to-Head Battle

Özünde, Hyperledger Fabric’i bu kadar kullanışlı kılan ilk şey, izin verilen doğa, güvenlik ve yüksek performans dahil olmak üzere temel özellikleridir. Hyperledger Fabric kodu Go, Java, JavaScript, Python, REST vb. İle yazılmıştır..

Hyperledger Fabric’in Temel Yetenekleri

Hyperledger Fabric’in kullanım örneklerini derinlemesine incelemeden önce, temel özelliklerinden bazılarını listeleyelim.

  • Kimlik yönetimi → Hyperledger Fabric, izinli bir ağdır, yani uygun bir üyelik kimlik hizmeti sunar. Ağa katılanların kimliklerini doğrulamak ve yönetmek için kullanılabilir.
  • Etkili işlem → Fabric kullanılarak oluşturulan ağ, işlemin yürütülmesinin işlem taahhüdü ve siparişten ayrı olmasını sağladığından verimlidir. Aynı zamanda paralellik ve eşzamanlılık sağlar.
  • Chaincode işlevi → Varlık sahipliği değişikliği vb. Dahil olmak üzere belirli bir işlem türü için yararlı olan zincir kodu işlevselliğini destekler.
  • Gizlilik ve gizlilik → Hyperledger Fabric, işlemlerin gizli ve özel olmasını ve izin verilen aynı ağda kalmasını sağlayarak iş çıkarlarını korur.
  • Modüler tasarım → Son temel yetenekler, tasarımcıların onu diğer sistemlerle kullanmasını ve ihtiyaca bağlı olarak işlevselliğini iyileştirmesini veya değiştirmesini sağlayan modüler mimariyi içerir..

Hyperledger Fabric Kullanım Durumları


Hyperledger Fabric Kullanım Durumları

Artık Hyperledger Fabric’i iyi anladığımıza göre, artık Hyperledger Fabric için kullanım durumlarını incelememizin zamanı geldi. Bu Hyperledger Fabric kullanım durumları, hem standart hem de genişletilmiş kullanım durumlarını içerir. Burada tartıştığımız kullanım durumlarını daha iyi anlamak için Hyperledger Fabric örnek olay incelemelerinden de geçeceğiz..

İmalat Tedarik Zinciri

Hyperledger Fabric’in en belirgin kullanım durumlarından biri üretim tedarik zinciridir. Nihai montajcılar, parça tedarikçisi ile üreticiler arasındaki talebi ve arzı sürdürmede daha iyi olabilecek bir tedarik zinciri ağı oluşturmak için Fabric’i kullanabilir. Fabric kullanmak, tüm sistemde daha fazla yanıt süresi demektir.

Ayrıca, katılımcılar arasında standart protokolün kullanılması, her birinin aynı kural ve düzenlemelere uyması anlamına gelir ve standart bir yaklaşım oluşturur..

hyperledger-fabric-use-case-imalat

Başlık: Hyperledger Fabric kullanım örneği: Üretim tedarik zinciri

B2B Sözleşmesi

Öğrenmeniz gereken diğer bir yararlı Hyperledger Fabric kullanım durumu, B2B sözleşmesidir. Peki ne işe yarar? Bir B2B sözleşmesinde, iki taraf anlaşmaları güvenilir bir ortamda otomatikleştirir.

Her iki tarafın gizliliğinin ve güvenliğinin korunmasını sağlamak için Hyperledger Fabric, sözleşmeyi yönetmek için izinli bir yol sağlar. Bu şekilde, hassas iş bilgileri asla bu iki taraf dışında paylaşılmaz..

Ayrıca, sözleşmelerin muhasebe partileri tarafından keşfedilebilir hale getirilmesi söz konusu olduğunda da yararlıdır..

Bu şekilde taraflar sözleşmeyi kontrol edebilir ve buna göre teklif verebilir. Hyperledger Fabric, teklif verenlerin diğer iş tarafıyla doğrudan bağlantı kurmaya gerek kalmadan sözleşmeyi bulup teklif verebilecekleri yaklaşımın standartlaştırılmasını sağlar..

hyperledger-fabric-use-case-b2b

Başlık: Hyperledger Fabric Kullanım Örneği: B2B Sözleşmesi

Varlık Deposu

Hyperledger Fabric’in bir başka kullanım durumu da Varlık deposu. Bu kullanım durumunda, varlıklar blok zinciri ağında kaydileştirilebilir..

Bu şekilde, tüm paydaşlar varlığa doğrudan erişebilir ve ardından ticaret yapmak için kullanabilir. Varlık emanetçisine dayalı en iyi Hyperledger Fabric gerçek kullanım durumları finansal menkul kıymetler ve benzerleridir..

Bu yaklaşımı kullanarak, tüccarların ara ürünler için endişelenmesine gerek kalmaz ve gerçek zamanlı olarak doğrudan piyasa ile etkileşime girebilirler. Öte yandan işletmeler veya paydaşlar, depolanan varlıklara iş kuralları ekleyebilir ve işletme maliyetlerini düşürmeye yardımcı olabilir..

Doğrudan iletişim

Hyperledger Fabric, daha özel senaryolar veya gereksinimler söz konusu olduğunda da kullanışlıdır. Örneğin, zaman geldiğinde şirket ve paydaşlarla gerçek zamanlı olarak doğrudan iletişim kurulmasına yardımcı olabilir..

Dolayısıyla, bir şirket kitle fonlamasını hedefliyorsa veya hisse senetlerinin bir kısmını başka şirketlere satmak istiyorsa, Hyperledger Fabric’i kullanarak ardışık düzen oluşturabilirler. Bu sayede aracılar için endişelenmek zorunda kalmazlar ve doğru bilgiyi doğru kişiye doğru zamanda sağlarlar..

Varlıkların Birlikte Çalışabilirliği

Hyperledger Fabric ayrıca şirketlere, paydaşlara ve son kullanıcılara bir varlık türünü diğerine değiştirme yeteneği sağlamak için kullanılabilir..

Bu, bir tarafın bir tür varlığı olduğu halde diğerinin kabul etmediği durumlarda yararlıdır. Sadece varlık türünü değiştirebilir ve işlemi tamamlayabilirler. İşlem, piyasada yeterli likidite olmadığında bile işleyebilir..

Hyperledger Fabric Örnek Olay İncelemeleri

Kullanım durumları hakkında bilgi edinmenin doğru yolu, bazı vaka çalışmalarından geçmektir. Bu vaka çalışmaları, size Hyperledger Fabric gerçek kullanım durumları hakkında net bir fikir verecektir. Öyleyse başlayalım.

Chinayard ve IBM tarafından Onboarding’i Kes

Bu vaka çalışmasında, IBM ve ChinaYard’ın Hyperledger Fabric’i üretim sektöründe nasıl kullandığını öğreneceğiz. Yeni satıcı riskini azaltmak ve işe alım süresini 60 günden 3 güne çıkarmak için Fabric’i kullanabildiler! Kazanılan zaman miktarı göz önüne alındığında etkileyici.

Bununla, artık B2B tedarikçilerini daha iyi risk yönetimi ile çok daha hızlı devreye alabilirler. Yeni endüstri standartları yaratacak kurumsal dijital kimlikler oluşturacaklar.

İlgileniyorsanız, vaka çalışması hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İşte.

Honeywell Aerospace’den Çevrimiçi Parça Pazarı Oluşturun

Honeywell Aerospace, Hyperledger Fabric’in yardımıyla bir çevrimiçi parça pazarı oluşturdu. Bu, satın alma süresini haftalar yerine günlere indirerek iyileştirmek için yapılır..

Ayrıca, uçak parçaları için Amazon tipi bir pazar oluşturmaya da yardımcı olacaktır. Daha önce, parçalara karar verebilmeleri için alıcının seyahatleri ve toplantıları gerekiyordu. Şimdi, alıcının tıpkı bir e-Ticaret sitesinden yaptıkları gibi parçaları satın alması gerekiyor.

Ayrıca sahteciliğe karşı önlemlerin artırılmasına yardımcı olur. Örnek olay hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bağlantıya göz atın. İşte.

Sağlık Hizmetlerini Değiştirerek Hasar Yaşam Döngüsünü İyileştirin

Sağlık hizmeti iddiaları hastalar için her zaman zorlu bir deneyim olmuştur. Değişim sağlık hizmeti değiştirmek istiyor ve bunu Hyperledger Fabric’in yardımıyla yapıyorlar. Talep sürecinin şeffaflığını ve iş hacmini iyileştirmek ve ayrıca genel fizibiliteyi iyileştirmek istiyorlar..

Bunu yapmak için gereksinimleri tanımlayacaklar, doğru platformu seçecekler ve milyonlarca işlemle test edecekler..

Örnek olay hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bağlantıya göz atın. İşte.

Walmart’tan Gıda Tedarik Zincirinde Şeffaflığın İyileştirilmesi

Hyperledger Fabric ile benzeri görülmemiş bir şeffaflık getirdikleri için gıda tedarik zinciri şu anda Walmart tarafından dönüştürülüyor..

Fabric kullanarak, yolculuğun her adımında yiyeceklerin izlenmesini sağlıyor, yediğimiz yiyeceğe şeffaflık ve özgünlük getiriyorlar..

Daha fazla oku İşte.

Sony Global Education’dan Yeni Nesil Kimlik Bilgileri Platformu

Listeleyeceğimiz Hyperledger Fabric vaka çalışmalarının sonuncusu, yeni nesil kimlik bilgileri platformudur..

Bu, Hyperledger Fabric gibi dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanmayı amaçladıkları için Sony Global Education’dan başkası tarafından yönetilmez. Kuruluşların ve devlet kurumları konsorsiyumunun eğitim verilerini ve eğitimi merkezi bir yaklaşımla iyileştirmesini sağlayacaktır..

Daha fazlasını okumak ister misiniz? Kontrol İşte.

Hyperledger Fabric İşletmelerinin Kullanım Örnekleri

Bu son bölümde, Hyperledger Fabric iş kullanım durumlarını tartışacağız. Tüm bu kullanım durumları iş odaklıdır ve Hyperledger Fabric’in daha geniş bir perspektifi ve uygulanmasını sağlar..

İlaçlar

İlaç endüstrisi, Hyperledger Fabric gibi DLT kullanımından büyük ölçüde faydalanabilir. IBM, Fabric’in üzerine inşa edilecek bir blockchain kurumsal sistemi üzerinde zaten çalışıyor.

Çinli bir holding olan Sichan Heija ile ortaklık kurdular. Bu, kredi değerlendirmesini iyileştirecek ve 2-3 ay süren ödemeler artık neredeyse anında teslim edilecek..

Tedarik zincirine şeffaflık ve güvenlik getireceği için ilaç takibi de Fabric kullanımıyla geliştirilecektir..

Finansal hizmetler

Finansal hizmetler de Fabric kullanımıyla gelişecek. Finans kuruluşları artık mahremiyet, gizlilik ve hesap verebilirlikten yararlanabilecek.

Ağın herhangi bir harici varlığa ihtiyaç duyulmadan özel olarak sürdürülebilmesi gerçeği, gizliliğe her şeyden çok değer verdikleri için bu finansal kurumların temelini oluşturabilir. DLT’de Fabric gibi kriptografik algoritmaların kullanımıyla da her şey güvende olacak.

Bunun dışında akıllı sözleşmeler, finansal hizmetlerin sürecin farklı yönlerini otomatikleştirmesine ve gereksiz evrak işlerini ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir..

Bankacılık

Finansal hizmetlere benzer şekilde bankacılık, Hyperledger Fabric kullanımından yararlanabilir. Bankaların en son teknolojilerle iyi donanımlı olmalarına ve işlemlerini her türlü siber saldırıdan korumalarına yardımcı olabilir. İşlemlerinin birkaç dakika içinde yapılmasını isteyen kullanıcılara sorunsuz bir deneyim sağlamak için de kullanabilirler..

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmetlerinin talep sürecini kolaylaştırmak için Fabric’i kullandığı bir vaka çalışmasını zaten ele aldık. Ancak, sağlık sektörü Fabric’i kullanabilir. Ayrıca, uygun gizlilik korumasını sağlamak, sahte sorunları gidermek ve sağlık tıbbi kayıtlarını dijital olarak depolamak için de kullanabilirler..

Tüm bunların yanı sıra Fabric DLT, sahte ilaçları tedarik zincirinden çıkarmak için de kullanılabilir..

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin interneti, Hyperledger Fabric’in yardımıyla daha da geliştirilebilir. Cihazların bağlanması gerektiğinden, güvenli bir şekilde düzgün çalışması için bir omurga ağına ihtiyaç duyarlar ve birbirleriyle bağlantı kurma araçları için hızlı bir ağ sunabilirler. Fabric, tüm bunları yönetmek için sağlam bir protokol sağlayabilir.

Eğitim ve öğretim

Eğitim ve öğretimi geliştirmek için kumaş kullanılabilir. IBM, 2017-2018 yılında birden fazla kurumla ortaklık kurdu. Öğrenciler Fabric’i kullanarak ödevlerini daha iyi halletmek için daha iyi bir yol kullanabilir veya her yerden erişilebilen sertifikalar alabilirler..

Tedarik zinciri

Hiç şüphe yok ki tedarik zinciri yönetimi en çok fayda sağlayacaktır. Zaten bilmeniz gereken gibi, dağıtılmış defter teknolojileri şeffaflık, değişmezlik ve güvenlik sunarak tüm zinciri iyileştirmeye yardımcı olabilir..

Tedarik zinciri, büyümenin% 200’ün üzerinde olacağı önümüzdeki yıllarda büyüyecek.

Gıda taşımacılığının kalitesini iyileştirir ve tüketiciler tarafında yeterli şeffaflık olmasını sağlar..

Devlet

Hükümetler, farklı süreçlerini yönetme konusunda zaten mücadele ediyor. Mevcut salgın durumla birlikte, hükümetin güvenilir ve güvenliği ve şeffaflığı etkilemeden ihtiyaç duyulduğunda ölçeklendirilebilen sistemlere ihtiyacı var..

Fabric, hükümete kendi iç işlemleri için izinli ağlar oluşturmanın bir yolunu sağlayabilir. Ayrıca dijital kimlik için modüller oluşturabilir ve insanları buna göre sisteme bağlayabilirler..

Sonuç

Bu bizi Hyperledger Fabric kullanım örneklerimizin sonuna götürür. Kanonik, durumsal ve iş dahil olmak üzere çeşitli Hyperledger Fabric kullanım durumlarını ele aldık.

Hyperledger Fabric, herhangi bir kuruluşun etrafında bir çözüm oluşturabilmesi için sağlam bir çerçeve sunar. Modüler tasarımı en büyük avantajıdır, ardından verimlilik ve güvenlik gelir..

Peki, Hyperledger Fabric kullanım durumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me